VAKBONDEN BERAMEN GEZAMENLIJKE ACTIES Conflict in Praag tussen de leiders? Commentaar Twee procent moet er komen Wrak 100 mijl uit kust Noord-Korea? Pries Maurits morgen éée jaar NEERGESCHOTEN VLIEGTUIG 140 miljoen naar sociale uitkeringen Jongen (18) slaat vader neer met bijl Blussing van Tsefat was riskante zaak JAMIN ONDERZ ETTEGEL OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen SPREUK Crita) HET WEER Opklaringen Morgen is het feest op paleis Het Loo, waar prinses Margriet en mr. P. van iVollenhoven getuige zullen zijn hoe hun (op de door Max Koot gemaakte foto goed gehumeurde zoon prins Maurits zijn éénkaarsige verjaardags taart zal uitblazen. Vrijdag komen bestuurders van alle vakbonden gezamenlijk bijeen uniek in de geschiedenis 0111 na te gaan welk wapen zal worden gehan teerd om de looneisen erdoor te krijgen. Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Het overlegorgaan van de drie vakcentra!en heeft zich gisteren beraden over de manier waarop de vakbon den zullen worden geadviseerd over akties, nu het overleg in de Stichting van de arbeid is mislukt. Vorige week wezen de werk gevers doorschuiving van twee procent der sociale premielast van werknemers naar werkge vers af. De vakcentralen stelden duidelijk dat nu de strijd ver legd zou worden naar de ander nemingen en bedrijfstakken. Vrijdag komen de besturen der vakcentralen en vertegenwoordigers van alle aangesloten vakbonden ge zamenlijk bijeen om te praten over de resultaten van het beraad bin nen het overlegorgaan. De looncom- missie van de vakcentralen zal een voorstel indienen. Een dergelijke bijeenkomst is de eerste in de ge schiedenis van de Nederlandse vak beweging. Naar wij vernemen zal geadvi seerd worden, vast te houden aan de eis, de sociale premielast twee procent te verlagen en de uitkerin gen van sociale premies te ver hogen. Per bedrijfstak zullen de bonden in deze zin op de werkgevers druk moeten uitoefenen. Ook de Tweede Kamer zal worden ingeschakeld, om dat wettelijke aanpassingen nodig zijn en omdat premie-uitkeringen niet verhoogd kunnen worden zon der medewerking van de overheid. De vakcentralen zijn niet zo bang voor nieuwe prijsstijgingen als ge- SEOEL (Zuid-Korea) Een Ame rikaans vliegtuig heeft, 100 mijl uit de kust van Noord-Korea wrakstuk ken waargenomen, die van het neer gehaalde verkenningsvliegtuig kun nen zijn. Overlevenden zag men niet. Men sluit echter de mogelijkheid niet uit, dat een Noordkoreaanse motortorpe doboot een aantal overlevenden (men beweert 7 van de 31 inzittenden) heeft opgepikt. Twee Russische torpedobootjagers zoeken samen met Amerikaanse schepen en vliegtuigen naar de wrakstukken en overlevenden. Het verkenningsvliegtuig is volgens de Amerikanen nooit minder dan 80 km van de Noordkoreaanse kust verwij derd geweest. Het gaat hier om een viermotorige EC-121 van de marine, die op een basis in Japan was gestationeerd. Volgens geruchten was het vliegtuig een ..Vliegende Pueblo", gezien de hoeveelheid elektronische instrumen ten aan boord. (Het Amerikaanse verkenningsschip Pueblo werd in ja nuari 1968 door de Noordkoreanen opgebracht). De radio van Noord-Korea heeft gemeld dat het toestel diep in het luchtruim van dit land was binnen gedrongen en dat het door een ge vechtsvliegtuig met één enkel schot werd neergeschoten. President Nixon wordt nu gecon fronteerd met de eerste crisis, waar bij een communistisch land is be trokken. De New York Times raadt aan, niet te gauw te veel te doen en een nationale hysterie te voorkomen. Andere bladen zijn minder terug houdend. Zij vinden dat Amerika nu maar eens moet laten zien, dat het niet als vloermat gebruikt wil wor den. Een EC-121 van hetzelfde