Afsluiting Lauwerszee formidabel huzarenstuk Oogbewegingen tijdens slaap verraden dat u dromen ziet Wat doen de vrouwen met haar kiesrecht? Hel begon met een ,teach-in' ÏATEROAO 1» APRIL 194» „Komm'n joe Iciek'n wat er van joen tientje word'n is?" Zakelijk welkomstwoord aan de Groningse kop van de Lauwersxeedijk, die vrijdag 23 mei zal zijn gesloten. Met als kroon getuige de Koningin. Een tikkeltje optimistische visie, dat wel. Want de droogmaking kostte 150 miljoen en we hebben in Nederland zelfs nog geen dertien miljoen inwoners „Geef maar liever koffie", wordt de repliek. Maar de man in het houten restaurantje be noorden Ulrum reageert daar bondig op met: „Dei heb'k nait!" En waarom ook? Hij rekent niet op gasten. In de weekends wel, als 't weer wat meezit. Met Pasen was er nog een bus met Tsjechen. Maar of die geïmponeerd waren? Reportage van Ton v. d. Hammen en Ton Hulst Eerst véle tientallen kilo meters door welvarend, maar saai noordelijk Gro ningen. Stoppen waar de xware dijk begint. Een armoedig keetje met wat uitgeslagen plaatwerk over hoe dijken worden gebouwd. Knappe jongens van Rijks waterstaat. Of, zoals het hier heet: van de Dienst Lauwerszeewerken. Dan een beschut zitje achter glas in de simpele horeca-gélegen- heid, eigendom van „dikke" boer Mansholt, die even verderop woont en een groot vermeerderingsbedrijf bezit. Broer van „de" Mansholt. inderdaad. Zitje dus. Met uitzicht Waar- De Friezen kunnen er aanspraak op maken, dat zij, al weer jaren geleden, de eerste teach-in in Nederland hebben gehouden. Onderwerp: afsluiting van de Lauwerszee. Leuzen als „Den Haag laat ons verzuipen" en „De Lau- werssé moat ticht" hebben toen inderdaad geholpen. Want als op dinsdag 24 mei het laatste van de 25 caissons is ingevaren en gezonken, is de Lauwerszee dicht. Negen volle jaren heeft het werk gekost; in 1960 werden de plannen aangenomen en in 1961 begon de aanleg van de werkhaven bij Oostmahorn. De afsluiting wordt een for midabel huzarenstuk in de waterstaatkunde, want ifloor het sluitgat zal anderhalf keer zoveel water stromen als destijds bij 't Veerse Gat! In 1962 werd het werkeiland in de monding van de Lau werszee aangelegd. Daar zijn nu schut- en uitwateringsslui zen gebouwd. De uitwate ringssluizen hebben een totale doorstroombreedte van 120 meter; de schutsluis is 65 me ter lang en negen meter breed. Hier, op Lauwersoog, is ook de grote haven; deze dient voor de vissers, als voorhaven bij het schutten, en o.m. als aanleghaven voor de veerdienst Schiermonnikoog. Van de dertien km lange afsluitdijk worden thans de laatste 900 meter gedicht met caissons. Het binnenmeer van de Lauwerszee zal als boezem voor wateren van Groningen. Friesland en zelfs een deel van Drente kunnen dienen. Door spuien kan overtollig water in natte tijden twee maal per etmaal worden ge loosd. Behalve aan recreatie zijn ook gronden toegemeten aan agrarische doeleinden, te we ten 1700 ha. In het gehele ge bied wordt vlak na de indij king een biologisch experi ment uitgevoerd, omdat men de zeldzame kans krijgt vanaf een duidelijk beginstadium de ontwikkeling van een natuur lijke levensgemeenschap te volgen. Prof. dr. D. Bakker (Gronin gen) en prof. dr. L. Vlijm (Amsterdam, VU) zullen dit project gaan leiden. op? Eindeloze slikvelden, zover het oog reikt. Moet dat straks recreatieterrein worden? Daar is wel enige fantasie voor no dig. Waar we trouwens op kij ken is toekomstig militair oe fenterrein. Tanks zullen hier straks al schietend optrekken. Dekking gevend 'aan honderden dienst plichtigen, die 'hollend' of op de buik kruipend met een denk beeldige vijand afrekenen. Het wordt