BETTIE KUNST IS NOG STEEDS SPOORLOOS Lauwerszee nadert einde Half jaar na raadselachtige verdwijning Kl^![ViRS Kassier in kluis gegooid STAAN IN DE KOU „Met meer onderwijs, liever het bos in" Signalement KLM kan vliegen op Zuid-Korea NTS organiseert songfestival Koningin kijkt naar grootste operatie op 33 mei Onderzoek van Staatsbosbeheer „Sliert Seven" naar Cannes RAADSELS ROND OEMOEAHIA PETER SHAROFF OVERLEDEN 5 ZATERDAG 19 APRIL 196» ;ch CC (Van een onzer verslaggevers) ZWIJNDRECHT Het raadsel rond de verdwijning van de 17-jarige Bettie Kunst, die vandaag precies een half jaar geleden de ouderlijke woning aan de Mesdagstraat in Zwijn- drecht verliet en niet meer terugkwam, bestaat nog levensgroot. Adjudant C. C. Bruggeman, chef van de recherche zegt het eerlijk: „We zitten op dood spoor." Toch gaat de politie er van uit, dat het meisje nog moet leven. Een in tensief onderzoek heeft tot nu toe geen enkele indicatie opgeleverd, die wijst op een misdrijf of ongeval. „Het is onze eerlijke overtuiging, dat ze nog leeft", stelt de adjudant met nadruk vast. In zijn theorie is er plaats voor twee mogelijkheden: Bet ty Kunst is of ontvoerd, of leeft in een roes, bijvoorbeeld samen met een vriend. „Al stuurt ze maar een kaartje", verzucht de politieman. Maar vader en moeder Kunst zijn inmiddels 25 jaar getrouwd geweest en ook moe ders verjaardag is voorbij. Er kwam echter geen kaartje... Oktober Bettie Kunst verdween zaterdag 19 oktober van het vorig jaar. Met haar ouders had ze die dag in Dordrecht nieuwe laarzen gekocht, 's Middags kwam haar vriendin Mollie Monster op bezoek. Vader en moeder vertrok ken in de namiddag naar Rotterdam voor een familiebezoek. Zij hebben nog gehoord, dat Bettie Mollie uitnodigde om te blijven eten en daarna samen naar het Dolhuys, een jeugdsociëteit in Dordrecht, le gaan. Maar Mollie voelde daar niet veel voor, en Bettie zou alleen gaan. Zij is er echter die avond niet gearri veerd. Eén der buurtbewoners heeft om half 10 nog licht zien branden. Twin tig minuten later was het uit. En van dat moment af, ontbreekt elk spoor van Bettie Kunst. aai, De Zwijndrechtse recherche voelde ótStijds spoedig aan, dat de verdwij- siig van het meisje niet gerangschikt lm worden tot de groep, die zoals iet politiejargon dat noemt «ach- ler de muziek aangaat". Levenslustige vrolijke Eettie Kunst zou haar ou ders niet in ongerustheid laten zitten. Daarom trok adjudant Bruggeman op één der eerste dagen van de nieu we week naar de Havoschool in Dor drecht, waar Bettie in de vierde klas zat. Aan haar medeleerlingen werd gevraagd alles te vertellen, wat bij het onderzoek van belang zou kun nen zijn. Het was het begin van een serie ;ps en suggesties, die vooral na de publicatie van Bettie's foto in vele dagbladen het Zwijndrechtse poli tiebureau bereikte. Maar alle naspo ringen liepen op niets uit. Familie De speurtocht naar Bettie Kunst werd niet alleen door de politie ge voerd. Ook mevr. A. M. Kunst, de heer G. Kunst en de kinderen Gijs (23), Frans (21) en de getrouwde dochter Marjan (24) deden wat ze konden. En doen dat nog. Want al zegt de politie op dood spoor te zitten, het gezin Kunst (en ook vele familieleden) pluizen nog altijd alle aanwijzingen vermoedens en tips haarfijn uit. Een karwei, dat de familie inmiddels al zo'n slordige vierduizend gulden ge kost heeft. Visioen De onzekerheid over het lot van Bettie groeit. „Ik ben nog steeds niet overtuigd, dat er niets gebeurd is", zegt mevrouw Kunst. En ze vertelt over wat haar op de avond van