VOORZICHTIGE KOERS VS 0LGA Commentaren Paus naar Wereldraad Vier bedrijven Verblifa dicht Uw matros Lages geen vroeg aow Het Kwartet Crita) Opklaringen Nixon staat onder druk Russen zoeken naar toestel Luchtruim niet geschonden' Nieuwe zege Oranje-team Si jfifc *4 ÉL bitterkoekjes JAMIN Nu moet Israël concessie doen" Eerste 2 pet bedrijf al met over de brug ONDERZETTEGEL Wïw1) OF PIACE-MAT nu kunt u kiezen uy I Discrimineert de politie? Koningin Juliana terug uit Canada Lijken van Amerikanen gevonden 80 jaar jong Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Donderdag april 1969 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Eenzaamheid is voor de geest wat dieet is voor het lichaam. VAUVENARGUES „U staat nu hier, u gaat de eerste rechts, dan links..." DE BILT Flinke opklaringen en slechts hier en daar een bui. Overwegend matige noordelijke wind. In het binnenland plaatse- lijk nachtvorst. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. DE BILT Polaire lucht wordt met. noordwestelijke wind via de Noordzee naar onze omgeving gevoerd. Deze stroming wordt veroorzaakt door een depressie boven de Oostzee en een omvang rijk hogedruksysteem, dat zich van liet zeegebied tussen de Azo- ren en Spanje over Ierland noord waarts uitstrekt tot Spitsbergen. De depressie trekt in het ko mende etmaal in zuidoostelijke richting, terwijl de as van het hogedrukgebied zich naar het oosten verplaatst en de nabij Spitsbergen gelegen hogedruk- kern ziöh naar Scandinavië uit breidt. Vooruitzichten voor zaterdag: Aantal uren zon: 5 of meer; min. temp.: 1 tot 5 graden on der normaal; max. temp.: 1 tot 5 graden on der normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog et maal: 60 procent. De Amerikaanse tegenmaatregelen zijn nog niet bekend. De publieke opinie wil een krachtige aktie. Maar volgens waarnemers zal de president een voorzichtige koers varen en een confrontatie met Noord-Korea vermijden. Intussen zijn drie Amerikaanse oorlogsbodems uit Hongkong weggevaren mét onbekènde bestemming. Afwijzing WASHINGTON President Nixon zal morgenmiddag een persconferentie houden en vermoedelijk een reactie bekendma ken tegen Noord-Korea. Dit land zou volgens een nauwkeurige studie, het Amerikaanse verkenningsvliegtuig boven open zee hebben neergeschoten. Volgens het Amerikaanse ministerie van defensie beeft bet toestel bovendien nooit bet Noordkoreaanse luchtruim geschonden zoals de Noord-Koreanen beweren. Wat de Amerikaanse tegenmaat regelen zullen inhouden is niet be kend. maar waarnemers menen uit de woorden van minister van buiten landse zaken, Rogers, te kunnen af leiden dat een eventuele stap van Nixon voorzichtig zal zijn. Rogers zei: „Zwakke landen kunnen in inter nationale kwesties overhaast hande len, maar machtige landen moeten meer beheersing tonen". Geheim Roggeveen scoort in slotfase twee maal ROTTERDAM Na de duidelijke overwinning op Luxemburg boekte de Oranje-formatie van George Kessler gisteravond in het met slechts 15.000 toeschouwers gevulde Feijenoord-stadion een nieuw succes. Het op volle sterkte uitkomend Tsje- choslowaakse elftal werd door een gelegenheidsteam van Nederland met 20 geklopt. Debutant Sjaak Roggeveen nam in de laatste tien minuten beide treffers voor zijn rekening. Zijn doelpunten betekenden toch nog een aantrekke lijk slot van een sfeerloze interland, waarin beide teams kansen kregen om de score open te breken, maar uitdrukkelijk faalden. Het Nederlands elftal kwafn uit zonder Ajacieden. In het elftal van de Tsjechoslowaken waren wel spe lers van Spartak Trnava opgesteld. Voor vervolg zie pagina 15 In militaire kringen wordt gespecu leerd op een mogelijke vergeldingsac tie tegen Noord-Korea. Dit leek te worden bevestigd door het bericht dat de bemanningen van drie in Hongkong liggende Amerikaanse oor logsschepen aan boord werden geroe- pen. De schepen zouden vannacht uit varen. Hun bestemming is geheim. Diplomatieke zegslieden