Succes voor Nederland in luchtrace over Oceaan Ook werkende jeugd achtergebleven gebied VELEN HERDACHTEN DE GEVALLENEN Uit de Haagse hof IK BIJNA 7\ UUR VAN LONDEN NAAR NEW YORK RUDl CARRELL WAS NIET SNEL GENOEG BIJ AUTO Krans ontplofte in Utrecht alles goed Westduitse majoor vlucht naar DDR HERDENKING Herdenking in protestsfeer Dreiging van nieuw arbeids proletariaat Burgervaderlijk PROTEST TEGEN EINDEXAMENS STENCILS IN BESLAG BIJ MAANDAG 5 ME) 1969 Een van de 390 deelnemers aan de race LondenNew York ter ge legenheid van de vijftigste verjaar dag van de eerste non-stopvlucht over de Atlantische oceaan door Alcock en Brown is de Nederlan der M. M. Koster. Op de foto de heer Koster bij zijn start uit de Britse hoofdstad. Voorzover vanmorgen bekend, heb- den de Nederlanders de beste tijden gemaakt in de categorie passagiers vliegtuigen. In prescies 7 uur, 23 minuten en nog eens 35 seconden overbrugde de snelste Nederlander de afstand tussen het hart van Londen en het hart van New York. Die snelste Nederlander was niet de cabaretier en televisiester Rudi Carrell, maar Guus Gadet uit Prin- senhage, verkoopleider van Co-op Nederland, de enige vaderlandse or ganisatie, die voor de luchtrace had ingeschreven. Tweede werd, met slechts vijf se conden verschil, de Nederlander Mike Koster uit Nieuwe Wetering, direc teur Benelux van Capitol Internatio nal Airways, de Amerikaanse charter- j maatschappij, die het vliegtuig, waar- mee de sprong over de Oceaan werd gemaakt, ter beschikking had gesteld, j Achterstand Rudi Carrell faalde zowel op het landtraject in Engeland als op dat in Amerika. In totaal liep hjj twaalf minuten achterstand op doordat h\j niet snel genoeg de gereedstaande he likopters en auto's kon bereiken. Niettemin zou hij als de snelste Ne derlandse „runner" worden ingeschre ven bij de organiserende instantie, het Britse dagblad Daily Mail. Vol- ROTTERDAM Op tal van plaatsen in het land zijn gisteren bijeenkomsten en stille tochten gehouden ter herdenking van de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog. In Utrecht werd de stille tocht naar het monument voor gevallenen op het Domplein verstoord, doordat drie jongeren een rookbom tot ont ploffing brachten. Na de eigenlijke herdenking, toen de burgerij in de Ierland (2) Als regelmatig lezer van uw krant en zijnde van Ierse afkomst las ik de ergerniswekkende brief van de heer C. J. Buys op 28 april. Afgezien van het. feit dat de schrijver in de eerste regels al niet kan verhullen in welke extremistische hoek hij thuishoort, be vat zijn brief enkele pertinente on waarheden. BehUlve dat de IRA verboden is vergeet de heer Buys te vermelden dat de IRA ook zichzelf opgeheven heeft en niet meer bestaat. Verder zal ieder, die de landkaart bekijkt, moe ten toegeven dat het streven om Ier land tot één staat te maken alleen al op geografische gronden logisch is en dat de verdeling absurd is. De insinuatie van de heer Buys over de betrekkingen tussen Eire en nazi-Duitsland is ronduit lasterlijk. Eire heeft, geheel gerechtigd ook ge zien zijn toenmalige dominionstatus, in de tweede wereldoorlog een neutra liteitspolitiek gevoerd zoals Nederland dat tot mei 1940 heeft gedaan. Ieder die iets van Eire afweet, ziet dat indien Eire zich aan de zijde van de geallieerden had geschaard, haar enige verdediging tegen de nazi's gele gen zou zijn geweest in de legering van Britse troepen op het eiland Wel. iedereen met enig historisch besef weet dat dit voor de Ieren (na eeuwen van onderdrukking en uitzuiging door