EERSTE ACTIE TEGEN VERVANGING DURCEK Commentaren Noord-Ierland vraagt hulp Britse troepen Egyptische commando's over het Suezkanaal SPRIIIK HET WEER Drie lijken UK 204 gevonden Pessimistische stemming *Veel stille protesten Manoeuvres op de „maan" Vader doodt dochtertje Bezorgde kerk Verdeelde PvdA Verdeelde PPR ONDERZEnEGEL^SSW OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen Examenkandidaten per taxi van NS vervoerd Hoofdkantoor LeidenSteenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10Klachtendienst bezorging 18.00 19.00 uur Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Dieme, CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..St.nhre«i.h i, «b.bl.,.n Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer «"«i" hert teghenspoet! maandag 21 april 1969 50 ste jaargang Zaterdagnacht hebben twee kranen het wrak van de vorige week zaterdag bij hevige storm in zicht van de thuishaven ge zonken Urker kotter UK 204 ge licht. In het wrak, dat slagzij maakte, heeft men twee stoffe lijke resten aangetroffen. Een- ander lichaam werd in de om geving van het wrak gevonden. Men zoekt nu nog naar de twee andere vermisten. Op de foto boven volgen familieleden ge spannen het verloop van de bergingswerkzaamheden. Op de foto onder: de UK 204 komt boven water. Wanneer twee vrienden af scheid nemen, horen zij el- kaars geheimen op te sluiten en de sleutel weg te gooien. TALMOED „Ik doe antislipspijkcrs oin mijn banden..." DE BILT Hal ftot zwaar be wolkt en tijdelijk regen. Matige tot krachtige wind uit richtingen tussen oost en zuid. Ongeveer de zelfde emperaturen als vandaag. DE BILT West-Europa be vindt zich thans onder invloed van een lagedrukgebied waarvan het centrum boven Zuid-Ierland ligt. Het voorste frontensysteem dat zich vanmorgen van Zuid-Ier land over Zuid-Nederland naar Italië uitstrekte, deed de bewol king in ons land toenemen waar door de temperaturen vannacht bijna nergens onder het vries punt kwamen. Zowel het lagedrukgebied als het frontensysteem trekken lang zaam in oostelijke richting. Op de nadering van dit front begon het vannacht in het zuiden en westen van het land te rege nen. Hierbij zullen de middaglem- peraturen in het algemeen iets hoger zijn dan de afgelopen da gen. 22 april, zon op 05.29, onder 19.49: maan op 08.04, onder 01.43. 2* april e.k. URK Gisteravond is in de haven van Urk het wark binnengesleept van de vorige week op het IJssel- meer vergane UK 204 met de lijken van de 18-jarige Jan van der Lee, de 17-jarige Meindert de Boer en de 47-jarige schipper C. de Boer. De stoffelijke overschotten van de ande re opvarenden J. de Boer en T. Vink zijn nog niet gevonden. De lijken van beide jeugdige opva renden werden gevonden in het wrak, dat van de schipper werd uit het IJsselmeer opgevist. Aanvankelijk heeft men gepro beerd het wrak te lichten. Dat lukte niet waarna men het schip heeft versleept naar een plaats waar de IJsselmeerbodem harder is. Daar werd de UK 204 in de takels geno men en naar de haven van Urk gesleept. Veel Urkers keken bij de ber gingspoging vanaf de dijk toe. BELLINGWOLDE Zondagavond is op de provinciale weg de 34-jarige H. W. de Boer uit Nieuwe Pekela met zijn auto uit de bocht gevlogen en om het leven gekomen. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PRAAG In de Tsjechoslowaakse hoofdstad zouden vandaag grote aantallen studenten demonstreren tegen de vervanging van Alexander Dubcek als partijleider door Gustav Husak. Studenten van de filosofische faculteit, die wel het bolwerk van de thans weer gewurgde progressiviteit is genoemd, besloten gisteravond de Karei-universiteit te bezetten. Uit de wijze waarop de autoriteiten in Praag op de bezetting zullen reage ren, kan blijken hoe vast Husak van plan is het land in zijn greep te houden. Met pantserwagens wordt in de hoofdstad gepatrouilleerd. Politie mannen worden op hun ronden bege leid door militairen met machinege weren. Bij zijn