Baby slachtoffer van artsentekort in Ridderkerk BEZOEK AAN KATWIJKS ZWEMBAD NAM TOE Prof. Van Hulst: geen absoluut antwoord Meisje gewond na twee fouten treinmachinist Geen subsidie voor onderwijskrant Buitenlandse vraag nam verder af "In Veilige Haven" gaat collecteren voor zeehospitium GEMEENTE VOORHOUT EEN BEZORGER Hervormde scholen Katwijk aan den Rijn Burgerlijke stand Geen klacht tegen huisarts Aandacht in kerken voor de krotten NIEUWE LEIDSE COURANT MAANDAG 28 APRIL 1909 Tegen N'veense Nic. Boys Schaatsers bleken sterk op voetbaldveld: 5-3 NIEUWVEEN Zaterdagmiddag tegen 5 uur vertrok de Nederlandse hcrenschaatsploeg vanaf huize Burg- meyer naar het voetbalveld van de Nic. Boys. Zy werden begeleid door het muziekkorps Crescendo en vele belangstellenden. Veelbelovend was het weer niet. Het was koud en de regen hing dreigend in de lucht. By de ingang van het terrein gingen de toegangsbewijzen grif van de hand. De opbrengst van de kaartjes was bestemd voor de jeugd van Nic. Boys. Tweeduizend toeschouwers maak ten hun opwachting voor de beide elftallen, terwijl Crescendo in een regenbui het veld opmarcheerde. Willy Burgmeijer en Ans Schut ver richten de aftrap. Kees Verkerk stond bij de schaatsers tussen de pa len. Hij blikte angstig om zich heen naar de grote moederpoel waarin zijn doelgebied inmiddels was veran derd. Onder luidde aanmoedigingen va nhet publiek scoorde Kees Uyt- tewaal va nde Nic. Boys in de eerste minuut het eerste doelpunt. De schaatsploeg liet dat nite op zich zitten en toonde dat zij niet al leen op het ijs moor oo kop het gladde veld uit de voeten kan komen. Eddy Verhey scoorde 11. Nog voor de rust schoten de schaatsers zich naar 2—1. Na de pauze konden de schaatsers duidelijker sneller uit de voeten en via Arie Eriks en Karei te Winkel liepen zij uit naar 51. Door een mooie kopstoot en een strafschop wegens hands van Ard Schenk lie pen de Nic. Boys nog in tot 53. Verder lieten de mannen van Pfrommer het niet komen. Vlak voor het laatste fluitsignaal ging doelman Keessie tot grote vreugde van het publiek er in zijn eentje van door en drong op tot vlak voor het doel van de Nic. Boys, waar zijn aanval echter op niets uitliep. Na afloop begaf het hele gezel schap zich met de dames-schaats ploeg naar café Leliveld waar een duel met één van de Nieuwveense broodmaaltijd werd opgediend, op z'n hoede. Links op de achter- aanvallers. Kees Verkerk in het doel Op de foto: Peter Nottet in fol grond Ard Schenk. OUDHOLLANDSE MARKT IN NOORDWIJKERHOUT NOORDWIJKERHOUT Als in- leiding van de Oranje-feesten, die dit jaar In Noordwijkerhout onder auspi ciën van de Oranjevereniging, het Winkel Actie Comité en het Comité Instructiebad Noordwijkerhout wor den gehouden, is vrijdagavond de Oud-Hollandse Markt op de Brink in Noordwijkerhout geopend. De kramen met hun prachtige Oud hollandse geveltjes worden bemand door Noordwijkerhoutse middenstan ders, die hun specialiteiten op zeer originele wijze ten verkoop aanbie den. De markt wordt opgeluisterd door evenementen als een draaiorgel, schandblok en volksdansgroepen. De heer J. P. van der Ploeg opende de markt, die in de middagen tot en met Koninginnedag geopend zal zijn. VEILING "FLORA" RIJNSBURG Wie één dezer dagen een rit door de bollenstreek heeft gemaakt behoeft i.iet meer naar een verklaring te zoeken, waarom de buitenlanders in zulke groten getale naar de veiling in Rijnsburg trekken. Het is de enige plaats waar men van de prachtige kleuren van de bolbloemen, zij het dan voor een groot deel in papier verpakt, kan genieten. De kwekers genieten mee, want het lijkt wel of het niet op kan dit seizoen. De bloemen blijven goed aan de prijs, hoewel er bij vermeld dient te worden dat