de Engelsen) onaanvaardbaar geweest zou zijn. Geen zinnig mens echter twijfelt eraan naar wie de sympathie van de Ieren en hun regering uitging. Tien duizenden inwoners van Eire hebben als vrijwilliger gediend in de Engelse strijdkrachten en honderdduizenden lebben met volle inzet en voor lage onen gewerkt in de Engelse oorlogsin dustrieën. M.i. valt de parallel tussen de propagandamethodes van Paisley ?n de nazi's duidelijk in het oog. Mag ik de heer Buys er verder aan lerinneren dat „minderheid" een be- rekkelijk begrip is. De katholieken Dor men in Noord-Ierland 38 pet. van Ie bevolking en zij zijn daarmee ver- lit de grootste godsdienstige groepe- ing. De in Eire levende protestanten i HO pet. van de bevolking) ondervin- •5 ien geen enkele discriminatie, hoewel ulks na de overheersing van de (in loofdzaak protestantse) Engelsen wel 1 verklaarbaar zou zijn. Tenslotte: sinds wanneer is ook de j oestand in Spanje een rechtvaardi- ling voor misstanden elders' Ik ver- 1 >aas mij er over dat de schrijver de erste stap verwacht van de paus. Waarom niet van de Presbyteriaanse terk^ Lelden R. J. Ligbthelm i I gelegenheid werd gesteld bloemen te leggen aan de voet van het vrijheids- I beeld dal enige dagen geleden met rode verf werd besmeurd legde I een jongeman een krans waaraan twee linten waren bevestigd met de teksten: „Aan de slachtoffers van het nieuwe fascisme" en „aan hen die vielen in Vietnam". Enkele ogenblik- I ken nadat deze krans was gelegd. 1 ontbrandde opnieuw een rookbom. De politie neemt aan dat deze zich in de krans bevond. Koningin Juliana en prins Bern- hard legden zondagmiddag bij het j monument op de Dam te Amsterdam een krans, na herdenkingsbijeenkom- 1 sten in de oude Lutherse kerk, de i j Nieuwzijdse kapel en de Waalse kerk. I De kranslegging werd door duizenden gadegeslagen. Premier De Jong en de ministers Beernink en Den Toom leg den namens de ministerraad een krans. De Luchtmachtkapel speelde j hierna het Wilhelmus, 's Avonds sprak burgemeester Samkalden bij het nationaal monument. In Den Haag namen gisteravond enkele duizenden mensen deel aan de stille tocht naar de Waalsdorpervlak- te. Oud-verzetslieden van het ere- I peloton Waalsdorp hadden de ere wacht betrokken bij de herdenkings- I plaats. Nadat twee minuten stilte in acht waren genomen werd op de met I gasfakkels verlichte fusjlladeplaats het volkslied ten gehore gebracht. Een groot aantal deelnemers onder I wie burgemeester Marijnen legde j bloemen, 's Middags was in het in ternationaal perscentrum Nieuws poort een bijeenkomst gehouden ter nagedachtenis aan hen die in de be zettingstijd voor de persvrijheid hun leven lieten. Kransen Op het militair creveld Grebbeberg in Rhenen werden talrijke kransen gelegd onder andere door de bevel hebber van de landstrijdkrachten lui tenant-generaal Van Rijn. Een dele gatie van de Russische ambassade legde kransen op de fusilladeplaats in Amersfoort, waar vele honderden Russische soldaten zijn omgekomen. De leerlingen van de zeven her vormde scholen in Veenendaal heb ben gisteren niet deelgenomen aan de herdenking bij plaatselijke ver- zesmonumenten. Zulks ou aandrang van de voorzit ter van het schoolbestuur, ds. A. Vroegindewey. In de kerken van de hervormde (geref. bonds-) gemeente, de Chr. Geref. kerken en de Geref. gemeente werd een kanselboodschap voorgelezen, waarin werd geprotes teerd tegen een dodenherdenking oo zondag bij het verzetsmonument. Nu werd in de kerken zelf een minuut stilte in acht genomen. B. en W. had dén afwijzend