de verdwijning, op weg naar huis, in de trein is overkomen. Ze voelde zich akelig worden, kreeg een visioen, waarin ze in een flits Bettie herken de. „Op dat moment is er iets met haar gebeurd", zeg* ze. De mogelijkheid dat het meisje van huis is weggelopen sluit ze uit. Maar anderzijds zegt ze: „Als ze dingen uitgehaald heeft, die niet deugen, komt ze niet terug." Mevrouw Kunst wil eigenlijk nog wel geloven, dat Bettie met iemand meegegaan is. „Ze was nogal aanpap- Pwig. In niemand zag ze kwaad." Va der vult de uitspraak aan: „Wat er Adjudant Bruggeman op bezoek hy de heer en mevrouw Kunst. Hij toont het blad met. de foto's van een •«Mje, waarin een tipgever Bettie meende te herkennen. ook gebeurd is, het kan me niet sche^ len. Thuis is ze altijd welkom." Verleden week is Bettie's foto voor de tweede maal via het ANP in vele dagbladen terecht gekomen. En op nieuw zijn op het Zwijndrechtse po litiebureau de brieven gearriveerd met tips. En elke tip, die ook maar enig houvast geeft voor een verder onderzoek, wordt nagetrokken. Uit xloogeveen meldde iemand, dat hij Bettie herkend had op foto's in een Belgisch boulevardblad. Adju dant Bruggeman kocht het blad, ging er mee naar de ouders, maar die wa ren positief: dat is Bettie niet. Vorige week zaterdag kwam het bericht, dat iemand haar op de bou levard in Scheveningen ontmoet had, in gezelschap van een meisje, dat in deze badplaats in een drogisterij zou werken. De Scheveningse politie werkte nog die zelfde dag twaalf ZWIJNDRECHT Het signale ment van de 17-jarige Elisabeth Ma- na Kunst, roepnaam Bettie, is als volgt. Lengte ongeveer 1.72 meter; tamelijk lang bruin haar; bruine ogen; rechte neus; slank type. Op de dag dat zij verdween was ze gekleed in een groen kort lederen jasje, een aebtbaans bruine rok en droeg zij de bruine lange lederen laarzen, die ze 's middags gekocht had. drogisterijen af. Maar er werd geen spoor gevonden. ter Pochet in Tilburg. Ze zou toen in gezelschap geweest zijn van een ou dere man met een baard en een wil de haardos. Het kunstenaarstype, waarvoor Bettie inderdaad be langstelling aan de dag legde. De student, de 21-jarige Wim Te- vissen, is zo positief in zijn beschrij ving en karaktertekening van Bettie, die hij die avond geobserveerd heeft, dat het frappant genoemd mag wor den. Tilburg Op het ogenblik klampt de familie Kunst zich vast aan een al maanden oude tip van een student uit het Limburgse Herkenbosch. Die beweert haar op de avond van de 24e oktober gezien te hebben in het vestzakthea- Sp< School De ouders van Bettie Kunst, die onafgebroken in de weer zijn, om hun verdwenen dochter op te sporen. <oor.' Samen met hem heeft mevrouw Kunst Ie afgelopen maanden de ad ministraties van verschillende kunstacademies doorgeworsteld, om te zoeken naar de foto van de man me de baard. Het leek onbegonnen wer, maar het ziet er naar uit, dat zij nu toch een spoor gevonden hebben, dat naar Eindhoven leidt. Hoewel nog niet zeker is, dat zij de juiste man met de baard op het oog heb ben. Mevrouw Kunst ging ook te rade bij helderzienden. Soms boden die hun dienstén zelf aan. Zonder uitzon dering beweren zij, dat Bettie nog leeft. ,Para-psychologie", zegt me neer Kunst, „Ik hou me er verre van. Maar ik hoop dat ze gelijk hebben, hoewel ik er sceptisch tegenover sta." Donderdag bezocht de moeder van Bettie de Utrechtse paragnost Croiset. Maar hij kon niet helpen. „Dit meisje zou u nooit zonder be- ri«ht laten", zei hij met haar foto in zijn hand. „Maar ik voel niet aan, dat ze dood