0LGA MIDDENSTAND GESCHOKT Commentaren Explosie verwoest groot deel fabriek Uw matros Karp (kunsthart) Het Kwartet SPffiilK HET WEER overleden Laurens ten Ca te verwacht opleving ruzie in PvdA Prijsstop niet rechtvaardig VUURZEE IN BARNEVELD Opnieuw strijd bij Suezkanaal Disconto half procent hoger Politiek Den Haag niet ontevreden cocktail JAMIN ONDERZETTEGEL (^sSt) OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen I I I I Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn Hert in teghenspoetl" Woensdag 9 april 1969 50 ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Men weet nooit waar men buiten kan voordat men het probeert. ADAMS „Hoe laat eten wc? Ik ben v plan voor liet donker weg te loper DE BILT Tussen een hoge- drukgebied boven Rusland en een ander gebied met hoge barome terstanden bij de Azoren, kwa men boven West-Europa het af gelopen etmaal luchtdrukstijgin gen voor. Er ontwikkelde zich daarbij een nieuwe kern van ho ge druk boven de Golf van Biska je en Frankrijk. Samenhangend met deze ontwikkeling nam bo ven ons land de oostenwind af en ruimde naar het zuidoosten. De komende vierentwintig uur is een verdere ruiming van de wind tot zuidwest te verwachten onder invloed van een frontale storing, die van de oceaan over de Britse eilanden in de richting van Noorwegen trekt. Er stroomt dan iets vochtiger lucht naar ons land, waardoor in de nacht hier en daar mist kan voorkomen en overdag af en toe bewolking. De temperaturen komen in het alge meen op een iets lager niveau. Vooruitzichten voor vrijdag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min. temp.: van ongeveer nor maal tot 5 graden boven normaal. Max. temp.: 0 tot 7 graden bo ven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. 10 april, zon op 05.55. onder 19.29; maan op 03.59, onder 11.25. 16 apriil nieuwe maan. HOUSTON Nadat maandag zijn kunsthart was vervangen voor een menselijk hart, is de 47-jarige Haskel! Karp gisteravond in het Sint Lucasziekenhuis te Houston overle den. Vermoedelijk leed de patiënt aan een acute uitstoting van het in geplante menselijke hart, die gecom pliceerd werd door longontsteking en het niet functioneren van de nieren. Haskell Karp was de eerste patiënt in de medische geschiedenis, bij wie eerst een kunsthart werd aange bracht en later een menselijk hart. Hij heeft drie dagen geleefd met het plastic hart. Een veertigjarige vrouw die verle den week woensdag in een zieken huis in New York een harttransplan tatie heeft ondergaan, is gisteren overleden. Na een harttransplantatie zijn nu 89 personen overleden en 36 in leven. (Van onze parlementsrcdactie) DEN HAAG Laurens ten Cate, bestuurslid van de Partij van de Ar beid en hoofdredacteur van de Friese Koerier, verwacht dat de ruzie in de partij binnenkort weer zal opleven. Hij verwijt fractievoorzitter Den Uyl de ruzie te zijn begonnen met een interview van Vrij Nederland. Daarin beschuldigde drs. Den Uyl de negen Nieuw-Linksers in het PvdA-bestuur van een „totalitaire be nadering" van politieke vraagstukken. Hij noemde het woord „fascistoïde", om daarmee aan te duiden, dat Nieuw Links bezig is zich om te vormen tot een „elitegroep". Volgens Laurens ten Cate is dit een regelrechte oorlogsverklaring aan Nieuw Links. „Alleen Den Uyl is ver antwoordelijk voor de gevolgen", •chrijft hij in zijn krant. Overigens is het niet waar, dat de negen Nieuw-Linksers in het bestuur Alle prijzen worden op liet peil van 14 maart bevroren. Té grote verhogingen sinds 1 oktober moeten ongedaan worden gemaakt. De prijscontrole wordt ver scherpt. De investeringsaftrek wordt ge schorst. A. DE BOC.V 'm? J. BOERSMA Ingrijpend (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG/UTRECHT De verrassing bij het bedrijfsleven na het vernemen van de beslui ten van de regering op prijsge bied is groot, maar niet bij iedereen in gelijke zin. De middenstandsorganisaties (Ondernemersfederatie en Ko ninklijk verbond van onderne mers) zijn geschokt en ook be zorgd. De maatregelen passen naar hun oordeel niet in een evenwichtig beleid, gericht op het bereiken van rust op sociaal- economisch terrein. De middenstanders menen dat mede in aanmerking genomen de in trekking van de investeringsaftrek de moeilijkheden van het rege ringsbeleid eenzijdig zullen worden afgewenteld op het