PETER Stuyvesant Oegstgeest beraadt zich over dodenherdenking Stuyvesant 25 Jeugdsubsidienota goed ontvangen LUXURY LENGTH Belangrijk archief dreigt te verdwijnen van het draaiboek Peter Sellers als clown in echte pretfilm Verzette veemarkt bood toch enkele verrassingen Diploma-uitreiking lagere agrarische school te Leiden Ingezonden A. Heenk notaris in Hazerswoude Voor zwembad ruim 2200 abonnementen Simavi-collecte King Size NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 APRIL 1969 LEIDEN Er valt weinig te schrijven over een veemarkt, zoals die gisteren (woensdag) te Leiden werd gehouden, i.p.v. op vrijdag (Goede Vrijdag). Zoals nu al jaren, heeft zo'n markt weinig om handen. De aanvoer is dan gering en de han del traag. De handelaren zijn bijna allen op woensdag aan een andere markt gebonden. Toch waren er enkele kleine ver rassingen. Zo viel de aanvoer van wolvee mee en ook het aantal ge- bruiksvee was redelijk. Daartegen over was de varkensmarkt dun be volkt. De handel was over het alge meen rustig en kalm. Wel had het alles een prijshoudend verloop. Slachtvee, weinig aangevoerd, maar vast in de prijs. Deze diersoort is en blijft duur. De aankoop van dieren bestemd voor het mesten is te duur om er nog winst van te ver wachten. Nu de paasveetentoonstel- lingen ten einde zijn en de beste dieren zijn opgeruimd, zal men moe ten afwachten hoe het handelsver loop na Pasen zal zijn. De grote vraag is of de slagers goede omzet ten willen halen, anders lijkt het niet zo best. De vette kalveren geven, volgens de laatste berichten, iets meer perspectief. Italië komt weer wat meer op de markt. De varkens ble ven ook deze week hoog in prijs. Er was met het oog op de feestdagen nogal vraag en ook de export deed het goed. Over het wolvee niets dan goed wat het prijsverloop betreft. Ook gisteren werd alles duur verkocht. LEIDEN Gisteren was er een eindles aan de lagere agrarische school, voorheen lagere land- en tuinbouwschool, onder leiding van mr. W. G. v. d. Willigen, burge meester van Leiden en voorzitter van de commissie van toezicht. De heer v. d. Willigen verwelkomde de ouders en genodigden in de fees telijk versierde school. In zijn ope ningswoord stond de burgemeester stil bij het grote verlies dat de school dit jaar heeft geleden door het overlijden van haar directeur, de heer R- Duursma. Daarna gaf hij het woord aan de leerlingen die ieder een inleiding hielden over een zelf gekozen on derwerp. Vele onderwerpen wer den behandeld en de vragen uit de zaal werden meestal keurig beant woord. De 'heer Van der Willigen felici teerde de leerlingen en hun ouders en wees op de noodzaak van ver dere studie. Véle leerlingen zullen hun onderwijs nog vervolgen door naar een middelbare school te gaan. Ten slotte bedankte hij de direk- teur en leraren voor hun onderwijs. Een vertegenwoordiger van de Hollandsche Mij. van Landbouw overhandigde de beste leerling een boek. Ten slotte sprak de nieuwe direc teur, de heer A. G. Klumpers. Hij wees er de leerlingen op dat zij op hun beurt zitting zouden nemen in besturen van diverse verenigingen. Vele verenigingen hebben een te kort aan kader. De geslaagden zijn: Tuinbouw: W. v. Duyn, Noord- wijk aan Zee; A. A. M. Huigens, Ha zerswoude; H- v. Klaveren, Voor schoten; A. v. d. Kwaak. Leiden; C. J. Verbiest, Leiden; J. Zandber gen, Oegstgeest. Landbouw: A. Harmsen, Leiden; A. A. M. Huigens, Hazerswoude; P. Jongeneel, Voorschoten, ook dip], handmelken; H- Remmerswaal, Was senaar, ook dipl. handmelken; A. G. T- Wienen, Wassenaar. OEGSTGEEST De manier waarop