Voorstel dr. Van Andel: houdt voor-synodes Meer kans voor sportvissers Puzzelboek KERKVERVOLGING IN NEDERLAND" Voer ons door Rode Zee Protestanten in Spanje bereiden eeuwfeest voor Geref. synode verjongd Christenen in China bidden: Een woord voor vandaag Meer inspraak in synodebeleid Mr. Luns moet protesteren Fotografie keuzevak op alle scholen99 Noord-Ierland krijgt ander kiesstelsel Zendingsdag in De Doelen Vakbonden in EEG samen Ds. D. P. Kalkman overleden Schonenberger verlaat Jezuïetenorde Nieuwe redactie Calvinistisch Jongelingsblad Kerkeraad achter studentendominees BEROEPÏNGSWERK ln vers 9 van Philippenzen 1 komt Paulus nog even terug op zijn gebed voor deze gemeente. Hij schrijft„En dit bid ik, dat uw liefde nog steeds meer overvloedig moge zijn." Hij heeft deze gemeente net geprezen voor alles wat zij voor hem gedaan heeft. Deze gemeente heeft liefde betoond. Is het dan nu nog niet genoeg? Moet Paulus in volle ernst nu gaan bidden ,dat uw liefde nog steeds meer overvloedig moge zijn?". Is dat niet een beetje al te veeleisend? Dat is heel menselijk gereageerd. Uiteindelijk moeten we praktisch zijn. Een mens blijft maar een mens. Ook een be keerde mens blijft mens. Daarom gaat het in de kerk echt niet zo veel beter toe dan in de wereld. Ook de kerk kan niet zonder wetten en zonder „commissies van opzicht en geschil len". Ook in de kerk wordt politiek bedreven. Ook christenen hebben lange tenen en eelt op de ellebogen in plaats van op de knieën. Nu is er een goede gemeente, een voorbeeld zelfs, de beste van alle gemeenten die brieven van Paulus ontvangen en nu is de apostel ruyg niet tevreden. Terecht. In het christelijk leven kun je nooit tevreden zijn. God is zo rijk dat Hij altijd meer te geven heeft. Hij is zo groot, dat Hij altijd meer kracht kan schenken. Iedere liefde kan en moet „steeds meer overvloedigworden. God heeft meer. Er mag geen stilstand komen in onze geeste lijke groei. We lezen vandaag: 2 Kronieken 241—14. DONDERDAG 24 APRIL Y (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Meer en meer kijken protestanten met enige jaloersheid naar de wijze, waar op het pastoraal concilie in Noordwijkerhout functioneert. In de kerk, waar men dat krach tens haar structuur het minst zou verwachten, blijkt een in drukwekkende inbreng van de „leek" mogelijk te zijn. Vergele ken met het pastoraal concilie maken de hervormde en de ge reformeerde synodes een matte ongeïnspireerde indruk. Nu wijst men er op (prof. dr. D. Nauta heeft dat dezer dagen nog ge daan), dat men een pastoraal concilie ook niet zonder meer met een synode vergelijken mag. De synode is een beleidslichaam. Bovendien ligt het zwaartepunt van het bestuur bij de plaatselijke kerkeraden. Wie dus streeft naar „inspraak", moet in zijn eigen plaatselijke gemeente beginnen, zegt prof. Nauta. Hij geeft niet aan, hoe deze inspraak dan verdergekonkretiseerd Die regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. Met Harmisol van mijn drogist. v- 1 2 3 t( 2 3 4 Horizontaal en verticaal woorden invullen die dezelfde betekenis heb ben. 1. jachthond, 2. stad in Italië, 3. god der liefde, 4. bedehuis. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. passer - kas, 2. om - Anna - rap, 3. romer - para ,4. tros - •«ter, 5. ik - stroper, 6. Elia - ed - one, 7. roest - Eede, 8. het - mei - Ned, 9. etser - kers. Verticaal: 1. portier - hé, 2. Amor - kloet, 3. samos - iets, 4. sn - es - tas - me, 5. en - rare - ter, 6. rapsode - ik, 7. krat - poene, 8. aar - eender, 9. spar - reeds. Kamervraag over vervoer Zuidafrikaanse gevangenen DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid drs. J. M. Aarden (PPR) heeft minister Luns gevraagd of hy heeft kennis genomen van het Reu- terbericht over het vervoer van ge vangenen naar een politiepost in Johannesburg. De politiebus was zo vol dat de 89 gevangenen niet konden zitten of rechtop staan. Als gevolg hiervan zijn drie vervoerden tijdens de rit gestikt. De heer Aarden vindt dat de mi nister, als dit bericht juist is, de Zuidafrikaanse ambassadeur van zijn verontwaardiging blijk moet geven. LEIPZIG In de Oostduitse plaats Pulgar bij Leipzig is een ge denksteen opgericht ter nagedach tenis aan Groningse nazi-slachtof fers die tewerk gesteld waren bij de Duitse wapenproduktie De twee me ter hoge ;teen staat tussen monumen ten voor Russische en Italiaanse oor logsslachtoffers. Stichting bevordering amateurfotografie: AMSTERDAM/ZAANDAM De Stichting ter bevordering vai de amateurfotografie heeft een vurig pleidooi gehouden voor in voering van fotografie en smal film als keuzevak op de scholen. Deze mogelijkheid is geschapen dankzij de Mammoetwet. Diverse scholen en vormingsinstituten hebben het nut ervan onderkend en zijn thans bezig de scholieren hierin on derricht te geven. Op de gisteren aan boord van het rondvaartschip Bep Glasius tussen Amsterdam en de Zaanse Schans gehouden jaarlijkse persconferen tie van de Stichting onderstreepte bestuurslid G. D. Bovendorp het be lang daarvan. De mens zal in de toekomst door de toenemende automatisering min der in het arbeidsproces worden op genomen. Gevolg hiervan is dat wij steeds meer vrije tijd krijgen. „Deze vrije tijd vormt steeds weer een pro bleem op zichzelf", zei Bovendorp. Hij constateerde dat uit de praktijk blijkt, dat de verveling een maar al te vaak gesignaleerd verschijnsel is. „Daarom: wie jong geen hobby ver werft, krijgt er later geen meer. En dat is de oorzaak van de verveling van velen, zowel jong als oud, die meer rondhangen zonder iets dat het leven inhoud en doel kan geven". Waarom juist fotografie en smal film? De heer P. M. van Os, directeur van de IVO-school (Individueel Vor mend Onderwijs) te Utrecht, één van de scholen waar fotografie en smal film reeds als keuzevak is ingevoerd. „Fotograferen schoolt het waarne men; men leert oog te krijgen voor ruimtelijke ordening". De heer J. M. van der Zanden, directeur van de Stichting, merkte op dat het geenszins een utopie is, dat BELFAST Premier O'Neill heeft gisteren op een vergadering van zijn Unionistische Partij met 28 tegen 22 stemmen zijn eis voor gelijk stem recht in Noord-Ierland bij plaatse lijke verkiezingen ingewilligd gekre gen. Onmiddellijk na de stemming nam minister van landbouw Chi- chester-Clark ontslag. Hij was ook leider van de partij. DEN HAAG De Tweede kamer heeft gisteren de wijziging van de Visserijwet behandeld, die de moge lijkheden voor de ongeveer 600.000 sportvissers aanzienlijk vergroot. Vanuit de kamer werd er op aange drongen behoorlijke voorzieningen te treffen voor de ongeveer 300 beroeps vissers indien zij in hun bestaansmo gelijkheden worden bedreigd. Er zijn verschillende mogelijkhe den: zij kunnen schadeloosstelling krijgen; zij kunnem ook een functie krijgen; zij kunnen ook een functie hengelaarsvereniging. De vuistregel is dat sportvissers schubvis vangen, terwijl de aal voor de beroepsvissers blijft gereserveerd. Aan de sportvissers kan ook een peurvergunning worden verleend, maar wat dat betreft werd de grootst mogelijke voorzichtigheid gevraagd. De peurvergunning zou alleen maar verleend mogen worden als de Ka mer voor de Binnenvisserij, de bemid delende instantie tussen beroep en •port, geen bezwaar heeft. De a.r.