de aanvoer zeer matig is. Onder invloed hiervan trokken de prijzen van de narcissen die nu uiteraard van het veld ko men, flink wat aan. De vraag van uit het buitenland nam nog meer af hoewel dit deze week i.v.m. de vie ring van de eerste mei in tal van Europese landen wel weer anders kan zijn. RIJNSBURG Ouders, oud-leer lingen, vrienden en bekenden van de heer L. A. van Veen worden don derdagavond vanaf 8 uur in de Tuin bouwschool in de gelegenheid gesteld hem de hand te drukken tijdens de receptie die door het schoolbestuur wordt aangeboden in verband met zijn pensionering. KATWIJK Het op 25 november 1967 geopende sportfondsenbad heeft een goed jaar achter de rug. Het be zoek aan de publieke uren is, gezien het begin van 1968, redelijk toegeno men. De belangstelling voor het zwemonderwijs is zowel van jong en oud, in Katwijk groot. Er werden 1127 leskaarten verstrekt voor het diploma zwemproef en 279 kaarten voor het diploma geoefend zwemmer. In totaal werden in 1968 256.484 baden genomen. Het schoolzwemmen neemt in het sportfondsenbad „de Miereweide" een groot gedeelte van de dag in beslag. Gedurende 1968 zijn er 63.919 baaen aan leerlingen van de gemeentescholen verstrekt en 30.474 baden aan leerlingen van bij zondere scholen. Aan 12il leerlingen kon een diploma worden uitgerend. Gestart werd in iy68 met een spe ciaal uur voor de dames. Het bezoek aan dit „damesuur" is zeer goed tee noemen; er weraen 4358 baden aan de dames verstrekt. Keeos uen uagen na de onofficiële opening van het zwembad kon men de taenuuizendsie bezoeker noteren. Op 28 april passeerde de honderddui zendste bezoeker de ingang, de twee honderdduizendste kon op 25 septem ber worden begroet. Op dinsdag-, woensdag- en donder dagochtend maken de militairen' van de vliegbasis van het zwembad ge bruik. Verder wordt uiteraard druk gezwommen door de leden van de verenigingen. De Katwijkse Red dingsbrigade zwemt op woensdag avond. Ook voor de geestelijk gehandicap ten blijkt het zwembad, een uitkomst te zijn. Op dinsdagochtend komen de leerlingen van de Andregsschool zwemmen. De jongens en meisjes van de Zonnebloemschool en de Leid- sche Buitenschool komen eveneens wekelijks naar het sportfondsenbad in Katwijk. Aan het zwembad zijn twintig per soneelsleden verbonden, onder wie I. J. W. Schonenberg, art3. AFWEZIG VAN 29 APRIL TOT 16 MEI. De praktijk wordt waargenomen door Dr. A. G. de Jager, Boulevard 59, tel. 3777 en Dr. A. F. Beijderwellen, Boulevard 28, tel. 2182. KATWIJK Van 5 tot en met 10 mei zal in Katwijk een collecte wor den gehouden door de Stichting „In Veilige Haven" ten behoeve van het Zeehospitium. De Stichting „In Veilige Haven" heeft ten doel inrichtingen te helpen, waar geld ontbreekt, dat niet uit of ficiële regelingen kan worden ver kregen. Deze gelden dienen ten bate van geestelijk en/of lichamelijk ge handicapte kinderen van alle gezind ten te worden aangewend. Het plan een „werkplaats" voor zwaar gehandicapten tot stand te brengen, past in het doel van die Stichting. Het Zeehospitium, sedert 1908 sa natorium, schakelde in 1956 ten dele over naar revalidatie. De zwaarder gehandicaten vergen aangepaste huisvesting en verzorging. Het Zeehospitium begon in januari 1962 met één paviljoen voor negen bewoners en heeft nu vier huizen voor vijf en veertig gehandicapten in gebruik. Eén aktiviteit ontbreektechter en dat is de werkplaats. Men wil een gebouwtje inrichten tot een goed geoutilleerde basis voor de welfareleidster en haar helpsters waar met andere deskundigen aan passingen kunnen worden verricht, zodat werk door een daarvoor ge schikte gehandicapte kan worden ge- De burgemeester der gemeente Voorhout maakt bekend, dat met ingang van 29 april 1969 