de jaarlijkse dodenherdenking op 4 mei in Oegstgeest plaats heeft, voldoet niet iedereen. Althans de heer Lagas (soc.) uitte gisteravond bij de rondvraag in de raadsverga dering enkele bezwaren, naar aanleiding waarvan de heer Stapel (lib.) een nadere discussie in de raad voorstelde. De burgemeester wilde zich wel belasten met een bestudering van de verschillende aspecten, waar voor wellicht uit de burgerij nog materiaal wordt aangedragen. De voornaamste bezwaren van de heer Lag'as golden de toespraken bij het monument, de plaatsing van stoelen en het laten loggen van bloemen door schoolkinderen ter wijl zoveel volwassenen hierin ver stek laten gaan. Parkeren Ook mevrouw Gouverneur (kath.) bracht de gemoederen in beweging met haar suggestie een blauwe zone (de liberaal Dorgelo zag liever par- keermeters) in te stellen aan de Irislaan en Lange Voort bij het nieu we winkelcentrum om lang- en dub- belparkeren tegen te gaan. De bur gemeester meende dat het onbehoor lijke parkeengedrag van de auto mobilisten daarmee toch niet van de baan zou zijn, doch brengt het onderwerp wel in de verkeerscom- missie. Het plaatsen van mobiele ver keerslichten bij het Rijnzichtweg- viaduct zolang over de definitieve nog geen overeenstemming is be reikt met Rijkswaterstaat, achtte de burgemeester overbodig. Aldus een antwoord aan de heer Brouwer (prot chr.). De jeugdsubsidienota, de verhuur van sportterreinen en de meldings plicht aan de gewestraad van voor genomen maatregelen van geweste lijk belang, de drie punten op de agenda van gisteravond, kregen goedkeuring. Bij het onderwerp ge westraad pleitte de heer Stapel (lib.) ervoor niet te veel rapporten van deskundigen buiten het gewest te vragen en gaf de heer De Graaf (soc.) in overweging een sociograaf in gemeentedienst aan te trekken. Het is de volgende zaak waar ik de publieke aandacht voor vraag, en die naar ik veronderstel velen zal interesseren. Zoals bekend bestaat het Register van de Burgelijke Stand sinds 1813. Vanaf de aanvang tot op de huidige dag is het gebruikelijk, dat geboor- T ussen de bladzijden T^EN schoongewassen olifantje in een vijver vol schuim midden in het huis van een filmmiljonair, dat is een van de vrolijke momenten uit de pret film „The Party", waarin komiek Pe- OEGSTGEEST Met waardering heeft de raad gisteravond de jeugd subsidienota aanvaard. Wel achtten velen het noodzakelijk kanttekenin gen te plaatsen. Zo had socialist De Graaf bezwaar tegen het subsidiëren van verenigingen die een selectief lidmaatschapsbeleid voeren (R.K., gereformeerd, e.d.). De heren Van Weizen, Aldershoff (beiden prot.-chr.) en Dorgelo (lib.) keerden zich hiertegen op grond van de vrijheid, die iedere vereni ging behoort te hebben om leden toe te laten of af te wijzen de overheid mag zich daarmee niet be moeien. Overigens valt het met die selectie tegenwoordig best mee, al dus wethouder Thorn. 18 of 24 jaar De wethouder voelde wel voor een verhoging van de maximum leeftijd (thans 18 jaar) waarvoor subsidie wordt berekend (tot onge veer 21 jaar), doch liever op het moment dat deze grens ook voor de Leidse muziekschool (ook 18 jaar) kan worden gewijzigd. De heer Dorgelo, die hiernaar vroeg, vond een grens van 24 jaar niet te hoog. Onderscheid De heer Brouwer (prot.