Prof. Kuitert verwacht nieuw monsterverbond Muziekonderwijs scholen steeds op de slechter Tilburg Pompidou Abortuscommissies in ziekenhuizen nodig Unieraad is verdeeld over districtenstelsel Een noord voor vandaag VERONTRUSTEN EN VRIJZINNIGEN Wereldraad klaar voor vredesactie in Vietnam Verloofde tot kapelaan benoemd Puzzelboek Ds. S. Coolsn1 overleden in Utrecht SCHEURING IN SLIEDRECHT DOODSTRAF VOOR EX-SS-ER Bedrijfsleider erft twee boerderijen H. F. BRUNE TIJDENS JAARVERGADERING VAN CHRISTELIJKE ZANGBOND Er zijn 'Ik heb nu geen tijd' vaders i pede Tij Spaanse politie kon Carlisten niet de baas BEROEPINGSWERK MAANDAG 5 MEI We lijn nog steeds beag met het eerste 1hoofdstuk van Philippenzen. Nu volgt het moeilijkste rtetrs: „Sommigen prediken de Christus wel uit nijd en twisjmaar anderen doen het met goede bedoelingen. Dezen verkondigen de Christus uit liefde, daar zij weten, dat ik te t verdediging van het evangelie gesteld ben, maar genen ui» eigen belang, met onzuivere bedoeling, mij de gevangensclgdp zwaar te maken." Twee groepen prediken het evangelie. Cje ene is Paulus goed gezind, de andere wil niets van Paulas weten. Reeds op dit moment loopt er een scheur door de. kerk van Christus. Hoe reageert Paulus? Zegt hij dat de e.rve groep de „meest ware kerk van Christus" is en de ander afvallig? Hij ontkent niet dat hij kritiek heeft op sommigenin de kerk. In Galaten valt hij fel de Judaïsten aan. Moor ondanks alle kritiek e-A ondanks aanvallen op zijn persoon kan hxj boven de partijen staan. Maar één ding is voor hem. belangrijk: Christ-as wordt gepredikt. Let wel dat het er niet om gaat dat Christus gepredikt wordt binnen de besloten gemeenschap vav. de kerk. Neen. Paulus vindt het fijn, dat Christus gepredi/:t wordt in de wereld. Alleen is van belang dat iChristus gepredikt wordt aan mensen die hem nog niet kenrt/^n nevangelie moet niet ingezout worden in het getto de kerk, maar uitgestrooid over de velden van de wereljf^ We lezen vandaag: 2 Yj-onieken 301-12. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Prof. dr. H. M. Kuitert verwacht een monster verbond van verontrusten en vrijzinnigen. Zij zullen zich samen keren tegen de „revolutionairen" in de kerk die streven naar andere „en betere" structuren in kerk en maatschappij. Hij schrijft dit in het blad „Wending". De Amsterdamse theoloog ontdekt dit in de woorden van prof. dr. Joachim Beckmann, praeses van de synode van de Evangelisch-Lutherse Kerk van Rijnland-Westfalen. Hij werd geïnterviewd door het blad i „Evangelische Kommentare". Het blad vroeg hem: „Hebt u de indruk dat ten overstaan van de nieuwe fronten oude vijanden als de zogenaamde „Bekenntnis-Bewegung (de verontruste conservatieven met hun beweging "Kein anderes Evan- gelium') en de existentie-theologie (Bultmann c.s.) elkaar weer wat op zoeken?" Prof. Beckmann antwoordde: „On getwijfeld! Ik ben er vast van over tuigd dat de tegenstellingen tussen de 'Bekenntnis-Bewegung' en de moderne theologie, zoals we die de laatste jaren hebben meegemaakt. (Vervolg, van pag. .1) Prof. Schef7r_.r zette uiteen dat in de wet duidelijk bepalingen zijn op genomen o'/e.r de bestuursvorm van ons land. *i>dt alleen al betekent, dat de hoges-idolen en universiteiten in de moti^, waarop de studenten zich nu ber ^pen voor de hogeschoolleiding onov^rkomenlijk is. Daarin wordt het cur-'Aorium uitgeschakeld en dat kan ee avoudig niet. De wet laat dat niet t'je. Bovendien bestaat