Wensen van jeugd naar gereformeerde synode Laten we ons blijven realiseren, dat Joegoslavië socialistisch is PASTOOR VERDIENT VEEL MINDER DAN PREDIKANT EEN Een woord voor vandaag Synode wordt op 6 mei vervo Uw probleem is het onze. Pater Van Deenen genoemd als opvolger Hermans Demonstreren voor faculteit ijaenis Onbehagen rond Raad van Kerken Slechts kleine meerderheid voor fusie Bij'na dubbele winst Fokker Massabetoging in Charlerois! beroepïngswerk Nieuwe woon wijt zonrler kerken Het goede werk, dat God in ons begonnen is, zal Hij voort zetten. Hoe lang? Paulus schrijft aan de gemeente van Philippi: „ten einde toe... tot de dag van Christus". De dag van Christus is de dag van Zijn triomf. Dan zal Hij Zijn plaats in deze wereld innemen. Christus is op het ogen blik wel op een troon gezeten, maar het is niet Zijn troon. Hij is gezeten aan de rechterhand van de Vader. Maar al te vaak wordt dit door ons vergeten. Christus heeft echter ook een eigen troon. Hij is in deze wereld gekomen om in deze wereld Zijn koninklijke waardigheid te ontvangen. Deze zaak mag en kan niet vergeestelijkt worden. Dat ge beurt maar al te vaak. In de ogen van maar al te veel theologen is Christus een vergeestelijkt mens, aan wie al het menselijke vreemd is. Dat is een onbijbelse leer. Christus is nog steeds volop mens, ook nu Hij aan de rechterhand van de Vader is gezeten. Wie dat afwijst ziet alle feitelijkheid uit zijn geloof vervagen. Maar dan heeft dat geloof ook niets aantrekkelijks meer. De geboorte van Christus was een feit. Zijn kruisiging was een feit. Zijn opstanding was een feit. Dan moet ook Zijn wederkomst om te regeren een feit worden. De nieuwe structuren van de wereld moeten een feit worden. Ze komen echter niet door onze revolutionaire daden, maar door Zijn daadwerkelijke en historische komst. Op de dag van Christus gaan alle overblijvende beloften in vervulling. We lezen vandaag: 2 Kronieken 19 1-11. We lezen morgen: 2 Kronieken 201-19. ZATERDAG 19 APRIL 196? Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres hunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Hoeveel inkomen en hoe veel spaargeld mag een 73-jarige al leenstaande hartpatiënt hebben om in aanmerking te komen voor bijstand en vrijstelling van luister en kijkgeld? Antwoord: Als het inkomen niet voldoende is, kan de betrokkene zich met een gerust hart tot het gemeentehuis, afdeling sociale zaken wenden en daar een schriftelijke aanvraag indienen. Gewone spaartegoeden blijven buiten beschouwing tot bedragen van enkele duizenden guldens. Voor het luister- en kijkgeld kan men op het postkantoor de twee daarvoor bestemde formulieren aanvragen en invullen, waarna de aanvraag auto matisch terecht komt bij de ge meentelijke sociale dienst voor ad vies. Vul vooral op de formulieren de nummers in van de radio- en televisiekaart, anders neemt men uw verzoek niet in behandeling. Vraag: Mag een zelfstandige bij de kamer van koophandel in geschreven persoon in loondienst bijverdienen om in aanmerking te komen voor ziekenuitkering en kin derbijslag? Antwoord: Zeker, mits hij maar de supervisie over zijn zaak houdt. Vraag: Enkele jaren geleden heb ik een gaskachel aangeschaft. De schoorsteen is schoon en toch slaat het erg aan, zodat ik elk jaar moet behangen. Wat zou de oorzaak we zen? Antwoord: Wie van een kolen- op een gashaard overgaat, doet er goed aan de schoorsteen te voorzien van pijpen, die tot boven de schoorsteen uitsteken. In de schoorsteen bevindt zich namelijk