Ml ZJ.JX! Organisaties moeten klappen opvangen voor departement RUSSISCHE REGERING VEROORDEELT NAVO DRINKWATERVOORZIENING RANDSTAD IN GEVAAR P. H. Verseveldt (vandaag 70 jaar) r~7j 9 9 Huib Goudriaan Offerte Neratoom bijna gelijk aan bod van Siemens? Vragen over Frans iiraniumonderzoek in Indonesië Veldgeschut gericht op Biafraans holwerk Oud-minister terechtgesteld Gesprek over de ruimte Harry Mooten in z'n [kjnopjes MAVO komt met witboek Brandweerjeep overrijdt bejaarde 13 DONDERDAG 10 APRIL 196» Hij werkte veertig jaar voor het verwennen van katten. „Als je mij een kat laat zien, en je vraagt me of hij kat- tebrood eet, kan ik dat precies zeggenals het dier goed glanst krijgt het ons produkt". Sinds hij het kattebrood aan zijn zoon overliet, dacht hij meer na over het leven van de mens. Hij mediteerde, las in de Bijbel en kwam tot de overtuiging dat in de christenheid het uitzicht op het Evangelie is vertroebeld. „Christus is gekomen om de wereld gelukkig te ma ken. Iedereen, die Zijn liefdegebod in acht neemt is ge lukkig. Ook de heidenen, die zoals in de brief aan de Romeinen staat dit gebod in hun hart geschreven vinden, en hun naaste fatsoenlijk behandelen, hebben vrede. Ze zijn daardoor gerechtvaardigd. Ik heb dan ook voor een humanist, die dit gebod betracht, groter respect dan voor een christen, die dit niet doet." De heer P. H. Verseveldt, die in 1926 een fabriek („Felix Kat tebrood") begon, die voor veel dierenliefhebbers niet meer is weg te denken, wordt vandaag zeventig jaar. Een gesprek met de nog zeer vitale Hagenaar begint met het thema „voedsel voor poes" en eindigt met het onderwerp, dat hem de laatste jaren sterk be zighoudt: hoe leeft de mens in overeenstemming met Gods Wil. De voormalige president-directeur nu nog adviseur van Felix-Bonzo NV te Etten-Leur is een rustige prater. „Ik ben in 1899 in Den Haag geboren, en dus ook getogen; daarna de HBS, twee jaar handelshogeschool en toen kwam ik in de handel en werd boekhouder. In 1923 begon ik een éigen zaak in vogelvoeders en hondevoer en toen heb ik uitgèvonden wat de katten graag lusten. Ik heb me daar min of meer op toegelegd, en in 1926 startte ik als fabrikant. Ik had in 1925 wat afval liggen, en dat ben ik gaan mengen honde brood met extra vlees en dat nam zo'n hoge vlucht, dat ik me realiseer de: Nou moet ik een merk hebben. Felix de hat Ik had toen een zwarte kat van pluche staan; dat is Felix de kat, dacht ik, en ik nam Felix als beeld merk. Omdat het naar verhouding goedkoop voer was, is de zaak blij ven groeien, ook in de moeilijke ja ren dertig. De kat met de pot mee laten eten, kwam altijd nog duurder uit: een pak je kattebrood kostte toen maar vijf tien cent. Typisch is, dat een winke lier me vertelde dat hij vrijdagsmid dags om een uur of vijf het meeste kattebrood verkocht Hij zei: Dan hebben ze d'r steun gehaald, en ko men ze allemaal eerst een pakje ko pen, want dat schijnt er het eerst af te moeten. In '40 ben ik voor een wasmiddelen industrie gaan verpakken, omdat ik de verpakkingsmachines had. Katte brood kon ik in de oorlog niet meer maken, omdat we geen grondstoffen meer kregen. Nee, 't was alles voor de mens en de katten moesten maar zien, dat ze aan de kost kwamen. In Etten-Leur startten we 1 ja nuari 1960. Tot eind '65 ben ik geble ven en toen heb ik de zaak aan mijn zoon overgedragen. Ik heb vijf kinde ren, twee in Canada en drie hier." Vitgebulanceerd Is de samenstelling van kattebrood nog steeds hetzelfde als in 1926? „Tot 1940 heb ik hetzelfde produkt gemaakt, maar in de oorlogstijd lukte het me een produkt-met-alles-in-een samen te