Een moeder vloo haar Gewonde naar zoon .REDELIJK' TOT NOGAL MOEILIJK' Gratis bloemen- cheques Tsjechos lowaakse verraders door partij in eer hersteld Ongunstige ervaringen met kwekelingen" Mooie geste Co-op Protestdoor soldaten mag Ds. Elias Choery uit Israël gewezen IN ARNHEM Enquête over burgemeester NEC ongerust over de export „EERLIJKE KAMERADEN" Akkoord over fooi-inclusief svsteem taxi's Eindexamens aan de gang van gymhbs, havo en mulo SCHERVEINf GOEDE START LEUK LEVENSDUUR MACHINE SCHEIDING EN VERDER Toestel stort nee? in Kongo: 45 doden 13 DONDERDAG 17 APRIL 1969 Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen Vreugdetranen op vliegveld van Adelaide BIRDWOOD Al een paar minuten na de ontroerende ont moeting van een moeder uit Hoogvliet met haar bij een verkeers ongeluk in Zuid-Australië zwaar gewonde zoon waren de eerste vreugdetranen gedroogd. De zon stond hoog boven het vliegveld van Adelaide, toen Abra ham van Vliet (34) op krukken naar de trap van de Viscount strom pelde, waarin zijn moeder, Zwaantje van Arnhem (59; zij huwde voor de tweede maal na het overlijden van Abrahams vader), het ogenblik nauwelijks kon afwachten, waarop zij haar oudste kind weer in de armen zou sluiten. Aanvankelijk zag het er naar uit dat daar niets meer van komen zou. Abraham, die tot 1957 met zijn vrouw Geertje aan d^ Groenedijk 240 in Rhoon woonde, werkte als vracht autochauffeur in de bosbouw in de buurt van Adelaide in Zuid-Austra lië. Eind september 1968 kwam bij me vrouw Van Arnhem aan de Alsem- straat 276 in Hoogvliet het ontstel lende bericht dat haar zoon sterven de was. Als gevolg van een plotse linge breuk in de stuurinrichting van zijn auto was hij met tien ton lading aohter zich in een ravijn terechtgeko- In het ziekenhuis van Adelaide zweefde Abraham lange tijd tussen leven en dood. Zijn benen waren op verscheidene plaatsen gebroken. Hij had een heupfractuur, een zware her senschudding en nog zo het een en ander kwetsuren, die bij elkaar levensgevaarlijk waren. Wekenlang vochten artsen en verpleegsters te gen de zo diohtbij staande dood Brief Begin januari nog kreeg mevrouw Van Arnhem een brief, waarin stond dat Abraham als hij ooit zijn bed zou mogen verlaten voorgoed inva lide zou blijven. Nu, drie maanden later, ziet het er naar uit dat hij ttraks weer licht werk zal kunnen verrichten. „Het is een wonder," zei zijn dok ter tegen mij. „Jullie Hollanders zijn wel doorzetters. Ik heb veel respect voor Abraham van Vliet." Het spreekt vanzelf dat mevrouw Van^ Arnhem sinds het ongeluksbe richt rust noch duur kende. Zij wilde naar haar zoon. Al geruime tijd was zij voor die kostbare reis aan het sparen. «Zij was lid van de vereniging Inter CO-OP Kontakt een sociale organi satie, die zich onder meer ten doel stelt de banden tussen emigranten en hun familieleden overzee nauwer aan te halen. Een van de manieren, waarop het ICK dit doel bereikt, is Inwisselbaar bij alle Fleurop bloemisten ff DEN HAAG Het verbod voor üle militairen van het depot electronisch materieel van de Luchtmacht in Eist (U.) inzake de oranje plakstrook „protest", is door de commandant on gedaan gemaakt. Volgens minister De Toom verkeer de de depotcommandant in de me ning dat de accijnsverhoging, waarte gen zich deze protestactie richt, deel uitmaakt van reeds door het parle ment aanvaarde maatregelen ter dek king van de lopende begroting. Uit dien hoofde, aldus de minister, achtte hij het niet juist dat personeel in dienst van de overheid tegen deze maatregel zou protesteren, temeer daar deze auto's ook worden