beschikt op een ver zoek van de SGP, de herdenking op zaterdag te houden. BERLIJN De sinds 3 april ver dwenen Hamburgse majoor Hans- Joachim Kruse blijkt naar Oost- Duitsland te zijn uitgeweken. De 44-jarige majoor, van wie be kend is dat hij toegang had tot mili taire geheimen, verscheen zaterdag avond op de Oostduitse televisie. Hij werkte laatstelijk als instructeur aan een militaire academie in Hamburg. Volgens iemand van hel openbaar ministerie in Hamburg heeft Kruse veel schulden in de Bondsrepubliek. gens de reglementen is het mogelijk dat de als koploper gekwalificeerde deelnemer de tijden meekrijgt van de snelste teamgenoot. De start was op de toren van het Londense hoofdkantoor van de Britse posterijen, de finish op de 86ste etage van het Newyorkse Empire State Building. Het meest originele vervoermiddel dat door het Nederlandse team werd gebruikt, was een ambulance met zwaailicht, die tussen het vaak druk ke verkeer goed kon opschieten. In New York had men er verder voor gezorgd dat de laatste paar kilo meters tussen de Hudson River en het Empire State Building onder po- litie-escorte kon worden afgelegd. Het hele verkeer in het hart van Manhat tan werd gedurende een paar minu ten stilgelegd, waardoor met de auto, die als vervoermiddel was ingescha keld, een hoge gemiddelde snelheid kon worden bereikt. Bewondering De prestatie van het Nederlandse team heeft alom bewondering afge dwongen. Zij was veertien minuten sneller dan die van het Britse team onder leiding van de bekende coureur Stirling Moss, terwijl ook de indivi dueel deelnemende Engelse Olympi sche kampioene hardlopen Mary Rand met 14 minuten werd geslagen. De prijs die in de lucht hangt, bedraagt 50.000. Het Nederlandse team zou heel wat slechter uit de bus gekomen zijn, als het vliegtuig waarmee de oversteek werd gemaakt, niet in een recordtijd van Londen naar New York was ge vlogen. John Luce, de eerste testpiloot van de Douglas Fabrieken, die het toe stel DC 8 63 Fan Jet, beladen met liefst 230 passagiers, bestuurde, had voor de bijna 6.000 kilimeter over de Oceaan slechts 6 uur en 17 minuten nodig. Er werd op een hoogte van 8.000 meter gevlogen, terwijl er twee keer zoveel brandstof (80.000 liter) als normaal werd verbruikt. Zo nu en dan bedroeg de snelheid bijna 1100 kilometer per uur. In de annalen van de burger luchtvaart zal ook de vlucht zelf als een historische worden aan getekend. De passagiers zaten voortdurend dicht tegen de ge- j luidsbarrière aan. DE BILT De politie heeft zon dagavond stencils in beslag genomen die circa dertig (oud)Ieerlingen van de middelbare school De Werkplaats te Bilthoven uitdeelden aan deelne mers aan de herdenkingstocht voor gevallenen. Het vlugschrift bevatte o.m. de vraag: „Is het niet immoreel om zowel te herdenken als mee te betalen aan de fabricage voor oorlogs doeleinden?". Het stuk besloot met de mededeling: ,,We beschouwen deze herdenking als een bezinning op alle wantoestan den die heersten en heersen, niet alleen die welke 25 jaar geleden in Nederland zijn gebeurd, maar ook die tegenwoordig over de gehele wereld bijvoorbeeld in Tsjechoslowakije. Por tugees Angola, Mozambique. Biafra. Griekenland, Spanje, het Midden- Oosten. Noord- en Zuid-Amerika en Rusland bestaan/'. Eerder had burgemeester K. Fabius het verzoek van de scholieren om in de tuin van een particulier spandoe ken te mogen plaatsen afgewezen. Zij hadden daarmee de bezoekers aan de dodenherdenking attent willen maken op o.a. het feit dat „ieder militair vertoon bij een