Verpleeghuis met 160 bedden in Leiderdorp Melancholie overheerst in Truffauts 'Baisers volés' Colloquium Musicum stelde zich voor PIERROT Nederland? Inpakken en weg wezen Over maand begint bouw van een complex rond f7,5 miljoen Aanrander gegrepen Nijverheidsschool blijft zitten met tekort aan lokalen Dodenherdenking in Hazerswoude „Koudekerk" begon competitie goed I IIEUWE LEIDSE COURANT Drie jubilarissen gehuldigd bij >eidse brandweer LEIDEN Voor het front van de roep zyn gisteren die zilveren jubi- irissen by de Leïdse brandweer ge- mldigd. Het waren de onderbrand- neester G. Harkink en J. Boer en e hoofdbrandwacht A. van der lost. Behalve de kwarteeuw Leidse emeentedienst vierden beide onder- irandmeesters tevens hun zilveren irandweerjubileum. Burgemeester 'an der Willigen reikte hun daar- -oor de medaille uit van de Ned. r. van Brandweercommandanten van de Kon. Ned. Brandweerver eniging. In zijn toespraak prees de burge- neester de kwaliteiten der drie ju- lilarissen, waarvan ook comman- lant A. C. Broeshart gewaagde, loof d brandwacht W. Harteveld, voorzitter van personeelsvereniging )e Vlam bood zijn jubilerende leden nkele geschenken aan. Hun echtge- lotes kregen bloemen. Geen narcissen voor de juf LEIDEN Twee Leidse jongetjes van acht en negen jaar gingen gistermiddag spij belen. Om juf wat gunstig te stemmen als zij weer op school kwamen besloten zij een bos bloemen mee te brengen. Nar cissen. Maar waar haal je die zo gauw vandaan midden in de stad als je geen geld bij je hebt. Voor het station zagen de jongens grote bakken met fel gele narcissen staan. Toen ze er een-en-tachtig hadden ge plukt kwam er een politie agent op hen af. Na hun enige bestraffende woorden te heb ben toegevoegd leverde hij de twee spijbelende scholiertjes af bij het hoofd van de school. Prof. Zwart hoogleraar structurele geologie LEIDEN Prof. dr. H. J. Zwart, oogleraar in de geologie aan de Uni- ersiteit van Aarhus in Denemarken, s aan de Leidse Universiteit be- oemd tot gewoon hoogleraar in de tructurele geologie. Prof. Zwart, die in 1924 te En- jchede werd geboren studeerde geo logie aan de Leidse Universiteit. Na in 1950 het doctoraal examen te hebben afgelegd promoveerde hij 4 aar later cum laude op het proef- :hrift „La géologie du Massif du lint-Barthélemy". Van 1948 tot 66 was prof. Zwart in verschillende /etenschappelijke rangen werkzaam lij de afdeling Structurele Geologie in de Leidse Universiteit. In 1966 'erd hij benoemd tot hoogleraar in geologie aan de Universiteit van irhus. Natuurlijk hebben wij de prachtige gouden" DRAKACEL matras voor u in voorraad! ADR. VAN OOY Jr Breestraat 39 Leiden GOUDA/RIJNSATERWOUDE De man die op Sint Nicolaasdag 1968 een tienjarig meisje uit Rijn- saterwoude ontvoerde en in Uit hoorn aanrandde is gearresteerd. Het is een 21-jarige inwoner van Gouda. Op 13 maart van dit jaar heeft hij, gehuld in gestolen vrou wenkleren, een negenjarig meisje uit Zoetermeer aangerand. Ook dit kind ontvoerde hij eerst. Bij deze tweede aanranding zagen spelende kinderen zijn auto. Zij onthielden de lettercombinatie van het kenteken. Na een uitgebreid onderzoek hield de politie de man, een leerling van de Zeevaartschool in Amsterdam, aan. De kinderen herkenden hem van foto's. ALPHEN Het jaarverslag 1968 van de Chr. Nijverheidsschool voor meisjes aan de Ambonstraat spreekt van een zich uitbreidend school leven. In oktober 1968 waren er niet minder dan 454 leerlingen. De cursussen hadden 41 deelneemsters. Men leverde weer waardevolle bij dragen aan acties voor charitatieve doeleinden. Er waren allerlei acti viteiten binnen schoolverband als: demonstraties, modeshows, concer ten, tentoonstellingen. Op de indiening van het lokalen- plan voor een tweede uitbreiding van de school ontving de Stichting voor Chr. Nijverheidsonderwijs, waarvan deze onderwijsinrichting uitgaat, van het ministerie van on derwijs nog geen toestemming. Wel werd op 10 april 1968 in