- lid Van Bennekom wilde het peuren voor sportvissers helemaal schrap pen. Anderzijds zou ook de beroeps visser schubvis mogen vangen als de ze vis een aanzienlijk deel van zijn inkomen uitmaakt. In het gewijzigde wetsontwerp is ook de mogelijkheid opgenomen dat de minister eigenaren van particulier water vrijstelt van de verplichting I vergunningen uit te reiken voor de I visserij met één gewone hengel. (Een lijn met drie haken valt hieronder.) De Tweede Kamer drong er bij de minister ook op aan rekening te hou den met de belangen van die mensen die uit de visserij een deel van hun inkomen halen: sluiswachters, molen beheerders e.d. In het algemeen is het wel zo dat de Kamer voor de Binnenvisserij kan bepalen dat het belang van de be roepsvisser zwaarder weegt dan dat j eigenaar en sport. De kamer voor de Binnenvisserij heeft echter rekening te houden met de doelmatigheid van bevissing, een van de weinige redenen om de be roepsvisser een vergunning te weige ren. De socialist Egas vroeg in een mo tie de Kamer voor de Binnenvisserij uit te breiden met vertegenwoordi gers van verenigingen voor de sport- visserij. Minister Lardinois ont raadde deze motie. De Kamer is een rechtssprekend college. Hij wilde wel toezeggen naar deze zaak een onder leerplichtigen op school leren foto graferen. In enkele landen, Amerika, Roemenië, Joegoslavië en West-Duitsland, is de schoolfotografie al jarenlang een feit. „Waar de overheid tekort schiet, moet het particulier initiatief ingrij pen", meent hij. Hij is weinig te spreken over de passieve houding van de regering ten aanzien van schoolfotografie. „Sinds de invoering van de Mam moetwet worden op diverse scholen en vormingsinstituten facultatief les sen over fotografie en smalfilm gege ven; dit gebeurt slechts op initiatief van de scholen of onderwijzers en leraren zelf. De overheid geeft hier bij geen enkele steun. En aangezien de aanschaf van fotografische appara tuur erg kostbaar is en de onderwij zers zelf speciale cursussen moeten volgen om op verantwoorde - wijze lessen te kunnen geven, komt het er in de praktijk op neer, dat er op dit gebied veel te weinig wordt gedaan". Plannen van de stichting: alles doen om de fotografie op de scholen te bevorderen door middel van voor lichting en hulp bij aanschaf van ap paratuur. Wat de Stichting reeds heeft ge daan? De IVO-school financieel ge holpen bij de inrichting van een don kere kamer, contact gelegd met een Duitse leergang voor fotografie, die thans een tiental Nederlandse onder wijzers heeft uitgenodigd voor een zomercursus. WASSENAAR Op Hemel vaartsdag 15 mei houdt Parousia weer haar Alliance-zendingsdag in de kleine zaal van De Doelen te Rotter dam. De leiding heeft ds. H. D. Boyd uit Eindhoven. Het thema van de dag is Jezus' opdracht „Gelijk de Vader Mij gezonden heeft, zend Ik ook u" (Je zus' zending is zending met handen en voeten). Van het zendingsveld zullen Ellen van Brummelen en Adriaan Stringer spreken. Verder spreekt de Amster damse gereformeerde predikant ds. F. H. Veenhuizen. Zaterdagmiddag is er op het zen dingscentrum te Wassenaar de jaar vergadering van Parousia. UTRECHT Zaterdag 10 mei zal er in Utrecht een conferentie worden gehouden van afgevaardigden