ambtsaanvaarding heeft de nieuwe communistische partijleider vorige week gewaarschuwd tegen, wat hij noemde, anti-socialistische krach ten. Ook kondigde hij toen maatrege len aan tegen lieden, die de door hem uitgestippelde, pro-Russische koers zouden willen doorkruisen. Naast be paalde intellectuelen in vakbonds kringen noemde hij met name de studenten, die, in Tsjechoslowakije al thans, bewezen hebben de vlam der vrijheid verder te willen dragen. Bijeenkomsten Dit weekeinde zyn er veel bijeen komsten gehouden, de een wat lega ler en meer openbaar dan de ander, maar over het hele land gerekend, waren het er nogal wat. v Het ging om vergaderingen van plaatselijke vakbonden en van stu dentenverenigingen, terwijl de aan leiding natuurlijk was de wisseling in de partijleiding, die overigens nog lang niet beëindigd is. Ook het cen trale comité bijvoorbeeld zal nog moeten worden gezuiverd van uitge sproken progressieve functionarissen. Besluiten om te protesteren zijn er niet gevallen, behalve dan bij de stu denten in de filosofie. Wel kon gesproken worden van een bepaald pessimistische stemming over de politieke toekomst van Tsjecho slowakije. Met Dubcek weg en Smrkovsky weg, met nog slechts enkele liberale figuren in de bijna gehalveerde par tijtop, moeten de politieke organen in dit land wel een slag naar links maken. Het machteloze en in vele opzich ten wanhopige volk moet mee. Het staat tegenover een zich langzaam aftekenend blok van conservatieve communistische leiders, die zichzelf hebben benoemd, en die zich gesteund weten door de tanks van de Sowjet- unie. Stille protesten zijn er wel. Zo zou den ontelbare communistische partij leden hun lidmaatschapskaax-t bij de Godsdienststrijd opgelaaid plaatselijke secretariaten hebben in geleverd, of op het punt staan dit te doen. In sommige grote fabrieken die hier een gewapende arbeidersmilitie hebben, zou meer dan de helft van de leden van de communistische par tij op deze manier uiting hebben ge geven aan het algemene gevoel van onrust en onbehagen. De vluchtelingenstroom groeit in middels sterk aan. Nu de teerling is worpen is en er duidelijk sprake is van een verdereinkapseling door Moskou, proberen vele jonge Tsjechen en Slowaken naar Duitsland en Oos tenrijk uit te wijken. Ze passeren nog altijd legaal de grens, omdat ze in het bezit zijn van een paspoorf en een geldig visum. De vrees bestaat echter men hoort dat hier in bijna alle gesprek ken dat over niet al te lange tijd de grenzen weer dicht zullen gaan voor mensen, wier aanwezigheid in het buitenland niet strikt noodzake lijk is. Het. presidium van de Slowaak se vak bondsraad heeft intussen zaterdag in Bratislava een reso lutie aanvaard, waarin het ver trouwen in de nieuwe partijlei der wordt uitgesproken. „Wij bieden hem onze steun aan bij zijn pogen onze beide volken uit de moeilijke toestand van het ogenblik te redden", zo luidde een van de resoluties volgens het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka. LONDONDERRY De gods dienststrijd in Noord-Ierland is gedurende het weekeinde weer fel opgelaaid. De aanhangers van dominee Ian Paisley raakten tijdens een betoging slaags met sympathisanten van de rk bewe- ging voor gelijke burgerrechten. De toestand is dermate ernstig dat de Noordierse regering na een spoedvergadering de hulp heeft moeten inroepen van de in Noord-Ierland gelegerde Britse troepen. Die hulp is reeds toegezegd, maar alleen voor de bewaking van openbare gebouwen. De stad Londonderry leek een frontstad. De strijdende partijen sta ken daar vijf postkantoren en een autobusgarage in brand. De politie probeerde ze met waterkanonnen en wapenstokken uiteen te jagen. Onder de 260 gewonden bevinden zich 93 politiemannen. De straten van Londonderry leken na de gevechten, die drie uur duurden, een slagveld, met neergehaalde barricaden, bran dende houten huizen en glasscherven van gesneuvelde ruiten. Op water- en elektriciteitscentrales