VS: Nog dit jaar akkoord over terugtrekking troepen Kuiisthart vervangen Paasdrukte werd goed verwerkt hit weer Half miljoen buitenlanders Zware explosie in Zwitserland W est-Duitsland: 100 doden in Paasverkeer Christina vindt het heerlijk in Canada KUSTVAARDER IN BRAND Nieuw proces tegen Ray Prins aan ziekbed van moeder ONDERZETTEGEL rssët) OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen Washington lanceert vredesplan Op basis van wederkerigheid Israël straft beschieting op Eilat af Het is onherroepelijk lente deze summiere bloemlezing van zonnend Nederland op Tweede Paasdag is er een overbodig bewijs van. Foto bo ven: parkeerplaatsen aan stranden zijn herschapen in immense open lucht-RAI's. En als er geen plaats is, kan zonnen tussen fietsen ook wel (foto links) en op de tjokvolle grach ten in Amsterdam betekent het be hendig manoeuvreren voor de rond vaartboten (links midden). Het wordt alleen wat moeilijk om na een dagje-uit je met je auto uit de par- keerpuzzel te wringen (links onder). Hoe vol het overal was en hoe warm en hoe dit alles je ultra-dorstig maakt toont de foto rechts over duidelijk. SPREUKi Sommige indirecte bewij zen zijn zeer overtuigend, bijvoorbeeld wanneer men stekelbaarsjes in de melk vindt. THOREAU „Ik mag tocli zeker wel weten wat ik met mijn paraplu doe." DE BILT Gedurende de Paasdagen stond het weer in een groot deel van Europa onder in vloed van een hogedrukgebied, waarvan de kern nu boven de Oostzee ligt. Door de langdurige zonneschijn werden in ons land voor de tijd van het jaar hoge maximumtemperaturen bereikt. In De Bilt steeg het kwik zondag tot 19 en op Tweede Paasdag tot 21 graden. Op de vliegvelden van Deelen en Soesterberg wer den maandag maxima van 22 graden geregistreerd. Het komende etmaal verplaatst de kern van het hogedrukgebied zich naar Noord-Duitsland. De wind ruimt in ons land daardoor naar het zuidoosten, zodat het droge zonnige weer aanhoudt en het warm blijft voor de tijd van het jaar. Vooruitzichting voor Donderdag: Aantal uren zon: 4 tot 12 uur; Min. temp. van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal Max. temp. 2 of meer graden boven normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; Kans op een geheel droog et maal 80 procent. ft april, zon op 05.57. onder 19.27: maan op 03.22. onder 09.58. Laatste kwartier. WASHINGTON De VS hopen nog dit jaar tot een akkoord met de Vietnamese „communisten" te komen over een wederzijdse terugtrekking van troepen. Dit heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, William Rogers, gisteren op zijn eerste pers conferentie in Washington gezegd. Amerika, aldus Rogers, staat klaar zijn troepen uit Vietnam terug te trekken, mits de tegenpartij dit ook wil doen. De VS zijn bereid direct over deze kwestie te gaan praten met de Noordvietnamezen en met hen een schema op te stellen voor een weder zijdse terugtrekking. Rogers zei, dat de regering 'in Washington een vredesplan heeft op gesteld, dat „eerlijk en redelijk" is. Hij wilde echter geen bijzonderheden geven. Hij legde er de nadruk op dat een eventuele terugtrekking van troepen uit Vietnam op basis van we derkerigheid moet geschieden. De be windsman wilde niet ingaan op de mogelijkheid van een eenzijdige te rugtrekking van Amerikaanse troe pen. Rogers wilde ook niet zeggen of er geheim overleg met de tegenpartij buiten het kader van de besprekin gen in Parijs plaats vindt. (Van onze redacteur toerisme) DEN HAAG Een uitbundige lentezon, die bet kwik hier en daar op 23 graden bracht, heeft bet afgelopen Paasweek einde 530.000 buitenlanders getrokken en nog zo'n twee miljoen Nederlanders op de been gebracht. Dat is wat het buiten lands toerisme betreft nog 70.000 minder dan vorig jaar en 230.000 minder dan het recordjaar 1962. Maar het natio naal bureau voor toerisme in Den Haag is over dit resultaat niet ontevreden, zo werd gistermiddag op een persconferentie