DANKBAAR ZIJN VOOR DE WENSEN VAN DE JEUGD Wij weten niet precies zullen uitkomen waar we I Uw probleem is het onze.... Japanse kerken zijn present op Expo '70 ëmaanden graU* Je* Horeca-personeel moet alcoholist herkennen L J LI P BEROEPÏNGSWERK 1 Een woord voor vandaag Jaarvergadering commissies van beheer Prof. dr. D. Nauta: Men beginne van onderaf x 20. p. maand met ons exclusieve v° - f.tkmlM*, Dr. P. H. Esser op HOCRA-congres de economie: Joegoslavische hoogleraar in mi U l DINSDAG 22 APRIL 19(j Paulus draagt de christenen van Philippi op zijn hart: „daar gij allen, zowel bij mijn gevangenschap, als bij mijn verdedi ging en bevestiging van het evangelie, deelgenoten zijt van de mij verleende genade". ,Jk ben zo bang voor de dood", klaagde eens een gezonde huismoeder tegen de oude ds. Hoekendijk, vader van de be kende professor. Ds. Hoekendijk antwoordde: U hebt geen stervensgenade nodig. Al wat u nu nodig hebt is aardappel schilgenade." Paulus spreekt hier niet over de genade die ons tot een kind van God maakt, maar over de genade die ons in staat stelt onder alle omstandigheden te leven als een kind van God. Paulus ontving „rechtbankgenade". Maar hij zegt iets merkwaardigs. Terwijl hij juist voor de romeinse rechter heeft gestaan zegt hij tot de mensen in Philippi: „U bent deelgenoten van mijn rechtbankgenade." Maar deze mensen stonden toch niet voor een rechtbank? Als wij zorg dragen voor elkaar en de gemeente van Philippi leefde mee met Paulus komt wat God de één schenkt de ander ten goede. De gemeente deelt in de aan Paulus ge schonken genade. Door zijn kracht wordt het geloof van de Philippenzen versterkt. Dat betekent ook dat als wij falen, anderen om ons heen mede de klap opvangen. Een christen faalt nooit alleen, maar wordt ook nooit alleen gezegend. We lezen vandaag: 2 Kronieken 22 1—12. Brieven die niet rijn voorrien van naam en adre» hunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder- lljke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postxe- gels te worden Ingesloten. Vraag: Een door mij verhuurd winkelpand ligt in een saneringsge- bied. Het komt binnenkort leeg. Nu wil de gemeente het kopen voor taxatiewaarde. Ik vind die prijs veel te laag. Het kan nog wel een jaar of vier duren voordat ze aan de af braak beginnen. Is de gemeente nu niet verplicht meer te geven dan de taxatiewaarde? Antwoord: Het lijkt billijk dat u de taxatiewaarde voor het pand ont vangt Maar is het wel de taxatie waarde? Is de taxatie geschied door een beëdigd makelaar? Is de taxatie misschien niet lang geleden geschied? Ga eerst eens dit nauw keurig na. Vraag: Iemand werkt overdag in loondienst en maakt 's avonds sten cils voor organisaties en andere klanten. Hij doet dit zelfstandig en rekent de gebruikelijke prijzen. Hij Is wettelijk erkend bij de kamer van koophandel. Bruto-omzet onge veer 1000. Vijf jaar geleden deelde de inspecteur van belastingen mede dat omzetbelasting niet verschuldigd was omdat de omzet niet boven de ƒ2000 uitkwam. Moet hij nu BTW in rekening brengen en betalen? Antwoord: Gezien aard en om vang van werkzaamheden zal hij voor de inkomstenbelasting niet en voor de belasting toegevoegde waar de wél als ondernemer gelden. In beginsel moet hij dus zijn prijzen opnieuw bepalen. Er moet af. wat er volgens de oude berekening aan om zetbelasting in zat (via inkopen). Dit is alleen maar te schatten. En dan moet de nieuwe BTW erbij, zoals ook bij zijn inkopen