Rekenkamer bespaart de overheid 90 miljoen NATUUR LICHT ONTVLAMBAAR Blad West-Irian Staat is ook wel eens te zuinig Aclidas gaat gewoon door Arjos wil overleg met Indonesië en Papoea-leiders MEESTE VUUR IN VOORJAAR Kansen voor Spasski in afgebroken partij VanHanegem en Pronk in Oranje Vragen over verbod plaatsen van spandoeken Uitkering N.D.U. Drs. G Puchinger promoveert NIEUWE LEIDSE COURANT 11 DINSDAG 6 MEI 1969 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De voorzitter van de Algemene Rekenkamer, drs. H. Peschar, schat dat door de bemoeienissen van de Rekenkamer met het „huishoudboekje" van de overheid, in 1968 een bedrag van 90 miljoen bespaard kon worden, voor een deel over enkele jaren uitgesmeerd. Maar de Rekenkamer kon er ook voor zorgen dat alsnog bedragen werden uitgekeerd waar vadertje staat te zuinig bleek. In het jaarverslag over 1968 wordt geconstateerd dat aan een departe mentschauffeur 6000.- is nabetaald, omdat de chauffeur die meer dan een jaar ziek was slechts zijn salaris kreeg, maar niet de gederfde inkoms- Roger Pingeon niet te houden MOYA Roger Pingeon is na de twaalfde etappe, die van San Feliu de Guixols naar Moya voerde, na zyn triomf de nieuwe leider in de Ronde van Spanje. De oud-winnaar van de Tour de France zette by de beklimming van de beruchte Piedra zyn aanval in. Vier man, de Span jaarden Gabica, Ocana, Linares en de Fransman Jean Pierre Bellone konden zyn wiel houden. Daarachter vormden zich twee kleine groepen. In de tweede reed Riny Wagtmans een sterke wedstrijd. Op de Pullosaberg vlamde Pingeon nogmaals. Slechts Ocana kon aanvan kelijk meekomen, maar moest later toch terrein prijsgeven. Michaels Wright toonde zich in de spurt rap en werd tweede. Wagtmans eindigde op de zevende plaats. Henk Nijdam werd uit de strijd genomen nadat hij te laat binnenkwam. DEN HAAG De ARP-Kamer- leden Goudswaard en Zijlstra heb ben de ministers van economische zaken gevraagd of het waar is dat de NV Staatsmijnen van plan is de pro- duktie van lysine te beëindigen. Naar hun mening kan het produkt op lan ger termijn van groot nut zijn voor de voedselproduktie in ontwikkelings landen. Zij verzoeken de bewindslie den zich te bezinnen over mogelijk heden de produktie van lysine voort te zetten. ten die hij anders met regelmatig overwerk zou hebben „gevangen". Met duizend-en-één zaken krijgt de Rekenkamer te maken. Uit het jaarverslag wordt wel duidelijk hoe lang en vermoeiend de papieren strijd met de verschillende departe menten over de rechtmatigheid en doelmatigheid van het financiële be heer kan zijn. Vandaar dat voorzitter Peschar zo veel belang hecht aan de wettelijke plicht het jaarverslag openbaar te maken, zodat het publiek er kennis van kan nemen. Maar overigens zegt hij: „ik krijg niet de indruk dat de overheid met handen vol het geld uitgeeft." Treffend wordt de strijd tussen Re kenkamer en gecontroleerden geïllus treerd bij de passages over De Neder- landsche Bank en Staatsmijnen. De Rekenkamer wenste toezending van de accountantsrapporten en nam daartoe in 1967 contact op met de minister van Financiën. Eerst nu heeft minister Witteveen, na overleg met de directie van de bank, kunnen toezeggen dat de con trolerapporten zullen worden over handigd. Met Staatsmijnen was het een soortgelijk geval, waarbij de Reken kamer tot de conclusie kwam dat de door de minister