zwavel dat met de vochtige gasafvoer een verbinding aangaat. Daardoor ontstaat zwavel- dioxyde, dat het cement in de schoorsteen aantast. Daareoor ko men de stenen los te liggen. Hoe harder u stookt, hoe sneller dit geschiedt. Indien u de schoorsteen niet goed laat vegen, zullep ook de aluminium pijpen worden aangetast. Raadpleeg een deskundige. Vraag: Door mijn toedoen is de bril van een collega beschadigd. Op zijn schadeformulier vulde de colle ga in, dat ik in mijn drift de bril beschadigd had. Om die reden wei gert mijn verzekeringsmaatschappij de schade te vergoeden. Kan een verzekeringsmaatschappij om die reden weigeren' Antwoord: Als het werkelijk een klap of dreiging is geweest, is dit inderdaad een uitsluitingsgrond. Was het een onschuldig driftig ge baar, waardoor geheel buiten uw schuld en zonder dat een redelijk mens de schade kon voorzien, dus m-a.w. een volkomen onschuldig ge baar. dan wordt de zaak anders. Een snelle beweg'ng in begrijpelijke op winding of scnrik veroorzaakt, zon der enig voorzienbaar gevolg, bij voorbeeld als iemand zich over u heen buigt is geen misdrijf. Vraag: Mijn slaapkamer is behan gen en daaroverheen een laag muurverf (synthetisch). Nu is er lek kage geweest en daardoor is het be hang gedeeltelijk los gaan zitten. Nu zou ik opnieuw willen behangen maar daar er aan een kant van de kamer met hardboard is gedaan en ik het behang er niet af kan halen, wil ik weten of het mogelijk is, daaroverheen te behangen. Antwoord: Dat moet zeer goed mogelijk zijn. Waar ipogelijk het oude behang met de verf wegtrek ken. waar dit niet gaat, de verflaag eerst beplakken met oude kranten en daarna erover heen behangen. Vraag: Welke boeken zijn er in de handel over homeopathie? Antwoord: Wat is homeopathie van G. Charette en J. T. Wouters; Lehrbuch der Homöopathie van Ot to Leeser, Critische beschouwingen over de homoeopathie van F. K. de Jongh. Café-Rest. BELVÉDÈRE SCHOONHOVEN Uniek terras aan de Lek Gerenommeerde keuken -X- Recepties en partijen Nieuw entree Telefoon 01823-2377 ROME Verwacht wordt, dat pa ter J. van Deenen benoemd zal wor den tot provinciaal van de jezuïeten in Nederland. Hij volgt pater Her mans op, die onlangs is afgetreden. Pater Van Deenen is rector van het Canisius-college te Nijmegen. Op het ogenblik is hij in Rome. De assistent-generaal van de jezuïe- eten voor de Germaanse landen, pa ter Schonenberger, heeft zijn ontslag aanvrage ingetrokken. HOOGEVEEN De synode Gereformeerde Kerken vrijgemaakt is nu samengeroepen tegen 6 mei om tien uur in het kerkgebouw van de ge reformeerde kerk vrijgemaakt in Hoogeveen. Zoals bekend is men j.l. dinsdag middag vrij spoedig na de opening weer uiteengegaan, in verband met de dubbele afvaardiging van de particu liere synode van Noord-Holland. Kardinaal Alfrink: Pax Christi niet te idealistisch LEUVEN Op de vergadering van de internationale bestuursraad van de rooms-katholieke vredesbeweging ,,Pax Christi" in Leuven heeft kardinaal Al frink gezegd, dat de taak van de vre desbeweging vooral ligt in het bewust maken van de problemen van oorlog en vrede in de wereld. Een moderne vredesbeweging als Pax Christi kiest als werkmethode niet het voortdurend en uitsluitend propageren van het ideaal van de to tale vrede, omdat dit vooralsnog niet meer kan zijn dan een ver verwijderd toekomstperspectief. Evenmin wil zij zich geassocieerd zien met een onprak tisch en weinig vruchtdragend ex treem radicalisme. Haar activiteiten zijn erop gericht bij te dragen