gebeurt. Het verschil tussen de in rekening gebrachte BTW en de bij inkopen betaalde BTW moet hij afdragen in dien dit meer is dan 1200 per jaar. Is het minder, dan mag hij het als douceurtje beschouwen. Hij kan aan de inspecteur vragen vrijgesteld te worden van administratieve ver plichtingen. De afnemers zo deze onderne mers zijn kunnen dan echter de door hen aan de betrokkene betaal de BTW niet aftrekken. Zijn de af nemers geen ondernemers, dan maakt dit niets uit, want dan kun nen zij die BTW toch niet aftrek ken. Vraag: Enige maanden geleden ben ik 65 jaar geworden en nog altijd heb ik niets gehoord van de AOW. Antwoord: Wend u zo snel moge lijk tot de raad van arbeid en dan komt het in orde. Vraag: Een muur van een pand laat water door. De erfgenamen blote eigenaars willen deze muur met vochtwerend materiaal laten insmeren om hem waterdicht te ma ken. De erflaatster heeft dit euvel nooit laten herstellen. Wie draagt de kosten, de vruchtgebruiker of de blote eigenaren? Antwoord: De vruchtgebruiker is alleen aansprakelijk voor gewone reparaties. Voor grove reparaties is hij slechts aansprakelijk indien deze noodzakelijk zijn geworden door ge brek aan gewoon onderhoud. Ken nelijk betreft het hier een grove re paratie. Vraag: De verhuurder antwoordt niet op mijn schriftelijk tweemaal gedaan verzoek om reparaties te- verrichten. De gootsteen moet uitge hakt worden en opnieuw met tegels ingemetseld Het overdekte balkon lekt. Het straatje voor mijn huis is dermate verzakt dat ik door plassen water moet lopen om bij het portiek te komen. Kan ik weigeren de huur verhoging te betalen? Antwoord: - Niet zo maar Waarschuw liever de bouwpolitie der gemeente Die kan de huiseige naar een aanmaning sturen om de répara: ies te verrichten en deze desnoods op zijn kosten uitvoeren. U kan zich ook tot de Kantonrechter wenden, maar neem dan goede juri dische bijstand. Wij nemen aan dat het straatje voor het portiek bij het huis behoort en niet openbare weg der gemeente is. LUNTEREN Dinsdag 29 april zal op „De Blije Werelt" de zeventiende algemene vergadering van het lande lijk verband van commissies van be heer der Gereformeerde Kerken wor den gehouden. Er zal gesproken wor den over de communicatie-be vordering in de Gereformeerde Ker ken. De bespreking wordt ingeleid door korte inleidingen over actuele vraagstukken door drs. E. Hazelaar, T. van der Kooij, dr. P. G. Kunst, A. M. van der Linden en D. J. van der Meer. UTRECHT Donderdag 8 mei wordt in het gebouw voor kunsten en wetenschappen aan de Mariaplaats de jaarvergadering van de Gerefor meerde Bond gehouden. In de mid- dagveegadering, die om twee uur be gint, spreekt ds. L. Blok uit Ridder kerk over het leven der heiligma king. Prof. dr. Nauta Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT De jeugd wil inspraak in kerkelijke aan gelegenheden. Op het pastoraal concilie is in zekere zin hieraan voldaan. Moeten andere kerken dan de rooms-katholieke dat ook doen, in casu de gereformeerde? Wij moeten dankbaar zijn voor deze wensen van de jeugd. De inspraak moet via de plaatselijke gemeenten, dus van onderafaan komen en niet direct via de synode. Dit zijn enkele hoofdpunten uit het artikel „Meespreken van jongeren in de kerk", dat prof. dr. D. Nauta, eme ritus hoogleraar aan de VU, in Cen traal Weekblad heeft geschreven. Prof. Nauta meent, dat de oren na tuurlijk niet mogen worden dicht- gestopt voor de verlangens van de jeugd. „En indien wij