hier allemaal grie zelig echt. Een heel ruïnedorp zal worden aangelegd. Rare re creatie. Tenzij het plan-Kikkert erdoor komt in Den Haag. Deze onverwachte wending vervult de Fries-Groningse recreatie - commissie voor de Lauwerszee met nieuwe hoop. Want recrea tief is er wat van de voormalig Lauwerszee te maken. Het wordt een merkwaardige landaanwinning. Of liever; een land en meer-aanwinning met een gezamenlijk oppervlak van ruim 9000 ha. Om enig idee te krijgen daar passen Den Haag en randgemeenten precies in. Aan de Friese kant een meer in de vorm van een gewei. Op al die landtongetjes honderden gezellige aanlegplaatsen voor zeilers. Hun tenten, speelweiden voor de kinders en ga maar door. Aan de noordkant een fijn strand voor dagjesmensen. Dat is allemaal veelbelovend. En dan nog op de duur wat bosaanleg. Ideaal voor onze ui terst noordelijke landgenoten, die recreatief zo schaars zijn bedeeld. En wie weet ook nog voor Duitsers. Als die 2500 ha militair oe fenterrein er nou maar niet hoefden te komen. Je recreëert nu eenmaal niet lekker met op de achtergrond allerlei wapen- geknetter. Stél je toch es voor dat Defensie met Ter Apel en contreien genoegen wil nemen! Haast te mooi om waar te zijn. In elk geval alvast bedankt, meneer Kikkert, voor het idee. Militair territoir of niet, enig feestgedruis zal er vanwege de sluiting straks wel zijn. In Friesland heeft de Oranjever- De garnalenvisserij betrof vroe ger vooral „puf" dat tot veevoeder werd verwerkt. Tegenwoordig is het vooral de grote garnaal, vanwege de exportkansen. Verder wordt op platvis gevist. Torenhoog verrijzen de doorlaatcaissons in de Lauwerszeedijk. Na het weggraven van de ringdijk om de bouwput kunnen zij regelrecht naar het sluitgat worden gevaren. niging van Oostdongeradeel al les in kannen en kruiken voor een reuze feesttent (marionet tentheater, Fabeltjeskrant, beat- dansfeest). Ook komen er schoolfeesten, helikopterde monstraties en marcheren de Marinierskapel en de Rijkspoli- tiekapel op. En vuurwerk na tuurlijk. In Groningen zijn het de middenstanders van de drie Marnegemeenten Ulrum, Leens en Kloosterburen die ook al een fikse tent hebben besproken, waarin soortgelijke festiviteiten plaats grijpen. Ook zij claimden militaire muziek door de man nen van de Johan Willem Frisokapel te huren. Weg met Defensie, leve Defensie. Sahs rancune, nietwaar? Merkwaardig. Zoutkamp, als direct belanghebbende, doet aan dat feest niet mee. Er is wel vlaggetjesdag op Pinkstermaan dag. Maar die is er elk jaar. Waarom zo treurig? Oud-schipper Jannie Toxopéus, familie van de red ders, iets minder, maar toch ook nog verwant aan VVD-Toxopeus, die wel even het sleutelen aan de motor van zijn plezierjachtje wil staken (hij heeft nü een zand en schel- penzuigerbedrijf) zegt er dit van: „Ach, ze trekken hier in Jannie Toxopéus uit Zoutkamp: „Verdrietig doen voor de vorm." Zoutkamp een beetje 'n gele genheidsgezicht Je kunt beter verdrietig doen dan juichen als je op een rijksuitkering hoopt, is het niet? Maar volgens mij komt er van die uitkering niks terecht, want we krijgen in Lauwersoog een pracht van een haven. Ze kunnen zo nog langer uitblijven dan anders (het is hier 'allemaal garnalen en plat vis)". „Lauwerszeevissers? Die zijn er al sinds 1961 niet meer. Dat mag geen naam hebben. De dertig schepen hier kregen in de loop van de jaren sterkere motoren en zoeken het verder op, verder ook dan de Wadden zee". „Man, ze kunnen voor de grote schoonmaak hun boten nog hier in Zoutkamp krijgen als ze dat willen. Maar dan moeten we (denkt hij aan het eigen bedrijf?) de geul wel wat uitbaggeren". „Zoutkamp wordt hier