krant van FORMAAT R. de Vlaeminck eerste in België Overwinning voor Trnava Spartak Voor „chartervakanties" f. 200 miljoen op tafel POST ONSTUITBAAR IN LAATSTE UREN Langeweg op weg naar schaaktitel Banken moesten dure voorschotten opnemen CHICKEN SHACK KWAM OMHOOG Ruim 350.000 vliegtuigstoelen wachten Jan Klijnjan naar Zeist WEER WINST SIJBRANDS Huurverhoging zwaarst voor minst betaalden Sirhan zaal uitgezet Shocking Blue met 3e single Serie langspelers met witte blues The Fool-lp ook hier Afgeluisterd 15 DONDERDAG 10 APRIL 1969 OOSTENDE Roger de Vlae minck heeft gisteren de derde etappe van de ronde van België gewonnen. Hij was vlak voor Oostende uit het peloton ontsnapt en bouwde een voorsprong van zeven seconden op. Guido Reybrouck, de coureur ge vreesd om zijn eindschot tijdens de Tour de France, werd in de massas purt door Patrick Sercu geklopt. Rik van Looy ontketende een rel omdat hij het niet eens was met de wedstrijdleiding die bepaald had dat de tijd, dinsdag gemaakt tijdens de ploegentijdrit, ook zou gelden voor de algemene individuele rangschik- king. Eric de Vlaeminck blijft leider in 't algemeen klassement. De uitslag luidt: 1. Roger de Vlaeminck (Belg) 5.59,20 (met bon 5.58,50) 2. Sercu (Belg) 5.49,27 (bon 5.59,12) 3. Reybrouck (Belg) z.t.; 4 Haezeldonck (Belg) z.t.; 5 Steegmans (Belg) z.t.; 6. Verbeeck (Belg) z.t.; 7. Ottenbros (Ned) z.t.; 10. Steevens (Ned) z.t.; 11. Dolman (Ned) z.t.; 12. Van der Horst (Ned) z.t.; 18. Jan Harings (Ned) z.t.; TRNAVA Spartak Lmava, te genstander van Ajax in de halve fi nales van de Buropa-cup voor landskampioenen, heeft gisiteren een vooruitgespeelde wedstrijd voor de Tsjechische competitie tegen Dukla Banska met 3—1 gewonnen. Spartak staat nu aan de leiding met zes pun ten voorsprong op Slovan Bratislava. ZAGREB Zuidslavië heeft zich woensdag geplaatst voor de eindronde van hef UEFA-jeugdtornool door in Zagreb met 2—0 te winnen van Hongarije. LONDEN De uitslagen van de woensdeg gespeelde wedstrijden voor de eerste divisie van de Engelse league zijn: Newcastle United Sheffield Wednesday 3—2, West Bromwich Albion Leeds Uni ted 1—1. Met directeur Martin Schro der op weg naar Rome in een van zijn nieuwe vliegtuigen. In gesprek over het succes van Martinair, de charter luchtvaart maatschappij die na een moeilijk begin er nu tien jaar op heeft zitten en waar men nu al in een toekomst blikt als er de reuzen- vliegtuigen komen die honder den passagiers in één ruk over de Oceaan brengen. En het vakantieseizoen staat voor de deur. In de kleurrijke folders van reisbureaus stonden in de week voor Pasen de eerste vertrekdata geno teerd om duizenden Nederlandse va kantiegangers naar hun zonnige bestemmingen te brengen. Voor Nederland staat de charter- luchtvaart nog maar aan het begin van een bloeiperiode, tenminste als de conjunctuur het niet laat afweten. Wij zijn nog niet zo luchtvaartmin- ded als de Duitsers bijvoorbeeld die er niet tegenop zien om grote reizen te ondernemen naar Ceylon, naar het Oostafrikaanse hoogland en naar de Nederlandse Antillen, naar welk ge bied een Duitse onderrteming in sa menwerking met de Eindhovense on derneming FIT, de vakantieganger voor nog geen duizend gulden brengt. In Nederland is een van de concur renten, wat op het eerste gezicht merkwaardig lijkt, de kleine auto. Op een gegeven moment heeft het (jon ge) gezin voldoende geld bijeen gespaard en dan valt de keuze eerder op een autootje dan op een Ité-va- kantiereis. Is