afwachting van deze goedkeuring een schets ontwerp ingediend. Omdat er, ook na de eerste uitbreiding een tekort aan lokalen bleef, moet nog steeds les gegeven worden in de eetkamer en de hal. terwijl de kantine door een vouwwand in tweeën is ge deeld. Deze vier ruimten zijn regel matig bezet. LEIDEN Een jong muziek- isemble afkomstig van het Haagse •nservatorium debuteerde gisteren je Leiden onder de naam „Collo- \uium Musicum". Wat Alfons Leg- IeZo, fluit Ernö Olah, viool, Rienk iskoot, clavecimbel, en Richte van (er Meer, cello, te bieden hadden, tas in elk geval overdacht, goed in- estudeerd en met stijlgevoel bena ard. !De capaciteiten van de vier mu- ci zijn niet helemaal gelijk; zo eld de violist misschien met het ►g op de moeilijke akoestiek van de akenhal, zijn toon nogal klein, wat >ms ontaardde in een wat dunne, joherpe klank. De fluitist had in Ruentin Le Jeunes trio ook niet di- ject de juiste speeltrant gevonden: (nggerekte noten stelden hem daar el voor problemen .doch gaande- Seg wonnen zijn vertolkingen (o.a. i Telemanns kwartet in g en in de romenades van Marti nu) aan sou- lesse. I Rienk Jiskoot bleek de meest ge- mpte van de vier concertgevers te hij fraseert goed en zijn spel is virtuoos, zoals. o.a. uit zijn lo-optreden in Purcells Tolcata in als ook in de moderne werken leek. Richte van der Meer domi neerde te zeer in het begin van de avond; zijn brede cellotoon was toen wat ruig, doch in Jos. Haydns trio zou men de zangerige klank, die hij aan het adagio verleende, niet graag gemist hebben. Prevaleerde in de eerste helft van de avond de speelmuziek van Barok en Rokoko, in het slotgedeelte had men er naar gestreefd onze eigen tijdse klankwereld op voor ieder aanvaardbare wijze tot zijn recht te doen komen. Fortners variaties ga ven de vier musici evenredige kan sen tot uitblinken, het thema was weliswaar modern doch sprak ge makkelijk aan ook al was er geen duidelijke tonaliteit te herkennen. Martinu's Promenades, zeer vlot en virtuoos geschreven, moeten het vooral van de levendige voordracht hebben en hierin werd men zeker niet teleurgesteld; het poco allegro, dat met sneltreinvaart gerealiseerd werd, moest zelfs gebisseerd worden wegens de grote bijval. Hoewel deze reprise niet bijzonder geslaagd was, zullen de bezoekers huiswaarts ge keerd zijn met het idee kennis ge maakt te hebben met een enthou siast en goed onderlegd ensemble. Dra. A. v. d. VEEN - WIERSMA. LEIDENLEIDERDORP - Omstreeks 1 juni wordt de eerste piml geslagen voor een protestants interkerkelijk verpleeghuis voor langdurig lichamelijk zieken. Het uit twee gehouwen bestaande complex zal verrijzen bij het ontmoetingspunt van de Persant Snoepweg en de Hoog- madeseueg te Leiderdorp. Het ontwerp is van het archi tectenbureau Schutte en Bellaardi de voorbereidingen voor de bouiv van dit verpleeghuis zijn al in 1961 be gonnen. De capaciteit zal 160 bedden bedragen. Het verpleeghuis ressorteert on der de „Interkerkelijke stichting ter verzorging en verpleging van lang durig lichamelijk zieken", waarvan ir J. A. N- fp Leeuw voorzitter is en waarin onder meer de classes Lei den van de Geref. Kerken en de Hervormde Gemeenten samenwer ken. Ook de Christelijk Gerefor meerden zijn in het stichtingsbe stuur vertegenwoordigd en ver wacht wordt, dat nog andere pro- Vera Bet lis speelt in Ter Aar TER AAR D. violiste Vera Beths, die donderdag op het scherm was te zien, komt dinsdag 6 mei in het dorpshuis om de bezoekers van de kulturele avond van haar virtuo siteit te laten genieten. Het is de laatste avond van dit seizoen, die wordt verzorgd door het Gewestelijk Oi-kest van Zuid-Hol- '.and onder leiding van Pierre van Hauwe, met Vera Beths als soliste. Het programma vermeldt naast ouverture Egmont ook het concert vo^r viool en orkest nummer 4 van Mozart. De dirigent zal een korte toelich ting op hel programma geven. J. Hoekstra overleden NOORDWIJK In het rusthuis de Keern le Landsmeer is op 