stellen. Na de oorlog is de kwaliteit steeds verbeterd. De katten worden dus in toene mende mate verwend? „Ja, je moet iets brengen dat ze lekkerder vinden dan iets anders. Onze grootste concurrenten zijn ei genlijk de huisvrouwen, die zelf iets voor hond of kat willen klaarmaken." En daar bent u het niet mee eens? „Nee, beslist niet. Wij geven een uitgebalanceerd produkt, waarvan de dieren een prachtige vacht krijgen. We hebben in '56 een professor op voedingsgebied aangetrokken, die ons de weg heeft gewezen. Ik mag wel zeggen dat we sinds die tijd aan de spits staan van de voederfabrieken in de wereld. Onze jaarlijkse produktie gaat naar de 20 miljoen kg. In Nederland hebben we 50 procent van de markt." Houdt u zelf huisdieren? „Toen de kinderen nog thuis waren, hadden we een hond en een kat, maar nu niet meer. We zijn nogal veel weg. Maar gelukkig zijn er voldoende men sen, die zelfs hun vakanties opgeven voor hun hond of kat, en zij zijn d»» goeie klanten." Theologie De heer Verseveldt glimlacht. Een aoot deel van zijn leven was gewild aan het bedrijf. Een keer per week gaat hij er nog heen, maar zijn toon, president-directeur H. P. Verseveldt leidt de zaak uitstekend. Hij heeft de laatste jaren meer tijd gekregen zich bezig te houden met theologie. Toch leest hij geen theolo gische werken. „Ik lees alleen mijn Bijbel (een heel goede Engelse vertaling), daar zoek ik veel in. Soms wordt me een boekje toegestuurd, maar als daarin niet wordt uitgegaan van het princi pe, dat je je naaste moet behandelen, zoals jezelf behandeld wil worden dat is de grote wet van de christelij ke vrijheid is zo'n boekje naar mijn mening waardeloos." Hoe staat u tegenover de kerk? „Ik ben gereformeerd, een aantal jaren ouderling geweest, maar verschil lende keren toen ik tot ^ouderling werd gekozen, heb ik gezegd: Men sen doe dit niet. Ik kan helaas niet alles onderschrijven wat in de kerk wordt geleerd, dus kan ik dat ook niet uitdragen. Inderdaad heb ik nogal afwijkende inzichten: de formulieren van enig heid kan ik ten enenmale niet onder schrijven. Wat is zonde Kunt u uw inzichten misschien be knopt uiteenzetten? „Laten we beginnen met de vraag wat het Evangelie is. Ik antwoord dan: het Evangelie is wat de engelen zongen. Ere zij God in den hoge en vrede binnen in mensen van welbeha gen. Mensen van welbehagen zijn mensen, die het goede (Joen, die vre de in hun hart hebben, omdat ze weten dat ze het' goed doen; als ze tenminste het goede betrachten. Ik heb heel lang gezocht in de Bijbel naar het antwoord op de vraag wat een rechtvaardige is. Het bleek te staan in Ezechiel 18, vers 5 tot 9, waar staat: „Voorwaar, de man die niet op de hoogte offert, die dit nalaat en dat niet doet, die al die slechte dingen niet doet, voorwaar deze man is rechtvaardig en zal voor zeker leven." Daaruit blijkt dus dui delijk dat een rechtvaardige iemand is, die eenvoudig naar Gods wil leeft. Als ik tracht naar Gods wil te leven, mag ik zeggen: Ik ben een rechtvaar dige. Laten we eens bepalen wat zonde is. Naar mijn overtuiging is zonde een liefdeloze daad tegen de naaste. Ik zeg ook met nadruk dat je met gedachten niet kunt zondigen. De eni ge aanwijzing daarvoor in de Bijbel is de uitspraak van Christus, dat wie een vrouw aanziet om te begeren in zijn hart al overspel heeft bedreven, maar dat. is als feit geconstateerd. Zolang de gedachte niet in blik of daad naar bui ten komt, is het geen zonde; pas door een daad kun je zondigen, niet door een gedachte. Ik vind het treurig dat men stelt dat je in gedachte kunt zondigen. Er komen soms zulke gekke dingen in iemand op; als