gebruikt voor het maken van dienstreizen. Minister Den Toom onderschrijft de mening dat door het inmiddels gecorrigeerde optreden van de com mandant „de vrijheid van me ningsuiting van de militairen werd beperkt". het organiseren van goedkope char- terreizen naar emigratielanden. Minimum Toch kostte een retour Australië mevrouw Van Arnhem nog altijd het minimum, dat de regering in Canber ra voor emigrantenouders toestaat. Dat is de helft van het normale lijn diensttarief, namelijk 2400 gulden. „Zoveel geld had ik nog niet bij elkaar," vertelde mevrouw Van Arn hem. CO-OP Nederland, die de charter vluchten voor het ICK regelt, hoorde van het geval en vulde de reissom aan. En zo vertrok een gelukkige moeder op 25 maart met een van de KLM gecharterde DC-8 van Schiphol naar Australië. Een dokter, die tijdens deze emotie volle vluchten altijd aan boord is, verklaarde: „Mevrouw Van Arnhem heeft een hartkwaal, die in normale gevallen tot grote voorzichtigheid zou nopen. Maar in dit geval kan het, geloof ik, geen kwaad. Integendeel, het zal haar veel goed doen." Auto Op verzoek van het ICK had het Australische ministerie van immigra tie een auto beschikbaar gesteld om de heer en mevrouw Van Vliet en hun zeven kinderen naar het vlieg veld van Adelaide te rijden. De ont moeting was schier onvergetelijk. Abraham vertelde zijn moeder dat hij in Australië van alle kanten ge holpen wordt. Zo krijgt hij een be hoorlijke uitkering, terwijl zijn kerk in Birdwood hem gratis een woning ter beschikking heeft gesteld. „Ongelooflijk dat moeder ge komen is," lachte hij. „Het zal mijn verdere herstel echt veel goed doen." RAMALLAH (Bezet Jordanië) Dominee Elias Choery, van de Angli caanse Kerk in Rammalah, die na de aanslag op een supermarkt in Jeruza lem, op 21 februari, werd gear resteerd, is vanmorgen vrijgelaten en naar Jordanië uitgewezen. Elias Choery werd in hechtenis ge nomen en beschuldigd van mede plichtigheid aan de aanslag. Eveneens naar Jordanië uitgewezen is de directeur-geneesheer van een Arabisch ziekenhuis in Jeruzalem, die ook werd gearresteerd, onder verdenking van medeplichtigheid aan de aanslag. Abraham van Vliet, samen met zijn i moederzijn echtgenote en zijn zeven kinderen op het zondoor stoof de vliegveld van Adelaide. (Van onze correspondent) ARNHEM Wat voor burge meester wensen de ingezetenen zich? I Teneinde een antwoord op die vraag te kunnen geven, zullen in Arnhem, waar die kwestie aktueel is omdat j burgemeester Chr. G. Matser binnen kort aftreedt, dertig toekomstige so ciologen en politicologen van de Nij meegse universiteit een enquête hou den. Arnhem is daarmee de eerste Nederlandse stad waar een dergelijke opiniepeiling wordt gehouden. Het idee voor de enquête werd ge lanceerd door de afdeling van D'66 en de PPR. De doctorandi L. Wecke en T. Noldus van het Instituut voor Politieke Wetenschappen in Nijme gen zorgen voor de uitvoering, waar bij door de afdeling bevolking van de gemeente Arnhem wordt geholpen door kaartjes uit haar kaartbakken ter inzage te geven. Bovendien komt er een gemeentelijke subsidie van duizend gulden. Onder de ruim deftig vragen die de ongeveer zeshonderd te benaderen Arnhemmers moeten beantwoorden zijn o.m.Moet de burgemeester de zelfde politieke overtuiging hebben als de meeste Arnhemmers?; moet het een plaatsgenoot zijn?; hoe oud mag hij ongeveer zijn? en: moet hij lid zijn van een partij? En passant wordt ook gevraagd of de ondervraagden voorstander zijn van een gekozen minister-president of niet. UTRECHT De Stichting Neder landse Export Combinatie, waarin