Nieuwe opvatting geeft Bijbel eigenlijke kans Pastoraal concilie begint zijn draai te krijgen Rechtbank j vernietigt bouwverbod BIJBELKRITIEK LEIDT TOT ONTBINDING Erkenning tweede huwelijk Puzzelboek Onderwijs onderweg Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Arnhem nu buiten Chr. Ger. Kerken Ds. Van der Veen tot jeugd Geref. Kerken Roeryanyer samen met Stella Maris ONDERLING BEGRIP EN TOLERANTIE Orthodox Bijbel offensief BEROEPÏNGSWERK MAANDAG 14 APRIL 1969 „Genade zij u en vrede van God, onze Vader", schrijft Paulus aan de gemeente van Philippi. Daarmee eindigde ik de serie meditaties van de vorige week. Maar daar kan ik niet stoppen. Er volgt nog iets op: ,JEn van de Here Jezus Christus." Er is geen hetere uitspraak om te illustreren dat Paulus gelooft in een levende Heiland. De Jezus die op aarde rondwandelde is de Christus die is gezeten op Zijn troon en schenkt als Heer van het heelal (het hele universum en alles wat er in, op en onder is) vrede en genade. Voor vele mensen is God iets wazigs. En de genade en vrede die Hij schenkt is al even wazig. Ze is zo wazig dat je tegen woordig zelfs theologen hoort zeggen dat ze niet goed weten hoe ze dat in termen van deze wereld en deze tijd moeten vertalen. Maar Christus is niet iets wazigs. Hij heeft vlees en bloed. Zijn genade is gratie voor opstandelingen. Zijn vrede ver zoening en nieuw samengaan in deze wereld. Hij die op de troon van de wereld zit geeft ons verlof tot Hem te komen (genade). En Hij komt hij ons in deze wereld (vrede). Hij wil Zijn belofte: „Ik hen met u alle dagen, overal" ver vullen. Zijn aanwezigheid kan ik niet natuurwetenschappelijk verklaren. Maar is Hij er daarom niet? Nonsens. De weten schap kan ook niet verklaren wat leven is en toch leven we. Laat u niet ringeloren door de natuurwetenschap. Er zijn dingen die niet bewezen, alleen maar beleefd kunnen worden. Christus' zorg voor ons is er één van. We lezen vandaag: 2 Kronieken 16 114. 4 S 6 7 8 9 HORIZONTAAL: 1. sterke drank - buisvormig ingewand; 2. li chaamsdeel - voegwoord - werk van een toondichter; 3. in voorkomend geval; 4. deel van een benedenhuis - rivier in Engeland; 5. oude rekening (afk) - nakroost - deel van een huis; 6. plaats in Duitsland - bijnaam van Ezau - voorzetsel; 7. zoen - muziek noot - voorzetsel - rijkstelefoon (afk); 8. telwoord - eer - voedsel; 9. boom - rond gebouw. Verticaal: 1. vogel - voorzetsel; 2. bladerkroon - knaagdier; 3. vlakte maat - plaats in Overijsel; 4. soort van hert - Europeaan; 6. Nederl. schilder - rijksgrens (afk) - plaats of plek; 7. waterstand (afk) - plaats in N.H-kweekgras (ZN); 8. straat (Fr) - ingang; 9. motorschip (afk) - ongevul de - plaats voor duiven. Oplossing vorige puzzel 1. leem - meel; 2. idem - meid; 3. made -dame; 4. boer - robe; 5. Uden - deun; 6. rest - ster; 7. glas - slag. LIMBURG. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Pei brief dient een gulden aan postzc gels te worden Ingesloten. Vraag: Pijnboom door storm beschadigd, weer opgetakeld en in zijn stand gezet. Wat moet ik verder doen? Antwoord: Zo mogelijk beschadig de en versplinterde wortels tot op het gave hout terugzagen of snijden. Rondom de wortelpruik een mengsel van goede tuingrond, vochtige turf molm en wat korte mest aanbren gen. Flink aangieten, zodat de wor tels in goede aanraking komen met de grond. Zorg ervoor dat de boom niet met de wind heen en weer be wogen wordt, daar dit de aangroei