er in de Senaat overwegend bezwaar tegen de eis van de studenten, dat een uitspraak over het medebeslissingsrecht bin dend zou moeten zijn. De bele hoge school gemeenschap moet uitmaken wat ze met het advies zou willen i'oen, zo zei prof. Scheffer zaterdag middag. Sinds de persconferentie zijn er vtle besprekingen gevoerd. Niet al leen binnen de senaat en het cura torium, maar ook door het bestuur van de wetenschappelijke staf, dat een bemiddelingspoging ondernam. Zaterdag heeft ook een ambtenaar van het ministerie van onderwüs en wetenschappen »1eh in Tilburg van de ontwikkelingen op de hoogte ge steld. Staatssecretaris Grosheide liet zich telefonisch inlichten. Steun Van verschillende kanten hebben de sb>Öenten dit weekeinde steun ge kreun. De politieke partij radicalen zei, in een verklaring ..dat het mede beslissingsrecht van de ATSO voor de radicalen even vanzelfsprekend is als andere soorten medebeslissing, zoals van werknemers in bedrijven, van partijleden in partijen en van militai ren in het leger". Voorts kwamen er solidariteitstele- grammen van het hoofdbestuur van de KVP-jongeren in Utrecht en van het algemeen bestuur van de Fede ratie jongerengroepen in de PvdA. De Unie van studerenden aan hogere technische- en hogere textielscholen toonde zich eveneens solidair. (Vervolg van pag. 1) Aanvankelijk besloot het congres de aanwijzing van een eigen kandi daat uit te stellen om eerst nog de andere linkse partijen te raadplegen over de mogelijkheid van een ge meenschappelijke kandidaat. De meerderheid bedroeg echter slechts zeven stemmen en na de bekendma king van de uitslag brak een tumult los. Deferre eiste een nieuwe stemming en hij dreigde zijn kandidatuur in te trekken als het resultaat van de nieuwe stemming gelijk was aan dat van de eerste. Daarop besloot het congres met 1.815 tegen 1.500 stem men over te gaan tot de verkiezing van een presidentskandidaat, waarna Savary zich terug trok. Het congres besloot 'ater toch nog contact op te nemen met de andere linkse partijen in de hoop dat Deferre de steun zou krijgen van het hele linkse blok. Dat lijkt zeer onwaarschijnlijk. De afgevaardigden besloten aan liet begin van de bijeenkomst tot de op richting van een nieuwe Franse soci alistische partij. Deze moest oorspronkelijk alle niet-commu- nistische linkse groeperingen omvat ten. maar vertegenwoordigt nu we gens de grote onderlinge verdeeld heid weinig meer dan de oude SFIO ■elf. Delegatie Tweemaal zonden de soialisten een delegatie uit voor overleg met de linkse republikeinen van Francois Mitterand die elders in Parijs een congres hielden. Alle pogingen om overeenstemming te bereiken Prof. Haspels: snelle ontwikkeling betrekkelijk onschuldig zijn vergele ken met de tegenstellingen die zich thans voordoen." Gemeenschappelijk De Duitse synodevoorzitter vervolg de: „Ik ben van mening, dat de •laatstgehouden gesprekken, die we met de 'Bekenntnis-Bewegung' ge voerd hebben, laten zien hoeveel dichter we bij elkaar staan, omdat we ondanks de verschillen in theolo gische concepties toch als 'Bekennt nis-Bewegung' enerzijds en moderne theologie anderzijds het geloof aan het evangelie, aan Jezus Christus en aan het Woord Gods van de Heilige Schrift gemeenschappelijk hebben. Beide groepen staan op een verschil lend dek, zou men kunnen zeggen, maar bevinden zich toch op dezelfde boot." I Prof. Kuitert gelooft dat deze uit spraak precies de theologische situa- tie in Duitsland