alleen maar beter van, let op. Zelf zit ik in de watersport vereniging. De jachthaven moet hier straks een capaciteit van 1000 schepen krijgen. Daar wer ken we voor. Wat zal dat niet voor de middenstand gaan bete kenen? Maak je over ons maar niet ongerust". Hoe reageert men aan de Friese kant? Openlijk positief, over de hele linie. Al was het alleen maar omdat het gevaar voor overstromingen definitief zal zijn geweken, want de oude lange dijken zijn hier niet al te best en te laag. De vissers van Dokkumer Nieuwe Zijlen mopperen niet, zoals hun Zoutkamper collega's; hebben ronduit waardering voor hun nieuwe thuishaven, Lauwersoog. En net als in Gro ningen zien de middenstanders van Oostdongeradeel de ont wikkeling met gepast opti misme tegemoet. Alleen de mannen van de Gebroeders Luden, de KNZHRM-reddingboot, nu nog in Oostmahorn, straks ook in Lauwersoog gestationeerd, heb ben gerechtvaardigde kritiek. Schipper Si Zeeman: „Wonin gen in Lauwersoog zijn er voor ons pas in 1970. We moeten bij alarm met een vlet van hier -#■ De „Duitse bezetting van Zout kamp". Van tijd tot tijd rollen zwa re vrachtwagens van de Krlegs- marine het vissersdorp binnen. Doel: de inspectie van enkele tien tallen rijnaken, vlakbij, die boorde vol munitie moeten zitten. De sche pen (zonder motor) liggen er al heel lang en vormen een der NAVO- opslagplaatsen, zeggen de Zout- kampers. De spuisluizen in de Lauwerszeedijk (op het voormalige werkeiland Lauwersoog)! Straks zal hier een vloed boezemwater van 120 meter breed op de Waddenzee kunnen worden geloosd (naar 5 meter N.A.P.). buitenom naar ons schip, wat een verlies aan tijd van een half uur betekent. Uit red dingsoogpunt een onhoudbare situatie. Daar had in moeten worden voorzien, omdat daar mensenlevens mee gemoeid kunnen zijn". Is eenmaal de weg over de dijk klaar, ja, dan wordt het natuurlijk beter, want met een wagen ben je er zo. Laten we maar hopen, dat die noodsitua tie niet te lang duurt. Schipper S. Zeeman van de reddingboot Gebroeders Luden: „Onze woningen in Lauwersoog hadden al klaar behoren te zijn. Nu moet de eerste spade er nog voor in de grond. BIJ alarm schieten we er een half uur bij in. Da's veel te veel, als het om mensenlevens gaat." De Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen, Vrouwenarbeid en ge lijk Staatsburgerschap gaat op 25 april de opening van haar jaarvergadering om- ranken met enig plechtig en feestelijk gebeuren. Daar zijn twee redenen voor: 75 jaar geleden werd de eerste Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht opgericht, waaruit na veel wederwaardigheden de huidige vereniging stamt en het is in 1969 vijftig jaar geleden, dat de Nederlandse vrouwen het actief kiesrecht kragen. Om half vijf zal die jaarvergadering beginnen in de kantine van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk. Om half zes biedt minister Klompé een receptie aan en daar na zullen de leden en enige gasten in het Haagse Corona zich aan een diner verenigen met aansluitend een cabaretprogramma met verras singen. Een vrij besloten viering, want het Neder landse volk zal beslist geen nationale feestdag op touw zetten voor deze herdenking van de politieke volwassenheid van de vrouwen. De vrouw, die politiek carrière maakt, is nog altijd een uitzondering. Nederland heeft één vrouwelijke minister, dertien vrouwen in de Tweede Kamer (150 leden); alle Provinciale Sta ten tellen op een totaal van 673 slechts 47 vrou welijke leden, van wie er alleen in Friesland, Utrecht en Zuid-Holland één lid is van het colle ge van Gedeputeerde Staten. En er zijn nog geen twintig vrouwelijke wethouders in ons hele land. Dit