Drukke dag voor Claus en Beatrix in Zeeland Papoea's opstandig bij verkeerde uitslag I Rente ziekenhuislening van ongekend hoog percentage HBS'ERS BEPROEFD OP DE KUNST VAN HET VERTALEN Patiënten weinig onder indruk Nicolaas Jouwe waarschuwt: FINANCIEEL WEEKOVERZICHT ZATERDAG 19 APRIl 1969 Ook de Russen hebben hun nieu we lente- en zomermode getoond, die voor een deel een nationaal tintje heeft. Op de foto: een fleurig vakantiepakje van satijn. Belastingdruk -Rónd de eeuwwisseling lieten de ei genaren van de- banken van lening degenen, die hun handen Vièléri, een schrikbarend hoge rente betalen, het geen een ernstige woeker betekende. De regering heeft terecht aan deze hoogst a-sociale toestahden een einde gemaakt, waardoor veel leed en el lende tot het verleden gingen behoren. Onwillekeurig moet ik aan deze donkere tijd terugdenken als ik de steeds onevenredig zwaardere be lastingdruk gadesla. Deze dreigt ons volk geheel te ontredderen en is de zwaarste of één der zwaarste van Eu ropa. En ik kan mij niet aan de in druk onttrekken, dat voor de huidige regering veelal wel wat al te lichtzin nig met de uitgaven wordt om gesprongen. Ik denk hier bijv. aan Suriname, Indonesië en de onontwikkelde lan den, waar vele tientallen miljoenen heen gaan. Bovendien kan er beslist nog heel wat door het rijk op velerlei gebied worden bezuinigd. Zonder be zwaar kunnen over het gehele land duizenden ambtenaren afvloeien zon der dat de overigen zich bang behoe ven te maken zich te zullen overwer ken. Men geve zijn ogen, overal waar ambtenaren al of niet werken, maar eens terdege de kost. Het rijk moest maar eens een aantal zeer bekwame economen aan het werk zetten; de ïesultaten zouden schrikba rend zijn. En het verbazingwekkende en onbegrijpelijke is, dat geen enkele politieke partij. Zelfs niet de meest linkse, en masse de knuppel in het bezuinigingshoenderhok durft te gooi en. Al de beweringen, dat wij in een welvaartsstaat wonen, kunnen, voor wat een groot deel van ons volk be treft, beslist naar het land der fabelen verwezen worden. Als men zijn bruto salaris ziet en daartegenover hetgeen met onvangt né aftrek van belasting, dan stemt dit zeer triest, en het jaar daarop mag men hierover nog eens belasting betalen. En dan al die. gewoonlijk zware in- direkte belastingen. Vele kapitaal krachtigen vestigen zich vanwege de enorme belastingdruk in het buiten land, en meerdere bedrijven volgen. De regering moet eens minder gul zijn tegenover het buitenland en meer om onze koopvaardijvloot denken, die steeds Kleiner wordt. Engeland gaat zijn defensie-uitga- ven 1969/1970 aanzienlijk verlagen, wij o ironie aanzienlijk verhogen. De oevolking moest zich steeds met hand en tand tegen de regeringsmaat regelen verdedigen, teneinde nog een beetje lucht te kunnen krijgen en om te voorkomen, dat ze helemaal kaalge plukt worden. En hoe lang zal dit nog duren? Rotterdam K. A. Hoek Giro-collecte (2) Gaarne zou ik de heer K. P. Halle- man te Den Haag willen vertellen, dat wij in de hervormde wijkgemeente ..Middelland" in Rotterdam reeds lang met een girokaart voor de collecte werken. Wij hebben zelfs onze kerkelijke bijdrage op deze manier wekelijks kunnen betalen! Inderdaad een handig •ysteem en voor deze lezer wellicht >ardig te weten dat wij in Rotterdam •r reeds lang mee werken. Rotterdam C. E. Vos-Lindeboom (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De verpleegden in de zwakzinnigeninrichting „Vijvervreugd" in Middelburg toonden zich vrijdagmorgen niet in het minst onder de indruk van het hoge bezoek. T-erwijl prinses Beatrix en andere gasten hen „op de vingers" keken, gingen ze rustig door* met hun spelletjes, handwerk en gymnastiek. Er waren er ook, die de gelegen heid te baat namen wat 'nader met de prinses kennis te maken, zoals Kees Suerland die zonder omwegen Beatrix de hand drukte, en Kees CAstel, die een praatje begon. „Ik ben in een bus langs Soestdijk gekomen. Hoe vind je