van die vrijgemaakte gereformeerde ker ken, die buiten het kerkverband ge plaatst zijn. De conferentie wordt be legd door de kerkeraad van Utrecht (predikant ds. W. G. Visser). Er zijn al twee van dergelijke con ferenties geweest, in Oegstgeest en in Baarn. Omdat er sindsdien in veel meer plaatsen scheuring is ontstaan, neemt men aan, dat er meer kerken in Utrecht vertegenwoordigd zullen zijn. Zaterdag 17 mei houdt de persvere niging „Opbouw" een ledenvergade ring. Prof. dr. H. J. Jager zal dan spreken over het onderwerp „Wat nu?" kan worden. Velen beseffen, dat deze weg „van onderop", deze lange weg van getrapte afvaardiging en sa menstelling van het synode-agendum, praktisch onbruikbaar is in deze tijd, waarin onmiddellijk gereageerd moet worden op de laatste ontwikkelingen. Dr. C. P. van Andel, secretaris van de raad voor kerk en samenleving van de Nederlandse Hervormde Kerk, meent nu een middel te heb ben gevonden, waardoor het goede van het pastoraal concilie kan wor den ingedragen in de protestantse kerkstructuur. Iedereen Houd voor elke synode-zitting een „voor-synode", zegt hij, een soort hearing, waar allerlei kerkleden en ook mensen van buiten de kerk hun mening kunnen geven over de zaken, die aan de orde komen. Zo kan de synode weer een zaak van iedereen worden. In de Nieuwsbrief van de raad voor kerk en samenleving schrijft dr. Van Andel, dat de synode (hij spreekt speciaal over de hervormde synode), zoals ze nu is, als een geslo ten groep fungeert, die op het kom pas vaart van die spreker, die het synodaal gemoed het best bespelen kan. In bepaalde gevallen zijn er wel consideraties door de classicale ver gaderingen mogelijk, maar ten aan zien van beleidsbeslissingen op korte termijn is er geen mogelijkheid van inspraak van de kerk, tenzij men zich opwerpt als pressiegroep, zoals indertijd de verontrusten met hun Open Brief deden. De actiegroep-Uppsala is thans be zig een pressiegroep te vormen en volgens dr. Van Andel zullen er zo nog meer volgen. Hij vindt dit geluk kig, omdat het betekent, dat men de kerk kennelijk nog niet helemaal heeft opgegeven, maar aan de andere kant noemt hij het voeren van derge lijke acties een onvolwassen gedoe. De synode moet het niet zover laten komen, maar veel meer open zijn in haar beleid en haar beleidsvoorberei ding. Daarom stelt dr. Van Andel het volgende voor: Laat een maand voor iedere synode-zitting de hoofdpunten, waar het over zal gaan, publiek be kend worden. Geef iedereen gelegen heid, zowel in als buiten de kerk zich een opinie te vormen en een sug gestie te doen. Laat hen, die belang rijke suggesties hebben en die min of meer spreken vanuit een bepaalde groep (studenten, politici, arbeiders, oud-seminaristen, werkende vrou- DEN HAAG De bij het interna tionaal verbond van vrije vakvereni gingen aangesloten vakcentrales in de zes EEG-landen hebben zich gis teravond in Den Haag met vrijwel algemene stemmen akkoord ver klaard met de oprichting van een Europese bond van vrije vakvereni gingen in de EEG. De Europese bond zal de economi sche, sociale en culturele belangen van de twaalf miljoen aangesloten werknemers binnen EEG-verband be hartigen. Alle aangesloten vakorganisaties voelden zich niet gelukkig met het statuut, dat slechts een voorlopig ka rakter zal dragen. NW-secretaris B. van Loen zei dat het statuut moet worden beschouwd als een fase in een ontwikkeling die omstreeks 1970 moet resulteren in volledige integra tie van de Europese