M Inbrekers richten vuurzee aan in Hulst: twee doden 1 1 BOUW+VERWARMING 10 t/m 19 APRIL' I AUTO BOTST TEGEN BOOM: DRIE DODEN Sclieepsbotsing in VS: zeker 27 doden Uit de Haagse hof geplukt 10 15 17 18 19 Warenhuis en winkel in de as gelegd Grote duinbrand op Schouwen-Duiveland Amokmaker doodt 3 automobilisten Roemenië wil verdrag Moskou niet vernieuwen 5 DINSDAG 8 APRIL T969 1 "JUIMDERDAG april J VRIJDAG L APRII 1 ■1 1 saterdag april 1 mJ IVIAAIMDAG U. aprii 1 1 1 1 UINSDAG APRII 1 woensdag"^ 16 April 1 I donderdag"' april I I VRIJDAG april i 1 AATERDAG april 1 ZONDAG IITDCPU" 1 GESLOTEN U 1 nLUll r met show LEEFBAARHEID BINNEN DE SCHAALVERGROTING 1 GEOPEND VAN 9-17 UUR VOORDELIGE TREIN/TOEGANGBILJETTEN OP DE STATIONS VERKRIJGBAAR Tijdens het Paasweekeinde werd in San Francisco een massale vredesde monstratie gehouden. Een overzicht van de anti-oorlogsbetoging van tienduizend mensen. HULST Brandkastkrakers blijken verantwoordelijk voor de felle brand die in de nacht van zaterdag op zondag een waren huis en twee winkels in het cen trum van Hulst in de as legde en waarbij twee mensen om het le ven kwamen. Tussen het puin werden zon- dagmidag duidelijke sporen ge vonden van lasbranders en an-, der inbrekersmateriaal. Aan de achterzijde van de brandkast in het warenhuis was reeds een L- vormig stuk uitgesneden. Van de inbrekers ontbreekt elk spoor. De omgekomenen zijn de 79-jarige G. van Ecken en de brandweerman P. van Overmeeren (51). De bejaarde man, schoonvader van winkelier Her mans, sliep met negen anderen in de tegenoverliggende woning. Van Over meeren, portier van het ziekenhuis in Hulst, kreeg bij het blussen te veel kolendamp binnen en overleed in zijn woning. De totale schade van de brand die behalve het warenhuis en de winkel ook aangrenzende woningen aantast- Veel ongevallen in Paasiveek einde GEMEKT In de nacht van Eerste op Tweede Paasdag is op de Peeldjjk in Gemert een kleine personenauto met hoge snelheid tegen een boom gebotst, waar door drie inzittenden werden ge dood. De vierde werd licht ge wond. De slachtoffers zijn H. M. Peeters (23) en J. H. Wijlaars (24), beiden uit Blerick en de bestuurder G. P. M. Natris (21) uit Venlo. De 65-jarige kunstschilder J. C. Hooijkaas uit Amsterdam is dit week einde bij !het zeilen op de Wijde Blik verdronken. De zeilkano waarin hij zich met zijn zeventienjarige zoon bevond, sloeg midden op de pias om. Het tweetal kon zich een tijdlang Uitdaging j^IXON laat zijn tegenstander nog altijd in het ongewisse over de concessies die hij wil doen om een vreedzame regeling in Vietnam mo gelijk te m?.kcn. Dit blijkt opnieuw uit de weigering, bijzonderheden te geven over het aan de president toegeschreven vredes plan. Minister Rogers herhaalde slechts, dat alleen wederzijdse terugtrekking van troepen onderwerp van gesprek kan zijn. Het Zuidvietnamese vredesplan, dat niet helemaal nieuw is, maakt vrije verkiezingen in heel Vietnam afhan kelijk van te veel voorwaarden. Behalve beëindiging van de strijd wil het de aftocht van de Noord- vietnamèse troepen en garanties te-l gen hervatting van de oorlog. Ook spreekt het van stopzetting van de communistische agressie, waar door het voor de Vietcong nog on- aantrekkelijker wordt. Belangrijk is voorts, dat over een gelijktijdig vertrek van de Amerikaanse strijdkrachten niet wordt gesproken. Hier is ook een duidelijke tegen spraak met wat minister Rogers heeft gezegd over het