dat?", vroeg Kees. De prinses antwoordde daarop prompt met: „Geweldig". De Kroonprinses, die gisteren op werkbezoek was in Zeeland in de middaguren bezocht zij met prins Claus Schouwen-Duiveland, werd 's morgens voor de hoofdingang van Vijvervreugd verwelkomd door de commissaris der koningin Zeeland, mr. J. van Aartsen, de burgemeester van Middelburg, mr. J. Drijber en de voorzitter van de stichting Verpleeg- en rusthuizen Zeeland, de heer A. Kaland. Het driejarige patiëntje Richard Smeehuijzen, begeleid dopr leerling verpleegster Truus van den Broek bood de Prinses bloemen aan. Nadat de heer Kaland een uiteen zetting had gegeven over ontstaan en functie van deze nieuwe en op het gebied van de zwakzinnigenzorg grootste inrichting van Zeeland de officiële opening gebeurde op 21 maart van dit jaar werd de Prinses door het ruim opgezette ge bouwencomplex rondgeleid. Zij werd daarbij begeleid door zus ter P. van der Gaag, directrice, me juffrouw S. van Wijck, paedagoge en geneesheer-directeur S. Hottentot. De prinses bezocht achtereenvol gens de afdeling fysio-therapie, het schoolgebouw „De Zwaluw", de gym nastiekzaal, het mannenpaviljoen „Sleutelbloem", het vrouwenpavil joen „Leeuwerik" en het zusterhuis. Bijzonder geslaagd was een gymnas tiekoefening, die onder leiding van de heer J. de Vries, door een zestal meisjes werd uitgevoerd. 's Middags rond half drie arriveer de prinses Beatrix; nu vergezeld van prins Claus, bij de „Outward Bound School die in het slot „Moermond" in Renesse op Schouwen-Duiveland is gehuisvest. Het paar werd hier be groet door de burgemeester van Wes- terschouwen, de heer H. Everwijn. Na een uiteenzetting over doel en werkwijze van deze school een vormingsinstituut voor jonge mannen met het accent op de mentale trai ning maakte het gezelschap een rondleiding over het terrein waarbij cursisten demonstraties gaven. DELTAWERKETS et volgende punt op de drukke agenda van dit prinselijk bezoek vormden de werken van Rijkswaters taat aan het Brouwershavense GAt in Scharendijke. Aan de hand van een maquette gaf ir. N. Bieleveld een toelichting, waarbij men vanuit het kantoorgebouw van rijkswaterstaat de werkzaamheden in de praktijk kon bekijken. Het laatste bezoek van prinses Beatrix en Claus gold het buitencen- trum voor volksonderwijs, het Mr. De Rooshuis in Noordgouwc. Als onderdeel van hun bezoek aan Zeeland hebben prinses Beatrix en prins Claus ook een kijkje genomen bij de Outwardboundschool in Re- nesse. Dit is een exclusief opleidingsinstituut waar vooral jongens wor den gehard om later flinke mannen in de maatschappij te kunnen worden. AMSTERDAM „Wanneer de volksstemming verkeerd uit valt ben ik er zeker van dat het Papoease volk in opstand zal Typerend voor nèt iets kwieker werken is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie" waardoor u nèt iets sneller reageert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter, af1 Deze week was de effecten beurs vooral onder de indruk van de hoge rentevoet, nu de Bank voor Ned. Gemeenten met een lening van 7V2 procent moest komen, terwijl een ziekenhuis lening van het acht procent rentetype is, een ongekend per centage voor ons land. Aan de ene kant is er een vlucht uit obligaties te constateren, aan de andere kant realiseert men zich, dat de afremmende maatregelen van de overheid invloed op het bedrijfsleven krijgen. Het Duitse disconto is met een vol procent tot vier verhoogd, een maat regel welke vooral is ingegeven door het grote verschil in rente met ande re landen. Dit had tot gevolg dat de export van kapitaal naar het buiten land in VVest-Duitsland zich in be langrijke mate ging voordoen, omdat men van de hoge rente elders wilde profiteren. De binnenlandse toestand in de Bondsrepubliek lijkt overigens tot dusver geen aanleiding tot ingrij pende afremmende maatregelen te geven. Internationaal houdt men al tijd nog rekening met de mogelijk heid, dat in het najaar de Bondsrege ring zal besluiten