zou nog niet alarmerend behoeven te zijn, want aan dergelijke functies zit veel werk vast. Vooral de gehuwde vrouw zal er bezwaren tegen kunnen hebben, zo'n post te aanvaarden. Ernstiger wordt het, wanneer ook blijkt, dat geen enkele politieke partij even veel vrouwe lijke als mannelijke leden heeft, hoewel onze bevolking boven de dertig jaar nog altijd een vrouwenoverschot te zien geeft. Politiek, zo pleegt men wel te zeggen, is geen vrouwenzaak. Maar tegelijkertijd fulmineert minister De" Block tegen de huisvrouwen, die niet prijsbe wust, de BTW-prijsverhogingen uit de hand la ten lopen. Die prijsbewustheid is namelijk een typisch stukje politiek bewustzijn. Een vrouw, die weet waar het om gaat, zal stelling nemen tegen ongeoorloofde prijsverhogingen. Politiek is eenvoudig een deel van het staatsburgerschap, waaraan een goed burger en dat moet de vrouw, evenzeer zijn als de man, zich niet onttrekken mag. We leven in een door mannen geregeerde maatschappij. Men kan zich afvragen in hoeverre die mannen enig begrip hebben van het oordeel van de vrouwen, indien dat oordeel nauwelijks uitgesproken wordt. In elk gezin met opgroeiende kinderen speelt in ons land het probleem van de ongelijke schooluren en -vakanties. Het zijn de moeders, die de moeilijkheden, welke hieruit voortvloeien, moeten opvangen. Maar in welke gemeente heb ben de vrouwen door zitting te nemen in school besturen, door mee te spreken in de politieke partijen, waaruit tenslotte toch de gemeentera den en andere vertegenwoordigende lichamen gevormd worden, ooit een actie ondernomen om verbeteringen te bereiken? Het zijn echt niet alleen „die mannen, die maar wat aanmodderen..."; het zijn evenzeer de zich afzijdig houdende vrouwen die niets constructiefs bijdragen, en aan wie het verweten kan worden dat veel waarover de burger mop pert onveranderd blijft. De meeste politieke partijen staan open voor de vrouwen en stimuleren zelfs graag het deel nemen van de vrouw aan de meningsvorming. De tijd, dat er gedacht en gesproken werd over een „Vrouwenpartij" is gelukkig voorbij. Zo'n partij zou geen zin hebben, want politiek is een zaak van levensbeschouwing en niet van geslacht Maar vijftig jaar kiesrecht hebben de vrou wen, een kleine groep uitgezonderd, bepaald niet politiek geïnteresseerd gemaakt en als gevolg daarvan niet politiek geschoold. Nu o.a. op alle nijverheidsscholen het vak maatschappijleer zijn intrede heeft gedaan, is er een nieuwe kans, ook de meisjes enig begrip bij te brengen van de verantwoordelijkheid van de burger. Politieke keuze is een deel van die ver antwoordelijkheid. Er wordt druk gediscussieerd over de wense lijkheid en de onwenselijkheid van arbeid van de gehuwde vrouw; er verscheen een rap- port-Hofstra over de belastingplicht van de wer kende gehuwde vrouw; er wordt geprotesteerd tegen de nieuwe wijken, waar alle leven en levendigheid ontbreekt; er wordt geroepen om crèches, kinderspeelplaatsen; er wordt gemop perd over vervuiling van lucht en straten: ge twist over de pensioneringsleeftijd, allemaal zaken waarbij de vrouw nauw betrokken is, dikwijls méér nog dan de man. Het zijn echter steeds weer de mannen, die de rapporten opstellen. Hoogstens wordt voor de vorm één vrouw aan een commissie van onder zoek toegevoegd. Heel vaak ook nog, nadat het Nederlands Vrouwen Comité of een enkele vrou wenorganisatie heeft gewezen op de lacune. Veel hebben de vrouwen in deze afgelopen vijftig jaar niet- met haar kiesrecht gedaan in verhouding tot wat het had kunnen wezen. Juist daarom is het goed, dat toch aandacht aan dit merkwaardig jubileum wordt gegeven. Misschien stimuleert het een beetje om het in de volgende vijftig jaa*.