gedurende één maand ter ge meentesecretarie voor een ieder ter in zage zal liggen het ontwerp-bestemmings- plan „Dorpsplein" met bijbehorende voor schriften en toelichting. Gedurende de genoemde termijn van één maand, derhalve uiterlijk tot en met 28 mei 1969, kan een ieder schriftelijk bij de gemeenteraad bezwaren indienen te gen het ontwerp. De Burgemeester voornoemd, G. A. STOLWIJK De Nieuwe Leidse Courant vraagt voor gedeelte Jac. van Beyerenweg - Engelselaan, Nadere inlichtingen abonnementen afd. Nieuwe Leidse Courant, Steenstraal 37, Leiden. Telefoon 01710-31441. één bedrijfsleider, vier badmannen, zes instrukteurs/trices en twee bad juffrouwen. KATWIJK a.d. RIJN De Ver eniging voor 'hervormd Onderwijs hdeld in de Otto Baron van Wasse- naer van Caltwijckschool aan de Narcisstraat een ledenvergadering. De voorzitter, ds A. Makkenze, heette de aanwezigen welkom, waar na de secretaris-penningmeester de heer T. Onderwater het jaarverslag uitbracht. Vooral in de school aan de Narcis straat werden verschillende verbete ringen aangebracht aan inventaris en gehouw. Er werd besloten het gemeentebestuur medewerking te vragen om gelden beschikbaar te stellen voor het ombouwen van de oliestookverwarming op aardgasver warming, wat een besparing zou gaan betekenen van ruim f 6000 per seizoen. In de beide scholen is een lokaal ter beschikking gesteld aar. de Katwijkse damclub ten behoeve van het sahooldammen. Het aantal leerlingen, dat de aan gesloten scholen bezocht was in '68 gemiddeld: Princes Beatrixschool 411, de Otto Baron van Wassenaer- school van Catwijcksehool 182 en de kleutersooi ,,De Duiventil" 150. De heer Onderwater lichtte zijn financieel jaaroverzicht toe. Het eindcijfer van de exploitatiereke ning bedroeg f 83613,07, dat van de balans f 323641,80. Voor de uitbreiding van de kleu terschool met twee lokalen moest f 135000 worden geleend. In de nieuwe kascommissie werden be noemd de heren W. Kralit jr en A. Verhoog. In het bestuur werd de heer T. Onderwater herkozen. Dienst tandartsen Katwijk KATWIJK Op 30 april zal tEindarts Hage, Nieuwe Duinweg 46a, tel. 4100, spreekuur van half twaalf tot half één, de dienst van de Katwijkse tandartsen waarne- KATWIJK Geboren: Daniël J zv J Graafland en V Haver, Hoorneslaan 541, Louise J dv J Bruin en W de Best, Boekhorststraat 64, Apolonia dv L de Ridder en A Verhoef, Noordwij- kerweg 32, Brian P zv J L Anderson en H E Freeth, Pioenhof 2, Albert J zv J Hoek en S L Pichel, Boslaan 243, Wilhel-mina J dv J van Beelen en J van Duljn, Buiitensluisstraat 47, Jacob zv G Zandbergen en G Guijt, Hoor neslaan 514, Frank C zv A van Zuilen en M Franoken Tolhuisstraat 1, Jacob zv J van der Plas en A Imthorn, Hoorneslaan 68, Anita E Catharina dv A M van Rihijn en A J W M Kervink, J Th de Visserstr 72, Fijke J Anita dv P J Dijkdrent en E F C Blok, Thor- beokestraat 25. Nicolaas P zv P Schui temaker en A Kuijt, Boulevard 22, Nicolaas F zv T V^rkevisser en I Guijt,e Hinsiusstraat 3, Yvonne E dv A P Jonker en N van der Plas Secr Varkevisserstraait 341, Yvonne dv T P Geijteman en J Guijt Saksenstraat 4, Vornelis zv T Schaap en A C van der Plas, van Speijkstraat 8, Yvonne M M dv H van Duijn en W van Schie, van Slingelandtstraat 6, Geertje H dv W J Barnhoorn en H de Jong, Kaninefa- tenstraat 11, Mirjam dv P C Wedemei- er en J Verdoes, Fagelstraat 2, Johan nes J zv J J Zoetemelk en C D J Ouwehand, Langeveldstraat 110, Anna Geziena dv D de Vreugd en G van der Luijt, Frankenstraat 4. Ondertrouwd: G van den Oever 33 jr, Vlierstraat 28 en L W P van der Bent 25 jr, Abeelplein 22, D Tegelaar 19 jr Nieuwstraat 27 en C A van der Zalm 16 jr Karei Doormanlaan 26c, A Meeldijk 29 jr, Noordwijkerhout en K de Wit 22 jr, Havenstraat 