men er een paar jaar in de vakanties mee over de overvolle Europese wegen naar het vakantie- doel gereden, dan heeft men daar inmiddels genoeg van gekregen en kiest men het vliegtuig voor de vol- Laatste Rotterdamse Zesdaagse? (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Rotterdams twee de naoorlogse zesdaagse is verleden tijd. Ze werd hoe kon het anders gewonnen door Amstelveense Pe ter Post en de uit het Belgische Eek- lo afkomstige pistier Ramain de Loof. Of zesdaagserijden in het algemeen in Rotterdam verleden tijd zal zijn, .zal de ioekomst evenwel leren. Er is tijdens dc afgelopen dagen in alle toonaarden over gebabbeld en geschreven. Alom viel tenslotte die ene mening te beluisteren: Rotter dam, voetbalminnend Rotterdam, is nog niet rijp voor de zesdaagse. Er zal in de komende jaren moeilijk ie mand gevonden worden die zijn cen ten in zo'n lucratieve onderneming als een zesdaagse zal willen beleggen. Optimististen durven evenwel stel len: Er zijn fouten, veel fouten ge maakt. Fouten ook die de organisato ren duur te staan kwamen, 'omdat king publiek erdoor wegbleef. Het sportpaleis in 1970 komt er ook nog. Een nogal optimistische visie op de zaak. Want ze is voorlopig niet te controleren. Tenzij er alsnog iemand opdraaft om een zesdaagse financieel mogelijk te maken. Eén ding is zeker: dat zal niet meer in de Energiehal aan de Westzeedijk gebeuren. Want nauwelijks hadden Post/Deloof gisteravond om half elf de bloemen mild lachend het publiek in geslingerd, of sterke mannen in overall begonnen de baan reeds te demonteren. Zodra de baan weg is, zullen slopers met hun werk aan de Energiehal aanvangen. Blijft voor Vissers en Waardenburg de vraag wat de gemeente Rotterdam met de in het huurcontract opgenomen clausule dat alle reinigingskosten voor hun rekening zullen zijn zulllen doen. „De boel schoon maken alvo rens tot slopen over te gaan zou al te dol zijn", grinnikte immer goedlachse Ton Vissers. SFEER De finale was overigens de moeite waard. Dik de moeite waard. Want eindelijk werd dan duidelijk waarom beneden dc Moerdijk wel sfeer kan DEMONSTRATIES OP ANGUILLA ANGUILLA Op Anguillg zijn nieuwe demonstraties begonnen te gen de Engelse politiemacht en de Britse commissaris Anthony Lee. Er zouden arrestaties zijn verricht. Eén eilandbewoner zou zijn gedwongen het gebied te verlaten. Vietcong steunt ook regering in Vietnam zonder communisten ROME De Vietcong is bereid iedere Zuidvietnamese regering die gebaseerd is op de politieke structuur van het land te ondersteunen, zelfs al zouden hiervan communisten worden uitgesloten. Dit zei het hoofd van de delegatie van het Nationaal Bevrij dingsfront in Parijs, Tran Buu Kiem, in een interview. Hij zei ook dat een gedeeltelijk te rugtrekken van de Amerikaanse troe pen een concreet gebaar zou beteke nen dat van het grootste belang zou zijn voor een overeenkomst in Viet nam. bestaan bij het wieltjeswentelcn. De Rotterdamse zesdaagse werd eigen lijk pas beslist in liet laatste half uur. Toen maakten Post en Deloof via felle jachten duidelijk dat ze tot nu toe slechts gestoeid hadden met de concurrentie. De andere renners ondervonden dat pijnlijk, moesten ronden terrein prijs geven. De zesdaagse van Rotterdam mag dan financieel een flop zijn gewor den, het neemt niet weg dat het sterkste koppel de hoogste eer greep. Want Post/Deloof was het sterkste koppel. Maar niet het populairst. Op dat predikaat kunnen Pijnen/Wagt- mans buigen. De Brabanders kwa men naar de Maasstad zonder de minste ervaring. Na 144 uur wervelen en cirkelen gingen ze naar huis met in de bin nenzak een stapel contracten. Hoewel het wegzeizoen nog zeer pril is, vast voor tijdens de komende winter.... De eindstand luidt: 1. Post/Deloof 410 punten, op een ronde 2. Bugdahl/Koel 243, 3. Eugen/Gilmore 218, op twee ronden 4. Pijnen/Wagtmans 503, 5. Schulze/Fritz H, op drie ronden 6. Verschue- rc/Seeuws 362, 7. Severeyns/Van der Lans 348. 