UITSTOTING GRIEKEN ONWAARSCHIJNLIJK Op motorfiets verder Veel bezwaren tegen strafmaatregelen NSR achter blijvende bezetting hogeschool COMMISSARIATEN NU AL OPGEVEN Uit de Haagse hof geplukt Europa-raad bijeen Klacht nog in studie Zorgen voor binnenvloot VOEDING Premier Meir verwacht geen totale oorlog Duits topgesprek over nieuwe kapitaalstroom Eisen werknemers aan directie Thomassen/Drijver Per ongeluk vriend gedood Hongaar hield zich 23 jaar verborgen op vliering 7 DINSDAG 6 MEI 1969 LONDEN Minister Luns is er niet zeker van dat Grieken land uit de Raad van Europa gestoten zal worden op de bijeen komst van het ministerscomité die op het ogenblik in Londen wordt gehouden. De bewindsman zei gisteren tegen verslaggevers het onwaarschijnlijk te achten dat er krachtige stappen zul len worden genomen als dc kwestie van Griekenlands lidmaatschap aan de orde komt. Hij liet doorschemeren dat er diverse landen zijn die niets voelen voor strafmaatregelen tegen of kritiek op Griekenland. Nederland en Denemarken zouden de twee landen zijn die het meest voelen voor een krachtige houding tegenover het militaire bewind in Griekenland. Voor schorsing van een lid van de raad van Europa is een tweederde meerderheid in de raad nodig. In kringen rond het ministercomité meent men dat de raad eerst het verslag over Griekenland van de sub commissie voor de rechten van de mensen wil afwachten alvorens tot een uitspraak te komen. Men hoopt dat de Griekse regering intussen de democratiscse rechten zal herstellen. De subcommissie heeft de klacht van Nederland en de Scandinavische landen tegen de Griekse junta nog in studie. De Britse luchtmachtpiloot Tom Lecky Thompson is gisteren in een straaljager met verstelbare vleugels, het nieuwste type van de RAF, in 6 uur, 11 minuten en 57.15 seconden van Londen naar New York gevlogen. Het laatste gedeelte naar het Empire State Building legde hij op een motorfiets af Thompson landde in de 25ste straat van de wereldstad Tijdens de transatlantische luchtrace georganiseerd door het Britse dagblad Daily Mail deed zijn collega van marine, Woodhouse, het zondag in omgekeerde richting nog sneller: in totaal 5 uur, 30 minuten en 24 seconden. De 33-jarige Amerikaan Fred Clauser eindigde zijn vlucht van New York naar Londen in zee. Hij moest gisteren wegens brandstof gebrek met zijn eenmotorige sportvliegtuigje bij de Faroëreilanden een nood landing op de Oceaan maken. Hij is door vissers opgepikt. Geen constructief antwoord op eis TILBURG Dc Nederlandse Studenten Raad is het eens met een blijvende bezetting van de Tilburgse hogeschool, ondanks de heropening. Zij doet dit op grond van de overweging dat geen enkel contructief antwoord is gegeven op de eis van het medebeslissingsrecht. Dc NSR beschouwt de beslissing van het curatorium de sluiting van de hogeschool ongedaan te maken, zonder zich over die eis uit te spre ken, als een zoveelste poging een wig te drijven tussen de studenten, en tevens als een poging zijn standpunt bepaling nog langer uit te stellen. De kans dat de Tilburgse ho geschool door de studenten zelf wordt omgevormd tot de eerste on derwijsinstelling, waar het democra tisch onderwijs zich kan ontwikke len. is dusdanig kostbaar, dat alle maatregelen die de Tilburgse studen ten zullen nemen ter bescherming en ontwikkeling van dit onderwijs door de NSR worden ondersteund. De NSR heeft de grondraden opge- roepen geld in te zamelen ten behoe- ve van de bezetting en verzoekt ook andere organisaties financiële steun te verlenen. Zij waarschuwt de Kamer en de minister zich te onthouden van com promisvoorstellen en bemiddelingspo gingen, die de Tilburgse autoriteiten in staat stellen hun standpunt met betrekking tot het medebeslis singsrecht nog langer achter te hou den, en die de duidelijkheid van hel conflict kunnen verdoezelen. De NSR verlangt van de Kamerle den en van de minister een ondub belzinnige solidariteit met de Til burgse studenten, én verlangt voor het overige dat men zich in Den Haag beperkt tot het onmiddellijk scheppen van de wettelijke ruimte nodig om de docenten en de studen ten in staat te stellen om. ongehin- LA PAZ President Salinas van Bolivia, die vorige week de bij een helikopterrngeluk omgekomen pies.