In IJmuiden gist men naar de oorzaken Poelmeer in Oegstgeest ontving 7600 bezoekers Haasnoot: Risico niet groter h ondergang van de IJM210 Ds. Van Roon: Haasnoot stond bekend als een zeer bekwaam schipper Reder Smit kan het nauwelijks geloven Voor het laatst Groot alarm Wrakstukken Oorzaken Opsporing Twee boeien IJM. 210 gevonden Voetbal voor het spastische kind Volksdans festival in Leiden Raaphorst redde de eer voor Haz. Boys VE LEIDSE COURANT MAANDAG 5 MEI 1969 69 (Van onze corespondent in IJmuiden) KATWIJK/IJMUIDEN Kat- eijk werd dit weekeinde in diepe ouw gedompeld. De vrees die al nkele dagen heerste werd waar- eid: de zes Katwykers die als erniist waren opgegeven, zullen liet meer terugkeren naar hun ezinnen. Zondagmorgen kreeg men ze erheid. Toen werd in de buurt an het vuurschip Goeree een boei net het visserijmerk van de hek otter IJM 210 Wiron 1 gevonden. Het schip werd sinds donder - agavond vermist. De KW 98 rend je deed deze vondst. Samen iet een groot aantal andere vis- irsschepen nam de Katwijkse otter deel aan een zoekactie naar et vermiste schip. Later trof men rakstukken aan die duidelijk van e Wiron 1 afkomstig waren. De bemanning bestond uit zes oppen: schipper Kees Haasnoot 35), stuurman Rein Ki-ijgsman 27), monteur Henk Messemaker 35), de matrozen Dirk van Bee- m (38) en Wim Nijgh (35) en de :heepsjongen Nico van Rijn (16), Hen uit Katwijk. Nijgh, die vaste kracht is op de ederijgenoot IJM 209 Meyert lenno, was op deze fatale reis ervanger van de zieke tweede honteur Jaap Haasnoot. De even- ens zieke matroos Cornelis Guyt naakte de reis niet mee. Hij stap- e zaterdag wèl aan boord van een an de schepen om aan de groot- cheepse zoekactie te kunnen deel- emen. In de loop van woensdag had chipper Haasnoot voor de laatste ïaal contact met de wal gehad, 'aarna is niets meer van hem ver omen. Wel is komen vast te staan dat le Wiron 1 donderdagmorgen nog oor de bemanning van de KW 50 Gijsbert-Maria is gezien. Er bestond al ongerustheid maar oen de schipper van de SCH 5 ïuus meldde dat hij in de nacht an donderdag op vrijdag in de KATWIJK Dit is de Katwijkse hekkotter IJM 210 die met zijn be manning is vergaan. Wij spraken vanmorgen nog met de voorzitter van de vereniging van schippers-eigenaren in Katwijk, de heer N. Haasnoot. „Ik kan er geen goed woord over zeggen. Je hoort over de oorzaak alleen maar geruchten. Het gerucht dat het schip op een mijn zou zijn gelopen, kan ik evenmin voor waar aannemen, omdat in dat zuidelijke deel vrijwel geen mijnen meer zit ten". De heer Haasnoot is van mening, dat de IJM 210 een best schip was. Wij: Er wordt gezegd dat dergelijke hek-schepen gevaarlijk kunnen zijn. De heer Haasnoot: „Er zit niet meer risico aan dan aan andere schepen. De constructie van de schepen is van dien aard, dat het werken daarmee geen extra gevaar met zich brengt. Ik zou zelfs zeggen: integendeel. Juist deze schepen zijn voor dit werk heel geschikt". En ten slotte de heer Haasnoot nog: „Ieder in Katwijk vindt het ver schrikkelijk dat dit is gebeurd". buurt van de hekkotter had gevist dacht men aan het uitvallen van de zender op de Wiron 1 waardoor contact onmogelijk was geworden. De waarneming op de Guus moet volgens de Wironrederij uit Hippolytushoef niet juist zijn ge weest. Want nadien was de Wiron 1 spoorloos. Zaterdagmorgen werd groot alarm geslagen. Vanuit IJmuiden vertrokken 13 kotters naar zee, onder meer de KW 185 Valk, de KW 34 Rose Marie en de KW 98 Arendje. Zelfs zondagmiddag ver