het zouden trachten te doen, zal binnen kortere of langere tijd de harde werkelijk heid ons wel anders leren." „Het komt mij voor dat wij er zelfs nog op een andere wijze tegenover moeten staan. Wij mogen dankbaar zijn, dat een drang van de bedoelde aard onder de jongeren aanwezig is. Het is een zorgelijk teken, wanneer het verlangen om te mogen me- despreken in de beleidskwesties der (Van onze kerkredactie) TOKIO De 880.000 pro testanten en rooms-katholieken in Japan hebben paus Paulus uitgenodigd, om in augustus 1970 hun land te bezoeken ter gele genheid van de wereldtentoon stelling Expo '70, die dan bij Osaka gehouden wordt. Op deze tentoonstelling zullen ook de godsdiensten vertegenwoordigd zijn. De rooms-katholieken en de protestanten van Japan werken sa men aan een paviljoen, dat in ver houding tot de anderen klein zal zijn, maar toch nog begroot is op meer dan een miljoen gulden. Men ver wacht dertig miljoen bezoekers. Het motto van het christelijk pa viljoen zal zijn „Ogen en handen": de ogen van geloof, hoop en liefde en de handen van gebed, dienst en verzoe ning. Miljoen De kerken van Japan hebben zich tot doel gesteld, om door een groots opgezette evangelisatiecampagne het totaal aantal christenen in het land nog voor het begin van de wereldten toonstelling de miljoen te laten pas seren. Een andere grote manifestatie zal het Baptistenwereldcongres zijn, dat een maand voor de Expo, in juli 1970 in Tokio wordt gehouden. Dit congres zal worden voorafgegaan door evan gelisatiecampagnes in veertien lan den in Azië, van Japan tot Pakistan. kerk blijkt te ontbreken onder de jongeren. Ik vraag mij af, of er van die zijde wel drang genoeg bestaat en aan de dag wordt gelegd om mee invloed te oefenen." De schrijver meent, dat vooral in een kerk van gereformeerde signa tuur geen twijfel mag bestaan over de vraag of er wel moet worden vol daan aan deze wensen van de jeugd. „Of het zou moeten zijn dat men erop wil wijzen dat in de Kerk het beslissend woord toekomt alleen aan haar Heer. Wij hebben hier een factor waar mee in de Kerk als in geen andere gemeenschapkring behoort rekening te worden gehouden. Het meespreken kan er nooit toe leiden dat degenen die meespreken alles zetten naar hun hand. Maar dit geldt niet alleen voor de jongeren." Concilie Het meest belangrijke vindt prof. Nauta het op welke wijze aan het verlangen om te mogen meespreken kan worden voldaan. Men kan niet zonder meer afgaan op de in andere kerken gevolgde methoden. Sommige jongeren stellen het pastoraal conci lie ten voorbeeld. In de Gereformeer de Kerken zouden de jongeren in na volging deel moeten nemen aan de synodes. Prof. Nauta legt echter uit, dat dan het verschil in structuur en opbouw van beide kerken uit het oog wordt verloren. In de Gereformeerde Kér ken wordt het beleid in eerste instantie bepaald in en door de plaatselijke kerk. Voor wat de Zo stellen veel jongeren het zich voor, als op het pastoraal con cilie. Daar mag de jeugd afge vaardigd zijn en ook nog zijn woordje doen. ,^/laar de struc tuur van de Rooms-katholieke Kerk ziet er nu eenmaal anders uit dan die van de Gereformeer de Kerken", schrijft prof. Nauta. Rooms-Katholieke kerk betreft moet men dan denken aan de bisschoppen. Teveel wordt het zwaartepunt van de plaatselijke kerk naar de synode verlegd. Aan de plaatselijke kerk moet een primaire positie en taak blijven toegewezen. Beraad moet plaatsvinden in de plaatselijke kerk. Zwaartepunt