Zoeken naar Wiron duurt voort OOK LEIDEN IN ACTIE VOOR 'ZORGENKIND' Kritiek op burgemeester Van der Willigen VERSTOPPING? MATIG TOT SLECHT ZICHT VERWACHT Fregat Yan Galen naar plaats van de ramp Snelle rijders beboet Aanvaring Mijnendienst Beroep Geref. Oegstgeest i Progressief Akkoord over ontruiming van de tribune Buslijn 43 twee dagen gewijzigd Buslijn A'dam- Leiden vervalt Van Spaandonck en Wijnands kregen in de Rolzaal dr. M. van Blankenstein-prijs HH€UW£ LEIDSE COURANT 3 DINSDAG 6 MEI (Van onze verslaggever) IJMUIDEN KATWIJK DEN HELDER In IJniuiden en Kat wijk verkeert men nog steeds in het onzekere omtrent de ware toedracht van de ramp met de IJM 210, de Wiron 1. Geruchten zyn er genoeg, maar wat daarvan waar is. durft niemand met zeker heid te zeggen. Eenvoudig omdat men het niet weet. Het zoeken naar wrakstukken wordt voort gezet. De koninklijke marine zond gisteren het duikvaartuig „Roer mond" naar de plaats waar de IJmuidense kotter hoogstwaar schijnlijk ten onder is gegaan. Ook het fregat Van Galen is naar de plek gedirigeerd. I Ongeveer vijfentwintig Katwijkse totters zijn in de loop van maan dagmiddag vanuit IJmuiden ver- I trokken naar het gebied waar don derdag de hekkotter Wiron 1 is vergaan. De schepen vissen norma- I Mter noordelijker, in de buurt_van Óe routeboeien. Zij zijn nu naar de visgronden op ongeveer 20 rpijl westnoordwest van het lichtschip Goeree gestoomd. Men hoopt wrak stukken of de stoffelijke resten van de zes bemanningsleden uit Katwijk die bij deze scheepsramp het leven i verloren, aan te treffen. I Gisteravond kwam het duikvaar tuig ..Roermond" op de plaats aan waar de Wiron 1 mogelijk op de bodem ligt. De marine-voorlich- I tingsdienst: „Er zijn wrakstukken geconstateerd en die zullen nu naar boven worden getrokken. Dan zal getracht worden ze te identificeren. Als het weer meezit zullen duikers de zee ingaan". De „Roerniond" heeft intussen versterking gekregen van het fregat „Van Galen". Het schip was op zee i en is door de marine naar de ver- moedelijke plaats van de ramp ge dirigeerd. „Het fregat heeft zeer moderne apparatuur aan boord. Ook is het beter om eventuele wrak stukken op een fregat te droppen dan op een duikvaartuig", aldus «tn woordvoerder van de voorlich- I tngsdienst van de marine. Bij het zoeken zal veel afhangen I van de weersomstandigheden en wat dat betreft zijn de voorspellin gen nogal aan de sombere kant. De weersverwachting, onder meer I ook voor het gebied waar wordt gezocht, luidt: oostelijke wind, wind kracht 3-5, later veranderlijk van 2-4 met tijdelijk regen of onweer; matig tot slecht zicht met kans op mist. Volgens de voorlichtingsdienst van de marine viel het weer vanochtend in ieder geval nogal mee. Reder Smit van de visserijmaat- sehappij „Wiron" uit IJmuiden (het hoofdkantoor is gevestigd in Hippo- litushoef) tast ook nog in het I duister omtrent de oorzaak van de i ramp. Hoewel in eerste instantie j een ontploffing, veroorzaakt door één of ander oorlogsprojectiel het meest aannemelijk werd geacht, lijkt het nu ook niet onmogelijk dat een aanvaring heeft plaats gevon den. Een inwoner uit Texel, die regel matig de visserijband afluistert, heeft laten weten dat hij donder dagochtend een gesprek heeft op gevangen tussen een bemanningslid van een kooopvaardijschip of een coaster die meldde dat zijn schip een zware aanvaring had met een vissersvaartuig. De scheepvaartinspectie onder zoekt nu of de mededeling inder daad waar is en zo ja, van welk schip het radiobericht afkomstig is. ..Die inwoner van Texel is zeer posi tief in zijn mededeling", aldus reder J. C. Smit. „Vreemd vinden wij het echter dat er veel visplanken zijn aangetroffen, die kennelijk