meegedeeld. Wanneer de bollen in bloei hadden gestaan, zouden dit jaar zeker nog meer toeristen dan vorig jaar de grens over zijn gekomen, zo denkt men in Den Haag. Dat de bol lenstreek minder in de belangstelling stond, blijkt wel uit de cijfers van de Keukenhof: deze Pasen waren cr 50.000 bezoekers, vorig jaar 140.000. Zoals gebruikelijk waren het ook ditmaal weer de Duitsers, die voorop gingen. Niet echter werd verwacht, dat de Fransen dit jaar een zeer goe de tweede plaats zouden innemen. De deviezenbeperkingen bleken kenne lijk geen al te grote handicap, al was wel opmerkelijk, dat vooral deze groep een voorkeur vertoonde voor eenvoudige accommodatie. Ook het aantal Britten bleek mee te vallen. Zij kwamen voornamelijk via de „bollen-luchtbrug" naar Zestienhoven en via de maritieme lijndiensten naar Hoek van Holland. Onderdak Tot grote moeilijkheden heeft dc toeristen-invasie ditmaal niet geleid. Volgens het nationaal bureau voor toerisme is er geen sprake van een hevige „slag om de Paasbcdden" ge weest. In de centra in het westen, in clusief de grote en grotere bad plaatsen raakte weliswaar de be roepsaccommodatie vol met uit zondering van de duurdere hotels maar in de particuliere sector bleef vrijwel overal ruimte beschikbaar. Er behoefde dan ook geen beroep via radio, televisie en politiegeluidwa- gens op verhuurders te worden ge daan. Voor vervolg zie pag. 2 De tegenpartij, zo zei hij, meent dat men niet moet ingaan op de vraag of er al dan niet geheime besprekingen worden gevoerd en, zo zij worden gevoerd, ook niet moet praten over eventuele gemaakte vor deringen. Vertrouwelijke gesprekken, aldus Rogers, moeten „buiten het verblindende licht van de publiciteit blijven". Rogers zei voorts dat de Ameri kaanse regering ook bereid is met Noord-Vietnam over politieke kwesties te praten. Bij deze politieke gesprekken zouden de VS, indien no dig, een soepele houding aannemen. Hij wees er op dat het vredesplan van de regering-Nixon zorgvuldig be raamd, maar natuurlijk geen tover formule is. In elk geval zou de rege ring verder gaan met de uitvoering van dit plan. Verkiezingen In Parijs deelde de leider van de Zuidvietnamese delegatie, Pham Dang Lam, mee, dat de regering in Saigon bereid is algemene verkiezin gen onder internationaal toezicht te houden waaraan ook vertegenwoordi gers van de Vietcong meedoen.- Maar eerst zo zei hij, moeten de gevechten zijn gestaakt. Deelneming van de Vietcong is volgens Pham Dang Lam, alleen mogelijk als de Vietcong „zijn etiket verandert". Voor vervolg zie pag 2 AARGAU Een geweldige ont ploffing heeft vanmorgen een fa briek van ontplofbare stoffen in het Noord-Zwitserse Dottikon bij Aargau geheel vernield. Bjj deze zwaarste ontploffing die Zwitserlnad ooit heeft gekend, zijn diverse mensen om het leven gekomen. Volgens de eerste be richten is het aantal slachtoffers zelfs „zeer hoog". Het gehele gebied om Dottikon (2000 inwoners) werd afgezet om de medische diensten, brandweer en po litie uit het hele kanton Aargau (le gelegenheid te geven hun werk te doen. SAN SEBASTIAN Bij een botsing in de lucht tussen twee Spaanse sportvliegtuigen zijn zondag avond waarschijnlijk acht personen om het levën gekomen. In het Deelerwoud bij Arnhem is vrijdag twee hectare heide afgebrand, vermoedelijk doordat jongens onvoorzichtig met vuur zijn omgegaan. Dc brandweren van Arnhem, Apeldoorn en Beekbergen en ook de lucht- maclitbrandiveer hadden er een uur de handen aan vol. BONN Het paasverkeer heeft vol gens voorlopige ramingen aan meer dan 100 inwoners van de Bondsrepu bliek het leven gekost. Noordrijnland- Westfalen gaat op kop met 32 doden en meer dan 1000 gewonden, gevolgd door Beieren met 20 doden. In Zwitserland zijn in het paasweek einde 14 mensen op de weg en 12 men sen bij valpartijen in de bergen om gekomen. LONDEN Uit de Londense wo ning van de kunstkenner sir Roland Penrose zijn zaterdagavond 