Sigarettenhandelaren voor de gek gehouden vervul je hartewens... met de zilvervloot Zoutramp Landarbeiders vragen nieuw loonsysteem Biafraans bolwerk gevallen sparen... verstandig en handig VAKBEWEGING VAN SCHOLIEREN IN EXAMENOPSTEL VOORZITTER DIJK: WINKELIERS DE DUPE Spasski de m nam vijfde leiding partij Slovan in finale van Europacup II A. C. Milaan torpedeerde Engelse droom Kwart miljoen voor ia rise ARP 11 DONDERDAG 24 APRIL 1969 (Vervolg van pag. 1) Rijkswaterstaat ziet het gevaar ook wel in en heeft dan ook al toegezegd de rivier ondieper te zullen maken, maar de hoogheemraadschappen zijn er niet helemaal gerust op, dat dit tijdig zal gebeuren. De dijkgraven hebben minister Bakker vanmorgen duidelijk proberen te maken dat het minder diep maken van de rivier gelijktijdig moet geschieden met het graven van de geul. Experiment De „verondieping" van de rivier bevindt zich volgens het ministerie van verkeer en waterstaat nog in het stadium van het experiment. Men is ten westen van de Van Brienenoord- brug bezig over een lengte van 750 meter bij wijze van proef de Nieuwe Maas ondieper te maken. Rijkswater staat doet dit door grof zand in de Nieuwe Maas te storten en dit af te dekken met grof grind. Slaagt deze proef, dan zal de Nieuwe Maas van de Van Brienen- oordbrug tot aan de monding van de Hollandse IJssel, over een afstand van vijf kilometer, op deze manier minder diep worden gemaakt. Dit gigantische karwei zal ongeveer veertig miljoen gulden kosten. De rivier, die in dit gedeelte een diepte heeft variërend van tien tot twintig meter, zal dan nog slechts acht me ter diep zijn. Niet voldoende Deze maatregel alleen zal niet vol doende zijn om de zoetwatervoorzie ning van de polders in het gebied tussen het Noordzeekanaal en de Europoort te waarborgen, menen de hoogheem ra a dschappen Delfland kon vroeger zoet water in laten via de parksluizen in Rotter dam. Nu Rotterdam aan zout water ligt is Delfland sinds een aantal ja ren geheel aangewezen op de water- aanvoer van Rijnland, dat bij Gouda zijn vers water binnenlaat. Via de Ouderijn, de Vliet en de Schie krijgt Delfland tegenwoordig vers zoet wa ter. Als gevolg van de lange weg, die het door de boezemwateren van Rijn land moet afleggen, is het water zo heel erg fris niet meer als het einde lijk Delfland bereikt. Kanaal Als tweede urgente punt op het verlanglijstje van de hoogheemraad schappen staat nu de aanleg van een kanaal van Waddinxveen naar Voor burg. Dit kanaal, dat in het eerste gedeelte een breedte moet hebben van 25 meter en verderop van 150 meter, zal Delfland en met name het Westland en de andere tuinbouwge bieden in de omgeving van Rotterdam van zoet water moeten voorzien. De kosten van dit kanaal 46 miljoen moeten naar de mening van de drie hoogheemraadschappen worden gedragen door de beheerder van de Nieuwe Waterweg' en de Nieuwe Maas, dus het Rijk. Om de voorziening van het gehele gebied met zoet water veilig te stel len, zal er voorts een tweede kanaal moeten komen, dat water uit het Amsterdam-Rijnkanaal naar de boe zemwateren van Rijnland zal moeten voeren. Ook de kosten van dit pro ject negentig miljoen gulden zullen voor rekening van het Rijk moeten komen. Dit kanaal, dat van Maarssen naar Bodegraven moet lopen, zal een grote capaciteit krijgen: de breedte wordt ongeveer vijftig meter. Het zal, even als het eerste kanaal, niet voor de scheepvaart bestemd zijn. Komt dit tweede kanaal er. dan zullen er op de Waal nog bijkomende werken voor de scheepvaart nood- (Van onze soc.