Wij betalen 't meest voor hotelvakantie R-UTiil Werken met kralen: veel mogelijkheden Naar eigen smaak keuken bouwen Nederlanders maken het minst schuld Kleuter affiches tandzorg Verlichte kouseband Christelijke ouders, daar sta je dan... dialoog TUNIEKPAKJES ZIJN „IN 5 ZATERDAG 19 APRIL 1969 Waarvoor geeft men in Duitsland het meeste geld uit, waarvoor in Italië? Waarvoor wordt in Frankrijk het meeste gespaard en waarvoor in de Beneluxlanden? Deze vergelijking weten we nu dank zij een statistiek over het verbruik van de huishoudingen in de EEG-landen, die na grondige onderzoekingen tot stand kwam. De uitgaven in de zes landen werden in zes parten verdeeld: voeding- en genotmiddelen, kle ding en schoeisel, woning, meu bels en huisraad, ontspanning en ontwikkeling, hotelkosten in de vakantie, schulden en lenin gen. De uitgaven voor ieder deel werden in procenten uitge drukt. In Duitsland wordt meer dan in de andere vijf landen aan woningmeubels en huisraad besteed. Daarentegen wordt er Cijfers van de EEG-huishouding het minst aan kleding en schoeisel uitgegeven, iets dat ons niet verbaasd als je onze oosterburen met ijsmutsen op en badjassen tot de enkels aan onze stranden ziet paraderen. Als men leest dat de Italia nen de meeste schulden maken en de Nederlanders de minste dan denk je glimlachend: „dat heb ik altijd al geweten", maar bij nader inzien blijken er toch enige verrassingen. Wie had er bijvoorbeeld ge dacht dat in het part Hotel- kosten-voor-vakantie de Neder landers aan de kop liggen en dat de Italianen direct daarop de tweeede plaats bezetten. De Duitsers komen pas op de vierde plaats na de Fransen. Op de laatste plaats vinden we de Luxemburgers die echter met kleding en schoeisel kenne lijk de grootste luxe bedrijven. En wie had gedacht dat de Nederlanders het meest aan hun ontwikkeling doen (nou ja, wij kennen dan ook een Mam moetwet) en de Belgische buren het minste? In feite komt dit onderzoek overeen met een enquête van de vereniging van Duitse 'boekhandelaren. Daaruit bleek dat van alle Europeanen de Nederlanders de meeste en de Belgen de minste boeken ko pen. De speelruimte die over blijft na deze volstrekt broodnodige uitgaven is echter afhankelijk van de. verschillende prijzen voor levensmiddelen in de di verse landen. Het deel „voe- dings- en genotmiddelen" neemt overal de grootste plaats in. Het hoogst lagen de percen tages tijdens het onderzoek in Italië, het laagst in Nederland, maar dank zij de BTW zullen op het ogenblik de verhoudin gen wel even anders liggen. Het was dus niet verbazing wekkend dat de Italianen de meeste en de Nederlanders de minste schulden maakten, hoe wel het theoretisch mogelijk is dat men de hoge uitgaven voor levensmiddelen op andere za ken weer bespaart. Dat doet men echter alleen voor het deel woningmeubels en huisraad waarbij de Italianen op de laagste plaats staan. Bij de overige uitgaven verhouden zij zich als de doorsnee huishou ding in de andere EEGlanden. Het beste gemiddelde biedt en dat is ook een verrassing de financiële verhouding van de Fransen. Ze vallen noch door een maximum noch door een minimum op. Hoewel ze erom bekend staan aan goed eten grote waarde te hechten staan ze in de statistiek pal achter de Italianen; direct daarop volgen de Duitsers van wie gezegd wordt dat ze „besparen op het eten". De cijfers wijzen uit dat de uitgaven voor voedings- en genotmiddelen meer van de prijs, dan van trek of gewoonte afhangen. Trouwens, stelt u uw menu ook niet pas samen wanneer u weet hoe duur een bepaalde groente is, en past u het beslist aan bij een „goedkope aanbie ding?" In Den Haag geeft de Com- missie Verbetering Voeding en Tandzorg leuke affiches uit die in fleurige kleuren gericht zijn op de kleuter. De ware afmetin gen zijn 31 x 40'lt cm. Door middel van gesprekjes in schoolverband of thulis kan de aandacht op goede zorg voor gebit en voeding gevestigd wor den. De wandplaten (vijf in een serie) worden om de twee maanden aan alle Haagse kleu terscholen toegezonden. Gege vens verstrekt het secretariaat van de Commissie met de lange naam, Stadhuis in Den Haag. Voor