Roggeveen versierde interland met goals ROGGEVEEN: DIT IS MIJN WENS ALTIJD GEWEEST... TWEEDE PARTIJ AFGEBROKEN Sonneheerdt wil miljoen als jubileumgeschenk STUDENTEN HONEN INDONESIËR WEG Schotland-Duitsland eindigde gelijk (1-1) Nederland-Tsjechoslowakije: slecht duel NRU non-stop op 30 april Dolfijn WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN •TX-— J L^DER^S^N uj 1 ^rrX J GLASGOW Gisteren zijn er weer enkele wedstrijden gespeeld in de voorronden van het wereldkam pioenschap voetbal. In Glasgow speelden Schotland en West-Duits- ~land in een goede wedstrijd met 1—1 gelijk door doelpunten van Müller (Duitsland) en Murdoch (Schotland). In Dresden versloeg Oost-Duits- land Wales met 21 dankzij een doelpunt van Rock, enkele secon den voor tijd gescoord. Griekenland en Roemenië speel den in Athene in een door 45.000 toeschouwers bijgewoond duel met 2—2 gelijk. Ruststand 00. In Lissabon tenslotte kwamen Por tugal en Zwitserland tegen elkaar uit. Zwitserland boekte een verras sende 20 overwinning, welke stand bij de rust reeds bereikt was. Controverse KNAU/atleten ROTTERDAM Twee doelpunten van de debuterende Rotter dammer Sjaak Roggeveen hebben de vriendschappelijke voetbal interland NederlandTsjechoslowakije gisteravond in het Feyen- oordstadion in Rotterdam nog wat opgefleurd. Het duel zelf had zo weinig om het lijf, dat het nauwelijks zin heeft om er veel woorden aan vuil te maken. Ook de overwinning op zich heeft amper enige inhoud, want al verschenen de Tsjechen dan in hun zo goed als sterkste formatie, er werd zo lusteloos gespeeld dat de kwalificatie „interland" in feite een te geladen woordis voor dit treffen. UTRECHT De groep atleten, die na de affairc-Westphal in december weigerde zich beschikbaar te stellen voor een eventuele plants in de Ne- derlandse ploeg voor landenwedstrij- den en ook voor de Europese kampi oenschappen, is woensdagavond na een gesprek met het bestuur van de KNAU bij zijn besluit gebleven. Het KNAU-bestuur zegt in een communiqué, dat na - het uitvoerig gesprek in Utrecht werd uitgegeven, dat het helaas heeft moeten constate ren dat het open gesprek met Corrie Bakker, Mieke Sterk, Rudo Lievense, Fred van Herpen en Sjouke Tel, die mede spraken namens Lidy Makkin- je, Chris van der Meulen en Chris Mooy, niet tot een positief resultaat heeft geleid. De atleten wezen het aanbod tot een betere inspraak en een eventuele financiële vergoeding voor de medische begeleiding una niem van de hand. Zij wilden vasthouden aan de principiële voor waarde dat de door de „rebellen" ge kozen trainer Wil Westphal van de KNAU een financiële vergoeding zou moeten ontvangen. Aan deze voor waarde kon het unie-bestuur niet voldoen. Wanneer de KNVB er voor wil wa ken, dat de wedstrijden van het Ne derlands elftal hun bekoring verlie zen, zal zij toch in elk geval dit soort ontmoetingen als gisteravond in Rot terdam moeten voorkomen. Wanneer men een officiële landenwedstrijd speelt, moet ook het sterkst moge lijke elftal aantreden. Is dat om wel ke reden ook niet mogelijk, dan is het beter niet te spelen dan met een B-ploeg zoals nu. Dat bleek ook gisteravond, want het doorgaans voetbalverliefde pu bliek uit Rotterdam en omgeving had het voor een groot