toch maar liever caballero Noodtoestand in Libanon na bloedige botsingen Minder kinderen bij pleeggezinnen Uit de Haagse hof geplukt altijd even goed 25 stuksi.75 Commentaar CHU-Kamerleden: Nederland niet uit straaljagerelub Berisping van KLM-piloot Modern museum te Antwerpen Albert Heijn: 22 procent meer omzet Geen kans voor initiatief-Verlaan Lectuurtaboe alles goed wel Flinke winst Van Gelder Betoging voor El Fatah Zeven mensen gedood PAK-werkgroep stelt vragen aan partijen „MAN VAN LA MANCHA" GAAT DOOR Opdracht voor Herman Mulder Tweeërlei hart 9 DONDERDAG 24 APRIl 1969 De ongeregeldheden deden zich voor in de hoofdstad Beiroet en in het 40 kilometer zuidelijker gelegen Sidon. In Beiroet vuurden de betogers tij dens de bestorming van een door de politie opgeworpen barricade op de politiemannen. De politie schoot te rug: één demonstrant werd gedood, verscheidenen gewond. In Sidon waren in een treffen tus sen politie en betogende Palestijnse vluchtelingen drie doden en 25 ge wonden gevallen. Volgens de officiële lezing hadden de vluchtelingen, af- komstig uit het nabijgelegen kamp Al-Helweh, een mars op de stad on- I dernomen en de veiligheidstroepen beschoten en met stenen bekogeld. Toestand meester Naar verluidt zouden de ordetroe pen de toestand nu in de hand heb ben. Zoals bekend heeft de Libanese re gering de El-Fatah beweging verbo den het land als operatiebasis tegen Israël te gebruiken uit vrees voor represailles. De guerrilla-organisatie werd een bewegingsbeperking opge legd. Gistermiddag is over een afstand van 30 km tussen El Kantara en Ras El Eisj aan het Suez-kanaal opnieuw een artillerieduel ontbrand, zo heeft een Egyptische woordvoerder meege deeld. Israël maakte bekend dat bij drie afzonderlijke schietpartijen in de buurt van de Israëlisch-Jordaanse bestandslijn 12 Arabieren uit Jorda- DEN HAAG Naar aanleiding van het gisteren in het ochtendblad Trouw verschenen artikel, waarin werd gemeld dat Nederland zou overwegen uit de straaljagerclub te treden, hebben de CHU-Kamerleden De Boo en Bos vragen gesteld aan de minister van defensie. Den Toom. Zij vragen de minister of Neder land inderdaad overweegt niet meer mee te doen aan de ontwikkeling van het nieuwe gevechtsvliegtuig dat de Starfighter zal moeten vervangen. De Kamerleden menen dat een ge zamenlijke ontwikkeling van een ge vechtsvliegtuig door Engeland, Italië, West-Duitsland en Nederland voorde len op technologisch en economisch gebied met zich mee brengt. Neder land moet bij het internationale overleg over deze zaak, dat op 1 mei in Londen begint, zioh inspannen om dit project alsnog te doen slagen, al dus de CHU-Kamerleden. nië en een Israëlische militair om het leven zijn gekomen. De Britse regerinf heeft haar be zorgdheid geuit over de verslechte ring in het gebied van het Suez-ka- naal en in de Jordaan-vallei. De ge beurtenissen belemmeren de pogin gen van de grote vier om een oplos sing te vinden, aldus de Britse rege ring. Verkeerde baan DEN HAAG Omdat hij op 2 december van 'het vorig jaar de vei ligheid van de bemanning en de 112 passagiers in een DC-8 in gevaar had gebracht, heeft de oud-KLM-gezag voerder J. F. de Laat (53) van de Raad voor de Luchtvaart een beris ping gekregen. De Laat startte op een verkeerde baan van Schiphol op weg naar Mont real. Dankzij zijn vliegerservaring bleef de schade beperkt tot enkele beschadigde lampen. Volgens de Raad had de tweede bestuurder N. H. J. Ballast geen schuld aan het ongeval. Gezagvoer der De Laat nam na zijn fout, die hij heeft erkend, ontslag en ging met vervroegd pensioen. De Raad was van mening dat de verkeersleiding op Schiphol geen en kele blaam treft. Tijdens de