de jarige op school: slechte tractaties zijn zuurtjes, noga, toffees, gevulde chocola de, koekjes, biscuits: ze blij ven kleven aan je tanden. Min der slecht zijn: laurierdrop, pu re chocolade, ijs, ijslollies en roziijntjes. Ze kleven minder. Beter kun je kiezen uit noten, allerlei zoutjes, stukjes kaas, worst, kortom lekkernijen die geen suiker bevatten wat aan je tanden blijft kleven. Bij de serie hoort een set on gekleurde plaatjes met dezelfde afbeeldingen die de kleuters kunnen kleuren na het klasse gesprekje. Een koelkast waarvan de deur de verkeerde kant uit draait, te lage gootsteen, te weinig keukenkastjes? Tja, de volmaakte keuken is nog niet uitgevonden; we moe ten het met confectie doen. Tenzij de huisvrouw een pasklaar verlanglijstje zou indienen. In IEngeland was men al eerder zo ver. Daar kan de huisvrouw zich een keuken op maat laten bouwen waar bij maar liefst 84.000 varia ties wat kleur, maten en af werking betreft, mogelijk zijn. In Nederland begint dit systeem onder de naam Moduplan 70 eveneens naam te krijgen. Mevrouw stuurt een ver langlijst op naar de fabriek met een ruwe schets. Deze worden door vakmensen be keken en uitgewerkt. Soms stellen zij verbeteringen voor. Dan gaat de hele zaak in de computer en vervol gens komt de pasklare keu ken volgens de verlangens van de klant uit de bus. De fabrikant spoort zijn klanten aan etappe-gewijs de keuken op te bouwen. Begin met de wërkopper- vlakken en voeg er later kasten, koelkasten, wasma chines en andere eenheden aan toe. De keukenelementen zijn aan de buitenzijde afge werkt met polyester en aan de binnenkant met wit vlekvrij en onslijtbaar me- lamine. Te zien in het Bouwcen trum of in de showroom op 't Vasteland 28 van Broek man Trading NV, te Rotter dam. Nadat in het verre verleden de kouseband een Britse on derscheiding opleverde, loopt het kledingstuk opnieuw de kans historie te maken, naar mate de minirokjes korter wor den. Sinds kort zijn in Lon- dense boetiekjes namelijk kouscbanden te koop die een fluorescerende en reflecterende werking hebben. Automobilisten ontdekken zo doende in donker door de roodgloeiende kousehouder ge makkelijk met wie ze te maken hebben. De kans op een aanrij ding wordt bovendien minder. Een argument dat te weinig steekhoudt bij de veel grotere gevaren: waar ligt de grens van de rokzoom? Anne Biegel wijst in Libelle terecht de mi ni-draagsters op hun verant woordelijkheid: „We moeten het wel leefbaar houden met el kaar..." Mevrouw G. v. d. H. te B. opent onze laatste, innerlijk beschaafde, dialoog: „Zoals men het verschil tus sen aangeleerd en beschaafd direct onderkent, zo ook met de beschaving. Voorbeeld: Toen er na de oorlog geen benzine was, moesten ook zij die gewend waren zich met eigen wagen te verplaatsen, van openbaar vervoer gebruik maken. Ik stond eens te wachten bij een tramhalte. Een heer wachtte bescheiden zijn beurt af, terwijl de meesten drongen om In de bus te komen. Nog zie ik hem staan, de armen over de borst gekruist, waardoor een gouden armbandhorloge zichtbaar werd, zijn kleding was navenant. Maar de min achting voor deze manier van reizen, alsmede voor zijn medereizigers, was duidelijk op zijn gezicht te lezen. Ook stond ik eens op het punt de brug bij Alblasserdam af te dalen, toen een werkman de trap be steeg. Toen hij zag dat ik een kind achter op de flets had, nam hij de fieta van me over, hees het kind er uit en zei: „Neemt u het kind maar, Ik breng de flets wel beneden." Deze werkman had een aangeboren beschaving, de „heer" had het aangeleerd." Mej. N. W. te H. vertelt ons ook een staaltje: „Mijn vader, 85 jaar oud, trouw kerkganger, wat doof, heeft een vaste plaat6 dichtbij de kansel. De zondag van Pasen was hij wat later dan gewoonlijk. In de vestibule hing hij zijn jas op. Man, vrouw en jongen van twaalf jaar schoven voorbij en groetten. Zij kennen hem, zitten meestal dicht bij zijn vaste plekje. Toen hij de kerk binnenkwam, bleek het erg vol te zijn. De familie had mede zijn plaats bezet. Vader weifelde even, keek naar de jongen, die uitdagend terugkeek. Man en vrouw keken opzettelijk