deel laten afwe ten. Er waren nog geen 15.000 toe schouwers in de kille Feijenoord- kiup en dat droeg ook al niet bij tot het kweken van de juiste sfeer waarin de Oranje-ploeg tot grote daden kan komen. Niet ver wonderlijk overigens dat het publiek kopschuw was geworden als men weet dat een normaal zitplaatsje maar liefst f 12.50 kostte... GEEN VERRASSING Het met vier en na rust door het inzetten v?n Brouwers voor de fa lende Klijnjan zelfs vijf debutan ten spelend Oranje-team miste een heid en bovendien lange tijd inspira tie. Daarbij was de middenveldbezet ting met Rijnders en Veenstra in ROTTERDAM Na de voetbal wedstrijd, die toch nog even ener verend was geworden, zwaaiden de kleedkamerdeuren gastvrij open. Ergens in een hoek strikte Jacques Roggeveen 27 jaar, HBS-B, ge boren in Rotterdam-Charlois, in de wandeling „Sjakie" met zorg een fel getinte stropdas. Niet het been van Hans Eykenbroek dat rode strie men vertoonde als gevolg van gulle souvenirs, uitgedeeld door de in de eindfase openlijk grof spelende Tsje chen, gold evenwel de belangstelling. Ook niet Theo Laseroms „Ik kras maar op, want niemand heeft mij toch iets te vragen" dc gelegen heidslinksback van de gouden pass. In één oogopslag ontdekte men de spitsspeler, die volgens de schaars bezette tribune in tien minuten tijd van Stoffel de schildpad tot Zoef de haas werd. Jacques Roggeveen, de man van de laatste minuten, de spe ler ook die Nederland-Tsjecho-Slo- wakije. een gedevalueerde interland van de grauwe middenmaat, toch nog cachet gaf. „Ik schiet graag, weet ook dat je zonder geluk nergens bent," heette Roggeveens mening over zijn eerste parelende treffer. „Weet je, ik heb hier naar gehunkerd. Het Neder lands elftal is altijd mijn vurige wens geweest" En met iets van spijt in zijn stem: „Jammer, dat deze formatie een tweede keus was, een soort B-elftal, zo je wilt Ik 'had me tussen de Ajacieden waar willen maken met goed voetbal. Van die image af wil len komen, een jongen te zijn die Lmeespeelt om zijn killersinstinct. „Ik weet heus wel dat iedereen gis teren, toen ik zo plotseling naar Zeist werd geroepen, dacht: nou Sjakie pakt Kessler natuurlijk om er een paar in te hangen. Zelf dacht ik op dat moment: misschien zit er voor mij een reservebankje in. Maar twee goals, jawel bijna drie, maar in mijn internationale onerva renheid liet ik me door die Fencel verrassen en de keeper pakte me bij mijn benen daar had ik toch niet op gerekend." GEEN WAARDE In een andere hoek doceerde ^e- org Kessler voetbal. Door hem uit gestippeld voetbal, dat evenwel als kijkspel geen enkele waarde had. „We speelden", zo zei Kessler, „zo als tegen Bulgarije. Defensief, zeer defensief. Het werd 00 toen. We kwamen nu echter méér aan aanval len toe. „Zegevierend blikte hij de omstanders rond. Ergens waagde ie mand het op te merken dat dit- soort voetbal weinig spectaculair is, dat de wedstrijd tegen de Tsjechen in Amsterdam, waarin wèj Ajacie den van de partij waren op een veel hoger niveau stond. Kessler volstond slechts met zijn pupillen te verkleinen. Was het ver beelding of klonk het sarcastisch? „Toen verloren we met 12, nu is de balans in ons voordeel. „En met een op een ander onderwerp over springend: „Roggeveen