tot het scheppen, veelal stap voor stap, van concrete nieuwe vredesstructuren in het internationale bestel", aldus de kardinaal. Hij noemde in dit verband de slui ting van het verdrag tegen de ver spreiding van kernwapens een belang rijke mijlpaal, en sprak de hoop uit dat speciaal alle Westeuropese landen dit verdrag spoedig zullen onderteke nen. HENGELO De vestiging van de achtste medische faculteit blijft de gemoederen bezig houden. Gis teren demonstreerden enkele hon derden Twentenaren voor de zo begeerde faculteit. Tterwijl buit enmet behulp van claxons en megafoons werd gezorgd voor een hels kabaal, probeerden leden van e enactiecomité in het stadhuis van Hengelo de aanwezige Kamerled envan hun gelijk te over tuigen. Jehova's getuigen gearresteerd SEVILLA Tien Jehova's getui gen, onder wie verschillende buiten landers, zijn gearresteerd, nadat de Spaanse politie een inval had gedaan tijdens een samenkomst van deze sekte. Voor de bijeenkomst was geen toestemming gevraagd. De tien wer den beschouwd als de leiders. Hon derdvijftig andere aanwezigen kon den na controle van hun identi teitspapieren naar huis gaan. e van de J L J (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Tien jonge ren (gereformeerd en rooms- katholiek) uit Rotterdam en om geving hebben een ontwerp- werkrapport opgesteld, dat „Daadwerkelijke Mondigheid in de Christelijke Kerk" heet. Het is bedoeld als een reactie op het rapport „Kerk en Jeugd" en vele andere uitspraken van de synode der Gereformeerde Ker ken. Het stuk zal naar de komende sy node in Sneek/Lunteren worden ge zonden in de hoop, dat het daar zal worden behandeld. Tevens is het bestemd om te worden besproken op gjv's, kerkeraden, gespreks- en actie groepen en door andere belangstel lenden, menen de jongelui, waarvan Ben Dubbeldam als secretaris de woordvoerder is. Uit de inleiding citeren wij het volgende: „De werkgroep ervaart de kerk als een instituut, dat tegen de maatschappij aanleunt en zich aansluit bij haar geldende opvattin gen. Wij worden geconfronteerd met kerken, die matig boeien en weinig verhelderen, maar saai, vervelend en nietszeggend zijn zowel- in hun leer als in hun presentatie en realisatie. In eerste instantie ben je geneigd om heel de kerk te verwijten dat ze passief is en dat ze maar.heel weinig in de wereld „gepresteerd" heeft. Dan vergeten we, dat de kerk ook goede dingen heeft gedaan, dat de kerk niet voor iedereen „onleefbaar" is geworden. Maar wij willen in dit ontwerp-rapport alleen de nadruk leggen op die zaken in de organisatie van de kerk, die nu of overbodig zijn geworden of vernieuwd moeten wor den, om zo te komen tot een bewe ging die met inzet van alle krachten en alle morele middelen, wil probe ren de door God aan ons gegeven wereld te herscheppen in een wereld waarin iedereen bestaansrecht heeft, waarin iedereen weet wat vrede, ge rechtigheid en welvaart betekent." Hearing De jongelui betreuren het, dat zij niet op de synode aanwezig mogen zijn om hun standpunten toe te lich ten. Een kans, die volgens hen de jongeren in de rooms-katholieke kerk wel krijgen. „Wij verwachten dan ook, dat er alsnog een verandering in de huidige samenstelling van de sy node komt. Op zijn minst zou een openbare hearing toch wel op zijn plaats zijn." De jonge opstellers menen, dat als de synode geen duidelijke uitspraken gaat doen over onder andere de in het werkrapport genoemde punten een groot deel van jeugd noodge dwongen de kerk de rug zal toeke ren. In het rapport