dat allemaal zonden zouden zijn, kan ik me voorstellen dat mensen van wat zware geloofs overtuiging daardoor in een krankzin nigengesticht terechtkomen." Leefregel Is een verkeerde vorm van denken, bijvoorbeeld hoogmoed, dan geen zonde? „Ik kan in mijn hart hoogmoedig zijn, maar zolang ik daarvan niets laat blijken aan anderen, ik me niet hoogmoedig uitlaat gebeurt er niets. De grote leefregel is: behandel de ander zoals jezelf behandeld wil wor den. Maar het merkwaardige is dat de christenheid helemaal niet naar deze leefregel handelt. Dan zouden die twisten, die ruzies tussen kerken en dominees er niet zijn." Volgens u is Gods wil dus sterk ethisch bepaald? Ja, in het Oude Testament komt het uitsluitend aan op wat je doet. En in het Nieuwe Testament komt dat helemaal sterk tot. uitdrukking. Als Johannes aan de zeven gemeen ten schrijft, gaat het over de werken: Ik ken uw werken... Christus zal ons ook naar de wer ken oordelen. Hij zal de schapen van de bokken scheiden en zeggen: jullie hebben het kwade gedaan, en jullie hebben het goede gedaan." Maar waarschijnlijk heeft de meest rechtvaardige mens wel eens gezon digd, of fouten begaan. „Ja, maar het merkwaardige is dat in Johannes staat: wie in Jezus Christus is, zondigt niet, en ook: wie in Jezus Christus is, kan niet zondi gen want hij is uit God geboren. In Jezus Christus zijn, wil zeggen: tracht volkomen Zijn wil te doen, blijf in Zijn liefde. In andere plaats De enige manier om te tonen dat je God liefhebt, is door goede werken te doen, door je naaste goed te behan delen. En je kunt je naaste goed be- BOVWKERNCENTRALE DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid De Goede (D'66) heeft minister De Block van Economische zaken ge vraagd of het waar is dat de offerte van de Nederlandse combinatie NV Neratoom voor de bouw van de kern centrale in Zeeland slechts enkele procenten afweek van de prijsopgave van de Duitse Siemens-groep. Als dat inderdaad het geval is, wil de heer De Goede weten of de minister niet van mening is dat een stuk industrie politiek van vitaal belang voor de Ne derlandse industrie is mislukt. DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid De Goede (D'66) vraagt -de regering of de Indonesische regering aan een Franse maatschappij inder daad toestemming heeft verleend tot bodemonderzoek naar natuurlijk ura nium. De heer De Goede vraagt verder inlichtingen over de grondstoffenposi- tie vóór de te bouwen verrijking^fa- brieken in het kader van de Duits - Engels - Nederlandse samenwerking door middel van de ultracentrifuge- methode. P. H. VERSEVELDTterug naar wat Christus leerde handelen door je in zijn plaats te stellen en je af te vragen hoe je in zijn plaats behandeld zou willen wor den. Als je vervolgens handelt naar het antwoord dat je geweten je geeft, zondig je niet, dan ben je een recht vaardige." Maar het leven kan zo gecompli ceerd zijn, dat je om met Sartre te spreken „vuile handen" moet ma ken, omdat je tussen twee kwaden moet kiezen. „Ik hoef mijn naaste niet meer lief te hebben dan mezelf. Als er bijvoor beeld een vijand gereed staat te schieten, mag ik proberen vlugger te zijn. Maar zodra hij gevallen is, moet ik hem weer behandelen als mijn naaste, moet ik hem gaan verbin den." Hoe bent u tot deze inzichten ge komen? „Ik heb heel wat 's nachts ontdekt. Men verweet mij altijd dat ik de liefde tot de naaste achterstelde bij de liefde tot God. Toen ik op een nacht daarover lag te denken, zei ik: Vader, hoe is dat nu, hebt U geboden dat we U moeten liefhebben of niet? En welke ingeving kreeg ik? Deze: welke vader gebiedt zijn