Kopstukken te Drukkerij Spin vervalste voor tachtig miljoen Vijftigjarig bestaan tapijtfabrikanten verwerpen jaarstukken Aandeelhouders Etna Al anderhalve eeuw veelzijdig bedrijf ALTIJD RELATIE MET KRANTEN GEHAD „Leefbare Delta" In 1976 heeft Huib Goudriaan Utrechters stalen als besteldienst Amsterdam een stadhuis ZATERDAG 19 APRIL 19«» een fractieleider, die het moeilijk heeft Vakcentrales houden contact UTRECHT De drie vakcentrales zullen over de sluiting van de Verbli- fa- bedrijven in Utrecht, Leiden, Krommenie en Dordrecht nauw con tact onderhouden met de betrokken vakorganisaties. Met de vakorganisa ties zullen ze alles in het werk stel len om de directiebeslissing on gedaan te maken. Er wordt op gewezen dat de han delwijze van de Verblifa- directie aan een kritisch en objectief onder zoek had kunnen worden onderwor pen. De herziening van het. onderne mingsrecht zal dan ook met kracht fcoeteo worden voortgezet. Foto's: Herbert Behrens tf. èen minister, die over AOW een Europees staatshoofd een Nederlands Europeaaneen politicus, die graag bier beslistdrinkt 9 9- nog een minister ven van „Professor Pi" verschenen in kranten in Engeland, Duitsland. Suriname. Portugal, Uruguay, Italië, Canada, en ook in Nederland. Maar in Nederland gebeurde het een keer, dat ze pas werden gekocht, toen iemand een strip in een krantje uit Hong Kong ontdekte. „.Je moet in het buitenland gepubli ceerd hebben", zegt Van den Born ironisch lachend. Over het buiten land heeft hij niets te klagen: hij won een eerste prijs op een expositie in België en een tweede in Canada. De cartoons schudt hij bepaald niet altijd zo uit de mouw. In het begin Het enkele weken geleden in LS afgedrukte interview met prof. ir. H. Pouderoyen „Dag vogels, dag bloe men" gaf onjuist weer hoe het Actie comité Leefbare Delta is ontstaan. Het is niet zo dat de „groep van zeventien" overging tot de stichting van het actiecomité; „Leefbare Del ta" werd gelanceerd door het comité Tweede Maasvlakte van de PSP te Rotterdam. De PSP'ers meenden echter dat de problemen veel algemener waren dan alleen het probleem van de tweede Maasvlakte, en dat deze problemen niet uitsluitend thuishoorden bij de politieke partijen zoals de PSP. Op uitnodiging van het comité Tweede Maasvlakte van de PSP heb ben vertegenwoordigers van enkele politieke en niet-politieke groeperin- gn en werkgroep (niet-politiek) sa mengesteld dat de oprichting van het Actiecomité Leefbare Delta heeft voorbereid en tot stand heeft ge bracht. Het comité Tweede Maasvlakte van de PSP heeft zich daarna terug getrokken. De PSP doet als politieke groepering wel mee evenals de groep van 17 als niet-politieke groepering. Tijdens de oprichtingsvergadering is eerdergenoemde werkgroep uitge breid en heeft een mandaat gekregen dat te vergelijken is met dat van een dagelijks bestuur van een vereniging. Postadres: Actiecomité Leefbare Delta, Postbus 5147, Rotterdam Z. Gi ro 1.76.33.60 ten name van mevrouw M. S. Hogenbirk-Posthuma, Voltaire- straat 89, Rotterdam 3024. winstbewijzen werd herzien toen 25 april a.s.). In hoeverre de fusie hiermee ge heel van de baan is, werd niet dui delijk, te meer daar het bestuur zeer verrast was over de uitslag van de stemming. Dat er van de zijde van de Etna aandeelhouders weinig stukken worden aangeboden, lijkt wel duidelijk. Het afstemmen van de jaarstukken hield statuair in, dat een commissie van drie leden moest worden be noemd met de opdracht de balans en rekening te herzien. W. C. Posthu mus Meyes, die een van de belang rijkste opposanten was, was bereid deze benoeming te aanvaarden. Prof. H. W. J. Bosman en Th. M. Ram, die afwezig waren, zullen nog worden gehoord. Dit drietal heeft geen bin ding met de families, die grote belan gen hebben in de Etna. Opening De heer Posthumus Meyes verweet het bestuur dat het door de cijferpre- sentatie ondoenlijk is om enig inzicht te krijgen in de rentabiliteit, de wer kelijke vermogenspositie, enz. „U had de plicht gehad om thans, nu een fusie aan de orde komt, volledig ope ning van zaken te geven", meende hij. Het standpunt van het bestuur om deze keer nog het oude systeem van winst- en balansverantwoording te volgen vanwege de vergelijkbaarheid met vorige jaren en voor de holding na totstandkoming van de fusie een verslag uit te