Bezetting opheffen of als student geschorst worden Uw melkman heeft ze weer! Clark - een behoedzaam politicus „ZWARTKIJKERS" RETRAPT Commentaar GEEN UITSTEL BIJ MEDISCHE STUDIE Politie had situatie geheel in de hand Regeling werd ingetrokken Gasunie: omzet in 1968 verdubbeld Kamerdelegatie naar Praag vragepTvervoer van fietsen „Egypte blijft doorvechten" Mannenbondsdag leeuwezegel Elke dag vers van uw melkman WEER ONRUSTIG IN HOOFDSTAD Zwanen HONDS Seper leidt nieuwe commissie 7 VRIJDAG 2 MEI 1969 Waarschijnlijk spoedig voor de keus gesteld Tilburg zoekt al dagen naar een oplossing Gistermiddag was er op de Amster damse Dam weer enige onrust: en kele jongelui gooiden rode verf te gen het Nationaal monument. Op dc foto: de verfgooier wordt door de politie opgebracht. Interpellatie over bus-cao DEN HAAG De PvdA-kamerle- den drs. J. van den Doel en mr. T. J. A. M. van Lier willen de regering op de eerstkomende vergadering van 6 mei interpelleren over de bescher ming van huurders en de cao voor autobusondernemingen. Waarom heeft de minister van so ciale zaken en volksgezondheid de cao voor autobusondernemingen on verbindend verklaard, wil de heer Van Lier weten. Zijns inziens heeft ihet personeel van de streekver- voersbedrijven een achterstand ten opzichte van dat van de stadsvervoer- ondernemingen en was het inhalen van die achterstand redelijk en aan vaardbaar. De vragen van drs. Van den Doel zullen nog worden gepubli ceerd. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG In de gangen lopen jongens en meisjes bedrijvig heen en weer: trappen worden gedweild, lokalen schoongeveegd en asbakken vol met sigarettepeukjes geledigd. Hier en daar wordt (luisterend gediscussieerd. Jongens leunen lusteloos tegen muren, sommigen met een sigaret bungelend tussen de lippen. Een stem via een megafoon vraagt dringend om corveeërs. Elders, in de aula, wordt voor een groep studenten een lezing gehouden over „Mani pulatie". Dat was de oppervlakkige aanblik die de Katholieke Hogeschool te Til burg bood na drie dagen van bezet ting. Afgelopen dinsdag begon deze be zetting, zonder geweld, zonder gejoel en geschreeuw. Een bezetting die de hele dag bezoek trekt van medestu denten die de actie luide toejuichen, maar die het toch niet kunnen op brengen om drie nachten in de ho geschool door te brengen. Publiek dat voor de tapijtenten toonstelling in de hogeschool komt wordt door een bewaker aan de hoofdingang hoffelijk geholpen. Jour nalisten worden, na eerst zich te heb ben moeten melden, behulpzaam door een lid van de ordedienst naar de tot perskamer ingerichte koffiekamer van de docenten geloodst waar zij keurig gestencilde papieren hartelijk in de hand krijgen gedrukt. Vriende lijk wordt hun verteld dat de bezet ting het enige middel is om de lei ding van de hogeschool te dwingen de studenten hun medebeslis singsrecht te geven. Confereren Wat de bezoeker echter niet weet is dat achter de schermen koortsach tig werd geconfereerd om het conflict op te lossen. Burgemeester mr. C. J. DEN HAAG De eerstejaars stu denten in de geneeskunde en tand heelkunde krijgen geen bijzonder uitstel meer van eerste militaire oe fening. De uitstelregeling wordt hier mee voor alle toekomstige studenten gelijk, ondanks hun studierichting. GRONINGEN De Nederlandse Gasunie heeft in het afgelopen jaar ruim de dubbele hoeveelheid gas ver kocht vergeleken met 1967. De winst beliep ƒ53.2 miljoen tegen 33 mil joen in 1967. Van de veertien miljard kubieke meter gas die werd omgezet ging 36.1 procent naar gasdistributiebedrijven en 32.7 procent rechtstreeks naar in dustrieën. De verkopen in het bin nenland besloegen 68.8 procent en de export (dus) 31.2 procent. In het jaarverslag wordt voorts nog meegedeeld dat in 1968 de werk zaamheden die verband houden met de overschakeling op aardgas werden beëindigd. De ombouw in Nederland ls in hoog tempo geschied. Eind 1969 waren 2.487.000 aansluitingen omge bouwd. De gashaarden hebben nagenoeg de gehele