kinderen hem lief te hebben? In de Bijbel staat dat God ons eerst heeft liefgehad door zijn zoon te geven als een verzoening voor on ze zonden. En je kunt je liefde tot God alleen tonen in je verhouding tot je naaste. Koniii lelijk De liefdewet is de ko ninklijke wet der vrij heid. Christenen mogen naar eigen inzicht als ko ningen beslissen hoe ze de naaste priesterlijk zulr len behandelen. En dit vind ik zo'n machtige visie, omdat ik dan kan zeggen: „nu is het hele leven voor mij duidelijk." De heer Verseveldt gelooft dat de christenheid afgeweken is van de (oorspronkelijke) leer van Christus de naaste te behandelen als jezelf be handeld wilt worden. „Men weet daar eigenlijk geen weg mee, men zegt het liefst dat we ge neigd zijn God en de naaste te haten. Maar dat staat niet in de Bijbel. Daar worden in het wildeweg teksten voor aangehaald, zoals bijvoorbeeld een tekst uit Genesis dat de mens heid verdorven was; en dan wordt maar aangenomen, dat dit voor alle maal geldt". Vandaag viert de heer Verseveldt niet alleen zijn verjaardag. Ook neemt hij afscheid van de besturen van verenigingen, waarvan hij deel uit maakte. „Nu ik zeventig word, trek ik me wat\terug." Maar met het at tenderen op het liefdegebod hoopt hij door te gaan. Nodeloos tobben Hij wil zijn visie zelfs uitdra gen via radio en televisie. Want; „Een heleboel mensen tobben met problemen die ze niet hoe ven te hebben. Als iemand naar mij toekomt en zegt: ik ben zo'n zondaar; dan zeg ik: Fijn, dat je het weet, ga dan je naaste fat soenlijk behandelen, dan ben je geen zondaar meer! Ik heb eens aan iemand ge vraagd: Wat doe je dan voor zondigs? Ja, ja, ik denk zulke slechte dingen. Kijk, dat is de grote fout. Men voelt zich niet vrij, omdat de kerk leert dat je met gedachten kunt zondigen." OEZOEAKOLI Nigeriaanse mili tairen hebben op ongeveer achttien kilometer van Oemoeahia, het laatste grote bolwerk van Biafra, 105 mm-veldgeschut opgesteld. Volgens waarnemers bevinden de Nigerianen zich na de verovering van het be langrijke knooppunt Oezoeakoli in een gunstige positie voor een beslis sende aanval op Oemoeahia. MOSKOU De Russische regering heeft gisteren in een verklaring de NAVO veroor deeld als „een agressieve speer punt tegen de Sowjetunie en an dere socialistische landen". Deze veroordeling kwam aan de vooravond van de bijeenkomst van de NAVO-ministerraad, ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan van de NAVO, die vandaag in Washington is begonnen en die twee dagen zal du ren. Rusland meent, dat de NAVO in KINSJASA De voormalige Kon golese minister Masengo is dinsdag terechtgesteld, enkele uren nadat een krijgsraad hem ter dood veroordeeld had. Masengo was beschuldigd van moord, gewapende plundering en op stand, en van medeplichtigheid aan de moord op Jason Sendwe, een voor malige vice-premier die in juni 1964 in Albertstad vermoord werd aange troffen. Masengo was leider van een opstand in Noord-Katanga in 1964, en oud-minister van volksgezondheid van deze voormalige provincie. De drie astronauten die op 18 mei met de Apollo-10 de ruimte in zullen gaan, hebben op Kaap Kennedy hun eerste pers conferentie gegeven. Op de foto van links naar rechts, Thomas Stafford, John Young die een aantal taken aan boord van het ruimteschip toelicht en Eugene Cerman. haar 20-jarig bestaan een factor is geweest „die een vreedzame oplos sing van actuele internationale vraagstukken vertraagt". Ten slotte meent de Russische re gering, dat de pogingen tot een snelle toepassing van de overeenkomst te gen de verdere verspreiding van kernwapens met succes bekroond worden, in het