8. Beghetto/Rancati 250, op vter ronden 9. Van Lahcker/Moriaux 301. ZEIST Aan de selectiegroep van het Nederlands elftal, die woensdag in Zeist bij elkaar komt is Jan Klijn jan van Sparta toegevoegd. Klijnjan is woensdagmorgen ge vraagd naar Zeist te komen aange zien enkele van de eerder uitgenodig de spelers niet helemaal fit zijn. gende vakantie. Een ervaring die de chartermaatschappijen hebben opge daan. Zelf opbouiven Het zakelijke succes van Martin»ir ligt echter niet in de eerste plaats in het vervoer van vakantiegangers, hoewel het grote publiek Martinair met vliegvakanties vereenzelvigt. Het succes is geweest, dat de onderne ming vooral als supplementary car rier is gaan optreden voor de grote nationale luchtvaartmaatschappijen. Vanaf het begin heeft bij Martinair voorgezeten, dat men zich niet zou moeten begeven op het terrein van de geregelde diensten. De aanloop ja ren zijn voor de chartermaatschap pijen niet gemakkelijk geweest, om dat de grote maatschappijen zelf een chartermarkt zijn gaan opbouwen en nieuwe ondernemingen, die vaak goedkoper konden werken, niet met vreugde hebben begroet. De ontwikkeling is in een andere richting gegaan en de charteronder nemingen zijn geworden tot .supple mentary carriers'. Ze worden vaak ingeschakeld om geregelde diensten te vliegen wanneer de luchtvaart maatschappijen in moeilijkheden verkeren. Toen Britse paspoortbezit- ters nog tijdig de wijk wilden nemen uit Kenya naar Engeland, moesten vliegtuigen van Martinair bijspringen omdat British United Airways het al leen niet aankonden. Geregeld neemt de KLM Martinair-machines in char ter voor vaste lijndiensten. En al maandenlang zijn vrachtdiensten gevlo gen voor de Skandinavische SAS. Bestedingen Dat er in het komende jaar onge veer 350.000 vliegtuigstoelen voor charter Ité's ter beschikking staan wil natuurlijk niet zeggen, dat die ook verkocht worden. In kringen van tour operators en chartermaatschappijen wordt gedacht aan 275.000. Dat is nog een respectabel aantal, gelet op de verwachte totale omzet van rond 215.000 stoelen voor dit jaar. En dat zijn dan uitsluitend de charterstoe- len. Uitgezonderd dus die Ité-reizen, die per geregelde lijndiensten worden verzorgd en waarvoor (met name de korte weekend-Ité's) een steeds grotere belangstelling bestaat. Rekent men op een Ité-prijs van rond 500 gulden dan wordt er dit jaar een bedrag va-n 120 tot 150 mil joen voor chartervakanties uitgege ven. Boven dat bedrag komen dan nog eens de gebruikelijke uitgaven voor uitstapjes, consumpties enz., een bedrag dat ongeveer 40 tot 50 procent van de Ité-prijs uitmaakt. Dat brengt het totale bedrag dus op rond 200 miljoen gulden. Overheersend Niet het minst door de goede bin dingen met de KLM voor een kwart deelnemer in het kapitaal van Martinair en door goede afspraken met de overige Europese aan de nati onale maatschappijen gebonden char termaatschappijen, neemt Martinair een overheersende positie in. De APELDOORN Ook