ondernemers inkomen, terwijl de overheid niet bereid is de 314 procent prijsstijging, die zijzelf heeft veroorzaakt, ter dis cussie te stellen. Deze wordt nu zelfs nog gevolgd door nieuwe prijsver hogingen (accijns) van de overheid per 1 juli. Een dergelijk grof ingrijpen in de prijzen had gepaard moeten gaan met een gelijksoortige be- invloeding van de loonkosten- ontwikkeling. De regering is ook hiertoe niet bereid gebleken. De middenstandsverbonden noemen de genomen maatregelen dan ook onrechtvaardig en discrimine- nerend. VERRAST Vakbewegingsvertegenwoordigers tonen zich verrast door de plotse linge forse aanpak van de regering. Behalve de prijsstop gelden nu im mers ook maatregelen met terug werkende kracht en is een afschaf fing van de investeringsaftrek aan gekondigd, die het mogelijk maakt de stijging van de eerste kosten van levensonderhoud nog extra te druk ken. De heer C. A. Bakker, secretaris van het CNV. die de bespreking bij minister De Block gisteravond bij woonde, merkte na afloop spontaan op, dat hij de maatregelen van de regering een goed pakket vond. Hij betreurde het alleen dat deze maat regelen, hoewel de vakbeweging hierom gevraagd had, niet eerder zijn genomen. Dan had naar zijn oordeel misschien met maatregelen per afzanderlijke sector volstaan kunnen worden, terwijl nu een al gemeen geldende en veel dieper in grijpende maatregel nog de enige uitweg was. De heer Bakker liad de indruk, dat het forse optreden van de rege ring verband houdt met het voorstel van de vakbeweging de sociale pre mielast voor de werknemers met twee procent te verlichten en het aandeel van de werkgevers met twee procent te verzwaren; voorts zag hij het regeringsingrijpen niet los van het feit dat onze economie reeds tekenen van overspanning begint te vertonen. Het werkloosheidscijfer is voor de tweede achtereenvolgende maand iets opgelopen en de verho ging van het bankdisconto wijst op steeds nijpender geldgebrek. WERKGEVERS De verrassing bij de werkgevers resulteerde in grote teleurstelling. Een dergelijke forse ingreep in de prijzen met terugwerkende kracht had men niet verwacht, omdat naar het oordeel van de werkgevers het bedrijfsleven zich over het algemeen goed heeft gehouden aan de voor schriften; bijzondere verbazing toon de men over de plotselinge totale af schaffing van de investeringsaftrek naast het tooh al verhoogde bankdis-, conto. Voor de werkgevers- en onder nemersvertegenwoordigers bleken deze punten vrijwel onverteerbaar te zijn. In de wandelgangen viel te beluis teren dat in werkgeverskring het plan van de vakbeweging de sociale premielast voor de werknemers met twee procent te verminderen, op dit moment bij de werkgevers vrijwel geen kans meer heeft. Vrijdag komt het bestuur van de Stichting van de Prijzendebat voor tv HILVERSUM De NTS komt van avond van 18.15 uur tot 18.50 uur op Nederland 1 met een samenvatting van het prijzèndebat in de Tweede Kamer. Eventueel geeft de NTS van 23.00 tot 23.35 uur ook nog een samenvat ting, eveneens via Nederland 1. nog maar één keer met de fractie voorzitter zouden willen praten. Drs. Den Uyl had dat gesuggereerd. Partij voorzitter Vondeling gelooft niet, dat het allemaal zo zal lopen als Ten Cate verwacht. Jeugd heeft al volop zomer Waar ouderen dikwijls nog aarzelen, is de jeugd al vol enthousiasme. Voor haar is het nu dan ook al volop zomer, het geen wel blijkt uit deze „zomerse" Paasvakantiefoto, genomen op het Frederiksplein in Amsterdam. Dat de zomer inderdaad niet ver meer af is wordt ook duidelijk uit de activiteiten van de familie Koolmees, de druk bezig is met het bouwen van een neuw nest BARNEVELD Een enorme explosie gevolgd door brand heeft gisteravond de fabriek van Aerosol Maatschappij Holland NV grotendeels verwoest. De concierge en z(jn vrouw die boven het bedrijf woonden, kon den zonder letsel in veiligheid worden gebracht. Brandweerkorpsen uit Barneveld en wijde omgeving konden weinig Arbeid bijeen om hierover te pra ten. De werkgevers willen zich over de regeringsmaatregelen nog nader beraden, juist in verband met de voorgestelde loonronde van de vak beweging via sociale premies, CONTROLE Van NVV-zijde toont men zich maar matig tevreden met de rege ringsmaatregelen omdat deze vak centrale niet gelooft, dat de regering een voldoende greep heeft op