RANDSTAD IN DE KNEL Meer openbaar vervoer Propaganda voor taxi's PANOR ARIA Veel meer vracht via Schiphol Lasten zijn voor velen te zwaar Zuidelijk tintje aan nieuwe vakantiekleding Kleine voorzieningen voor korte termijn P3EBB Nieuwe PvdA'ers in de Senaat Uitbreiding vluchten Seaboard BOVAG~en RAI protesteren „Zelf uitmaken zegt de NRU Vrachtwagen met kippen gekanteld 1» VRIJDAG 2 MEI 1969 Oplossing drs. Bourdrez: Ringstad met ringverbindingen (weg -en rail) en een aantal middellijnverbindingen waardoor elk punt op de ring op snelle wijze met een ander punt wordt verbonden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Verkeer en vervoer in de Randstad: vandaag onderwerp van een studiedag in het RAI-congrescentrum. Des kundigen bepleiten in pre-adviezen snelle en grondige maat regelen, want de toestand in de Randstad wordt steeds nijpender. Die deskundigen zyn: prof. dr. W. Steigenga (planologie en demografie te Amsterdam), drs. J. A. Bourdrez (ET7 Rotterdam), prof. ir. J. Volmul- ler (TH Delft), J .Amour (Glasgow), drs. E. D. J. Kruytbosch (Rijnmond) en ir. J. D. Spaargaren (gemeente werken Arnhem). Organisatie: Stich ting Weg en Instituüt voor verkeers- en vervoerseconomie. Prof. Ir. J. Volmuller van de TH uit Delft had een advies samen gesteld over de interlokale ver- keersvoorzieningen, de heer J. A- mour vervolgens sprak over zijn stad Glasgow. Drs. E. D. J. Kruytbosch, staffunctionaris van Rijnmond, had een stuk samengesteld over de bestuurlijke organisatie en ir. J. D. Spaargaren, directeur gemeentewer ken Arnhem had aangegeven welke voorzieningen op korte termijn mo gelijk en nuttig zijn om de ver keersproblematiek wat te verlichten. Volgens prof. Steigenga dienen alle woongebieden aangesloten te zijn op de een of andere vorm van openbaar vervoer. Hij vindt echter dat de po- •gingen om de auto terug te drineen hersenschimmen zijn. Er zullen volgens hem twee soorten vervoer bij ven bestaan, individueel en open baar. Behalve alle woongebieden moeten ook punten van massale at tracties, winkel- en cultuurcentra met openbaar vervoer bereikbaar zijn voor mensen met lage inkomens en zij die geen rijbewijs kunnen ha len. Drs. Bourdrez vindt als er niet bin nen korte termijn een oplossing wordt gevonden de stadscentra eco nomisch achteruit gaan lopen. Hij ziet een mogelijkheid in een el lipsvormige stad met twee centra. TEKORTEN Structuurplannen dienen volgens hem vergezeld te gaan van gedetail leerde vervoersplannen en parkeer- plannen. Een verdergaande integratie van de vervoersbedrijven is volgens hem noodzakelijk. Hierdoor zouden de tekorten van spoorwegen en ver voersbedrijven tot aanvaardbare om vang teruggebracht kunnen worden. Hij wijst ook op de maatschappe lijke functie van het openbaar ver voer, zoals gesubsidieerde schoolbus sen en gratis taxi-bonnen voor be jaarden en invaliden. Om dit alles te bereiken zijn volgens de heer Bour drez grotere bestuurlijke eenheden nodig. Ook prof. Volmuller wees hier op. Hij vindt dat alle uithoeken van de Randstad binnen 75 minuten zo mo gelijk zelfs binnen zestig met auto of trein bereikbaar moeten zijn. Nu is dat vaak langer waarbij het reizen per trein nog langer duurt dan met de auto. Alleen de reistijd met de trein is zekerder. Als het niet korter wordt, zal volgens hem de gewenste integratie van de hoofdkernen uit blijven. Ir. Volmuller ziet voor de toe komst op de zwaarst belaste wegen in