IERLAND ROEPT HULP VN IN 0LGA Commentaar F,mil Zatopek moet boeten voor verzet tegen Russen Illllllll!!!! Uw matros Praag waarschuwt de Arabische landen Massale aanval op Jordanië Reclame bedreigt tv-reportage i Het Kwartet Britse interventie zou situatie verergeren Iets kouder Voor nieuwe oorlog in Nabije Oosten ZIE MIDZA mededeling Radio-Amman Hechte TBC-explosie in Elspeet ONDERZETTEGEL^SSW OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen Nieuwe Leidse Courant Dfreci tir: F. DIemer Hocfdiedacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Dinsdag 22 april 1969 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen HocrBJfeantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Eire neemt kontakt op met Thant Inmenging binnenlandse snak Klimaat bederven DUBLIN De Ierse regering heeft een dramatische stap ge nomen in de crisis inzake de burgerrechten in Noord-Ierland. Premier John Lynch besloot op een spoedzitting de kwestie voor de Verenigde Naties te brengen. Minister van buitenlandse zaken Aiken zal zich op korte termijn naar New York begeven. Premier Lynch zal op zijn beurt met premier Wilson gaan praten. Een rooms-katholiéke kerk in Londonderry, door politie be schermdwordt met stenen be kogeld. Veel is in de maneschijn der herinnering schoner dan in het zonlicht der werke lijkheid. SIB.IUS „Mam zei dat ik moest oefenen, maar ze zei niet waarmee." De afgelopen 24 uur passeerde een uitgestrekt regengebied ons land. Het behoort bij een de pressie, waarvan het centrum vanmorgen boven het westelijke deel van de Noordzee lag. Onder invloed van dit regengebied en de daarbij behorende bewolking kwamen de minimumtemperatu ren vannacht niet beneden de 5 graden. Het eerder genoemde lage drukgebied verplaatst zich lang zaam in oostelijke richting naar de Duitse Bocht. Een randsto- ring die bij de depressie behoort en die vanmorgen boven Zuid- Ierland lag, trekt om het lage drukgebied heen in de richting van Frankrijk. Hierop volgt een zwakke rug van hoge luchtdruk, waardoor de windsnaar richtingen tussen west en'noordwest zal ruimen. In deze stroming kunnen enkele buien voorkomen, waarbij de temperaturen iets lager zullen zijn dan vandaag. Vooruitzichten voor donder dag: aantal uren zon: 1 tot 7 uur; min. temp.: omstreeks nor maal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. WASHINGTON Tsjechoslo- wakije, een van de belangrijkste wapenleveranciers van de Ara bische landen, heeft Egypte, Sy rië en Irak ernstig gewaar schuwd voor een nieuwe oorlog in het Nabije Oosten, zo weet de Washington Post vandaag te melden. Deze waarschuwing van de Tsje chische regering zou eind vorige week al mondeling zijn overgebracht door haar .ambassadeurs in Kairo, Damascus en Bagdad. De regering in Praag zou haar actie hebben gecoördineerd met die van de Sow jetunie nadat de Rus sische autoriteiten in de Tsjechische hoofdstad te kennen zouden hebben gegeven dat Moskou bang is dat een snelle verslechtering van de situatie in hét Nabije Oosten van invloed is op een eventueel ge sprek met de Verenigde Staten over wapenvermindering. Praag zou de levering van wapens aan de Arabische landen willen stop zetten, in die zin dat geen nieuwe contracten worden getekend. De actie tegen de Arabische lan den wordt geleid door de Tsjechische minister van buitenlandse zaken, Marko, die op zijn beurt handelt in opdracht van de Russen. de belangrijke op bladzijde 8 URK Drie opvarenden van de UK 204 zijn gisteren in Urk begra- j ven. De uitvaartdienst geschiedde in de Jachin-Boaskerk en werd