brengen, dat meer aan de wensen van aandeelhouders tegemoet komt, werd door de heer Meyes aangevallen. „Thans staat men immers voor een heel belangrij ke beslissing". Over de huidige gang van zaken werd meegedeeld, dat men gema tigd optimistisch is. De grote vraag is nog hoe het publiek reageert op de vijf nieuwe fornuizenmodellen van Etna. De omzet van Daalderop is dit jaar wat achtergeblëven, zo bleek gisteren op deze jaarvergadering in Tiel. Het ziet er echter naar uit dat men de teruggang in de produktie zal gaan inlopen. Tekenaar, cartoonist en karika turist Bob van den Born expo seert zijn werk voor de eerste keer in Nederland. Tussen zftn schilderijtjes, en cartoons van de avonturen van „Professor Pi" bekend van Nederlandse en bui tenlandse kranten rusten op voetstukjes de hoofden van men sen, die bjjna dagelijks in het nieuws zyn. Hoofden gevormd uit een soepel plasticmateriaal. Broodwinning Bob van den Born: „Dit is zacht spul; ik kan achter elkaar verschil lende uitdrukkingen aan hetzelfde hoofd geven". De 42-jarige, in Heiloo wonende kunstenaar kan zijn schep pingen laten huilen, praten en la chen. Van deze gezichtsuitdrukkin gen maakt hij foto's, die worden ver kocht aan kranten. De bedoeling is dat de plaatjes als karikatuur worden geplaatst, maar Van den Born vindt dat ze maar al te vaak ongebruikt in het archief blijven liggen. „Ik krijg mijn geld wel binnen, maar het is een beetje frusterend als er verder niets met mijn werk gebeurt." Buitenland Het voordeel van zijn beroep Is, dat er weinig karikaturisten zijn, maar toch vindt Van den Born de markt te klein. Ook de cartoons gaan niet zo snel van de hand De verruk kelijk dwaze tekeningen uit het le- BOB VAN DEN BORN: markt is te klein heeft hij nooit een scherp omlijnd idee. Al schetsend wordt de pointe geboren. Lol en realisme BREDA De aandeelhouders van de Koninklijke ijzergieterij en emailleerfabriek de Etna NV in Breda hebben gisteren in de algemene vergadering met 2417 van de 4080 stemmen de balans en winst- en verliesrekening af gestemd. De bezwaren van de oppositie richtten zich met name op de cijferpresentatie van de Etna. Het voorstel om een fusie aan te gaan met de NV Koninklijke metaal- warenfabriek v/h J. N. Daalderop en Zonen in Tie] kwam hierna niet meer in behandeling op de jaarverga dering. De aanmeldingstermijn is niet voor de derde maal verlengd (eerst 20 maart en doordat de omwisselingsverhouding voor de Prof. J. B. Bakema architect hield een meer futuristisch betoog. Hij zou graag willen dat de mer.sen meer ruimte-bewust werden: „Hei spel met de ruimte en vergelijken van verschillende woonvormen is een belangrijk aspect van het mens zijn. Stel ie voor, woonruimte te kun nen gebruiken die je past als een soort derde huid." De vereniging schreef in 1968 een prijsvraag uit voor studerenden aan academies voor beeldend kunstonder wijs. De kwaliteit van de 90 inzendin gen was over het algemeen van be hoorlijk niveau. De geldprijzen gin gen naar vijf Amsterdamse studen tes. De bijeenkomst van de jubilerende tapijtfabrikanten kreeg een extra feestelijk karakter door de uitreiking van een hoge onderscheiding aan de secretaris van de vereniging, mr. Th. Taminiau. De burgemeester van Til burg was naar Den Haag gekomen om hem mede te delen dat hem het Ridderschap in de Orde van Oranje— Nassau was verleend. Ze vallen niet van hun voetstuk (ze zijn er te degelijk op bevestigd) maar ze doen wel verrassend medemenselijk aan: de politici in het Maassluise gemeentemuseum. Van 3 april tot 5 mei staan regeerders en volksvertegenwoordigers, nationale en internationale kopstukken, (te) linker en (te) rechterzijde tentoongesteld. een fractieleider Is Van den Born misschien daarom grif ingegaan op het verzoek van het Gemeentemuseum Maassluis een ten toonstelling in te richten? Een tikkel tje somber zegt hij weerklank en roem minder belangrijk te vinden-: „Het gaat me echt om de broodwin ning. ik heb vrouw en kroost, en je moet ten slotte eten, hè. Ik hoop dat hier eens een of andere miljonair binnenwandelt." oorlogsjaren. Het boetseren van karikaturen is op het ogenblik zijn broodwinning. „Ik weet niet of er in Nederland meer zijn die deze methode toepas sen; in het buitenland zijn er veel. Als ik een bepaald hoofd moet ma ken, verzamel