gemaakte beperkin gen in het contact met het bedrijf ongeoorloofde afbreuk deden aan de controlebevoegdheid van de Kamer. Overbodig Een controle die voor later mo gelijk preventieve werking kan heb ben, betreft het geval van de vervan ging bij de Koninklijke Luchtmacht (in 1964 reeds) van de uniform grove stof door een van gladde stof. Daar bij werd een hoeveelheid grove stof overbodig ter waarde van ƒ2,4 mil joen (26.000 nieuwe overjassen, 23.000 jacks en 22.000 nieuwe broeken). De Rekenkamer vraagt zich af of het niet mogelijk was geweest bij de be stellingen voor 1964 reeds rekening te houden met de aanstaande vervan ging. Ook zijn er vraagtekens bij de sub sidieverlening aan de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Voetgangers (NVBV). Naar het in zicht van de Rekenkamer -slaagt de NVBV „er in geen enkel opzicht in de miljoenen Nederlandse voetgan gers te overtuigen van het belang van haar bestaan en haar arbeid". Voor 1968 kreeg de vereniging 100.000.- en voor 1969 werd de sub sidie geraamd op 150.000.-. De Re kenkamer werd onder meer op deze zaak attent gemaakt door berichten over verschil van mening tussen deze vereniging en het Verbond voor Vei lig Verkeer, beide gesubsidieerde ver enigingen. Dat was voor de Kamer aanleiding er eens in te duiken, om dat .hier best sprake kon zijn van ondoelmatige uitgifte van geld. Kop koffie Moeilijkheden van financieel orga nisatorische aard bij de Technische Hogeschool in Delft leidden uiteinde- ijk in de cantine tot een prijsverho ging van een kop koffie tot 12,5 cent (was tien) en een kop thee tot 7,5 cent (was 5 cent). Hogere opbrengst: ƒ50.000.-. Punten van kritiek: de verbouwing Burgerij offert een ton voor sporthal en had HOORN Binnen twee uur tijd hebben de achttienduizend inwoners van Hoorn een bedrag van ruim hon derdduizend gulden bijeengebracht voor de bouw van een overdekt zwembad en een sporthal. Onlangs gaven de betrokken instanties toestemming voor de realisering van de twee projecten op voorwaarde dat de burgerij met een stevigé finan ciële bijdrage zou aantonen, dat men werkelijk behoefte heeft aan ge noemde sportaccommodaties. In sep tember kan nu met de bouw worden begonnen. HET GOEDE JASJE VOOR UW DIEPVRIES Steeds meer huisvrou wen gaan ertoe over om groente, fruit en vlees in te vriezen. Een p.robleem kan daarbij zijn hoe het te vriezen voedsel te ver pakken, dat wil zeggen in lucht- en waterdicht ma teriaal. Diepvriesverpak kingsmaterialen zijn in vier grote "roepen te ver delen: a papier en karton b aluminiumfolie c cellofaan d kunststoffen (plastics) Van deze vier materia len komen aluminiumfo lie, cellofaan en kunststof fen het meest voor huishoudelijk diepvrie zen in aanmerking. Aluminumfolie en cello faan kennen we allemaal wel. Met de kunststoffen worden bakjes van po- ly-ethyleen en polyvi- nylchloride bedoeld. Het eerste is taai, scheurt moeilijk en voelt wat wasachtig aan. Het laatste is wasachtig, soepel of flexibel. Béide hebben een geringe waterdampdoor laatbaarheid, maar laten vrij makkelijk aroma's door. U moet daaraan denken bij het invriezen van bijv. produkten als uien, kruiden of rook worst. Tegen het opnieuw ge bruiken voor diepvries van voor voedingsmidde len gebruikte verpak kingsmaterialen bestaat in principe geen bezwaar, mits ze voldoende dik zijn en goed worden gewassen met heet sodawater, ge