weergeeft: „We kun nen op een monsterverbond rekenen van verontrusten en Bultmannianen. Beiden zijn tegen de onruststokers die kerk en wereld willen veranderen. Zij zijn er zelfs zo tegen dat ze be reid zijn een strijdbijl van waarlijk niet gering kaliber te begraven." maatschappelijk conservatieve krach ten. Misschien kunnen we hier beter zeggen: de kerk van dit monster verbond te ontdoen." Nederland Zo is de situatie in Duitsland in de ogen van prof. Kuitert. Hij ziet echter een soortgelijke ontwikkeling in Nederland: „Verontruste conser vatieven (ik bedoel dit woord niet hatelijk), confessionelen, barthianen en andere bepaald niet van nieuwere theologie afkerige theologen zijn ook by ons onderweg naar elkaar om samen tegen 'de revolutionairen' op te trekken." Prof. Kuitert vraagt zich af wat de 'revolutionairen' in de kerk, die in het evangelie godsdienstige zowel als sociale dimensies zien moeten doen in een kerk die alleen maar bezig wil zijn met het godsdienstige en waarin de grote meerderheid wei gert zich in te zetten voor de mede mensen in de wereld. Velen van hen hebben zich al gedistantieerd van de gevestigde kerk waarschuwt hij. GENÈVE Een Vietnamese econoom en een Amerikaanse landbouwkundige zijn benoemd tot co-secretarissen van de con ferentie die in oktober bijeen komt om de toekomstige hulp aan Vietnam te organiseren. Deze conferentie is belegd in de hoop dat spoedig een vrede zal worden gesloten in dit verdeelde land. De conferentie zal in Zuidoost'Azië worden belegd, maar het is nog niet bekend waar. Aan de conferentie zal worden deelgenomen door kerkelijke hulporganisaties die Vietnam straks willen helpen, door de christelijke gemeenschap van Vietnam zelf, door de Oostaziatische conferentie van christelijke kerken en door de We reldraad van Kerken. De beide secretarissen, de 28-jarige Canh Nguyen-Tang en de 34-jarige Don Luce, zullen werken onder de secretaris voor Azië van het oecume nische wereiddiakonaat. De conferentie, die zij mede zullen leiden, moet een uitvoerbaar plan van actie opstellen, voor het geval er spoedig vrede wordt gesloten. De kerken willen dan direct met een grootscheepse hulpactie beginnen. Sa men toeken de gedelegeerden op de oktober - conferentie dus een gemeen schappelijke strategie. Dan zullen de beide secretarissen op grond van die basis hun oractische plannen moeten ontwerpen. Hun taak zal het ook zijrf om nu reeds uit te vinden wat de kerken van Vietnam het eerste nodig heb ben. Tevens moeten zij contacten leg gen met de kerken in de wereld die willen helpen, opdat ze een duidelijk beeld zullen krijgen van de hulpbron nen die ter beschikking komen. UTRECHT Riskante verloskun dige kunstgrepen raken uit de tijd. Terwijl we echter technisch in staat zijn om de achterzijde van de maan nauwkeurig te fotograferen, zijn we nog steeds onderontwikkeld in het bepalen van gewicht cn toestand van het ongeboren kind. DR onstateerde prof. dr. A. A. Haspc-. als opvolger van prof. Plate vanmiddag in zijn inauguratie, waar mee oij zijn gewoon hoogleraarschap in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten aan de Utrechtse rijksuniversiteit aanvaardde. Voor dien was prof. Haspels (43) onder meer zendingsarts, wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de Universi teitskliniek te Amsterdam en staflid van het Hervormd Diakonessenhuis in de hoofdstad. Hij stelde verder onder meer, dat een vrouw na de geboorte van een gezond kind