wel van de Wiron 1 zijn. Het is een overdekt schip en zouden er enkele van die speciale planken gaan drij ven, dan zouden die toch in een besloten ruimte komen". De planken drijven echter in volle zee en dat zou er op kunnen wijzen dat er een explosie is geweest en het schip uit elkaar is gesprongen. Nog steeds wacht men bij Visse rijmij „Wiron" af. Vanochtend was er geen nieuws te melden, ,,'t Kan wel enkele dagen duren voor er bericht komt", zo werd gezegd. Is de Wiron 1 op een mijn ge lopen, zijn er mogelijk projectielen opgevist? Of is er een aanvaring geweest? Een antwoord is ook op dit moment niet te geven. Volgens de mijnendienst in Den Helder is er nauwelijks enig gevaar te duchten van mijnen of bommen. De kans dat een vissersvaartuig op een mijn loopt is bijzonder klein. Wely is het mogelijk dat er een mijn wordt opgevist. Als men die dan gelijk met de vis op het dek depo neert, kan het wel gebeurd zijn. De mijnendienst laat in het alge meen weten dat het gevaar tot het minimale kan worden gereduceerd, als de visser zich maar aan de be palingen en de plichten houdt. Als een visser een mijn ontdekt doet hij er het best aan direct Radio-Sche- veningen te waarschuwen. De mij nendienst wordt er dan terstond van in kennis gesteld en gaat aan het werk. Vorig jaar kwamen er 189 meldingen binnen en werden onder meer 89 kontaktmijnen, elf bommen, dertien invloedsmijnen, zeventien oefenprojectielen en ver der granaten, torpedo's en ander oorlogstuig opgehaald en vernie tigd. Als de visser zelf zijn boekje maai- niet te buiten gaat kan er praktisch niets gebeuren. Ondanks dat de zee nog vol mijnen ligt, lopen de vissers zo goed als geen gevaar, zo wordt gezegd. Daar de bemanning van de Wiron 1 als plichtsgetrouw en deskundig be kend staat, is het moeilijk aan te nemen dat zij onvoorzichtig is ge weest. Er wordt gezocht naar wrakstuk ken, maar in de eerste plaats ook naar het stoffelijk overschot van de zes bemanningsleden. Dan zal het antwoord pas gegeven kunnen wor den. Wellicht kan nu „Roermond" en de „Van Galen" zijn ingescha keld het geconstateerde wrak op de zeebodem worden gelokaliseerd. In dien één van de vissersschepen op het gezonken schip stuit, kan van de diensten van de marineduikers gebruik worden gemaakt. In Katwijk wacht men in span ning af, wat de verrichtingen van de kotters en de marinevaartuigen opleveren. Het is nog niet bekend of in Kat wijk een algemene rouwdienst wordt gehouden, zo werd ons medege deeld. Eerst wordt afgewacht of de lichamen van de vermisten worden gevonden. LEIDEN De kantonrechter heeft gisteren een aantal overtreders van de maximum-snelheidsbepalingen veroordeeld. Een 22-jarige secreta resse uit Voorschoten, die al eerder wegens een soortgelijke overtreding had terecht gestaan, werd nu tot by elkaar f 65,- boete veroordeeld: bin nen cén week was zy twee keer be keurd en wel op de Veurseweg en de Haagweg. Een 24-jarige verzekeringsagent uit Zoeterwoude had binnen de bebouw de kom van Noord wijk met een snel heid van 105 kilometer gereden; dat zal hem nog lang heugen, want de kantonrechter veroordeelde hem nu tot f 140,- boete. Omdat hij zich „na een dag hard werken wat wilde uitleven" had een 20-jarige leerling-hotelier uit Noord wij kerhout met een snelheid van ruim negentig kilometer door Noord- wijk gereden; hij kreeg f 40,- boete; de officier van justitie had ook in trekking van de rijbevoegdheid ge- eist maar de kantonrechter liet het nog bij een ernstige waarschuwing. OEGSTGEEST De Gerefor meerde Kerk van Oegstgeest heeft in de vacature van ds. Hoekstra een beroep uitgebracht op ds. J. Th. Heemskerk van Axel (Zeeuws- Vlaanderen). Ds. Heemskerk is geboren op 1 maart 1929. Zijn