-economische redactie) AMERSFOORT Voorzitter P. J. Dijk van de Nederlandse bond van christelijke sigarenwinkeliers sprak gisteren zjjn teleur stelling uit over de geringe verbetering van de winstmarge op siga retten, terwijl de ruimte hiervoor toch aanwezig was. Ten spijt van alle nota's, overleg met Kamerleden en standsorgani saties, brieven, telegrammen en besprekingen met de industrie en overheid, aldus de heer Dijk, zijn wij niet verder gekomen dan het handhaven van de procentuele marge. Hij zei gisteren op de jaarvergade ring: „Ik wil openlijk verklaren, en dat mag in de pers, dat de minister van financiën en de bewindsman van economische zaken, alsook de detail handel en de groothandel door de si garettenindustrie op verschrikkelijke wijze voor de gek zijn gehouden." De industrie heeft, zegt hij, een laakbaar spelletje gespeeld. Met het ministerie van financiën was de in dustrie overeengekomen, de sigaret- tenprijzen in de meest gangbare klas se met 25 cent per pakje te verhogen. Dit bedrag was al in de Troonrede genoemd. De fiscus zou hierdoor een meerde re opbrengst krijgen van 141 miljoen en voor industrie en handel zou ex tra beschikbaar blijven 49 miljoen. Bij handhaving van de procentuele marge zou hiervan 20 miljoen aan de detailhandel toevallen. Van het begin af aan vond de detailhandel de ze verdeling onredelijk en verlangde herstel van de oude marge van 10.8 procent. Concurrentie Achteraf is gebleken zei de heer Dijk, dat enkele industrieën andere plannen in het hoofd hadden en de vrijgekomen bedragen wilden ge bruiken voor onderlinge concurrentie. Om hun onwil tegenover de detail handel te verzachten, maakten zij voor regering en Kamer een vrien delijk gebaar en hielden ze een paar miljoen beschikbaar voor detaillisten die in het grensgebied, vooral met België, werden gedupeerd door de daar veel lagere prijzen. Volgens de heer Dyk heeft de de tailhandel het plannetje van de in dustrie direct doorzien. De industrie heeft kans gezien, regering en Kamer een rad voor de ogen te draaien. Turmac en de British American To bacco Company hebben de vrijgeko men middelen, en ook het grootste gedeelte, dat voor de detailhandel zou vrijkomen, aangewend om een con currentie op leven en dood te voeren. VEENDAM Doordat zij geen voorrang verleende kwam mevrouw J. F. Veninga-Van Linge uit Veen- dam gistermiddag in frontale botsing met een vrachtauto. Ze was op slag dood. Haar auto raakte in brand maar kon door omstanders snel wor den geblust. zakelijk zijn, die nog eens ƒ35 mil joen vergen. Er zal ten slotte nog een derde wa- tertransportkanaal moeten komen, dat water voor de verversing en de peilbeheersing aanvoert vanuit de (zoete) randmeren tussen de IJssel- meerpolders en de kust van Noord- Holland. Dit kanaal zal onder het IJ-meer door moeten lopen, daar het IJ-meer, in tegenstelling tot het IJsselmeer en de randmeren, met zoet zal blijven. Dit derde kanaal zal ongeveer ƒ85 miljoen gaan kosten. De hoogheemraadschappen staan er op dat in ieder geval de twee eerst genoemde kanalen worden aange legd, want al wordt de rivipr „ver- ondiept", zij willen niet kwetsbaar blijven voor de mogelijkheid, dat het zeewater zover het land binnendringt, dat wateraanvoer via de Hollandse IJssel niet meer mogelijk zou zijn. MOSKOU Uitdager Spasski heeft gisteren de leiding genomen in de titelmatch met wereldkampioen Petrosjan. De stand is nu 32. Spasski hanteerde in de vijfde par tij vrij uitgediepte damesgambiet vaarwateren uit de dertiger jaren. De laatste jaren is dit speltype vooral door Paul Keres verder ontwikkeld. Het half-klassieke spel stelde Pe trosjan voor zeer zware defensie-op gaven, die hij vermoedelijk iets heeft onderschat. De analyse van de partij luidt als volgt: Wit: Spasski, Zwart: Petrosjan. 