oorlogsher denking beschamend is, en de grootste oneer is die wij onze gevallenen kun nen bewijzen". AMSTERDAM De stichting J'ac- cuse (Ik beschuldig) die gisteren een prolestvergadering in de hoofdstad hield, heeft er in een telegram op aangedrongen „het mensonwaardige junta-regime in Griekenland uit de Raad van Eurapo te stoten." Dit tele- I gram heeft het vandaag in Londen vergaderende ministercomité van de Raad van Europa bereikt. Welbewust was deze vergadering op de herdenkingsdag van de geval- lenen uit de Tweede Wereldoorlog uitgeschreven. Organisatoren menen, I dat ook nu nog op vele plaatsein in de wereld door verschillende regimes de rechten van de mens met voeten I getreden worden. i Sprekers in de vergadering waren prof. dr. J. Verkuyl, prof. dr. W. H. Nagel. prof. dr. W. F. Wertheim en de letterkundigen Theun de Vries en Ed I Hoornik. Medewerkenden waren ver der de Hervormde Jeugdraad, Sja- loom, Pax Christi, de Studentenvak beweging en Asva. Op de foto: Rudi Carrell duikt in volle vaart vade trap van het Londense hoofdpostkantoorde eerste meten van de race naar het Empire State Building in New York zitten erop. Een van de deelnemers aan de race LondenNew York zou dit doen met een straalvliegtuig. Zaterdag is hij met zijn toestel op een verlaten opslag- terrein van een kolenmaatschappij geland. En dat kon, want het vliegtuig kan vertikaal stijgen en landen. (Van onze soc.-econ. redactie) DRIEBERGEN „Werkende jeugd", de jeugdorganisatie van het CNV, hield zaterdag haar werkconferentie. Hoewel de drie inleiders (staatssecretaris Gros heide, KVP-Tweede-Kamerlid mej. T. Kok en de heer A. Hor dijk CNV-secretaris) het niet met zoveel woorden zeiden, de werkende jeugd beschouwde zichzelf 's middags tijdens een open discussie wel als een achtergebleven gebied. Aan de discussie namen ook leden deel van het NVV-Jongeren Contact en de Katholieke werkende jongeren. De heer Hordijk rekende voor. dal het er in de toekomst voor de wer kende jongeren niet zo best uitziet. In 1965 was de behoefte aan jongere werknemers van 15 tot 19 jaar in het bedrijfsleven nog 48 pet. Tegen 1980 zal dit percentage zijn teruggelopen tot 18 pet. en voor het jaar 2000 wordt een percentage van slechts 5 pet. verwacht. iHet overgrote deel van de jongeren tussen 15 en 19 jaar zal in de toekomst dus meer mogelijkhe den moeten hebben om zich voor te bereiden op zijn rol in het bedrijfsle ven. De heer Hordijk deed de uitspraak, dat als niet snel wordt ingegrepen wij in ons land toegroeien naar een modern arbeidsproletariaat van jonge mensen, dat dan een wezenlijke be dreiging zal gaan vormen voor onze samenleving. Kind van rekening Op het ogenblik gaat ongeveer 50 pet. van de Nederlandse jeugd naar het lager technisch onderwijs. On danks dit hoge percentage is juist het beroepsonderwijs bij de Mammoet wet het kind van de rekening gewor den. De heer Hordijk noemde dit een onverteerbare zaak. Het kon er blijk baar niet af, de opleidingsduur inte graal tot vier jaar te verhogen. De voormalige drie jaar is zonder meer gehandhaafd. Men acht er geen be zwaar aan verbonden, jongelui van 15 jaar de overgang van school naar bedrijf te laten maken, hoewel er allerwegen op wordt gewezen, dat in onze tijd brede basisopleidingen noodzakelijk zijn en dat vooral vor mend onderwijs een eerste vereiste is. Na het verlaten van de school zijn deze jongeren op het ogenblik versto ken van iedere vorm van begeleiding, onderwijs of vorming. De heer Hordijk was van mening. I dat ook de vakbeweging hier niet