uitgangspunt van Amerika. In zijn bestaande vorm heeft het Zuidvietnamese plan dan ook voor namelijk propagandistische waarde, bedoeld om de publieke opinie te be ïnvloeden. Er zitten wel degelijk uitdagende ele menten in. Het lijkt er echter veel op, dat Saigon zelf voor de gevolgen ervan terugschrikt. En dat terwijl mag worden aange nomen, dat Hanoi en Vietcong wei nig voelen voor vrije verkiezingen onder internationale controle. Wil men werkelijk binnen afzienbare tijd een politieke oplossing nastre ven, dan moet er aan beide zijden matiging van eisen komen. De mogelijkheden, die geheime do- plomatie daartoe bieden, zouden een belangrijke rol kunnen spelen. vasthouden aan het bootje, maar ver moedelijk heeft de kou de vader par ten gespeeld. Hij liet los en verdween in de diepte. Het stoffelijk overschot is later door andere zeilers gevonden. De zoon is gered door de wachtman van een zandzuiger, die toevallig het omgeslagen bootje zag liggen. De veertigjarige mejuffrouw Anna M. de Jonge uit Leeuwarden is in de paasnacht bij een verkeersongeluk op de rijksweg Leeuwarden Gronin gen om het leven gekomen. Haar au to kwam in frontale botsing met een tegenligger die via de middenberm op het andere weggedeelte was beland. Op het recreatieterrein Vlasakkers tussen Soesterberg en Amersfoort is de achttienjarige Coenraad Hetebrij uit Amersfoort op slag gedood toen hij met zijn skelter door het hek rond de baan schoot. KINDEREN De zesjarige Philippus Beiboer uit Twijzel is bij het oversteken van de verkeersweg Leeuwarden Gronin gen geschept door een auto. Het kind overleed ter plaatse. Voor zijn ouderlijke woning in So meren is de vierjarige Fransje Ver keer door een auto aangereden, en ter plaatse overleden. Het jongetje wandelde met zijn opa, maar rukte zich onverwachts los om de straat op te lopen. De driejarige Antonius Vos uit Ravenstein is op de Bosschestraat in Schaijk verongelukt, toen hij bij het oversteken van de weg werd aange reden door een auto. In het St. Jorisziekenhuis' te Doe- tinchem is de twintigjarige motorrij der Antonius Witjes uit Doesburg overleden. Éij was ernstig gewond bij een botsing met een vrachtauto in de gemeente Bergh. Op de beruchte „dodenkruising", op rijksweg 43 bij Groningen, is de zeventienjarige mejuffrouw H. Mul ler uit Amsterdam zo ernstig gewond geraakt doordat zij werd geschept door een personenauto dat zij la ter in het ziekenhuis overleed. De Curagaoer Stanley Meursing is in Eindhoven uit een rijdende auto gevallen, waardoor hij zodanig werd gewond dat hij later in het St. Josephziekenhuis overleed. M. kwam te vallen doordat het autoportier openschoot. KRUISING Op een onbewaakte overweg bij de Noorse stad Kongsberg is zondag een auto met vier volwassenen en vier kinderen door een trein gegre pen. Allen kwamen om het leven. Zes slachtoffers behoorden tot het zelfde gezin. VOORBURG Op de Laan van Nieuw Oosteinde is maandagochtend de 51-jarige mevrouw E. H. Besteman onder een auto gekomen. Zij is 's avonds overleden. Zij wilde de weg oversteken tussen de richting Den Haag' gaande file van auto's door. De rechterfile stond stil, de linker was echter in beweging. BUITENPOST Maandagavond is de 31-jarige wielrijder R. van der Veen bij het oversteken van een kruising in de rijksweg LeeuwardenGroningen dodelijk verongelukt. De man werd geschept door een auto en met fiets en al tegen een tweede auto geslingerd, die op een zijweg stond te