1. c2c4, Pg8—f6 2. Pblc3, e7—e6 3. Pgl—f3, d7d5 4. d2—d4. c7—c5 5. c4xd5, Pf6xd5 6. e2e4, De opening kwam in Moskou als een verrassing omdat Spasski vrijwel altijd 1. e4, speelt. 6Pd5xc3 7. b2xc3. c5xd4 8. c3xd4, Lf8b4v 9. Lel—d2, Lb4xd2 10. Ddlxd2, 0—0 11. Lfl—c4. Pb8—c6 dat 10b6 gevaarlijk is bleek al in een partti KeresFine. Ostende '37. 12. 0—0, b7b6 Tot op dit ogenblik had wit 5 mi nuten gebruikt, zwart 17, kennelijk vreesde de wereldkampioen een nieuwtje en controleerde hii de „bestaande speelwijzen". 13. Tal—dl, Lc8b7 14. Tfl—el. Ta8c8 15. d4d5, gebruikelijk is hier 15. Df4, het idee van de tekstzet h wel bekend. 15e6xd5 16. Lc4xd5. Pc6—a5 17. Dd2—f4, Dd8c7 Begrijpelijk, thans zou 17Df6 tot nadeel leiden door 18. Df6:, Gf6: 19. Lb7:. Pb7: 20. Te7. 18. Df4f5, Lb7xd5 men lette op een aanvalsmogeliikheid via Pg5. 19. e4xd5, Dc7—c2 20. Df5—f4, Opwinding veroorzaakte 20. Dc2:. Tc2: 21. d6, waarna 21Ta2: tot verlies leidt. Het terugspelen van de toren naar c8 is dan vermoedelijk de iutéte verdediging. 20Dc2xa2 21. d5—d6, Wit nam voor zijn laatste twee zet ten 20 minuten bedenktijd. Het pion offer werd algemeen als „riskant." gezien, in de Moskouse perskamer. Slechts grootmeester Geiler hield na drukkelijk vol, dat zwart ver- lieskansen liep. 21. Tc8d8 Begrijpelijk, maar tegens de ondertekening van het ei gen doodvonnis. 22. d6d7. Da2c4 23. Df4—f5. h7h6 24. Tdlcl, Dc4a6 dekt veld c8 extra, 25. Telc7, b6b5 26.' Pf3d4/.. Da6b6 Na 26b4 is 27. Te8/., winnend, bijvoorbeeld 27Dd6 28. Td8:, Dc7: 29. Tf8: Kf8: 30. Dc5+, en wint. 27. Tc7c8, Pa5b7 Evenmin redt 27. g6, wegens 28 Td8:, Dd8: 29. Db5:. Duizenden sigarenwinkeliers zijn hiervan het slachtoffer geworden ten gunste van een aantal aandeelhou ders. Ook de fiscus trekt aan het kortste eind, want die zal een veer moeten laten van 70 miljoen gulden. Overleg „Is het niet te gek, dat een paar buitenlandse bedrijven kans zien een streep te halen door het beleid van de overheid, terwijl de betrokken be drijven aanvankelijk door afspraken zich hierachter hadden gesteld." De heer Dyk deelde nog mee, dat al byna een jaar getracht wordt tot een verantwoord overleg met de Stichting sigarettenindustrie te ko men. Er is slechts een bespreking op vrijwillige basis gehouden en dat was twee dagen vóór de behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Ka mer. Van werkelijk overleg was geen sprake; op dictotatoriale wijze werd het standpunt van de industrie ge dicteerd. Ook een bespreking op het ministe rie van economische zaken, waarbij alle partijen vertegenwoordigd waren en waarbij van de zijde van het mi nisterie bemiddelend werd opgetreden, bleef zonder succes. De detailhandel heeft nog water bij de wijn gedaan, maar de industrie bleef halsstarrig. De heer Dijk toonde ten slotte het vertrouwen dat het departement aan het eind van het jaar de zaak nog nader zal bezien, om dan met een compromisvoorstel te komen. Om de handelwijze van de sigarettenindustrie in de toekomst te voorkomen, zal de detailhandel voortaan bij de aan vang eisen op het ministerie van fi nanciën aanwezig te zijn bij het voor overleg. Men wil zo de industrie de pas afsnijden voor „nieuwe slinkse