eerste zitting op 12 maart heeft de voorzitter van de Raad, mr. R. P. Cleveringa de gezag voerder uitdrukkelijk gecomplimen teerd met de wijze waarop hij, onver wacht met een noodsituatie gecon fronteerd, de juiste beslissing nam. Het vliegtuig is niet in Montreal geland maar op Kennedy Airport in New York om mogelijke risico's bij de landing te vermijden en het rem men zo veel mogelijk te beperken. ANTWERPEN Te Antwerpen- Middelheim komt een museum voor moderne kunst, dat wordt gebouwd, uitgaande van de denkbeelden van Le Corbusier voor een museum met onbe perkte uitbreidingsmogelijkheden. De ze ideeën zijn door zijn erfgenamen ter beschikking gesteld. Onderhandelingen tussen de Belgi sche minister van Nederlandse cultuur en de stad Antwerpen hebben tot dit besluit geleid. De Belgische regering neemt 60% van de bouwkosten en de kosten Van personeel en het aankopen van kunstwerken voor zijn rekening. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Polak van Justitie betreurt het dat er steeds minder mogelijkheden zijn tot plaatsing van een kind dat onder de Kinderbescherming valt, in pleeggezinnen. Bij de be handeling van de Nota betref fende de Kinderbescherming in de Tweede Kamer memoreerde hij, dat er bovendien een onvol doend aantal geschoolde arbeids krachten beschikbaar is. Hij verwierp de suggestie de Kin derbescherming onder te brengen bij het departement voor Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk werk. De minister werd geconfronteerd met drie moties van de socialist Daams. De bewindsman wilde geen uitspraak doen over de eerste motie, waarin de heer Daams vraagt het overheidsdeel van de pensioenkosten van medewerkers van door het minis terie. gesubsidieerde instellingen te verhogen tot 16, met dien verstande dat het op 1 januari 1970 op 14 ge bracht wordt. Een gelijkluidende mo tie-Kok, die ingediend werd bij de begrotingsbehandeling van CRM, is bij het kabinet in beraad. Ontraden De andere twee moties moest hij ernstig ontraden. De heer Daams wil de aan de particuliere kinderbescher ming de nodige middelen geven om onregelmatigheidstoeslagen- aan het personeel uit te keren. Minister Po lak had geen ruimte in de begroting, bovendien zou hij dan alle arbeids voorwaarden voor het personeel van de particuliere inrichtingen moeten kunnen regelen. Hij wilde niet verhelen dat hij het werk van de particuliere organisaties buitengewoon belangrijk vindt, dit ondanks de taak die de overheid heeft. De motie om in overleg te treden met zijn ambtgenoten van Sociale za ken en CRM teneinde te komen tot De meest merkwaardige diploma tieke receptie, ooit in Den Haag ge houden, is gisteravond beleefd. Dc ambassadeur van Griekenland Constatin Himarios en zijn vrouw hadden enige honderden gasten ge, nood „ter gelegenheid van de twee de verjaardag van de 21ste apri 1967". Die 21ste april plegen wij dr machtsovername door de kolonels t< noemen. iHet merkwaardige was dat voor deze officiële ontvangst geen enkele functionaris van welk Nederlands ministerie ook was genood. Evenmin dus ministers. Een diplomatieke geste overigens waardoor onze regering veel moei lijkheden bespaard zijn. Ware e> wel een uitnodiging geweest dar had de regering of onbeleefd tegen Griekenland moeten zijn, of hac' zich de verontwaardiging van hel parlement op de hals gehaald. Wèl genodigd waren de leden van het omvangrijke corps diplomatique ;n de residentie en zeer vele Grie- 'cen. Hoewel extra politiebewaking in le Alexanderstraat, waar de resi- lentie van de ambass.' leur is, pa- rouilleerde en zelfs agenten te •aard de wacht hielden was er geer voorbijganger die stil bleef staar m te zien wat er aan de hand was Buiten