werden aanslagen gepleegd. Het wa terreservoir in de Morune bergen, waarop Belfast voor zijn watervoor ziening voornamelijk is aangewezen, is zwaar beschadigd; ook de elektri citeitscentrale bij Armagh werd ver woest. In geheel Noord-Ierland gin gen de lichten uit. De politie vond op beide plaatsen explosieven en lonten. Mars De ongeregeldheden begonnen, na dat de minister van binnenlandse za ken Portner een mars verboden had, die leden van de katholieke beweging voor burgerrechten van plan waren te houden naar de stad. Ongeveer 200 militante protestanten, gewapend met ijzeren staven en met stoelpoten, wilden de mars verhinderen en trok ken op naar Londonderry. Daar stoot ten zij op de demonstranten. Het kabinet heeft ook een veilig heidscommissie gevormd van vier ministers onder leiding van premier O'Neill teneinde in de huidige crisis snelle beslissingen te kunnen nemen. KAIRO/TEL AVIV In het Nabije Oosten is het het afgelo pen weekeinde zeer onrustig ge weest langs het Suezkanaal en langs de Jordaan. Er werden verscheidene artillerieduels ge leverd. Een Egyptische commando-eenheid trok zaterdagavond over het Suezka naal bij Lissan el Timsah („tong van de krokodil") tegenover Ismalia. Egypte meldde dat tenminste dertig Israëlische soldaten werden gedood of gewond en dat een Israëlische tank, pantserwagens en munitiede pots werden vernietigd. Twee Egyp tische militairen raakten gewond. In de Israëlische lezing wordt gesproken van vijftien Egyptenaren die een Israëlische post aanvielen. Zij werden na een kort vuurgevecht ver dreven waarbij zij explosieven en wapens achterlieten. Een Israëlisch soldaat werd gewond en een militair voertuig beschadigd. De Egyptische lezing wordt „louter fantasie" be noemd. Jordaan Intussen vochten Israëlische en Jordaanse strijdkrachten aan de Jor daan een artillerieduel uit dat met tussenpozen ruim vijf uur duurde. Volgens Jordaanse mededelingen zijn hierbij dertig Israëliërs gewond of gedood en Israëlische tanks, batterij en en munitie- en brandstofopslag plaatsen vernietigd. Israël meldt ech ter geen slachtoffers. Bij drie infiltratiepogingen aan de Jordaan zijn vijf arabischc com mando's en een Israëlische militair gesneuveld, aldus Tel Aviv. Uit Am man wordt de beschieting met raket ten door Israëlische vliegtuigen van Ihet dorp Zammal gemeld. Ook in het Golan-gebergte is giste ren strijd geleverd. Volgens Syrië woedde er gedurende een uur een vuurgevecht nadat een Israëlische patrouille de bestandslijn had geschonden. Aan het zuidelijke Suez- kanaalfront is gisteren een half uur geschoten met artillerie en tank- geschut. Generaal-majoor Avraham Adan, commandant van de Israëlische pantsertroepen zei dat het Egyptische front aan het Suezkanaal „vrijwel vernietigd" is. Volgens hem zijn de Israëlische bunkers veel beter bestand tegen beschietingen dan de Egyptische bunkers. De Egyptenaren waren bovendien verrast door de precisie van de Israëlische artillerie, die vernietigende slagen aan de Egyptische stellingen had toegebracht ondanks de numerieke overmacht van de Egyptische artillerie. De vertegenwoordigers van de Grote Vier bij de Verenigde Naties zijn er niet in geslaagd het eens te worden over een beginselverklaring voor de Arabieren ter regeling van de crisis, 'het persbureau AP vernam dat de vertegenwoordigers van Enge land, Frankrijk, Rusland en Amerika zaterdag van de opstelling van een verklaring hebben afgezien na een vierde gesprek over de kwestie. De maanonderzoekers van de Apollo-11 zxjn in Houston druk bezig aan de proeven voor wat hun te wachten zal staan op het maanoppervlak. Rechts astro naut Neil Armstrong, die een antenne in de vorm van een op geklapte paraplu plaatst, links Edwin Aldrindie monsters mee neemt van de maanbodem. Op de achtergrond een imitatie van de maancapsule. (Van onze Westland-rcdactie) 'S GRAVENZANDE In een vlaag van verstandsverbijstering heeft de 36-jarige tuinarbeider J. G. uit 