worden verschil lende facetten genoemd ter bestude ring. Allereerst de taak van de kerk. Deze is zich in te zetten voor een wereld, waarin vrede, gerechtigheid, welvaart, eenheid, begrip en liefde voor iedereen geldt. In de huidige structuur van de kerk is dat onmoge lijk. Er zal eenheid moeten zijn (komen), de kerk zal geen instituut meer mo gen zijn, maar een beweging die steeds in beweging blijft om zo zinvol en efficiënt mogelijk Gods woord te ver kondigen (vertalen met: doorgeven in woorden en daden). De taak van christenen is het te gaan protesteren tegen alles wat di rect of indirect tegen de evangelische boodschap ingaat. „We zullen de ere dienst om moeten vormen tot een eredienst die ons „werkmateriaal" meegeeft voor de voor ons liggende week. We zullen de kerkbouw moe ten gaan verminderen en alleen in combinatie met „andere" kerken tot een eventuele kerkbouw overgaan. Bovendien zal de kerk of het ge bouw intensief moeten worden ge bruikt voor alle mogelijke en onmo gelijke doeleinden, zoals voor sport, recreatie, hearing, vergadering, kerk diensten, concerten, meetings en werklokaal. Voorop Vrede en welvaart voor ieder persoonlijk en voor de hele wereld moeten het uitgangspunt zijn van de kerk. De kerk zal voorop moeten gaan lopen op ieder gebied. Over de kerkdienst wordt gezegd, dat deze is blijven steken in een one-mon-show. Wil de kerkdienst weer functioneren dan zal er heel wat moeten worden veranderd. Deze mag niet meer en niet minder zijn, dan een periodieke samenkomst van christenen die „inspiratie-werk materiaal" komen halen en daarna in de wereld gaan werken. „Als de katechisatie voor de jeugd niet beantwoordt aan haar doel, wan neer de jeugd er geen eigen inbreng in heeft, wanneer de jeugd bij vele vragen „met een kluitje in het riet gestuurd wordt, dan is het te begrij pen dat deze jeugd niet meer naar de katechisatie wil. Hierin komt verandering als de ka- techisant op de katechisatie het naar zijn zin heeft, als hij bemerkt dat zijn problemen ook behandeld wor den. De nieuwe katechisatie zal zijn: onder begeleiding van een specialist bijvoorbeeld een dominee sa- BELGRADO „Laten wij ons blijven realiseren", zei de bankdirecteur, „dat we ons in een socialistisch land bevinden". Een be hartigenswaardig advies, voor wie zich ver diept in het sociaal-economisch stelsel van Joegoslavië. Reeds de eerste hernieuwde ken nismaking met Belgrado wekte een lichte twijfel op. Veel sterker dan vier jaar geleden beheerst het automobiel net als bij ons het straatbeeld. Lichtreclames verlevendigen-het stadsbeeld zoals overal in de „kapitalistische" landen. Dat de Poolse luchtvaartmaatschappij met vlam mend rode letters oproept tot een vlucht naar Po len past nog wel in 't beeld, zoals wij dat hebben van een socialistisch land. Maar reclame voor Swiss-Air, voor Ford, en zelfs voor Coca-Cola wekt onze twijfel. Hetzelfde geldt voor de krantenkiosken met kranten uit heel West-Europa en met dezelfde lichtzinnige weekbladen, die de aandacht der (man nelijke) lezers trachten te trekken als bij ons. Ja, laten we ons blijven realiseren, dat we ons in een socialistisch land bevinden. Maar dit alles betreft nog slechts de oppervlakte. Teneinde een beeld te krijgen van de werking der Joegoslavische volkshuishouding, hebben we een willekeurig bedrijf in Belgrado uitgekozen voor een (uiteraard oppervlakkig), want we hebben maar tien dagen) onderzoek. Na een bezichtiging van de fabriek (landbouwma chines) en een discussie met de leiding