25 schil derijen gestolen. De diefstal werd pas maandagavond geconstateerd na de terugkeer van sir Roland. De totale waarde van de gestolen schilderijen wordt op ruim 2,6 miljoen gulden geschat. Er zijn zes Picasso's en doe ken van Braque, Chagall, Miro en De Chirco bij. SCHEVENINGEN Op de Gro ningse kustvaarder Margriet (500 ton) is voor de Westafrikaanse kust brand in de lading uitgebroken. De beman ning heeft het schip verlaten. Het koerste op 160 kilometer ten westen van de Spaanse Sahara toen de brand uitbrak. Er zijn geen an dere schepen in de buurt. De eerste noodsignalen werden opgevangen door de sleepboot Jacob van Heems- kerek. MEMPHIS De advocaten van James Earl Ray, de tot 99 jaar ver oordeelde moordenaar van Martin Luther King, hebben om een nieuw proces gevraagd. Zij menen dat Ray is overgehaald schuld te bekennen in verband met de regelingen die zijn vorige verdedigers hebben getroffen voor de publikatierechten van zijn levensverhaal. De weduwe van de vorig jaar ver moorde dominee Martin Luther King heeft vrijdag met haar kinderen en familieleden bloemen gelegd op het graf van haar man. Op de foto me vrouw King in het midden. MONTREAL Prinses Chris tina voelt zich buitengewoon ge lukkig in Canada. Zij vindt het heerlijk door niemand herkend te worden en volledig vrij te 1 kunnen zijn. Dit vertelde de heer W. P. van den i Berge van de Rijksvoorlichtingsdienst i op het vliegveld van Montreal, waar koningin Juliana is aangekomen voor een tiendaags bezoek aan haar doch ter. Door haar klasgenoten wordt de Prinses gewoon Christina genoemd, j In het instituut Vincent d'Indy waar zij een muziekstudie volgt, heeft ze een kamer als alle andere leerlingen. Op de muren van haar kamer prijken reprodukties van Picasso en Bernard Buffet. De Prinses gebruikt haar maaltij- i den met deandere leerlingen in de mensa van het instituut Zij heeft geen moeite met het overschakelen van Frans op Engels in de conversatie, zoals in tweetalig Canada voorkomt, j Sinds haar verblyf in Canada heeft de Prinses volgens de heer Van den Berge enig gewicht verloren. „Zjj ziet i er zeer charmant uit", zei hij. Prinses Christina zal zeker nog drie- en een half jaar in Canada moeten blijven om haar studie af te maken. Koningin Juliana kwam maandag- avond op het vliegveld van Montreal j aan. Behalve de Prinses was ook de j heer N. A. v. d. Pol, consul-generaal in Montreal, ter begroeting aanwezig. Over het programma van het bezoek van de Koningin kon de heer v. d. Berge nog niets meedelen. Wel ver telde hij dat de vorstin zoveel moge lijk tijd alleen met haar dochter wil de doorbrengen. Tien mensen boden hart aan na verzoek HOUSTON Haskell Karp. dc man die vrijdag een plastic kunsthart ontving, heeft maandag het hart van dc veertigjarige weduwe Barbara Ewan gekregen. De transplantatie, die door dr. Denton Coolcy werd ver richt, duurde twee uur. Na enige elektrische schokken begon het hart te kloppen. Karp's toestand werd goed genoemd. De donor had een on geneeslijke hersenbeschadiging. Zaterdag had de vrouw van Karp via de televisie verzocht om een menselijk hart voor haar man. „Ik zie hem daar liggen. Hij ademt en hij weet dat er in zijn borst een toestel letje zit op de plaats waar een door God gegeven hart behoort te kloppen. Ik hoop dat iemand, waar hij ook is, mijn smeekbede zal horen. Een smeekbede om een hart voor mijn man." Meer dan tien mensen hebben daarop hun hart aangeboden aan het St. Luke's ziekenhuis te Houston, waar Karp verblijft. Een functionaris van het ziekenhuis sprak zijn waar dering uit voor de goed bedoelde aanbiedingen maar voegde eraan toe: „We kunnen niemand vermoorden, omdat we zijn hart nodig hebben. Het moet iemand zijn die aan on herstelbaar hersenletsel lijdt, in een straalvliegtuigen hebben van morgen Arabische stellingen in de Jordaanse havenstad Akaba beschoten. Dat gebeurde nadat de Israëlische havenstad Eilat