Prof. Nauta merkt hierbij op, dat de synodes „in onze kerkinrichting" ook een belangrijke functie vervul len. Deze functie is in de loop der jaren toegenomen en versterkt, maar het gevolg is, dat het zwaartepunt uit de plaatselijke kerk wordt verlegd naar de synode. „Ik meen echter nog altijd dat een dergelijke opvatting niet in over eenstemming is met de bestaande structuur en inrichting van onze ker ken." In de plaatselijke kerk behoort er beraad te zijn over de vraag hoe de jongeren gelegenheid kunnen ontvan gen om invloed uit te oefenen op het beleid. Hiermee wordt tevens herin nerd aan een regel, die te veel werd veronachtzaamd, namelijk de in vloed van de gemeenteleden in het algemeen op de gang van zaken. „Het was onder ons een goede zaak dat de gemeenteleden mochten meespreken in het beleid. De kerke- raad behoort niet alles op eigen gele genheid te bedisselen. Hoe meer aan de leden der gemeente de gelegen heid wordt gegeven om mee te leven en zich betrokken te gevoelen bij de behandeling der kerkelijke aangele genheden, des te beter floreert het kerkelijke leven. Het zal daarom zaak zijn dat men plaatselijk aan het bedoelde verlan gen zoveel mogelijk tracht tegemoet te komen. Het kerkelijk leven kan er niet anders dan wel bij varen. En wanneer men de zaak plaatselijk aanpakt, zullen de vruchten van dat vernieuwde en versterkte leven ook openbaar worden in het werk van de classicale en synodale vergaderingen. Men beginne van onderaf," aldus prof. Nauta. Veel voorstanders van celibaat DETROIT Ongeveer de helft van de priesterstudenten in de Vere nigde Staten heeft geen bezwaar te gen het priestercelibaat. Dit blijkt uit een onderzoek, dat in april 1967 aan 95 seminaries (7200 seminaristen) is verricht. Op de vraag, of zij ernstig zouden overwegen om te trouwen, als de kerk dat zou toestaan, antwoordde veertig procent, dat zij dat waarschijnlijk niet of beslist niet zouden doen. Eveneens veertig procent ant woordde bevestigend of waarschijn lijk. De rest wist het nog niet. De nieuwste WurliTzér GAWINA ELECTRONISCHE ORGEIS SPAAR-terwijl Uspeelt-SYSTEEM Bij Van Urk de grootste keus: meer dan 150 instrumenten van alle vooraanstaande merken. Prijzen vanaf 995.- tot 28.000.- Ook in HUUR met recht van koop Sinds 1898 Dagelijks geopend van 8.30 tot 18.00 uur. Vrijdagavond tot 9 uur. Westtrslnfltl 42-44. R'dam. lel. (010) 136400, 8 li> (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Dr. P. H. Esser, consulent voor alcoholis me heeft tijdens het HOCRA- congres dat maandag, dinsdag en woensdag in Rotterdam is en wordt gehouden, gesproken over alcohol-patiënten en hoe zij zijn te herkennen door horeca-per soneel. Hij sprak over de sociale en hygiënische verantwoorde lijkheid in de horeca-bedrijven. Dr. Esser stelde dat hoewel drank veel goede eigenschappen heeft er ook gevaren zijn. Bij die goede rekent hij het verbeteren van een neerslachtige stemming, het vergemakkelijken van opper vlakkig contact met anderen, het versterken van een saamhorigheids gevoel, het verlichten van spannin gen en leed en het wegnemen van angstgevoelens, onzekerheid en ver moeidheid. Het is, aldus dr. Esser, len. een mooie en goede taak de mens daartoe in de gelegenheid te stel- „Maar", zo ging hij verder, „veroor zaakt het bevrijdingsmiddel om zich te kunnen ontspannen echter door een te grote dosering en een te fre- 1 3 5 6 7 8 E 9 ,0 Vul horizontaal in: 1. onbep. voor- naamw., 2. trotse, 3. onderricht, 4. bestelling, 5. kleur, 6. visnet, 7. afzon derlijk, 8. meertje, 9. vertrouwelijk 10. zuster. Bij juiste oplossing vormen de be ginletters een zegswijze. Oplossing vorige puzzel. 