wachten. te, wordt geschat op drie miljoen gul den. TWEE UUR De brand brak uit in Wilkings wa renhuis op de hoek van de Steen straat en de Van Walsbergenstraat en sloeg over naar het aam de andere kant van de straat gelegen winkelbe drijf van de - firma Hermans. Binnen twee uur was de brandweer het vuur meester. Toen waren beide panden al totaal verwoest. De brandweren van Hulst, Terneu- zen, Vogelwaarde, St. Jansteen, Kloosterzande en Sint-Niklaas (Bel gië) waren behulpzaam bij het blus sen van de 'brand. Daarbij raakten nog drie brandweermensen licht ge wond. VOORZICHTIG De gehele Eerste Paasdag is men bezig geweest de nog overeind De Block voert prijsgesprek DEN HAAG Met het oog op de te nemen prijzenmaatregelen zal de minister van economische zaken, mr. L. de Block, vanmiddag op zijn de partement ontvangen de Centrale in dustriële werkgeversorganisaties, de Centrale middenstandsorganisaties, het Verbond van de Nederlandse groothandel en de Raad van de grootwinkelbedrijven. Daarna zal de ministers ook nog een gesprek hebben met de vakcen trales en de consumentenorganisaties. BRISTOL =-3 De eerste proef vlucht van de Concorde 002, de Britse versie van het door Engeland en Frankrijk samen ontwikkelde su- persone verkeersvliegtuig, die giste ren gehouden zou worden, is uit gesteld tot morgen. Men besloot tot dit uitstel omdat een band van een vliegwiel sprong bij een grondproef. staande muren omver te halen. Daar bij ging men voorzichtig te werk om. eventueel door de inbrekers achterge laten sporen niet uit te wissen. Het centrum van Hulst was tijdens de blussings- en opruimingswerkzaamhe den voor het verkeer afgesloten. Volgens brandweercommandant J. F. J. Janssens moet het vuur al ge ruime tijd in het warenhuis hebben liggen smeulen. In het gebouw lagen diverse explosieve goederen opgesla gen. HAAMSTEDE Tijdens het zomerse paasweekeinde hebben verschillende branden gewoed in natuurgebieden. Op Schouwen- Duiveland werden enkele tien tallen hectaren duinterrein door vuur verwoest. In het natuur reservaat Meinweg tussen Her-* kenbosch en Vlodrop ontstond zaterdagmiddag brand, waardoor vele tientallen hectaren bos, heide en struiken verloren gingen. Bij Haamstede op Schouwen kon den zeven brandweerkorpsen uit de omliggende gemeenten voorkomen, dat het vuur oversloeg naar een na- bü gelegen groot dennenbos. Enkele honderden toeristen hielpen bij het blussen. De eerste brandweerauto die van uit Reifesse op weg ging na-ar de brand, vloog op de Vroomweg uit een bocht en sloeg over de kop. De zeven inzittende brandweerlieden zetten hun tocht voort met een passerend busje. In Haren (gem. Megen) zijn de veestallen van de landbouwer Th. Ceelen afgebran De boerderij van J. van de Broek in Boekei is geheel afgebrand. In het bedrijfsgebouw van Pol- va-Nederland NV te -Enkhuizen is door brand voor tonnen schade aan gericht. De jeugdsociëteit De Meerpaal te Sneek is maandagavond gedeeltelijk door brand verwoest. In de vroege ochtend van Eerste Paasdag woedde een grote brand in het centrum van Hulst in Zeeuws-Vlaanderen. Brandkastkrakers, die met een snijbrander aan het werk waren, veroorzaakten de brand, die aan twee mensen het leven heeft gekost, terwijl enige anderen werden ge wond. Twee winkelbedrijven en een woonhuis werden verwoest. Oliebrand op de Mississippi Vrijdagavond heeft in Amsterdam een groep van maar ongeveer zestig mensen een stille herdenkingsmars gehouden