ik eerst zoveel mo gelijk foto's: ik leen er van een krant, en heb er zelf ook al veel geknipt." Van den Born maakt niet eerst een schets, maar begint direct te boetseren. „Meestal maak ik er een paar tegelijk. Naar gelang het makkelijk of moeilijk gaat, doe ik twee dagen, drie dagen of een week over een figuur. Heel veel tijd besteed ik aan pijp of brilletje en al die priegeltjes. De lol en het realisme zit hierachter: die pukkels en stropdasjes vind ik erg leuk werk! Iets typisch Hollands misschien. Het voordeel hiervan, bo ven tekenen, vind ik dat je bet hoofd helemaal in je handen hebt dat er meer kanten aanzitten." Bestaat er een haat-liefde-ver- houding tot de figuren, die hij onder handen heeft? „Hoe meer verspreide, hoe meer uiteenlo pende gevoelens je over iemand hebt, des te moeilijker het wordt. Als je aan iemand, die je gaat maken, een hekel hebt, wordt het eenvoudiger." Toch is Van den Born er niet op uit persoon lijke rancunes uit te leven. „Ik geloof dat ik nogal mild ben in mijn karikaturen." Hij bekijkt het leven nuchter. Over positieve reacties op zijn werk zegt hij: „Het is wel pret tig als de mensen je leuk vinden, maar het is anderzijds toch ook zo dat veel wordt geprezen wat ik niet goed vind." Hij lacht een bijna droefgees tige lach. De wereldpolitiek in klei valt ook al niet mee. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een jubilerende drukkerij, die met genoegen ophaalt in de loop der jaren Nederlandse schatkistpromessen tot een waar de van tachtig miljoen gulden te hebben ver valst, lijkt een ietwat merkwaardig bedrijf. Maar dat is het toch niet drukkerij C. A. Spin en Zoon NV, die dinsdag de 22-ste 150 jaar wordt, deed dat werk voor de goede zaak in de (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Vereniging van Nederlandse Tapijtfabrikan ten heeft gistermiddag in hotel Wittebrug het vijftigjarig be staan gevierd. Vooral na de op richting van de EEG ging de vereniging in de internationale ontwikkeling van de tapijtindus trie een belangrijke rol spelen. Werd in de jaren dertig een om zet van ƒ7 miljoen gemaakt, in 1968 zetten de vijftien leden voor 275 miljoen om. In zijn openingstoespraak schreef de voorzitter F. C. van den Bergh deze groei voornamelijk toe aan de vergrote welvaart van de Neder landse bevolking. Drs. L. A. V. Metzemaekers, hoofd redacteur /an het Financieel Dagblad, betreurde het dat de Euro pese integratie in EEG-verband zo in het politieke vlak wordt getrokken. De politieke eenheid is nog lang niet bereikt, maar de resultaten, die op economisch terrein zijn bereikt, zijn niet meer terug te draaien. Drs. Met zemaekers bepleitte een betere kwali teit van de werkgelegenheid en niet alleen maar aandacht voor de kwanti tatieve werkgelegenheid. „De tijfj van de industrialisatie is voorbij. De overheid en de ondernemingen zullen doelbewust aan industriepolitiek moe ten doen" Drs. Metzemaekers zag de positie van de Nederlandse tapijtindu strie binnen de Europese markt gunstig. Met kranten heeft Spin altijd veel te maken gehad. Bijna zeventig jaar lang werd daar in de vorige eeuw het Algemeen Handelsblad gezet, meer dan dertig jaar (tot 1959) werd het Financieele Dagblad er klaar gemaakt en na die tijd is het tot heden Trouw, dat technisch vorm krijgt onder nijvere Spinne- handen. DE GIDS Maar de drukkerij is altijd méér dan krantendrukkerij geweest. Spin drukte „De Gids", het befaamde blad van Potgieter en ook het eer ste rijk geïllustreerde weekblad in Nederland, dat (nogal anglicistisch) Het Nederlands Magazijn heette. Faam verwierf Spin zich ook met het drukken van bijbels in Indo nesische talen. Dit in opdracht van het Nederlands Bijbelgenootschap Ten slotte is men nog gespecia liseerd in het drukken van waarde papieren, zoals aandelen en obliga ties. Vandaar, dat de illegaliteit de ze specialiteit kennende zich destijds tot Spin wendde om aller lei Duitse waardepapieren te ver valsen, zoals Ausweise. Ook wer den bonkaarten nagemaakt om on derduikers en illegale werkers aan voedsel, kleding en schoeisel te helpen. Hoe dat allemaal in zijn werk ging? Dat weet de thans 80-jarige graficus C. L. Keet uit Naarden eigenlijk nu nog niet precies. Im mers ieder van de betrokkenen kende om veiligheidsredenen maar een paar schakels. JA DAN VERDER Het ging