slechts bij hoge uitzonde- GROENLO De buurtschap Beltrum bij Groenlo krijgt bin nenkort een gehuwde „kapelaan". Als opvolger van kapelaan H. J. van Middelaar is benoemd drs. T. van Amerongen. Deze heeft zich niet tot priester willen laten wijden, omdat hij binnenkort gaat trouwen. De benoeming van drs. Van Amerongen (die officieel geen kapelaan zal heten) is in over eenstemming van het aartsbisdom Utrecht geschied. Van de elf priesterstudenten van het aartsbisdom Utrecht, die deze zomer afstuderen, hebben er inmiddels zeven laten weten, dat zij wel tot priester gewijd willen worden, maar niet de celi- baatsgelofte willen afleggen. Zij hebben overigens nog geen con crete huwelijksplannen. Het aartsbisdom heeft hen ge antwoord, dat zij evenals drs. Van Amerongen wel in de zielszorg kunnen worden be noemd. maar geen priesterwij ding zullen ontvangen, zodat zij geen sacramenten zullen kunnen bedienen. ring direct weer zwanger zal willen worden. In tal van ontwikkelingslan den betekent een ongewenste zwan gerschap wanhoop voor de moeder. Is een ?oede vorm van geboortenrege- ling onbekend of niet beschikbaar, dan wordt geprovoceerde abortus toe gepast Nieuwe methoden In Chili bijvoorbeeld is een kwart van de verloskundebedden bezet door vrouwen met een geprovoceerde abortus. Meer dan een kwart van het voor transfusie beschikbare bloed is nodig voor deze patiënten. Omdat de geboortenregeling in ons land langza merhand is geaccepteerd (pil) is het aantal gevallen van abortus provoca- tus hier sterk gedaald. In landen waar abortus wettelijk werd toegestaan, is het aantal zelf opgewekte abortusgevallen overigens nauwelijks gedaald. Toch verdient het aanbeveling dat in alle Nederlandse ziekenhuizen abortuscommissies worden gevormd, zodat deze ingreep, in overeenstem ming met officiële regels. in zeldzaam voorkomende gevallen over al kan worden verricht en niet be- pèaalde ziekenhuizen tot abortus kliniek worden bestempeld. Schorsing ran baan Strijdbijl Ironisch voegt hij eraan toe: „Of was de strijdbijl eigenlijk maar on zin, en viel het met dat 'Andere Evangelium' van de Bultmannianen best mee achteraf dan? Dat zou betekenen, dat we conservatieve op- roerbewegingen voortaan wat min der serieus moeten nemen. Men weet daar blijkbaar de ware vijand niet zo maar te lokaliseren. Kuitert interesseert zich in deze ontwikkeling echter het meest voor de algehele mobilisatie, zoals hij het noemt, tegen de revolutionairen. Hij vervolgt: „Martin Niemöller doet ook al mee. bericht hetzelfde nummer van Evangelische Kommentare. Hij is uit de synode van de EKD (Duitse kerk) getreden, omdat men in dit lichaam te veel democratie in de kerk voorstond en te veel maatschappij- krietiek in de wereld; alles in de hoop de kerk in Duitsland voor een ander monsterverbond te bewaren, namelijk het verbond tussen kerk en (Van een onxer medewerkers) Smi'ARD Gisteren is over leden de hervormde predikant ds. t «(S. Coolsma. Hij is 63 jaar geworden. IntPTPAmmilTllP Ds- coolsma werd in 1932 predi- JLllLt/JL \vV-rllllllLlHlvy kant in Lathum in de Achterhoek. Aanbeveling CHIJ over Eerste Kamer een gezamenlijke kandidaat liepen echter stuk op de weigering van Mit terand en consorten, akkoord te gaan met de oprichting van een nieuwe socialistische partij en af te stappen van de eis 'nzake een samengaan met de commjnisten bij de verkiezingen Mitterand, die het by de presi dentsverkiezingen van 1965 tegen Dc Gaulle opnam en