voor dominee Martin Luther King, die een jaar geleden werd vermoord. Op de foto: De groep op weg naar de Dam waar men een krans legde. NEW ORLEANS Op de Mississippi woedt een zware brand na een aanvaring tussen een sleepboot die drie boten met olie sleepte, en het 7300 ton metende vrachtschip Union Faith uit Formosa. Gevreesd wordt dat zeker 27 man om het leven zijn gekomen. Na de aanvaring stroomde negenduizend ton olie uit de boten, die in brand raakte. De vlammen laaiden soms tot veer tig meter op. Het vrachtschip staat over de gehele lengte in brand. Het scheepvaartverkeer is omgeleid. De olieboot die werd geraakt, is in tweeën gereten. De brandende delen dreven de rivier af. en brachten wer ven en andere schepen in gevaar. Vijf uur na de aanvaring had men de brand aan boord van de Union Faith onder controle. Een bergingsmaat schappij heeft een sleeplijn aan boord van het vrachtschip gebracht. Men is van plan de Union Faith stroomafwaarts aan de grond te zet ten. Een vliegtuig van de Amerikaanse kustwacht en twee schepen zijn op DOOR Door alle stormen van de tijd hebben ze hun eigen stijl weten te bewaren. Deftige familie, wonend in het huis dat van geslacht op geslacht in eigen bezit is. Het huis, dat nog de tijd van boden en knechten gekend heeft. Het huis, dat ze niet verlaten willen al is het een bron van zorg. De knecht werd al in de jaren dertig afgeschaft, omdat de malaise hun veel weelde ontnam. Duitse Ilse. die heel het huishouden op de brede schouders nam, verdween in mei '40. Nadien verscheen en verdween een reeks gedienstigen tot de stroom ophield en alleen nog maar wat hulp voor enkele uren te vinden was. Hun gezelschapsleven reduceerde tot een enkele visite. De glorierijke diners, eens hun trots, werden een onmogelijkheid. Met wat weemoed en heimwee spraken ze er soms over; maar het kon niet meer. Dé last der jaren drukte op me vrouw, die met de hulp voor het ruwe werk net het dagelijkse huishouden kon bijlopen. Tot, helemaal onverwacht, de Pa rel kwam. Een nichtje van een oude getrouwe, een fiks buitenkind met handen die alles aanpakten en orde schiepen in het ietwat verstofte in terieur. Niets was de Parel te veel en zo groeide bij de oude mensen het ver langen naar de glans van weleer. Nog eens een diner geven.... De Parel vond het best. Maakte een plan de campagne van zilver- poetsen en kristal opwrijven. Ont wierp een schema van kamers doen, Do parol waarbij zij heel praktisch zich al leen richtte op die vertrekken, wel ke voor de gasten open zouden staan. Mevrouw stelde het menu samen en meneer dook in de wijnkelder, waar de 'bourgonjes in duistere af zondering steeds maar kostbaarder lagen te worden. Behoedzaam droeg hij zijn oudste flessen naar zijn kamer, heiligdom van bibliotheek en leren fauteuils. Daar stonden ze, grijs van het stof, een spinnerag over het etiket- De Parel keek niet om naar die kamer; salon en eetzaal, garderobe en tuinkamer had zij als gastenon- derkomens geteld en daar de aan dacht op gericht. De avond voor het diner werd het programma gerepeteerd. „En dan de mokka in de herenkamer....", zei me vrouw. „Dan moet ik die nog effe een beurt geven", zei de Parel. „Alleen even zuigen en stof afne men is genoeg", zei mevrouw. Vroeg in de ochtend hoorden ze haar al aan het werk en glimlachten tegen elkaar: „Die Parel toch...." Na het ontbijt maakten ze de ron de. Steeds verrukter over al wat Pa rel gepresteerd had. Toen