is." „In juli wordt ze achttien", zegt mevrouw Kunst. En zachtjes voegt ze er aan toe: „Hopen we..." DEN HAAG Nederland heeft als eerste Europese natie overeenstem ming bereikt over het sluiten van een luchtvaartverdrag met Korea. De KLM heeft nu de rechten om diens ten te onderhouden tussen Amster dam en Seoel. Aan de overeenkomst hebben mee gewerkt de staatssecretaris van ver keer en waterstaat, die met een aan tal adviseurs een werkbezoek brengt aan de Zuidkoreaanse republiek. AMERSFOORT De Neder landse kleuter wordt willens en wetens in de kou gezet. De leid ster zou hem veel meer kunnen leren en hem beter kunnen be geleiden, als ze meer tijd voor de individuele kleuter en meer tijd voor de groejf had. Dit zei gisteravond mejuffrouw M. A. Weijer, voorzitster van de sectie kleu teronderwijs in de algemene bond van onderwijzend personeel (ABOP) in haar openingsrede voor de jaarverga dering in Amersfoort. Vandaag duurde deze vergadering voort. De voorzitster vond dat de minister weigert de consequentie te trekken van het door hemzelf erkende belang van goed kleuteronderwijs. Dit onderwijs zal aanvaard moeten worden als het fundament voor alle vormen van ver der onderwijs. HILVERSUM Het Eurovisie Songfestival 1970 zal in Nederland worden gehouden Deze beslissing viel gisteren door loting in een ver gadering van de programmacommis sie van de EBU (European Broad casting Union) in Amsterdam. De lo ting was noodzakelijk geworden, doordat er onlangs in Madrid 4 win naars waren, waardoor niet overeen komstig de gewoonte de organisatie kon worden toegewezen aan het win nende land. Door de viervoudige uitslag ontstonden er in feite 4 kandidaten Na de finale in Madrid verklaarden 2 van de vier winnaars, namelijk Spanje en Engeland, van de organisa tie te willen afzien, daar beide lan den het festival in de twee afgelopen jaren hebben georganiseerd. Hierdoor bleven Frankrijk en Nederland over. Door het lot werd nu Nederland aan- geweezn, zodat het songfestival vol gend jaar door de NTS zal worden georganiseerd. E enpop in ruimtepak was het geschenk, dat de Koningin voor haar jarige kleinzoon Maurits kreeg bij haar bezoek aan het jubilerende Natio naal Lucht- en Ruimtevaart-laboratorium. Al is de Prins ook nog zo klein, hij zal er toch wel blij mee zijn. De werkzaamheden vooraf gaande aan de afsluiting van de Lauwerszee zijn in volle gang. Op maquête is van Gronin- nen uit te zien hoe met 25 caissons de afsluiting tot stand zal komen. DEN HAAG De boswachterij in Nunspeet is in de zomermaan den bij de Randstedelingen het meest in trek. Een door het Staats bosbeheer ingesteld sociaal-wetenschappelijk onderzoek is daar ach ter gekomen. Bewoners van Gelderland, Overijssel en de IJssel- meerpolders haalden samen 38 procent. De boswachterij kan ech ter in de eerste plaats worden gezien als een verzorgingsgebied voor de in Nunspeet en omgevingvertoevende vakantiegasten. Links adjudant C. C. Bruggeman met naast hem hoofdinspecteur D. J. zen Hove van de Zwijndrechtse politie, die nog steeds elke tip die binnen komt natrekken over de verdwenen Bettie Kunst. Het Staatsbosbeheer heeft gisteren een rapport uitgegeven over een in 1966 ingesteld onderzoek naar vor men van openluchtrecreatie in de boswachterij. Bijna zeventig procent van de in Nunspeet en omgeving vertoevende vakantiegasten komt uit het westen van ons land. Drie kwart van de ondervraagden kwam per auto. Opmerkelijk noemt de rapporteur zijn onderzoek naar het afstandsge- I drag van openluchtrecreanten. Van I de