geloven echter dat Nixon zich van militaire tegenzetten zal onthouden. Dit on danks het feit dat hij tijdens zijn verkiezingscampagne voor het presi dentschap harde maatregelen tegen de Noordkoreaanse overweldiging van het inlichtingenschip Pueblo heeft gepleit. Hij zei toen herhaalde lijk dat de Amerikaanse vlag niet langer als vloermat zou worden ge bruikt als hij president zou worden. Beraad DEN HAAG Willy Lages, in de oorlog commandant van de Sicher- heitsdienst in Amsterdam, blijkt geen aanvraag te hebben ingediend om in aanmerking te komen voor een aow- uitkering. Berichten hierover die gis teren circuleerden berusten op een misverstand. Er zou destijds wel geïnformeerd zijn naar een eventuele uitkering aan Lages bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Toen zat Lages nog gevangen in Breda. Een verzoek is echter nooit ingediend. Inmiddels heeft het socialistische Tweede-Kamerlid mr. Th. J. A. M. van Lier over deze zaak vragen ge steld aan de minister van sociale za ken. Hij wil dat minister 'Roolvink voorkomt dat Lages een aow-uitke- ring krijgt. De president is volgens een woord voerder van het Witte Huis voortdu rend met zijn adviseurs over het inci dent in beraad. Hij staat onder druk van sommige Congresleden en kran ten, die op een harde aanpak van Noord-Korea aandringen. Daar staan echter anderen tegenover die van oor deel zijn dat de Verenigde Staten een confrontatie dienen te vermijden. Dat Amerika ervan overtuigd is in zijn recht te staan, blijkt duidelijk uit het feit dat Russische schepen en vliegtuigen op verzoek ook aan het zoeken zijn gegaan naar wrak stukken en overlevenden. Om het ra diocontact tussen de opsporende een heden te verbeteren, had een Ameri kaans vliegtuig de Russen zelfs een ontvangst- en zendinstallatie toege- I worpen. De Noordkoreaanse minister van defensie, generaal Sjoi Hyoen, heeft zijn strijdkrachten in een dagorder gelukgewenst met het neerschieten van het Amerikaanse vliegtuig. De boodschap is gericht aan de officie ren en manschappen van de „896e eenheid van de volksstrijdkrachten" en gesproken wordt van een „held haftig feit door met één schot een Amerikaans verkenningsvliegtuig neer te schieten dat op 15 april ille gaal het Noordkoreaanse luchtruim was binnengedrongen", Vakbonden WÊ morgen ISO gram van 92 voor 82 niette geloven voor die prijs! In Dordrech tUtrecht en Krommenie Een Russisch schip heeft voor de kust van Noord-Korea wrak stukken gevonden van het ver miste EC-121 verkenningsvlieg tuigRechtsonder een sloep, die gestreken is van het Russische schip voor het oppikken van de wrakstukken. 7EEL Europeanen zijn geneigd groie betekenis te hechten aan Giscard d'Estaings afwijzing van het referen dum dat op 27 april in Frankrijk wordt gehouden. Het voornaamste doel van die volks raadpleging is,.een eind te maken aan de belangrijke politieke functie van de Senaat, die zich niet als stempel- kussen wil laten gebruiken. Lang wellicht té lang heeft deze onafhankelijke republikein deel uit gemaakt van het gaullistische kamp om te proberen, van binnenuit de verstarring te doorbreken. Het is hem niet gelukt, en nu liet einde van de gaullistische periode gaat naderen, zal hij meer en meer zijn onafhankelijkheid demonstreren en de koers aangeven, welke gevaren moet worden. Niet waarschijnlijk is, dat zijn afwij zing ertoe zal leiden dat op 27 april het referendum van de president geen meerderheid krijgt hoewel die meerderheid gering zal zijn. Men houdt er zelfs rekening mee, dat de president bij een eventuele neder laag zal aftreden om zich vervolgens in navolging van Nasser -door „het volk" te laten overhalen zijn be sluit te herroepen. Het belangrijkste is dan ook, dat nu openlijker dan tevoren naar alter natieve oplossingen zal worden ge zocht en dat een hergroepering onder de aanhang van de president niet kan uitblijven. DORDRECHT Vier vesti gingen van Thomassen en Drq- ver-Verblifa NV zullen worden