vakcentrales. NW-voorzitter A. H. Kloos pleitte voor een krachtenbundeling van de Europese vakbeweging. „Aan een concentratie van vakbewegingszijde in Europees verband zal niet te ont komen zijn, wil de vakbeweging de invloed die zij na lange tijd op natio naal niveau heeft verworven, niet grotendeels teniet zien gaan door de internationale vervlechting van het bedrijfsleven". Tot de belangrijkste taken voor een gemeenschappelijke Europese ac tie rekent de heer Kloos het tot stand brengen van een Europese inkomens- en vermogenspolitiek en het demo cratiseren van de machtsverhoudin gen in de ondernemingen, vooral de internationaal opereren de onderne mingen. UTRECHT De directie van de Utrechtse jaarbeurs heeft bepaald dat de huurtarleven voor de in 1970 in gebruik te nemen Beatrix-hallen voor bepaalde groepen deelnemers met dertig procent zullen worden ver laagd. De grote belangstelling die blijkt te bestaan voor de huur van aparte expositieruimte is oorzaak van de tariefverlaging. wen) deze suggesties tijdig aan de synode meedelen. Nodig hen, die iets van betekenis hoe kritsch ook naar voren te brengen hebben, op een voor-verga dering uit om hun visie te geven en punten in te brengen voor de agenda. Laat op deze voor-synode zoveel mo gelijk synodeleden aanwezig zijn, op dat men met elkaar alternatieven overwegen en beslissingen voorberei den kan. Geef deelnemers aan deze voor-synode de gelegenheid in de sy nodevergadering zelf de zaken nader toe te lichten. Dr. Van Andel spreekt van een re volutionaire opzet. Het model vraagt grotè zorg en openheid van alle kan ten. Er kan misschien een heilzame verwarring uit voortvloeien. „Maar het voordeel is, dat de zaak van zo'n synode de zaak van iedereen wordt, ook van mensen buiten de kerk. En zodoende kunnen de con clusies en plannen van de synode ook meer aanspreken. De gehoorzaamheid van de kerk is pas echt, wanneer er zo'n waagstuk in zit. Als we in Christus geloven, dan zijn we niet bang voor risico's. Er moet een mogelijkheid zijn om als kerk uit ie mist te raken, waarin wij door gebrek aan visie en communica tie gekomen zijn", aldus dr. Van An del. (Van een onze medewerkers) PUTTEN In de ouderdom van zeventig jaar is overleden de gerefor meerde emeritus predikant ds. D. P. Kalkman, die dertig jaar gestaan heeft in Moordrecht. Zaterdag is de begrafenis in Moor drecht na een rouwdienst in de gere formeerde kerk. Ds. Kalkman werd in 1899 te Rot terdam geboren. Na studie aan de Vrije Universiteit werd hij in 1924 predikant te Krimpen aan de Lek. In 1928 ging hij naar Moordrecht. Hier werd hem in 1958 om gezondheidsre denen vervroegd emeritaat verleend. V) Theocraat boos op Witteveen (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Minister Witteveen maakt zich in zijn af wijzing van de voorstellen van de commissie-Van Walsum in zake de subsidiëring van de ker ken schuldig aan kerkvervol ging. Dat is de mening van de Amster damse nervormde predikant ds. P. F. Th. Aalders in een artikel in „De vrije natie". Dit blad is het orgaan van de Protestantse Unie, een politie ke bezinningsgroep, die uitgaat van het beginsel van de theocratie. Ds. Aalders neemt het minister Witteveen zeer kwalijk, dat hij stelt dat geloofsovertuiging en geloofsbele ving bij uitstek in de persoonlijke sfeer liggen. Dit is niet de visie van de kerk, schrijft ds. Aalders. De kerk erkent zowel de politieke als de kerke- lijk-institutaire aspecten van het ge loof. Door deze visie, die de kerk op zichzelf en op