- dent Barrientos opvolgde, heeft een nieuwe regering gevormd. In deze re- jering hebben meer burgers dan mi litairen zitting. Vier mir-sters uit het •tide kabinet werden gehandhaafd. derd door een autoritaire structuur, op voet van gelijkheid democratisch onderwijs te ontwikkelen. Positief De plenaire vergadering van de subfaculteit sociaal-culturele we tenschappen aan de Vrije Universi teit in Amsterdam heeft zich bereid verklaard positief te reageren op het verzoek van studenten mee te wer ken aan het onderwijs aan de ho geschool in Tilburg. Zij sprak zich uit voor het principe van gelijkheid van alle groepen bin nen de universiteit ten aanzien van de beleidsvorming in de universiteit in de zin van een principieel mede beslissingsrecht voor die groepen. Wet hoofdbestuur van de Unie van studerenden aan opleidingsinstituten voor onderwijzend personeel heeft de Tilburgse studenten adhesie betuigd met de bezetting: „Het is een ge rechtvaardigde bekrachtiging van uw eis van medebeslissingsrecht op alle niveaus". Het hoofdbestuur zegt voorts „als organisatie dagelijks in aanraking te komen met de ondemo cratische structuur van en de wan verhoudingen binnen ons onder wijsbestel." ..Bureau-moordenaars" van Hitier voor rechter BERLIJN 1In West- Berlijn is gisteren het proces begonnen tegen negen „bureau- moordenaars" van het Hitier- regime. Zij worden be schuldigd van moord of medeplichtig heid aan de dood van duizenden jo den. Als voormalige employes van het hoofdkwartier van de rijksveiligheids dienst waar de Gestapo en Adolf Eichmansdienst voor de „Endlö sung" van het joodse vraagstuk wa ren gevestigd, stelden rij bevel schriften op voor het sturen van dui zenden joden naar concentratiekam pen. naar concentratiekampen. De hoofdbeklaagde is de 64-jarige verkoper Fritz Wöhren. De andere acht variëren in leeftijd van 58 tot 76 jaar. Een van hen verklaarde: „Dit is een politiek proces, waarbij wij al leen als zondebokken dienst moeten doen." Men verwacht dat het proces meer dan een jaar zal duren. Er zijn meer dan tweehonderd getuigen opge roepen. H. H. Wemmers: Bedrijven moeten voorbeeld van Fransen volgen DEN HAAG De voorzitter van de industriële raad voor de kernener gie, H. Wemmers, heeft er zijn ver wondering over uitgesproken dat het Nederlandse bedrijfsleven nog geen aanleiding heeft gezien zich in ver binding te stellen met de elektrici teitscentrales om een stroomprijs te bedingen die de Zeeuwse centrale heeft aangeboden aan het Franse aluminiumbedrijf Pechiney. Naar zijn zeggen zal op de eerst volgende vergadering van de raad, waarin o.a. de elektriciteitsbedrijven, Philips en de RDM zitting hebben, ongetwijfeld gesproken worden over het feit dat het Duitse bedrijf Sie mens de kernenergiecentrale in Zee land gaat bouwen. Terugdraaien van de beslissing is niet mogelijk. Maar wel zou men zich kunnen afvragen waarom de Zeeuwse elektriciteitscen- gie, H. H. Wemmers, heeft er zijn ver- die op het gebied van de kernenergie capabel zijn, heeft uitgenodigd, voor dat de beslissing over het verstrek ken van de opdracht werd genomen. Als dat wel was gebeurd zou de uit komst waarschijnlijk anders zijn uit gevallen. De heer Wemmers wees voorts op de concurrentiepositie van de Neder landse industrie in het buitenland, die door de opdracht aan Siemens nadelig is beïnvloed. Er is door deze opdracht bovendien nadeel ontstaan voor het wetenschappelijk onderwijs, voor het wetenschappelijk onderzoek en aan ervaring op het gebied van de kernenergie. KAAPSTAD Een nieuwe staatsveiligheidsdienst, het bureau voor openbare veiligheid, is