de prijzen. Er bestaat geen controle apparaat dat de vele duizenden prij zen in het oog kan houden. De vice-voorzitter van het NVV, de heer A. de Boon, vond dat de maatregelen te laat waren gekomen al was hii er nog wel gelukkig mee. Een verdere oploop van de prijzen wordt nu in ieder geval tegengegaan, aldus de heer De Boon. Van een ver laging van de prijzen heeft hij echter geen verwachting. Het NVV meent daarom dat het plan tot vermindering van de so ciale premielast voor de werkne mers met twee procent onvermin derd gehandhaafd moet blijven, gebaserd op het prijsindexcijfer van half maart. Over april komt hier de huurverhoging nog bij en per 1 juli bovendien een aantal accijns verhogingen. Drs. J. Boersma, voorzitter van het Consumenten Contactorgaan, noemde de maatregelen van de re gering een laatste redmiddel. TEL AVIV/KAIRO Langs het Suezkanaal is gisteravond Iaat op nieuw een vuurgevecht geleverd tus sen Israël en Egypte. Gisteren over dag woedde urenlang een artillerie- duel langs het Suezkanaal. Egypte heeft een uitgaansverbod voor de nacht ingesteld voor het ge- j bied langs het kanaal van Suez tot j Kantara. Volgens Kairo is bij de ge- vechten zware schade toegebracht j aan de Israëlische stellingen. Bij de Verenigde Naties is een klacht ingé- diend over de „agressie" van Israël, j i Israël heeft een klacht ingediend wegens „ernstige agressie" tegen Ei- lat. De verzetsbeweging El Fatah heeft de verantwoordelijkheid voor de beschieting opgeëist. Ook Jordanië heeft de Veiligheidsraad ingelicht. De Israëlische tegenaanval op Akaba werkt belemmerend voor de interna tionale inspanningen om een vre desregeling te bewerkstelligen, aldus Jordanië. Op de besprekingen van de Grote Vier over het Nabije Oosten is vol gens de Britse vertegenwoordiger bij het gesprek, Lord Caradon, „veel vooruitgang" geboekt. Hij gaf geen bijzonderheden. Maandag is de vol- genfe bijeenkomst. Ex-Labourlid slicht nieuwe pol i tieke partij LONDEN Desmond Donelly, het twee jaar geleden uit de babour- partij gestoten onafhankelijke Lager huislid, gaat een nieuwe partij stich ten. Hij hee*t dit gisteren in zijn kiesdistrict Pembrokeshire bekendge maakt. uitrichten tegen de vuurzee. Hun werk werd bemoeilijkt door het ge vaar voor nieuwe explosies. Het be drijf was geheel gespecialiseerd in het vullen van spuitbussen. Over de oorzaak van de ontploffing tast men nog in het duister. Omstreeks kwart over tien ontstond de explosie. In korte tijd stond het nog geen tien jaar oude- bedrijf in lichterlaaie. Talrijke brandweerkorpsen slaagden erin het kantoor en laboratorium te behou den. De produktie-afdelingen brand den geheel af. Kleine ontploffingen van uit elkaar spattende spuitbussen waren niet van de lucht. Af en toe dreunde de omgeving van Barneveld doordat nieuwe tanks explodeerden. Tal van ruiten in de omgeving moesten het ontgelden. Omstreeks het middernachtelijk uur was de brandweer het vuur meester. Op het moment van de eerste ont ploffing was niemand in de fabriek. Wanneer de explosie zich overdag ha'd voorgedaan zou de ramp niet te overzien zijn geweest. Bij het bedrijf zijn ruim honderd werknemers in dienst. Dit aantal groeit maandelijks, omdat het KZO-concern, waartoe het bedrijf behoort, de gehele spuitbus- senfabricage in Barneveld wil con centreren. AMSTERDAM De Ncder- landsche Bank heeft haar rentevoet met ingang van vandaag over de ge hele linie met een half procent ver hoogd. De tarieven zijn dan: wisseldisconto 5 1/2 procent, promessendisconto 6 pet., rente voor voorschotten in reke ning-courant en beleningen voor par ticulieren 7 pet. en voor anderen 6 procent. (Zie elders dit blad). (Van onze parlemcnlsredactie) DEN HAAG De grote par tijen in de Tweede Kamer, met uitzondering van de PvdA, zjjn niet ontevreden over de door de regering aangekondigde maat regelen. VVD-fractieleider Toxopeus vindt dat het kabinet eraan toe was aan de prijsstijging een halt toe te roepen. Hoe dat gebeurt is een tweede, prijsmaatregelen hebben toch altijd de neiging discriminerend te werken en moeilijk controleer baar te zijn. Bezwaren waar hij in dit stadium echter aan voorbijgaat. De heren Nelissen (kath. v.) en Goudzwaard (a.r.) denken dat de nadruk 'van het Kamerdebat komt te liggen op de duur van de maat regel en de intensiteit van de con