tot een revaluatie van de Duitse mark. Kiesinger heeft wel meermalen verklaard, dat daar aan niet gedacht werd, maar we we len dat officiële personen tot het laatst toe ook al is men tol een actie besloten blijven ontkennen. INFLATIE Intussen zitten wij hier in Neder land met onze problematiek van een inflatie-spiraal en in verband daar mede met een rente, welke op drift is. De obligatiemarkt lag deze week minder gunstig en zo daalde jongste 7 procents staatslening van 99 tot 98 pet. De rente, welke de centrale gemeentebank nu voor een nieuwe lening moet betalen, liegt ee trou wens niet om. Een 25-jarige le ning van 100 miljoen met een even tuele uitloop tot 150 miljoen en een eerste aflossing pas in 1980. ver vroegde aflossing eerst in 1979 geoor loofd, betekent een zware last voor de financiering van de gemeenten. De Stichting Sint Joseph Zieken huis in Venlo moest met een 30-jari- ge lening tegen acht procent aan de markt komen, goedkoper ging het niet. Men moet zich eens voorstellen, welke lasten rente en aflossing straks gaan vragen en dat moet todh alle maal betaald worden. Deze ontwikkeling op het gebied der rente heeft uiteraard gevolgen voor de investeringen, welke hetzij via bankkrediet of geldlening duur zijn. Het is trouwens de bedoeling van de overheid om de investeringen af te remmen en de inflatie in te dammen. Laten we hopen, dat het niet te laat is om zonder grote schade voor de economie de stroomversnelling meester te worden. Helemaal zeker daarvan zijn we niet... A ATS DELETS MARKT Op de aandelenmarkt was de stem ming deze week op sommige dagen uitgesproken flauw, hoewel gisteren een krachtig herstel der koersen plaats vond. Van de internationals moest met name Kon. Olie een stap terug, eerst van 196 tot 189, maar gisteren steeg dit fonds weer tot ƒ193,80. In Amerika kwamen nieuwe kooporders voor de dag en zodoende kwam het koersherstel tot stand. Het resultaat van Unilever over het eerste kwartaal 1969 viel tegen. Dit was te danken aan diverse facto ren, o.a. slechte veevoederprijzen in Engeland en de introductiekosten van een wasmiddel. Nu zegt een eerste kwartaal uiteraard nog niet veel en het bestuur wil geen prognose geven over heel i969. Zoals men weet, zal Unilever een hoger dividend geven, ondanks de di videndstop in Engeland, omdat men aan het onveranderd slotdividend een interim-uitkering van 0.72 per aan deel koppelt. De aand. Unilever zitten voor meer dan de helft in Nederland, daarna volgt Zwitserland met 18 procent, Frankrijk met 6 en Ver. Staten met 5, pet. Hieruit blijkt, dat Unilever veel meer dan Kon, Olie een fonds is, dat op de Amsterdamse beurs is ssngewezen. De koers van de eert. Unilever be woog zich deze week binnen enge grenzen en was uiteindelijk slechts 1 lager. Philips moest tijdelijk terug van 185 tot 178. maar gisteren sloot de markt op 183.40. AKU liet ook een veer in eerste instantie en zakte in van 119 tot 116, slot kwam op 119,50. Kon. Hoogovens daalde van 113,80 tot 108.50, gisteren sloot dit fonds op 112,30. Zoals men ziet, is het midden in de week behoorlijk flauw geweest. KLM verloor per sal do 6 punten. De president van onze nationale luchtvaartmij zei in een le zing, dat zijn maatschappij per jaar .met minstens 15 procent moet groei en, willen de factoren, welke de winst omlaag dreigen te drukken, ge compenseerd worden. De luchtvloot van vandaag is over tien jaar verou derd en de financieringseisen zijn, in verband met de telkens weer noodza kelijke aanschaffing van nog grotere en meer moderne vliegtuigen, uiter mate groot. STAATSMUTSEN De besprekingen over een fusie tussen AKU en Staatsmijnen zijn af gelast en besloten is niet tot een nau wer samengaan van beide concerns over te gaan. Hoewel AKU en Staatsmijnen op het chemisch vlak diverse raakpunten hebben, is dé fi guur van overheidsbedrijf en pri vaatrechterlijke onderneming moei lijk, om tot een fusie te hesluiten. In de rubrieken der lokale aande len