markt veroverd. Ook krijgt centrale verwarming meer betekenis door het aardgas. De overgang van kolen en olie op aardgas is bijzonder snel verlopen en vertoont een duide lijke stijging van het gemiddelde verbruik per woning, aldus het jaar verslag. DEN HAAG De parlementaire delegatie die van 10 tot 17 juni een bezoek aan Tsjechoslowakije zal brengen, zal onder leiding staan van het Tweede-Kamerlid mr. W. Aantjes (a.r.) Voorts maken er deel van uit: de Eerste-Kamerleden Van Lieshout (kth. v.). De Rijk (soc.) en Elfferich (a.r.) en de Tweede-Kamerleden Weijters en Mommersteeg (beiden kath.v.), Van der Peyl (c.h.), Aarden (groep-Aarden), Laban (soc.) en Schlingemann (lit.). DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid ir. S. A. Posthumus (PvdA) heeft de staatssecretaris van verkeer en waterstaat gevraagd maatregelen te treffen, zodat fietsen en brom fietsen op ongeveer hetzelfde tijdstip als de relzlge-s kunnen worden ver voerd. Zoals bekend kunnen fietsen en bromfietsen vanaf 1 juni niet meer met dezelfde trein als de* reizigers worden vervoerd. Ir. Posthumus meent, dat hierdoor veel vakantie gangers worden gedupeerd. Voor wie dit jaar zijn eindexamen gymnasium of hbs haalt en zich reeds hebben aangemeld voor medi cijnen of tandheelkunde is een over-' gangsregeling getroffen. Deze houdt in, dat zij toch voor hijzonder uitstel in aanmerking kunnen komen voor universitaire studie met uitzonde ring van de studie in de geneeskun de, tandheelkunde, diergeneeskunde, biologie en psychplogie en voor studie van een akte m.o. De overgangsmaatregelen geldt uitsluitend voor die jongelui die ge boren zijn tussen 1 januari 1949 en 1 oktober 1950 en dit jaar het eindexa men hbs vijfjarige cursus behalen, en voor degenen, die geboren zijn tussen 1 januari en 1 oktober 1950 en dit jaar het eindexamen gymnasium of hbs zesjarige cursus behalen. De regeling, die tot nu toe gold, hield in, dat zij die arts, tandarts of apotheker wilden worden, in afwij king van de normaal voor uitstel ge hanteerde leeftijdsgrenzen van acht tien jaar (hbs'ers, vijfjarige cursus) en negentien jaar (gymnasiasten en hbs'ers, zesjarige cursus) nog met de studie konden beginnen voor 1 okto ber van het jaar waarin zij twintig werden. In de toelichting op deze beslissing wordt gewezen op de grote toeloop van medische studenten en de extra aantrekkelijkheid die de medische studie hierdoor (de uitzondering voor twintigjarigen) voor de oudere eerstejaars kreeg. Een bijzondere ad viesgroep medische faculteiten had al tot intrekking van de regeling gead viseerd. G. Becht, een der curatoren, was in eon der kamers van de hogeschool druk aan het overleggen met een af vaardiging van de Algemene Til- burgse Studenten Organisatie. Drie uur duurde de vergadering. Overzicht Terwijl er druk werd beraadslaagd gaven de curatoren een overzicht uit waarin de ontwikkelingen van de laatste weken nog eens onder de loep worden genomen. Zij herhalen dat zij in principe het medebeslissingsrecht voor alle gele dingen erkennen en dat over de uit werking en de differentiatie van het medebeslissingsrecht uiteraard over leg behoort te worden gepleegd in de structuurcommissie. Daarnaast hadden zij in een brief van 18 april hun bereidheid tot uit drukking gebracht om, vooruitlopend op de definitieve wijziging van de structuur, mede te werken aan een reeds dadelijk realiseren van een aantal bestuurlijke wijzigingen. Zij legden de nadruk op het feit dat zij geen enkele beperking hebben ge vergd of opgelegd in de discussie over het structuurvraagstuk. Het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat de rector magnificus, prof. dr. C. F. Scheffer. de voormannen van „Links Fronf'-beweging in Tilburg voor de keus zal gaan stellen de bezetting op te heffen of als studenten geschorst te worden. President Nassar: KAIRO President Nasser van Egypte heeft in een 1-meitoespraak in Kairo gezegd, dat als Israël zich niet uit de bezette gebieden terug trekt, Egypte