belang van de vrede in Europa. De Russische regering verwacht ook, dat het pleidooi voor een pan-Europese conferentie ter bespreking van de Europese veilig heid gunstig ontvangen wordt door de regeringen van de Europese landen. In Washington zei secretaris-gene raal Brosio dat het hoofddoel van de conferentie van de NAVO-minister raad is, het zoeken naar middelen om de betrekkingen tussen Oost en West te verheteren. Niets zou zo geschikt zijn om de sfeer te verbeteren dan opheffing van de bezetting van Tsje- choslowakije. Harry Mootens kostbare accor deon onlangs uit zijn gepar keerde auto in Amsterdam ge stolen is terug. Dit heeft hij te danken aan een Nederlandse in Brussel, wier Marokkaanse man de accordeon van een Tu nesiër had gekocht voor honderd gulden om hem aan zijn zoontje van anderhalf te geven. Harry kan zich nu weer virtuoos te buiten gaan. Op de foto: de ge lukkige accordeonist met rechts de kortstondige eigenaarKarim Miafi. Slachtoffer brand Hulst gevonden HULST Het lijk van een van de slachtoffers van de brand in Hulst de 79-jarige J. van Es is gistermiddag geborgen. De invalide man woonde bij zijn schoonzoon, wiens winkel door de brand van zaterdag op zondag werd verwoest. (Van onze onder wijsredacteur) EINDHOVEN Nooit wordt er een bevredigend resultaat be reikt de organisaties worden praktisch lamgelegd wij wen sen niet langer opgeknapt te worden met de vuile was van anderen. Aldus enige uitspraken van frater M. Gerlach in zijn van duidelijke ontstemming ge tuigende openingsrede op de jaar vergadering van de katholieke M A V O-vereniging. De voorzitter zei dat de Mammoet wet ontegenzeggelijk grote voordelen heeft. Er zijn nooit zoveel onder wijskundige discussies gevoerd als de laatste jaren; men is geprikkeld tot nadenken en samenspraak over de didactische aanpak en over de mo dernisering van het onderwijs. Dit is een goede zaak. Maar tot grote erger nis van de mavo-docenten zijn de vele ongelijkheden met andere tak ken van onderwijs gebleven of maar zeer ten dele weggewerkt. Wij vragen de regering een duide lijk en open antwoord op de vraag of er bij andere soorten van voortgezet onderwijs ook zo getemporiseerd wordt, aldus frater Gerlach. Het zit de bestuurders van de organisaties bijzonder hoog dat zij steeds maar de klappen moeten opvangen voor hen die vrij onaantastbaar op het depar tement zetelen. Waarom wordt bij voorbeeld voor een administratieve kracht bij een mavo-school maar on geveer de helft uitgetrokken van een soortgelijke voorziening op een gym nasium. atheneum of lyceum? De MULO/MAVO-organisatie werkt aan een witboek om haar verlangens te inventariseren. Er moet een uitspraak komen over het tijdstip waarop het m.a.v.o. volledig gehar moniseerd zal worden met het overi ge onderwijs. BRUSSEL Het Belgische bank- disconto is met ingang van heden met een half tot vijf en een half procent verhoogd. Het werd op maart j.l. van 4'/s tot 5 procent ver hoogd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De randstad Holland zal in de toekomst een nijpend tekort krijgen aan een natuurlijke aanvoer van bruik baar water, dat na zuivering als drinkwater in de leidingen kan worden gepompt. Nauw met dit probleem hangt sa men de steeds ernstiger wordende vervuiling van onze grote rivieren, met name de Lek, door het spuien van verontreinigd afvalwater door Duitse- en Nederlandse industrieën in deze rivier. Daarnaast neemt de oppervlakte-verontreiniging toe door de grote hoeveelheden afvalstoffen, die door de fabrieks- en tuinde- rjjschoorstenen de lucht worden in- geslingerd en na korte tijd op het aardoppervlak