toen 45 procent var de stemmen kreeg, zei gisteren zei geen kandidaat te willen zijn maa- elke kandidaat, die links als gehe< vertegenwoordlede. trouw zou stei nen. Op het derde congres van e< linkse groepering in het gebied va Parijs. keurde gisteren de u: terst-linkse PSU formeel de kandid. tuur van haar secretarispgeneraal. Michel Rocard. goed. Horizontaal: 1. landman - zuid vrucht, 2. alvorens - ontgonnen land, 3. rijksdaalder (spreektaal) - elk, 4. over aardsoort - voorzetsel - eer, 5. reke ning - zekere bouwstijl, 6. voor - wijs, eerwaardig grijsaard. 7. bloeiwijze - meisjesnaam - stad in Peru. 8. rij - water in Friesland - bekende afkorting, 9. metaalsoort - gaffelvormige stutpaal - land in Eu ropa (afk). Vertikaal: 1. adellijke titel - deel. 2 zette vloeistof - bid (Lat) - voedsel, 3. eikenschors - rijkstelefoon - li chaamsdelen, 4 overschot - lengte maat (afk), 5. telwoord - vogel - mu- ieknoot, 6 palmboom - spil van een viel - waterdoorlatend, 7. muziek- oot - telwoord, 8. plaats in Gelder and - vet der melk - behoudens ver assingen (afk Lat), 9 lidwoord (Fr) - ^twerk voorlichting. Oplossing vorige puzzel. 1. gratis, 2 ilmen, 3. niemand, 4. iedereen. 5 Dender. 6 geding. 7. selene, 8. redres. 9. grande. UTRECHT Voor de „aula diensten" in de Utrechtse stu dentengemeente is een oplossing gevonden. De verboden inter celebratie zal plaats maken voor intercommunie. Op deze basis beeft kardinaal Alfrink de schorsing van de studentenpas toors opgeheven. In een communiqué van het aarts bisdom wordt gezegd, dat de studenten pastores het betreuren, dat zij hebben bijgedragen tot het ontstaan van de situatie, waarin zij tegen het uitdruk kelijk verbod van de kardinaal in de auladiensten meenden te moeten voort zetten. De schorsing, die hiervan het gevolg was en die door de kandinaal eveneens wordt betreurd, is opgeheven, omdat de studentenpastores hebben verklaard het door hen begonnen experiment, dat wil zeggen het laten voorgaan van een niet-katholieke ambtsdrager in de rooms-katbolieke eucharistieviering, nu niet meer te zullen voortzetten, noch in plaats hiervan diensten met „gedeel de consecratie" te houden, aldus het communiqué. Diensten met beperkte open commu nie. dat wil zeggen diensten, waarin gelovige christenen samen aan eucha ristie of avondmaal kunnen deelnemen, worden in het communiqué toegestaan. Deze regeling komt er op neer. dat er in de praktijk weinig of niets ver andert. Alleen gaan de auladiensten nu voortaan uit van de kerk, waartoe de voorganger behoort. SLIEDRECHT In de gerefor meerde kerk (vrijgemaakt) is een breuk ontstaan. Ouderling R, Blok land heeft de gemeente opgeroepen, zich niet langer te stellen onder op zicht en tucht van de meerderheid van de kerkeraad. Oorzaak is onder meer. dat de kerkeraad er geen bezwaar tegen heeft, „uitgedreven predikanten van wég-georganiseerde vrijgemaakte kerken" tot de kansel toe te laten. Ook laat de kerkeraad zich niet meer vertegenwoordigen op de classis Dordrecht-Gorinchem, die zich ach ter de bezwaarden heeft gesteld. Deze gemeente, die 294 zielen teU is sinds eind 1966 vacant. ERFURT De rechtbank in dr üustduitse stad Erfurt heeft de 57- jarige ex-SS-er Josef Bloescht ter dood veroordeeld. Hij werd schuldig bevon den aan moord op Russische en Franse burgers in de jaren 19411943. In 1937 vertrok hij naar Enschede, waar hij belast werd met de be arbeiding van de vrijzinnig-her vormden. Sinds 1942 stond hij in