geleid I door de christelijk-gereformeerde i predikant ds. Van Leeuwen. Namens de oud- gereformeerde gemeente werd gesproken door ds. Van Voort- huysen. Burgemeester Bossebroek ■prak namens de gemeente. De belangstelling was zeer groot. AMMAN Radio-Amman meldde vanmorgen dat de Israë lische luchtmacht een massale aanval is begonnen op het gehele Jordaanse grondgebied. Het zou de zwaarste luchtaanval zftn in een jaar tijd. In de vroege morgen hadden Israë lische toestellen al acties uitgevoerd op twee Egyptische radarstations en twee bases van Arabische comman do's in Jordanië. De Jordaanse luchtdoelartillerie zou in het gehele land in actie zijn. (Zie ook elders in dit blad). UTRECHT Het ministerie van Economische Zaken heeft besloten geen toestemming te geven voor ver hoogde tarieven van de open zwem baden in Utrecht De prijsverhoging zou op 1 mei ingaan. B. en W. van Utrecht hebben de Utrechtse stich ting voor lichamelijke opvoeding ver zocht de per 1 oktober 1968 geldende tarieven te blijven toepassen. Amerikaanse functionarissen in Washington hebben meegedeeld, geen inlichtingen te hebben ontvangen over een waarschuwing van Tsjecho- slowakije. Naar verluidt, zou de rege ring-Lynch liever een vredesmacht van de VN in Noord-Ierland zien dan de Britse troepen. De Britse inter ventie zou volgens haar, de toch al gevaarlijke situatie alleen maar kun nen doen verergeren. In de grondwet van het sterk over wegend roomskatholieke Eire staat dat het gehele eiland tot deze repu bliek behoort. Tot dusver heeft de aanwezigheid van Britse troepen in Ulster (Noord-Ierland) niet geleid tot protesten van Dublin, omdat deze militairen zich niet in de binnen landse aangelegenheden van dit ge bied mengden. Nu vindt de regering van Eire dat dit wel gebeurt. Tekort drinkwater De interventie van Britse troepen, die inmiddels de wacht hebben be trokken bij openbare nutsbedrijven, gebeurde op verzoek van de Noord- ierse premier Terence O'Neill.. Aan leiding waren de ongeregeldheden van zaterdag toen aanhangers van ds. Paisley in Londonderry slaags raak ten met sympathisanten van de roomskatholieke beweging voor ge lijke burgerrechten. Alleen in Belfast en omgeving wer den al tien postkantoren in brand gestoken. Een bomaanslag op een waterinstallatie leidde tot een tekort aan drinkwater. Volgens de Noord- ierse politie zouden deze sabota- ge-daden het werk zijn van het ver boden Ierse republikeinse leger (IRA). Een IRA-woordvoerder ont kende dit echter. Niet tegen burgers Volgens de Britse minister van bin nenlandse zaken, Callaghan, zullen de Britse militairen niet worden ge bruikt tegen de burgerbevolking, maar tegen „misdadige terroristische elementen". Naar Callaghan meedeelde, zullen premier O'Neill en premier Wilson elkaar „zeer binnenkort" ontmoeten om zich over de situatie te beraden. Het Britse Lagerhuis wijdt vandaag een debat aan de kwestie. In Londonderry is het nog steeds onrustig. Gisteren raakten in de ha venwijk honderden demonstranten slaags met de politie. De betogers die stenen en flessen gooiden naar de gepantserde politievoertuigen, wer den verdreven. Er werden geen ar restaties verricht. In Belfast riepen verscheidene honderden mensen leu zen bij een rechtbank, waar 18 men sen terecht stonden wegens ordever storing in het weekeinde. Vannacht waren er weer onlusten op straat. In de Ierse hoofdstad Dublin bezet ten veertig studenten het Britse consulaat om te protesteren tegen het optreden van de Noordierse politie tijdens de ongeregeldheden. Een po ging de Britse