kwamen ze in de herenka mer. „Ze heeft de stoelen gewreven....", prees mevrouw. Ze kreeg geen antwoord, draaide zich naar haar echtgenoot, die wit jes staarde naar een ontruimde boekenplank, waar de flessen ston den.... blinkende donkere flessen.... zelfs van de etiketten was geen spoor meer te zien.... „Die Parel toch", was het enige wat ze konden zeggen. weg naar het ruim twaalfduizend ton metende schip Dorali, dat 310 mijl ten zuidoosten van New York op de Atlantische Oceaan in brand staat. Het schip, dat onder Panamese vlag vaart, heeft 42 mensen aan boord. Lijk machinist Het lijk van de 54-jarige D. H. de Vries, machinist van de Rotterdamse gastanker Chemgas 10, die woensdag avond in de oliehaven Godorf bij Keulen explodeerde, is gevonden. Aangenomen wordt dat hij direct bij de ontploffing om het leven is ge komen. De tanker brandt nog steeds. Het vuur wordt gevoed door het uit de tanker stromende vloeibare gas. WASHINGTON Een zoon van de gewezen negeracteur Stepin Fet- chit heeft zaterdag bij Harrisburg (Pennsylvania) drie mensen dood geschoten en zeventien gewond. Hij beroofde tenslotte zichzelf van het leven. De man schoot met een geweer op passerende automobilisten, reed ver volgens de weg langs waarbij hij nu en dan stopte om te schieten. Reorganisatie in Indonesische leger DJAKARTA President. Soeharto van Indonesië heeft gisteren besloten de leiding van de strijdkrachten on der rechtstreeks bevel van een nog te benoemen opperbevelhebber te plaatsen. Tot dusver werden leger, lucht macht en marine door afzonderlijke staven geleid. Volgens goedingelichte kringen zal de nieuwe taak worden toegewezen aan generaal Ma raden Panggabean, die opperbevelhebber is van het leger. Arjos en Papoea's (2) De heer A. Kamsteeg, voorzitter van de jongerenorganisatie van „Door de eeuwen trouw", gaat in een ingezon den brief in uw krant van 31 maart in op een enkele zin in uw krant van 24 maart, als door mij geuit op de jaar vergadering van de Arjos. Aan deze enkele zin knoopt hij direct maar een hele beschouwing vast, compleet met veroordeling. Hij vraagt zich niet af wat er pre cies gezegd is, nee voor de heer Kamsteeg is die ene zin voldoende. Jammer. Als de heer Kamsteeg zich eerst eens had georiënteerd, zou hij gewe ten hebben dat: 1. De Arjosraad zich reeds in no vember 1968 duidelijk over de volksraadpleging heeft uitgesproken. 2. De Arjos in het najaar van 1968 een uitgebreide documentatie over de Papoea's heeft uitgegeven, een docu mentatie die de heer Kamsteeg zeker zal toespreken. 3. De Arjos wèl vertegenwoordigd was op de bijeenkomst van de jonge renorganisatie „Door de eeuwen trouw", gehouden op 4 januari 1969 in Den Haag. 4. Er in het Arjosblad „Op Wiek" informerende artikelen over de volksraadpleging zijn verschenen. 5. Ondergetekende op de jaarverga dering van de Arjos bepaald wel iets meer gezegd heeft over de zaak van de Papoea's dan uit het ingezonden stuk van de heer Kamsteeg blijkt. In een drie kwartier durende toespraak, was bijna een kwartier aan de zaak van de Papoea's gewijd. Van een ne geren is dus geen sprake. De heer Kamsteeg gaat daar alle maal aan voorbij. Hij beschuldigt, veroordeelt, zonder van de feiten ken nis te nemen. Het stukje van de heer Kamsteeg bewijst, hoe spijtig ik dat ook vind, dat de opmerking over „weinig genu anceerd spreken" terecht was. Overigens: graag bereid tot gesprek. IJmuiden H. A. de Boer (voorzitter Arjos) IIin