Sittard. Ds. Coolsma heeft veel gedaan voor de toenadering tussen room-katho- lieken en protestanten in Limburg. Hij was lid van het hoofdbestuur van Kerk en Vrede en ridder in de Orde van .Qranje-Nassau. De aardewerkfabriek „Ram" uit Arnhem wordt in augustus gesloten. Een deel van het bedrijf neemt de aar dewerkfabriek Oude Delft te Nijmegen over. waar een aantal van de 24 werk nemers tewerkgesteld kan worden. De produktie van Ram is niet meer ren dabel. UTRECHT Een kleine meerderheid van de Unieraad van de CHU heeft zich zaterdag uitgesproken voor handhaving van het stelsel van evenredige vertegenwoordiging, zij het met een verhoging van de kiesdrem pel (de minimumeis voor een Kamerzetel). Dit standpunt was neergelegd in een minderheidsnota van het lid van de Commissie Duidelijk heid, de heer L. de Snaayer uit Vlaardingen, lid van de Cen trumgespreksgroep in de Unie. Een meerderheidsnota. ingediend door de heren ihr. De Geer van Oude gein. Blankestijn, Tegelaar en Huijsen, waarin gepleit wordt voor twaalf dis tricten met de mogelijkheid van lijst- verbinding binnen de districhten, kreeg geen meerderheid. Een formele stem ming is niet gehouden om de delegatie naar de „groep van Achttien" niet te veel te binden. De Unieraad was tegen een stem busakkoord: wel voelt de raad voor een onderzoek naar de mogelijkhe den van verkiezingsafspraken met die partijen, waarmee men mentaal en programmatisch kan samenwer ken. Dit onderzoek zou niet beperkt behoeven te worden lot de partijen van de „groep van Achttien". Zo is men ook voor opneming in het kiesstelsel van bepaalde moge lijkheden voor samenwerking tussen politieke partijen. Dat moet geen ge forceerd proces zijn zoals dat in het districtenstelsel tot uiting komt. Dc zogenaamde tweede verkie zingsronde werd afgewezen, omdat dit systeem zou kunnen leiden tot een tweepartijenstelsel, dat niet in overeenstemming is met de veelvor migheid van onze politieke struc tuur. De Unieraad heeft zich lange tijd beziggehouden met de noodzaak van staatsburgerlijke vorming van de kiezer, in het bijzonder voor het on derwijsprogramma. In dit verband sprak men zich wel uit voor afschaf fing van de opkomstplicht bij ver kiezingen. Het hoofdbestuur van de CHU ad viseert de Statenkringen in verband met de kandidaatstelling voor de le den van de Eerste Kamer, de zitten de Eerste-Kamerleden op de lijst te handhaven en te bezien hoe de Se naatsfractie aangevuld kan worden met deskundigen op sociaal-econo misch terrein. Het hoofdbestuur wenst dat bij zondere aandacht wordt besteed aan de eerste vijf kandidaten, zodat bij tussentijdse vacatures deskundige vertegenwoordigers in de Senaat kunnen worden benoemd, waarbij aandacht moet worden geschonken aan de deskundigheid op meerdere terreinen. LEEUWARDEN Het „Jelsumer- bedrijf", fokbedrijf Jelsum en Stiens van wijlen mevrouw R. Wassenaar- Boelstra valt uit elkaar. De grootste helft gaat volgens testamentaire be schikking naar de heer en mevrouw P. Sinnema-Faber in Jelsum. De an dere helft wordt ingebracht in een familiestichting. De benaming „Jelsumer" blijft bestaan; de heer Sinnema heeft toe stemming gekregen van het bestuur van het Fries Rundveestamboek, de naam te blijven voeren. Mevrouw Wassenaar was eigenares van vier boerderijen. Er waren zo'n vierhonderd melkkoeien. De erflaat ster liet twee bedrijven na aan de heer en mevrouw Sinnema. P. Sin nema (37) trad in 1955 in dienst van de heer Wassenaar. Hij