ambassade binnen te dringen, mislukte. MINDER GELD VOOR RECLASSERING DEN HAAG De nationale reclas- seringscollecte 1968 heeft 603.000 op gebracht. Dat is ƒ35.000 minder dan het jaar daarvoor. Tot tranen bewogen verlaat de moeder van Sirhan Sirhan het gerechtsgebouw van Los Ange les, waar zij even tevoren een laatste poging heeft gedaan om haar zoon van de gaskamer te redden. De jury beraadt zich thans over de straf die deze moordenaar van senator Robert Kennedy moet ondergaan. Me vrouw Sirhan werd vergezeld door haar zoon Munir. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PRAAG De verdere ontluistering van de Olympische kam pioen hardlopen, Emil Zatopek, is in de Tsjechoslowaakse hoofdstad met ontsteltenis ontvangen. De atleet zal moeten boeten voor zijn aandeel in het passieve verzet tijdens de dramatische augustusda gen, toen Russische tanks het land binnen denderden om de pas verwor ven vrijheden te verpletteren. ZATOPEK van de baan Zatopek verschillende, ook in Nederland gepubliceerde foto's laten daar geen twijfel over bestaan liep toen voorop in de schare van de monstranten, die met blote handen de stalen monsters wilde tegenhou den. Hij had z'n officiersuniform aan, en was waarschijnlijk de hoogste Tsjechoslowaakse militair, die open lijk tegen de Sowjetbezettingsmacht protesteerde. Op 1 januari waren Zatopek al eni ge ondergeschikte functies bij het ministerie van defensie ontnomen, wearschijnlijk op aandrang van de Russen. In zijn rang van overste was hij echter leider gebleven van de le- gersportschool in Praag. Hij is thans geschorst, hangende een onderzoek, Hat tegen hem zal worden ingesteld. Beschuldiging De Olympische kampioen wordt er van beschuldigd onjuiste berichten over Tsjechoslowakije te hebben verspreid, met andere woorden: akti- viteiten te hebben ontplooid, die te gen de belangen van de staat in druisen. Dit zou kunnen duiden op een aanklacht wegens hoogverraad, hoewel het de vraag is of de nieuwe partijleider Husak zijn spel van inti midatie zo ontaktisch wenst te begin nen. Vooj: vervolg zie pagina 5 Het Welsh, de nationale taal van Wales, behoort tot de zaken die prins Chrales van Engeland vóór zijn aan staande inauguratie als prins van Wales moet bestuderen. Op de foto luistert hij in een talenprakükuvi naar een bandje in het Welsh. Hij verblijft voor een cursus van negen weken op de universiteit van Wales. SPARTAK-AJAX (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Dank zij inschik kelijkheid van de AVRO, die de NTS een stukje zendtijd afstaat, kan de NJTS donderdag de rechtstreekse re portage Spartak—Ajax (3.55 tot 5.45 uur) tussen 6.15 en 8.05 uur herha len. Voorwaarde voor de uitzendin gen is echter dat de nieuw aange brachte reclameborden uit het sta dion in Trnava worden verwijderd. Beide reportages zijn op Neder land 1. De Fabeltjeskrant verschijnt om 7 uur (rust voetbal) op het scherm, aansluitend reclame en kort journaal. Over beide netten komt van 8.05 tot 8.30 uur het NTS-journaal. De AVRO komt om 8.30 uur op Neder land 1 en de NCRV zet dan haar programma op Nederland 2 voort. De NRU zendt van 3.50 tot 6 uur via Hilversum II een rechtstreekse reportage (met toelichtingen) van de voetbalwedstrijd uit De KRO heeft zijn radioprogramma ook weer veranderd, 's Morgens is er tussen 8.30 en 11 uur via Hilversum II een vrolijke uitzending uit de schouwburg in Trnava. Van 11 tot 12 uur beschouwingen over de huidige toestand in Tsjechoslokakije. 