lieten schepen de IJmuidense ha ven, onder meer de KW 24 Cor nelis. Ook thuisstomende vaar tuigen gingen naar de Wiron 1 zoeken. Zaterdagavond werden een paar zwemvesten gevonden. Het was niet te achterhalen of die van de in 1966 bij de werf v. d. Laan in Wieringen gebouwde kot ter afkomstig waren. In de loop van zondagmiddag ontdekte een van Valkenburg op gestegen vliegtuig enkele wrak stukken en een oranje overall. De mijnenveger Panter, die bij de actie betrokken was, is naar deze positie gedirigeerd. Nu het schip met man en muis is vergaan, zal de oorzaak van deze scheepsramp wel nimmer worden opgehelderd. In IJmuiden deed men uiteenlopende gissingen. De Wiron 1 viste met de boom- KATWIJK Een van de schepen die naar de IJM 210 hebben gezocht, is de KW 34 Rose Marie. In de nacht van zaterdag op zondag om 4 uur voer het schip uit en vannacht omstreeks 3 uur is het de ha ven weer binnengevaren. Het doel was sporen te vinden van het vermiste schip. Schipper was de heer C. van der Plas. De vermoeiende opsporings actie heeft geen resultaat ge had waaruit zou kunnen wor den opgemaakt wat er met de WIRON is gebeurd. .Vanmiddag zou de KW 34 weer naar de visgronden ver trekken. kor. Het is mogelijk dat het net is vastgelopen op een obstakel waar door de kotter binnen enkele ogenblikken naar de diepte werd getrokken. In de omgeving is ook een munitieveldje waar allerlei oor logstuig is gedeponeerd. Maar dat de kotter op een mijn is gelopen is twijfelachtig. Dan had men meer wrakstukken moeten aan treffen. In het betrokken visgebied pas seren dikwijls grote tankers. De vissers hebben veel last van deze reuzen maar dat de Wiron 1 door een van de giganten is overvaren zonder dat daar iets van werd gemerkt, moet ook sterk in twijfel worden getroffen. IJMUIDEN De Marine-Opspo ringsdienst heeft twee boeien ge vonden van de IJmuiden 210. Tevens zagen piloten, die bij de opsporing zijn ingeschakeld, een maifcras en een olietank op zee drijven. Maar het is niet met zekerheid te zeggen of ook deze dingen van de IJmuiden 210 af komstig zijn. Inmiddels heeft men nagegaan of op die plek een schip is gezonken. Met geluidsgolven is men erachter gekomen, dat op de plaats waar de boeien zijn gevonden op 33 meter diepte een wrak ligt. De H.M. Woerden, een duikvaartuig van de Marine, is vanmiddag naar die plek uitgevaren. Verwacht wordt, dat het onderzoek wel een paar dagen zal duren. Veel zal ook af hangen van de weersomstandig heden. Vragen over groei van Leidse universiteit LEIDEN Het oud-raadslid E R. Frans (PSP) heeft, volgens de datering op de laatste dag van zijn raadslidmaatschap, 30 april, B. en W. schriftelijk vragen gesteld over de groei van de Leidse universiteit een groei, die in twintig jaar een verdubbeling zou betekenen. Hij vraagt hierover een nota aan de raad en vindt het onjuist, dat B. en W. buiten de raad om al bepaalde afspraken met de universiteit zou den hebben gemaakt. Puzzelprominenten De prijswinnaars van de kruis woordpuzzel in ons zondagsblad van 19 april zijn: le prijs, f 10: W. van Ingen Schenau, Thor- beckestraat 32, Leiden; 2e prijs f 5: Paula Peet, Stieltjesstraat 47, Leiden; 3e prijs f 5: J. van Duy- venboden, Meidoornstraat 32, Leiden. De goede oplossers van de kruiswoordpuzzel van 26 april die in de prijzen vielen zijn: le prijs f 10: C. van den Bent-Vink, Via- ductweg 10, Noordwijkerhout; 2e prijs f5: E. Verhagen, Oranje straat 33, Alphen aan den Rijn; 3e prijs f 5: mej. M. J. Kalsbeek, Zeeweg 145, Katwijk. OEGSTGEEST „Ziezo, dat hebben we gehad", zei burge meester jhr. T. A. J. van Eysinga, terwijl hij vergenoegd in de han den wreef. Met deze voldane op merking sloot hij een periode van jarenlange voorbereidingen af. die leidden tot de ingebruikstelling, zaterdagmorgen omstreeks half elf, van zwembad Poelmeer aan de Abtspoelweg - Lange Voort. Met het hijsen van de Oegst- geester vlag door de burgemees ter, die daarbij door onder ande ren de popelende Albert Jan Bij voet (13) met zijn zwembroek KATWIJK AAN ZEE De omge komen bemanningsleden van de IJM 210 behoren kerkelijk allen tot de hervormde gemeente van Katwijk aan Zee. Schipper Haas noot woonde in de wijkgemeente van ds. Van Roon. Ds. Van Roon zei ons vanmorgen, dat ook de kerkelijke gemeente onder de indruk is van het ge beurde. Er gebeuren dagelijks veel ongelukken op de weg en hun aantal heeft tot gevolg ge had dat we er niet eens meer van opschrikken. Het lijkt wel of we eraan gewend zijn. Maar als zes man tegelijk in de uit oefening van hun beroep, dat zo typisch is voor Katwijk, de dood vinden, dan staat men wel versla gen stil. Ds. Van Roon die zaterdag en gis teren enkele gezinnen heeft be zocht voegde er nog aan toe, dat het voor de betrokkenen ten enenmale onbegrijpelijk is hoe dit is gebeurd. Haasnoot stond bekend als een zeer bekwaam en serieus schipper. Zou het schip een bom hebben opgevist die uit zichzelf of een mogelijke aan varing is ontploft? Er zouden namelijk ook boeien zijn gevonden van een Engels schip. De vergane kotter gold als een modern schip. Het was ongeveer anderhalf jaar oud en heeft een miljoen gekost. Het schip had de bokken achter en dat zou geen kwaad kunnen. Op welke wijze Katwijk de omge komen plaatsgenoten zal herden- VOORSCHOTEN Donderdag 8 mei om 18.45 u. zal op het SVLV-terrein te Voorschoten, Julia na van Stolberglaan, een voetbal wedstrijd worden gehouden tussen een Voorschotens elftal bestaande uit geselecteerde spelers van Rouw koop en SVLV tegen een Militair elftal. In dit militaire elftal spelen zeer bekende spelers mee, o.w. de keeper Van Beveren. De wedstrijd is georganiseerd ten bate van de actie het spastische kind, die deze week in het gehele land wordt gehouden. LEIDEN Van 4 tot en met 6 juli wordt in Leiden een interna tionaal volksdansfestival gehouden. Dit gebeurt onder auspiciën van het Comité Internationale Uitwisse lingen, de Nederlandse Volksdans vereniging en de VW Leiden. ken is nog niet bekend. Het ge beurt wel dat een algemene rouwdienst wordt gehouden. Maar daarover kon in dit stadium na de ramp nog geen beslissing wor den genomen. De centrale ker- keraad van de herv. gemeente van Katwijk aan Zee, waarvan ds. Van Hunnik voorzitter is, zal zich hierover nog beraden. Ds. Van Roon zal na vandaag tot vrijdag niet in Katwijk zijn. reeds onder de arm werd gade geslagen, was de ingebruikneming een feit. Eerste De heer A. L. van Ingen Sche- Oud-L^iden in Zutphen LEIDEN Leden van het bestuur van de Stichting Het Wijnhuisfonds te Zutphen verwelkomden zaterdag een zeventigtal leden van de vereni ging Oud-Leiden voor een bezoek. Allereerst begaven zij zich naar de Walburgiskerk met zijn belangrijke schilderijen, het orgel uit de 17e eeuw. de prachtige gebeeldhouwde preekstoel uit dezelfde periode en niet te vergeten de tot de kerk beho rende librije waar boeken uit het begin van de boekdrukkunst zijn be veiligd. In het museum, in 1293 als kloosterkerk gebouwd, verwelkomde de directrice de leden en leidde hen door het museum. De