combineerd met een goed afwasmiddel. Naspoelen en drogen met een schone theedoek. Dit is nodig om dat plastic elektrostatisch is en vuil en bacteriën aantrekt. Plasticverpakking van textiel, speelgoed, was- en schoonmaakmiddelen moet men liever niet voor diep vriezen gebruiken. Het verdient aanbeve ling om voor het diepvrie zen speciaal daarvoor ge maakt materiaal te kopen. Behalve in de groothandel zijn tegenwoordig ook in de kleinhandel plastic zakken en dozen verkrijg baar, waarop vermeld: diepvrieszakken. Wie zelfverbouwde groente en fruit wil in vriezen moet weten welke rassen zich voor diepvrie zen lenen. Dit kan u een teleurstelling besparen. Een lijst van aanbevolen groente- en fruitrassen kan bij de Stichting Huishoudelijke Voorlich ting ten Plattelande, Seg- broeklaan 104, Den Haag, aangevraagd worden. Visie op kleuter „Van de kat en het jon ge hondje kan het kind zich als het ware meester maken; ze krijgen dan een functie in zijn leven die door niets of niemand an ders kan worden vervan gen. Ze wekken en bevre digen verlangens. De kat met zijn zachte soepele lijfje maakt het mogelijk het wonder van het leven als het ware te voelen en te tasten; bovendien amuseert hij door zijn koddige bewegingen, ter wijl zijn tevreden spinnen bevredigd inslapen doet. Het kleine hondje wekt door zijn hulpeloosheid bij het kind de drang tot liefkozen, tot verzorgen. Ook in onze tijd kan het dier nog wel dagelijks een functie uitoefenen in het leven van het jonge kind. Misschien groeit het op to een mens die door het contact met zijn mede mensen teleurgesteld en verbitterd is en daarom troost zoekt bij het dier. We weten dat we het kind zijn kansen moeten geven. Het heimwee naar het pa radijs dat verloren ging maar eens terug zal ko men vervult reeds de jon ge mens". Dit zijn citaten uit een leerboek voor kleuter leidsters „Spelen en Wer ken in de Kleuterschool" dl. I (uitg. Wolters Gro ningen) 166 blz. 7.50 door A. J. Vreugdenhil, dat om de speelse wijsheid van de schrijfster eigenlijk door - ieder ouderpaar gelezen moest worden. AANTREKKELIJK ONTBIJT Voedingsdeskundigen zijn het erover eens, dat wij Nederlanders onze voe dingsgewoonten hier en daar moeten veranderen. Het ontbijt bijvoorbeeld komt er bij ons maar ka rig af, het is een haast-je-rep-je toestand geworden. Vooral bij kin deren wreekt zich dat: zij slapen langer dan volwas senen en in die tijd kre gen ze geen nieuw voedsel. Daarentegen wor den er in de morgenuren de nodige prestaties van hen verwacht. Een goede krachtbron is bijvoorbeeld dit ontbijt, dat nog snel te bereiden is ook: citrusfruit of dito sap koele melk of yoghurt met corn flakes, eventueel matig suiker boterham of broodje met boter drank: melk voor de op groeiende jeugd, thee of koffie voor de groten. Als extraatje: het geheel op een theeblaadje met leuk kleedje of wat kleine bloempjes, en een zacht gekookt eitje. Mini- barbecue Voor lijn-vechtsters en fijnproefsters is er nu een vleesrooster in de handel, waarmee vlees, wild, vis en gevogelte een lekkere krokante buitenzijde ver krijgen en de sappen be houden blijven. Deze mini-barbecue bestaat uit rooster en vangschaal, werkt op elektriciteit en wel op een wandcontactdoos met randaarde. Sluit de elektriciteit nooit aan, alvorens de vangschaal te plaatsen, het verwarmingselement dient voorverwarmd te worden, zodat het vlees meteen