van de wortels bemoeilijkt; dus flink met palen vastzetten. In de loop van de zomer nog eens flink aangieten. Vraag: Zijn er nog spraakleraren, die de methode-Aafke Kuypers tor- passen? In 1935 waren er nog. Antwoord: Volgens mevrouw A. Molenaar-Bijl, redactiesecretaresse van de Vereniging logopedie en fo- niatrie, moet het uitgesloten worden geacht, dat sommige spraakleraren deze methode nog gebruiken. U kunt inlichtingen vragen bij het se cretariaat van genoemde vereniging, Ammanplein 2, Rotterdam. Vraag: Hoe kan men roetwater uit antieke tegeltjes verwijderen? Dit is via de cementvoegen in de tegeltjes getrokken tot onder het glazuur. Verder zijn de tegeltjes gaaf. Antwoord: Daar wij begrijpen dat de tegeltjes vast aan de muur zitten, is dit een moeilijke zaak. Straffe maatregelen kan u niet nemen om dat beschadiging van het glazuur moet worden voorkomen. Probeer het met een sterke soda-oplossing om via de voegen het roetwater te neutraliseren. Herhaal dit enige ma len. Waren de tegels los, dan kon u de tegels in een sodabad dompelen tot aan het glazuur. Dit zou veel gemakkelijker zijn. Vraag: Wanneer is in Nederland het laatst de doodstraf voltrokken aan een kjnd? Antwoord: In oktober 1860 te Maastricht op een jongeman die zijn schoonmoeder had vermoord. Dit betreft het Nederlandse recht en niet het optreden van de bezetter. Vraag: Is registratierecht verschuldigd bij overdracht van een boerderij aan een eigen zoon? Antwoord: Wanneer de zoon die de boerderij overneemt, het bedrijf van de vader voortzet, of voordien reeds gepacht heeft en voortgezet, is er sinds 1 januari geen registratie recht meer verschuldigd. Dit geldt alleen voor het deel dat daadwerke lijk voor het bedrijf wordt gebruikt, dus bijvoorbeeld niet het woonge deelte. Vraag: Door lekkage is in de spe cie van het plafond een gat ontstaan van 8 bij 25 cm, dikte van de specie 3/4 cm. Ik zou dit zelf in orde willen brengen omdat ik erva ring heb in dichten van verticaal ontstane gaten. Ik gebruik dan gips en/of alabastine. In dichten van ho rizontale gevallen heb ik geen erva ring, wat de techniek betreft. In de keuken heb ik de muren geverfd met „Wall paint", uitgespro ken muurverf en geen poeder. Voor af heb ik de muren schoongemaakt met een scheut ammoniak in water. Hier en daar gaat het nu bladderen, vooral wanneer er gestookt wordt. Hoe is dit te voorkomen? Antwoord: Maak het gat eerst ste vig dicht met een stuk fijn gaas. Vul de 3/4 cm-laag aan met ce- mentspecie. Na goed drogen en ge lijk strijken afwerken met alabasti ne. Krab van de keukenmuur alle los se rommel en zet de rest vast met een impregneermiddel, bijvoorbeeld olie met siccatief. Ammoniakbehan- deling is goed. Na het impregneren afwerken met de door u genoemde muurverf. De fout ls geweest dat de bovenlaag niet vastgezet was. Ds. Rijkseti tot jeugd Geref. Gem. (Van een onzer medewerkers) UTRECHT De toenemende schriftkritiek zal tot ontbinding van het christelijk geloof leiden. Het fundamentele getuigenis van de gehele Schrift tracht men op te lossen in wazige symbolische waarheden. En dat alles onder het verraderlijke mom van „beter verstaan van het- Woord" of „verdieping van het geloof". Daartegen moet ik met alle ernst waarschuwen, ook voor de eerste stap in de richting van deze moderne theorieën. Dit zei ds. H. Rijksen uit Gouda op de jaarlijkse bondsdag van jeugdver enigingen van Gereformeerde Ge meenten. Het thema van deze bondsdag