was beschoten mei raketten. Hierbij raakten dertien mensen gewond en werden enige huizen en voertuigen beschadigd, al dus een Israëlische woordvoerder. Hü zei dat de vliegtuigen de raketlan- ceerinstallaties lot zwijgen hadden gebracht. Het was dc eerste maal dat Eilat vanaf Jordaans grondgebied is beschoten. Ook Akaba was sinds een jaar niet beschoten. Er ontstond een ongeschre ven afspraak dat men elkaar met rust zou laten. Omdat de steden tegenover elkaar aan het eind van de Golf van Akaba liggen, zijn ze even kwetsbaar. Jordanië heeft de Israëlische (te- gen)aanval op Akaba, de enige Jor daanse havenstad, bevestigd, maar men maakte geen melding van de eerder uitgevoerde beschieting op Eilat. Jordanië heeft bij de Veilig heidsraad geprotesteerd. Bij de lucht aanval (met raketten) werden twee mensen gedood, negen anderen raak ten gewond en dertien huizen, een moskee en een meisjesschool werden beschadigd, aldus Amman. Aan het Suezkanaal ontbrandde vanmorgen ook een vuurgevecht. Over een afstand van tientallen kiometers beschoten de Egyptische en Israëlische troepen elkaar. Zondagmorgen haden Israëlische en Jordaanse troepen elkaar een half uur bestookt met machinegeweren, mortieren en tankgeschut. Ook 's middags werd in het noorden van de Jordaanvallei op elkaar geschoten. Naar aanleiding van het artillerie duel van vrijdag bij het Suezkanaal, hebben zowel Israël als Egypte klach ten bij de Veiligheidsraad ingediend. Er is niet om bijeenroeping van de raad gevraagd. Minister Dajan noemde aanvaar ding van de voorwaarden van de Grote Vier zelfmoord voor Israël. Hij is voorstander van geleidelijke invoe ring in de bezet'te gebieden van de Israëlische wetten. Koning Hoessein van Jordanië daarentegen hoopt dat de Grote-Vier- besprekingen zullen voorkomen dat er in het Nabije Oosten een grote oorlog uitbreekt. Hij waarschuwde hier gisteren voor bij zijn aankomst in New York. Minister Rogers van Amerika gaf Israël de verzekering dat de VS het Nabjje Oosten geen vrede opgelegd wilen zien. Hij meent dat het overleg I tussen de Grote Vier de rechtstreeks betrokken partijen kan beïnvloeden I en wel zo dat er een vredesregeling tot stand komt. DIEPENHEIM Prins Bernhard heeft gisteren twee keer zijn moederen, de 85-jarige prinses Armgard per he likopter bezocht in het kasteel War- melo in Diepenheim. De prinses is al enkele dagen ziek. Haar toestand wordt niet onmiddellijk zorgwekkend genoemd. Prins Bernhard kwam ook om af scheid te nemen omdat hij binnen kort naar Amerika vertrekt. coma ligt, een bepaalde bloedgroep heeft en met goedkeuring van de fa milie door zijn arts wordt aanbevo len." Inmiddels is in Engeland ook de tweede patiënt bij wie een long transplantatie werd uitgevoerd over leden. Het is een vijftigjarige man die op 26 maart in Londen een nieu we long kreeg. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! P Inzenden aan Bureau van dit blad Schrijf op de bon duidelijk hel gewenste nummer I DAIMLER 1886^^ 2. DURYEA 1893 3. PANHARD- LEyASSOR 1895 4 FIAT 1901 5 POPEWAVERLEY 1907 6. LANCHESTER 1895 plaats: als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET TEGEL, nr 1 PLACE-MAT en.... schrijf ons beslist eens als U 6 place-mats hebt of alle 6 tegels! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. «T, artistieke rli handbedrukte u place maf- W if helder blauw mm1 l\ op naturel- W= l kleurig W. LIK Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Mijn naam Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76Telefoon 31441Giro 58936Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Nieuwe Leidse Comramit Directeur: F. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Staetvaatieh is gheblovee Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer tnijn hert in teghenspoct!" Dinsdag 8 april 1969 50ste jaargang Thieu: Vrede TEL AVIV Israëlische

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1