van de on derneming, bezoeken we een aantal instanties, die de gang van zaken in die onderneming beïnvloeden: de vakorganisatie, waar de werknemers georgani seerd zijn, de Economische Kamer, waarin de on derneming georganiseerd is, de bank, en niet te ver geten de locale afdeling van de partij, de commu nistische liga. Verder hebben we gesprekken met een aantal persoonlijkheden, die een vooraanstaan de plaats innemen in het maatschappelijk leven. „Wij", dat zijn dan een twintigtal studenten en vier stafleden van de Sociale Faculteit der Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam. Onderneming Uiteraard geldt onze bijzondere belangstelling het systeem van ondernemingsbestuur. Na Joegoslavië'? slechte ervaringen met het stalinisme heeft het land zich tot opgave gesteld een „eigen weg" naar het socialisme te volgen, die gekenmerkt wordl door een zeer sterke mate van decentralisatie het Stalisnisme kende een tot in het dolzinnige voortgezette centralisatie) van de beslissingen bin nen het economisch leven en het staatsbestel als een geheel. Deze verregaande decentralisatie moet het mogelijk maken om de burgers in alle verban den, waarin zij leven een zo groot mogelijke mate van zelfbestuur te laten (het stalinisme liet alle beslissingen aan de top vallen, zodat inspraak der betrokkenen uitgesloten was). Op deze wijze hoopt men te realiseren, dat nie mand meer onderworpen is aan een gezag, dat nie* zijn instemming heeft, althans, waarin hij geen inspraak heeft. Een fundamentele democratie dus. die elke vorm van technocratie verwerpt. Dit alles te realiseren in een ontwikkelingsland, waarin nog vijftig procent van de bevolking in de landbouw werkt, met een zeer arm platteland en zeer vele laaggeschoolde en nauwelijks geletterde werkne mers. In een land waar slechts één politieke partij mag bestaan, de communistische liga, die nog steeds het (negentiende eeuwse) historisch materia lisme met zijn vooruitgangsoptimisme en zijn an tireligieuze strekking, als basis aanvaardt. Dit al les verklaart wellicht onze belangstelling. De Joegoslavische onderneming wordt bestuurd door een arbeidsraad. Het bedrijf, dat wij bezoe ken, heeft een arbeidsraad van 65 leden. Deze raad kiest uit zijn midden een bestuursraad met 18 le den, waarvan de directeur van het bedrijf ambt'-ha" .'e lid is. De directeur wordt gekozen en aangesteld door de arbeidsraad. Realiteit De Joegoslavische onderneming werkt voor een (betrekkelijk) vrije markt. De onderneming, welke wij bezochten, werkt zelfs voor de internationale markt, al richt zij zich vooral op de betrekkelijk weinig eisende markten der arme landen. Door die gebondenheid aan de markt heeft het onderne mingsbestuur met dezelfde realiteiten te maken als de onze. Men mag geen minderwaardige producten leveren, of een te hoge prijs vragen. Bovendien moet de onderneming, wil ze voortbestaan en liefs* nog groeien, winst maken. Gewapend met een gezond wantrouwen zijn w aan het vragen stellen gegaan. Het beeld, dat dan voor ons oprijst, is dat van een directeur, die met zijn staf de beslissingen voorbereidt, die wekelijks met de bestuursraad en ongeveer tweewekelijks met de arbeidsraad worden doorgesproken en geno men. Het feit, dat de directeur en zijn staf deskun digen zijn en de leden der bestuursorganen niet, helpt natuurlijk, maar voortdurend moeten de le den van deze organen overtuigd worden, want ze hebben de vrijheid, anders te beslissen, dan direc teur en staf wensen. De Joegoslaven zijn