was: „Nabij u is het Woord!" Drie predi kanten behandelden in hun referaten verschillende aspecten van het gezag van de Schrift. Naast bondsvoorzitter ds. Rijksen, waren dat ds. P. Hon- koop uit Kampen en ds. D. Hakken berg uit Dordrecht. Ds. Rijksen ried de vele aanwezige iongeren aan in de voetsporen van Calvijn zich verre te houden van el ke vorm van schriftkritick. Het Woord is de laatste gezaghebbende instantie in deze wereld waar alles gaat wankelen. Het is het enige mid del, waardoor wij ons van de heide nen en ongelovigen onderscheiden. Afscheid Tijdens de morgenuren werd 3fscheid genomen van de heer E. Blom uit Enkhuizen, die niet minder dan 38 jaar penningmeester van het bondsbestuur is geweest. Hem werd het erelidmaatschap toegekend. De morgenvergadering werd gesloten door ds. J. Baaijens uit Tricht. In de middagvergadering werd een overzicht gegeven van de aktiviteiten van de jeugdverenigingen ten bate van de „Ondergrondse Kerk achter het IJzeren Gordijn". De verkoop van de brochure „Zijt getrouw", die de jeugdbond voor dit doel had uit gegeven bleek een totaalbedrag van ruim twaalfduizend gulden te hebben opgebracht. Daarna zette ds. Hakkenberg uit een, hoe het Woord in het dagelijks leven van de gelovige behoort te funktioneren. Hij deed een dringend appèl om van eigen wijsheid af te zien, wanneer de betrouwbaarheid van de Schrift in gedinig komt, zoals Christus en de apostelen ons geleerd hebben. Tijdens de hiernavolgende discus sie bleek, dat het een goede gedachte was, dit thema op deze bondsdag aan de orde te stellen. De laatste generale synode heeft een deputaatschap voor jeugdzorg in gesteld om het jeugdwerk een duide lijk kerkelijk-gebonden karakter te geven. Ds. P. Blok van Dlrksland, lid van het deputaatschap, sprak een slotwoord en beëindigde daarmee de ze drukbezochte bondsdag. (Van onze kerkredactie) ARNHEM De kerkeraad van de christelijk gereformeerde kerk heeft na de verleden week gehouden leden vergadering besloten, het besluit van 28 maart om het kerkverband te ver breken, te handhaven. Ds. J. C. van Ravenswaay heeft dit gisteren vanaf de kansel meegedeeld. De gemeente blijft zich beschouwen als de wettige voortzetting van de Arnhemse christelijk gereformeerde kerk. Maar om verwarring te voor komen, heeft ze nu de naam Christe lijk Gereformeerde Gemeente aange nomen. Gelijk bekend heeft de classis Apel doorn de meerderheid van de kerke- raadsleden, inclusief ds. Van Raven swaay, geschorst. (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE De nieuwere bijbelbeschouwingen geven de bij belse boodschap een nieuwe kans, zijn eigenlijke kans. De afreke ning met het verleden maakt het mogelijk weer te komen tot leven met de Bijbel. De boodschap van de Immanuel schept zich een eigen gehoor. Dat zei zaterdag ds. R. J. van der Veen in de Zwolse Buitensociëteit op de 57e bondsdag van de Bond voor gereformeerde jeugdorganisatie. Bij deze bond zijn aangesloten de leiders en leidsters van de jeugd clubs voor 812 en van 1216 jaar en de ouderbesturen in de Gerefor meerde Kerken. Het zuiveringsproces, dat in de Schriftbeschouwing plaats vindt, maakt het leven met de bijbel tot een verwachten van Hem, die Zich zelf ter sprake brengt. Het wordt een openstaan voor wat kenbaar, verborgen en weerloos is, als een maal Christus. In de jeugdclub zou het, zei ds. Van der Veen, goed zijn bij het luisteren naar en spreken over de bijbel te accentueren dat leven