type als bij Noord-Korea zou zijn neergehaald. DEN IHAAG Mejuffrouw M. L. de Ferrante uit Apeldoorn is de nieu we secretaresse van prinses Margriet. Zij zal 1 mei mejuffrouw N. M. de Vlieger opvolgen. De scheidende particulier secreta resse is tot november 1968 zowel bij (prinses Margriet als prinses Christina werkzaam geweest. Mejuffrouw De Vlieger verblijft nu bij prinses Christina in Montreal. De nieuwe secretaresse volgde na het verlaten van het gymnasium aan de nieuwe huishoudschool in Amster dam de opleiding voor huishoudkun dige en behaalde het secretaresse-di ploma. volg van deze looneis, omdat zij verwachten dat de prijsmaatregenl van de regering nieuwe verhogin gen zal voorkomen. Alleen in uit zonderingsgevallen zullen prijsver hogingen mogelijk zijn. Of de werkgevers per bedrijfstak bereid zullen zijn een andere hou ding aan te nemen dan de werkge vers op centraal niveau gedaan heb ben, is nog zeer de vraag. Voor vervolg zie pagina 10 Vakbonden vragen SER: (Van onze soc.-economische redactie) UTRECHT Wy vernemen dat hel overlegorgaan van de drie vakcentra len zich tot de Sociaal-economische raad zal richten met het verlangen de adviesaanvrage van de regering inzake de besteding van het bedrag van 140 miljoen gulden voor consu- mentensubsidics te doen behandelen door de commissie Ontwikkeling Na tionale Economie. Het overlegorgaan is van mening dat dit bedrag moet worden aange wend voor verhoging van de sociale uitkeringen. Met het oog hierop zou den de sociale verzekeringsdeskundi gen van onderscheidene reorganisaties hierbij moeten worden betrokken. De commissie Ontwikkeling Natio nale Economie zou een afzonderlijk advies over deze aangelegenheid moe ten uitbrengen los van het halfjaar lijks rapport van de SER waaraan dan een werkgroep van deze com missie inmiddels reeds bezig is. De vakcentralen zullen in dit af zonderlijke advies tevens de in de Stichting van de Arbeid door haar voorgestelde verschuiving van de premiedruk ter tafel brengen. Men streeft er naar het bedoelde advies in de SER-vergadering van 16 mei te doen behandelen. De vakcentralen zullen voorts aan de kamercommissies van sociale za ken en economische zaken het ver zoek doen zo snel mogelijk na 16 mei in een gezamenlijke vergadering te worden gehoord. Zo te zien is er niets aan de hand met constellatie van het Britse kabinet en evenmin met de begroting: de Britse minister van financiën, Roy Jenkins, ver laat hier lachend samen met zijn echtgenote Downingstreet 11 voor de indiening van zijn werk stuk in het Huis van afge vaardigden. RIDDERKERK Naar nu pas be kend is geworden heeft de achttien jarige C. van T. in het afgelopen weekeinde tijdens een huiselijke twist in Slikkerveer zijn vader met een bijl neergeslagen en ernstig ver wond. Een gapende wond moest in het ziekenhuis worden gehecht. De jongen dacht dat het optreden van zijn vader thuis gevaar oplever de voor zijn moeder en zuster. In het gezin waren al eerder moeilijkheden geweest. De jongeman, die kort na zijn daad door de Ridderkerkse politie werd aangehouden, is vandaag voorgeleid. Het politie-onderzoek nam twee da gen in beslag. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De brand aan boord van de Israëlische coaster Tsefat is pas dinsdagavond om negen uur geblust na ruim 24 uur te hebben gewoed. Blussen heeft men eigenlijk niet gedaan. Het ruim dat in brand stond, is dinsdagavond volgepompt zodat de boot schuin naar voren aan de grond werd gezet. Het vuur werd zo verdronken. Gistermiddag dreigde er paniek. Er bestond toen nog steeds grote onzekerheid over de juiste samen stelling van de lading. De Amster damse expediteur van de chemicaliën die de Tsefat naar Israël moest bren gen, weigerde de papieren te tonen. Later, toen loco-burgemeester G. Z. de Vos en de recherche van de politie zich ermee gingen bemoeien gaf het bedrijf eindelijk toe. Maar toen ble ken de papieren niet de juiste namen te bevatten en onvolledig te zijn. In het ruim waren ondermeer opgesla gen achthonderd balen styron (plastic korrels), 165 drums' hier niet bekende chemicaliën, duizend zakken therm- fos (eveneens chemicaliën) en een l grote hoeveelheid synthetische rub- ber. De samenstellingen zijn belangrijk I om de juiste blusmethode te kunnen toepassen. Aanvankelijk gebruikte de brandweer schuim, later water. Omdat 's morgens het vuur weer was I aangewakkerd en er dikke rookwol- j ken uit het ruim kwamen was men opnieuw bang voor explosiess zoals die zich ook in de vorige nacht had- den voorgedaan. De politie nam daarom maatregelen de omgeving eventueel tc evacueren. Men was op alles voorbereid. Ambu lances waren voortdurend in de om geving gestationeerd. Voor vervolg zie pagina 10 Dubcek nog niet naar Sowjetunie PRAAG Een conflict tussen de Tsjechoslowaakse leiders is waarschijnlijk de oorzaak van de stroom van tegenstrijdige geruch ten over een bezoek van partij leider Dubcek aan Moskou. De ze is (nog) niet naar de Sowjet unie vertrokken. Vlak voor het begin van de be langrijke zitting van het centrale party-comité, worden verschillende namen genoemd van leden van het presidium die op de nominatie staan te worden gewipt. Men is het er in het algemeen wel over eens, dat het er ongeveer tien zullen zyn. Het hui dige presidium telt 21 leden. Men gelooft ook stellig dat de voor zitter van de volkskamer, de liberale communist Smrkovsky, niet in het presidium zal terugkeren. Deze gaf gisteren openlijk toe dat hij zich had vergist toen hij in het verleden alleen had gewaarschuwd voor het gevaar van conservatieve zijde en niet had gesproken over het gevaar van de progressieve radicalen. Deze uiteen zetting van Smrkovsky, in het partij blad Rude Pravo, komt volgens waar- BTW levert geen winst op j jQE invoering van de BTW heeft een I tamelijk forse stijging van de kosten van levensonderhoud laten zien. De stijging is echter niet helemaal verklaarbaar uit deze BTW en an dere aantoonbare prijsverhogingen. Voor meer dan een procent is de stijging van de prijzen onduidelijk en wordt deze toegeschreven aan extra verruiming van winstmarges bij de handel en het overige bedrijfs leven. Voor de vakbeweging is dit mede aanleiding geweest te vragen oin een duidelijke reële inkomensverbetering voor de werknemers; de loonsverho gingen die tot nog toe tot stand zijn gekomen zouden grotendeels verloren zijn gegaan aan prijsstijgingen. Te genover de reële verbetering van de inkomenspositie van de ondernemers zou een reële verbetering van de lo nen van de werknemers moeten ko men. De vakcentralen hebben daarom al gevraagd om 2 pet. vermindering van de sociale premielast; zelfs hebben zij met onrust in bedrijven gedreigd, nu de werkgevers in de Stichting van dc Arbeid deze eis hebben afgewezen. Frappant is het echter kennis te ne men van het rapport van het Econo misch instituut voor het midden- en kléinbedrijf van de hand van drs. P. M. van Nieuwenhuyzen over: De toestand in het midden- en klein bedrijf in 1968 en verwachting voor 1969. Na een duidelijke motivering en een deskundige uiteenzetting deelt de heer Van Nieuwenhuyzen mee, dat globaal gesproken het reële inkomen van het midden- en kleinbedrijf in 1969 aanmerkelijk lager zal zijn dan in het afgelopen jaar. Voor dc horeca- sector is al een prijsstop afgekondigd, en een opkomende versterkte con currentie zal een eventueel verruimde bruto-winst elders meer