alle rust en binnen, z Kolonels- bewind neldt mijn speciale verslaggever én bijzonder gezellige sfeer. Geen Grieken, die bevrijdingslie leren zongen en geen Mercouris orr hen aan te vuren, maar wel geani meerde en tevreden Grieken, die dc Griekse lekkernijen naar waarde wisten te schatten. De ambassadeur hield nog een kort toespraakje, waarin hij getuig de dat de toestand in zijn land zo veel rustiger is dan vóór die 21ste ■pril 1967. Het is moeilijk te zeggen welke 'mbassadeurs uit politieke overwe- ingen afwezig waren, maar een feit s dat tientallen er wel waren. Men kan aannemen, dat hun rege- Ingen geen bezwaar tegen hun aan- vezigheid op Griekse bodem ter viering van de machtsovername hadden. Waarmee dan bewezen is, dat er toch wel genuanceerd wordt gedacht over het huidige Griekse bewind. Velen bleven zelfs langer dan ge bruikelijk is op een officiële recep tie. Misschien was wel het allermerk waardigste, dat heel het feestelijk ?edoe gebeurde onder de blikken van koning Constantijn en koningin Anne-Marie, van wie de mooie fo to's nog altijd de ambassade sieren. één voor alle inrichtingen uniform systeem van bouwsubsidies ont raadde hij ook. Hij heeft het overleg reeds toegezegd, maar dat wil hij niet binden aan de interpretatie die de heer Daams daaraan geeft: dat het systeem gevolgd zou moeten wor den van de instellingen die pnder de algemene wet bijzondere ziektekos ten vallen. ZAANDAM Het grootwinkelbe drijf Albert Heijn heeft opnieuw een heel goed jaar achter de rug. De to tale geldomzet steeg met ongeveer 22 procent (van ƒ727 tot ƒ888 miljoen). De .netto-winst nam toe van 13,1 tot 15,4 miljoen, een verhoging van 17,6 procent. (In verband met de invoering van de BTW loopt het boekjaar 1968 tot 4 januari 1969, zodat het 53 weken telt Door deze verlenging van het boek jaar zijn de resultaten ongeveer twee procent hoger). In vergelijking met de verwachtin gen zijn de eindresultaten hoger. De voornaamste oorzaak hiervan is, dat een aantal investeringsprojecten niet in 1968 gereed kwam, waardoor de afschrijving lager was dan de prog nose, aldus het jaarverslag. In 1968 werden met minder dan twintig supermarkts geopend, zeven zg. kleine supermarkts en acht zelf bedieningszaken. Dertien filialen werden gesloten en elf brood- en banketzaken werden opgeheven wegen te gering rendement. Het jaarverslag komt tot de con clusie dat de resultaten van het de- tailbedrijf verder zijn gestegen, ech ter minder sterk dan in voorgaande jaren; de resultaten van het restau rantbedrijf zijn achtergebleven bij die van 1967; de resultaten van het melkbedrijf liggen op hetzelfde peil. De totale loonkosten stegen met 18 miljoen tot 94.5 miljoen. In de cember trad het tienduizendste personeelslid in dienst van Albert Heijn. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede kamer was gisteren niet bereid akkoord te gaan met het initiatief-wetsvoorstel van het kamerlid Verlaan van de Boerenpartij. De heer Verlaan wil de vrijstelling van belasting bij schen kingen voor meerderjarige gehuwde 3n ongehuwde kinderen gelijkschake- 'en. Het voornaamste argument van de Camer was alleen de heer Kronen- iurg had waardering dat men eter kan wachten op de algehele ■ijziging van de successiewet. De heer Verlaan betoogde dat door nzorgvuldige redactie van de wet de roep ongehuwde meerderjarige kin eren gediscrimineerd wordt. Vol- ens hem gaat het om een groep van 00.000 ongehuwden. De andere spre- ers bestreden dat: het zou alleen aan om meerderjarige kinderen, /aarvan de vader een inkomen heef: issen 20.000 en 50.000. De heer Verlaan werd bij zijn ver dediging bijgestaan door de belasting deskundige J. W. F. X. de Rijk uit