in dc zeven de ronde van het tornooi om het Ne derlands damkampioenschap, dat in Apeldoorn wordt gespeeld, heeft Sij- brands gewonnen. Hij versloeg Bronstring. De uitslagen waren: De Boer Roozen- burg 0—2, Wiersma Bom 1—1, Bakker Van Dijk 1—3, Bronstring Sljbrands 0—2, Varkevisser Bergsma 2—0, Wlggers De Jong 0—2. De stand na zeven ronden is: 1. Slj brands 13 ?nt., 2. Varkevisser en Wiersma 10 pnt., 4. Roozenburg 9 pnt., 5. Van Dijk 8 pnt., 6. De Jong en Bom 7 pnt., 8. Bergsma en Bronstring 6 pnt.. 10. Bakker 4 pnt., 11. De Boer en Wiggers 2 pnt. e HAMBURG De uitslagen van de woensdag gespeelde wedstrijden voor de Westduitse Bundesliga zijn: Hamburger SV FC Nümberg 4—2, FC Köln VFB Stuttgart 5—2, Hannover '96 FC Kaiserslautern C—2. Weekstaat Nederlandsche Bank AMSTERDAM Van de 439 min, die per ultimo maart aan bankbiljetten werd opgevraagd, is 89 min. teruggekeerd. Dit blijkt uit de weekstaat van de Nderlandsche Bank per 8 april. De chartale circulatie daalde daardoor tot 8715 min. De belastingbetalingen hebben blijkbaar rijkelijk gevloeid want de schatkist steeg daardoor met 104 min. tot ƒ235 min. De goud- en de viezenvoorraad geeft een verminde ring te zien van 18 min tot 6977 min, waarvan ƒ6116 min ongewijzigd aan goud. Om aan hun verplichtingen te kun nen voldoen hebben de banken voor ƒ61 min aan dure voorschotten moe ten opnemen. Deze rekening steeg tot ƒ597 min. Het saldo van de banken bij de centrale bank ging met 4 min omhoog tot 20 min. De rekening wissels, schatkistpa pier en schuldbi'ieven door de bank gekocht, daalde 5 min tot 1452 min. In verband met terugbetalingen in guldens aan het Internationale Monetaire Fonds ontving de staat 5 min van het fonds. De staat heeft deze guldens aangewend voor aflos sing van schatkistpapier dat in het verleden bij de bank was onderge bracht ter financiering van gul denstrekkingen. De geldmarkt is nog steeds krap. In navolging van de discontoverho ging door de Nederlandsche Bank van vijf tot vijfeneenhalf procent, is ook het tarief voor daggeld (call mo ney) met een half procent verhoogd van 5 1/4 tot 5 3/4 pet. Geldkringen verwachten nog ee- flinke terugvloeiing van bankbiljc ten. Verder vinden op 15/4 de uitk< ringen plaats van het rijk aan gemeenten ad circa 350 min. T sluit de mogelijkheid niet uit, dal geldmarkt tegen medio april, de nc ge ontspanning tegemoet gaat. 8/4 31/3 (in duizenden gids. 6.116.417 6.116.41' 911.185 931.203 ACTIVA: Goud Vord. in goud c Buitenl. betaalmidd. Guldensv. op buit. 16.305 14.726 Papier in disconto 12.654 24.086 Papier door bank gekocht 1.452.300 1.457.30' Voorsch. en beien. 596.750 535.916 Ncdcrl. munten 28.625 29.122 PASSIVA: Bankbiljetten 8.714.743 8.803.503 's Rijks schatkist 234.865 131.263 Banken in Nederl. 20.169 15.C72 Andere ingezetenen 41.395 40.419 Banken in buitenl. 54.843 50.832 Andere niet-lngez. 5.909 10.948 Saldi buitenl. geld 7.155 6.554 Totaal goud en deviezen 6.976.744 6.994.385 waarvan convertibel 911.394 931.425 Dekkingspercentage 77,39 77 78 meeste chartervluchten worden af gesloten met Martinair. Gerekend naar het aantal beschik bare plaatsen zal de KLM 100.000 charterpassagiers vervoeren, door MAC worden 175.000 mensen naar hun vakantiebestemming gevlogen. Daar komen nog eens 30.000 bij op Transavia-machinesken 45.000 gaan er met buitenlandse maatschappijen, vooral de Spaanse Spantax. Door het in gebruik hebben van het modernste materiaal, zoals de DC-9-33, de verlengde DC-9 is