haar verhouding tot de staat heeft, af te wijzen, is de mi nister intolerant tegenover de kerk en zo is zijn beleid in wezen, althans in zijn uiterste konsekwentie, kerk vervolging. We zien hier volgens ds. Aalders, hoe het dogma van de neu traliteit van de staat in wezen intole rantie betekent. Ds. Aalders geeft verschillende re denen, waarom subsidiëring van de kerken op een nieuwe basis volgens hem beslist verantwoord is: de xerken hebben in de bezet tingstijd laten zien, dat zij een more le kracht in het volk vertegenwoordi gen, die overeind bleef, toen vele an dere instanties bezweken; democratisch is het te verdedigen, dat lichamen, die zo'n groot deel van het Nederlandse volk vertegen woordigen en die zoveel doen ten gunste van de gemeenschap van al len, door de staat ondersteund wor den; het is duidelijk, dat een theocra tische visie niet de minste moeite heeft met financiële steun van de staat aan de kerken. Worden in Oud en Nieuw Testament de overheden niet gezien als beschermers van de (ware) godsdienst? (Van onze kerkredactie) MADRID De Spaanse pro testanten zijn druk bezig met de voorbereidingen voor de her denking van het eeuwfeest van de Tweede Reformatie in hun land. Hoogtepunt zal een soort •kerkedag zijn van 29 oktober tot 1 november. De vijf kerken, die tot de Spaanse Evangelische Raad behoren, hebben van 7 tot 9 mei een ontmoeting in Sevilla. Ongeveer de helft van de Spaanse protestantse gemeenten heeft zich niet laten registreren onder de nieu we wet op de godsdienstvrijheid. Verscheidene van deze gemeenten ondervinden thans grote moeilijkhe den bij het huren van openbare ge bouwen voor de festiviteiten. Volgende week zal voor het eerst Wastafel, verstopt. Is er nog Fifax? Nee! Haal het even bij de drogist. SNEEK De gemiddelde leeftijd van de predikanten, die benoemd zijn tot lid van de nieuwe generale syno de der Gereformeerde Kerken is 52'/s jaar. Bij de vorige synode was dit 58 jaar, zodat er sprake is van duide lijke verjonging. In de vorige synode hadden slechts twee predikanten beneden de 50 jaar zitting; 25 waren boven deze leeftijd. Thans zijn er 11 predikanten jonger dan 50 jaar en 15 zijn ouder. Deze cijfers hebben betrekking op de pri- mi-afgevaardigden. Ter vergelijking, de gemiddelde leeftijd op het pastoraal concilie is ongeveer veertig jaar. (Van onze kerkredactie) HONGKONG Ker kelijke radio-uitzendin gen naar China worden achter het bamboegor dijn gretig beluisterd. Dat blijkt uit brieven die in Hongkong aan komen naar aanleiding van programma's van de Far East Broadcas ting Company, het christelijk radiostation op Manilla, Philippjj- nen. Een inwoner van Sjang hai schrijft: „Ik ben een atheïst. Maar ik weet dat op de studieroosters van buitenlandse staten ook het onderwerp theologie, of studie van de ziel prijkt Kunt u mij daar meer over vertellen?" Een andere Chinees vraagt: „Kan ik het Ko ninkrijk van God binnen gaan? Welke eisen worder gesteld om naar de hemel te gaan?" Een jonger schrijft: „Ik ben nog jong en weet maar heel weinig over de Waarheid en de Weg. Ik hoop dat u me vaak schrijft en me er veel over vertelt." Christenen in Kanton zien nog steeds het Mao- regime als tijdelijk. In 3en brief aan een vriend schreef een van hen: „Ik vrees dat je niet helemaal begrijpen kunt welke moeilijkheden wij onder ogen moeten zien. We bid den onze hemelse Vadei ons te leiden, te helpen en te bewaren. Sommigen onder ons bidden dat Hij ons door de Rode Zee zal voeren." Uit andere