deed wat ik van hem verwachtte. Vergelijk hem met Bram Appel van vroeger." Terug bij Jacques Roggeveen. Te leurgestelde woorden: „Ik had me met goed voetbal waar willen ma ken." En peinzend: „Maar wat dub ik. Twee goals, in mijn eigen stad, met mijn eigen zaak..." aanvallend opzicht niet sterk, omdat de ware spiel macher" ontbrak. I Vaart en verrassing werden evenzeer I gemist als gave techniek en scherp inzicht. DOOR MEINDERT LEERLING EN GER STOLK Daardoor werd het in de eerste helft een bijzonder lusteloze partij, waarbij de Tsjechen door een betere techniek beter waren en meer kansen kregen. Zij schoten echter bijzonder slecht en Adamec miste op dc doel lijn grandioos. Kuna was nog het dichtst bij een treffer, maar hij knal de buiten bereik van v. Beveren te gen de lat. Oranje had alleen in de eerste minuten in aanvallend opzicht iets gepresteerd. Maar Rensenbrink zag in de vierde minuut een solo op j de rand van het strafschopgebied met een grove tackle onderbroken en i Veenstra ging eveneens bij een door- braak languit zonder dat de Duitse scheidsrechter Schulenburg reageer de. ROEMLOOS De tweede helft bracht mede door het inzetten van Brouwers meer ini- tiatief van Nederlandse zijde, maar -K- Sjaak Roggeveen passeert Plass en gaat het tweede doelpunt van Nederland scoren in de wedstrijd tegen Tsj.-Slowakije. DEN HAAG De Zuid-Nederland divisie van het Leger des Heils houdt op donderdagavond 24 april een Ge zinsbond-songfestival in de Stadsge hoorzaal aan de Schiedamseweg in Vlaardingen. Dit eerste Leger des Heils songfestival staat onder leiding van commandant en mevrouw Kaare Wester gaard. Op het programma staat onder meer een musical, uitgevoerd door dames van de Gezinsbond uit Den Haas onder leiding van mevrouw brigadier N. Pau wels. Gastdirigente van het festival is mevrouw brigadier C. J. Ie Roy-Vos. aanvallend vlotte het nauwelijks om dat Rensenbrink faalde, terwijl Veenstra en Houwaart door te lange solo-acties het spel vertraagden en de als spits fungerende Roggeveen niet in „stelling" kor. worden gebracht. Het leek er veel op dat de wedstrijd een even rcemloze uitslag (00) zou krijgen als het spel dat was vertoond. Maar negen minuten voor tijd werk te Plass de bal slecht weg, Roggeveen sprong met de bal aan de voet linksuit en Knalde diagonaal uit een onmogelijke hoek via de vuisten van Fencel schitterend in: 10. Toen vlamde alles nog even op en een minuut later zou het al 20 heb ben gestaan als de ver uitgelopen Fencel de doorgebroken Roggeveen buiten net strafschopgebied niet on deruit had gelopen. Maar Roggeveen, die voordien nauwelijks iets goeds had kunnen presteren, deed het in de 40ste minuut beheerst over. Uit een dieptepass van Laseroms stond hij plotseling alleen voor keeper Fencel, omspeelde deze hoewel hij andermaal werd beet gepakt en scoorde toen in een leeg doel: 20. De Tsjechen, die na rust Kuna en Adamec vervingen bleken onvoldoen de vindingrijk om de sterk spelende Jan van Beveren te passeren. (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM Evenals verleden jaar zal de NRU op 30 april van 's morgens zeven uur tol middernacht non-stop via Hilversum 2 in de lucht zyn met een programma dat het ka rakter draagt van een instuif. Was