spelletjes". (Van onze sociaal- economische redactie) UTRECHT De heer A. IJska, voorzitter van de Nederlandse Chris telijke Agrarische Bedryfsbond heeft het vanmorgen in de ledenraad van de bond absurd genoemd, dat een gezin van twee personen met een inkomen van ƒ6000 nog ƒ300 belas ting moet betalen. Een echtpaar dat het minimuminkomen geniet van 142 per week krijgt ook nog 6,61 belasting ingehouden. Verlichting van de belasting voor deze groepen moet volgens de heer IJska beslist voorrang hebben boven een verla ging van de progressie in de belas ting voor de hogere inkomens. De heer IJska had nog meer bran dende verlangens in zijn openingsre de. Zo stelde hij een heel nieuw sys teem van loonpolitiek voor om uit de „grote verwarring van lonen en prij zen" te komen Hij vroeg om drie dingen voor de toekomst: 1. Prijsstijgingen die een bepaald percentage overschrijden moeten wor den opgevangen door een periodieke verplichte en overeenkomstige stij ging van de lonen. 2. Bij de verdere onderhandelingen Nigeria rukt op LAGOS Een officiële rege ringsverklaring uit Lagos meldt dat Nigeriaanse troepen het Biafraanse bolwerk Oemoeahia in handen hebben. De stad zou veroverd zijn na twee dagen van zware strijd. De verliezen aan Biafraanse zijde werden zwaar genoemd, terwijl de fede- rale troepen weinig manschap pen zouden hebben verloren. De gevechten om de stad hebben 1 volgens de berichten vijf dagen ge duurd. De laatste 48 uur zou Oemoeahia onder een zwaar bombar- i dement hebben gelegen waarbij veel Biafranen zijn gedood. Vorige week al werd gemeld dat duizenden Biafranen uit de stad wa- ren weggevlucht uit angst voor de oprukkende federale troepen. Gedu rende enkele dagen was radio- Biafra, lie in Oemoeahia was geves tigd, niet !n de lucht. Waarnemers geloven niet dat de val van het Biafraanse bolwerk het I einde van de nu 21 maanden durende burgeroorlog zal betekenen. Wel wordt .Ie federale overwinning be schouwd als een grote psychologische slag voor de Biafraanse strijdkrach ten. Verbindingen Alleen de stad Uli is nu nog in handen van kolonel Ojoekwoe's volge lingen. Het is niet bekend of verbin dingen vanuit deze stad met Europa tot stand zijn te brengen. BRATISLAVA Slovan Bratis lava heeft zich gisteren door een overwinning met 1—0 op het Schotse Dunfermline Athletic geplaatst voor de finale van het tornooi om de Europese beker voor bekerwinnaars Het enige doelpunt in de wed strijd welke in Bratislava werd ge speeld, viel voor de rust. De eerste halve finale wedstrijd wa.s in een Pd4c6, Pb7d6, 29. Pc6xd8, gelijk spel (11) geëindigd. Slovan Pd6xf5 30. Pd8c6, zwart geeft het i ontmoet op 21 mei in de finale het op. 1 Spaanse FC Barcelona. zullen de lonen de ontwikkeling van de produktiviteit kunnen volgen en zou de overheid er voor moeten wa ken dat het besteedbare inkomen niet boven een van tevoren vastge stelde norm uitkomt. 3. Meer ruimte per bedrijfstak tot loonsverhoging zou voor bezitsvor ming, van welke aard ook, gebruikt moeten worden Voor de landarbeiders afzonderlijk vroeg hij voor de toekomst een extra loonsverbetering, omdat de achter stand in beloning ten opzichte van de industrie-arbeider al weer aanmer kelijk is toegenomen, namelijk van 8,- per week tot 16 - per week, of twee kwartjes per uur. Dit verschil vond hij onaanvaardbaar. Voor het behoud van een kern van vakbekwa me agrarische werknemers vond hij maatregelen nodig Het landbouwbe leid zal hiermee rekening moeten houden. De NCAB-voorzitter toonde zich te