in Zuid Afrika opgericht om als onafhanke lijke inlichtingendienst van politie en leger op te treden. Aldus maakte het Zuidafrik-aanse ministerie van bin nenlandse zaken gisteren bekend. Uit diplomatieke bron verneemt Ass. Press dat met name Engeland niet bereid is, Griekenland uit te stoten. Denemarken zou het niet op een stemming willen laten aankomen. Het ministerscomité herdacht giste ren het feit dat de Raad van Europa twintig jaar geleden werd opgericht. Koningin Elizabeth opende de zit ting met een toespraak. De oprich ting van de raad noemde zij een mijl paal op weg naar Europese eenheid. Het verlangen naar een nauwere band tussen de volken van Europa is volgens de vorstin sterker dan ooit. Premier Wilson vond het dringend noodzakelijk dat er vooruitgang wordt geboekt bij de vereniging van Europa. Zijn regering, zo zei hij in een toespraak, is vastbesloten te blij ven streven naar hét lidmaatschap van de Europese gemeenschappen, on danks de teleurstellingen in het verle den. De Westduitse minister van buiten landse zaken Brandt betoogdè, dat samenwerking met de Oosteuropese landen nodig is voor een werkelijke vrede m Europa. Met zijn Nederlandse collega Luns, bracht Brandt hulde aan de afgetre den Franse president De Gaulle. Hij noemde De Gaulle de man van de verzoening tussen Frankrijk en Duits land en legde er nadruk op de bete kenis van de voormalige president voor de wereldpolitiek. UTRECHT De bimynvaart heeft in de afgelopen maanden kleine suc cessen in de vorm van arbeidstijd verkorting en verhoging van het ba- sisloon bereikt. Dit zijn slechts bescheiden stappen in de goede rich ting, aangezien er bezorgdheid bestaat over het grote verloop en de geringe toevloed van personeel op de binnenvloot. Dit probleem vraagt de grootst mogelijke aandacht van de gehele bedrijfstak. In deze zin liet vanmorgen de voorzitter van de Nederlandse bond van vervoerspersoneel de heer G. J. H. Alink zich uit tijdens' een verga dering van de bondsraad. Hij tintelt van vitaliteit en ondernemings geest. Geen wonder: 't is een Liga-kind- je. In Liga de veelzijdige voeding, zetelt een rijke schakering voedingselemen ten. Voor de groei! Voor beenderstelsel en gebit! Voor blakende gezondheid! LIGA Voor baby, kleuter en schoolgaand kind ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN KVP-voorzitter: regering beslist UTRECHT KVP-voorzitter Van der Stee vindt dat er een eind moet worden gemaakt aan onjuiste combi naties van het bekleden van openba re functies met het vervullen van commissariaten van naamloze ven nootschappen. De Tweede Kamer zou er bij de regering op moeten aandringen, dat bijvoorbeeld commissarissen van de Koningin, burgemeesters en Kroonle- den van de SER nu al opgeven welke MIAMI Voor de zestiende maal dit jaar is een Amerikaans lijnvlieg- tuig gedwongen koers te zetten naar Cuba. Maandagavond moest een Boeing 727, die ondenveg was van New York naar Miami, naar Havan na vliegen. Het toestel had 68 passa giers en zeven bemanningsleden aan boord. commissariaten en permanente advi seurschappen zij hebben. Dan moet de regering bepalen, welke commissa riaten er mee door kunnen. Als de regering nu niet over be voegdheden beschikt om zo'n opgave af te dwingen, moet zij zich die be voegdheid aanmeten, aldus mr. Van der Stee in het NKV-blad Ruim Zicht. De KVP heeft zelf haar Tweede- Kamerleden al „onder schot" ge nomen. De resultaten daarvan zullen worden gepubliceerd. JERUZALEM De Israëlische premier mevrouw Golda Meir ge looft niet dat de Arabische landen gereed zijn voor een oorlog op grote schaal. ..Israël kan zich niet veroorloven zich te vergissen in zijn beoordeling van de toestand of de ernst van de gevaren te onderschatten noch ze te overdrijven. We hebben geleerd ons zelf niets wijs te maken", zei de pre mier in een boodschap aan het par lement. „Voorzover wij het beoordelen kun nen de Arabische landen zich op het ogenblik