Haarlem. Een van de pilaren van een ondergrondse oversteekplaats in Praag werd gebruikt om er pam fletten op te plakken. Toen ieder een geïnteresseerd stond te lezen, verscheen er plotseling een hand, die één van de papieren weg rukte. Kindermishantleling(Z) Van harte stemmen mijn vrouw en ik in met het ingezonden schrijven van de heer J. Neuteboom uit Leiden. Inderdaad, waarom wordt zoiets niet strenger gestraft? Om te beginnen zou men bijvoorbeeld de kindertoeslag kunnen laten vervallen. Het zijn toch gewoonlijk ouders, die de toeslag aan drank of uitgaan besteden! Wel kinderen „nemen", maar er slecht voor zorgen is een groot schan daal. Hier ligt een taak voor autoritei ten en volk. Rotterdam J. Verroen machteloos In uw krant werd gemeld, dat mr. Van Doorn kritiek had op „Den Haag", omdat het zich wel buigt over gore afbeeldingen op het boekenbal, maar zich geen zier aantrekt van de beschietingen op de burgers in Biafra. Maar, mr. Van Doorn kan toch we ten dat Den Haag even machteloos is als hijzelf om aan de oorlog tussen Nigeria en Biafra een einde te maken? Daarentegen kan Den Haag wèl in het strijdperk treden tegen de goorheid en vunzigheid in boeken en bladen en op de tv. Ook hierin toont Den Haag zich zwak en machteloos. Het bloot is veel machtiger, vooral voor zwakkelingen. Maar laten de onzedelijkheids- postelen en edele hervormers van de NVSH zich niet vergissen. Er is altijd nog een Schepper, die zich niet laat honen. Waarom zijn er een keizer Wil helm en een Adolf Hitler geweest en zijn er nu een Mao Tsetoeng en een Lin Piao? Papendrecht PL. Boer AMSTERDAM De Koninklijke papierfabrieken Van Gelder Zonen NV hebben in 1968 een netto winst geboekt van 14 miljoen tegen een winst van 3,3 miljoen in 1967. Dit is een gevolg van de gunstige ont wikkeling van de afzet, die eind 1967 merkbaar werd, aldus het jaarver slag. Het bruto exploitatiesaldo steeg van 33,9 tot 43,1 miljoen. Het dividend wordt bepaald op acht pro cent (v.j. vier procent). „Weliswaar betekent een netto winst van 14 miljoen nog slechts een zeer matig rendement van het in de onderneming werkzame vermo gen, maar het feit dat vele maatre gelen, welke in de loop van de laat ste jaren zijn genomen, nu tot een aanmerkelijke verbetering hebben geleid", acht het bestuur een bemoe digende ontwikkeling. De liquide positie is in 1968 verder verbeterd en zal het mogelijk maken niet onbelangrijke investeringen uit eigen middelen te financieren. Het vorig jaar verminderde het perso neelsbestand met 336 werknemers. Van 1966 tot eind 1968 is een terug gang bereikt van 1230 mensen. Toneelspeler en T V-acteur Henk van Ulsen BEIROET In heel Libanon is gisteren de noodtoestand afge kondigd. De regering nam deze maatregel na bloedige botsingen tussen politie en demonstranten die betoogden voor grotere vrijheid van de in het land opererende Palestijnse guerrilla-organisatie El Fatah. Volgens een officiële bekendmaking zijn zeven mensen om het leven gekomen. DEN HAAG De werkgroep Progressief Akkoord (PAK) gaat de geestverwante partijen en groeperin gen een aantal vragen voorleggen over de samenwerking tussen PvdA, ARP, D'66, PSP en PPR. Deze vra gen zouden kunnen dienen als uit gangspunt voor plaatselijke en re gionale gesprekken „tussen allen die willen meedoen aan een bundeling van vernieuwde krachten", zo werd gisteravond na een vergadering van de werkgroep meegedeeld. Een van de vragen is of er behoef te aan bestaat, dat binnen een bun deling van vernieuwde krachten groepen blijven bestaan, die zich socialistisch, pacifistisch, radicaal, christelijk of nog anders noemen. Vindt u zo luidt een andere vraag dat buiten het program om elk van de