1. vervolg. 2. gelegen, 3. termiet, 4. drempel, 5. serpent, 6. mortier, 7. por tier. BELGRADO De linkervleugel van ons I gezelschap beziet het Joegoslavisch stelsel ;met onverholen twijfel. Dit is geen socialis me. Het is kapitalisme onder een andere vorm. Zij worden versterkt in die overtui ging, door de betrekkelijk grote inkomens verschillen, door de Coca-Cola en de duizen den Fiats. Aan de Joegoslavische gastheren worden Mao's China en Castro's Cuba ten voorbeeld gehouden. Daar doet men een be roep op solidariteit en idealisme in plaats van op de typisch kapitalistische geldprikkel. De Joegoslaven vragen of men wel eens werke lijk geprobeerd heeft miljoenen mensen te laten werken, gedurende langere perioden, louter op grond van idealisme en solidariteit. Moet in zulke gevallen geen beroep gedaan worden op dwang? „Marktsocialisme" heeft volgens de Joegoslaven in sterke mate de voorkeur boven het plansocialisme, zoals dat elders te zien is. Inmiddels komt dit markt-socialisme wel zeer dicht bij ons Westers economisch stelsel. Uiteraard zijn er twee belangrijke verschillen: eigendom en beslissingsrecht voor de werknemers. Eigendom be tekent zeggenschap en delen in de winst. Waar ligt in Joegoslavië de zeggenschap en waarheen gaat de winst? Bij ons ligt de zeggenschap vooral bij de directie en haar staf, voozover die weer niet afhankelijk zijn van houders van grote aandelenpakketten. De werknemers delen slechts mondjesmaat in de winst, maar daar staat tegenover, dat hun.inkomen vast is, en niet (sterk) onderhevig is aan de schom melingen van de markt. De winst gaat, voorzover niet besteed aan belasting, naar nieuwe investerin gen en naar de aandeelhouders. Arbeidsraad In Joegoslavië ligt de beslissingsbevoegdheid bij de arbeidersraad. Hierop is echter wel iets af te dingen. De stem van de directie en de deskundige staf weegt ongetwijfeld zwaar. Zonodig zullen Economische Kamer en vakvereni ging en niet te vergeten de communistische liga de I arbeidersraad nog wel onder druk kunnen zetten jom al te „wilde" besluiten tegen te gaan. Wat de winstdeling betreft, moet worden opge- I merkt, dat hier een no^al gevoelige verliesdeling tegenover staat. De mogelijkheid om een bedrijf met lage inkomens (en dus verliesdeling) te verla ten, door naar beter renderende te gaan, is beperkt door werkloosheid en in sommige gevallen doordat de onderneming over flats voor hoog gekwalificeer de krachten beschikt, die er over kunnen beschik ken, mits zij een vijf- of tien-jaars contract met het bedrijf afsluiten. (Een vakbondsleider sprak in dit verband van „flatslavernij" en was van mening dat zulke contracten dienden te verdwijnen). Toch blijft als positief element, dat de leiding van de onderneming moet berusten op voortdu rende overreding, en niet op directe dwang („voel je er niet voor, dan zoek je maar een andere baan"). Een andere zaak is natuurlijk of dit sys teem buiten een bedrijfsleven, dat nog voorname lijk uit middelgrote ondernemingen bestaat, zal kunnen functioneren. Denk aan het voorbeeld van een chemische fa briek met een zeer hoge investering per hoofd. Is het redelijk, dat de werknemers, die in zo'n bedrijf werken met zo'n groot maatschappelijk kapitaal beslissen wat daarmee gebeurt? Dat zij onderling