in de randstad neer dalen. Ook het regenwater, dat op deze wijze in de bodem doordringt is al by voorbaat verontreinigd. Deskundigen van een groot aantal overheidsinstanties en wetenschappe lijke instituten bestuderen al geruime tijd de verschillende mogelijkheden om zowel verontreiniging van het water als van de lucht en daarna het aardoppervlak tegen te gaan. Daarbij heeft men inmiddels de steun gekre gen van een groot aantal industrieën. Tijdens deze studie is het plan ge opperd, om verontreinigd water niet meer op de rivieren of de boezemwa teren te lozen, maa-r enkele honder den meters de grond in te pompen. Verontreinigde lucht zou dan door een waterkolom kunnen worden ge voerd en het aldus vuil geworden water zou men ook de grond in wil len voeren. Schadelijke stoffen Langs de rivier de Lek heeft men inmiddels kunnen constateren, dat de vervuiling van deze rivier ook inmid dels consequenties heeft voor een brede strook langs dit water. De gronden zijn daar verontreinigd door sulfaten, organische ammonia, chloor en andere door de industrie gespuide bestanddelen. Deze schadelijke stof fen dringen per jaar ongeveer enkele centimeters dieper de bodem in. Een ander groot probleem is de steeds verder opdringende zoutgrens vanuit het westen van ons land. In de randstad bevindt het zout zich slechts enkele meters onder de op pervlakte in de grondwater. De „na tuurlijke stop" van deze zoutgrens naar het oosten is de Hollandse IJs- sel bij Gorinchem, waardoor met na me in bestuurlijke colleges juist deze rivier steeds meer belangstelling krijgt. Indien het brakke grondwaterpeil en de verontreinigde oppervlakte van de bodem elkaar zouden raken, dan zou in een groot deel van het Zuid westen van onze provincie de tuin bouw met name in het Westland wel eens in ernstige moeilijkheden kunnen komen, zo werd ons van deskundige zijde verzekerd. Men heeft inmiddels ook ontdekt in Amerika zijn daarmee proeven genomen dat het in de bodem pompen van verontreinigde lucht vermengd met water, een schuimen de brij geeft en op grote diepte een grote opwaartse druk veroorzaakt. Daarom denkt men eerst de vuile lucht te reinigen door deze lucht door een waterkolom te voeren en het vui le water dan weg te pompen. De meningen op onze vraag, of een dergelijke methode efficiënt zou zijn voor de industrieën, bleken verdeeld te zyn. Men moet eerst een goede mogelijkheid zien te vinden om ver beneden het aardoppervlakte vol doende ruimte te krijgèn om deze afvalstoffen voor altijd te kunnen opslaan. Omdat dit punt van studie nog een onzekere zaak is, wil men zich voorshands niet wagen aan een ra ming van de kosten. Anderen zijn van mening, dat het wel efficiënt kan zijn, als men eerst het ondergrondse brakke water in zee pompt en de aldus ontstane ruimte opvult met het vuile water. Op deze manier zou een groot aantal industrieën en eventueel een groot aantal tuinderijen gebruik kunnen maken van een gezamenlijk te exploreren „opslagput". DEN HELDER De 71-jarige IJ. Pronk is gisteren in zijn woonplaats Den Helder door een brandweerjeep overreden en gedood. De bestuurder van de 'jeep moest remmen voor een hem van rechts komend voertuig. Zijn voet schoot van de rem op het gaspedaal, om een aanrijding te vermijden stuurde hij sterk naar rechts met het gevolg dat hij de voetganger tussen zijn auto en een eevel verpletterde. BOEKEL De 84-jarige W. van den Heuvel uit Boekei is gisteren door een vrachtwagen overreden t en hij van zijn fiets viel en onder de wielen vm de vrachtauto terecht kwam. Hij overleed ter plaatse.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13