bezoekers aan de boswachterij I Nunspeet hadden er nog geen 67 pro cent vijftig kilometer afgelegd. De i kilometerafstanden lagen het meest MET NAMAAKPISTOOL OVERVALLEN MAASTRICHT De Dit gebeurde toen de kas- hij. Daarop pakte de over- dekt nadat zijn echtgenote kassier van het dagblad sier juist een Seldkistie valler hem beet, smeet hem om kwart voor acht de T\T,-oT ïmVturfTor naar de in de kluis staand in de hoek en sloeg hem redactie had gebeld. Deze ue iNieuwe .uimDurger brancliiast had gebracht. Op met het wapen op het hoofd, ging naar beneden en hoor- ïeeft gisteravond enkele het moment dat hij de kluis De kassier werd hierdoor de daar het hulpgeroep uit uren opgesloten gezeten wilde sluiten, stond de man licht gewond. de gesloten kluis. Omdat, de in de kluis van het ge- Plotseling achter hem en sleutels nog aan de buiten- n™ Ac UTcsommeerde hem deze weer Hij trachtte zich nog te. kant van de deur zaten, oouw aan ae woiiisiraat open te maiien. verweren, maar kon niet kon hij directe worden be- m Maastricht. Hij was verhinderen, dat hem de bos vrijd. achter slot en grendel De kassier zag, dat het sleutels afhandig werd ge- Er bleek geen geld ver- crezet door een met een pistool geen echt wapen maakt. De overvaller stopte mist te zijn. De overvaller cicx.ra was en weigerde. „Je krijgt hem in de kluis en sloeg is vertrokken zonder dat namaaK-pisiooi gewa- njefs en je kunt er toch niet op de vlucht. iemand buiten de kassier pende overvaller. mee schieten", antwoordde De kassier werd pas ont- hem heeft gezien. tussen de twintig en de dertig kilo meter. Doel De meerderheid van de onder vraagden waren met een voorop ge zet doel naar de boswachterij geko men. Meer dan de helft kwam al één of meer jaren in Nunspeet. Ze hadden deze recreatiemogelijk heid ontdekt „van horen zeggen". Staatsbosbeheer werd door acht pro cent als inlichtingenbron aange merkt. Typisch is dat de conclusie „hoe meer onderwijs, hoe liever het bos in" door het onderzoek wordt beves tigd. Van de ondervraagden had 11,8 procent middelbaar, 10,4 procent ho ger en semi-hoger onderwijs genoten, terwijl van de Nederlandse manne lijke beroepsbevolking respectieve lijk 6,8 en 3,9 procent deze vormen van onderwijs hebben gehad. De grootste concentraties van intellect vormden zich langs de wandelpaden. DEN HAAG De minister van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk. dr. M. A. M. Klompé, heeft op advies van de Raad voor de Kunst be sloten de korte film „Short Seven" van Jonne Severijn aan te melden voor het filmfestival van Cannes dat van 8 tot 2^ mei wordt gehouden. De film is door de selectiecommissie van het festival voor vertoning „en competition" ge accepteerd. OOSTMAHORN De afsluiting van de Lauwerszee nadert haar vol tooiing. Wanneer koningin Juliana in de vroege ochtend van vrijdag 23 mei dc plaatsing van de laatste van 25 caissons in het sluitgat zal aanschou wen, betekent dit de laatste, grootste operatie van een werk, waarvoor de toenmalige minister van verkeer en waterstaat op 10 juni 1960 opdracht gaf. zee moet worden afgesloten. Deze plaatsing betekent wel de afdamming, maar niet de volledige afsluiting. Deze zal pas een feit zijn, als de klep pen van de 25 caissons zullen zijn ge sloten, er zand in en tussen alle sple ten en gaten zal zijn gespoten en er aan de wadzijde onder water stort- steen zal zijn aangebracht. Als het operatieplan van de man nen van rijkswaterstaat en de aanne- Die opdracht luidde: De Lauwers- mers lukt, zal a raison van 150 mil joen gulden 