gesloten. In totaal zijn hierbij negenhonderd personeelsleden betrokken. De vestiging van deze blik- fabrieken in Dordrecht gaat op 1 januari dicht, die in Utrecht op 1 juli 1970 en die' in Krommenie op 1 januari 1971. Er werken in deze fabrieken resp. 220, 220 en 450 mensen. De kleine vestiging in Leiden, met twaalf werknemers, sluit even eens in januari 1971. De bedrijven in Doesburg en Leeu warden zullen als gevolg hiervan ver der worden uitgebreid. Men zou daar ongeveer 800 personeelsleden meer nodig hebben. Het totale personeelsbestand van deze blikfabriek zal moeten worden terug- NEW YORK Koning Hoessein van Jordanië zei gisteren in New York dat er geen basis is voor rechtstreekse onderhandelingen met Israël. „Het is nu de beurt aan Israël om concessies te doen", zei de Jor daanse vorst. „De Arabieren kunnen niet verder gaan. Israël zou moeten beginnen de bezette gebieden te ver- nemers van de NV Douwe Eg- laten". j berts (werkzaam in de fabrieken Ook gisteren zijn er langs de Jor- Jo Drachten, Kampen en daan en het Suezkanaal gevechten r met Israëlische militairen geleverd. I Utrecht krijgen een extra loon- (Van een onzer verslaggevers) JOURE De ruim 2400 werk- wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Sdi>i|f op de bon duidelijk het gewenste nummer: 1 DAIMLER 1886^ 2 DURYEA 1893 3. PANHARD- LEVASSOR 1895 4. FIAT 1901 5. POPE WAVERLEY 1907 6. LANCHESTER 1895 Uil artistieke Hf r\ handbedrukte place mot- mt II helder blouw mi op naturel- l kleur,g Inzenden aan Bureau van dit blad Ik geef op als nieuwe abonnee: naam straat: I plaats: betaalt: O per kwartaal per maand Mijn naam I plaats: als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEL, nr 1 PLACE-MAT en.... schrijf ons beslist eens als U 6 place-mats hebt of alle 6 tegels! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. uitkering van 2 procent in ver band met de gestegen kosten van levensonderhoud. Daarmee is dit bedrijf de eerste onderneming, die tegemoet komt aan het verlangen van de vakbeweging om de prijsstijgingen met 2 procent meer inkomen te compenseren, al wordt deze compensatie bij Douwe Egberts niet gevonden als een over heveling van door de werknemers betaalde sociale premies naar de werkgevers, zoals de vakcentralen willen. Dit plan is vorige week in de Stich ting van de arbeid door de centrale werkgeversorganisaties verworpen. Morgen zullen de gezamenlijke vak bonden een actieplan 'bespreken om de 2 procent toch te realiseren. Bijsturing Intussen bereiden de vakbonden in de diverse bedrijfstakken zich voor op onderhandelingen met de werk gevers, o.m. in de metaalindustrie en bij Philips. Sommige cao's (waar onder die voor de metaalindustrie) bevatten een zgn bijsturingsclausule, op grond waarvan de lonen automa tisch met 1 a 2 procent worden op getrokken als de kosten van levens onderhoud een bepaalde grens over schrijden. Ook in het sociaal statuut van Douwe Egberts (welk bedrijf, zoals bekend, geen cao meer heeft) is een dergelijke clausule opgenomen. Deze maakt het mogelijk de lonen (per 1 augustus a.s.) met 1 procent te ver hogen. Gezien de sterke prijsstijging en het achterblijven bij de gemid delde loonstijging is dit percentage verdubbeld. gebracht van 7.200 naar 6.600. een af vloeiing" derhalve van zeshonderd man. Het emballage- en verpakkingscon cern Thomassen Drijver-Verblifa is vier jaar geleden ontstaan uit de fusie tus sen Thomassen en Drijvers emballage fabrieken en de Verenigde Blikfabrie- ken met hun dochterondernemingen. Ze bad toen ongeveer tweederde deel van de Nederlandse markt voor conserven blikken onder controle. (Begin 1964 waren Thomassen en Drijver al gefu seerd). De fabrieken die worden gesloten zijn sterk verouderd. De directie acht hiervoor geen uitbreidingsmogelijk heden meer aanwezig, mede gezien de situatie op de arbeidsmarkt in de be trokken drie gemeenten. Na de fusie zag de toekomst van de voormalige Verblifa-bedrijven er al niet