daarvoor verleden jaar alleen op de Dam in Amsterdam een hulpstudio ingericht, nu zal deze faciliteit wor den uitgebreid tot standplaatsen in Noord-, Zuid- en Oost-Nederland en zelfs tot Brussel. In Amsterdam zal Willem Duys 1 gastheer zijn, Henk van Stipriaan reist met een team Zuidlaren, Gro ningen en Leeuwarden af, Joop van Zijl komt in Zwolle, Hattem en Em- meloord, en Ilse Wessel verschijnt in Bergen op Zoom, Rotterdam en Brus sel. Allen zullen praten met bezoekers die naar believen mogen binnenko- men in de lokaliteiten, waar ook tal i van bekende artiesten optreden. Hier bij zullen Johny Jordaan, tante Leen, i Willy Alberti noch Dorus ontbreken. Verder zullen verslaggevers van diverse omroepen het land door zwerven en langs speciaal aangeleg- i de lijnen reportages verzorgen. Een I onderdeel van het afwisselend pro gramma is natuurlijk een verslag j van de bloemenhulde op Soestdijk. I Mr. A. B. Roosjen, voorzitter van j de NRU, zal het programma openen met het uitspreken van een geluk- wens voor de jarige vorstin. Het tornooi van de vijf continenten. dat geldt als selectie voor het wereldkam- pioenschap volleybal ls woensdag in Mon- tevideo voortgezet. De uitslagen van de wedstrijden van de tweede dag zijn: Groep A- Tsiecho-SlowakiJe Rusland 15—6 15—8 15—11, Cuba Chili 15—11 15—13 I 15—7. Groep B: Oost-Dultsland Mexico I 15—Z 15—6 151. Groep C: Verenigde Sta- ten Venezuela 15—1 15—4 15—9. Brazilië Tunesië 15—3 15—1 15—6. Voor de finale hebben zich reeds geplaatst: Brazilië. Ver- enlgde Staten, Oost-Duitsland en Japan. Gisteravond is op Schiphol aangeko men de Indonesische minister van economische zaken, sultan Hameng- ku Buwono, die hier op uitnodiging van de Nederlandse regering bespre kingen komt voeren over de econo mische situatie in Indonesië. De sul tan, op de foto met minister Udink, die hem kwam afhalen, toonde zich uiterst tevreden over de 500 miljoen dollar, die de donorlanden tijdens de conferentie in Scheveningen aan In donesië hadden toegezegd. Zandvoort is geenszins van plan Harderwijk de loef af te steken, maar aangezien het (jeugdige) publiek een dolfijnenshow als een onmisbare attractie be schouwt, wordt viorgen in Zand voort een dolfijnendorr.ein ge opend: het Dolfirama, naast Bouwes Palace. Tijdens de gene rale repetitie gisteren bewezen de artiesten, dat zij hun lesje uitstekend hadden geleerd. Op de foto: Trainer John Slootmaker biedt hun een visje aan als ho norarium, een geste, die gretig wordt geaccepteerd. MOSKOU De tweede partij van de match om het wereldkampi oenschap tussen Petrosjan en Spasski is na dc 40 zetten afgebroken. Don derdag wordt de ontmoeting voortge- (V! i onze correspondent) ERMELO De vereniging christe lijk blindentehuis „Sonneheerdt" heeft de 48-ste ledenvergadering gehouden. De vereniging is financieel kerngezond en heeft ook het afgelopen jaar veel kunnen doen voor blinden, die in het tehuis zijn opgenomen. De in december 1967 geopende werk plaats heeft goed gedraaid, waardoor de omzet bijna een ton hoger was dan het jaar daarvoor, toen men nog in de oude behuizing moest werken. In 1971 bestaat „Sonneheerdt" vijftig jaar en ter gelegenheid daarvan is een jubileumactie van start gegaan. Het be stuur wil