overheerste een luiere stemming. Het bericht inzake de sluiting van een viertal verouderde fabrieken in het raam van een interne sanering door Thomassen Drijver-Verblifa, gaf aanleiding tot -een koersdaling der aand. van 76 tot 73,50, dat is ruim 12 punten. Het - heeft enige ontstemming t gewekt, ook op de beurs, dat de directie van dit concern de sociale regeling ener noodzakelijk geachte interne sanering niet discreet heeft voorbreid. Overigens was het jaarverslag, dat deze week uitkwam en dat met geen woord repte over de sluiting van de fabrieken, niet slecht. »e nettowinst over 1968 week weinig af van diie over 1967 en het dividend is onveran derd 4,30 per aand. van 20 nom. Het jaarverslag van Kon. Zout-Or- ganon gaf goede resultaten te zien. De winst ging met ruim 14 procent omhoog en voor het lopend jaar wordt voortzetting der groei ver wacht. De koers van dit fonds daalde, onder invloed van de algemene ma laise ter beurze van 195,20 tot f 192,40. BORCADES Bührmann-Tetterode zal 22 procent (v.j. 20 pet.) plus 5 pet. in agiostock (onv.) uitkeren, wat op een voort gaande groei van dit vooraanstaand concern in de branche wijst. De koers van dit fonds daalde van 649 tot 629 pet. Een veer moest ook Gist-Brocades laten, welk aandeel van 1105 tot 1065 pet. daalde. Wyers is wel erg uit de gunst en daalde deze week van 174 tot 167 pet. Nog niet zo lang geleden stond dit fonds meer dan 100 punten hoger. Het jaarverslag van Holland Ame rika Lijn viel niet tegen. Een netto winst van 3.3 miljoen is heel wat beter dan over J967 'een minus van bijna 'f 19 miljoen. Het bestuur ver wacht. dat de opgaande lijn in 1969 kan worden doorgetrokken. Het divi dend zal ditmaal 5 pet. (v.j. nihil) bedragen. De koers van dit fonds veranderde weinig. Phs. Van Omme ren was gisteren flauw gestemd en daalde tot 241 (v.w. 249 pet.). komen. Geen enkele Papoea wil bij Indonesië. Een dergelijke uit spraak kan alleen worden ver kregen door het volk het mes op de keel te zetten." Dit zei de Papoea-leider Nicolaas Jouwe gisteravond bij de presentatie van de brochure „De toekomst van de Papoea" voor het G.P.V. De heer Jouwe verklaarde nog maals dat het voor zijn volk een zaak van leven en dood is. Als we zouden berusten, worden we door In donesië afgemaakt, zoals reeds nu 10.000 Papoea's zijn vermoord en ve len naar Indonesië zijn getranspor teerd. „Het volk gaat dan liever strijdend ten onder. Het is mogelijk dat ook voor het eerst steun zal worden ge zocht bij niet-westelijke landen. Er zal dan zuiver gedacht moeten wor den aan het nationaal belang, al zal een dergelijke opportunistische po litiek voor een christelijk volk als de Papoea's- moeilijk zijn te,volgen". In de brochure nerrieh vijf'gespecia liseerde auteurs stelling tegen de ge dachte dat een keuze van de Pa poea's voor aansluiting bij Indonesië een goede oplossing zou zijn. De bro chure kan als zodanig worden be schouwd als reactie op de uitlatingen dienaangaande door de voorzitter van de Tweede Kamer mr. Van Th iel. Nederland zou wanneer de volks stemming grondig wordt vervalst sou- vereiniteit over westelijk Nieuw-Gu- inea aan de bevolking kunnen over dragen. De Papoea's hebben dan het reoht zich tegen de Indonesische dic tatuur te verzetten en in een eigen overheid te voorzien. Een eventueel uit te roepen rege ring in ballingschap zou moeten wor den erkend, aldus is te lezen in de brochure. Een studente uit Noord-Ierland is er in geslaagd, een zetel in hel Lagerhuis te bemachtigen. Oe 21- jarige Bernadette Devlin, kandi date van de oppositiepartijen, ver sloeg met ruime meerderheid me vrouw Anne Forrest van de heer sende Unionistische partij, die met de Conservatieve partij samen werkt. Bernadette kreeg de steun van vrijwel alle roomskatholieke stemmers NIJMEGEN De 65-jarig brom fietser H. Kamhuis is gistermiddag bij een verkeersongeval in Nijmegen om het leven gekomen. De bromfiet ser werd door een auto aangereden toen hij enkelè voor hem rijdende wielrijders voorbij wilde rijden en daarbij naar links uitweek. „Ach", zei gisterenavond een leraar wat droef, „ik gun die klas aar dige cijfers, maar ik vind dat de wiskunde aan het verwateren is." Het gesprek ging over het stereo-werk van gym-bèta en h.b.s.