consequent in hun opzet. De werknemers zijn tezamen ondernemer. Hun inkomen is dus een winstinkomen, dat afhankelijk is van de opbrengsten van de onderneming. Er bestaat dus geen c.a.o. waar beneden men niet mag gaan. Er is geen loonplafond. Als men de totale opbrengsten kent van de onderneming en de kosten gecalculeerd heeft (zonder de lonen) dan is het verschil beschik baar voor belasting, nieuwe investeringen en voor ie persoonlijke inkomsten. Men zou ondeugend kunnen opmerken, dat dit socialisme ook wel volkskapitalisme genoemd zou kunnen worden. Deze opmerking wordt overigen? verontwaardigd afgewezen. Er is hier geen sprakf van privéeigendom der produktiemiddelen. Werk nemers zijn geen aandeelhouders in hun onderne ming. De bedrijven zijn overigens ook geer staatseigendom, maar „economische organisatie? van burgers." Zelfbestuur Om het zelfbestuur, ook in de grotere bedrijven tot zijn recht te laten komen is men er toe overge gaan ook de bedrijven zelf in sterke mate te decen traliseren. Binnen de onderneming zijn er (in dil geval) 12 economische eenheden te onderscheiden Elk van deze eenheden heeft een orgaan van zelf bestuur, dat de beslissingen neemt, welke op het vlak van de afdeling genomen kunnen worden. Het is nu In dit en twee volgende artikelen vertelt prof. dr. W. Albeda over zijn ervaringen op zijn reis naar Joegoslavië, waar hij enkele fabrieken bezocht. Prof. Albeda is hoogleraar aan de Economische Hogeschool te Rotter dam. ïogelijk om per economische eenheid resultaten- ekeningen te maken, die bepalend zijn voor de nkomensvorming binnen de economische eenheid. Het is niet moeilijk om als conclusie maar vast te rekken, dat er niet alleen tussen de Joegoslavische mdernemingen inkomensverschillen kunnen mtstaan voor overeenkomstige arbeid, die groter kunnen zijn dan bij ons, maar ook binnen de onderneming. Uiteraard is dit de consequentie van het ondernemerschap der arbeiders. Bij ons in Ne derland is er ook niemand, die erop toeziet, dat de ondernemersinkomens niet al te grote verschillen vertonen van onderneming tot onderneming? Toch blijft deze zaak onze nieuwsgierigheid prikkelen. Het wekelijks inkomen der werknemers kan, over een jaar gezien, nogal wat schommelen. Dat klopt. Een blik in een paar loonboekjes kan ons daarvan overtuigen. Maar wat als er verlies is? Dan gevoe len de werknemers dit aan den lijve, (tot een zeker punt, want dan grijpt men van hoger hand in). men praten en denken en werken aan een rechtvaardiger en vreedza mer wereld. Wat betreft de Gereformeerde Jon geren Vereniging. Dit moet een gespreksgroep zijn voor jongeren, die samen praten over alles wat zij be langrijk vinden en tevens, aangeven waar wat veranderd moet worden of waar iets gedaan moet worden. Elke dag doen we belijdenis van ons geloof. Steeds opnieuw zeggen we ja tegen God, waar en wanneer dan ook. Belijdenis mag beslist niet zijn het ja zeggen tegen een kerk (sugge reert de belijdenisvragen) of een ver antwoording afleggen aan de ge meente. Wij zijn wel verantwoording schuldig voor ons doen en laten, maar primair aan God. De jongeren vragen het avondmaal open te stellen voor iedereen, die zich bewust is van het „waarom", zonder dat men van te voren dit aan de kerkeraad moet vragen (biechten). In het kader van de democratisering wordt gepleit dat jongeren en vrou wen ook een duidelijke en reële inspraak en medezeggenschap kun nen hebben. Er zal stemrecht voor de jeugd moeten zijn om ouderlingen en dia kenen te kiezen. De