12, D A P Verkade oud 22 jr Alphen a/d Rijn en J W Pool 18 jr Jacob van Heemskerk- laan 8. Gehuwd: Heemskerk, Jacob 29-11-42 te Rijnsburg en van Duijn, Maria G 11-3-46 Duinroosstraat 6, Chrispijn, Johannes A 16-3-50, Leiden en van der Wiel, Antje 29-5-49, W Taatstraat 3, van den Oever, Pieter 16-2-48 Secr. Varkevisserstraait 143 en Ravensber- gen, Elisabeth 1-11-46 te Rijnsburg. Overleden: den Bakker, WiUem 60 jr te Hellevoetsluis, Heemskerk, Roe lof 80 jr, te Nachtegaallaan 5, van Beelen, Gerrit 66 jr Prins Bernhard- laan 206, van Duij venvoorde, Arend 84 jr, Weth. D Ouwehandstraat 28, Brij- ers, Adriana Johanna, 73 jr, wv H van Dam te Voorburg. Burgerlijke stand van Rijnsburg RIJNSBURG Geboren: Alida dv K Ravensbergen en J van Duin De Waal 32; Albertus Gerard us, zv D C Hogewoning en A Bakker Collegian- tenstraat 36. Ondertrouwd: van der Meer, Johan nes Maria 22 j Oegstgeest en de Mooij, Anthonia 19 j, CoUegiantenstraat 76, datum huwelijk 6 mei 1969. Getrouwd: Karstens, Willem Fr 22 jr Tolsteegsingel 52 en van der Meij Catharina Christina 21 j, Oegstgeester- weg 267. Druco overgenomen door Demmenie LEIDEN Op 1 mei worden de Leidse Druco Drukkerijbedrijven n.v., gevestigd aan de Hoge Rijndijk, in Demmenie-verband opgenomen. Na dat korte tijd een bedrijf uit de Zaanstreek voor Druco was geïnte resseerd, is thans het gehele aande lenpakket in handen gekomen van de N.V. L. Demmenie Zoon. Het ligt in de bedoeling de boekdrukke rij, gevestigd aan de Oude Rijn, met de afdeling offset, aan de Hoge Rijn dijk, in één gebouw onder te bren gen. Men zoekt hiervoor naar een geschikt terrein. Leuke modeshow in Bar-ak Sterflat LEIDEN Voor 350 mensen pre senteerde Hair In de discobar Bar-ak op het terrein van de Sterflat zater dagavond een modeshow met kleding van Boetiek La Rose en Stanford, schoenen van Pedis Cura en (zonne)- brillen van Roosen optiek. Hair is een naam voor een groep Leidse jongeren (studenten en niet- studenten), die bezig zijn in Leiden een ruimte te maken, waar men te gen betaalbare prijzen iets kan drin ken en wat kan dansen en naar mu ziek kan luisteren. Daarnaast wordt dan op gezette tijden gezorgd voor een attractie, zo als deze keer een modeshow. De voornamelijk zomerkleding was over het algemeen zacht van tint. Leuk waren vooral twee badstofjurkjes voor het strand. Mannequin Ansje presenteerde zich wel het beste en dressman Leo had de lachers op zijn hand. Dat deze avond in de smaak is ge vallen, bleek wel uit het feit, dat men honderd aanwezigen heeft moe ten weigeren, omdat het dan te druk zou worden. Toneelavond van BOB/DOS LEIDEN De toneelvereniging DOB/DOS gaf zaterdagavond in een vrij goed bezette zaal van Den Burcht een opvoering van het blij spel van Max Andrea „Hoogheid, uw kameel staat voor". Het is een stuk vol verwikkelingen rond een oosterse prins, die correspondeert met een Nederlands meisje en ver liefd wordt op een Nederlandse ge trouwde vrouw, van wie het meisje de foto heeft opgestuurd. Er is hartelijk gelachen en er werd goed gespeeld, onder anderen door regisseur A. C. van der Woerd zelf en het echtpaar De Graaf. Er werden zaterdagavond dertig nieuwe donateurs ingeschreven. Geveilde percelen LEIDEN In het venduhuis der notarissen werden de volgende per celen geveild, t.o.v. notaris Kaptein te Leiden. Woonhuis Oude Vest 231 voor f 10.550, koper G. Nouwens q.q. T.o.v. not. mr. S. M. Brandenberg: woonhuis Kort Galgenwater 2 voor f 35.500 koper mevrouw Zanoni q.q., woonhuizen Levendaal 106T8 voor f 17.280 koper G Nouwens q.q. T.o.v. not. F. K. Lagerwey: villa Zuidbuurtseweg 42 Zoeterwoude voor f 63.000 koper Meybaum q.q., woon huis Leidseweg 556, Voorschoten voor f 42.200 koper C L Mulders, fabriek Voldersgracht 23 voor f 43.000 koper J v Iterson q.q., pak huis c.a. Korevaarstr. 