niet veroorloven een totale oorlog te ontketenen", aldus de pre mier. Desondanks, voegde zij er aan toe, zijn de Israëlische strijdkrachten op alles voorbereid. Mevrouw Meir herhaalde nogmaals dat rechtstreekse onderhandelingen met de Arabische landen de enige uitweg zijn uit de impasse te ge raken. BONN Bondskanselier Kiesinger heeft gisteren o.m. met de Bundes- bankpresident Blessing en de West duitse ministers van financiën en van economische zaken, Strauss en Schiller gesproken over de monetaire toestand. Officieel is niets meegedeeld, maar naar verluidt, ging het om een ge- dachtenwisseling over de nieuwe stroom van kapitaal die de bondsre publiek binnenkomt als gevolg van speculatie op een revaluatie van de Mark. Er zou niet gepraat zijn over een verandering van de koers van de Duitse Mark. Een eerder gedane verklaring van Strauss na het aftreden van presi dent De Gaulle, dat een revaluatie van de D-mark niet uitgesloten is bij een algemene heraanpassing van wis selkoersen, werd uitgelegd als een aankondiging van een revaluatie, j Strauss heeft deze interpretatie ech ter herhaaldelijk tegengesproken. Twee deelnemers aan de monetaire topconferentie staatssecretaris Sholl- horn en de plaatsvervangend presi dent «n de federale bank Emmin- ger, zouden momenteel een aantal hoofdsteden bezoeken, waaronder Washington. Fusies De, 'vat mr. Van der Stee noemt „fusiejungle" kan desastreuze gevol gen hebben voor de werknemers. De economische macht kan ermee tot een ongehoorde hoogte worden ge bracht. Fusies kunnen noodzakelijk zijn, maar er moet een halt worden toegeroepen aan „wild - west - ver toningen." Hij is van oordeel dat de overheid een belangrijke stem moet hebben bij het al dan niet doorgaan van fusies die nauwelijks gemotiveerd kunnen worden en die alleen kunnen leiden tot schadelijke monopolievor ming of machtsconcentraties. De overheid moet de bevoegdheid krijgen, een fusie negatief te beoorde- De EO (2) Ik ben het met de heer D. A. Laansma eens, dat de Evangelische Omroep een overbodige organisatie is, doch niet uit het oogmerk van concur rentie voor de NCRV. Want evenals bij de NCRV zijn de meeste bestuursleden niet afkomstig uit het reformatorische kamp. Beide organisaties zijn oecumenisch en dat is in strijd met de reformatorische be ginselen. De opwekking „laat ons trouw blij— len of nietig te verklaren. Volgens i yen aan de ?"de beProefde NCRV" hem kunnen de voorstellen van De \unn,e" wf vervangen door: Achttien over de economische macht al op zeer korte termijn worden ge realiseerd. Generaal Lyman L. Lemnitzer heeft zijn commando over de Amerikaanse strijdkrachten in Europa overgedragen aan generaal Andrew J. Goodpaster (links op de foto). Na de commandowisseling gaven beide generaals een persconferentie in de Patchkazerne in Stuttgart. imp DOOR Het is gisteren een kalme dag in Den Haag geweest met niet veel meer aan feestviering dan de vlag gen van de officiële gebouwen. De Vijverberg was reeds ontkermist en de mooie bloembakken hebben we altijd. Het volgend jaar echter zal de Be vrijdingsdag een groots gebeuren moeten worden. De basisorganisatie voor het feest is reeds gelegd door onze regering. In stad en dorp zal men nu wel aan de gang gaan, een jaar vliegt om en zeker als heel een burgeri' aan trek dient te komen, dan is e- heel wat voor te bereiden! Maar sinds zondagavond vraag ik me af of wij Nederlanders wel zo heel veel recht hebben op een da verend feest ter herdenking van on ze bevrijding. Om precies te zijn sinds zondag avond acht uur, toen de straatlan taarns oplichtten in de grauwe avond om ons tot enkele minuten stilte te manen. Op veel plaatsen in ons land wa ren op dat ogenblik mensen bijeen in droef gedenken, velen met persoonlijke rouw in het hart, maar dat wil niet zeggen dat ons volk als geheel die ogenblikken als een plechtigheid heeft ervaren. Integendeel. Het was verbijste rend en ontstellend