tweehonderd middelgrote bedrijven uit alle branches en uit alle delen van het land samenwerken, heeft de Tweede Kamer een brief gestuurd omdat zij meent dat export en wel vaart in gevaar komen als de ver keersbelastingen nog verder worden opgeschroefd. De NEC stelt dat de helft van ons nationaal inkomen wordt bepaald door de resultaten van de export waarmee nu al een omzet van dertig miljard gulden wordt bereikt, terwijl volgens berekeningen van de NEC in 1973 een jaargemiddelde van vijftig miljard zal worden gehaald. De organisatie maaikt zich bezorgd over de toekomstige uitvoerpositie van het Nederlands produkt als de door de regering voorgenomen verho gingen van benzine-accijns en de mo torrijtuigenbelasting zouden worden geëffectueerd door een beslissing van de volksvertegenwoordiging. PRAAG Het uitvoerend comité van het Tsjechoslo waakse partijpresidium heeft een reeks hoge partijfunctionarissen, die algemeen door de Tsjechoslo- waakse bevolking als verraders of collaborateurs worden gezien, „eerlijke" en „partijgetrouwe kameraden" genoemd. In een gisteravond uitgegeven verklaring zegt het comité dat elke belastering van deze functionaris sen ongemotiveerd is en dat de verantwoordelijke mensen voor deze „onware beweringen" hun „gerechte straf" zullen krijgen. Als slachtoffers van de laster wor den genoemd de voormalige presidi umleden Vasil Bila, Frantisek Brabi- rek, Drahomir Kolder, Jan Piller, Emil Rigo en Oldrich Svestka, de kandidaat-leden Jozef Lenart en An- tonin Kapek, alsmede de secretaris van het centraal comité Alois Indra en de voorzitter van de commissie voor controle en revisie Milos Jakes. EENHEID In het belang van een maximale eenheid in haar gelederen moet de partij ervoor zorgen, dat geen partij lid om zijn huidige of vroegere ideeën wordt vervolgd zolang deze niet partijvijandige of in strijd met de wet zijnde handelingen betreffen, aldus de verklaring. Aan de vooravond van de met spanning en bezorgdheid tegemoetge- ziene zitting van het centrale comité, heeft de toestand in Tsjechoslowakije zich gisteren verder toegespitst. Uit goedingelichte kringen wordt gemeld, dat de conservatieve groep in het comité een ontwerp-resolutie voor bereidt die de invasie van de vijf Warschaupactlanden op 21 augustus Het gebeurt niet vaak, dat een Hagenaar wil toegeven iets in Amsterdam gehaald te hebben. Maar ditmaal plukte ik toch wat in de hoofdstedelijke tuin, dat niet al ledaags is. Ergens in een grachtenhuis zaten we te keuvelen toen één opeens een alarmkreet slaakte: „De parkeerme- ter...." Daar beneden moest een parkeer- meter zowat op rood staan en in een onverklaarbaar gedienstige bui bood ik aan wel even een kwartje te gaan offeren. Het werd dankbaar aanvaard maar halverwege de trap had ik al spijt. Herinnerde me opeens, dat het niet mocht. Kwartje instoppen op oud plaatsje. Dat komt er van als je geen autorijdster bent, dan leer je de fijne kneepjes nooit. Naar boven gaan en zeggen: „Doe het zelf?" Het zou wel een ontluistering zijn van mijn mild medeleven. Doorzet ten maar liever. Ik had toch ogen in mijn hoofd en als ik een agent op de gracht zag, nou dan stopte ik géén kwartje in de meter voordat hij verdwenen zou zijn! Speurend tuurde ik langs auto's, water en huizen. Geen uniform te Het was zelfs heel stil, alleen een middelbare heer liep te slenteren. Ik stoof naar de paikeermeter en drukte het kwartje in de gleuf. Nu moest de wijzer toch terugvliegen en zijn minutenloop weer beginnen? Maar de wijzer deed niks. Stond alsmaar op dat hatelijk rood. De maneer was