de winst maar verdelen? Zou, in een socialistisch land, dan toch de staat geen vinger in de pap behoren te hebben, zelfs in een kapitalistisch land zal daaraan op den duur nauwelijks te ontkomen zijn. Door prof. W. Albeda Maar juist hier wringt een schoen. Joegoslavië neemt de theorie van het Marxisme over de „afster vende staat" serieus. Men wil geen machtige staat, die het economisch leven leidt. Eigenlijk wil men, dat zo veel mogelijk functies vervuld worden door „zelfbesturende bedrijven" zonder tussenkomst van buitenaf. Daarom moeten bedrijven zelf zoveel aan sociale zorg doen, aan woningbouw enz. Sommigen zien, behalve de staét, ook de vakvereniging en op den duur ook de communistische liga verdwijnen. Dan besturen de communes zichzelf, terwijl zelf besturende productie-organisaties in onderling overleg het economisch leven regeren. Deze opvat ting komt merkwaardig dicht bij anarchistische utopiën. Het is dan ook moeilijk er iets anders dan één utopie in te zien, die men pas over generaties verwezenlijkt ziet als door verregaande mechanise ring en automatisering het fundamentele schaarste probleem zal zijn opgelost. Een hoogleraar in de economische organisatie zei het zo: „Wij weten niet precies waar we zullen uitkomen. Duidelijk is wel, dat we niets voelen van een centraal geleide planeconomie met zijn inhe rente dwang en verstikking van het initiatief. Evenmin voelen we voor het Westers systeem dat weliswaar ruimte laat voor initiatief en gede centraliseerde beslissingen, maar in die beslissin gen de massa der werknemers niet wil laten partici peren. Zij kunnen zich tevreden stellen met de consump tie, die uit dit stelsel voortvloeit". Zo gezien worstelt men in Joegoslavië met een probleem, dat ook ons beroert. Met het vraagstuk van markt en zeggenschap in het sociaal economisch bestel. Het getuigt van moed dat men bij de aanpak van deze problematiek durft te experi menteren en direct klaar staat met correctie als bet niet zo loopt als men gedacht had. Alternatief Als alternatief voor het Russische systeem is het Joegoslavische zeker zeer aantrekkelijk. Of het dat ook voor ons systeem is, moet betwijfeld worden. Hoezeer ook een aantal elementen te waarderen zijn, met name valt daarbij te denken aan de grote mate van inspraak Van onderaf, de grote vraag is of men bijvoorbeeld een Philipsconcern of een Uni lever zou kunnen organiseren volgens de Joegosla vische beginselen. Moet niet veeleer geconcludeerd worden, dat het systeem past, en niet onredelijk werkt in de hui dige fase van Joegoslavië als ontwikkelingsland, maar dat ook wij een „eigen weg" zullen moeten volgen, beter wetend waar we niet, dan waar we vel willen uitmonden? Naar mijn overtuiging is het systeem van de mdernemingsgewijze produktie veel meer plastisch lan men wel eens denkt-, Joegoslavië toont aan. dat het, onder bepaalde omstandigheden, mogelijk is het stelsel te „vullen" met ondernemingen, met verregaande medezeggen schap. De vorm van eigendom, die wij kennen in de \.V. biedt ongetwijfeld mogelijkheden om zowel het streven naar grotere inspraak der werknemers als de behoefte aan een meer planmatig omgaan met onze nationale schaarse goederen als ruimte, hygiëne, schoon water en lucht e.d. op te vangen. Ongetwijfeld zou de neiging tot experimenteren, de bereidheid om reeds ingeslagen wegen te verlaten, zoals die in Joegoslavië te zien zijn, daarbij van grote waarde zijn. N1EUN quent gebruik dusdanige