Versluis Onlangs kwam het zo tragische ge val van mejuffrouw Mia Versluis, die reeds vanaf april 1966 in bewusteloze toestand verkeert, weer eens in de pu bliciteit. Men zal zich herinneren dat deze toestand veroorzaakt wordt door een onherstelbare hersenbeschadiging, opgetreden als complicatie bij een narcose. Dit geeft mij aanleiding tot de volgende beschouwing. Er kan helaas geen sprake van herstel zijn. Dit wordt afdoende bewe zen door het feit, dat het hof het niet in strijd met de medische ethiek acht als zou worden overgegaan tot verwij dering van de luchtpijpcanule, waar door het „leven" zeer spoedig zou worden beëindigd. Voor het feit dat dit tot heden nog niet is geschied kan de betrokken pre dikant (mede)verantwoordelijk wor den gesteld. Deze meent namelijk dat een dergelijke handeling ook in dit geval een moord zou betekenen. Men zou van mening kunnen zijn dat deze opvatting, hoewel in veler ogen verou derd, in dit geval geen grote onheilen meebrengt, De patiënte (voorzover men de „levende dode" nog zo zou willen noemen) is zich immers toch van niets meer bewust. Hierbij wordt echter een uitermate belangrijke factor geheel over het hoofd gezien. Het is namelijk een feY dat men ook in ons land nog steeds genoodzaakt is nierpatiënten te laten sterven omdat er nu eenmaal een on voldoend aantal kunstniercentra aan wezig is. Dit laatste wordt uiteraard veroorzaakt door een gebrek aan fondsen voor dit doel. De kosten die nodig zijn om het leven van één kunst- nierpatiënt(e) te redden bedragen, hoog geschat, ƒ50.000,— per jaar. Bij een lage schatting van de kosten, die verbonden zijn aan het in „leven" houden van het lichaam van mejuf frouw Versluis, komt men op 25.000,— per jaar. Nemen wij aan dat n en het lichaam van mejuffrouw Versluis nog 40 jaar in het leven zal kunnen en willen houden (zij is nu 22 jaar oud) dan moet - u leest het goed één miljoen gulden worden beschik baar gesteld. Een en ander betekent dus dat men door deze handelwijze een medemens ten dodo doemt, wiens leven met meer dan 20 jaren verlengd tiart kunnen wnrrion i Zou de betrokken dominee zich dit bij de bepaling van zijn noodlottige standpunt gerealiseerd hebben? Ik weiger het te geloven. Delft D. van der Keilen, ing. MOSKOU Roemenië schijnt niet gebrand te zijn het oude vriendschapsverdrag met de Sowjetunie, dat voor de termijn van 20 jaar is gesloten, maar dat vorig jaar is afgelopen, te ver nieuwen. De Roemeense minister van buiten- 'andse zaken Manescu verblijft sinds •aterdag in Moskou om de Russische eiders dit standpunt kenbaar te ma- 'cen. Aangenomen wordt dat de Rus sen, die aandringen op vernieuwing van het verdrag, zich krachtig tegen het Roemeense standpunt zullen ver zetten. De Roemenen hebben bezwaar te gen het verdrag omdat daarin be paalde passages zijn opgenomen die in strijd zouden zijn met de buiten landse politiek van Roemenië. Zo zou Rusland bijvoorbeeld het recht heb ben in andere communistische lan den tussenbeide te komen wanneer het denkt dat de socialistische leer in gevaar wordt gebracht Maandag publiceerde de spreekbuis van de Russische partij, Prawda. een artikel waarin nogmaals de leer van de „beperkte soevereini teit" wordt verdedigd. Deze leer werd voor het eerst door het Kremlin in praktijk gebracht tijdens de in vasie van Tsjechoslowakije. Bekend is dat de Roemenen niets van dez® leer moeten hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5