vrijuit gaat. De vakbeweging zal meer aandacht moeten besteden aan het personeelsbeleid, maar dan zal zij ook binnen de onderneming moeten worden geaccepteerd. Dit laatste wei geren dc werkgevers nog. Op dit punt, vond de heer Hordijk, zal er voor gestreden moeten worden, het verzet van de werkgevers te breken. Het gaat om het belang van onze jeugd en om de samenleving van de toekomst. Hjj liep niet zo erg warm voor een jeugdstatuut, omdat dit de jeugd in dc onderneming weer zal dreigen te isoleren. Hij dacht meer aan een uitbouw van de cao tot bijv. een maatschapscontract, gedifferen tieerd voor jongeren, ouderen, vrou- Aandacht vroeg de heer Hordijk ook voor de misère van de jeugd in we- relddelen als Azië, Afrika en Latijns Amerika, waar 4 miljard mensen wo- j nen en de jeugd na het elfde jaar voor de grote meerderheid geen en kele vorm van voortgezet onderwijs kent. Het CNV, „Werkende Jeugd" en de organisaties van leraren en besturen bij het christelijk nijver heidsonderwijs gaan thans drie pro jecten in de ontwikkelingslanden steunen, namelijk op Midden-Java, in Oeganda en in Suriname. Staatssecretaris Grosheide stelde, dat de werkende jeugd minder een vergeten groep is, naarmate zij beter in staat is haar wensen duidelijk te formuleren. De overheid kan dan be ter de belangen tegen elkaar afwe gen. De jeugd zelf zal ook actief moeten worden. Belangrijk noemde I de heer Grosheide de vakopleiding en persoonsvorming van jeugdigen van 15 tot 17 jaar. Hij vroeg zich af, of er een verplichting moet komen, wer- j kende jongeren onder de 18 jaar een j dag per week onderwijs te laten vol gen. Daarbij rijst ook de vraag, hoe het leerlingwezen verder moet wor- den uitgebouwd. De commissie-Lie- Burgemeester Samkalden be leefde zaterdag een hoogtepunt in zijn vaderlijkeloopbaan, toen hij in het Amsterdamse stadhuis het huwelijk voltrok van zijn zoon Robert en me juffrouw Brita Paulina Luymers (dochter van een KLM-direc- teur). Op de foto het moment, waarop de burgervader het jonge paar het trouwboekje over handigt. vegoed zal hierop spoedig een ant woord geven. In de tweede plaats wilde de staatssecretaris de positie van de jon geren in het bedrijf bezien. Is het juist een 15-16-jarige, die zo van school komt in het bedrijf te beschouwen als een volwassen arbei der met gelijke rechten en plichten? Wat zijn de konsekwenties van jeugdlonen: ligt hier een taak voor de vakbonden bij de onderhandelin gen over cao's? De heer Grosheide deed een beroep op alle jongeren en alle betrokkenen, ook vakbeweging, werkgevers en overheid, mee te denken en samen een plan te maken om uit de moei lijkheden te komen. Vormings pl icht Mej. Kok vond de invoering van een 9-jarige leerplicht goed en ge zond. Deze zal een stimulans zijn voor het algemeen vormend en be roepsonderwijs. Na de 9 jaar zou er nog part-time onderwijs moeten zijn tijdens de actieve periode tot bijv. 18 jaar. In 1893 en 1919 is er al gepleit voor de scholing van de werkende jeugd tot 16 jaar. Mej.' Kok vond. dat de psychologische vorming van de jeugd nog ongelooflijk onbelangrijk wordt gevonden. Zij was er blij mee, dat thans ƒ39 miljoen op de rijksbegro ting is uitgetrokken voor het vor mingswerk van jongeren en dat het dagonderwijs van werkende jongeren voor 100 pet. is gesubsidieerd. De be loning van de jongeren zou misschien niet op basis van de prestatie moeten worden vastgesteld, maar meer moe ten worden gezien als zakgeld. Zou er gekozen moeten worden tussen het 9de leerjaar en een vormingsplicht voor werkende