13/5 voor f 34.200 koper H D v Weizen q.q., woonh. Valdezstr. 11 voor f 12.200 koper J T Appel q.q., bergplaats c.a. Groenesteeg 19 voor f 10.900 koper E J V Starkenburg q.q., huis 5e Bin- nenvestgr. 1 voor f 3950 koper E J v Starkenburg q.q. CHU vergadert over samenwerking LEIDEN Woensdagavond 7 mei acht uur houdt de kieskring Lei den van de CHU zijn jaarvergadering in rest. Van der Heijden. Na afwer king van een huishoudelijke agenda wordt gesproken over samenwerking met ARP en KVP. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN Doet. ex. W. sociologie: mej H Spong (Oegstgeest): doet. ex. godgeleerdheid: de heer R A Rhem (Lelden) LEIDEN Zondagavond om kwart voor zeven reed op de hoek Langegracht/Oostdwarsgracht een 30-jarige Leidse bromfietser tegen een auto die werd bestuurd door een 26-jarige Leidenaar. De brom fietser is met een hersenschudding, een beenfractuur en verscheidene hoofdwonden naar het academisch ziekenhuis gebracht. B loemenmeisjes ook iveer actief SASSENHEIM Ook de Sassen- heimse bloemenmeisjes waren zater- weer actief. Om één uur werd het achttal, met het VVV-bestuur, ont vangen door burgemeester en me vrouw Van Knobelsdorff, waarbij de dag weer actief. Om 1 uur werd het laatste als eerste in die nieuwe sei- Daarna werden bloemen afgegeven voor de bewoners van de bejaarden centra Vredensteyn de Schutse en Huize Bernardus. Ook de chronisch zieken van het laatste tehuis werden niet vergeten. Inmiddels was ook het bloemencorso gearriveerd en werden vele toeschouwers met bloemen ver rast. Zaterdagavond kwamen de gasten van „het Bruine Paard'', „het Tref punt" en „de Oude Post" aan de beurt. De mannen van de rijkspolitie werden voor hun drukke werk ook met bloemen beloond, wat uiteraard werd gewaardeerd. LISSE De Evangelisatiekring Bollenstreek houdt vanavond om 8 uur in Welkom een feestelijke bij eenkomst met zang en muziek. Ds. J. Gravendeel zal sreken over „Kom tot het feest". Mevrouw Leni van der Ploeg uit IJmuiden verzorgt de declamatie. Hoog en laag water Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Dinsdag 29 april: hoog water 1.13 - 13.32; laag water 9.13 - 21.46. Nog christelijke organisatie? (Van onze soc.-econ. redactie) AMERSFOORT Prof. dr. J. W. van Hulst, hoogleraar aan de Vrije Universiteit, heeft zaterdag op de jaarvergadering van de Christelijke psychologische cen trale voor school en beroep de vraag gesteld, of lid zijn van een christelijke organisatie een roe ping is. Prof. Van Hulst zei op deze vraag nee noch ja. Volgens hem loopt de schelding voor of tegen Christus in de wereld niet altijd parallel met wat wij den ken voor of tegen Christus te zijn Wat God bekend is, is niet identiek met wat wii er zichtbaar van maken. Moet liefde voor Bijbel en kerk, ook altijd betekenen liefde voor de christelijke organisatie? Prof. Van Hulst vond dit een probleem. Hij kon geen absoluut antwoord geven. Hij wilde hier aan ieder persoonlijk de keus en de verantwoordelijkheid la ten. Wanneer een kerkmens geen lid meent te moeten zijn van de christe lijke organisatie, dan zal men dit moeten respecteren, meende prof Van Hulst. Hij sprak zich uit voor een vol strekte openheid en een constante dialoog Men mag de ene aparte groep niet boven de andere verheffen. Es sentieel vond hij, dat zowel voor- als tegenstanders van de christelijke or ganisatie er naar streven iets van hel unieke te laten zién van het wezen van het Evangelie. Storing opheffen Drs. R. Keizer uit Groningen, die als co-referent optrad, sprak een per soonlijk getuigenis. Wanneer we als persoon of organisatie even grof op treden ais de intenties van deze tijd