jeugdouderling zal door de jeugd moeten worden ge kozen. De jeugd zal vertegenwoor digd moeten ziin op elke synode. Verder wordt in het rapport gepleit voor meer vrouwen in het ambt. Van de mogelijkheid wordt te weinig ge bruik gemaakt. De jongeren juichen toetreden tot de Wereldraad toe, „op grond van Christus' levenswandel". De Wereld raad erkent in zijn basisformule duidelijk de Godheid van Christus en tevens dat de uitspraken van de le den gebonden moeten zijn aan die basisformule. „Wij mogen geen enkel gesprek met andere kerken uit de weg gaan, we zullen er aan deel moe ten nemen. Is Jezus ooit voor een gesprek uit de weg gegaan?" Wanneer we aansluiten dan kan er wel eens scheuring komen in de kerk, is een veel gebruikt excuus om het aansluiten tegen te houden. Net alsof er een eenheid is. Eenheid gaat voor aansluiting, de GOS is belang rijker. Waar we al niet mee aan ko men dragen. Doch het zijn allemaal loze kreten die nergens op gebaseerd zijn. Wat dachten we van de kreet, door aansluiting eenheid, of Iaat de naam GOS veranderen in S.O.S., als alter natief voor die andere kreten. Tot slot valt de opmerking in het werkrapport van de jongeren: gelo ven is een revolutionaire taak. Het rapport is te bestellen bij de werk groep Denken en Doen door stichting van i 1,op giro 1530140 t.n.v. B. Dubbeldam, Rotterdam 26. Rotterdam 26. ZWOLLE De classis Zwolle van de Gereformeerde Kerken zal zich tot de generale synode wenden, om haar „gevoel van onbehagen" kenbaar te maken over de informatie van de kant van de generale synode over de Raad van Kerken in Nederland, spe ciaal ook gelet op de totstandkoming van de raad. H. G. STEINBERG OVERLEDEN BAD BOLL Op de leeftijd van' 83 jaar is overleden ds. H. G. Stein berg, oud-praeses van de Evange lische Broederschap (Herrnhutters) in Suriname. Van 1950 tot 1957 was hij bestuurslid van de Europese uniteit van de herrnhutters. Britse methodisten (Van onze kerkredactie) LONDEN Stemgerechtigde me thodisten hebben uiteindelijk toch niet kleine meerderheid hun toestem ming gegeven voor fusie met anglica nen. De voorlopige uitslag is: Voor fusie, 38)621; tegen, 31.810; en blanco stemden 2306. Nog zes classes moeten De stemmen in 831 classes zijn nu geteld. Reeds eerde'1 melden we hun stem uitbrengen, er slechts een benauwend kleine meerderheid voor fusie was. De classes van Groot-Londen hebben de schaal iets meer naar de kant van de fusie doorgeslagen. Volgens de laatste telling zijn classes voor, 341 tegen en stemden 12 classes blanco. Dat betekent dal slechts 57.5 procent van de classes voor is en maar 53 procent van de lidmaten die een stem uitbrachten. Als straks de afgevaardigden naar de algemene vergadering in deze ver houding hun stem uitbrengen valt de fusie in het water, want 75 pet. van de stemmen moet voor zijn. AMSTERDAM De NV Kon. Ned. Vliegtuigenfabriek Fokker heeft in 1968 zeer gunstige financiële resulta ten geboekt. De. bedrijfsrekening steeg 31,7 miljoen tot 42,4 miljoen. Het resultaat na aftrek van de gewone afschrijvingen steeg van 25,7 tot 46,3 miljoen. Een van de factoren 'die tot de winst bijdroegen, was het aantal leveringen van F 27 vliegtui gen waarop winst kon worden boekt: 28 in 1967 en 38 in 1968. Voorgesteld wordt 21 procent divi dend en een extra contact dividend van vijf plus tien procent in aande len uit de agioreserve wegens het vijftigjarig bestaan van de NV (in 1967 alleen 21 procent in contanten). In verband met de groei van de onderneming zal vöor 19G9 en