de Randstad elektro nische geleidingsapparatuur die de besturing van de chauffeur over neemt. Hij verwacht overigens dat ondanks de techniek niet veel te ver wachten is van reistijdverkorting bij auto's, wel bij treinen die bijvoor beeld 250 km per uur kunnen rijden. Als er dan bovendien meer wegen worden aangelegd zou het ver voersprobleem een heel stuk zijn te ruggedrongen. GRENZEN Drs. Kruytbosch stelt autonoom railvervoer primair. Hij vindt overi gens dat het openbaar vervoer per vervoersgebied moet worden gere geld, over de gemeentegrenzen heen. De huidige wetgeving zou daarvoor moeten worden aangepast. Verder die nen de vervoersbedrijven te integre ren zo dat het voor het publiek niet meer uitmaakt met welk bedrijf men reist. De NS maken daarbij een goe de kans. Het best zou dit streven worden gediend door de instelling van vervoersgemeenschappen door de diverse bedrijven op agglomeratie-ni veau. Ook bepleit hij de vorming van verkeersdiensten die het individueel en het openbaar vervoer en verkeer tot elkaar brengen. Tenslotte meent de heer Kruytbosch dat de particulie re weggebruiker de werkelijke kosten van de weg moet betalen. Bo vendien zouden zogenaamde be- drijfsvrcemde lasten niet meer mo gen drukken op de vervoersbedrijven en zou een zodanig systeem en hoog te van de passagierstarieven moeten worden ingevoerd dat de exploitatie van de vervoersbedrijven economisch verantwoord is. Ir. Spaargaren vindt de zogenaam de eigen trambanen op straatniveau surrogaatoplossingen. Ze liggen meestal in de buitenwijken waar het niet zo druk is en niet in de centra waar het openbaar vervoer juist zo zwaar wordt gehinderd. GOEDKOOP Volgens hem zijn hoog gelegen trambanen, die relatief goedkoper zijn dan de ondergrondse metro's op dit ogenblik het meest haalbaar om het openbaar vervoer in de naaste toekomst te bevorderen. En wat het verkeer betreft, de heer Spaargaren zou graag zien dat er veel meer eenrichtingsverkeer wordt ingesteld ook op de hoofdwegen. Kruispunten moeten zo worden aan gelegd dat slechts enkele bewegingen mogelijk zijn. Trams of hoofdwegen moeten vervangen worden door bus sen vooral om de tramhaltes vlak voor kruisingen en midden op de weg te laten vervallen. De hoofdwegen zouden verder tijdens de spitsuren helemaal vrijgemaakt moeten worden van parkerende of ladende en lossen de voertuigen. TAXI'S De heer Spaargaren vindt dat een verdeling van parkeergelegenheeid voor kort en langparkeerders hard nodig is. Hij ziet niet in dat het openbaar vervoer de verkeersoplos- sing in de steden moet geven. Dat moet eerst worden bewezen. Op het ogenblik blijkt eerder het tegendeel. Er moeten meer taxi's komen verspreid over de stad waarbij de huidige organisatievorm op de hel ling moet. De taxi's moeten beter zichtbaar zijn (blauw, geel, rood). De standplaatsen moeten meer opvallen en de populariteit van de taxi moet worden verhoogd waarbij de taxi meer verkeersfaciliteiten dient te krijgen. Tenlsotte wijst de heer Spaargaren ook op de mogelijkheid een mini-bus in te schakelen, een kleine bus die met een grote variatie in route de passagiers in het centrum brengt. staat niet in de krant komt niet op de t.v. Charlie rooide het zonder Oscar l|||lllNA'MlH roltrap Een idee van de Arnhemse di recteur gemeentewerken. De tram op een aparte baan boven het wegdek. Een goedkopere oplossing dan de metro. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Behalve Se naatsvoorzitter prof. dr. ir. J. P. Ma- zure, zullen nog zes andere PvdA-Se- natoren de Eerste Kamer gaan verla ten. Het partijbestuur heeft de par tijraad van de PvdA een lijst voorge legd met nieuwe kandidaten. Dat zijn behalve mevrouw mr. Ire ne Vorrink (Nieuw Links) de heren E. Steenberghe, J. H. Zoon, drs. R. Hajer en mr. H. Versloot. Ze komen in de plaats van mejuffrouw mr. M. Tjeenk Willink en de heren A. C. Verhoef, dr. E. Brongersma, D. de Loor, S. de Jong en H. van Es. Door het verlies dat de PvdA leed i bij de laatste Statenverkiezingen, ko men slechts vijf socialisten voor ver kiezing in aanmerking, in plaats van de zeven, die nu gaan verdwijnen. Nieuw Linkser Han Lammers en de aftredende Senator dr. Bron gersma staan wel op de lijst, maar niet op een verkiesbare plaats. Het partijbestuur heeft nog geen beslis sing genomen over de opvolging van voorzitter Mazure. SCHIPHOL Het staat vrft- wel vast dat Seaboard Worl Air lines, de enige IATA-luchtvaart- maatschappy, die over de Atlan tische Oceaan geregelde lijn diensten met vracht uitvoert, op Schiphol een vrachtgebouw laat neerzetten dat even groot is als dat van de KLM. Café-Rest. BELVÉDÈRE SCHOONHOVEN Uniek terras aan de Lek Gerenommeerde keuken Recepties en partijen "M- Nieuw entree Telefoon 01823 -2377 Onroerend goed 10 procent duurder VALKENBURG De prijzen voor het onroerend goed liggen thans ongeveer tien procent ho ger dan een jaar geleden. Dit houdt in dat ook de' lasten in dezelfde mate omhoog zijn ge gaan. Het gevaar is niet denk beeldig dat deze lasten voor ve len te zwaar worden. Daarmee zou het woningbouwprogramma en de doorstroming ernstig in het gedrang kunnen komen. Dit zei gisteren de voorzitter van de Nederlandse bond van makelaars in onroerende goederen, de heer P. H. Borghouts. bij de opening van een congres in Valkenburg. Er moet volgens de heer Borghouts een regeling komen waarbij de over heid hypothecaire geldleningen voor het eigen woningbezit garandeert. Dit systeem bestaat al voor de nieuw bouw, maar het zou ook voor de bestaande huizen moeten worden in gevoerd. De daadwerkelijke, zij het voor zichtige voortzetting van het huurli- beralisatiebeleid juichte de heer Borghouts toe. Dit geldt ook voor het plan van minister Schut om in de nog niet geliberaliseerde gebieden proeven te nemen met liberalisatie j van bepaalde soorten onroerend goed. I Hoe eerder er geliberaliseerd wordt, hoe sneller het facultatieve huurver- j hogingssysteem. dat tot een j kat-en-muis-spelletje dreigt te ver- j worden, kan worden afgeschaft. In dit verband merkte de heer i Borghouts op. dat dit systeem geen vrijbrief is voor huurders om catego- risch een verhoging te weigeren en evenmin voor verhuurders om onge rechtvaardigde verhogingen door te voeren. Het vereist reëel overleg en begrip voor eikaars situatie, aldus de heer Borghouts. Handige tips voor autovakantie HILVERSUM Diverse omroepor ganisaties bieden vakantiegangers de helpende hand bij de voorbereiding van hun zomerreizen. De AVRO be gint daar vanavond ook mee en richt zich in een programme van 40 minu ten via de beeldbuis tot degenen, die straks per auto naar den vreemde gaan. Er worden handige tips gegeven: men heeft papieren nodig.maar welke en waarvoor? In sommige landen is j het bezit van een gevarendriehoek j voorschrift, maar waaraan moet zo'n driehoek voldoen? Aandacht wordt in deze eerste uit- i zending ook