vlakbij, maakte Wim een zwaaigebaar en riep: „Nee maar, jij hier? Da's lang geleden...." Het kon alleen tegen mij zijn, heel vaag drong er een ander gezicht in mijn geest op. Een gezicht vele vele jaren jonger, maar toch... het moest Wim zijn. Wim van school, een bank voor me. Ongelooflijk... We schudden elkaar de hand, maar toch bleef ik weigerachtige parkeermeter belangrijker vinden. „Help eens... ik heb er een kwart je in gedaan, maar dat ding blijft op rood staan. Ik heb er geen verstand van. Rij niet..." Wim keek, schudde, duwde, druk te. Rood bleef rood. Toen gaf hij een formidabele trap tegen het apparaat, dat prompt in zijn binnenste ging rommelen en met een wijzerzwaai het kwartje blijkbaar doorslikte. Schuw keek ik de gracht langs, stel je voor dat er nu juist een agent was verschenen. Ik voelde ons strafbaar tot in hoge graad. ,En vertel nou eens", vroeg Wim. Ik vertelde en vroeg ook het obli gate omtrent zijn levensloop. Vrouw, kinderen, alles best.. „En wat voor baan?" Ik had geen flauw idee, welke baan bij Wim zou passen. Hij stak zijn duim omhoog en glunderde: „Zo, ik ben hier in Amsterdam al twintig jaar bij de politie....!" 1968 praktisch legaliseert. De resolu tie zou vaststellen dat er al voor dat tijdstip anti-socialistische en con tra-revolutionaire krachten in Tsje choslowakije waren die het commu nistische regime omver wilden wer pen. Geheimzinnigheid heerste ook gisteren nog over het eventuele be zoek van partijsecretaris Dubcek aan Moskou. Naar in Praag verluidde, be vindt hij zich nog steeds in zijn land. UTRECHT Uiterlijk 1 september 1970 zullen de meters van alle taxi's en huurauto's de ritprijs inclusief de fooi aangeven op basis van vijftiên procent. De drie vervoersvakbonden hebben daarover met de werkgeversorganisa ties FNOP en KNVTO óvereenstem- ming bereikt. Andere eisen van de werknemers onder meer met betrekking tot de arbeidstijd zijn blijven liggen, maar de bonden zijn toch akkoord gegaan met de nieuwe cao omdat zij aan de opruiming van het fooiensys teem voorrang hebben gegeven. De nieuwe cao is voor twee jaar afgeslo ten. Den Haag is van de nieuwe cao uitgezonderd, omdat de Haagse taxi- en huurautobedrijven iedere verbete ring weigeren tot de invoering van het fooi-inclusiefsvsteem. Hun argu ment is, dat'zij daarvoor geen „ruim te" hebben vanwege de hoge kosten. Rotterdam en Amsterdam kenden hel inclusief-svsteem al. (Van onze onderwüsredacteur) Het stokoude verhaal dat in deze tijd van het jaar de ene helft van het land geëxamineerd wordt door de andere, is wat te sterk. Voor alle scholen, opleidingen en cursussen bjj elkaar zullen er, schat ik, een paar honderdduizend mensen achter de tafeltjes komen. Voor gym, h.b.s., m.m.s., havo, mavo, handelsdag- en avondscholen zyn er dit jaar ruim 32.000 kandidaten; voor de mulo-examens ruim 54.000. Toch nog wel flinke aantallen, maar men kan zich troosten met de gedachte dat Nederland met een examenbedryf van een dergelyke omvang niet alleen staat. De Milanese professor Aldo Agazzi die voor de Raad van Europa een boekje heeft geschreven over „The educational aspects of examinations", noemt het een internationaal probleem dat het onderwijs te sterk in het teken van de examens wordt gezet. Wie als rechtgeaard Nederlander meent dat de wereld om alle goede en slechte dingen van ons land draait, kan er even van opkijken wanneer hij in deze uitgave leest dat Frankrijk bij zijn diverse beroepsopleidingen meer dan 500 getuigschriften kent waarvoor examen wordt Gisteren zijn de schriftelijke eindexamens voor gymnasium en h.b.s. begonnen. Voor de gymnasiasten was er na het Latijn dat per school ge kozen wordt (alpha) en de algebra (bèta) een Engelse vertaling. Twee uur voor een stuk (juister: naar) Herbert Read, die de kandidaten heeft voor gehouden dat potscherven meer geschiedenis vertellen dan de namen van slagvelden. „Redelijk" tot „nogal moeilijk" (the test of time -items of knowledge -tentatively) luiden enkele commentaren bij deze vertaling. De h.b.s.