dicht schroeit Bestrijk platte stukken vlees met een korte berei dingstijd, zoals biefstuk, tart aartjes. hamburgers, plakken ham, dunne plak ken lever, stukken kip van de borst, platvis of gefileerde vis eerst met een goede kwaliteit olie. Tijdens het roosteren druipt het te veel aan vet er meteen af. Maar bent u een doorgewinterde uar- becuester dan kunt u ge rust te werk gaan met een barbecue-saus. Geen wal mende houtskoolvuren, maar een praktisch appa raat, waarmee ook scha len en schotels warm ge houden kunnen worden, en wellicht kunt er een tuin- of balkonfeestje mee opvrolijken. Voor fervente schoonmaaksters raadt de fabrikant aan. hét ver warmingselement nooit en te nimmer in water te dompelen! Bruin Hoewel de mini-bikini's niet veel verbergen is er na een zonnige vakantie een witte bikini op de bruine huid te zien. Dat kan nu eenmaal niet an ders. Tenminste: dat dachten wij. Een Britse firma heeft kans gezien een bikini aan de markt te brengen, gemaakt van kunststof die de ultravio lette straling (de oorzaak van het bruinworden) doorlaat. Hetgeen inhoudt dat u met dat kunststof-bikinietje toch hélemaal bruin kan wor den. Voor diegenen die er sceptisch tegenover staan: in St. Tropez ls er nu een demonstratie, die de Britse firma de gelegen heid moet geven zijn be wering te bewijzen. .van de Nederlandse Christelijke School in Brussel. Kosten per leer ling ƒ6000.- en een onvoldoende ad ministratieve begeleiding, waardoor de Kamer geen oordeel kan geven over de juistheid van het ten laste van de begroting gebrachte bedrag: 823.000.-. De opruimingskosten van een op 23 februari 1967 in de Waal gezonken vrachtschip: 148.500. Opbrengst van het wrak ƒ3500.-. De Rekenkamer vraagt zich af waarom deze kosten niet werden verfraaid op de schipper. Dat kon niet, zegt de minister, het was overmacht door een plotseling opkomende storm. Nee, zegt de Re kenkamer na de rapporten van het KNMI uit die tijd te hebben geraad pleegd. er was geen sprake van een plotseling opstekende storm. En aan gehaald wordt dat bij de rechtzitting het vaargedrag van de schipper „on verantwoordelijk" genoemd werd. Ter illustratie dat niets aan de aan dacht van hel 150 man tellende perso neel van de Rekenkamer (jaarlijkse kosten 5 miljoen, ruimschoots opwe gend tegen de besparingen) ont breekt, de vermaning aan het adres van Buitenlandse zaken over de post van 1600.-, zijnde de kosten van verzending van studieboeken van de zoon van een overgeplaatste diplo maat en wel per vliegtuig. Tot slot: eerst na zes jaar is een eind gemaakt aan het verlenen van een maandelijkse vergoeding van ƒ300.- aan een hoofdambtenaar van Sociale zaken wegens het wonen „buiten Den Haag of onmiddellijke omgeving". Oorzaak: op het moment van in- diensttreden had de ambtenaar een huis in het centrum van het land in aanbouw. Hij wilde de bouw en de verkoop daarvan op zijn gemak rege len. Het ministerie stond dat toe en gaf de ambtenaar ƒ300.