veranderin- gen in het lichaam dat een ziekelijke behoefte aan et middel ontstaat, dan wordt het tijd het te laten staan." Een gevaar ziet hij in de re clame die het alcoholgebruik tot ve buiten de grenzen van het oorspron kelijke doel stimuleert. De horeca-ondernemer zal volger; dr. Esser het tijdig moeten onderken nen en de moed moeten hebben om c? een gegeven ogenblik de man onds invloed niet meer te tappen. Heti in het belang van individu en meenschap dat de drinker die maat kan houden op dieet komt i zich aan zijn dieet houdt." Dr. Ess gaf de Hocra-congressisten tien put ten voor herkenning van de alcohol patiënt. ONDING Hoewel ook dr. Esser het rijden onder in vloed afkeurt, waarsohuwde hij het niet te overschatten. Slechts twaalf procent van alle dodelijke on gelukken is veroorzaakt door mensen die hadden gedronken. Zo vindt hij het door de justitie vastgestelde pro millage een wetenschappelijk onding, evenals de bloedproef. Er zijn vol gens hem genoeg apparaten die de toestand van iemand veel beter kun nen weergeven. Hij demonstreerde er enkele op het congres. Volgens dr. Esser verdient het aan beveling in kleine horeca-bedrijven te beschikken over testbuisjes of, in grote horeca-zaken over zogenaamde breathalyzers zodat automobilisten zelf kunnen controleren of zij strafbaar zijn als zij gaan autorijden Vooral omdat de meeste controles door de politie 's nachts worden ge houden. Hij zei „Als je 's nachts om half twee rijdt ben je eigenlijk al verdacht." Acht verraders in Malawi opgehangen BLANTYRE In de hoofdstad van de Afrikaanse staat Malawi zijn maandag acht mensen opgehangen bij een poging tot moord op presi dent Banda. Zij zouden hebben be hoord tot een groep van 17 mannen die in september 1967 onder leiding van oud-minister Chisiza het land binnendrongen met het doel de presi dent te vermoorden. NED. HERV. KERK Beroepen te Zevenhuizen: A. G. v. d. Linden te Nijega; te Tholen: A. Vliet- stra te Waarder (Z.H.); te Baambrugge (toez.): W. oerman te Aalsmeer; t< Waspik (toez.): D. C. v. Wijnen Goedereede. Aangenomen naar Bloemendaal (toez.): dr. L. G. Wagenaar te Leeu warden; naar Barneveld (buitengew. wijkgem.): A. Stegenga te Vianen. Bedankt voor Nijverdal (toez.): J. Folkertsma te Apeldoorn; voor Eder- veen: G. C. Post te Giessendam; voor Nieuw Vennep-Abbenes: C. v. d. Bosch te Gorkum; voor Driel (in past. verband met Eist): A. v. d. Ban te Kamperland: voor Oude Mijnstreek: mej. A. A. v. Leeuwen, vic. te Gorssel; voor H. I. Ambacht (bij nadere beslissing): S. W. Verploeg te Leerdam. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Waddinxveen (vac. J. Snoey): D. J. Modderaar te Voor schoten: naar Ermelo (4e pred.pl.): drs. R. v d. Berg te Bodegraven. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Capelle a.d. IJssel: J. Strating te Hattem. Bedankt voor IJsselmuiden-Grafhorst (B): C. Bakker te Oldenzaal-Glaner- brug: voor Zuidbmek-Veendam: H. Mostert te Harderwijk. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Nunspeet: H. C. v. d. Ent te Katwijk a. Zee. Het wppr in F"»*«nn Amsterdam l.bew. Frankfort zw bew. Genève regen Innsbruck zw bew. Kopenhagen zw.bew. Locamo regen Londen onbew. Luxemburg rw bew. Madrid zw bew. Majorca zw.bew. München geh bew. Nice regeu Rome geh.bew. Wenen h.bew. Ztirich regen Li rest slis: met pari uit! Ei puni vooi N. ke zijn de keei Woi vooi behi net Lev N keld moe deel die kies

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2