met de bijbel is een open staan voor een genade meer dan een maniertje dat van zichzelf wat oplevert; dat leven met de bijbel een voorrecht is van de gemeente, eerder dan de plicht/van de enkeling; dat de enkeling overi gens permissie heeft een persoonlijk extra in te brengen; dat wanneer dit vergeten wordt dit gemakkelijk kan leiden tot kortzichtige eigenwijsheid, bjjbelmisbruik; dat het nogal wat ootmoed en nogal wat levensmoed vraagt te beginnen aan het leven met die bijbel, aldus ds. Van der Veen, die gisteren geïnstalleerd werd als secretaris van de Nederlandse Zendingsraad. Kernprobleem Dr. J. L. _P. Brants (52) uit Goes noemde in zijn laatste GJO-openings- woord de vraag naar de eigen plaats van het confessioneel gebonden jeugd werk hel kernprobleem van de afge lopen jaren en dat van de toe komstige tijd. Hij daagde de voor standers van opheffing uit eens bij de GJO te komen kijken. Ze zullen daar 47.000 jongeren als leden en nog eens enkele duizenden jonge mensen als leiders vinden die zich voor dit werk willen inzetten. Natuurlijk zit in ons werk, aldus voorzitter Brants, en misschien vooral in de praktijk ervan, ook een stukje conservatisme. Maar de tendens is toch, het streven naar een frisse he- dentijdse aanpak van werk voor jonge mensen, die daar hun spel kunnen DEN HAAG De vlootalmoezc- niers en de vlootpredikanten hebben besloten hun groeiende samenwer king ook gestalte te geven in het samen uitgeven van een blad. De protestantse „De Roerganger" en het rooms-katholieke „Stella Ma- ris" zullen voorlopig voor de tijd van één jaar gezamenlijk verschijnen on der de naam „Experiment '69". In het eerste nummer van Experi ment '69 schrijven hoofdvlootaalmoe- zenier dr. L. A. M. Goossens en hoofdvlootpredikant ds. J. W. Sep- meijer over de groeiende samenwer king, ook op liturgisch terrein. Ze noemen het waarnemen van eikaars lessen en de vorming op vor mingscentra voor gemengd groepen. Ook kerkdiensten worden oecume nisch opgezet. NOORDW1JKERHOUT Het pastoraal concilie begint zijn draai te krijgen. Het blijkt een forum te zijn, waarop een echt overleg van de hele r.k. kerk provincie in al haar schakeriri- gen werkelijkheid wordt en tot bruikbare resultaten leidt. Daarbij wordt het aanpakken van hete hangijzers als het conflict in de Utrechtse studentenparochie niet geschuwd. Kardinaal Alfrink kreeg de gelegenheid uiteen te zetten, wat hem tot zijn grijpen naar het kerke lijk strafrecht bewogen had. en de vergadering om de sympathie voor het experiment te laten blijken. Hierdoor werd aan het conflict zijn scherpte en bitterheid ontnomen. Het kwam meteen te liggen in de bedding van het onderling begrip of althans van de poging om elkaar te begrij pen. En toen was het maar een kleine stap om buiten de vergaderzaal de partijen bij elkaar te brengen. Samen Deze zitting werd gekenmerkt door een grote marte van onderling begrip en verdraagzaamheid. Het is tussen progressieven en conservatieven niet tot botsingen gekomen, ook al liepen hun meningen ver uit elkaar. Uitdrukkelijk werd vermeden een keuze te doen uit het alternatief, dat de commissie voor het pastoraal be leid nad gesuggereerd: herstel van (Van een onzer medewerkers) het oude evenwicht en de oude dui delijkheid (zoals de behoedgezinden dat wensen) óf op zoek gaan naar nieuwe vormen van geloofsleven, aansluitend bij deze hedendaagse werkelijkheid (zoals de progressieven dat willen). Het besef brak door, dat