samenwerkende groepen op enkele belangrijke hoofdpunten mag afwijken van wat de partners willen, zonder dat bundeling aan ge loofwaardigheid verliest? AMSTERDAM 1De tournee van de musical „De Man van la Mancha" gaat door. Dit is woensdag bekendge maakt door de directeur van Theater Carré. Het operagezelschap „Forum" uit Enschede heeft de musical onder zijn vleugels genomen, nadat 'het departe ment van CRM een garantie tegen eventueel verlies had aangeboden. Tussen 21 mei en 18 december wordt de musical gespeeld in zestien plaatsen o.a. in Schevevingen. Het is niet uitgesloten dat ook Hilversum en Rotterdam aan deze lijst worden toe gevoegd. De leden van het gezelschap zijn bijzonder blij met dit nieuws. Guus Hermus onderstreepte dit met de op merking dat het geloof van de leden van het gezelschap in het stuk een belangrijke factor is gebleken. Tijdens de bijeenkomst werd een langspeelplaat van de musical aange boden aan de drie hoofdrolspelers Guus Hermus, Lex Goudsmit en Car ry Tefsen. WASHINGTON Blijkens een speciale boodschap aan het Ameri kaanse congres wil president Nixon de strijd tegen de misdaad in de VS streng aanpakken. Hij heeft zijn mi nister van justitie opdracht gegeven twintig speciale bureaus te vormen die zich vooral moeten richten op bestrijding van een organisatie die zich Cosa Nostra noemt. Om de georganiseerde misdaad in de VS .egen te gaan, vraagt de presi dent 25 miljoen dollar extra. Boven dien wil hij 300 miljoen dollar heb ben voor subsidies aan de afzonder lijke staten. Ook vraagt hij het con gres om nieuwe wettelijke maatrege len. DEN HAAG Het bestuur van de Johan Wagenaarstichting heeft de com ponist Herman Mulder in Amsterdam opdracht verleend vo rohet schrijven van een concert voor twee piano's en orkest. De heer Mulder heeft de opdracht •iixvaard. De specialist in harttransplanta ties, dr. Chris Barnard, heeft begin deze week een bezoek gebracht aan Lambarene, waar het ziekenhuis van Albert Schweitzer staat. De dochter van Schweitzer, mevrouw Rena Eckert, toont (op de foto) dr. Barnard de werkkamer van haar vader. Vlagvertoon IJET Amerikaanse vlagvertoon in de Japanse zee is niet in overeen' stemming met de matiging die presi dent Nixon aanvankelijk betrachtte na het vliegtuigincident voor de Noordkoreaanse kust. Verwacht mocht worden, dat de pre sident zou trachten langs diploma tieke kanalen herhaling te voorkomen van handelingen die in strjjd zijn met internationale gebruiken. Dat nu toch aan machtsvertoon wordt gedaan is wellicht een aanwijzing, dal Nixon Noord-Korea niet voor rede vatbaar acht en daarom het zekere voor het onzekere neemt. Een andere mogelijkheid is evenwel, dat hij zich door militaire leiders heeft laten overtuigen van de nood zaak de Amerikaanse positie in Azië te versterken. Een deel van de vloot die nu in de Japanse zee opereert was voor dc strijd in Vietnam overbodig geworden en zou binnenkort uit Azië worden teruggetrokken. Nu lijkt het er op, dat men in Wash ington het incident voor de Noord koreaanse kust heeft aangegrepen om het stationeren van een vloot in het gebied van de Japanse zee aanneme lijk te maken. De Amerikaanse reactie staat dan ook in geen verhouding tot het (stellig onverantwoordelijke) gedrag van de Noordkoreanen. Met minder machts vertoon had het óók gekund. Bovendien zou Amerika er beter aan doen, naar andere methoden te 2 ken om op de hoogte te blijven van het doen en laten van Noord-Korea. Het heeft dan ook méér recht van spreken als het bezwaar maakt tegen de spionagc-activiteiten van de Rus sen in vele delen van de wereld, acti viteiten die er echt niet om liegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9