eerste gemeente was Oldemarkt, waar hij op 5 april 1959 intrede deed. Vervolgens kwam hij OP 1 februari 1964 naar Axel. De predikant is gehuwd en heeft drie kinderen. Onlangs heeft hij voor een beroep van de Kerk van Overveen bedankt. Burgerlijke stand van Oegstgeest OEGSTGEEST Geboren: Peter Johan, z v T C Jansen en J G C Toonen; Shirkey, d v J P Haasnoot en O Noordraven; Stephanie Maud, d v R A Oost en H de Jager. Ondertrouwd: T E Broekema en G van den Handel; R T G Prins en J F van Duijnen. Overleden: A Janssen, evJS van Mameren; P Wiersma; W G Groen, e v W H B van Dunné. Wist u dat daar hele kleine pilletjes tegen |L|A||P|| AV bestaan? Nourypharma in Oss maakt ze: nUUVtlLMA Cocktail-trio fop foto) en Ad Langebent- komen Leidenaars aanvuren LEIDEN Ook in onze stad is een groot gebrek aan dagverblijven en opvangcentra voor geestelijk gehandicapte kinderen. Hoeveel mensen hebben thuis niet zo'n zorgenkind dat ze niet volledig willen afstaan maar toch ook niet de hele dag kunnen thuis houden. De gezamenlijke ouderverenigingen, Philadelphia, 't Zorgenkind en Helpt elkander, zijn op het ogenblik bezig met twee algemene dag verblijven, één voor oudere kinderen op de Hoge Rijndijk 19 en een kleuterdagverblijf op de Vliet weg. Er is echter nog een hoop geld nodig voor deze twee projecten helemaal klaar zijn. Omdat er in het land nog zoveel gedaan moet worden voor geestelijk gehandicapte kinderen houdt Mies Bouwman aanstaande vrijdag haar T.V.-actie. Tweehonderd bekende Nederlanders zullen stedelijke acties gaan voeren. In Leiden zul len Avro-omroepster Alice Minderaa-Op- penheim. Brandpunt medewerker Ad Lan gebent en 't Cocktail trio de straat opgaan. 's Middags om 12 uur stappen zij op een Hartevelt-auto om de burgerij van Leiden te vertellen wat zij moet doen om de actie te steunen Als het mooi weer is, zal het Cocktail trio op verschillende punten ir. de stad spe len. Werkt het weer niet mee. dan staat het uitgangspunt van de actie, de studenten sociëteit Minerva aan de Breestraat, vanaf drie uur open voor ieder die wil meehelpen. Burgemeester Van der Willigen zal de ac ie openen. De Leidenaars kunnen in Minerva tonen wat zij weten over hun stad, want er wordt 's middags en 's avonds een quiz gelhouden. De KLM en de Holland-Amerika Lijn hebben enke le dagreizen als prijs ter beschik king gesteld. 's Avonds om half zes zal het Cocktail-trio weer een voorstelling geven. Tot zeven uur blijven de drie zangers in Minerva, dan moeten zij vertrekken. Het is de burgerij van Leiden die deze actie kan doen slagen. Van het enthousiasme van de Leidse bevol- het geld dat men heeft opgehaald kan men kwijt bij Alice Minderaa in Minerva, die het 's nachts, aan het eind van de actie, bij Miej Bouwman zal gaan brengen. Optreden in Minerva Wat gaat er allemaal in Minerva gebeurenBehalve een optreden van het Cocktail-trio kan men kijken naar een judo-demonstratie van sportschool Van der Luit. Neder- LEIDEN De werkgroep van PvdA. PSP en PPR, die onlangs kwam tot een globale opzet voor een progressief program voor de gemeente raadsverkiezingen van 1970 in Leiden, is van oordeel, dat burgemeester mr. G. C. van der Willigen bij de laatste raadsvergadering te rigoreus te werk is gegaan door de publieke tribune te laten ontruimen. De werk groep meent, dat de burgemeester stellig het recht had in te grijpen, maar het middel, dat hij hanteerde ontruiming van de publieke tri bune voor de verdere duur van de raadsvergadering stond, zo ver klaart men, niet in verhouding tot het gebeurde. P.v.d.A.