zjjn, dan kan men zich volgens hem beter niet meer christelijk noemen. Voor de omgang met anderen vroeg is geen stelsel, het is evenmin een hij grote subtiliteit. Het christendom kwestie van formulieren; het chris tendom moeten we waar maken bij de ontmoeting met anderen, voor al in de trouw Men moet proberen te spreken op de zelfde golflengte en storingen opheffen. Steeds moet men een appèl doen op het hogere en su blieme van de ander en die ander niet zien als een object van behande ling. De ander moet zich direct aan gesproken voelen. Ruimte voor liefde en trouw aan de Heer is bij dit alles onmisbaar. Na beide referaten ontspon zich een levendige discussie, waarbij met na me representanten van christelijke organisaties het niet op alle punten met prof. Var Hulst eens bleken te zijn. ETTEN-LEUR Doordat de knipperlichtinstallatie nog buiten werking was ,erd een 17-jarig meisje zaterdagmiddag op een spoorwegovergang bij Etten- Leur door een trein gegrepen. Zif liep slechts een armbreuk en lichte schaaf wonden op. De fout lag bij de machinist van de personentrein Breda—Roosendaal die oor een onveilig signaal was gereden en bovendien niet was gestopt op het station Etten-Leur. Daardoor waren de spoorbomen van de enkele honderden neters verder gelegen overweg nog omhoog. In samenwerking met de Spoorwegen stelt de Rijkspolitie -en onderzoek in. Jie machinist van de trein, die deze week met pensioen zou gaan, is tijdelijk uit zijn functie ontheven. (Van onze correspondent) RIDDERKERK Het tekort aan huisartsen in de gemeente Ridder kerk is er voor een deel de oorzaak van geweest dat vorige week donder dag de negen maanden oude Marian ne van Barlingen uit Slikkerveer aan de algemeen heersende buikgriep is overleden. De huisarts van het kind, dr. A. J. Nolen, die zelf ziek was, had een assistent gestuurd omdat hij geen vervanger kon vinden. Deze schreef een recept voor dat de vader niet heeft afgehaald. Ook zijn advies om het meisje veel rijstwater te geven, werd niet opgevolgd. De ochtend na zijn bezoek bleek het meisje te zijn overleden. Woensdagmorgen vroeg was d« heer Vari Barlingen bij zijn huisart.' geweest om te vragen of de dokte' langs kon komen. Toen er 's middag nog geen arts was geweest, waar schuwde de heer Van Barlingen dokter F. Koerzelman uit Slikker veer. Deze weigerde zijn medewer king omdat hij niet officieel was ge vraagd dokter Nolen te vervangen. Wel raadde hij de vader aan het kind appelsap en verdunde melk te geven. Natuurlijk Gemeente-arts J. v. d. Knaap stel de vast dat het kind was overleden door een natuurlijke oorzaak. De heer Van Barlingen ontkent met klem dat hij van plan is een klacht in te dienen tegen zijn huis arts wegens grove nalatigheid bij de behandeling van Marianne. Het echtpaar Van Barlingen heeft de grootste waardering voor het werk van dokter Nolen, die onder meer het oudste dochtertje, dat een zwak ke gezondheid geniet, de weg naar genezing heeft gewezen. Dokter Nolen geeft toe dat het kind een kans zou hebben gehad ais hij zelf in staat was geweest het ge val te behandelen. Hij kent het ge zin Van Barlingen erg goed. Met het vertrouwen dat het gezin in dokter (Van onze onderwijsredactuer) DEN HAAG Staatssecretaris rosheide heeft afwijzend beslist op p een verzoek om een subsidie van 8000 voor een onderwijskrant die ïen in de eerste helft van mei in een plaag van 400.000 exemplaren aan 000 scholen zou willen toezenden. De uitvoering van hun plan komt tu in gevaar. De krant had vandaag 'aij de Arbeiderspers gedrukt moeten worden. De staatssecretaris acht subsi diëring van opiniërende uitgaven die aan de scholen worden toegezonden moeilijk. Zijn opponenten vinden dat dan ook de uitgave „Straks stude