trole. In tegenstelling tot de heer Ne lissen wilde de heer Goudzwaard wel degelijk de eisen van de vak beweging over de twee procent com pensatie in de discussie betrekken. Het gaat er volgens hem om dat regering en bedrijfsleven samen een dam opwerpen tegen de loon- en prijsspiraal. Scherpe controle zou de prijzen wel een tot anderhalf procent kunnen doen dalen. De heer Scliolten (c.h.) vindt de prijsstop begrijpelijk. Evenals de heer Nelissen heeft hij ook begrip voor de niet plezierige onmiddel lijke schorsing van de investerings aftrek en zal hij erop aandringen het controle-apparaat behoorlijk te versterken. De her Den Uyl (soc.) blijft me nen dat de maatregel drie maan den te laat komt.. Ze zal niet hel pen om de prijsstijgingen voldoende terug te dringen, denkt hij, daarom is het juist dat de vakbeweging vasthoudt aan compensatie voor de loontrekkenden. De heer Den Uyl meent dat her nu de taak van de overheid is de prijzen in toom te houden. Daarom nu en in 1970 geen verdere verho- j ging van indirecte belastingen, vindt hij. T-JET pakket van prijsmaatregelen dat de regering gisteren be kendmaakte en de discontoverhoging met een half procent kunnen niet los van elkaar worden gezien. Duidelijk is, dat we ons nationaal- economisch op een hellend vlak dreig den te begeven, waartegen ingrijpen de maatregelen vereist waren als we de Engelse ziekte wilden ontlopen. Die zy'n er nu. De vakbeweging had er wel enige woorden van lof voor. en het kan haast niet anders dat de maatregelen die de prijsbeschikking begeleiden de onmiddellijke schor sing van de investeringsaftrek door de werkgevers niet in dank worden afgenomen. Voor deze groep een bittere pil, die men zeker zal proberen te vergulden als deze week nog het gesprek in de Stichting van de Arbeid over de lo nen wordt voortgezet. Het lot van de twee procent compensatie uit de so ciale premies lijkt hiermee wel be zegeld. De investeringsmaatregel typeert ove rigens de uitzonderlijke situatie. Eni ge tijd geleden kreeg de regering een motie van de haar welgezinde frac ties te verwerken, waarin juist ge vraagd werd voor een deel van ons land de investeringsaftrek te ver lengen. Het kabinet heeft niets met deze motie gedaan. Integendeel, de huidige maatregel is bepaald ongun stiger voor de werkgelegenheid in de stimuleringsgebieden. Prijsstop W/"AT de prijsstop zelf betreft, het uitblijven van een maatregel zou de regering psychologisch bijzon der veel kwaad gedaan hebben. Men kan er over blijven twisten, of een prijsstop nu wel effectief is of niet. De tijd was er zonder meer rijp voor. Opvallend is wel dat, met een prijsmaatregel op komst, enkele des kundigen bij voorbaat al verklaard hebben niet (of niet meer) in een prijs stop te geloven. Waarmee zij zich stelden op een standpunt dat de re gering nu verlaten heeft. Het zou zelfs niet ondenkbaar zijn we leven in Nederland dat de publieke opinie zich keert tegen de regering die, na veel aarzelen, toe stemde in een prijsmaatregel. Mogelijk heeft minister De Block dat al voorzien. Hij houdt ons nu reeds voor, dat de nieuwe prijsindexcijfers, die pas eind april bekend worden ge maakt, best nog slechter kunnen zijn, prijsstop of geen prijsstop. Minister De Block kreeg de zwarte piet toegespeeld. Het is zelfs maar de vraag of hy er in zal slagen deze kaart weer kwyt te raken. En dat maakt de pryzentragedie nog triester. Want men kan deze minister echt niet als de hoofdschuldige van het BTW- en pryzendraina aanmerken. ISO gram van 99 voor 89 niet te geloven voor die prijst Dode door kolendamp LEEUWARDEN De 46-jarige K. Machiela uit Leeuwarden is door de politie in zijn woning dood aange troffen. Hij bleek aan kolendampver giftiging te zijn overleden. Zijn 47-jarige echtgenote is met ernstige vergiftigingsverschijnselen in het zie kenhuis opgenomen. De politie was door de buren gealarmeerd. De oorzaak van de kolendamp was een defect rookkanaal in de flauw brandende kachel. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Inzenden aan Bureau van dit blad Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand plaats: als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET TEGEL, nr 1 PLACE-MAT en.... schrijf ons beslist eens als U 6 place-mats hebt of alle tegels! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1