vreden over de ontwikkeling van de werkloosheidscijfers. De werkloos heid is in een jaar tijds met 24.000 tot 65.000 man gedaald (2.2 pet.). De werkloze agrarische arbeiders kwa men van 2518 op 2195, terwijl er nog een openstaande vraag naar agrari sche arbeidskrachten is van 970. Ook in het noorden liep de werk loosheid terug: van 17.000 naar 14.000, maar de helft van het aantal agrarische werklozen bevindt zich nog in de noordelijke provincies. MANCHESTER U. TEN ONDER MILAAN Manchester United is zo goed als uitgerangeerd. De Busby babes, reeds uitgeschakeld in de eigen League en de bekerwedstrijd, gingen gisteravond in een kolkend San Siro-stadion in de halve-finale van de Europa Cup roemloos ten onder tegen een superieur spelend A. C. Milaan. De cijfers 20 zijn dan ook nau welijks een basis waarop Manchester United straks in Engeland voort zal kunnen borduren. Temeer omdat de Italianen, hoewel zelden tot specta culaire aanvalspatronen komend, de- defensief een klasse apart zijn. Manchester beëindigde overigens het duel met een - „tiental". Dit doordat linksback Fitzpatrick na een directe rechtse op de kaak van Kurt Hamrin vroegtijdig richting kleed kamer werd gezonden. Ook Gianni Rivera, Milaans peper dure troetelkind, speelde het duel niet uit. Hij werd het slachtoffer reeds na tien minuten van Nobby stiles' agressieve ingrijpen. Fogli verving hem. MilaanManchester United bleek tevens een drama voor sympathieke Bill Foulkes. De 37-jarige veteraan, overlevende ook van Manchesters vliegramp in 1958, die in verband met een waslijst van geblesseerde spelers, ijlings gemobiliseerd was, vergiste zich in de eerste helft in de startsnelheid van Sormani. Het projectiel dat de voet van Sormani verliet dompelde Manches ter ten slotte in een poel van wan hoop. Een wanhoop die tot gevolg had dat de Engelse ploeg steeds meer overtredingen beging. Een regen van bierflessen en ook fruit, gevolgd door een treffer van Zweed se Kurt Hamrin waren het einde van de Engelse Europa-Cup-droom. Want wie durft er nog een stuiver te geven voor de verdere kansen. Vlak voor tijd liet Rosato zich nog vervangen door Maldera. DEN HAAG De actie onder het motto „negen gulden voor negentig jaar" in verband met het 90-jarig be staan van de Anti-Revolutionaire partij heeft ruim 250.000 gulden op gebracht. Ongeveer 17.000 partijleden en sympathisanten hebben gemiddeld veertien gulden gestort op het spe ciale gironummer van het Fonds AR-Partijstichting. De stichting is optimistisch over het verdere verloop van de actie. Een aantal kiesvereni gingen is nog bezig met het organi seren van inzamelingen. OOSTERHESSELEN Het vijfja rige jongetje H. Tolma is gisteren op de Boerdijk bij Oosterhesselen door een vrachtwagen aangereden. Hij was op slag dood. NEW DEI.HJ Zestig mensen zijn verdronken nadat dinsdag een veerpont zonk in de rivier de Gan- dak, een van de zijrivieren van de Ganges. Het ongeluk vond plaats bij Chapra, in het noordoosten van India. Hoe dat kan? Heel eenvoudig als je zo vroeg moge lijk beginUte sparen met de Zilvervloot. Wanneer je ermee kuni! beginnen? Op iedere werkdag tussen je 15e en 21e verjaardag;oud-militairen zelfs tot en met23 jaar. Je spaart 6 tot 9 jaar een bedrag van ten minste f 30,- en ten hoogste f 300,— per jaar. Na afloop van de spaarter- mijn (bij huwelijk al na ten minste 3 jaar sparen) ont vang je over de totale inleg plus rente een belasting vrije premie van 10%. Wie bijv. 9 jaar f 25,— per maand inlegt, krijgt maar liefst 