-voorzitter Th. Dirks: „Om één man, die van de tribune te ken- nen gaf, dat hij wilde discussiëren over de moeilijkheden met de dienst weigeraars in „Endegeest", liet de burgemeester, nadat er uit de raad l ..ontruimen" en „schorsen" was ge roepen, al het publiek door de politie I verwijderen. Doordat de bufgemees- kr na het punt Endegeest" de tri bune niet weer liet openen werd de I discussie over de veemarkt-sporthal zonder publiek afgehandeld. Daar voor was juist het gros van de men sen op de tribune gekomen. Waar schijnlijk had de raadsvoorzitter de moeilijkheden zonder veel narigheid kunnen oplossen als hij de schreeu wende man gewezen had op de mo gelijkheid van gedachten wisselen bij een andere gelegenheid. Op het spreekuur van de burgemeester bij voorbeeld'*. Dk. K. L. M. van Eerd (PPR)„On begrijpelijk dat de burgemeester niet een ander middel wist te hanteren". PSPgemeenteraadslid H. Ampt- meijer: „De heer Van der Willigen was duidelijk in paniek". Hij voegde aan zijn beoordeling van de situatie toe, dat zijn echtgenote die aan ar men en benen van de tribune werd gedragen, door de politie later nog van de trap is gegooid tengevolge waarvan zij enkele dagen een pijn lijke rug had. Nieuwe burgemeester De aanval op burgemeester Van der Willigen deed men bij de toelich ting op een kernpunt van het even tuele nieuwe programma. De werk groep is van mening, dat de nieuwe burgemeester een figuur moet zijn, die past bij de politieke verhoudingen in de gemeenteraad. Haalt het pro gressief akkoord een meerderheid, dan zal men over twee jaar het voor overleg met de commissaris van de koningin een man van de eigen sig natuur, met naam en toenaam even tueel, voordragen. Als eis wordt ook gesteld, dat de nieuwe burgemeester geen zitting zal nemen in het college van curatoren van de universiteit. Deze functies acht men onverenigbaar omdat geble ken zou zijn, dat in het college van curatoren besluiten worden genomen, waar de gemeenteraad niet onderuil kan. Het programma van het PAK be vat verder nog een aantal suggesties op het punt van openbaarheid van het beleid. De adviezen bij een raads voorstel moeten voor ieder ter inza ge liggen en in principe moeten alle commissievergaderingen openbaar zijn. De stedelijke economie dient verbeterd, aldus de werkgoep en daarvoor is ondermeer nodig, dat men precies gaat onderzoeken welk industrieel patroon nodig is voor de Leidse agglomeratie. De voorkeur van het PAK gaat uit naar de ar- biedsintensieve en welvaartsverho- gende industrie. De leden van de drie partijen krij gen deze week gelegenheid zich uit te spreken over het gemeenschappelijk kernprogramma. king hangt het af of er uit deze stad een grote bijdrage komt voor de hulp aan de geestelijk gehandicapte kinderen. Wat kan burgerij doen Wat kan de burgerij doen? Aller eerst geld geven. Dat is het belang rijkste. Er zullen vrijdagavond ver scheidene scholen geopend zijn, van 9 tot 10 uur. Welke scholen dat zijn zullen wij nog berichten. Daar kan men geld brengen. Verder zullen er mensen met emmers langs de deur komen om geld op te halen. In de tweede, zeer belangrijke, plaats kan men helpen met geld op halen. Alice Minderaa, Ad Lange bent en het Cocktail-trio kunnen onmogelijk alle Leidse huizen langs gaan met hun emmertje. Daarom verzoeken zij huisvrouwen in hun straat te gaan collecteren, in bedrij ven. op scholen, in verenigingsver band geld op te halen. Kortom, op wat voor manier dan ook helpen deze actie te laten slagen. Iedereen die wil helpen kan in zijn eigen omgeving gaan collecteren na tien voor half negen, als Mies Bouwman haar actie is begonnen. Al lands judo-kampioen Wim Ruska werkt mee. Er staan televisie-toe- stellen en men kan er een drankje gebruiken. Het programma hangt verder af van het enthousiasme van talent volle Leidenaars. Iedereen die in staat is het publiek