was nu bedrijfsleider. Ook het vee op de twee boerderijen alsmede een gedeel te van de veestapel van de derde boerderij gaan naar de heer Sinnema. Ook de andere bedrijfsleider. J. Draaijer (56), werd goed bedacht. Hij kreeg twintig koeien en een stier. Bovendien mag hij op de derde boer derij als pachter blijven wonen. jaar- T UNTEREN Nooit tevoren was de belangstelling voor een Ei vergadering van de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratorium- verenigingen zo groot als zaterdag het geval was bij de 83e vergade ring in het conferentie-oord De blije Werelt. Zoveel koorvertegen woordigers hadden zich aangemeld, dat 15 koren teleurgesteld moesten worden. Daarom zal men volgend jaar noodgedwongen moeten uitzien naar een groter centrum: voor de 450 gasten was zaterdag nauwelijks plaats. De heer H. F. Brune. reeds 12 jaar voorzitter van de Bond. noemde in zijn boeiende rede het afgelopen jaar een goed en moeilijk jaar. Een hartelijk applaus kregen twee leden van het hoofdbestuur, de heren Loos en Straves die op 30 april j.L werden onderschei den. De voorzitter memoreerde onder mee.' het vele werk dat door de heer J. d( Jager wordt verzet in verband me' nieuwe uitgaven van bondsmuziek er voor zijn aandeel aan het tüdschrif* Vocaal TOEKOMST Met het oog op de toekomst gericl I gaf de heer Brune een overzicht va- I de ontwikkeling in de verhoudin i werktijd-vrije tijd. Groot is de dan aan gemeente-bbesturen en rijk voc de subsidies; deze gelden zijn hard nr dig om straks op zinvolle wijze di vrije tyd te kunnen besteden. Naas belanestelline voor studie, kerkeli.il werk. sport e d. zal de aandacht ge richt moeten worden op de zang. Dr Bond zal zich daarbij bezig moeten houden met de vraag of niet de tijd gekomen is de -amenzang bij de ont «panningscentro te entameren Het onderwerp jeugd" stond ook centraal bij de discussies die aan deze Jaarvergadering vooraf gingen. De voor zitter drong er bij de koorbesturen op aan de jeugd een stem te geven, niet alleen vooraan in het koor, doch ook in het bestuur. Andere onderwerpen die bij deze dis cussies werden besproken waren: het belang van concoursen, de toelating van zangers die een ander geloof be lijden. en de vraag of men bij repeti ties en concerten het gebed zou moeten afschaffen. Algemeen was men van oordeeL dat het gebed het kenmerk is van ons christelijk koorleven, daar wii onze dankbaarhe-H «teeds weer willpr uitspreken In felle bewoordingen hekelde d- oorzitter het muziekonderwijs op de 'agere en middelbare scholen. De rhuld ligt by de kweekscholen- hel elf doen. het zelf actief zingen raakf •p de achtergrond en door de mam noetwet holt het vak zang op ontstel ende wyze achteruit. De voorzitter leed een beroep op de overheid aan lit grote probleem meer aandacht te "henken. GROEI De heer J. de Jager, eerste secreta- is, wees op de groei bij de Bond: mo menteel staan 45.098 leden geregistrerd. theek. De programma-keuze van onze koren is dikwijls verouderd als men de gemiddelde koorzang vergelijkt met het repertoire van de buitenlandse ko ren. „Wij hebben nog voor jaren werk", zei de heer de Jager. De voorzitter van de NCRV hield bij de dagopening een korte meditatie en enkele koren o.I.v. de heer B. de Graaf zongen een cantate van Rnxtehude. De uitvoering was helaas geen propaganda voor het peil van de hedendaagse koor zang. Ook het kinderkoor uit Ermelo Het door verouderde programma-keuze een teleurstellende indruk