* beter te willen gaan doen. ALEXANDRA Het overkomt iedereen wel eens dat een verdiende nacht rust wordt verstoord door een droom. Met kloppend hart en klam voorhoofd ligt men in het donker voor zich uit te staren, speurend naar de werkelijkheid. Op zo'n ogenblik wordt de droom als een duidelijke onderbreking van de nachtelijke rust ervaren. Recente onderzoekingen hebben echter uitgewezen dat deze opvatting van slapen en dromen verouderd is. Het was reeds lang bekend dat de slaap even noodzakelijk is voor het menselijk bestaan als het dagelijks voedsel. De mens brengt gemiddeld twintig jaar van zijn leven in slapende toestand door. En toch is het een van de minst onderzochte verschijnselen. De voornaamste reden is dat de onderzoekers geen methode kenden om zich in diit probleem te verdiepen. Er waren weinig instrumenten en technieken om slapen en dro men aan een wetenschappelijk verantwoord onderzoek te on derwerpen. De laatste jaren is dit echter totaal veranderd. Al ken al in de Verenigde Staten k»taan er 25 slaaplaboratoria. Elke avond melden zich vrij willigers vnl. studenten voor de slaapproeven. Nadat zij zich verkleed hebben, worden zij „uitgerust" voor de nacht. Dit betekent dat kleine electro- den op verscheidene delen van het lichaam worden bevestigd die de polsslag, bloeddruk, oog bewegingen, ademhaling en hersenactiviteit registreren. Daarna gaan de vrijwilligers naar bed in een rustige kamer van het laboratorium. Buiten worden de lichaamsgegevens opgevangen en geanalyseerd door de artsen. Een van de meest opvallende resultaten van deze proefne mingen was dat de onderzoe kers een regelmaat ontdekten in het slaappatroon. Om de zestig a negentig minuten ver toonden de slapers korte perio den van snelle oogbewegingen, die uiterlijk twintig minuten duurden. Dr Eugene AserinskV van de Universiteit van Chicago kwam toen op de gedachte dat dit mo gelijk in verband zou kunnen staan met het dromen. In de weken die toen volgden, werd dr Aserïnksky zeer impopulair bij de vrijwillige slapers. Om zijn idee op de waarheid te testen, maakte hij hen steeds wakker wanneer de instrumen ten snelle oogbewegingen re gistreerden. Het bleek dat vrij wel iedereen op dat moment droomde en zelfs in staat was tot in de details het na te ver tellen. Ter controle maakte dr Ase- rinsky oök enkele slapers wak ker, die geen snelle oogbewe ging vertoonden. In bijna alle gevallen zeiden zij niet ge droomd te hebben op het mo ment van wakker worden. Deze resultaten werden later be vestigd door ander onderzoe kers van over de gehele wereld. Hiermee werd duidelijk aange toond dat ieder mens drie tot vijf keer per nacht droomt, ofschoon de meeste mensen de volgende ochtend zich hiervan niets meer kunnen herinneren en daarom volhouden in het ge heel niet te hebben gedroomd. Tijdens deze proefnemingen werd tevens geconstateerd dat andere lichaamsfunkties zoals bloeddruk, ritme van hartslag en ademhaling zich gedurende de droomperiode eveneens wij zigen. Zij dalen in de eerste twee uur van de slaap totdat het diepste stadium is bereikt. Daarna stijgen ze weer met uit zondering van de perioden waarin de snelle oogbewegingen optreden. Dr William C. Dement, ver bonden aan de Stanford Uni versiteit in Californië, bracht het onderzoek naar de slaap- en dr oomgewoonten een grote stap verder. Er was reeds aange toond dat mensen die één of twee nachten niet of zeer slecht sliepen, snel uit hun humeur raakten, zich minder goed kon den concentreren, vergeetachtig werden en soms hallucinaties kregen. Deze veranderingen in de menselijke geest waren van