- voor reiskos ten (auto). Medio 1967 toonde de amb tenaar nog weinig geneigdheid tot verhuizen. De Rekenkamer bracht deze zaak onder de aandacht van de minister, maar sindsdien heeft het nog ander half jaar geduurd voor de vergoeding definitief werd ingetrokken. HERZOGENAURACH De firma Adidas, 's werelds grootste fabrikant van schoeisel voor atleten, heeft be sloten zich niets aan te trekken van de beslissing van zaterdag van de in ternationale atletiekfederatie voor amateurs GAAF). Deze heeft zaterdag te Londen ver klaard dat bij internationale sport evenementen slechts wit schoeisel zal mogen worden gedragen door de deel nemers. Een woordvoerder van de Duitse firma zei dat men tegen die beslis sing in verweer zal treden, dat de officials van de IAAF bestaat uit oude mensen die bij de tijd achter zijn, en dat de firma zal voortgaan met het cadeaugeven van sport- schoeisel aan atleten. DEN HAAG Het Arjos-bestuur meent dat Nederland in samenwer king met de VN voor de volksstem ming in oktober van dit jaar een voorstel moet doen over de ontwikke ling van West- Irian. In een verklaring zegt het Arjos- bestuur dat Nederland, op grond van toepassing van individueel kiesrecht zijn beloften aan de Papoea's en Indo nesië, als eerst verantwoordelijke met de Papoea-leiders moet over leggen over de toekomst van West- Irian. De Arjos wijst er verder op dat Nederland bij Indonesië moet aan dringen op een volksstemming, met waar mogelijk. Hogere accijns niet nodig SCHIEDAM De voorgenomen verhoging van de alcoholaccijns op 1 juli is veel groter dan noodzake lijk om de inflatie te neutraliseren. Dit schrijft het produktschap voor gedistilleerde dranken in een brief aan de leden van de Tweede Kamer. Eind 1965 bedroeg de accijns nog 1193 per hectoliter. Op 1 januari bedroeg ze 1540. De stijging sinds 1965 was 29 procent, zodat daarmee de voorgestelde aanpassing van 11 procent al ruim was overschreden. Het produktschap vreest dat de harmonisatie van de accijns in de EEG nu wel erg wordt bemoeilijkt. De gevolgen van een verdere ver hoging voor industrie, handel, hore ca en voor bedrijven in de grens streken zijn niet opwekkend. BREDA Voor de rechtbank te Breda is tegen de 32-jarige M.S. uit het Brabantse Wouw een gevangenis straf van drie jaar en zes maanden geëist wegens poging tot doodslag. Op 13 januari van dit jaar had hij na een cafébezoek zijn half-broer in diens slaapkamer met een broodmes verwond onder de uitroep: „Nou snij ik je de nek af. Het feit d-at de man bij thuiskomst voor een gesloten deur stond, was de oorzaak van zijn woedeuitbarsting. De raadsman achtte opzet tot doden niet bewezen, en vroeg op dit punt vrijspraak. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. (Van onze correspondent) ARNHEM Al heeft het voorjaar het tot nu toe niet zo geweldig gedaan, hij hoort toch alweer tot het normale beeld, dat rode wagentje van de bosbrand- weercommandant, dat met loei ende sirene en zwaailicht op weg is naar een grasbrandje. Of naar een onstuitbaar loeiend kopvuur, dat zich razendsnel een weg door de boomtoppen baant. „Het is zo ongelofelijk jammer", zegt Bert Schut, een van de velen die iets met bosbranden hebben te ma ken. Niet als spuitgast of brandtoren- wachter, maar als natuurbeschermer. „Zelfs de man die de brand heeft aangestoken, gaat de volgende keer niet meer op dat plekje zitten. Het is dan echt niet mooi meer", is een van zijn stellingen. „We moeten dat heel nuchter bekijken: veel natuurschoon is er niet. Laten we daarom verschrikkelijk zuinig zijn met wat we hebben" Onwetendheid is de belangrijkste oorzaak van de bosbranden. Daarbij speelt niet zozeer een rol dat we fles sen in' de hei gooien (de vergroot glaswerking waartegen sinds jaar en dag wordt gewaarschuwd) maar meer het feit dat de droogte