meer rooskleurig uit. De bedrij ven, die voornamelijk afwijkende rho- dellen blik vervaardigen in kleine series, bleken in mindere mate winst gevend dan de zg. open-top-lijn (Thomassen en Drijver), de fabrieken waarin blik voor de conservenindus- trie in grote hoeveelheden wordt ver vaardigd. Deze fabrieken leverden grote om zetten op, naar schatting 225 mil joen per jaar. Daartegenover was de omzet van de afwijkende modellen slechts 75 miljoen per jaar. Overigens zou begin april al tot bedrijfssluitingen zijn besloten. Over de afvloeiingsregeling, waarvoor het concern tien miljoen gulden beschik baar zou hebben gesteld, kon niet met een overeenstemming worden bereikt met de vakbonden. Voor vervolg zie pag. DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid P. Jongeling (g.p.v.) heeft mi nister Polak gevraagd of Zuidmo- lukse jongeren door de politie in Waalwijk zijn geslagen in de nacht van 22 op 23 december. Hij bepleit eventueel passende maatregelen „op dat zelfs de schijn worde vermeden dat de Nederlandse politie zich schul dig maakt aan discriminatie". SCHIPHOL Koningin Juliana is vanmorgen op Schiphol teruggekeerd van haar tiendaagse bezoek aan prinses Christina in Canada. De vorstin werd afgehaald door prins Claus, met wie ze per auto naar i Soestdijk reed. Vanmiddag was de koningin aan wezig bij de viering van het vijftigja rig bestaan van het nationaal lucht en ruimtevaartlaboratorium in de Noordoostpolder. TOKIO De Amerikaanse torpedo- bootjager Henry W. Tucker heeft van daag in de Japanse zee de lijken op gepikt van twee mannen in Amerikaans vliegerstenue maar zonder reddings vesten om. De torpedobootjager is een van de twee Amerikaanse oorlogsschepen die in de Japanse zee bij de Noordkoreaan se kust zoeken naar overlevenden of wrakstukken van het Amerikaanse verkenningsvliegtuig dat bij Noord- Korea is neergeschoten. TN Engeland zijn dc socialistische leiders ervan doordrongen, dat zij nog maar anderhalf jaar tijd hebben om de Britten te bewijzen dat alle offers sinds 1964 niet tevergeefs zijn geweest. Zij zijn het er echter niet over eens. dat de manier waarop premier Wil son dit wil proberen, de juiste is. Zijn aftreden zou voor hen niet onwelkom zijn. Zoals zo vaak weigeren ook deze Britse socialisten één van de werke lijke oorzaken van de binnenlandse moeilijkbeden, nl. de grote macht van de vakbonden, aan te pakken. Wilson ziet er niet tegen op, deze macht aan banden te leggen, voor zover die schadelijk is voor het na tionale welzijn. Vooral de wilde sta kingen brengen telkens de Britse economie in gevaar. In hun race tegen de klok moeten de Britse socialisten beseffen, dat de moeilijkheden niet overwonnen kun nen worden als hetgeen moeizaam werd opgebouwd telkens weer onder de slopershamer valt. VAN BERKEL'S MELK De nog jeugdige Charlie Chap lin heeft gisteren in zijn villa aan het meer van Genève zijn tach tigste verjaardag gevierd in in tieme kring. Op de foto laat de grootmeester-filmkomiek zich zijn verjaardagstaart goed sma ken VATICAANSTAD Paus Paulus VI zal in de eerste helft van juni naar Genève reizen, om onder andere een bezoek te brengen aan de We reldraad van Kerken. Nooit eerder heeft de paus de Wereldraad bezocht. Op deze reis zal hij ook de feeste lijkheden van het vijftigjarig bestaan van de internationale arbeidsorgani satie (ILO) bijwonen. De Wereldraad ziet in het bezoek „een groeiende samenwerking tussen de rooms-katholieke kerk en de we- redldraad". De pas-benoemde secretaris van het Vaticaans secretariaat voor de eenheid, kardinaal Willebrands, heelt de wens van de paus telefonisch aan de Wereldraad overgebracht. In Genève kwam hij als een volkomen verrassing. De secretaris-generaal dr. Blake heeft in januari van dit jaar de paus een bezoek gebracht Het is de zevende buitenlandse reis van de paus, die op 31 juli met een achtste hoopt te starten. Dan naar Oeganda.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1