zo: iemand vroeg je wat te doen en als je ja zei, dan werd Op die manier konden alle stakende spoorwegmensen gedurende de hongerwinter hun loon uitbetaald krijgen. Een zaak die natuurlijk later financieel in het reine is gebracht. Geen crimineel, maar een heldenfeit dus, dat met ere mag worden vermeld. Zoals trouwens nog wel meer illegale huzarenstukjes, die in de oorlog 1940— 1945 in het gebouw aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal van Spin, thans volledig gemoderniseerd, zijn uit gehaald. De viering van het mooie ronde kroonjaar wordt bij onze Kwartetbladen van harte meebeleefd. Spin is namelijk familie. Het dagblad Trouw is een zuster van Het Kwartet. En van Trouw is Spin weer een dochter (als u het leeftijdsverschil even wilt ver geten). Spin moet dus tante tegen ons zeggen. Of oom, om er tenslotte ook een mannelijk element in te brengen. UTRECHT De officier van jus titie bij de rechtbank in Utrecht heeft gistermorgen tegen de havenar beider P. J. L. (25) en de heftruck chauffeur J. N. M. (22) een onvoor waardelijke gevangenisstraf van twee jaar geëist met aftrek van voor arrest. De Utrechters hebben bij een groot aantal inbraken gedurende zes maanden 158.000 buitgemaakt. De eerste stappen op het pad van de misdaad werden in de nacht van 30 op 31 juli gezet door bij de super markt Autorama N.V. in Utrecht in te breken. Dit debuut leverde 27 auto radio's, tien draagbare radio's en boortollen op. Gedurende zes maan den werd dit bedrijf vier maal door hen bezocht. Brandkast Onderwijl gingen de havenarbeider en de heftruckchauffeur voor televi sietoestellen, bandrecorders en brood roosters nog naar de Technische Unie. Dit bedrijf werd ook voor de tweede maal bezocht om een nauwe lijks gevulde brandkast open te bre ken en radio's en stofzuigers mee te nemen. Later ging men het proberen in Amersfoort. De officier mr. P. G. J. Wustenberg meende dat de mannen voor wat de den onovertroffen waren. „Hun me- provincie Utrecht betreft in hun da- thoden leken op een besteldienst." Na het uitspreken van de eis barsten de twee verdachten in snikken uit. Wil Keet, oude rot: ,Jk weet het nu nog niet precies." je meer gevraagd. Griezelig vond je het aan de ene kant, maar aan de andere kant ook weer geweldig, omdat je tenminste wat kon doen tegen al het onrecht dat je omring de. Wel heel ver ging het op „dolle dinsdag", toen een proclamatie van de Koningin in duizendtallen van de persen rolde. Dat was me wat: die verboden kleuren rood, wit, blauw met de Nederlandse leeuw groot daartussen... Het bleek niet te verhinderen, dat dit alles van de straat af bekeken kon worden. Hartkloppingen, toen op een ge geven ogenblik enkele Duitse wa gens voor de deur stopten. Ze moesten gelukkig naar buurman De Telegraaf, waar de Deutsche Zei- tung werd vervaardigd, en zagen van al die opgewekte kleuren niets. DIRECTEUR Hoe de illegaliteit juist naar Spin kwam? Via het rijksbureau voor papier, waar zeer veel „goeien" za ten. Een van hen was de heer P. W. van Zijl, die in 1944 tot direc teur van Spin werd benoemd en thans als zilveren jubilaris mede middelpunt van de feestvreugde zal zijn. Na de oorlog is drukkerij Spin geleidelijk uitgebreid en gemoder niseerd. De nieuwe gevel aan de Nieuwe Zijds legt daar getuigenis van af. De verbouwing was een ingewikkelde operatie, die veel tijd vorderde. Maar het werk kon al improviserende doorgaan. Men maakt thans een tijd van expansie door, waarover, evenals over hoog tepunten uit de historie, op de ju bileumreceptie dinsdag in het Apollohotel genoeg valt te medite ren. Bezivaren tegen cijferpresentatie AMSTERDAM Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben de raad een miljoen gulden gevraagd voor de voorbereidende werkzaamhe den voor de bouw van een nieuw stadhuis. Gaat de raad akkoord met het ont werp van de Weense architect Holz- bauer, dan kan begonnen worden met het bestekklaar maken van het ont werp, wat ongeveer twee jaar in beslag zal nemen. Daarna kan de bouw beginnen, die nog eens vijf jaar zal vergen. Dit betekent dat in 1976 Amsterdam zijn nieuwe stadhuis, waarnaar in de twintiger jaren al werd uitgezien, in gebruik zal kunnen nemen. een politicus, die de kroonprins van een generaal wordt genoemd

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7