volgen de jaren rekening moeten worden ge houden met een sterke stijging van de investeringen in gebouwen en ma chines. BRUSSEL In Charlerois hebbel gistermiddag vijftigduizend menseil deelgenomen aan een betoging vota herleving van de Waalse economiij die was georganiseerd door een ge meenschappelijk front van socialisti sche en katholieke vakbonden. Vrijwel alle bedrijven en winkels in de stad hadden hun deuren geslo ten om het personeel gelegenheid te geven aan de demonstratie deel te ne men. Ook het openbaar vervoer lag stil. Voor vandaag stonden soortge lijke massabetogingen elders in hel Waalse land op het program. In Antwerpen is gisteren door on geveer vierduizend mensen deelgeno men aan een betoging tegen even tuele verdrijving van een aantal ves tigingen van oliemaatschappijen in het zuidelijk deel van de Scheldestad. In de kolenmijn van Winterslag in Belgisch Limburg is een algemene staking uitgebroken van bovengronds personeel dat hogere lonen voor over werk eist. NED. IIERV. KERK Beroepen te Nunspeet: (vac. J. Wie man): T. Langerak te Veenendaal; te Besoijen (Waalwijk-West): H. Stroeve te Lopikerkapel. GEREF. KERKEN Bedankt voor Almkerk: C. Kamper te Garijp 'Fr.). GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Zoetermeer: H. Rijksen te Gouda. (Van onze kerkredactie) GRONINGEN - Een kapelaan verdient in het bisdom Gro ningen, alles meegerekend, 11.500 gulden per jaar. Een pastoor heeft ongeveer 800 gul den meer. Daarmee liggen de tractementen van de rooms- katholieke parochie-geestelijken beduidend lager dan die van hun protestantse (gehuwde) collega's. Dat blijkt uit de nieuwe uniforme regeling, die het bisdom Groningen getroffen heeft. De kerkbesturen moeten per jaar 13.800 gulden aan de pastoor betalen. Daarvan krijgt hij vierduizend gul den ter vrije beschikking, negenhon derd gulden gelden als representatie kosten en 8.900 gulden zijn bestemd voor de huishouding. Van dat laatste bedrag moet hij dus ook de huishoudster betalen. Heeft de pastoor een of twee kape laans in huis, dan stijgen zijn kosten van representatie en van huishou ding, zodat hij dan per jaar 18.700 resp. 23.050 gulden ontvangt. Hij geeft dan de kapelaans gratis kost en inwoning. Een kapelaan krijgt een basissala ris van 2800 gulden. Dit bedrag wordt jaarlijks met 125 gulden verhoogd, totdat een maximum van 3550 gulden is bereikt. Voor representatiekosten ontvangt hij 650 gulden. Hij heeft verder vrije kost en inwoning, die samen getaxeerd zouden kunnen worden op 7300 gulden. Het kerkbestuur en de pastoors en kapelaans betalen samen de premie voor de ziekte- en pensioenregeling Kosten en onderhoud van de pastorie komen ten laste van de kerkekas Het bisdom vergoedt verhuiskosten. Neveninkomsten (bijvoorbeeld door les'geven op school) moet de geeste lijke afdragen. Hij mag de helft hou den tot een maximum van duizend gulden. Het bedrag, dat de kerk besturen uit deze neveninkomsten ontvangen, gaat in een fonds van hel bisdom. Hieruit worden parochies gesteund, die niet in staat zijn de tractementen volgens de richtlijnen te betalen. HENGELO In Groot Driene, de nieuwe woonwijk in aanbouw van Hengelo, die onderdak zal gaan bieden aan twaalfduizend inwoners, zullen naar het zich laat aanzien geen ker ken worden gebouwd. Bij de opzet is wel rekening gehouden met terreinen voor bijzondere bebouwing, maar geen enkele kerk heeft tot nu h* belangstelling voor kerkbouw in de# nieuwe wijk getoond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2