-chr.) hoopte dat men bij het jeugdvor- HAZERSWOUDE Bij Konink lijk Besluit is de heer A. D. H. Heenk benoemd tot notaris in Ha zerswoude. De heer Heenk is sinds 1959 als kandidaat-notaris werkzaam op het kantoor van notaris H. Bakker, die in juli van het vorige jaar vertrok. mingswerk het onderscheid tussen sociaal en evangelisch werk in de praktijk zou onderkennen; hij acht te het niet juist om als overheid het zuiver kerkelijke werk financieel te steunen. Incidentele manifestaties, spon taan voortgekomen uit de jeugd, worden met welwillend (financieel) oog bekeken, aldus werd de heer Stapel (lib.) gerustgesteld. Zijn vraag of de jeugd zelf in de toe komstige jeugdraad zal zijn ver tegenwoordigd, kreeg een bevesti gend antwoord met als beperking „van 16 a 18 jaar af". OEGSTGEEST De voorver koop van persoonlijke en gezins abonnementen voor het zwembad Poelmeer liep per 1 april af. Er zijn ruim 2200 abonnementen ver kocht. ALKEMADE Op Goede Vrijdag is de gemeentesecretarie gesloten. Alleen kan men tussen 9 en 10 uur bij de burgerlijke stand terecht voor het aangeven van geboorten en overlijden. Peter Sellers en Claudine Longet met het schoongewassen olifantje in de film: „The Party". ter Sellers voor de Indische acteur Hrundi V. Bakshi speelt. Bakshi is aangeworven om mee te spelen in een film over een Engelse veldtocht in Brits-India anno 1887. Hij is echter zo onhandig, dat de regis - seur hem eruit gooit, maar per onge luk komt hij niettemin op de gasten lijst van het feest bij de filmmiljonair te staan. Op dit feest, in zeer luxueuze om geving, zorgt hij door zijn onhandig heid voor de ene verwikkeling na de andere. Voor, tijdens en na het diner (taarten!) en vooral aan het eind, als een olifantje wordt binnengehaald met opschriften beschilderd. Dat vindt Bakshi verschrikkelijk, want een oli fant is in India een heilig dier. Hij staat erop, dat de olifant gewassen wordt en de ravage annex daverende pret, die dan ontstaat is met geen pen te beschrijven. Regisseur Blake Edwards heeft deze pretfilm werkelijk'met humor en vaar digheid gemaakt. Jeugdig publiek en ook wel ouderen zullen plezier bele ven aan deze filmklucht, die werke lijk de goede tijden van weleer in de herinnering oproept, toen men nog kon lachen in de bioscoop. Peter Sellers is als Brits-Indiër on overtroffen en in Claudine Monet heeft hij een goede vriendin gevon den, die hem bijstaat in zijn onhan digheid. Weer eens een pretfilm vol slap stick, zoals dat met een deftig film woord heet, wij noemen het gewoon: gein. (Lido, a.l.). Paasivijding Christen vrouwen RIJNSBURG In de kantine van de tuinbouwschool hield de afdeling Rijnsburg van de Christen-Vrouwen- bond een paaswijdingsavond. De pre sidente, mevr. Baayen, en mevr. Den Haan lazen de liturgie. Mevr. De Wit van de Julianaschool declameerde o.a. „Die laaste week", een Zuidafrikaans gedicht van Eliza- bet Eykes, Gathsemané" van W. Hessels, „Pasen' van Duco Vorster en „Maria Magdalena" van Martien Nijhof. Verder zong de heer Haas noot, aan het orgel begeleid door de heer D. Bergman, liederen over het Paasfeest. Er was een ruime plaats voor de samenzang. RIJNSBURG In verband met de kerkdiensten op Goede rijdag, houdt het bestuur van de woningbouwver eniging 's-avonds geen spreekuur. te-, overlijdens- en huwelijksakten in tweevoud worden opgemaakt. Daarvan bevindt zich één exem plaar ten stadhuize, terwijl het du plicaat wordt gedeponeerd ter Pro vinciale Griffie. De stadhuisbrand die Leiden in 1929 teisterde, had mede tot gevolg dat zeer vele akten uit de periode 18421929 een prooi der vlammen wenden. Een oplossing werd echter gevonden door de reeds genoemde Griffie-akten" te fotokopiëren. Doch toen in 1944 de Griffie aan het Haagse Bezuiden'hout werd ge bombardeerd, verdwenen de oor spronkelijke duplicaten, zodat men thans nog slechts de beschikking