het pastoraal beleid er juist op ge richt moet zijn, voor beide stromin gen ruimte te scheppen. Preciezen De verontrusten, preciezen of hoe men ze verder wil noemen, hebben van de hun geboden gelegenheid een slecht gebruik gemaakt. Zij kwamen veel achter de microfoon, maar hun inbreng was doorgaans van matig ge halte. Zelfs Simonis, enkele maanden ge leden als een nieuwe ster binnenge haald, wist de juiste toon niet te tref fen. Op deze vergadering, die toch allerminst als een partijcongres der progressieven kon worden aangeduid zoals pater Maltha in zijn onmacht beweerde, speelden de verontrusten geen rol van betekenis. In hun rangen is er niemand die spelen en al spelend kunnen experi menteren met de mogelijkheden. Dit jeugdwerk is daarom ook niet weg te denken uit het geheel van het jeugd werk in Nederland. Het speet hem bijzonder dat het rapport van de deputaten kerk en jeugd en het rapport van de synodale commissie wat in elkaar geschoven de gereformeerde kerkeraden hebben bereikt. Door die inpasserij is een stuk ontstaan dat 'niet alleen ram melt, maar ook op bepaalde punten zichzelf tegenspreekt. Hij adviseerde (Van onze kerkredactie) HAARLEM In de Rooms- Katholieke Kerk groeit de ge dachte, om een tweede huwelijk na een echtscheiding toch ker kelijk te erkennen. Daarover schrijft het wekelijks bulletin van het bisdom Haarlem. Van de 173 gevallen, die aan het vi cariaat werden voorgelegd, zijn er in 1968 112 opgelost. De rest is nog in studie. In een pastorale benadering wordt nagegaan, waarom het eerste huwe lijk verbroken is, zo schrijft het bul letin. Op basis van deze gesprekken zijn er dan drie mogelijkheden: a. het tweede huwelijk kan kerke lijk gesloten worden; b. het tweede huwelijk kan wel iswaar niet kerkelijk gesloten wor den, maar de kerk accepteert het burgerlijke huwelijk wel, zodat de betrokkenen niet afgehouden worden van de sacramenten; In geval c. wordt geadviseerd tot een periode van pastorale begelei ding, waarin men eerst met zichzelf en de gekwetste medemens in het reine moet komen. Zo gebeurt het, dat men toch nog toegroeit naar een kerkelijke aanvaarding van het twee de huwelijk en naar een deelhebben aan de sacramenten (mogelijkheid b dus). het met enige kans op succes tegen Haarsma, Schillebeeckx of Van Iersel kan opnemen. Dat ligt niet aan dé leiding. Dat is het resultaat van me ting van krachten. Geschorsten Nog op een tender aspect van de verdraagzaamheid kan worden gewe zen. Bij deze zitting zag men een gesuspendeerde priester overleggen met de bisschop die hem had gesus pendeerd. Men zag priesters die al of niet met inachtneming van het kerkelijk recht hun ambt hadden neergelegd, rustig aan de beraadslagingen deel nemen in het volle besef dat zij er bij hoorden en door de anderen wer den geaccepteerd. Men zag leken die openlijk hun geloofscrisis beleden of die publiekelijk hun afscheid van de officiële kerk bekend hadden ge maakt, een getuigenis afleggen, waarnaar kritisch-welwillend werd geluisterd. Het was een „open kerk" die zich in Noordwijkerhout presen teerde. Profeten Er blijft op het concilie een taak voor mensen als Van Kilsdonk. die de vergadering met haar eigen on macht confronteren en de sluizen van hun profetisehe kritiek boven haar openzetten. Maar niettemin: het pas toraal concilie is een uniek experiment met de democratie. In de R.K. Kerk Nederland heeft in de ronde van de toekomst nog altijd de gele trui. Onder