brie ven blijkt dat „Rode Zee" gebruikt wordt voor het communistisch regime. een internationale oecumenische con ferentie op Spaanse bodem worden gehouden. In El Escorial bij Madrid vergadert dan het presidium van de Conferentie van Europese Kerken met de adviescommissie onder leiding van de oud-secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk dr. E. Emmen. Deze conferentie heeft al aandacht getrokken in de Spaanse pers. Men hoopt op hechtere contacten tussen de Spaanse protestanten en de Con ferentie van Europese Kerken. Er ko men ook afgevaardigden van verschillende Oosteuropese kerken. De Tweede Reformatie in Spanje werd mogelijk door de revolutie van 1869, die leidde tot de afzetting van koningin Isabella II. De Spaanse Evangelische Kerk viert dit jaar eveneens haar honderdjarig bestaan. ROME Pater Mario Scho nenberger, assistent-generaal van de orde der Jezuïeten, heeft Hij is tevens uit de orde der nu toch zijn functie neergelegd. Jezuïeten getreden. Hij zei gisteren tegenover de pers, dat hij in de orde niet voldoende begrip vond voor zijn progressieve houdingen zijn moderne levensstijl. Deze 49-jarige Zwitser is in ons land vooral bekend geworden door zijn bemiddelingspogingen in de zaak van de Amsterdamse studentenpasto res. Ze mislukten echter: Generaal Arrupe zette de paters Oosterhuis en Van der Stap uit de orde en mede daarom trad de Nederlandse provin ciaal pater Hermans af. Mede naar aanleiding van deze kwestie heeft pater Schonenberger enkele openhartige gesprekken met pater Arrupe gehad, die hem tot de conclusie brachten dat hij zijn opvat tingen over het priesterschap beter kan verwezenlijken buiten de Je zuïetenorde. De celibaatkwestie heeft voor hem persoonlijk geen enkele rol bij zijn beslissing gespeeld. Metelf andere bekende personen van verschillende godsdienstige en nationale herkomst heeft pater Schonenberger de werkgroep „Forum Oggi (forum vandaag) gesticht De namen van de anderen noemde hij Forum Oggi in verschillende landen nog niet Het is de bedoeling dat gaat werken. In deze werkgroep wil Schonenber ger de stem van de jeugd in de dia loog met het gezag in de kerk meer kracht bijzetten. Forum Oggi zal zich bezighouden met urgente problemen, waarvan de oplossing niet naar de toekomst mag worden verschoven. Inde plaats van pater Schonenber ger is de bejaarde Oostenrijkse pater Johannes Schasching tot assistent-ge neraal benoemd. In de plaats van pater Schönenber- damse jezuieten, die het niet eens zijn met de wijze, waarop Oosterhuis J en Van der Stop buiten de orde gezet J zijn, vijfhonderd gelijkgezinden bij- I eengeroepen voor een vergadering, aanstaande zondag in Amsterdam. t dan erkennq I een theocrat I atie leven. Ma M— Ds. Aalders moet dan erkenne dat we nu niet in een theocrat maar in een democratie leven, zo voegt hij daaraan toe, onze dem: cratie heeft toch zoveel indirecte it. vloeden van het bijbels denken on! vangen, dat we niet bang hoeven zijn, dat de overheid druk op de ka ken zal zetten met behulp van „zilveren koorde". HITLER Hij hoopt, dat de kerken ontwaki uit hun droom van de neutrale den» cratie en zich teweer zullen stelle tegen uitingen van een beleid, di zijn eigen visie niet serieus neem „De verwijzing van het christelij geloof naar de binnenkamer moge de kerken niet laten passeren. Dit precies de rol die Hitier aan de ke ken had toebedacht". Overigens mist ds. Aalders in voorstellen van de commissie-Va Walsum een vanuit zijn visie tieel element. De