niet Mijn vader is op de galerij te rechtgekomen en heeft niet veel van de preek gehoord, innerlijke beschaving?" vraagt zij zich af. Een volgende brief Is van een moeder die voor haar dochter op komt. Zij haakt In op de brief van mevrouw N. te N., die schreef over werknemers onder elkaar. Zij wil dit aanvullen over de ongehuwde vrouw op kantoor (maar het kan evengoed in een winkel of waar ook gebeuren). „Mijn dochter wordt door gehuw de mannen lastig gevallen, van collega's tot chefts toe. ZIJ is In de veertig en Is van dit soort avances niet gediend. Ze zou voor geen goud het huwelijk van een ander stuk willen maken. Maar ze moet wel sterk zijn. Ze is dat ook. Daarom noem ik met recht: een edel karakter Is het mooiste bezit. Ik weet ook van vrouwen die er niet tegen opgewassen waren en met de gevolgen bleven zit ten. Ik dacht wel, dat daar eens wat meer aandacht aan besteed moest worden. Voor ongehuwde vrouwen Is het een zeer moei lijke en gevaarlijke tijd. Ik dank God dat mijn melske zo sterk Is, en zelfs op telefoon tjes zo nuchter reageert, Zij is de dochter van een zee mansvrouw. Mag ik zeggen: goed voorbeeld doet goed vol gen in dit geval? Daar was kracht voor nodig, ik vind dat er ook te weinig aandacht voor zee mansgezinnen is", meent me vrouw K. de V. Zo tussen de regels door wor den er nog al wat beschuldigen de vingers uitgestoken naar die en gene. Ligt de schuld ook niet vaak bij de ouders? werd er on der meer in deze rubriek ge vraagd. In rechtbankverslagen, in populaire opvoedingsartikelen worden ouders vaak aange klaagd. Maar meent mevrouw N. te B. „Hoe vaak staan wij als ou ders niet machteloos tegenover onze kinderen? Wij waren vroe ger wellicht ook niet zo lief. Maar brutaal of ongehoorzaam zijn was er toch niet bij. Dan werd er altijd gezegd „kracht van opvoeding". Dat zouden wij nu nog zo graag willen. Hoe komt het dat vaak kinde ren uit hetzelfde ggzln 20 verschiHen van aard? Hoe dik wijls zie je niet dat er in gezin nen één of twee kinderen tegen de draad ingaan? Nooit tevreden. Het lijkt wel of ze het pas naar hun zin hebben als ze Iemand kunnen krenken en beledigen. Toch trachten de ouders ze al lemaal netjes en beleefd op te voeden. Je krijgt een duw als ze ineens „groot" doen en vloeken. Daar sta je dan, daar krijgen wij als ouders dan de schuld weer van, dan zijn wij die christe lijke ouders met kinderen die vloeken als bootwerkers. En waar blijven wij, met ook die moeilijke kinderen beschaving bij te brengen? Resumerend: vele lezers heb ben vraagtekens gezet bij onze beschaving. Er mankeert nog al wat aan. Maar, wie zijn verwach tingen niet hoogspant wordt ver rast, soms in het verkeer, soms door een jongere van wie ja het niet verwachtte, soms door een oudere van wie je weet dat ze voor je bidt. Om bij mezelf te blijven: door een trouwe lezeres, die knipoogt zo af en toe met een persoon lijke brief, ben je fit genoeg voor je krant. Er is genoeg om je over op te winden in deze wereld, bijvoor beeld: Examen. Gaat uw gang allemaal, examinatoren en candi dates leerlingen en leraren, moeders en gezineleden van jon gelui die „onder 't mes" moeten: er is ruimte voor u in Dialoog. Lulu, Engelse prijswinnares van het Songfestival droeg een kleedje dat knap geborduurd was met kralen. Kralen zijn te genwoordig mode. Natuurlijk kunt u bij uw nieuwe pakje of japon een contrasterende ket ting inct bijbehorende clips ko pen om er aardig uit te zien, maar waarom zou u zelf het genoegen van zélf vervaardigen, kiezen, keuren, rijgen, niet gun nen? Aan de hand van het aller aardigste boekje SIERADEN VAN KRALEN door Maria Schafhcutle (Nederlandse be werking A. Duyser, uitgave in de serie Vaardige handen van Zomer Keuning 3.75) kunnen kleurrijke resultaten bereikt worden. Moeilijk is het werk niet en de variaties zijn vele. Wie een maal begint behoeft de gegeven ontwerpen beslist niet na te ma ken, maar ontdekt al snel de mogelijkheden. Een ketting, oorclips, een broche of arm band, oorhangers, en wie wat gevorderd is maakt zelfs een total look, zoals het voorbeeld op deze pagina van schoenclips, broche en avondtasje. Desge