het MAC zelf mogelijk op één dag drie retourvluchten te maken naar Major ca, met op Schiphol slechts een on derbreking van één uur. En de twee DC-8's die in de week over de oceaan vliegen en op zater dag en zondag voor vakantievluchten worden ingezet, zullen op den duur niet voldoende zijn. Vandaar dat men al speelt met de gedachte aan de Jumbo-jets. Dr. P. GROS. LEEUWARDEN Kick Langeweg heeft na de negende ronde van het tornooi om het Nederlands schaak kampioenschap nog slechts één se rieuze concurrent voor de titel. Langeweg won met zwart zijn par tij tegen Van Baarle en door de re mise van Kuijpers tegen Kramer vormt alleen landskampioen Hans Ree, die in gunstige stelling tegen de Fries Scholl afbrak, nog een ernstige bedreiging voor hem. Donner plaatste zich naast Kuij pers op de ranglijst door een zege op Etmans. Oud-jeugdkampioen Jan Timman zette zijn opmars voort met een winstpartij tegen Piket. Nitslagen van de negende ronde zijn: Piket Timman 0—1; De Rui ter - Zuidema 01; Kramer Kuijpers J/sVa; Donner Etmans 1—0; Van Baarle Langeweg 01; Scholl Ree afg. De stand na negen ronden: 1. Lan geweg 7; 2. Ree 5'/2 1; 3/4. Donner 5Va, Kuijpers 5Va; 5/6. Timman 5, Zuidema 5; 7. Scholl 4Va 1; 8. Van Baarle 4Va; 9. Kramer 3Va; 10. De Ruiter 3; U/12. Etmans 2, Piket 2. Vragen in Kamer over reclamecampagne DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid Vonhoff (lib) wil van de rege ring weten wat het resultaat is van de reclamecampagne van de PTT te gen de zgn. zwartkijkers. Hij vraagt de ministers of de ver eenvoudigde controle mogelijkheden, die ter sprake kwamen bij de behan deling van de Wet omroepbijdragen, niet tot een doeltreffende bestrijding van de zwartkijker en luisteraars hebben geleid. Bovendien wil hij vernemen welke maatregelen de ministers willen ne men om de inning van omroepbijdra gen via reclamecampagnes te voorko men. DEN HAAG Minister Schut meent dat de lagere inkomensgroe pen zwaarder worden getroffen door de algemene huurverhoging van zes procent dan de hogere. Dat blijkt uit zijn antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden De Goede en Nypels (beiden D'66). Als men het landelijk gemiddelde op 100 stelt, kan men de stijging voor de inkomens tot 5.000 gulden per jaar op rond 190 stellen voor de inkomens van 5000 tot 7500 op 140, voor de in komens van 7500 tot 10.000 op 100 en voor de inkomens van 10.000 tot 15.000 op 90. De minister vindt deze cijfers wel overdreven, omdat vooral de wonin gen der laagste inkomensgroepen van wege hun kwaliteit buiten de huur verhoging zullen blijven. De verschil len zullen in feite kleiner zijn dan de cijfers doen vermoeden. LOS ANGELES Sirhan Bishara Sirhan is gistermiddag uit de rechts- aal verwijderd, nadat hij het rc- uisitoir van de openbare aanklager aarin hij wordt schuldig bevonden n de moord op senator Robert F. •nnedy, had onderbroken. Sirhan 'ireeuwde: „Hij liegt, hij liegt. Hij een vuile moordenaar." De openbare aanklager David Fitts ad gezegd: „Ik ben van mening dat i de koude, berekende beslissing om lobert F. Kennedy te doden lang van 'evoren heeft genomen. Deze ver dachte heeft niet in een plotselinge opwelling gehandeld, toen hij de ko gel afvuurde op het hoofd van sena tor Kennedy." Bij explosie 12 doden DOTTIKON - Het dodental als ge volg van de ontploffing van dinsdag in een fabriek van explosieven in het Zwitserse Dottikon, is tot twaalf ge stegen. Er worden nog enkele men sen vermist. In