-kandidaten waren in dezelfde tijd eveneens bezig met Engels. Lord James of Rusholme heeft het vorig jaar in „The Guardian Weekly" een rozig beeld opgehangen van de positie van de studenten aan de uni versiteit van York en daar mochten 18:417 h.b.s.'ers nu hun krachten op beproeven. „Heel aanvaardbaar", hoor ik van deze tekst. Maar'ook: „Aan de moeilijke kant; de leerlingen moesten wat weten van de universitaire vraagstukken". Zo hebben de repressief-tolerante onderwijsmanagers met hun botte aanpassingscynisme de studentenproblematiek nu ook al weer ingelijfd in het supersysteem van de selectie ten gerieve van de autoritaire technostructuur. HBS-B deed gisteren ook 2Va uur algebra hetzelfde werk als gym r bèta. Al een aantal jaren begint het examen voor de B's met algebra. Bij de start hebben velen nog de meeste last van hun zenuwen en het is dus heel wat waard als het eerste vraagstuk de kandidaten op hun gemak stelt. Dat was dit keer het geval. Het tweede vraagstuk was volgens deskundige zegslieden „ook wel te doen". Het derde bevatte een geniepigheidje en bij het vierde was het laatste deel niet eenvoudig. Samenvattend oordeel van verschillende kan ten: „Dit werk moet redelijk gemaakt kunnen zijn." Zo'n verklaring van de zijde der leraren houdt niet in dat alle kandidaten alles goed zouden hebben. Men spreekt van „een 7 voor de gemiddelde leerling". (Ter infor matie: de gemiddelde leerling is een dubieuze figuur die zich op verschil lende plaatsen in het onderwijs ophoudt). Van de opgaven voor Handelswetenschappen Ia. waar h.b.s.-A zich 3 uur aan gewijd heeft, wordt de laatste de lezers hierbij als huiswerk aangeboden. Volgens mijn zegslieden moet iedereen deze opgave kunnen maken. Dezelfde serieuze bronnen kenmerken de drie opgaven tezamen als „leuk, hier en daar aan de pittige kant". Zij erkennen wel dat leerlingen op de „leukheid" van het lezen soms een andere kijk hebben dan hun leermeesters. Een industriële onderneming gaat over tot de produktie van een nieuw artikel. Bij die produktie wordt de gebruikte grondstof door een enkele machine tot eindprodukt bewerkt. Dc machine werd eind 1967 voor 90.000,- aangeschaft en begin 1968 in bedrijf genomen. In de onderneming wordt per jaar 50 weken gewerkt, waarbij de week 5 werkdagen heeft van elk 8 uur. Gedurende 10°/o van deze tijd kan de machine in verband met onderhoud en reparatie niet gebruikt worden. De normale bezetting wordt uitgedrukt in machine-uren. Men taxeert de technische levensduur van de machine op 10 jaar en de economische levensduur op 8 jaar. a. Wat verstaat men onder de technische levensduur van een duur zaam produktiemiddel? b. Wat verstaat men onder de economische levensduur van een duur zaam produktiemiddel? c. Noem twee oorzaken die ertoe kunnen leiden dat de economische levensduur korter is dan de technische levensduur. d. Op welke levensduur van de machine moet het afschijvingsplan gebaseerd worden? Licht het antwoord toe. e. Bereken de afschrijvingskosten per machine-uur in 1968; bij deze berekening moet de restwaarde op nihil worden gesteld. Na afloop van 1968 blijkt