te boeien met een liedje, een cabaret, een st kje goed pianospel of wat dan ook kan zich opgeven bij mevrouw M. L. van Hoff, Witte Singel 65. Zij zal ervoor zorgen dat deze mensen op treden in Minerva. Gezamenlijk moeten de burgers van Leiden die voelen dat dit geld brood nodig is, ervoor zorgen dat de actie een succes wordt. LEIDEN Wegens asfalterings- werkzaamheden aan de oprit van het Rijnzichtviaduct naar rijksweg 14 (richting Den Haag) zullen de bussen van de NZH-lijn 43 (Leiden- Oegstgeest-Wassenaar-Den Haag) donderdag 8 en vrijdag 9 mei niet via Oegstgeest kunnen rijden. De route wordt omgelegd via De Vink en Haagse Schouw, waardoor de halten aan de Rijnsburgerweg, Ge versstraat en Leidsebuurt niet wor den aangedaan. De NZH laat in het ochtendspits- uur de versterkingsbussen van 7.33, 8.03 en 8.33 uur van de Leidsebuurt wel via de gebruikelijke route door Oegstgeest rijden. Deze bussen zul len via het Postbrug-viaduct de rijksweg bereiken. Abonnementhouders en reizigers op zes-retourenkaarten kunnen voor de rest van de dag zonder bijbeta ling gebruik maken van de andere buslijnen tussen Oegstgeest en Lei den Station om daar op lijn 43 over te stappen. Dat de stagnatie tot wee dagen be perkt blijft, is te danken aan de medewerking van de directie Zuid- Holland van Rijkswaterstaat, die op het ogenblik de oprit uitsluitend voor NZH-bussen openhoudt. De volgende week wordt een dergelijke regeling getroffen voor de van Den Haag komende bussen. UTRECHT Met ingang van 1 juni zal de door Maarse en Kroon ende Nederlandse Spoorwegen ge zamenlijk geëxploiteerde recht streekse busdienst Amstrdam Euro papleinLeiden station worden opgeheven. N arum een jaar exploi tatie is duidelijk gebleken, dat er voor deze snelbusdienst onvoldoen de belangstelling bestaat. •UllllllllllllllllillllllilllllllllllllllllllillllllMllllllllllllllllllllllllllllt LEIDEN In de Rolzaal te Den Haag reikte prof. dr. H. H. Jansen (midden) gisteren de Dr. M. van Blankenstein-prijs uit. J. W. M. van Spaandonck (Alg. Handels- (rechts) en F. C. Wijnands (Eind- hovens Dagblad). /y/C ben briljant ontwerp van een kunstenaai die nog werkt volgens een oud en edel am bacht. Exclusieve edelsmeedkunst, die slechts één tafel zal sieren. Van de kollektie „haute couture in zilver" die wij U kunnen presenteren, is dit maar een enkel voorbeeld. Creaties voor wie het zich kunnen veroorloven. HOFJUWELIER VAN ROSSUM DU CHATTEL EN DRIESSEN BREESTRAAT 95 - LEIDEN - TEL 01710-20092 DEN HAAG De voorzitter van de jury, prof. dr. H. H. Janssen, heeft gistermiddag in de Rolzaal de dr. M. van Blankensteinprijs uitge reikt aan de heer J. W. M. van Spaandonck, redacteur onderwijs en wetenschappen van het Algemeen Handelsblad en aan de heer F. C. Wijnands, redacteur van het Eindho, vens Dagblad. De Prijs bestond uit een penning en een bedrag van f 1000. Deze journalistieke prijs is in 1965 door de Universiteit van Lei den ingesteld „ter stimulring en ver betering van de voorlichting ter za ke van universiteit, hogeschool en wetenschap en verbetering, alsook ter erkenning van hetgeen de perio dieke pers op het gebied van deze voorlichting reeds heeft gedaan". Prof. Janssen, die het juryrapport voorlas, legde er de nadruk op dat „het wetenschappelijk onderwijs van een zaak vo<>r enkelen is geworden tot een zaak voor velen en van al len: voor velen, die er daadwerke lijk deel aan hebben en meer dan ooit voor allen, die tot in hun dage lijks leven met de resultaten van het wetenschappelijk onderzoek te ma ken hebben". „De Publiciteitsmedia moeten het publiek vertrouwd ma ken met wat leeft en verandert in de wereld der wetenschap". Volgens het juryrapport moeten de journa listen die