te zien hoe auto na auto voortsnelde. Zegge en :chrijve één automobilist zag ik zijn Volffvnd /«fir .vagen stilzetten. Toen nog even voorzichtig langs het trottoir schui ven, omdat een ongeduldige wegge bruiker achter hem verontwaardig»-' 'netelde.... Zelfs wagens, die voor een stop- 'icht moesten wachten, startten- bij bet op groen springen onmiddellijk ■m gingen er weer vandoor.... Ik heb ze niet geteld, ik had we' aan wat anders te denken, maai naar schatting passeerden in die en kele minuten toch zo'n vijftig wa gens full speed.... Eenzaam stond één dame stil op het trottoir, roerloos, maar verder drentelden allen hun zondagavond wandeling verder.,.. We gaan nu een jaar lang een feest voorbereiden, mdar het lijkt me nodig dat even hard gewerkt zal worden om-het besef te doen door- iringen. dat het feest alleen geviérd kan worden dank zij de ontelbaren. die de bevrijding van 5 mei 1945 niet meer beleefden. Er is geen recht op feest zonder °rbiedig gedenken. Of het feest wordt een goedkoop 'eest om het feest, zonder enige die pere zin. En daar is geen nationale 'nsoanning voor nodig. Twee minuten in een jaar dank baarheid en eerbied betonen lijkt me toch niet zoveel gevraagd, maar het bliikt moeilijker voor ons volk *e zijn dan het openen van de porie- monnaie om eeld te geven voor een rtoel. KROMMENIE Het personeel van Thomassen en Drijver/Verblifa in Krommenie heeft gisteren op een spoedvergadering de verklaring van de gezamenlijke werknemersbonden waarin zes eisen aan de directie wor den gesteld, goedgekeurd. De eisen beogen regels te stellen voor de 'directie voor het geval werk nemers sl-achtoffers dreigen te wor den van haar beslissing om de vesti ging in Krommenie te sluiten. Enkele van de eisen zijn: gelijk waardige functies voor de werkne mers die overgeplaatst worden naar andere vestigingen, verschuiving van de sluitingsdatum (januari 1971) als blijkt dat er moeilijkheden zijn bij het opvangen van de werkloos ge worden werknemers. Ten slotte is de eis gesteld dat de directie, met behulp van de overheid, er naar moet streven dat de gebou wen in Krommenie worden besteed voor de vestiging van nieuwe in dustrie. „Laat ons trouw blijven aan de oude beproefde Waarheid". Rotterdam A. T. Bor Jzn. Terreur Wij hebben de „Anne Frank"-film weer gezien, ditmaal op de televisie. Zou de jongen, die in Amsterdam op 30 april jl. terugkeerde tot de Gesta- po-terreur door op het gezicht van een j politie-inspecteur zijn sigaret uit te doven, zich willen melden bij de auto riteiten? En zou hij dan willen vragen om een jaar dwangarbeid te mogen onder- I gaan in Veenhuizen, vrijwillig boete doende voor zijn nazistisch optreden? Wat zou de v r ij h e i d déórmee i gediend zijn! Den Haag J. Jonker Economische macht Naar aanleiding van het rapport „Economische macht van de onderne ming" zou ik erop willen wijzen dat het de groep van 18 toch wel bekend moet zijn, dat de gelden voor de ont wikkelingshulp voor een groot deel aan de naar de ontwikkelingslanden exporterende ondernemingen ten goe de komen. Het lijkt mij mede daarom onjuist om de ontwikkelingshulp nog hoger op te schroeven, waardoor ook de be lastingen nog méér zouden moeten stij gen. Den Haag S. Dros BOEDAPEST Een Hongaar die 23 jaar geleden per ongeluk een vriend doodschoot en zich sindsdien heeft schuilgehouden, is te voorschijn gekomen. In Hongaarse dagbladen verklaarde hij: „Ik ben in briljante intellectuele toestand tevoorschijn gekomen na de meeste tijd naar dc radio geluisterd te hebben en dagbladen te hebben gelezen". Do man heeft zich al die tijd verborgen gehouden op de vliering in zijn ouderlijke woning. Hij heeft een speciale studie gemaakt van aardrijkskunde. K'.j wf rkt nu op een coöperatieve bo rderij. De Hongaar is te voorschijn gekomen omdat volgens de Hongaarse wet dood door ongeval na twintig ja»r verjaart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7