-B (2'/» uur). In de trant van „Het blijft foebal" bestaat er ook bij dit nobele vak een diepzinnig oordeel: „Stereo moet je zién" maar daar wilde deze zegs man het niet bij laten. De drie vraagstukken bevatten verscheidene onderdelen waarbij de oplossing er. naar het heet, „zo uitrolde". Ook het wat minder alledaagse een bol die door drie punten gaat en een vlak raakt viel nog mee. De kegel van het derde vraagstuk was een verrassing en men was aan het slot van het weck ook nog afhankelijk van één stelling, maar het ge heel was „niet onplezierig". Een andere commentator spreekt van „rede lijk werk" en „niet ontevreden leerlingen"; een derde zegt: „Men is schappelijk behandeld." Er is ook een docent die de vrees uit dat er toch uitwerkingen bij zullen zijn die hem de haren uit het hoofd doen trekken. En daarvoor worden niet eens taakuren gegeven. NIET LOUTER ROZEN Over verwaterende wiskunde gesprokenvan het examen voor open baar en christelijk mulo wordt gemeld dat de algebra (IV2 uur) dit keer juist moeilijker was dan het vorig jaar. Het boekhoudwerk van de mulo (l3/* uur) kon door kandidaten die niet teveel kastjes gekeken, plaatjes gedraaid, gefeest en gesleuteld hebben, vlot worden gemaakt, aldus de mening van insiders. Voor Engelsen Duits (2 maal IV2 uur) waren er weer drie keuze mogelijkheden, vragen bij een Engelse (Duitse) tekst, een vertaling van het Engels (Duits) in het Nederlands en omgekeerd en een zwaardere ver taling Engels (Duits)Nederlands. Van al dit werk weten de leraren die ik ernaar vroeg, nauwelijks iets anders dan goeds te vertellen. Om niet de indruk te wekken dat mulo-kandidaten louter rozen op hun examen pad vinden, volgen hier twee piepkleine fragmenten, die de lezer maar heel precies moet vertalen. RONDGANG BIJ VN In het Engels (het gaat over een rondgang (tour) door het gebouw van de VN): „Toen mijn vrohw en ik er drie jaar geleden waren, hebben we een rondgang door dit gebouw gemaakt. Niet door het deel, dat je op prent briefkaarten ziet, maar door een lager gedeelte, dat slechts vier ver diepingen heeft". hi het Duits (over „Onze Volkstuin"): ,Jn de zomer wonen wij daar soms enkele maanden en dat bevalt ons allen buitengewoon goed. Als ik dan 's morgens wakker wordt, hoor ik de vogels zingen en dat is veel prettiger dan het lawaai van de auto's in onze drukke straat". Men gelieve er niet met de pet naar te gooien. „NACHWUCHS" Duits werd gisteren ook gedaan op hel examen gym en h.b.s. (2 uur). De h.b.s.-vertaling was moeilijker dan die van het gym. Dat is op zichzelf genomen al het signaleren waard, maar het is temeer opmerkelijk omdat voor menige buitenstaander de gym-vertaling de zwaarste van de twee zal lijken. In de gym-tekst wordt gesproken (geleuterd, zei ook iemand) over het analyseren van gedichten. Daar komen mooie Duitse zinnetjes aan te pas als: „Abgesehen davon, dass über dem Trumph beim Auffin- den der Keimzelle das Gedicht selbst meistens zur Nebensache und kaum noch beachtet wird, ist ernstlich zu fragen, ob nicht die Auffassung des Gedichls durch fremde, nicht hergehörige Vorstellungen gefalscht wird". Het is nog de vraag hoeveel kandidaten met „über dem Triumph" weg EN VERDER Wat troost voor kandidaten, die dit weekend in spanning zitten. Hoe zullen de docenten mensen die het immers altijd beter weten het ingeleverde werk beoordelen? Kom, laat ons voor de variatie eens kijken hoe leraren het er van af brengen wanneer zij zelf examen doen. De commissie die in 1968 het examen voor de onderwijsakte werk tuigbouw afnam, constateerde „bij veel kandidaten een tekort aan elementaire kennis van de onderwerpen". Ook bleek „dat vaak inzicht in' de theoretisch'e