'n dikke f 3.500,- terug (f 2.700,— inleg, zo'n f 500,- aan rente plus een premie van ruim f 300,—). Daar kim je heel wat mee doen! Vraag een brochure aan het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting be zitsvorming, Postbus 51, Den Haag. (Van onze onderwijsredacteur) Het opereren van de Seholierenbelangenorganisatie is totnutoe door velen in het onderwijs wat argwanend bekeken, maar de inspecteurs die verant woordelijk zijn voor de keuze van de opgaven, hebben deze nieuwe bewe ging een behandeling op het eindexamen waardig geacht: bij de opsteititeis van de havo was er een die de kandidaten uitnodigde drijfveren, ontwikke ling en toekomst van een landelijke organisatie van studerenden aan scho len voor voortgezet onderwijs te beschrijven. Wat er uitkomt, houdt het onderwijs lekker voor zich maar dat is inmiddels een bekend verhaal. De verzameling titels in haar 'geheel is hieronder afgedrukt. Nummer 6 schijnt op enkele scholen erg in trek te zijn geweest. Titel 10 lijkt my niet gemakkelijk, maar een zegsman met ervaring vindt het laten produceren van een verhaal waarvan de eerste en laatste woorden gegeven zijn, „wel ?en geestig idee". De havo-kandidaten waren aan die tien titels met gehouden. De meer axact dan literair ingestelden konden in plaats van een opstel ook een be toog over „Structureel geweld" leveren. Hierbij moest gebruik worden ge maakt van gegevens in vier tekstfragmenten (van prof. Kwant, Martin Luther King, dr. Roskam en Bas Wielenga). Geen sinecure, denk ik. maar een enthousiaste rector zegt: „Dat is nu eens fatsoenlijk werk zoals we het in jaren niet hebben gezien". In ieder geval blijkt uit deze aanpak en uit die van het vorig jaar, dat de havo met het Nederlands op het examen wat nieuws wil ondernemen. ENGELS GELD Een nieuwe school en een nieuw examen willen niet altijd zeggen dat men met de opgaven een nieuwe richting uitgaat. Op het examen van de driejarige mavo-school moest volgens de eerste opgave van handelskennis- bedrijfsrekenen een bedrag in Engels geld naar een bank in Londen worden overgemaakt. Met het oog op de voorgenomen herziening van het Engelse geldstelsel maken vele scholen het de leerlingen met dat Engelse geld maar niet te moeilijk meer maar mavo-3 ging gisteren in die ontwikkeling niet mee. De handelskennisopgaven die de vierjarige mavo kreeg (2 uur), worden over het algemeen eenvoudig genoemd. De wiskunde van mavo-3 „vrij sim pel" en de wiskunde van mavo-4 „aardig werk", zij het dat er voor sommige kandidaten een symbolen-probleem in zal hebben gezeten. Over het laatste stuk van de handelswetenschappen voor hbs-A 2 uur), luiden de berichten: „vrij eenvoudig werk". De opgaven boden de kandi daten gelegenheid tot het ophalen van hun cijfer zegt men. De drie Duitse brieven die de kandidaten voor hbs-A gisteren geschre ven hebben (twee en een half uur), hadden betrekking op een bezoek, via een zakelijke relatie, van Tsjechen aan Nederland. Er vallen weinig bijzon derheden over te vertellen. Een beetje vreemd doet het wel aan dat de gegevens niet de geringste toespeling bijv. bevatten op wat in Tsjechoslowakije al geruime tijd gaande is. Met dit bleke geschrijf staat de school ineens heel ver van de werkelijk heid. Voor hbs-A zit het schriftelijk er nu ook op. De uitvallende vakken voor het mondeling zijn Engels en aardrijkskunde; Frans, Duits en geschiedenis worden dus wel mondeling geëxamineerd. UIT DE TOON Voor de mulo-kandidaten was er gisteren een Frans verhaal