de fabriek werkten 1 vierhonderd arbeiders. De vaderlandse popgroep Shoc king Blue heeft een nieuwe single: „Long and lonesome road", de der de. Er zit evenals met de eerste twee platen een hit in. Shocking Blue maakte enige maanden geleden een geweldige start met „Lucy Brown is back in town", die een flinke tijd op de top-40 stond. Na dit succes werd de bezetting wat gewijzigd: de zanger werd bijv. vervangen door de zange res Mariska Veres. Zij staat nu naast Rob van Leeu wen (gitaar), Klaasje van der Wal (basgitaar) en Shorty Beck (drums). Shocking Blue prefereert Ameri kaanse West Coast-groepen en dat is goed te horen op hun tweede plaat „Send me a postcard", die zelfs een top-10-plaat werd. En nu maar afwachten met „Long and lonesome road". Geen optreden Beatles meer De onvergetelijke Beatles zullen waarschijnlijk niet meer voor het publick optreden. Dat heeft drum mer Ringo Starr tenminste gezegd, maar John Lennon (toen hij in het Amsterdamse Hilton-hotel op bed lag met zijn vrouw Yoko Ono) heeft dit weer tegengesproken. Lennon vroeg zich af hoe Starr zoiets had kunnen zeggen. Maar intussen is het toch alweer heel lang geleden dat de vier Beat les op het toneel stonden. Januari j.l. zouden ze na twee jaar weer,live optreden, maar op het laatste mo ment kwam daar iets tussen. Er kwam uitstel voor onbepaalde tijd. Maar wanhopen hoeven de fans toch niet: de Beatles zullen blijven doorgaan met het maken van platen, films en televisieshows. Sinds de jaren zestig spelen blan ke groepen op hun manier de neger blues. Een nieuw soort muziek, met een oude kern: de „witte blues". Muziek die ook in ons land uiterma te populair is, grotendeels dank zij de groep Cuby and the Blizzards. Die kan zich gemakkelijk meten met de beste Engelse bluesgroepen. In heel Europa worden hun platen verkocht. De grammofoonplaten- - maatschappij Phonogram heeft op de populariteit van de blues inge haakt met een „witte blues"-aktie TOPICS - TOP TIEN - TIENERTOP Uit de Engelse muziekwereld, waarin een steeds verder toe gespitste concurrentie heerst tussen de vele voortreffelijke groepen en originaliteit een steeds belangrijker rol gaat spelen, is opnieuw een bluesband naar voren gekomen die het dankzij een oorspronkelijke aanpak helemaal heeft om grote be kendheid te krijgen: Chicken Shack. Chicken Shack komt oorspronke lijk uit Birmingham, waar de band, zij het onregelmatig, met succes op trad. Door toedoen van producer Mike Vernon verscheen de groep in 1967 op het Windsor Jazz Blues Festival in Londen. Een optreden dat met enthousiasme ontvangen werd en via een al even jubelende pers tot over de grenzen de aan dacht trok. Later in hetzelfde jaar viel Chicken Shack de eer te beurt de Amerikaanse blues-artiest Fred dy King op zijn tournee door Enge land te begeleiden, hetgeen opnieuw tot grote bijval leidde. In 1968 trad Christine Perfect tot de groep toe en mede dankzij haar bijdragen op ve lerlei terrein behoort Chicken Shack thans tot Engelands meest voor aanstaande nieuwe bluesbands. De band bestaat uit Stan Webb (gitaar, zang). Christine Perfect (pia no, zang), Andy Silvester (bas-gi taar) en Dave Bidwell (drums). Nummers die van hen op de plaat verschenen: ..Worried about my wo man", „Six nights in seven", „It's okay with my baby" en „When my left eye jumps". en 12 lp's uitgegeven. Het zijn pla ten jan jonge blanke musici, die in verschillende stijlen spelen. Het echte blues-gebeuren zette twee jaar geleden