middag werd besteed aan een rondwandeling door het oudste ge deelte van de stad waar nog aanwe zig zijn overblijfselen van verdedi gingsmuren, waaronder waterpoor ten. Stand iverkersconcou rs op de Leidse markt LEIDEN Het genootschap voor stijl en uiterlijke welsprekendheid Exercendo houdt in samenwerking met de Nederlandse sectie Stand werkers zaterdag 17 mei weer een standwerkersconcours op de Leidse warenmarkt. IJMUIDEN Niet alleen in Kat wijk maar ook in IJmuiden heerste vanochtend een bedrukte sfeer. Die was er ook in het koffiehuis aan de Brouwerkade en bij de haven. Het vergaan van de Wiron I is het ge sprek van de dag. Immers IJmui den is de thuishaven. De heer Smit, directeur van de rederij, kan nog nauwelijks geloven welk een ramp zijn maatschappij heeft getroffen. De rederij is zo'n 32 jaar oud. In het magazijn stonden en staan wat planken die uit zee zijn opge vist. „Het is echter niet zeker dat die van de Wiron zijn, het is ner gens uit af te leiden zegt de heer Smit die ook nog in het onzekere verkeert over de ware toedracht. „Er doen wel geruchten de ronde over een bom die ontploft zou zijn, maar zeker weten doe ik het niet" Dè bemanning stond als zeer des kundig bekend. Zij werkten gemid deld zo'n twaalf jaar voor de rederij, uitgezonderd de scheepsjongen, die zo vroegtijdig aan zijn einde is ge komen". De Wiron was een zogenaamde hektrawler waar altijd meer risico aan is verbonden. Als het net ergens achter blijft steken kan de schuit kapseizen". Emoties „En dan te bedenken dat men bezig is met boten van zo'n 1000 pk. Waar moet dat naar toe", aldus de Première „Slechts een vreemdeling" LEIDEN De afdeling filmdienst van de Stichting Johan Maasbach Wereldzending brengt weer een nieu we film uit Dinsdag 6 mei 's avonds om 8 uur wordt in het Evangeliecen- trub, Zijlsingel 2, de première gege ven van de kleurenfilm „slechts een vreemdeling". De toegang is vrij en iedereen is welkom. heer Smit, die zijn emóties nauwe lijks kon bedwingen. In IJmuiden staan groepjes man nen bij de haven. Straks zullen de boten weer uitvaren maar één zal daar niet bij zyn, nooit meer: de Wiron I die op 6 mei 1967 voor de eerste maal het ruime sop koos. Reder Smit had vijf schepen in de vaart, nu zijn het er nog vier. LISSE De Oude Blauwband hield met 216 duiven een wedvlucht vanaf Duffel. Gelost werd om 9.40 uur. Aankomst eer ste prijsdulf 11.12 uur met een snelheid van 1415 meter per minuut, aankomst laatste prijsduif om 11.24 uur met 1218 meter per minuut. Uitslag: M de Vreugd. 1 8 11 12 18 20 26 36 42; G Jansen 2 6 17; A Balkenende 3 5 9 30 43: C Zuidhoek 4 23 31 33 40; B Roodenburg 7; J Langeveld 10; Minders- Duyvenbode-comb 13 15 16; Nic de Kuy- per 14 25 39; W de Jonge 19; W Schoo- ne 2 34; G Doeswijk 22 41; Th v d Ploeg 24 28; A Tulen 27 38; C Oppelaar 29 37; A de Vormer 32, 35. De beste vlieger was M de Vreugd, die met 19 duiven 9 prij zen behaalde. De Luchtklievers hield met 272 vogels een vlucht vanaf Stronbeek. Gelost werd dm 8.00 uur. Aankomst eerste prtJsdulf 9.40 uur met 1505 meter per minuut, laatste duif 9.50 met 1397 meter per mi nuut. Uitslag: H Duivenvoorden 1 5 7 8; H v Diest 2 3 10 12 38 42 43; Aad van Diest 4 14 16 19 20 30 36 40 51; D v Ruiten 6; H 't Hort 9 11 33 34 35 49 54; A Arends man 1 26 4 46 48; A de Borst 15 18 21 22; G Doeswijk 17 23 37; Jac van Es 24 28; J v Diest 25; J v d Hulst 27 32; J Mol 29 31 52; Nic van der Meer 39 53; A de Wit 44; J H van Diest 45; H v Kestercn 47 50 KATWIJK De NCVB