een verlies door onderbezetting van 1.000,-, uitsluitend bestaande uit afschrijvingskosten van deze machine, is geleden. f. Bereken de werkelijke bezetting in 1968, uitgedrukt in machine uren. Vandaag was het de eerste examendag voor 27.500 a-kandidaten van het openbaar en protestants-christelijk mulo. „Het doel van de roomsche school is de roomsche opleiding en daar het middel ondergeschikt moet blijven aan het doel is een roomsch examen noodzakelijk." Op grond van deze „argumentatie" hebben öe katholieke mulo-scholen in het begin van de jaren twintig een eigen examen gekregen. De geestelijk adviseur van de katholieke mulo-organisatie, „over tuigd van het groot godsdienstig-zedelijk belang van een roomsch examen", heeft met steun van het episcopaat destijds een stukje ver zuiling weten door te drukken. De geschiedenis moet voor de jeugd die nu examen doet, ongelooflijk klinken: de grote meerderheid van de katholieke mulo-mensen was helemaal niet voor de afscheiding: een broeder uit Maastricht vroeg laconiek wat „rooms examineren" was maar „uit een gelovige over tuiging die tot volgen maande, legde men zich ten slotte toch neer bij de wens van het doorluchtig episcopaat". Tot op heden werkt dit door: de 19.000 a-kandidaten van het r.k. mulo-examen komen pas volgende week dinsdag op. Komende maandag is er wel een onverzuild b-examen. Verder maakt men zich over de scheiding niet erg druk meer: de hele opzet van de mulo-examens loopt op zijn voorlaatste benen als gevolg van de invoering van de Mammoet wet. zeggen de aanwijzingen voor de mulo-correctoren bij de vreemde talën: „Wordt de indruk gewekt dat een kandidaat een moeilijkheid tracht te ontwijken door onduidelijk schrift, dan wordt puntenaftrek toe gepast." Het is maar dat men het weet. UTRECHT „Inspraak en mede zeggenschap zijn slechts mogelijk als men verantwoordelijkheid aanvaardt. Omgekeerd kan men geen verant woordelijkheid verwachten als men geen inzicht en medezeggenschap geeft. Klachten over toenemende overschilligheid slaan dan ook terug op onze vergaande gebureaucratiseer de orde. Ons maatschappijstelsel en onze opvoeding kweken onverschilli ge massa's en drijven anderzijds een kleine elite tot fel protest tegen de ontmenselijking en ontkerstening van onze samenleving." Het socialistische Tweede-Kamer lid C. Egas zei dit gisteren tijdens het congres Democrazy van twëe jubile rende studentenverenigingen in Utrecht. Onderwijs De heer Egas zei zich weinig voor te stellen van de bijdrage van het onderwijs aan de opvoeding tot de mocratie. „Wat het lager onderwijs betreft, moet ik helaas vaststellen dat de ervaringen die anderen en ik heb ben opgedaan met leerlingen van de kweekscholen, ongunstig zijn. Hun interesse in creatieve activiteit is vaak zeer gering, evenals hun geloof in participerende democratie. De pro- dukten die de kweekscholen afleve ren, zijn weinig bevredigend", meen de het Kamerlid. Hij dacht dat de middelbare scho len nog overwegend zijn gericht op „intellectualistische dressuur", met weinig ruimte voor intellectuele en manuele expressie en zeer weinig participatie van leerlingen. Het is overbodig te zeggen dat het universi taire onderwijs de studenten nog in verregaande mate als onmondigen be handelt, geen beroep doet om hun creatieve vermogens en verant woordelijkheid". KINSJASA Alle 45 inzittenden zijn gisteren om het leven gekomen bij het verongelukken van een vlieg tuig van de Kongolese luchtmacht in de rivier, de Kongo, vlak bij da hoofdstad Kinsjasa.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13