in de komende jaren verbete ring van de huisvesting in het hoofd gebouw. Het bejaardenpaviljoen Henriëtte is een aan de eisen des tijds ingericht gebouw, waarin het prettig wonen kan niet gezegd worden van het hoord- gebouw. waarin het prettig wonen is. dat gebouw, waar 60 blinden wonen. Het bestuur denkt er nu over het intern drastisch te verbouwen en geschikt te maken voor 30 a 40 personen. Daar naast wil men voor de overigen een nieuw kleiner gebouw zetten. Ook wordt het gemis gevoeld van een ziekenafdeling, waar eenvoudige ver pleging kan plaats hebben. Verder is de huisvesting van directie en administratie onverantwoord. Men moet werken in houten barakken en dat is vooral 's zomers ondoenlijk. Hier-, voor wil men graag een stenen werk- gebouw, waarbij dan tevens een zaal dient te worden gebouwd voor bijeen komsten met alle bewoners en voor een kapel of kerkruimte. Verwezenlijking van deze plannen zullen miljoenen guldens vragen. Het komende jubileum wil men aangrij pen om op velen een beroep te doen. Via de ongeveer 2000 vaste medewer kers en medewerksters wil men pro beren een groot bedrag bij elkaar te brengen. „Ik mik voorlopig op 1 miljoen gul den", stelde voorzitter ds. Zijlstra dins dag in de vergadering. „Wat is uw antwoord?". I Dat antwoord was geen oorverdovend i applaus. Integendeel. Het bleef eerst I even stil in de zaal, maar langzaamaan j kwamen er toch de reacties. Uit Nijver- dal vertelde iemand dat hij al begon- i nen was. Als voorlopig resultaat i^p hij ruim 1700 aanbieden, i Uit Rotterdam kwamen ook moed- gevende geluiden. Namens het comité daar werd meegedeeld dat er zeker 10.000 kan worden verwacht. In ok tober hoopt men hier ook een grote bazaar te houden. Bovendien wordt van het bestuur uit een giro-aktie gevoerd, waarbij als eerste plaatsen Rotterdam en Den Haag zijn aangewezen. Iedere girohouder in deze steden krijgt binnenkort een girokaart toege zonden met het verzoek een bedrag over te maken op het gironummer van Sonneheerdt. Op de jaarvergadering zei de pen ningmeester dat de vereniging in 1968 een legaat heeft ontvangen van een inwoner uit Leiden. De betrokkene heeft vrijwel zijn gehele vermogen met elkaar ruim een ton aan de ver eniging nagelaten. Over de braille-afdeling deelde de voorzitter nog mee dat onlangs gereed gekomen is de braillering van de nieuwe psalmberijming. In opdracht van de uitgeverij Wolters heeft men tevens een Duits woordenboek vervaar digd en is men thans bezig met brail lering van het Franse woordenboek. zet. Dit laatste overigens onder enig voorbehoud, want dc indruk bestaat dat zwarts kansen Petrosjan is zonder meer met puntendcling ak koord op een zege niet al te in drukwekkend zijn. Het betrof een Tarrasch-vcrdedl- ging, een old-favourite, waar de uit dager in het verleden ettelijke malen mee geconfronteerd is geweest. Wit week van de beslaande voorbeelden af (12. pb3) en bereikte alleszins re delijk spel, doch na 20. db7 bleek de uitdager op complicaties uit te zijn. In hoeverre het daarna door wit gekozen liquidatie-plan juist is moet de tijd leren, waarschijnlijk klopt de opzet. De belangstelling in Moskou blijft overweldigend. Men geniet thans bo vendien van een elektronisch de monstratie-bord