jongeren dan zou mej. Kok kiezen voor het laatste. Zij had er begrip voor, dat ook alle verbeteringen in dit vlak geld kosten. Zij vroeg de vakbeweging desnoods eens te kiezen voor vormingswerk voor de werkende jeugd en af te zien van werktijdverkorting. Deze zaken zijn niet alleen een kwestie van subsidie. Naar haar oordeel heeft de vakbeweging zich in het verleden on voldoende sterk gemaakt als het ging om de behartiging van de belangen van de werkende jeugd. AMSTERDAM Enkele honderden scholieren en enkele leerkrachten heb ben zaterdagmiddag een protestbijeen komst in het Vondelpark gehouden, waar werd gepleit voor afschaffing van dc eindexamens. Als alternatief stellen zij een tentamensysteem, dat niet be slist over zakken of slagen van de leer lingen. en het onnodig overdoen van een heel leerjaar met alle vakken uitsluit. Bij het paleis van justitie werd een aanklacht wegens overtreding van de wet op de kansspelen („eindexamen kansspel" was een leuze) tegen de schoolbesturen bezorgd. President Nixon wil Amerika kuisen. Wat een nobel streven is. Niet dat ik weet hoe kuis of onkuis de Amerikanen zijn. maar als de president het zegt zal er wel wat aan mankeren. Het schijnt dat er via de brievenbussen in menig Amerikaans gezin nogal wat onsmakelijke lec tuur binnenkomt. Ouders maken zich bezorgd over de invloed die dergelijke geschriften op hun kroost kunnen hebben. Als tegenmaatregel beveelt Nixon aan, dat burgers, die verschoond willen blijven van onreine 'posttoe- zendingen. zich melden op het post kantoor. De bedoeling is natuurlijk, dat vieze post dan niet aan die adres sen wordt doorgestuurd. Op zichzelf geen gek idee, het zou zelfs uitgebreid kunnen worden met het verzoek alle reclamefolders, be delbrieven en vervelende brochures ook maar achter te houden. Op die lijst van weigering zou ik me direct laten plaatsen. Gelukkig is de eerste lijst voor de gemiddelde Nederlandse burger, zo ver ik weet" onnodig. Maar wat er dagelijks aan de laatste categorieën binnenstroomt kost me aldoor weer een plastic vuilniszak, die als baal oud papier met de reinigingsdienst verdwijnt. Economisch kan het een vraag zijn KlIINl'll wat voor ons. belastingbetalers, het voordeligste is. Aan de ene kant de baten van de porti, aan de andere kant de kosten van de opruiming. Maar het moeilijkste probleem lijkt mij toch. hoe de post weet wat er in een brnf zit. De inhoud mag stinken, de omslag doet dal hoogst- waarschij «lijk niet. Het hele briefgeheim zal vermoord moeten worden en dan nog. Wie zal voor sorteerder spelen? Het zal je baan wordenpornografencontro leur! Of zouden ze daar een computertje hebben, dat met het zedelijk ver mogen geladen kan worden puur en vuig te onderscheiden? Tenslotte de uitkienerij van de bezorging. Wie wel en wie niet? Misschien gaan ze straks op de anti-pornografie-adressen wel een symbooltje, een duif bijvoorbeeld, plakken om de postbode te waar schuwen. Dat lijkt me het beste systeem, want wie van de stiekeme viezigheid- verslinders zal het wagen door een duifloze bus zichzelf te ontmaske ren? Wel ben ik er van overtuigd, dat die dan toch een ander systeem vinden om de begeerde prikkels te pakken te krijgen. Het is niet zo eenvoudig het boze uit te roeien! (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) NEW YORK De luchtrace over de Atlantische Oceaan, die gisteren begonnen is, en waarvoor zich 350 deelnemers hebben aan gemeld, is voor het Nederlandse team een groot succes geworden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7