86- jarige leeftijd overleden de heer J. Hoekstra. Met de heer Hoekstra is ten bekende figuur heengegaan, die vele jaren aktief deel uitmaakte van de Noordwijkse gemeenschap. Van 1921 tot 1941 was hij onderwij zer aan de chr. school aan de Nwe Zeeweg. De oudere Noordwijkers, speciaal van „Zee", zullen zich „meester Hoekstra" zeker met dank baarheid herinneren. Behalve als een gewaardeerd on derwijzer, was de heer Hoekstra ook op ander terrein actief. Zo was hij jarenlang ouderling in de geref. kerk van Noordwijk aan Zee en be stuurslid van de AR-kies-vereniging. Herdenking Zoeterwoude ZOETERWOUDE De doden herdenking op 4 mei begint om 19 uur met een dienst in de Her vormde kerk. Ds S. Kranenburg en deken A. Lamot zullen voorgaan. Dan volgt een stille tocht naar de gedenkplaat aan het gemeentehuis, waar een krans gelegd wordt. Na de Last Post is er 2 minuten stilte. ZOETERWOUDE De Hervorm de Jeugdraad houdt zaterdag de jaarlijkse rijwielsterrit. De 75 km worden in drie etappes afgelegd. Het eerste koppel vertrekt om half negen, de anderen steeds 3 mi nuten later. TER AAR Omdat 4 mei op zondag valt, organiseert d Oranje vereniging een herdenkingssamen komst op zaterdagavond 3 mei om kwart voor acht in het gebouw van de Geref. kerk. Spreker is dr. K. Dronkert te Leiden, medewer kingvan d Chr. gemengde zangver eniging onder leiding van de heer K, de Kooy. testantse Kerken zich zullen aan sluiten. De aanbesteding had veertien da gen geleden plaats; de gunning werd toen aangehouden tot omstreeks 8 mei- Aanvankelijk waren er 78 in schrijvers; dit aantal werd terugge bracht tot 52. De stichtingskosten zijn op f7,5 miljoen geraamd. Het kruisvormige hoofdgebouw krijgt beneden de ..bestuursafde- ling" met administratie, een polikli niek en dergelijke. De polikliniek is bestemd voor het reactiveren van mensen, die alleen overdag bepaal de behandelingen moeten onder gaan. Het eigenlijke verpleeghuis telt vijf verdiepingen en de grootste ziekenkamer hierin zal vier bedden tellen, dit terwille van een zo groot mogelijke privacy. Het gebouw zal open staan voor iedere protestant. Verwacht wordt, dat het in een grote behoefte zal voorzien. Ziekenverzorgsters Daarnaast wordt een tehuis ge bouwd voor de zieken verzorgsters, die een opleiding van drie jaar krij gen- Er zal in dit gebouw plaats zijn voor 51 ziekenverzorgsters. Het verzorgingsgebied telde in 1961 180.000 mensen: maatstaf is, dat er 1,5 tot 4 personen per dui zend in aanmerking komen voor een dergelijk verpleeghuis. Het Aca demisch Ziekenhuis gaat een soort gelijk verpleeghuis bouwen maar dan met honderd bedden. Foto N. van der Horst %Jf/ Model Madrid Een nieuw vorstelijk IvflF WMF couvert met parelkroonmotief (in Hardpleet) JUWELIER-HORLOGER MAARSMANSTEEG 21 LEIDEN TEL. 20778 HAZERSWOUDE Programma van de dodenherdenking te Hazers woude op zondag 4 mei: 19.00 uur Samenkomst in de raadzaal van het gemeentehuis aan het Frer derik van Eedenplein 4 met geno digden 19.25 uur Vertrek naar het Helene Swarthplantsoen: 19.40 uur Vertrek stille stoet naar verzetsmonument. 19.5uur Aankomst bij het monument; 20.00 uur Stilte. 20.06 uur Défilé langs het monument. KOUDEKERK De zwem- en poloclub „Koudekerk" is de competi tie van de kring Gouwe-Rijnstreek goed begonnen. De eerste tegenstander, BZ en PC 5 uit Bodegraven werd gisteravond in het Pr. Willem Alexanderbad met 42 verslagen. Doelpunten werden gescoord door J. Nieuwenburg (2), W. Snijder en M. Snijder. Dinsdag 6 mei speelt Koudekerk in het Pr. W. Alexanderbad tegen Woerden 5. ACADEMISCHE XEAMENS LEIDEN', 1 mei Geslaagd: doet. ex. Ned. recht: de heer E W Koning (Lei den): kerkelijk examen: de heer C Haas (Leiden). Forum over Suriname LEIDEN Nederland moet zijn handen helemaal van Suriname af trekken, de bemoeienissen met dit overzeese rijksdeel veroorzaken al leen maar narigheid in Suriname. Daarover waren de meeste mensen het wel eens op de door de Nesbic participant-Leiden