afd. Kat- wijk-Hoornes houdt haar slotfeest op woensdag 7 mei om 7.45 uur in de Prins Willem-Alexanderschool aan de Parsstraat. Enkele program mapunten zijn o.a. declamatie en bingo, terwijl ook enkele sketches worden opgevoerd. KATWIJK Floris de Best, een 18-jarige speler van Quick Boys, is zaterdag op het Gemeentelijk Sport park aan de Laan van Nieuw-Zuid, tijdens de wedstrijd zó ongelukkig gevallen dat hij zijn linkerboven been brak. Hij is overgebracht naar een academisch ziekenhuis. nau, bestuurslid van de zwem vereniging Poelmeer, was de eer ste die een duik nam in het ver warmde water, direct gevolgd door de heer J. W. de Graaf, lid van de gemeenteraad. Spoedig volgden er meer: in totaal op de eerste (gratis) zwem- dag 3600. Gisteren kwamen nog eens vierduizend mensen het bad bezoeken (waarbij het restaurant bepaald niet werd vergeten), zo dat het eerste zwemweekend voor het nieuwe Poelmeer 7600 bezoe kers opleverde. Chef-badmeester J. W. Rompes was dan ook geenszins ontevre den: hij heeft enkele van zijn reserve-krachten moeten oproe pen ter assistentie. Bloemenmarkt JSoordtvijk NOORDWIJK Het initiatief van de winkeliers van het Vuurtoren- plein om door verschillende attrak- ties meer levendigheid in het winkel centrum te brengen, heeft zaterdag met de bloemenmarkt een bijzonder goede start gehad. Bloemenkooplie- den en handelaars in tuinartikelen hadden stands ingericht. Met de spui tende Janus op de voorgrond was het een aantrekkelijk geheel. Het ziet ernaar uit dat de eerste bloemenmarkt op het Noordwijkse Vuurtorenplein goed is aangeslagen. NOORDWIJK In het kader van de internationale uitwisselingsreizen bracht een zevental leden van de „Town Womans Guild" van Egremont onder leiding van Mrs. Bradley een bezoek aan ons land. Zij waren een week gasten van leden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen in Den Haag. Wassenaar en Noordwijk. Het bezoek aan de Keukenhof was een van de hoogtepunten van het programma. Ponyclub nam afscheid van Ome Gerrit LISSE Er ontbrak zaterdag niet één van de rijders van de pony club „Poele Way" b(j het afscheid van de heer en mevrouw G. Verde- gaal in de Poelpolder. Om drie uur waren alle ponyrij ders bij de heer Langeveld verza meld. Vandaar ging het rijdend, met twee bazuinblazers voorop, naar de boerderij „De Poele Way" om af scheid te nemen van „Ome Gerrit" en „Tante Toos". De voorzitter van de ponyclub, de heer G. J. de Vos, hield een harte lijke toespraak tot de heer en mevr. Verdegaal. Vijf jeugdige ponyrijders boden Ome Gerrit en Tante Toos een kris tallen vaas met rozen en een glas servies aan. Zij kregen trouwens nog meer geschenken. LISSE De ren- en toervereni- ging Bollenstreek houdt vanavond om acht uur in De Beurs de maan delijkse ledenvergadering. Groot Ammers Hazerswoudese Boys 31. Beide teams traden aan met enige invallers. Vooral voor Ha- zersw. Boys betekende dit een ver zwakking want een ijverig Groot Ammers toonde zich duidelijk de meerdere. Bij rust was de stand nog slechts 10 door een doelpunt van B. de Jong. In de tweede helft werd het overwicht nog duidelijker in doelpunten uitgedrukt In de 23e mi nuut scoorde B. de Jong na een voorzet van Stuy en In de 30e mi nuut was het andermaal B. de Jong die uit een scrimmage doelpuntte: 30. Via een door Raaphorst benutte strafschop kon een zeer matig spe lend Hazersw. Boys de eer nog red den: 31. Schedsrechter De Groot leidde het sportieve duel uitstekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3