voorzitterschap van aartsbisschop Hieronymos is in Athe ne een „orthodox-christelijk ge nootschap tot verbreiding van de Heilige Schrift" gesticht. Dit ge nootschap stelt zich voor eerst ten doel de gratis verspreiding van Nieu we Testamenten in scholen, kazernes en ziekenhuizen en onder Griekse gastarbeiders in het buitenland. Deze uitgave van het Nieuwe Testament is voorzien van een com mentaar van de theoloog prof. Trem- belas, waarin hij vooral ingaat op de argumenten van de Jehova's Getui gen. Dezen maken sterke propaganda, zowel in Griekenland zelf als onder de gastarbeiders. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Lemmer, A. A. Drost te Marken; naar Voorburg (vac. B, J, Lietaert Peerbolte), W. Goedhart te Emmen: de benoeming tot hulppred. te Ravenswaay, dr. H. Schroten, a.s. em. pred. te Rotterdam-Zuid; naar Joure, kand C. M. van Endt te Utrecht, die bedankt voor Etten (NB), Gassel- ternijveen en voor De Kaag. Emeritaat verleend aan G. W. C. Vun- derink te Zwolle. GEREF. KERKEN Beroepen te Kollum en te Zwijn- drecht (vac. W. F. M. Lindeboom), W. Stuursma te Dokkum; te Meeden (Gr.), kand. L. Eringa te Zwolle; te Nieuw Vennep vac. G. W. H. Peddemors), H. J. van Duinen te Voorburg. Emeritaat verleend aan J. R. Sy- brandi te Winsum (Gr.). GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Den Ham (Ov.), A. R. Bosman te Gees. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Alphen aan den Rijn, M. Baan te Zeist. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Lethbridge (Cana da), A. W. Verhoef te Barneveld, die bedankt voor Hardinxveld en voor Melissant. MINNEAPOLIS De drie grote lutherse kerken van de Verenigde Staten zijn door hun leiders opgeroe pen, de overeenkomst over kansel- en avondmaalsgemeenschap, die in de loop van dit jaar verwacht wordt, actief te benutten. Deze drie kerken tellen samen meer dan negen miljoen leden. Ook in Canada werken deze drie kerken aan een vereniging. De ge meenschappelijke commissie, die hiermee belast is, heeft 1 januari 1978 als streefdatum gesteld voor de oprichting van de verenigde lutherse kerk van Canada. de kerkeraden met klem dit stuk zeer kritisch te bezien en zo nodig een des kundige uit de kring van het jeugd werk om een toelichting te vragen. Afscheid Later op de dag nam dr. Brants afscheid van de GJO. Hij werd be noemd tot erelid. Tot zijn opvolger koos de vergadering drs. D. Jol (42) uit Amerongen, voorheen penning meester. Verder werden uitgewuifd mevrouw P. de Boer-Walstra, Jac. Hoogendam, J. P. Wattel en mevrouw E. Lever- Wiersema. De eerste drie werden eveneens benoemd tot erelid. De talrijke aanwezigen genoten tij dens het middagprogramma van het jeugdspel Stad in kleur. Deze eerste musical die in GJO-verband in uit voering kwam, is geschreven door Hans Stenfert Kroese en op muziek gezet door Koos Bons. Meisjes en jon gens van de Zwolse GJO-jeugdclub speelden het. Een inzameling voor het jeugdwerk op Midden-Java bracht 878,38 op. Pinksterkerk op Naxos (Van onze kerkredactie) ATHENE De „Vrije Apos tolische Pinksterkerk van Grie kenland" mag een kerk bouwen I op het eiland Naxos. Eerder had het ministerie van ere dienst de bouw van deze kerk verbo den, omdat de pinkstermensen zich volgens de orthodoxe metropoliet van Naxos op het eiland schuldig maak ten aan „proselitisme". De pinkster- groep ging van deze uitspraak in be- j roep bij de administratieve recht bank. Deze vernietigde het verbod, omdat