tijdelijke aard; zij verdwenen zodra men weer genoeg sliep. Met dit uitgangspunt begon dr Dement te experimenteren op de vrijwilliger? Elke keer wanneer ze droomden, maakte hij hen wakker. Dit ging nacht op nacht door. Het was opmer kelijk dat naarmate de proef vorderde de vrijwilligers meer neiging hadden om te dromen Doch door hen steeds wakker te maken, slaagde dr Dement erin dit te voorkomen. Na enkele dagen vertoonden zij de zelfde verschijnselen als die werden aangetroffen bij pa- tienten met slaapstoornissen: humeurig, vergeetachtig enz. Een verlegen student maakte met iedereen om het minste of geringste ruzie. De eerstvolgende nacht dat zij ongestoord mochten slapen, droomden de vrijwilligers fre quenter dan anders alsof zij verloren dromen moesten inha len. Volgens dr Dement is dit een belangrijke aanwijzing dat dromen evenals slapen een noodzakelijkheid is. Op grond van deze en vele andere waarnemingen, kwamen de onderzoekers tot de con clusie dat de droom niet beschouwd kan worden als een verstoring van de nachtrust. In tegendeel: alleen de slaap ge combineerd met de droom geeft de rust voor lichaam en geest. Een van de theorieën omtrent het verschijnsel dromen houdt verband met de functies van de hersenen. De gehele dag doet de mens een oneindig aantal in drukken op die systematisch in de hersenen worden opgeslagen. Een deel daarvan heeft hij re gelmatig nodig: bijv. informa tie omtrent de uitoefening van het beroep, omgang met de familie thuis en bekenden in de werkkring, het dagelijks ver keer, enz. De hersenen vormen een soort computer die alle infor matie-eenheden (bits) schift, opslaat en zo nodig te voorschijn haalt. Zonder dat de mens dit beseft, gebeurt dit tal loze keren op een dag. Een be paalde situatie (bijv. een gesprek met de werkgever over een salarisverhoging) is dan te vergelijken met een programma waarop de hersencomputer rea geert door de benodigde infor matie te verschaffen (bijv. meest effectieve gedrag tijdens het gesprek, plannen voor de toekomst, eigen wensen en mo gelijkheden van de onderne ming). Dit zijn alle informaties die in vroeger tijden eens ter kennis zijn gekomen van de werknemer en die toen zijn op geslagen in de hersenen. Ook 's nachts staat de compu ter niet stil. Uit de onderzoe kingen zijn de fijne details nog niet te voorschijn gekomen, maar het blijkt dat om het an derhalve uur er een bepaalde hersenactiviteit optreedt waar door zekere informaties naar voren worden geschoven.' Dit wordt men zich dan bewust in een droom. Dromen is dus niets anders dan het opnieuw bele ven van indrukken die in de hersenen zijn opgeslagen. Er zijn onderzoekers die me nen dat dromen een opvoeden de waarde heeft. In heel veel gevallen droomt men van situa ties (uit bomen vallen, onder een auto komen) die men in het werkelijke leven tracht te voor komen. In de droom waarschuwt de computer a.h.w. voor gevaarlijke ondernemin gen zodat men overdag hiervoor is gewaarschuwd. Een andere categorie dromen zou het gevolg kunnen zijn van extra-doses indrukken (bijv een vakantiereis, belat grijke mo menten in het leven). Deze theorieën willen nog niet zeggen dat de onderzoekers het verschijnsel slaap en droom reeds geheel hebben doorgrond. Er blijven nog vele vragen over. Op welke manier .kan men dromen beïnvloeden? Is dit een methode die aan te be velen is bij de behandeling v«n gestoorde patiënten? De onderzoekers bij de slaap laboratoria gaan met hun werk voort. Nog menig keer zal een vrijwilliger wanneer hij hoopt op een ongestoorde nacht, on verwacht «"T-'fln wwekt. PAUL VAN LANGSTRAAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13