commissie arg» menteert vanuit het belang van volksgezondheid, de vrijheid voor kerken en dergelijke. „In de voorstd len van de commissie hebben we gi mist een duidelijk uitkomen voor d roeping tot de dienst aan de levend God." "Voel es hoe glad geweldige snelscheercrême, die Bartex!" (Van onze kerkredactie) AMERSFOORT Het bestuur van de Nederlandse bond van (vrijgemaakte) gereformeerde jongelingsverenigingen heeft op een speciale vergadering ad hoe besloten, bijna de hele redactie van het Calvinistisch Jongelings blad te vernieuwen. De redactie was volgens het bestuur nie! meer in staat eensgezind leidi te geven. De redactie bestond uit het moi ramen ven het bondsbestuur en dactiesecretaris de heer L. F. Vender- bos uit Den Haag. Van hen zijn al leen gehandhaafd hoofdredacteur dct heer G. Storm uit Amersfoort en ds. G. Zomer uit Gronihgen (respectieve lijk eerste en tweede voorzitter van de bond). In de nieuwe redactie keren naast de heer Venderbos verder niet terug de heren S. Visser te Barendrecht (eerste secretaris van de bond), J. Werkman te Kampen (tweede secre taris), P. C. van Wijk te Zaltbommel (penningmeester) en L. J. Tigelaar te Assen. Zij zijn wel lid van het bonds bestuur gebleven. Over drie weken wordt de huishoudelijke vergadering van de bond gehouden. Tot nieuwe redactieleden zijn be noemd de heren J. Bezemer en ds. J. G. Meijer, beiden te Zwijndrecht en J. P. de Vries te Amersfoort. Het verschil van inzicht kwam in een van de laatste nummers duide lijk tot uiting, toen onder een artikel tje over de generale synode een on derschrift stond, waarin enkele re dactieleden zich van de inhoud dis- tancieerden. De classis Schiedam heeft een be slissing genomen inzake Overschie door de kerkeraad Van Baardewijk- Sies tot de classis toe te laten. Dit is de kleinste groep. De andere groep in Overschie, die nu dus buiten kerk verband staat, is die, waarvan ds. J. M. Smelik predikant is. Ook in Nijverdal is het tot een breuk gekomen. Een aantal mensen heeft zich hier afgescheiden, omdat de kerkeraad afwijkingen van Shrift, belijdenis en kerkorde (onder andere de Open Brief) zou tolereren. Predi kant is hier ds. H. de Vries. UTRECHT De beide Utrechtse gereformeerde studentenpredikanten ds. P. Heinen en dr. J. M van Min nen hebben de steun van hun kerke raad (Utrecht-Oost) gekregen inzake hun contacten met de rooms-katho- Heke studentenparochie. Na een uiteenzetting van dr. Van Minnen over het feit, dat hij een eucharistieviering heeft geleid, en een uitvoerige discussie besloot de - kerkeraad zich positief achter de bei de predikanten op te stellen. De kerkeraad is „dankbaar voor de moed en de in acht genomen zorgvul digheid, waarmee de beide studen tenpredikanten op de uitnodiging van hun rooms-katholieke medechriste nen zijn ingegaan." NED. HERV. KERK Beroepen te Rijsoord: J. Pronk te Rotterdam-Kralingen; te Mid wol- da: P. A. Geluk (pred. voor bui- tengew. werkzmh. voor gem. Old- ambt) te Nieuw Scheemda (Gr.), te Hoogeveèn: K. J. Jansen, jeugdpred. te Doeveren (classis Heusden). Aangenomen naar Bennekom: J. v. Ginkel te Oosthem. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Avereest-Dedems- vaart (accl,): kand. M. H. Sliggers te Haarlem. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Poortugaal: J. C. Weststrate te Meliskerke. Bedankt voor Tholen: D. Hakken berg te Dordrecht. OUD GEREF. GEM. in NED. Bedankt voor Kampen: J. W. Sla ger te Rijssen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2