de mens over valt. Hij is zijn winterslaap nog niet uit of net bosbrandgevaar is er. De droge voojaarswinden zorgen voor een uiterst Hcht ontvlambare natuur als de mensen er voor het eerst weer eens een dagje op uit trekken, nog helemaal niet denkend aan zinderen de zon en roode haan. ZORGELOOS De meeste bosbranden doen zich dan ook voor in het voorjaar. Cijfers uit het boekje dat de heer Schut als voorlichtingsman van de Koninklijke Nederlandse Heidemij. het licht deed zien, geven aar dat de nog dorre vegetatie in maart, april en mei en de z.orgeloosheid van de dag jesmensen zorgen voor een piek in het aan'al oosbranden. „Met Pasen is het gebleken", aldus de heer Schut. „Bij de Deelerhei brandde een flink stuk af.... I „Zo erg als in Frankrijk, waar je I dagenlang enorme branden kan heb- ben, dat kennen we hier niet. Rennen I voor je leven voor een brand waarbij de vonken door de enorme stijgwind wel honderd meter vooruitwaaien, komt in Nederland gelukkig niet voor. Maar het effekt is zoveel gro ter. We hebben immers zo veel min der". Zo'n bosbrand veroorzaakt wat schade. Er moet blusloon worden be taald, de rommel moet worden opge ruimd, de bosbouw stagneert en van de indertijd geplante bomen valt uiter aard geen profijt meer te verwach ten. Voeg daarbij de indirecte schade doordat geen toerist meer in de zwartgeblakerde boel gaat zitten (de kinderen worden er vuil van), dan blijkt wel wat een geld er over de balk wordt gegooid bij een bosbrand. GEMEENSCHAP Maar daarenboven, en dat spijt voorlichter Schut minstens even erg, wordt het evenwich* in de natuur verstoord. „Het bos is een levensge- meenscnap; verschillende lagen van vegetatie, van mos via struiken tot bomen, ieder met hun eigen bewo ners, insek*en. vogels met hun jon gen, eekhoorns en zelfs hertn. En hoekje komt, nog gauw even een bos is meer dan alleen maar bomen, het is een milieu." We moeten de zaken nuchter bekij ken. vindt de heer Schut. Niet kwe zelig doen van: trap niet op een miertje, m sar wel beseffen dat een lucifer weliswaar een kop heeft, maar niet kan denken. Dat moeten wij voor hem doen. En dat gebeurt nogal eens niet. „Als ie het soms ziet: midden in de gortdroge hei zitten ze op een primus eieren ie bakken. Het is of ze smeken om brand" Eenderde van alle bosbranden ontstaat op een dergelijke manier. Ook oen groot percentage vormt kwaadwilligheid. In een bepaald jaar werden 78 van de 416 branden aan gestoken. Zo gaat er in het geheel per jaar eemiddeld 900 ha bos en hei verloren. SIGARETTEN Met sigaretten is het al net zo. „Als je dan wilt roken, zoek dan een plek je op zonder brandbaar materiaal. Op een zandverstuiving is er plaats ge noeg om je peuk weg te gooien. Maar je moet het eens zien als je met een groene jas aan door het bos loopt. Steeds weer zie je ze als je om een hoekje komt, nog gauw even een peuk wegmoffelen". Die angst moet er een beetje uit, is de mening van Bert Schut. „Met dat verbieden help je niet zo veel". Hij ziet er meer in. de mensen be langstelling voor de natuur bij te brengen. Bij de Heidemij heeft hij daarvoor ruim de kans. Overdrukken van zijn artikelen uit het Heidemij tijdschrift gaan naar de scholen. „Platanen op het schoolplein" en „De school m het bos" helpen mee de jeugd vertrouwd te maken met wat de ouderen vaak vergeten: „Neder land is liet bosarmste land van het Europese