grondslagen en samenhang van de stof ontbrak". En uit het verslag van Aardrijkskunde M.O.: „Het is de examen commissie opgevallen dat de vragen vaak niet goed gelezen worden, waardoor de kandidaten belangrijke aspecten van het aan de orde gestelde vraagpunt niet behandelen. De kandidaten houden zich .meer malen niet strikt aan de gestelde vraag, doch begeven zich soms wijdlopig op zijwegen". SCHEIKUNDE TER KEUZE (5e opgave van havo-examen; hiervan te maken deel I óf II) I. Zwavelzuur wordt technisch op grote schaal gemaakt volgens het con tact-proces. a. Vermeld op welke wijze het zwaveldioxide voor dit proces kan worden verkregen. Geef hiervan de reactievergelijking. b. Licht dit contactproces toe met reactievergelijkingen en motiveer de reactie-omstandigheden. c. Zwavelzuur wordt gebruikt bij de bereiding van superfosfaat. Geef hiervan de reactievergelijking. Vermeld wat de bedoeling is van deze bewerking. II. Bij de aardolie-industrie spelen gefractioneerde destillatie en kraak- proces een grote rol. a. Waarop berust de scheiding door destillatie? Schets de opstelling van een laboratoriumdestillatie. b. Waartoe maakt men in de aardolie-industrie gebruik van het kraak- proces? Geef een korte beschrijving van het kraakproces. Licht toe, waarom hierbij ook onverzadigde verbindingen ontstaan. c. Uit de kraakgassen kan men etheen afzonderen. Etheen wordt als grondstof gebruikt in de plasticindustrie. Geef een beschrijving van deze polymerisatie met behulp van de reac tie-vergelijking en de reactie-omstandigheden. hebben geweten („al triomferend" zou wat zijn), maar de vertaling in haar geheel was „zeker te doen", wordt me van diverse anten verzekerd. Bij de h.b.s.-vertaling daarentegen zat men voor echte puzzels. Mana gers, politici en kuntenaars moeten voor „Nachwuchs" zorgen; die term wordt in Nederland op vele plaatsen gebruikt en onvertaald gelaten. Maar dat kan een examenkandidaat zich niet veroorloven en wat moet er dan precies van de „Heranbildung eines in Wisschenschaft und Praxis hochstehenden Naclnvuehses" gemaakt worden Andere punten waar over gestruikeld kon worden, waren „das Gefalle" (het verval), „ange- gliedert" (harmonisch ingepast) enz. Deze vertaling vormt een typisch voorbeeld van een tekst die zich gemakkelijk laat begrijpen; als men 'm exact moet gaan vetalen, wordt het wat anders. Bij de vaststelling van de beoordelingsnormen kan met de moei lijkheden rekening gehouden worden, maar er zijn altijd kandidaten die bij zo'n onzeker worden en er dan, onnodig, nog andere fouten bij maken. Intussen hebben Eindhoven en Drienerlo als gegadigden voor een medi sche faculteit gisteren zonder dat ze het wisten een grote dag beleefd: de 18.417 h.b.s.-kandidaten kregen in deze vertaling het uitgroeien van TH's tot universiteiten te behandelen OUD EN NIEUW Het tweede stuk boekhouden en bedrijfshuishoudkunde, dat h.b.s.-a gisteren kreeg (weer een flinke portie: drie uur) behoorde tot het genre werk waar de rechtgeaarde leraar van gecharmeerd is en de leerling argwanend tegenaan kijkt tot hij doorkrijgt waarom hem zo vaak werd voorgehouden dat hij moest nadenken en nog eens nadenken. Over de drie uur handelsrekenschappen van de havo luiden de be richten: „redelijk werk" en „één pittig vraagstuk, de rest normaal". De havo-kandidaten deden ook scheikunde. Eén uur werd er „ge toetst" en twee uur orthodox gewerkt aan vijf onderdelen, waarvan twee met een keuzemogelijkheid. Zowel het oude als het nieuwe van de chemie kwam aan bod. In de moderne opgave waren begrippen ver werkt. waar iemand die een paar jaar geleden zijn b.b.s. deed, nu al vreemd tegenover zou staan. Om het voor de lezer niet al te wild te maken, drukken we dat onderdeel van de scheikunde maar niet af: wel het laatste fragment, waarmee de havo iets probeerde waar te maken van haar pretentie de ogen open te houden voor de praktijk van het dagelijkse leven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9