gevraagd voor afwijken- de verkeersvoorschriften in Enge land. waar het toch al zo moeilijke linkshouden dient te worden be tracht. Gegadigden moeten maar eens kijken. AMSTERDAM De BOVAG en de RAI hebben zich gezamenlijk met een request tot de Staten-Generaal gewend om bezwaar te maken tegen de voorgestelde verhoging van de ac cijns op benzine. Nog deze maand zal een definitieve beslissing over de bouw vallen. Enige tijd geleden kreeg de maatschappij al optie op een stuk grond van tien duizend vierkante meter tussen het grote vrachtgebouw van de KLM en het douane-entrepot. Seaboard zal dan naast de KLM en Aerogronddienst, de derde maatschappij worden die op de luchthaven de nog steeds groeien de stroom van vracht zal gaan afhan delen. Tot nu toe voerde Seaboard elke dag per DC-8 vrachtmachine vijf re tourvluchten tussen Europa en Ame rika uit Nog dit jaar zal dit aantal tot tien vluchten worden opgevoerd. Bovendien uitsluitend met verlengde DC-8 machines, waarvan de maatschappij er twaalf krijgt, zodat de capaciteit bijna verdrievoudigd wordt. Dank zij uitbreiding van de vloot heeft Seaboard, die uitsluitend vracht vervoert en geen passagiers, in de afgelopen herfst in het vrachtvervoer over de Oceaan de eerste plaats over genomen van Pan American World Airways, hoewel deze maatschappij, die zowel vracht als passagiers ver voert, nog ver uit aan de top blijft staan voor het vrachtvervoer rondom de gehele aardbol. Vergunning Juist woensdag verleende presi dent Nixon aan Seaboard zijn goed keuring voor nieuwe directe vluchten uit de elf Europese landen waarop de maatschappij vliegt, naar zeven ste den aan de Amerikaanse Oost- en Westkust „Deze vergunningen bete kenen een enorme verbetering voor het vrachtvervoer tussen onze beide continenten", zei Frank Volavsek, Seaboard-dirccteur voor Nederland gisteren. Schiphol is niet alleen een begin- en eindstation voor vracht, maar ook belangrijk als „doorvoerhaven". Daarbij komt nog dat Schiphol dag en nacht open is en dat volgens onze ervaringen de douane-formaliteiten t°t e®n minimum worden beperkt. Wij vinden deze douane modern, ef ficiënt en voortreffelijk, aldus Vo lavsek. (Van onze moderedactrice) DEN HAAG Met de mei maand begint voor de meesten de eerste vakantiepret, zelfs al wordt de vakantie pas veel later werkelijkheid. Het zijn de voorbereidingen, die als het ware een afspiegeling geven van de genoegens, die straks staan te wachten. Om de vakantie-illusie te versterken, heeft C. A. al zijn maga zijnen in Nederland, Duitsland en België per 1 mei een zuide lijk sfeertje gegeven, afgestemd op de Costa Smeralda, de noord-oostkust van Sardinië,- waar filmsterren, miljonairs en vorsten zich plegen te vermeien. Een oord waar nu niet zo heel veel Nederlanders van kunnen ge nieten, maar wel zullen ook dit jaar weer duizenden naar zuide lijke stranden trekken en voor hen allen is de collectie Costa Smeral dadie nu de rekken van C. A. vult, bedoeld. En voor hen, die ge woon aan eigen kust of zelfs in eigen tuin genieten willen van mooi weer en vrije tijd. We hebben eens in die rekken geneusd en veel leuks ontdekt. Al lereerst natuurlijk voor de tieners, die nu eenmaal het meest bevoor recht zijn wanneer het erom gaat anders dan andere te kunnen zijn De bikini bijvoorbeeld stelt strik te leeftijdsgrenzen, maar als troost voor de meer volwassenen zijn er ook plastrons plus broekje, die de taille bloot laten