achter. Marie-Céclle Moerkerk was de leven dige en enthousiaste propagandiste van de volkszang. Deze samenzang, hoe kort ook, werd .bijzonder op prijs ge steld en zal nicn ongetwijfeld volzend iaar moeten herhalen. Drie nieuwe ere-leden werden be noemd n.l. de heren B. de Graaf. A. Goorhuis fTwente> en J Brouwer 'Hattem) Herbenemd werd de voor zitter de heer H. F. Brune en onder zijn bekwame en inspirerende leiding gaat de Kon, Bind een nieuwe toekoms' tegemoet. Een onbekende toekomst met veel problemen, doch ook met vele belangstellende en (jeugdige! enthou siaste leden, die hun Bond. hun koor en de zang ook in die toekomst eer warm hart zullen Miiven toedragen. ADP HACTr 'Op de gevaarlijke kruising El tense- baan—Heylaarstraat te Breda is gis teravond de 65-jarige C. Maas op de fiets door een vrachtauto gegrepen Hij kwam daarbij om het leven De 23-jarige R. H. van der Sluis uit Almelo is om het leven gekomen Spreker vestigde de aandacht" op de toen de auto, waarin hij meereed, nieuwe aanwinsten in de muziekbiblio- tegen een tankauto botste. maar er zijn alleen maar lieve moeders en lieve moeders zijn op moederdag een elektrische pede snijmachine waard ESTELLA Duizenden Spaanse Carlisten hebben in het Noord- spaanse stadje Estella een anti- Franco bijeenkomst gehouden. De Carlisten vertoornd over de uitwij zing van de Carlistische Bourbon- Parma-familie, hieven spreekkoren aan waarin „vrijheid" en „Franco verrader" favoriet waren. Een tegen de Spaanse regering gerichte bood schap van prins Xavier, vader van prins Carel Hugo, werd door de 12.000 aanwezigen met gejuich ont vangen. Later op de avond werd op een plein in Estella een portret van Franco verbrand. Toen een politie auto ten tonele verscheen klonken vijandige uitroepen. De auto ver dween haastig, maar later op de avond kwam de politie toch in actie. Een aantal Carlisten nam een dreigende houding aan tegenover een rechercheur, die daarop een vuurwapen te voorschijn haalde en in de lucht schoot. Ruim 25 politie mannen, gewapend met karabijnen en stenguns kwam te hulp. Zij veeg den het plein schoon onder luid ge joel van de betogers, van wie som migen stenen wierpen. De politie loste enkele salvo's in de lucht, maar dit had slechts een toeneming tot gevolg van dreigende kreten uit de menigte, die vrijlating van een ge arresteerde jongeling eiste. Het incident was voorbij toen de politie de jongeman losliet en afmar cheerde onder een oorverdovend ge joel, onderbroken door Carlistische liederen en spreekkoren „Franco is een verrader". In Overpelt (België) ten zuiden van Eindhoven is dè 28-jarige Th. van de Brugge uit Lieshout op slag gedood, toen zijn auto over de kop sloeg. GEREF. KERKEN Beroepen te Krimpen aan den IJssel, J. van Dalen te Rotterdam-Overschie: te Wijhe. kand. J P. E. Verheul te Amsterdam. Aangenomen naar Naarden. K. Bis- re hop te Steenwijk; naar Zwijndrecht tvac. W. F. M. Lindeboom). W. Stuurs- ma te Dokkum. die bedankt voor Kol- Ium. Bedankt voor Nieuw Vennep (vae. G. W. H. Peddemors), H. J. van Dui nen te Voorburg; voor Zwolle G A Westerveld te Alphen aan den Rijn. GEREF KERKEN (vrUg.) Aangenomen naar Rotterdam-Zuid, H. Scholte te Bodeeraven-Alphen aan den Riin CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Amsterdam-Nieuw West (2e ber). H. Biesma te Stadska naal. die bedankt voor Amsterdam- Zuid Bedankt voor Maassen. J. van Am- stel te Middelburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2