continent. Laten wc probe ren zo aiinig mogelijk te zijn op het weinige dat we hebben" MOSKOU De negende partij in de tweekamp tussen wereldkampioen Tigran Petrosjan en uitdager Boris Spasski om de wereldtitel schaken is maandagavond te Moskou afgebro ken. De stand is 53 in het voordeel van Spasski. Spasski heeft goede vooruitzichten in dez.e afgebroken partij. Wit: B. Spasski. Zwart: T. Petrosjan. Negende matchpartlj Ben - Onl. 1. d2—d4. Pg8—f6 2. C2C4. Cl—C5 3. d4—d5 e7e5 Aldus kiest zwart een ben-oni opstelling, met „vastgelegde" pionnenstrueluur. die aldus de theorie wijst op een langdurige positionele strijd. 4. Pbl—c3. d7—d6 5. e2e4. g7—r6 Bepaalt een type spel, dat vooral zuiver vorm kreeg in een duel Fuderer - Najdorf, Gothenburg '55. 6. Lfld3 Pbfi—afi Soortgelijke systeem heeft de wereld kampioen eertijds bijvoorbeeld ook tegen Bronsteln en Donner gelanceerd. 7. Pgl—e2, Pc6b4 8. Ld3—bl. Lf8—g7 9. h2—h3, ZEIST George Kcssler heeft het Nederlandse elftal, dat woensdag avond in het Rotterdamse Fcyenoord- stadion tegen Polen zal uitkomen in een wedstrijd voor de voorronden van het wereldkampioenschap voet bal 1970, als volgt samengesteld: Doel: Van Beveren (Sparta); ach ter: Suurbier (Ajax), Israel (Feijen- oord), Eijkenbroek (aanvoerder, Spar ta) en Van Duivenbode (Ajax); mid den: Pronk (Ajax) en Rijnders (Go Ahead); voor: Pahlplatz (Twen te), Van Dijk (Twente), Van Hane- gem (Feijenoord), en Rensenbrink (DWS). Henk Groot was wegens een knie blessure niet beschikbaar. Wisselspe lers: Schrijvers (Twente), Drost os (Twente), Houwaart (Twente), Ach- Manuel"Santana en Manuel Orantes terberg (Twente), Jansen (Feijenoord) versloegen de gebroeders Frank en Roggeveen (Holland Sport) en Brou- j Allen Salomon (Rhodesië) met 6—3 wers (NAC). 63 en 64. Een bekend schema, dat ..kan werken" met g4, Pg3 en het schljnoffer op f5. 9. Lc8d7 10. Lel—e3. 0—0 Lijkt verrassend, maar zwart kan moei lijk meer tot... a6 en b5 komen .gege ven de manoeuvre met zijn damepaard. 11. Ddl—d2. Brengt Lg5 In de stand. 11. Pb4a6 12. Lbld3. Pa6—U4 13. Ld3—bl. Pb4—a6 14. a2—a3. Wit kon niet nogmaals Ld3 spelen, we gens de mogelijkheid van reglementaire remise. Overigens is dit soort zetherhalin- gen gebruikelijk teneinde tijd te winnen. 14. Pa6c7 15. Lbl—d3. Ta8—b8 16. b2—bl. b7—b6 17. g2g4, h7—h5 Dringend nodig, daar wit anders door middel van Pg3 tol een sterk overwegend spel komt- 18 g4—gó. Pf6h7 Vermoedelijk het beste veld. Na Pe8 kampt zwart met hopeloos ruimtegebrek voor zijn paardenpaar. 19. h3h4. f7—f6 Indien 19. f5 dan 20. f3, en wit kan overschakelen op de. damevleugel. 20. 000. Voor dit spel op winst" nam Spasski 20 minuten bedenktijd. 20. f6xz5, 21. h4xg5. Ld7—g4 22. Tdl—gl, Dd8-e8 23. b4—b5. Tb8—a8 24. Kclc2. Tf8—f3 25. Pe2—g3. a7—a6 26. a3—al. a6xb5 27. c4xbö. Natuurlijk houdt wit de a-lijn gesloten en „lonkt" naar het veld C4 27. De8—fï >3. Ld3 Tf3—f4 Een kwaliteitsoffer dat wit niet mag aannemen. Indien bijvoorbeeld 29. Lf4:. ef4: 30. Lg4:. dan 30. fg3: en zwart trekt' aan het langste eind 29. f2f3/., Een geweldl? ani- omdat de loper niet mag wijken. Dan volgt namelijk 30. Ph5:. met vernietigende consequenties 29. Tf4xf3 In Moskou achtte men dit nog zwarts beste kans. doch daarbij werd reeds van „winst voor wit of remise" uitgegaan. 30. Le2xf3. Df7xf3 31. Thl—h2. Dreigt directe winst door 32. Tf2. 