zal blijven vechten tot de laatste man. Nasser zei verder, dat Egypte nooit het feit zal aanvaarden van de bezet ting der Arabische gebiedsdelen door Israël. De secretaris-generaal van de VN heeft Israël en Egypte ge waarschuwd, dat de waarnemers van de VN niet langer langs het Suezka- naal kunnen blijven als de gevechten daar voortduren. Gisteren zijn bij een vuurgevecht aan het Suezkanaal vier Israëlische soldaten gewond geraakt. Een Israëlische woordvoerder heeft giste ren verklaard, dat de buitenlandse journalisten, die hebben gemeld dat er geen schade was aangericht door de Israëlische aanval op woensdag, de verkeerde delen van het land is getoond. ENSCHEDE De bond van man- nenverenigingen op gereformeerde grondslag houdt morgen in de vrijge- maakt-gereformeerde kerk aan de Lasondersingel te Enschede zijn jaarlijkse bondsdag. De Schrift en de schriftikritiek zullen in het middel punt van de besprekingen staan. Sprekers zijn bondsvoorzitter ds. W. G. de Vries uit Groningen, de heer K. O. Meijer uit Amersfoort, ds. P. Lok uit Zuidhorn en ds. I. de Wolff uit Enschede. Majoor James Chichester-Clark. is by de gisteren gehouden verkiezin gen tot premier van Noord-Ierland gekozen. Derde socialist kandidaat voor presidentschap PARIJS De verdeeldheid van links in het zicht van de komende Franse presidentsverkiezingen is gisteren nog toegenomen, doordat een derde socialist zich kandidaat heeft gesteld. Het is Michel Rocard, een 36-jarige intellectueel en secreta ris-generaal van de uiterst linkse PSU. Hij beloofde „gedurfde oplossin gen" van de problemen van het land, oplossingen, die volgens hem niet kunnen worden verwacht van de Gaullistische kandidaat George Pom pidou en ook niet van de socialist Deferre. BELFAST Majoor James Chi- chester-Clark. de nieuwe premier van Ulster (Noord-Ierland), is een behoedzaam politicus uit de gele deren van de Ierse landeigenaars. Hij volgt Terence O'Neill op, een protestant van de „middenweg'', die het niet langer wilde opnemen tegen de onverzoenljjken in zijn Unionis ten party. O'Neill wiI4e belangrijke conces sies doen aan de roomskatholieke minderheid in Ulster. Maar zelfs het aanbod „één man één stem" lok te felle protesten uit. Ongeveer een week geleden trad Chichester-Clark uit het kabinet van O'Neill, omdat hij ertegen was, toe te geven aan de eisen van de roomskatholieken. De verkiezing van de 46-jarige Clark is wel een dubbeltje op zijn kant geweest. Hij kreeg 17 stemmen slechts één meer dan zyn tegen stander, Brian Faulkner- Van rooms-katholiek standpunt be- j zien zal Clark te verkiezen zijn bo- j ven Faulkner, die beschouwd wordt I als de kampioen van de strijdbare protestanten. Maar eerder zullen zij de nieuwe premier zien als Iemand, die min der hervormingsgezind is dan O'- Die verfijnde, porseleinen, rijk gedecoreerde kopjes, die u krijgt bij Leeuwezegel. Voor niet meer dan vijf entwintig rode leeuwtjes en twee gulden tachtig brengt hij deze drie feestelijk verpakte kopjes bij u thuis. Zo maar, omdat u alleen met de fijnste marga rine tevreden bent. Met Leeuwezegcl. Prinses Christina iveer naar Canada DEN HAAG Prinses Christina, die enkele dagen in Nederland was ter viering van de verjaardag van haar moeder, is gisteren per vliegtuig naar Montreal teruggekeerd. De prin ses werd uitgeleide gedaan door de koningin, die vergezeld werd door prins Carel Hugo. kan er over twisten of Den Haag nu een stad of een dorp is, maar in ieder geval is er een verkeer, dat even duizelingwek kend kan zijn als in Parijs of Lon den, om maar een paar buiten plaatsen te noemen. Maar nergens ter wereld zal toch een oord te vinden zijn, waar men beleven kan wat wij, Hagenaars, nu meemaken. Sinds een paar weken namelijk heeft zich een zwanenechtpaar ge vestigd op een plekje, dat pal grenst aan een van onze drukste verkeersa ders. Vier rijen dik racen de auto's langs de stulp van stro, waar ma-zwaan breed gespreid zit op de eieren. Pa-zwaan verdeelt zijn tijd tussen bezoekjes