de metropoliet zijn beschuldt- ging niet waar kon maken. LONDEN De anglicanen vrezen, dat de opbrengst van de kerkcollecten terug zal lopen door de invoering van het deci male stelsel in Engeland. Op het ogenblik is de „half crown" (waarde fl,0S) de meest voorkomende munt in het zakje. Men voorziet, dat dat straks de nieuwe tien-penny munt zal zijn, die twee dubbeltjes minder waard is. G< he he Abrupt TAAT er in de onderwijswereld te veel verdeeldheid heerst, is een oud verhaal. Maar meestal wordt er niet bij verteld dat er een bijna roe rende eensgezindheid ontstaat wan neer de organisaties hun jaarverga deringen houden. Afgelopen week was het weer zover: minister, staatssecre taris, departement en Kamer hebben van verschillende kanten in stemmige, onthutste, nijdige en sarcastische be woordingen te horen gekregen wat er allemaal schort aan hun beleid. Het verpolitiekte commentaar bij die kritiek luidt dat hoofdbesturen zich nu eenmaal waar moeten maken tegenover hun leden; dat organisatie- voorzitters ook 'ns stoom moeten af blazen enz. Maar ik kreeg in deze paasvakantie de indruk dat men meer ontstemd was dan anders; er werd met vrij veel nadruk gesproken over het volgen van een hardere lijn. De grieven zijn doorgaans moeilijk precies te beoordelen, maar soms zijn ze èrg goed te begrijpen. Daar is het geval van de uloscholen die tot voor kort volgens de Lager-onderwijswet in verschillende gemeenten verschillende vergoedingen kregen. Dat zou volgens de Mammoetwet helemaal anders moeten worden, maar dat feest gaat nog niet door. Als Den Haag nu gewoon zou zeg gen dat er geen geld voor is, dan was het al vervelend genoeg. Maar men heeft er iets op gevonden om de zaak wat irritanter te maken; een departe mentale mededeling zegt dat men geen abrupte breuk met de vorige bekosti gingsregeling teweeg wil brengen. Hoe kan iemand het verzinnen het ging er juist om die oude toestand wel abrupt te beëindigen. Gast UET congres van de Nederlandse studentenraad vormde in zover een uitzondering op het algemene ver gaderbeeld, dat de onderwijzers en le raren de autoriteiten willen bestoken met argumenten, terwijl de studenten (deze studenten) wegvluchten voor Veringa's bereidheid tot praten. Die ;oepelheid vinden ze maar een truc. Men windt er geen doekjes om. maar de minister kan zich troosten; dat geldt niet alleen voor hem. Er was op het NSR-congres een Pool die de complimenten wilde overbrengen van de vooral in het Oostblok opererende, internationale studentenunie. DDie praatjes kennen we nu wel, klonk er uit de zaal. Er moest over gestem1 worden of de gast de groeten mocht doen. Laat hem nou maar. zei de raadsvoorzitter Middendorp; die jon gen heeft zo'n eind gereisd.... Wel even het registreren waard: die laconieke houding tegenover de Oosteuropese representant („een toe komstige partijbons", aldus de on dershands gegeven toelichting). Manipuleren JJANDELINGEN VAN de Kamer leest geen sterveling dat zegi tenminste iedereen. Maar ze zijn wel nuttig omdat in die letterbrij alles zc netjes vastligt. Bij de behandeling var de Onderwijsbegroting in de Eerste Kamer had prof. Verdam het over be perking van het aantal studenten. De ze gedistingeerde AR-senator kan hel mooi zeggén: het behoefte-element if een rietstaf die de hand doorboorl Verdam (ook oud-minister) was voor zitter van een commissie die Vrrlng? ideeën heeft voorgelegd om de moei lijkheden in de medische faculteit te