het publiek hiervoor infor matie verschaffen aan twee eisen voldoen. „Ten eerste moeten zij de bereidheid en het vermogen hebben tot identificatie met wat aan vaak eeuwenoude tradities leeft in de wetenschappelijke wereld en ten tweede moeten zij de moed en het evenwicht bezitten deze tradities te toetsen aan de eisen die de veran derende samenleving stelt". Toekenning Over de toekenning van de prijs aan de heer Van Spaandonck zei het juryrapport: „Zijn productie is het werk van iemand, die scherp en on bevooroordeeld de problemen van het wetenschappelijk onderwijs zo wel afzonderlijk als in hun onder linge samenhang benadert". De jury heeft de dr. M. van Blan kensteinprijs tevens aa nde heer Wijnands toegekend omdat „zijn werk uitblonk door een nauwgezette informatie over wat het weten schappelijk onderwijs beroert, door zorgvuldige nieuwsgaring, correcte weergave van feiten ep opinies en door blijken van goed journalistiek vakmanschap". De jury bestond naast prof. Jans sen uit Prof. dr. m. M. Rooij, A. Scheffer. dr. M. Schneider en dr. A. Veerman. Intellect en moraal Voor de prijsuitreiking hield Prof. dr. H. J. Heering, hoogleraar in de wijsbegeerte van de godsdienst, de zedenkunde en de encyclopedie der godgeleerdheid aan de Leidse Uni versiteit, een rede over „Intellect en moraal". Prof. Heering: „In onze tijd erkende de vernederde moraal in haar overwinnaar, het intellect, niet de tegenstander, maar de feind- liche Bruder. Intellect en moraal hebben samen de bestaande orde tot stand gebracht en gesanctioneerd. Intellect en moraal leverden ook de kritiek op die orde". Prof. Heering besloot zijn rede met het uitspreken van de hoop dat een fusie van intel lect en moraal goede resultaten zal opleveren. Na deze rede was er een kort mu zikaal intermezzo. Eric van Veen en Wim Stoffels, leden van het Leids Academisch Kunstcentrum, voerden het „Duo Concertant" voor klarinet en piano van Darius Milhaud uit. Na afloop van de bijeenkomst in de Rolzaal werd de beide prijswin naars in Nieuwspoort een receptie aangeboden. Roemeens Strijktrio komt in Lakenhal LEIDEN Het Roemeens Strijk trio geeft op dinsdagavond 13 mei een concert in de Lakenhal. Met me dewerking van de Leidse pianist Henk Briër zullen werken worden uitgevoerd van Boccherini, Mozart, Schubert en Beethoven. De leden van het Strijktrio heb ben hun opleiding genoten in Boe karest aean het conservatorium. Na hun studie maakten twee le den deel uit van het Philharmonisch Orkest van Boekarest. De derde was leraar aan het conservatorium. Op het ogenblik studeren zij bij prof. Poulet in Brussel. M AN GESCHEPT OP RIJKSWEG 4 LEIDEN E en33-jarige Noord- wykerhouter stond gistermorgen om half twaalf naar de werkzaamheden op Rijksweg 4 te kijken. Een auto die moest uitwijken voor een passe rende auto schepte de man. Hij is niet een schedelbasisfraotuur en een gebroken onderbeen Per juist pas serende ziekenauto naar het Acade misch Ziekenhuis gebracht. LEIDEN Het Toonkunstkoor Leiden zal in 1970 de Jahreszeiten van Haydn en de Hohe Messe van J. S. Bach uitvoeren. Ter gelegen heid van het twintigjarig bestaan van het koor in 1971 heeft het be stuur gemeend Jeanne d'Arc au Büchner van Arthur Honegger uit te voeren, waarmee ongetwijfeld vol daan zal worden aan de wens van veel concertbezoekers. HILLEGOM De rijksweg van Hillegom naar Sassenheim zal in de gemeente Hillegom van 23 juni tot ongeveer 25 juli voor alle ver keer uitgezonderd voetgangers dat zich in zuidelijke richting be geeft, afgesloten zijn. Dit in ver band met werkzaamheden aan het wegdek. Het verkeer in noordelijke rich ting zal over één weghelft worden geleid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3