's Middags op Hilversum III in korte flitsen e stand van zaken om en bij de wedstrijd. J7EN oecumenisch gezelschap wil uit respect en bewondering voor persoon en werk van wijlen mgr. Beckers te zijner nagedachtenis een daad stellen. De keus valt op een oecumenisch project voor het gees telijk gehandicapte kind. Een specta culaire marathon tv-actie wordt voorbereid, te houden op 9 mei. Vooraanstaanden uit den lande, ook uit reformatorische kring, nemen hel beschermheerschap op zich. Het na tionale karakter lijkt zeker. Op een ogenblik dat de actie zo goed als volledig is voorbereid komt aan het licht, dat een van de organisaties die zich op het terrein van de zorg voor het geestelijk afwijkende kind bewegen, de protestants-christelijke een direct-belanghebbendc dus, zich niet met de oecumenische doelstel ling van het project kan verenigen en van medewerking aan de actie af ziet. Terecht of niet terecht, dat blijve in het midden, die passieve houding is het goed recht van de betreffende vereniging, Philadelphia. Feit is, dat de actie daardoor al niet meer natio naal was, althans: zo er twijfel over deze medewerking bij organisatoren bestond, dat daarvan bij de presen tatie op een persconferentie van vo- rige week maandag mededeling had behoren te worden gedaan. Dit is nagelaten. Daar ligt de kern van de huidige moeilijkheden die het goede klimaat, nodig voor het wel slagen van elke actie hebben bedor ven. Zozeer, dat thans ernstig wordt overwogen of de marathon nog wel doorgang kan vinden. Dat niet-vollcdig-opcning-van-zakcn- geven kan best te goeder trouw zijn geschied. De hele ontwikkeling, voor zover wij die konden nagaan, is nog al verwarrend. Maar die openheid was nodig, opdat iedere Nederlan der kon weten waar hij aan toe was. Nu kwam dit feit door een toeval aan het licht, waardoor iedereen het zijne ervan kon gaan denken. Van tweeën één: of de Mgr. Beckers- stichting had duidelijk moeten zeg gen hoe de kaarten in feite lagen, óf en dat ware misschien de betere mogelijkheid zij had volhardender moeten zoeken naar een project dat voor allen aanvaardbaar was. waar toe toch wel mogelijkheden aanwezig waren. Noch de ene, noch de andere moge lijkheid heeft men benut. Met als ge volg kortsluiting en misverstanden. En wat nog erger is: een bedorven sfeer. Een trieste situatie. ELSPEET In de afgelopen da gen is in Elspeet een groot aantal tbc-gevallen ontdekt, voornamelijk bij kinderen. De ziekte zou zijn overgebracht door een zwaar besmette oudere man uit Oldenbroek, die regelmatig de kerkdiensten van de gereformeerde gemeente in Nederland in Elspeet be zocht. De tbc werd het ëerst ontdekt bij een meisje dat een open wond had aan haar been die niet wilde gene zen. Artsen constateerden tbc, waar na opname in een sanatorium volgde. Naar aanleiding van dit geval heeft 90 procent van de betrokken kerkgangers zich laten doorlichten. De resterende 10 procent weigerde dit op geloofsgronden. De besmette man uit Oldenbroek, wiens dochter ook in een sanatorium is opgenomen, zou intussen ook aan een groot aantal personen in Olden broek en Wezep overgedragen heb ben. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Schri|f op de bon duidelijk hel gewenste nummer: 1 DAIMLER 1886^^ 2 DURYEA 1893 3. PANHARD- LEVASSOR 1895 4. FIAT 1901 5 POPEWAVERLEY 1907 6. LANCHESTER 1895 Inzenden aan Bureau van dit blad Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand als beloning voor mijn aktiviteil kies ik 1 ONDERZET-TEGEL, nrI 1 PLACE-MAT en.... schrijf ons beslist eens als U 6 place-mats hebt of alle 6 tegels! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1