met vragen (anderhalf uur) over de eigenaar van een goed eethuisje, die keer op keer mensen met klachten in zijn zaak krijgt Er blijkt een instituut achter te zitten dat lessen geeft in het overwinnen van verlegenheid. De cursisten wor den op het restaurant afgestuurd voor oefeningen in schandaal-maken. Een niet onaardig verhaal, maar of de kandidaten het nu zo aardig gevonden hebbenHet slot van de geschiedenis schijnt niet door ieder begrepen te zijn en er waren een paar lastige vragen. De verwachtingen over dit werk zijn dan ook vrij somber. Bij Engels (ook anderhalf uur) lag het gunstiger. De belevenis met een opgezette slang was zo beschreven, dat men zich gemakkelijk in de situatie kon inleven. Als iemand de vertaling van het woord „snake" niet kende, heeft hij met dit avontuur toch moeite gehad, maar die vertaling moet men ten slotte wel gevonden of geraden hebben. De vragen waren goed ge varieerd, maar wel hoor ik van enkele leraren wrevelige geluiden omdat de vragenbatterij te ver wordt uitgebreid met aanvullende vragen, die niet al leen op verduidelijkingen slaan. Ten slotte voor do mulo-A-kandidatcn de algebra. Als de opgaven te moeilijk zijn, is men slecht te spreken, maar als ze te gemakkelijk zijn, is het ook niet goed. Een deel van het werk was zo doorzichtig dat het ook gebruikt had kunnen worden als voorbeeld voor beginnelingen. „Dit valt uit de toon", aldus een reactie van leraren die zich wat beledigd blijken te voelen. De reactie van de kandidaten loog er ook niet om: de beschikbare tyd was anderhalf uur, maar velen waren al in drie kwartier klaar. KLEUTERSCHOOL Over naar moeilijker werk. De Engelse toets van de havo zeven teks ten met vijftig vragen in twee uur wordt „.aangepakt" genoemd. De mms- kandidaten, die op hun laatste examendag maar één vak (frans; twee en een half uur) hadden, werden verblijd met een vertaling die heel lieflijk de be tekenis van de kleuterschool aan de orde stelde maar met een paar min der lieflijke obstakels erin. Het hier volgende fragment geeft er een voor beeld van. „En/in, le nombre des ndultes est trés réduil par rapport au nombre d'enfants et pour eux ceux-ci ne sont jamais une gêne. lis sont la pour le comprendre, l'aider le servir au sens noble du terme." Vooral over dat „pour eux ceux-ci" mag men zich wel tweemaal bera den. Maar daar blijft het niet bij. Deskundige zegsvrouwen en -mannen noemen het hier gebruikte „le comprendre" aanvechtbaar Frans. De bedoeling is duidelijk, maar waarop heeft dat „le"-in-het-enkelvoud betrekking? Men vermoedt dat er in de oorspronkelijke tekst geschrapt is; „Naar een artikel uit Tendances" staat eronder. Het laatste woord hierover zal nog wel niet gezegd zijn. Verder commen taar: Waarom krijgt de mms zo'n braaf verhaaltje over de kleuterschool? Sommige examenopgaven (niet alle: zie het begin van dit verslag) schijnen meer te zijn afgestemd op een denkbeeldig slag van zoetelijke leerlingen dan op de nuchtere en lastige, onverschillige en vrolijke troep die in feite de scholen bevolkt. En verder kunnen kandidaten die beven voor het vonnis over alles wat zij op papier hebben gezet, zoals geen hoop dan toch misschien vertrouwen putten uit de gedachte dat hun woorden zorgvuldig gewikt en gewogen worden. Ziehier een voorbeeld uit de normen voor de beoordeling van de Engelse vertaling van het gymnasium. Een snipper van deze tekst luidt: „however slowly and however tentatively." Als „goed of passabel" worden hierbij de volgende vertalingen