georganiseerde Suriname-avond. De avond was ter dege voorbereid. Enkele dagen van tevoren kon men al een uitgebrei de informatie-map over Suriname krijgen. Er werden twee tegengestelde films gedraaid. Een brandpuntre portage over de nijpende werkloos heid in Suriname, over het protest dat de onderwijzers daartegen aan tekenden, en een film over het Brokopondo-plan. De laatste film liet zien hoe goed de mensen het heb ben, wat een uitstekend gebied Su riname is om Nederlandse indus trieën te vestigen, een propaganda film. Dodenherden kin g 28 RI Dubbeldam ZOETERWOUDE Het comité 28 Rf houdt zaterdag 10 mei in De Rank in Dubbeldam een herdenking van de gevallenen. Het programma voor die dag is: algemene vergade ring, herdenkingsdienst, defile en kranslegging by het monument. Na afloop is er een snertmaaltijd. In lichtingen over deze dag by de heer P. van Zon Voorschoten. In een forum hadden de heren R. Kross, E. Megens, L. van Pelt, Th. J. Rijks en als voorzitter de heer M. van Dam zitting genomen. Zjj hielden een inleiding De heer Van Pelt sprak namens de Nederlandse investeringsbank voor ontwikkelingslanden over het Nederlandse investeringsbeleid. Par ticuliere initiatieven om bedrijven in Suriname te vestigen juichte hij toe. Rijk worden De heer Megens ging daar recht tegenin. Hij heeft twee jaar op de plantage Mariënburg gezeten en is tot de conclusie gekomen, dat lei dinggevende Nederlanders daar al leen komen om rijk te worden. Zij dragen niet de minste kennis over op de Surinamers. Zij doen belof ten die holle frazen blijken te zijn. Was een werknemer zwaar ziek dan kon hij zes weken in een zieken huis gaan liggen, maar daarna werd hij wel ontslagen. De heer Rijks, secretaris van de Suriname-zending betoogde dat geen van de in Suriname aanwezige godsdiensten geschikt is om er- een goede politiek op te bouwen,- met uitzondering van het christendom. De heer Kross, journalist, sprak over de economische en financiële relatie tussen Nederland en Suri name na de Tweede Wereldoorlog. Hij vatte zijn betoog over de „uit buitende" Nederlandse werkgevers in één zin samen: Nederland? In pakken en wegwezen! STUDIO Francois Truffaut heeft voor zijn film „Baisers volés" als hoofdrolspeler de ac teur Jean-Pierre Leaud gekozen, die in zyn eerste film „Les 400 coups" als Antoine zyn filmde buut maakte. Daarmee is eigen lijk Truffaut teruggekeerd naar zijn uitgangspunt. Dat was zo'n tien jaar geleden de „Nouvelle Vague", waarmee een nieuw tijd perk in de geschiedenis van de film was aangebroken. Filmers, die toen zyn begonnen, hebben inmiddels een wereldnaam. Het zyn o.a. Godard, Chabrol, Resnais en natuurlyk Truffaut. Met zijn laatste film, die voor Nederland de obscure titel mee kreeg van Detective voor louche zaken", heeft de regisseur rond An toine de drie volgemaakt. Ze heb ben allemaal min of meer een auto biografische inslag- Leaud is dan ook een van de favoriete acteurs van Truffaut. Het gaat over Antoine, dae niet deugt voor de dienst en dan op zoek gaat naar een baantje, maar wat voor job h'i ook krijgt, steeds mis lukt hij. Ook in de liefde zit het hem tegen. Zijn vriendinnetje wil eigenlijk niets van hem weten, zo dat Antoine het maar opgeeft. Om - hem heen hangt een waas van me lancholie en meer dan eens wekt hij medelijden op door zijn onhan dige optreden. Een mooi voorbeeld daarvan is zijn ontmoeting met de vrouw van een schoenenwinkelier, die hem zo van streek brengt, dat hij „ja meneer" tegen haar zegt. Dit zich een weg zoeken in deze maatschappij, waar hij als wereld vreemde eigenlijk tussen loopt, heeft Truffaut prachtig weten weer te geven. Het is allemaal ongedwon gen en op een improviserende ma nier gedaan. In die tien jaar is An toine (en waarschijnlijk ook Truf faut) wel grimmiger geworden, maar tegelijkertijd ook gevoeliger. (Kostelij.c). MttcKenas Gold TRIANON Regisseur J. Lee Thompson, die toch al heel wat goede films op zijn naam heeft staan, heeft nu eens breed en lang uitgehaald voor „MacKena's Gold". Het is een echt ouderwetse goud zoekersfilm met Indianengevechten en grootscheepse schietpartijen. Thompson heeft dit alles groots verfilmd en dan zowel groots in de zin van reusachtig als ook van kwa liteit. Toch is dit laatste niet hele maal duidelijk, want eigenlijk on derscheidt deze film zich niet van andere films in dit genre- Het kan liggen aan de vele grote sterren, die erin meespelen, zoals Gregory Peck (onlangs nog te zien in „De maan sluipt mee"), Omar-Zhivago- Shariff en Lee J. Cobb (van de t.v.