's-Gra- venzande gistermorgen zijn dochter tje gedood. De man, die door de politie is inge sloten, is epilepticus en kan geen drukte verdragen. Terwijl de moeder zich boven in de woning kleedde om naar de kerk te gaan was de man bezig met de afwas in de keuken. Doordat het bij na tweejarige dochtertje in de huis kamer huilde, raakte de man buiten TJET behoort ook tot de roeping van de kerk om pastoraal zorgend in het leven te staan. Zy mag dat doen met in haar bezit de onvergankelijke boodschap van het in beginsel reeds verloste leven. Welnu, dan z(jn er juist ook in deze tyd wel mogelijkheden en is er zelfs volop werk aan de winkel. Ook in de maatschappelijke winkel. I Het is, om een recent voorbeeld te noemen, volkomen juist wanneer, zo als thans te Krommenie is geschied, de plaatselijke kerken een bezorgd en dus kritisch geluid hebben laten horen met betrekking tot een ingrij pende bedrijfssluiting. Tegenover zulke zaken immers raag zeker ook de kerk allerminst onver schillig staan. Ook niet tegenover de wijze waarop zulk een sluiting zich voltrekt. Wie zal beter nog dan de kerk de mens kunnen kennen als een kost baar iets? Ze moet met haar pastorale bood. schap in het leven staan, troostend, bemoedigend, maar als het moet ook vermanend. Het zou niet best zijn indien haar woord niet ter harte werd genomen. DINNEN de PvdA geeft, ook na het jongste congres van deze partij, de groepering van Democratisch Ap pèl het niet op. In de manier waarop de andere goepering, die van Nieuw Links, zich binnen de party geldend maakt, vindt zy op haar beurt reden genoeg tot kritische inspiratie. De bestendigde verdeelheid binnen onze grote socialistische party uit zich niet in de laatste plaats in de heftige verwijten welke men elkaar doet. Die heftigheid is verklaarbaar. Niet alleen zijn de strydmethoden nogal fors, bovendien staat, zoals bekend, het karakter zelf van de party op het spel. Moet het, om de tegenstellingen wat te accentueren, gezocht worden in de, de Nederlandse kiezer aansprekende, breedheid of in een aanscherping van de kritische, oppositionele actie? Er zijn nog geen aanwijzingen dat men elkaar ergens halverwege vin den zal. T"\E PPR, de partij der politieke ra- dikalen, moge slechts een be perkte groep vormen, het verhindert niet dat de leden onbeperkt uiteen lopen. Op haar programcongres bleek ook dit weekeinde van opmerkelijk uit eenlopende zienswijzen binnen deze jonge politieke groepering. Dat behoeft natuurlijk niemand haar te verbieden, maar het is geen bijdrage aan het vertrouwen dat ook deze groep voor zichzelf behoeft wanneer de radicaliteit onder meer hierin uitkomt dat men het op toch tamelijk radicale punten onderling tamelijk radicaal oneens is. We kunnen het niet genoeg herhalen: men betrachte toch wel enige voor zichtigheid by het laten onstaan bij zich zelf van gevoelens van onbe hagen. Zeker wanneer men daarna voorlopig nog alleen ééns is in het negatieve. In dit opzicht was het congres der PPR toch wel verhelderend en ont nuchterend. zichzelf, nam het kind op en gooide het tegen de grond. Een arts constateerde de dood. Het echtpaar heeft nog twee kinderen in de leeftijd van 3 en 4 jaar. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Inzenden een Bureau van dit blad Ik geef op als nieuwe abonnee: AMSTERDAM Vier examenkandidaten zijn zaterdagmorgen door de NS per taxi naar Amsterdam gebracht omdat de eerste trein van Enkhuizen naar Amsterdam wegens een defekt niet kon vertrekken. Ook een reiziger die voor een D-trein had geboekt werd per taxi vervoerd. Voor de overige vijftig passagiers schakelde de NS een autobus in. Ook de reizigers uit Pur- merend en Zaandam werden per bus naar Amsterdam vervoerd. betaalt. per kwartaal per maand plaats: I als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEL, nr 1 PLACE-MAT en.... schrijf ons beslist eens als U 6 place-mats hebt of alle 6 tegels! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1