ren", samengesteld onder verant woordelijkheid van de landelijke commissie voor de academische stu dievoorlichting, geen overheidssteun zou moeten krijgen; zij zien deze uit gave als een „rechts" blad. De kritische onderwijskrant is op stapel gezet door mensen uit verschillende kringen van het onder wijs, die buiten de diverse overkoe- oelende organen om werken. Het was de bedoeling de onder wijskrant te verspreiden onder 12- tot 22-jarigen met uitzondering van de studenten bij het wetenschappe lijk onderwijs. Grosheide meent dat hij in ver band met de voorwaarden die bij subsidiëring gesteld zouden moeten worden, heel dicht de censuur zou naderen. Bovendien was de vragende oartij geen duidelijk herkenbare sroep; in de organisaties die op dit terrein werken, werd over het plan ook verschillend geoordeeld. Het de partement wordt toch al overstroomd met subsidie-aanvragen van mensen en instellingen die min of meer inte- -essante initiatieven nemen, aldus d« ecfenering van de staatssecretaris. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Door een uitzen ding van Brandpunt en na publica ties in enkele ochtendbladen is er dit weekeinde in de Haagse kerken enige verwarring ontstaan over een aangekondigde kanselboodschap, die zou worden voorgelezen over het krottenproblecm in de binnenstad. Zondag hebben in een aantal ker ken formulieren gelegen, waarop men een handtekening kon plaatsen. Daar mee gaf men dan te kennen dat men het streven om vaart achter de op lossing van het krottenprobleem te zetten, ondersteunde. Van een landelijke actie, zoals het formulier suggereerde is voorlopig geen sprake Voorgangers in enkele kerken hebben gisteren aandacht be steed aan het probleem, maar van voorlezen van een kanselboodschap was geen sprake. Eind maart sprak een werkgroep in een brief aan minister Schut en de gemeenteraad de verontrusting uit over het feit dat 80.000 Hagenaars nog in krotten wonen. Vanuit deze werk groep heeft men sympathisanten ge vraagd op alle mogelijke manieren in eigen kring actie te voeren. Ook de kerken zou worden ver zocht aan deze actie mee te doen. Daarna heeft men individueel enkele voorgangers geïnformeerd. Nolen heeft, was de kans op dit fa tale misverstand minder groot ge weest. „Dat ik de heer Van Barlingen zou hebben afgescheept, omdat ik het te druk had met mijn particuliere pa tiënten, zoals werd gesuggereerd in een landelijk ochtendblad, is een aperte leugen", zegt hij. „Iedereen in de gemeente kan bevestigen dat ik juist een gedeelte van mijn particu liere patiënten heb afgeschoven om dat ik van mening ben dat mijn fondspatiënten mij harder nodig hebben." Volgens dokter Nolen heeft zijn as sistent. die in mei zijn arts-examen zal afleggen, de juiste geneesmethode bepaald. „Maar ik geef toe", al dus dokter Nolen, „dat ik de verant woordelijke man ben". Op verzoek van de arts uit Slikker veer heeft de Ridderkerkse politie een rapport van de doodsoorzaak van het meisje naar de officier van jus titie in Rotterdam en naar de inspec tie van de volksgezondheid in Den Haag, gezonden. Ontstellend Met de heer Van Barlingen is dok ter Nolen er van overtuigd dat het tekort aan huisartsen in de gemeente Ridderkerk ontstellend groot is. „Het aantal patiënten in mijn praktijk schommelt om de 4000. Soms maak ik weken van meer dan 100 uur", aldus dokter Nolen. Desgevraagd zei wethouder drs. A. de Koning dat het nogal meevalt met het tekort aan hulsartsen in de ge meente Ridderkerk. „Er zijn artsen die nog patiënten kunnen aannemen". Ook dokter J. A. Crezé uit Rijsoord was die mening toegedaan. Hij ver onderstelde dat de cijfers in Rotter dam-Zuid nog ongunstiger zouden zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7