beschouwt: hoe... ook; zij het ook nog zo; langzaam, traag; aarzelend, moeizaam, hoe men ook steeds heeft moeten proberen, tastend. Voor een halve fout wordt gerekend; zy het slechts; ge leidelijk, voorzichtig, voorzichtend zoekend, door steeds te proberen. En .voor een volle fout: zij het ook, echter, zij het langzaam hoewel; aftastend, met (veel) moeite, trapsgewijs, met veel inspanning, onderzoekend. Zo is de tekst brokstukje voor brokstukje bekeken. De eindtelling bij dit werk is: bij geen enkele fout of bij 1 fout een 10; 2 t/m 4 fouten een 9; 5 t/m 7 fouten een 8; 8 t/m 10 fouten een 7; 11 t/'m 13 fouten een 6; 14 t/m 16 fou ten een 5; 17 t/m 20 fouten een 4; 21 t/m 24 fouten een 3. Daaronder vermeldt het staatje heel laconiek nog: „etc." De normen voor de Engelse vertaling van de hbs liggen een tikje anders: hier staat men met 14 fouten nog op een 6, bij 17 fouten op een 5, bij 21 op een 4 en bij 25 op een 3. Daarna de toevoeging dat er een 2 wordt gegeven voor 26 fouten „enzo voorts." Het zou om te besluiten een te somber perspectief zijn als niet vast stond dat er maar weinigen zullen zijn die in dat werk meer dan 26 fouten hebben weten te maken. OPSTEL VOOR HAVO (3 uur) 1. De verliezer 2. Bouwen: gisteren, vandaag en morgen 3. De mens en zijn streven naar welvaart 4. Het ruisen van de bomen 's nachts is van groter leven de pijn wordt kleiner staande op de warme grond tussen hun voeten (D. Hillenius) 5. „Ik vind bouwen aangenamer werk dan afbreken, maar als 't afbreken vereist wordt(Multatuli, uit Idee 178). 6. Moet het leven altijd worden verlengd? De moderne geneesmiddelen, operaties en transplantaties stellen ons in staat het leven te verlengen, of, anders gezegd, de dood uit te stellen. De vraag dringt zich op in hoeverre gebruikmaking van die mogelijkheden voor de in dividuele mens en voor de mensheid zinvol is. Bespreek dit thema onder een zelf te kiezen titel. 7. Je kunt kiezen uit twee mogelijkheden: a. Bespreek enige door jou gelezen werken van één moderne schrijver (prozaïst of dichter) zó, dat de gemeenschappelijke problematiek of het gemeenschappelijke thema in die werken duidelijk tot uiting komt. Kies zelf een titel. b. Bespreek enige door jou gelezen werken van verschillende moderne auteurs van proza of poëzie zó, dat je de gemeenschappelijke proble matiek of het gemeenschappelijke thema duidelijk in je beschouwing laat uitkomen. Kies zelf een titel. 8. De functies van de Ders in democratische en in totalitaire maatschap- >ijvormen. 9. Er is een duidelijk streven om te komen tot een landelijke organisatie /an studerenden aan scholen voor voortgezet onderwijs. Bespreek deze be weging, waarbij je aandacht kunt schenken aan de drijfveren, de ontwik keling tot dusver en aan de verwachtingen voor de studerenden en voor het onderwijs. Kies e entitel. 10. Schrijf een verhaal dat begint met de woorden: De druppels spetterden hoog op, en dat eindigt met de woorden: in de verte lag het station. Je mag met deze woorden van alles doen (als zin gebruiken, als deel van ?en zin, tussen aanhalingstekens zetten enz.) behalve ze van plaats doen ver anderen. Bindend is. dat ze werkelijk de allereerste, respectievelijk de aller laatste woorden zijn van je tekst. Het is natuurlijk wel de bedoeling, dat er een geheel ontstaat. Dus niet de verplichte woorden aan een willekeurige tekst „vastplakken", maar van uit het opgegeven begin werken naar de slot woorden toe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11