naast het traditio nele magnetische 'dat door een en thousiaste Hongaar is aangeboden. De speelzaal blijft te klein, terwijl de afgebroken partijen in de centrale schaakclub nog minder publieke belangstelling mogelijk maken. Die club staat overigens in een nogal kwade reuk, omdat het roken er slechts in halfduistere keldergewel ven is toegestaan, een maatregel waar niemand een goed woord voor over heeft... maar het verbod is al jaren oud en geen mens blijkt de macht tot het doorzetten van een wat frivolere aanpak te willen uitoefenen. In de Moskouse pers wordt met op hef melding gemaakt van het plan dat zou bestaan kennelijk door gesproken tijdens Euwe's bezoek aan de Russiche hoofdstad prof. Euwe tot president van de wereldschaak bond te benoemen. Dit zou het aftre den van de Zweed Folke Rogard im pliceren. De derde partij wordt vrij dagmiddag begonnen, eventueel za terdag voortgezet. Zondag hebben de matadoren hun eerste vrije dag. Partij Wit: T. Petrosjan. Zwart: B. Spasski. Tweede matchpartij. Tarrasch-verclediging. 1. c2-c4, e7-e6 3. d2-d4, d7-dö o. Pbl-c3. c7-c5 De Tarrasch-verdediging. die reeds tien tallen jaren op de toernooi-agenda staat. In het bijzonder grootmeester Keres be dient er zich noga) eens van. De schema's zijn bekend, ofschoon de onderzoekingen onafgebroken doorgaan. Over het alge meen acht men het zwarte spel „onderne mend. maar niet toereikend", zij het. dat deze formule veel te aforistisch is. gege ven de veelheid der problematiek. 4. C4xd5, e6xd5 5. Psfl-f3. Pb8-c6 6. g2-g3. Alles bekend. De tekstzet is van Ru binstein afkomstig. 6. Pg8-f6 7. Lfl-g2, Lf8-e7 8. 0-0, 0-0 9. Lcl-g5, Het bekende alternatief ls 9. dc5:, Lc5: 10. Lf4, of 9. d4 10. Pa4„ Lf5 11. Lf4. reeds door Fine in '39 gespeeld. Konstantlnopolski heeft daar op 11. Le4 aanbevolen. De ditmaal door Petrosjan aangewende methode heeft I evenwel goede gronden, zoals dra blijkt. 9. cöxd4 Tarrasch prefereerde 9. Le6. hetgeen de spanning ietwat langer hand haaft. 10. Pf3xd4. Il7-h6 11. Lg5-e3, Reed* bekend uit een partij KortsnJnoJ-Spasskl. Geiler probeerde tegen Kortsjnoj eens 11. Iif6:. hetgeen hem prettig spel opleverde. U. LC8-K4 12. Pd4-b3, ...Vermoedelijk heeft Petrosjan hierop aangestuurd. In de geciteerde ontmoeting KortsjnoJ-Spasski werd 12. h3, Le6 gespeeld, waarna zwart later door Dd7 tot een tempo-winst kwam door de aanval op h3. 12. Lg4-e6 13. Tal-el, Tf8-e8 Het ls een tikkeltje „on duidelijk" wat te doen. Uiteraard gaat 13. a6 niet wegens 14. Pa4, terwijl het actieve 13. Pe5 14. Ld4, Pc6 15. Lf6:. Lf6: 16. Pd5:. Lb2: 17. Tbl. niet klaar Is. Zwart kan overigens door 14. Pc4 ook andere wegen inslaan - de Flligraanarbeld der analytici zal hier het verlossende woord moeten spreken. 14. Pc3-b5, Dd8-d7 Te ro buust ziet 14. Pe4 er uit. daar wit na 15. Lei:,De4: 16. Dd8:, voor het paard een goed veld vindt op d6 of op c7. De tekstzet Illustreert het nut (voor wit) van 12. Pb3: er is geen witt£ pion die op h3 wrodt bedreigd. 15. Pb5-d4, Le6-h3 16. Pd4xc6. b7xc6 17, Ddl-d3, Een goede zet. De dame kan eventueel naar a6; gegeven de druk die al op veld c5 ligt en tegen pion c6 is het begrijpelijk, dat zwart een en ander bij voorbaat „uit de stand haalt". 