wenst kunt u er ook nog sier- knopen van vervaardigen. Om u een beeld te geven hier de werkwijzen. Avondtasje: Nodig: 1 tasbeugel boven breedte 14 cm, 20 cm fluweel of stof van de japon 90 cm breed, 20 cm voering (140 cm breed), 22 rose pijpjeskralen, 2 rose glazen kralen, 9 honingkleurige pijpjeskralen, 1 bruine glazen kraal, 10 witte pijpjeskralen, I witte glazen kraal, 29 lichtgroe ne pijpjeskralen, 1 lichtgroene glazen -kraal. We knippen voor elk van de delen waaruit de tas bestaat 40 x 20 cm stof en voering. Op beide kanten wordt een versie ring met pijpjeskralen genaaid. Andere motieven zijn het over denken waard. De twee helften naaien we aan elkaar, zodat we een „zak" krijgen, die van on der en boven open is. Deze zak binnenstebuiten keren. De zij naad tot aan de beugel verder dichtnaaien en de tas aan de beugel bevestigen. Broche: Nodig: rastermontuur middel!. 2,5 x 4 cm., 4 m ny londraad, 32 rose pijpjeskralen, 2 grote rose glazen kralen, 15 lichtgroene pijpjeskralen, 1 gro te donkergroene glazen kraal, 15 witte pijpjeskralen, 1 grote Lichtblauwe glazen kraal, 15 ho- ningkleurige pijpjeskralen, 1 grote bruine glazen kraal, 77 naturel borduurkraaltjes, 1 sluitringetje. De draad wordt onder het raster geknoopt, naar boven gestoken en er worden vijf gro te glazen kralen aangeregen. De kralen gelijkmatig over het raster verdelen. Om deze vijf kralen naaien we pijpjeskralen in passende kleuren als volgt: draad doorsteken naar boven in een opening naast de glazen kraal, een pijpjeskraal en een borduurkraaltje aanrijgen, door de pijpjeskraal en dezelfde ope ning terugsteken. Op deze ma nier worden de openingen om de glazen kralen opgevuld met rechtopstaande pijpjes. Begin en eind van de draad afwerken en het montuur in elkaar zet ten. Schoenclips: Maak twee strikjes van 16 cm en twee stukken van 7 cm lengte flu weel of andere stof. Op elk een grote rose-kraal, borduren met pijpjeskralen als voorbeeld; voor de steeltjes zijn twee groe ne pijpjes gebruikt. Met enkele steken de strikjes vastzetten op twee rastermonturen van 12 cm middellijn. Oorclips: Rastermontuur van 12 mm, met rose pijpjeskralen en naturel borduurkraaltjes borduren om de twee grote rose glazen kralen zoals de broche. Deze plezierige leidraad met vele foto's en werktekeningen van harte aanbevolen. Leuk geschenk voor een creatieve tiener, voortreffelijk als hand leiding op handenarbeidcursus- sen; commercieel gebruik van de werkstukken en ontwerpen slechts met toestemming van ontwerpster en uitgever. J. DE V. 99 Terwijl wij de voorjaarsgar derobe uan de kinderen aanvul len en er over peinzen wat er deze zomer allemaal nog komt kijken, hebben fabrikanten de wintercollectie kinderkleren al klaar. Spinners, wevers, breiers en konfektionairs van kinder kleding werken met elkaar sa men voornamelijk voor wat be treft de kleuren. Zo zijn vooi het komende sdizoen weer veer tien typische klnderkleuren aanvaard als maatgevend. Kle ren, die afkomstig zijn van verschillende fabrikanten, kun nen toch met elkaar combine ren. Mooi voorbeeld daarvan geeft de Amsterdamse modiste Bar bara Farber. In samenwerking met een Nederlandse firma ont wierp ze dertig meisjeskle dingstukken die getoond zijn op de Vakbeurs Het Kind. Het gaat om een collectie mantels, jurkjes, pullovers, rokjes, over- gooiers, pantalons. Net als bij de mode voor moeder 2fijn tu- niekpakken „in". De modelle tjes zijn voornamelijk vervaar digd van draion en vistram. Dat betekent makkelijk onderhoud, modieus en draagbaar. Links twee jurkjes met speelse schulpen aan schouder pasjes, kraag en manchetten, rechts een modieus tuniekpak praktisch en warm. Als simpele versiering koperen knopen die we komende winter veel zullen zien als garnering, evenals gespen. De jurkjes zullen extra kort zijn maxi staat een kind eenvoudig niet daaronder bijpassende of contrasterende maillots. De stoffen zullen zacht zijn, van weefsels die het kind in al zijn of haar bewegingen volgen, prettig aanvoelen en niet jeuken. Kortom, grote- mensenmode op het kinderlijf gesneden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 17