9100 hectare aan ons land zijn toegevoegd. Met de 25 cais sons zal een sluitgat worden over brugd van negenhonderd meter, waardoor een dertien kilometer lan ge dam, voorzien van reeds gereed gekomen uitwaterings- en schutslui zen zal ontstaan tussen noordelijk Groningen en noordelijk Friesland. LAGOS/LIBREVILLE Het is nog steeds niet duidelijk of dc federale Nigeriaanse troepen de Biafraanse hoofdstad Oemoeahia wel of niet hebben bezet. Van de zijde van Biafra en enkele hulporganisaties wordt de val van de I stad ontkent. Uit verklaringen van i de Nigeriaanse chef-staf menen waar- nemers te kunnen afleiden dat zijn troepen nog aan het vechten zijn om I de stad of dat ze hem inderdaad al hebben ingenomen, maar dat de Nige riaanse troepen hun posities aan het I consolideren zijn. Het Nigeriaanse staatshoofd, gene- raal-majoor Jakoeboe Gowon (34) zou vandaag in het huwelijk treden met Victoria Zakari (22), een ver- pleegster. Het moet een kalm en i waardig kerkelijk huwelijk worden met 500 gasten in de kerk en 1500 op de receptie. Vrede Biafra en Nigeria hebben beiden vrijdag nieuwe voorstellen ingediend ter beëindiging van de oorlog. Dat werd gedaan op een besloten bijeen komst van de Organisatie voor de j ?enheid van Afrika. Keizer Haile Se- 'assie heeft als voorzitter van de or ganisatie de presidenten Diori van Niger en Tubman van Liberië aange- j wezen om contact op te nemen met de Biafraanse leiders. ROME De beroemde, in Rusland geboren acteur Peter Sliaroff is vrij dag in zijn woning overleden. Sharoff werd geboren in Perm in 1886. In 1903 werd hij leerling aan de toneelschool van Moskou. Na het doorlopen van de school trad hij in Rusland in een aantal grote rollen op. In 1927 ging hij naar Rusland waar hij onder meer als leraar in de acteerkunst in Düsseldorf werkte. Een van zijn leerlingen was Louise Rainer, die twee keer achter elkaar een Oscar veroverde. Ze kreeg deze voor rollen in „The great Ziegfeld" (1937) en „The good earth" (1938). In 1938 werd Sharoff Italiaans staatsburger. Hij had zich in 1933 in Italië gevestigd, waar hij tenslotte zeer bekend werd als regisseur van een groot aantal klassieke toneel stukken. Hij maakte ook een aantal films. Al voor de oorlog regisseerde Sha roff in Nederland, allereerst bij het ge zelschap van Rika Hopper. Alle grote Nederlandse acteurs cn actrices heb ben onder hem gewerkt. De gezamen lijke Nederlandse gezelschappen gaven Sharoff een jaarlijks ere-honorarium wegens zijn grote verdiensten voor het Nederlands toneel. Hij was ridder in de Orde van Oranje Nassau. In 1954 vierde de grote regisseur in Amsterdam zijn gouden toneeljubileum. Hij regisseerde in Nederland onder meer „De Meeuw" van Tsjechof bij het Rotterdams Toneel, de Kersentuin", „Oom Wanja" cn voor de Haagsche Co- medie Gorki's „Kinderen van de zon". In 1964 vierde hij bij toneelgroep En semble zijn diamanten jubileum. Sharoff was een Tsjechof-kenner bij uitstek. Overigens had hij natuurlijk ook een groot gevoel voor de andere Russische klassieken. Zijn wijze van regisseren was dermate perfect en ge detailleerd. dat elk toneelstuk dat onder zijn leiding werd gebracht, wel een succes moést worden. Het laatste stuk dat hij regisseer de was vorig jaar „Oom Wanja" van Tsjechow. Jükm De schoonste arts ter wereld bestudeert hier een virus, tiet is Reita Faria uit India, Miss World van 1966. Zij slaagde erin bij de tweede keer haar artsexamen met succes af te leggen en mag zich nu dokter noemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5