verminderen. In dit debat dus wel eer belangrijke figuur toch eens kijken wat hij nu zei. Hij kritiseerde het „manipuleren" met examens. Er zijn mensen die wel iswaar vooropstellen dat bij het exa mineren het aantal beschikbare plaatsen natuurlijk geen rol mag spe len, maar die zich daar vervolgens on deruit werken met deze redenering het aantal studenten stijgt, maar de staf wordt niet voldoende uitgebreid het is dus voor de studenten moei lijker om mee te komen de oplei ding is hierdoor zwaarder geworden en dus laten we minder mensen toe Prof. Verdam: „Dat is een gedachte die men wel eens hoort. Ik heb de indruk, dat dit een schoolvoorbeeld van ongewenst manipuleren is". Even later zei hij nog dat het een verschra- informatie aanreiken (uit „Proces") ling van denken zou zijn als men het! begrip „geschiktheid" op die manier zou interpreteren. „Ik wil ten zeerst waarschuwen voor het manipuleref met examens". Maar wie zou er dan willen manipu- 'eren? Een stuk van het antwoord op cleze vraag is te vinden in de Hande lingen van de Tweede Kamer van no vember 1968.In een vergadering van de Onderwijscommissie zei minister Veringa: „Wanneer er grotere aantal- j len studenten komen, dan kan het no-l dig zijn voor de grotere jaarklasseü tot een verzwaard examen te komei omdat bij grotere jaarklassen de stu dent een hoger niveau van capacitei nodig kan hebben". De minister had^ niet z'n beste moment toen hij dit proefballonnetje opliet; hij probeerde tussen studentenstop-ja-of-nee heen te-i laveren. Vijf maanden later wordt aan de andere kant van het Binnenhof de zaak zonder ophef afgedaan. Het neu traliseren van de ministeriële uitspraak tot ..een gedachte die men wel eens hoort" is een staaltje van subtiele politiek. Ook een rietstaf dif de hand doorboort. Bekende taal jV"EDERL ANDERS worden onder wezen en gevormd op scholen en wentueel universiteiten. Wat daarbui ten gebeurt (met je ouders naar de schouwburg, vormingsinstituten. De Tonge Onderzoekers, schriftelijk on derwijs. kunstgrepen, bedrijfsopleidin gen, rijlessen, Teleac. kadercursussen en nog zo het een en ander) leent zich slecht voor deugdelijke registratie. Toch moet men het wel in de gaten houden. Gelezen in „Proces" (het maandblad dat bij uitgeverij Nelisscn „Opvoe ding" is opgevolgd) een artikel over de volkshogescholen. Het opmerkelijkste van dit artikel is dat het bij de beschrijving van de filosofie en pro blemen van het volkshogeschool werk op allerlei punten letterlijk overeen komt met wat radicale studentengroe- oeringen betogen. Persoonlijke vrijheid leiding mag zich niet autoritair op stellen leiding volstaat met infor matie aanreiken het zou zo ont- 'eend kunnen zijn aan een geschrift over universitaire hervorming. Ook de vraag hoe men buiten de volkshoge school „de vrijheid zal beleven in een omheining van autoritaire structuren en onverbiddelijke economische syste men". £n verder wordt uit Limburg gemeld dat de mige volkshogeschool van ons land lie duidelijk Europees gericht is bet Europahuis in Bemelen zich in jen groeiende belangstelling mag ver beugen. Het is alleen jammer dat de ictiviteiten van het Europahuis drei gen te stagneren door een voorwaarde die de provincie aan subsidieverlening beeft verbonden: 30 procent van de "ursisten moeten afkomstig zijn uit Limburg, Limburg heeft niets tegen Europea nen, maar ze moeten uiteraard wel Limburgers zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2