aan zijn gade en het lok kend water. Nu behoeft hij niet on gerust te zijn. wanneer hij van huis weg is. Er staat een trouwe wach ter naast het nest. Een onverzette lijke wachter, die niet zal wijken. Het is Richard Hol. wiens borst beeld jaar en dag verborgen is ge weest achter wild struikgewas, maar die na de heraanleg van het park langs de vijvers van de Groot Her- toginnelaan in volle glorie zich nu den volke vertoond. Schuin achter zijn brede rug von den de zwanen een woonstede. Niemand kan hun veste ongezien naderen, want net als de Duitse roofridders langs de Rijn bouwden ze op de top van een berg, al ls die berg dan ook maar enkele meters hoog. Trouwens, het zou een onverstan dige daad zijn de zwanerust te verstoren. Eén zwaan is vele boze mensen te sterk! Laat staan dus twee zwanen, want het mannetje houdt zijn vrouwtje, ook al gaat hij een ommetje maken, toch in het oog. Wie echter, op ge paste afstand, de idylle gadeslaat zal beslist geen kwaad overkomen. Dat „gepast" is dan minstens toch een meter of dertig en de observa tiepost kan het best betrokken wor den gewoon op het trottoir. Als de zon snel westwaarts gaat en de vogels in de struiken en bo men het allerdrukste zijn, ziet men pa-zwaan huiswaarts keren. Ma-zwaan heft als welkom de smalle kop en pa kronkelt zijn nek om fluistersnavelend haar zijn bele venissen te vertellen. Ma knikt eens. Je hebt niet de indruk dat die verhalen haar veel kunnen schelen. Eerder lijkt het of 7.e haar man zachtjes berispt en wijst op onordelijkheden rond het nest Hij scharrelt tenminste zo wat rond, een strootje pikkend en een polletje gras duwend. Dan klapt hij eens mei de vleu gels, rekt zich, schudt zich en stapt behoedzaam naast het nest om zich. vast en zeker met een zucht van welbehagen in het zwanelitsju- meaux neer te laten. Wanneer dan het duister is inge vallen is er alleen nog een witte vlek. die telkens opblinkt in het licht van de langsstuivende auto's. De Japanse ambassadeur in ons land, Masato Fujisaki, heeft gisterochtend in Den Haag minister Luns de offi ciële uitnodiging voor het koninklijk paar overhandigd om aanwezig te zijn op de Nederlandse dag van de Wereldtentoonstelling in Osaka op 1 april 1970. AMSTERDAM Ook gister avond is het enkele uren onrus tig geweest in de hoofdstad. Tot ernstige ordeverstoringen zoals woensdagavond kwam het echter niet. De politie, die een groot aantal manschappen rondom de Dam en het Rokin had verzameld, had de situatie volledig in de hand. Slechts af en toe moest worden opgetreden tegen groepjes samenscholende jongelui. Er oraken geen vechtpartijen uit. Wel werden ruiten ingegooid en ook kregen sommige politiemannen ste nen naar het hoofd. In totaal werden gisteren tien arrestaties verricht. Zes jongelui werden 's middags aangehou - den toen een groep het nationaal monument op de Dam besmeurde en wat later de slangen doorsneel, waar mee de verf werd weggespoten. Kort na elf uur ging het grootste deel van de politiemacht terug naar het hoofdbureau. Een klein deel bleef op de Dam, waar het verkeer toen al weer '.ijn normale gang had geno men. Intussen hebben drie Tweede-Ka merleden van de KVP, de heren FIéves, Van Schalk en Boot, premier De Jong en de ministers Beernink (binnenlandse zaken) en Polak (justi tie) gevraagd om een rapport over de aanleiding en de oorzaken van de ongeregeldheden van woensdag avond. Ook willen de Kamerleden worden geïnformeerd over de maatregelen die op plaatselijk of landelijk ni veau moeten worden getroffen ter bescherming van mensen en goederen bij dergelijke betogingen. P.v.d.A.