in, met John Mayall als de grote voorman. Hij en Alexis Korner hielden zich met pure blues bezig, in tegenstelling tot de Beatles, de Yardbirds, de Animals, die bluesinvloeden in hun muziek de den. Mayall maakte met zijn Blues- breakers vele bekende langspelers: „Crusade" en „Bare wires". Begin 1967 was de „bluesboom" in Engeland goed op gang gekomen. Blues ging een belangrijke plaats in de „popscene" innemen. Behalve de groepen die door de blues beïnvloede muziek maakten (Jimi Hendrix, Cream, The Rolling Stones), kwa men er steeds meer „echte" blues- groepen. Het kwartet van Alexis Korner speelde nog steeds, maar ook nieuwe groepen als The Savoy Brown Blues Band, Fleetwood Mac, Ten Years After, Tramline, Free, The Aynsley Dunbar Retaliation, Dr. K's Blues Band, Jethro Tull, The Keef Hartley Group, The John Hiseman Colos- sum begonnen zich te weren. Een lijst die slechts een fractie is van de duizenden, als paddestoelen uit de grond gerezen bluesgroepen die er in Engeland zijn Amerika reageerde vrij langzaam op de Engelse rage met de blues band van Paul Butterfield als voorloper. De kwaliteit van deze groep is echter de laatste tijd vrij sterk gedaald. Andere belangrijke Amerikaanse bluesgroepen zijn Can ned Heat, Lynn County en The Bud dy Miles Express (vroeger Electric Flag). Bij de Amerikaanse tieners zijn de Engelse groepen vooralsnog populairder en John Mayall's Blues- breakers, Fleetwood Mac, Jethro Tuil en Ten Years After boeken tri omf na triomf. Hoewel de bluesmuziek - in ons land bijzonder populair is, volgde toch geen explosie van groepen. Naast Cuby and the Blizzards is on langs omhoog geschoten de Oscar Benton Blues Band, van wie een lp in de actie is opgenomen. De twaalf lp's van de „witte blues" -actie zijn: Cuby and the Bliz zards met „Live", Oscar Benton Blues Band met „Feel so good", John Mayall met „Blues giant", „Blues from Holland" door diverse groepen, Free met „Ton's of snobs", Dr. K.'s Blues Band met „Dr. K." John Dummer Blues Band met „Cabal", Alexis Korner met „I wonder who" en „A new generation of blues", Ten Years After met „Stonedhenge", The Aynsley Dun bar's prescription" en Lynn Coun try met „Proud flesh soothseer". Het Nederlands-Engelse under- ground-viertal The Fooi heeft in de Verenigde Staten een langspeelplaat gemaakt die inmiddels ook in ons land is verschenen. Marijke Koger, Josje Leeger, Si mon Posthuma en Barry Finch spe len de voor hen kenmerkende folksong-achtige beat. Het is een uitstekende plaat (Mercury 20138 SMCL), uitgebracht in een klaphoes waarop behalve foto's en tekeningen van The Fooi ook de teksten van alle nummers staan. Er zitten tien eigen werkjes op. Een paar titels: „Fly", „No one will ever know", „Rainbow man", en „Cry for me". Een serie ouderwetse beatsongs. Dat is de lp „Bottle of wine" van The Fire- balls (Artone MRM S-3160). Het zijn zoal „3 minutes time", „Mason streef", „Goin' away" en „Baby listen to me". De van het Grand Gala bekende Ike and Tina Turner hebben de langspeler „So fine" vol met soul gestampt. Voor de liefhebbers een topper (London 379 007 LNU), met o.m. „It sho ain't me", „Too hot to hold", „So fine" en „We need on understanding". De soul-tweeling Sam and Dave heb ben op Atlantic SD 8218 een lp volge- zongen. Het betere soul-werk maar dat was bekend van Sam and Dave. Enkele songs„Hold on I'm comin'„May I baby", „Wrap it up" en „You got mc bummin'

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15