en toch welvoege- lijk zijn. Of ze kiezen een korte blouson, waarbij de lange pantalon (die ook oneindig gecombineerd kan worden met tuniéks) even zo goed gedragen kan worden als de bermuda. De pantalons hebben meestal wijde pijpen, liefst nog van plissee. Wie het toch liever bij een jurkje houdt kan overigens ook de taille bloot laten, want in de stijl van Cardin zijn er modellen met gerend -M- Bikini of badpak, altijd zijn de kleuren sprekend: oranje, rood en hel der blauw, liefst gecombineerd met wit hebben de voorkeur. ■)(- Zomerkolbert in een licht weefsel van zijde, wol en linnen voor een zomerse dag. rokje en kort lijfje met daartussen niets als een rij grote ringen. Piqué, katoenen voile en vooral badstof zijn de materialen voor vrijetijdskleding, waarbij dan ook alle soorten kunstvezels komen, die zich gemakkelijk laten vouwen zonder te kreuken. De Nederlandse vrouw trekt niet gauw een lange avondjapon aan, maar voor wie straks op een avondlijk terras zich luxueus wil voelen zijn er nu robes in de vro lijke bonte dessins van deze zomer, die toch wel heel verleidelijk zijn, temeer daar de prijs niet boven die van een gewoon jurkje uitgaat. De heren doen ook mee: een bont gestreept hemd, een badrokje of een poncho haalt hen al uit de sleur van alledag. Zelfs de kleuters kunnen als miniatuurtjes van pa en ma zich hullen in vakantiekledij van de Costa Smeralda. En daar hoeven ze werkelijk geen miljo- nairskindertjes voor te zijn! Schrijver Mailer wil burgemeester New York worden NEW YORK De schrijver Nor man Mailer heeft zich gisteren offi cieel kandidaat gesteld voor het bur gemeesterschap van New York. Hij moet eerst de democratische kandi datuur venverven, waarvoor op 17 juni wordt gestemd. Wanneer hij in november de republikeinse kandidaat vermoedelijk de tegenwoordige burgemeester John Lindsay weet te verslaan, dan zal hard worden ge werkt aan het herstel van de faam van New York in de wereld. Mailer wil New York zelfs uitroepen tot de 51ste staat van Amerika. Kom. Laten we die grijze gevel j _r.- eens opfleuren. r Zó moeilijk is dat niet. Want planten en bloemen geven een vrolijk, fris en fleurig balkon. Een paar bakken.... da hele zomer leestl HILVERSUM Het NRU-bestuur heeft de VPRO per brief laten weten het beter" te vinden wanneer VPRO en AVRO de kwestie rondom de 5 minuten radiozendtijd voor „Deze dag" zelf maar uitmaken door goed overleg. Het bestuur meent, dat er al pra tende wel een oplossing zal komen en denkt daarbij aan de mogelijkheid van een co-produktie. De VPRO heeft al in een uitzending van Ken-merk gezegd daarnaar wel oren te hebben, maar de AVRO staat er nogal afwijzend tegenover. Inmiddels is gebleken, dat de VA RA, die eveneens driemaal per week 5 minuten voor „Deze dag" met de VPRO heeft geruild, ook niet afkerig zou zijn van het terugkrijgen van die zendtijd. Dat maakt de zaak wel iets gecompliceerder. Zal de minister er toch aan te pas moeten komen? Het NRU-bestuur heeft voor „zonodig" wel bemiddeling toegezegd. PUTTEN Op de Harderwijk- sestraat in Putten is gistermiddag een waarschijnlijk te hoog opgeladen vrachtauto uit Opeinde (Friesland) met ruim duizend kippen omgesla gen. Ongeveer 300 kippen, bestemd voor de slacht en op weg naar Bar- neveld, warden gedood. Vijftig kip pen bleven versuft op de weg liggen. Het ongeluk veroorzaakte een grote chaos op de weg. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 19