dan teniet doen. Vorig jaar was het aantal bedrijfs sluitingen in de detailhandel reeds groter dan ooit tevoren en voor 1969 wordt een nog ongunstiger jaar ver wacht. Vele ondernemers zullen er in J969 reëel op achteruitgaan. Werknemers die reëel niet vooruitgaan hebben in hun inkomenspositie dan nog een voorsprong, vergeleken bij vele on dernemers. engelse snijcaramels ISO gram van 79 voor 69 niet te geloven voor die prijs! PARIJS De Europese organisatie voor het lanceren van raketten, EL- DO, heeft gisteren besloten door te gaan met het lopende programma, ondanks het feit dat Engeland en Ita lië er financieel niet meer extra aan bijdragen. Wie dat nog wel doen, zijn de vier andere ELDO-landen, West-Duitsland, Frankrijk, België en Nederland. Deze vier landen zullen de 27 miljoen dollar op tafel leggen die Engeland en Italië hadden moeten bijbetalen. nemers meer neer op een weldoor dachte zelfverdediging dan op zelf kritiek. Op de bijeenkomst van het centrale comité zulien voorstellen voor een vergaande beperking van de persvrij heid en maatregelen tegen de liberale communisten aan de orde komen. De voorbereidingen voor deze belangrijke gebeurtenis geschieden onder de scha duw van nieuwe oefeningen van het Warschaupact in Tsjechoslowakije. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Inzenden aan Bureau van dit blad Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats; betaalt: per kwartaal per maand plaats: I als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEL, nrM 1 PLACE-MAT sn.... schrijf ons beslist eens als U 6 place-mats iebt of alle 6 tegels! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. Zwijgzame dwazen zijn le- 151 kasten, die op slot zitten. PETIT-SENN ,,'t Is jouw schuld, Ellen, je had niet mogen bewegen." :v:;v®x<fexw DE BILT 'Opklaringen maar ook hier en daar een bui. Matige aan de kust af en toe krachtige noordwestelijke wind. In het binnenland plaatselijk kans op nachtvorst. Morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Tussen een hogedrukgebied bij de Azoren en een lagedrukgebied, waarvan het centrum boven Zuid- Scandinavië ligt staat een krach tige noordwestelijke luchtstro ming. In deze stroming trok een koufront de afgelopen nacht over ons land naar het zuiden. Grote delen van West- en Mid den-Europa bevinden zich thans in de koude lucht achter het front. De aangevoerde lucht is onstabiel zodat er naast opklarin gen ook enkele buien voorkomen. Het lagedrukgebied boven Zuid- Scandinavië .verwijdert zich het komende etmaal geleidelijk in Zuidoostelijke richting. Het hoge drukgebied bij de Azoren trekt wat meer naar Zuidwest-Europa. Vooruitzichten voor vrijdag: aantal uren zon: 4 of meer; min. temp.: 0 tot 5 graden on der normaal; max. temp.: 1 tot 5 graden on der normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog et maal: 50 procent. 17 april, zon op 05.40, onder 19.41; maan op 05.37, onder 21.03. 24 april eerste kwartier. Nieuwe leidse Courant Leour: F. Diemer iTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Si„«v«Hch i> (Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer miin her* in teghenspoet!" Hoofdkantoor, Leiden^J* Steenstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur Woensdag 16 april 1969 50ste jaargang UTRECHT Over de cao voor tandtechnici is overeenstemming be reikt. De salarissen zullen omhoog gaan met 7.5 procent. Voorts zal over het jaarinkomen tussen 14.050 en 16.200 een bijslag van 8 procent worden uitgekeerd in verband met de verhoging van het Premieplafond voor aow en aww. Verder worden de diplomatoeslagen verhoogd en het aantal vakantie- vagen uitgebreid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1