32. Th2—f2. Df8—C8 33. Pg3—fl. Gaat de sterk staande foper verdrijven. 33. Ta8a7 34. Dd2--d3. Dc8—a8 35. Dd3c4, Thans is wit op belde vleugels geconsoli deerd en kan verder aan de sterking van de stand bouwen. 35. Da8—d8 36. Pfl— h2. Juist op tijd om te verhinderen, dat zwart op g5 inslaat. Dc4—fï> Lg4—d7 37' pH2f3, Ld7—g4 38. Bereidt het omspelen van het paard naar c4 voor. 38. Lg4—d7 39. Kc2-b3. Ld7-e8 Zwart moet rekenln ghouden met de zwakte g6. 40. Pf3d2, Ph7—f8 Afgebroken. LISSABON In de eerste ronde van het tornooi om de Davis-beker, afdeling Europa, is in het heren- dubbelspel gewonnen door Spanje. DEN HAAG Het socialistisch Kamerlid mevrouw Singer-Dekker heeft de minister van binnenlandse zaken en van justitie gevraagd of het waar is dat de burgemeester van De Bilt vergunning heeft geweigerd voor het plaatsen van spandoeken in een particuliere tuin ter gelegenheid van de dodenherdenking. Op de doeken stond „Ieder militair vertoon bij een oorlogsherdenking is beschamend en de grootste oneer die wij onze gevallenen kunnen bewij zen". Voorts wil zij weten of de poli tie stencils met soortgelijke opvattin gen in beslag heeft genomen, toen jongelui deze wilden verspreiden on der de deelnemers aan de stille tocht. Zij informeert op welke wettelijke voorschriften deze maatregelen steun den. 4DE.\ HAAG In de gistermiddag gehouden aandeelhoudersvergadering van de Nederlandse Dagblad Unie is I besloten een bedrag van 943.950 gul- l den uit te keren aan de aandeelhou- i ders. Op deze vergadering, waar ze ven aandeelhouders met in totaal 32.303 aandelen, aanwezig waren, werd een vraag gesteld, en wel over dc schadevergoeding voor de tele visiereclame. (Vervolg van pag. 1) De moeiljkheden van twee weken geleden begonnen toen „groeiende wrok onder primitieve stamleden ambtenaren van het Indonesisch be stuur en hun gezinnen noopte Enaro- tali te verlaten." Toen de laatste ge zinnen weg waren, braken dc Papoea's de landingsbaan op. Soedjarwo trachtte vanmorgen eerst de opstand te ontkennen. Hij gaf moei lijkheden met een districtshoofd in de buurt van Enarotali toe. Volgens de Australische radio is er ook een militaire operatie op het eiland Biak voor de noordkust gaan de tegen de ondergrondse beweging Vrij Papoea. Er zouden zeven doden zijn en 200 arrestanten. Maar nog steeds wapperen er Vrij-Papoeavlag- gen. AMSTERDAM Drs. G. Puchin ger, de bekende publicist op politiek, theologisch en kerkelijk terrein, zal op 27 juni aan de Vrije Universiteit promoveren op een politieke studie. De titel van zijn proefschrift luidt: „Colijn en het einde van de coalitie, deel 1". Dit deel handelt over de ge schiedenis van de kabinetsformaties van 1918 tot 1924. Als promotor zal optreden prof. dr. H. Smitskamp en als co-referent prof. dr. W. F. de Gaay Fortman. De pro motie is in de week waarin het hon derd jaar is geleden dat Colijn werd geboren. Che Guevara zal zich opnieuw mani festeren, maar dan in de opera Reconstructie in het kader van het Holland Festival, waar hij in schuimplasticgestalte en liefst elf meter lang een belangrijke rol in speelt. Aan de wedergeboorte van de revolutionaire leider wordt thans hard gewerkt in een atelier in Hoofd dorp, maar men heeft nog wel even tijd, want de première is pas op 29 juni. Op de fotode decorbouwers, bezig aan de reconstructie van Che's beeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11