-voorzitter dr. Vondeling heeft de aeties sterk afgekeurd. „Het is democraten onwaardig de feest vreugde van anderen te verstoren," Hij noemde het optreden van dc jon geren „smakeloos cn dom, omdat zij de reactie in de kaart speelt en de aandaent afleidt van werkelijk be langrijke vraagstukken." Bijna tweeduizend mensen namen gisteravond deel aan de 1 mei-de monstratie in de oude RAI in Amsterdam. Een groot aantal span doeken stond opgesteld. Voorts wer den telegrammen verzonden naar de arbeiders van Verblifa in Krommenie en naar de studenten in Tilburg. De aanwezigen verklaarden zich solidair met hun strijd. Er deden zich geen incidenten voor. KOOTWIJKERBROEK Twee honden hebben gisteren in Kootwij kerbroek een slachting gehouden on der de veestapel van een buurman van de hondeneigenaar. De bloed dorstige dieren beten zestien konij nen en een schaap dood, terwijl ze vier andere schapen ernstig ver wondden. De moordlustige beesten zullen worden afgemaakt. ROME Kardinaal Seper Is door de paus benoemd tot voorzitter van de nieuwe theologische commissie. Hij is hoofd van de congregatie voor de geloofsleer De nieuwe com missie hpett in eerste instantie tot taak, om deze congregatie van advies te dienen. De s'atuten van de commissie, die nu bekend geworden zijn, leggen de leden een strikte geheimhouding op inzake alles, wal zij krachtens hun functie te weten komen. Deze ge heimhouding ligt ln de lijn van de Vaticaanse politiek, die de betrekke lijke openheid tijdens en na het con cilie weer geheel verlaten heeft. DEN HAAG In het eerste kwartaal van dit jaar werden 22.000 niet- aangegeven televisietoestellen opgespoord en 5500 niet-aangegeven radiotoe stellen. De actie tegen het zogenaamde „zwart kijken" en „-luisteren" heeft in middels vruchten afgeworpen. Ongeveer 2200 houders van een tv-toestel hebben zich tot de dienst omroepbijdragen gewend ter verkrijging van een aangifteformulier op de manier zoals in de advertenties is aangegeven. Op de postkantoren werden 60.000 radio's en tv's meer aangemeld dan ln het eerste kwartaal 1968. Deze „opwekkingscampagne" zal nog tot eind van deze maand voortduren. Aan de hand van de dan verkregen resultaten zal worden nagegaan of dit onderdeel van campagne zal worden voortgezet. Strategie £)E Egyptische propaganda, waarvan president Nasser al enkele malen het slachtoffer is geworden, doet alles om de toenemende kritiek op het uit blijven van successen tegen Israël het zwijgen op te leggen. De bevolking heeft sinds juni 1967 geleerd niet alles te geloven wat het voorgeschoteld krijgt. Ook in Egypte blijft niet alles verborgen wat aan vankelijk aan de aandacht werd ont trokken. Nasser weet dat, maar hij is de ge vangene geworden van zijn eigen systeem. En hij moet telkens wat an ders verzinnen om te voorkomen dat men hem zoals in 1967 niet lan ger serieus neemt. Een nieuw begrip moet het nu doen: „de strategie van de aanval". Het klinkt alarmerend, en dat ls blijkbaar ook de bedoeling. In wezen ls het echter de zoveelste uiting van mach teloosheid. Overigens dreigt Nasser niet voor het eerst met de aanvaL Hij is er zelfs ai toe overgegaan langs het Suezkana.il, dat hij niet langer als bestandslijn erkent. Echter zonder het gewenste resultaat. Ontkenning QPGEVALLEN is, dal Egypte zoveel moeite heeft gedaan om te kun nen tegenspreken dat Israëlische commando's diep In het land zware schade hadden aangericht aan een stuwdam In de Nijl cn aan enkele i bruggen. Voor de hand zou hebben gelegen, dat Nasser om een speciale zitting van de Veiligheidsraad zou hebben gevraagd, als de Israëli's maar een poging in die richting hadden gedaan met de aanval bij Beiroet als voorbeeld. Niet helemaal duidelijk is, hoe be trouwbaar de Israëlische berichten over de aanval zijn. Hierbij dient on derscheid gemaakt te worden tussen officiële mededelingen en berichten in dagbladen. Zo heeft Israël officieel niet beweerd, dat de aanval grote overstromingen tot gevolg had. Maar juist op dit krantebericht heeft Egypte zich vast gebeten. Buitenlandse journalisten mochten zich overtuigen dat het niet j waar was. Belangrijker is evenwel, dat Cairo moest toegeven dat er wel Israëlische j vliegtuigen boven het betrokken ge bied waren geweest. Zij waren echter I verdreven en moesten hun bommen boven onbewoond gebied laten val- j len

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7