17Lh3xg2 18. Kglxg2. a7-a5 19. Tcl-c2. aq-a4 20. Pb3-d2om eventueel Pe4 te bemoeilijken. 20Dd7-b7 Een sterke zet, die nivellerend werkt. De druk op c6 wordt gecompenseerd door contra-druk op b2„ het paard krijgt op D7 een nuttig veld aldus wordt de opmars c5 voorbe reid, de „inval" Pe4 is een reëlere zaak, terwijl tenslotte het vis-a-vis met de witte koning tempo-winnend is.21. Kg2-gl, In aanmerking kwam 21. Pf3 21Ta8-c8 22. Tfl-cl, Pf6-d7 Hier was ook direct cS mogelijk, doch Spasski wenst duidelijk een „ongecompliceerde" stelling met han gende pionnen. 23. Pd2-f3. c6-c5 De „han gende" pionnen. We brengen in herinne ring, dat ln de tweekamp '66 soortgelijk spel aan de orde ls geweest als resultaat van de Tartalcower-variant van het orthod. Dame-gambiet. Spasski houdt van deze structuren. 24. b2-b3. De Inleiding tot verregaande liquidaties. Op 24. Tdl. ls 24. Pf6 afdoend. 24a4xb3 25. a2xb3. Le7-f8 26. Tcl-al, Pd7-f6 27. Tc2-a2. TcH-a8. 28. Ta2xa8. Te8xa8 29. Talxa8, Db7xa8 Pe trosjan bood hier puntendellng aan, doch Spasski verlangde eerst een zet. Daarna kwam bij niet meer op de remise-offerte terug. 30. Dd3-c2, Pf6-e4 31. Pf3-d2. Wits plan ls duidelijk. Hij moest eerst de torens ruilen en thans licht materiaal. Het da me-eindspel biedt namelijk de meeste kans op evenwicht. De torens zouden grote spanningen hebben veroorzaakt. 31. Pe4xd2 32. Le3xd2. Da8-a6 33. Kgl-11. Waarschijnlijk was 33. Dd3. ook aanvaard baar. 33. Da6-b5 34. Ld2-c3. g7-g6 35. Dc2-dl. Db5-c6 Wit verkeerde in razende tijdnood. De tekstzet stelt het valletje. 36. d4, met matdrelglng door Dhl. 36. f2-f3, DC6-C6 37. Kfl-g2. h6-h5 38. h2-h3. Lf8-d6 39. Ddl-d3. Ld6-e5 Men lette er op. dat de „hangende" pionnen in beginsel In tact moeten blijven. 40. Lc3xe5. De6xeS Afgebroken. Wit heeft de 41ste zet ingeslo ten. De sland luidt: Wit. Kg2. Dd3, pi. 1)3. e2, f3. g3. h3. Zwart. Kg8. De5, pi. c5. d5. f7. gS. h5. Rector: Dat is fascistisch (Van onze correspondent) NIJMEGEN Een groot aantal Nijmeegse studenten heeft gistermid dag dc rede, die de Indonesische mi nister van communicatie drs. F. X. Scda ter gelegenheid van z(jn bezoek aan de universiteit van Ni.jmegen wilde uitspreken, weggejoeld. Dr. Seda kreeg door het roepen van „Moordenaar, moordenaar" niet de gelegenheid ook maar één woord te zeggen. De moeilijkheden begonnen toen namens de aktiegroep Indonesia de student Van Harten de minister vroeg om opheldering over de moord op 40.000 mensen in Indonesië gedu rende het jaar 1965. Hij eiste gerech telijke vervolging van de verant woordelijke personen en verbreking van de kontakten tussen de Nijmeeg se universiteit en de Indonesische. Na voorlezing van de eisen vroegen de studenten om een discussie. Dr. Seda wilde daaraan wel tege moetkomen, maar hij gaf er de voor keur aan eerst zijn i-ede uit te spre ken. Daarop hoonde het gezelschap hem weg. Rector magnificus prof. dr. j mr. S. F. L. van Wijnbergen noemde het optreden van de studenten fascistisch. Prof. mr. F. J. F. M. Duynstee bood de minister excuses i aan namens de universiteit. «SS 15 TC DONDERDAG 17 APRIL 1949 U DA ^TERDd "^PRll dLh J^NSDA^ L^apriNW L^^PRINw. 1 JENSDJ SPRig InlJl vrijdag 18 april zaterdag 19 april

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15