-serie „The Virginian"). Omar Shariff 9peelt voor gewe tenloze schurk, maar dat gaat hem niet zo goed af. Hij is gewoon veel te aardig om die rol waar te ma ken. Iedereen bezwijkt uiteindelijk voor de zucht naar goud. maar de moraal blijkt toch te zijn. dat ze ook in deze daverende rolprent niet rijk worden. Voor de liefhebbers is het één grote smulpartij. (Grootse western). Villa Rides LUXOR Pancho Villa, d? dap pere en bovendien ook intelligente aanvoerder van een bende is de dominerende figuur in de Mexi caanse vrijheidsoorlog van 1911- 1913- Hij treedt fel op tegen de Colorados, de contra-revolutionai ren. Na een nogal gecompliceerd en verwarrend gevecht met zijn te genstander, generaal Huerto, kan hij als overwinnaar Mexico-city binnentrekken. Dit echter alleen nadat er eerst bloedige vechtpar tijen en gruwelijke moorden zijn gepleegd. Italiaanse Westerns zijn er niets bij en de ietwat gevoelig ingestelde bioscoopbezoeker zal zo nu en dan even moeten slikken. Jammer is het, dat Kulik met zijn verfillming van deze historie de Mexicaanse geschiedenis en daar mee de feiten geweld aandoet. Toch getuigt zijn regie wel van een ze ker vakmanschap. Bloederig). Ik, een vrouw 2 LIDO De film „Ik. een vrouw" bleek het zo goed te doen, dat er snel een tweede deel moest worden gemaakt. Peer Guld'bransen draai de hieT zijn hand niet voor om en kwam met „Ik, een vrouw2" op de proppen- Het gaat nu over haar huwelijk, dat echter niet zo best blijkt te zijn, want ze beleeft de zelfde avontuurtjes als vóór haar huwelijk. Feit is, dat ze zich vlot voor de camera's weet uit te kleden. Zo af en toe wordt er met wat humor ge strooid. maar verder is alles nogal traag. De film is in kleuren opge nomen, zodat het bloot nóg beter uitkomt.... Het Deense werkje kreeg tot overmaat van ramp een nogal vèr- gezochte moraal mee, waardoor de film valt als een baksteen. De trouwe echtgenoot blijkt een ex- Nazi te zijn en daar is „Ik. een vrouw" erg boos over- Daarin moet dan ook de oorzaak worden gezocht. (Nogal traag). Antoine (Jean-Pierre Leaud) als de privé-tfetecti ve van monsieur Blady Slechts moord kon zijn wraaklust bevredigen REX In deze Italiaans-Spaanse Western is de held niet de gebrui kelijke oprechte strijder voor recht, maar een al even ontaarde killer als de leden van de bendes die hij, nadat ze hun overval gepleegd heb ben, uitmoordt om zodoende de uit geloofde beloning te kunnen op strijken. De film is in psychologie en sce nario een .nnelijke poging tot het maken van een kwaliteits-western. Het resultaat is nogal wisselvallig; banale grappen verstoren het even wicht van de uitgekiende, bijna tè mooie kleuren. In „Per il gusto di uccidere" speelt onder regie van Tonio Vale- ri, Graig Hill de rol van de ijskoude aasgier Hank Fellows, die de film uitrijdt, zoals hij hem binnenkwam: achter een bende aan, die bezig is een geldtransport te overvallen. (Wisselvallig). Prolongatie CAMERA „Jungle Boek". Vierde week. Walt Disney heeft deze film gebaseerd op de wereld beroemde Mowgld-verhalen van Ru- dyard Kipling. Wolfgang Reither- man zorgde voor de regie. In kleu ren verhaalt hij van Mowgli, de mensenwelp, die in het oerwoud allerlei avonturen beleeft, maar uiteindelijk alle gevaren te boven komt en nog een lang en gelukkig leven tegemoet gaat in het men- senland-

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3