heeft over de kopieën. Deze laatste dreigen nu ook verloren te gaan. De foto-procédé's van toen (om streeks 1930) waren nog verre van volmaakt en dit is waarschijnlijk de oorzaak dat zij langzaam maar zeker „zwart" worden: binnen af zienbare tijd zullen zij onleesbaar en dus waardeloos geworden zijn. Het Leids Gemeente-Archief be schikt nog over het Bevolkingsre gister, maar dit laatste is ook door de brand zeer gehavend en vrij onvolledig- Met andere woorden: wanneer hier niet snel wordt ingegrepen, zal een belangrijk en betrouwbaar archief verdwijnen, hetgeen een onvoorstelbaar verlies zou beteke nen voor tal van lieden en instel lingen die belang hebben bij deze bevolkingsgegevens. Er is maar één oplossing: zo snel mogelijk nieuwe en goede kopieën maken, voordat de zaak wegge gooid kan worden. Bovendien zou den deze gegevens makkelijker toe gankelijk moeten zijn dan tot dus ver het geval is. Voor inlichtingen uit de soms zeer oude stukken moe ten hoge leges worden betaald, ter wijl deze voor het L.G.A. sinds kort zijn afgeschaft. Hopend dat dit alarmsignaal de verantwoordelijke ambtenaren zal bereiken, KEES WALLE SPLINTERLAAN 2c LEIDERDORP. Eerstdaags zult u via radio en televisie vernemen, dat de lande lijke collecte voor de Simavi op de 8ste april aanvangt. Uit persoon lijke en zakelijke overwegingen hebben wij evenwel de collecte in Leiden moeten uitstellen tot de 16de juni. Wij hopen, dat wij dan op de hulp en de financiële steun van u allen mogen rekenen. Speciaal dit jaar zal de actie in Leiden een gericht karakter dra gen. Op onze reis door Afrika be zochten wij het armoedige land Zambia (het vroegere Noord-Rho- desië), dat als zelfstandige staat vechten moet om het hoofd boven water te houden en nog veel hulp van ontwikkelde landen nodig heeft op het gebied van onderwijs, land bouw en ziekenzorg. Wij bezochten met een Neder landse arts verschillende zieken huizen. De toestanden zijn er niet alleen onvoorstelbaar primitief, maar de voorzieningen zijn vol komen ontoereikend. Er is gebrek aan alles. Simavi hielp reeds met verschillende objecten. Nu wordt er hulp gevraagd voor het kinderziekenhuis in N'dola, waar een Ierse kinderarts, geassis teerd door een Indiase en Neder landse arts tracht de jaarlijks 50.000 poliklinische patiëntjes te genezen en het leven te redden van 5000 mensen die acuut moeten wor den opgenomen. Voor dit kinderziekenhuis in N'dola is tenminste f 10.000 nodig aan attributen, die door Simavi aangeschaft en verstuurd zullen worden. Zou Leiden dit bedrag kunnen opbrengen? Namens het Simavi-comité te Leiden, M. van Lith-van Schreven, Johan de Wittstraat 27, tel. 50553. Duivensport Noortlwijkerhoui NOORDWIJKERHOUT Vrywel alle leden van de postduivenvereni ging De Duinklievers woonden de voorjaarsvergadering ter voorberei ding van het nieuwe vliegseizoen 1969 bü- Voorzitter Harm Dijkstra vroeg een minuut stilte voor de nagedach tenis van Cees Duivenvoorden. Voor het bedrag, dat hij kort voor zijn overlijden aan de vereniging be schikbaar stelde, zal een wisseltrofee worden gekocht. Van de 26 vluchten, die dit seizoen worden gevlogen, tellen er 21 voor het generale kampioenschap van de vereniging. Voorts werd nog besloten het aan tal hok- en duif kampioenen dit jaar uit te breiden en opnieuw koppel wedstrijden voor jonge duiven te laten vliegen. Er is een nieuwe wereld van filtersigaretten. De fascinerende wereld van Luxury Length. Veel langer dan King Size. 100 mm. lang! Het wereldmerk Peter Stuyvesant geeft als Europa's bekendste filtersigaret de toon aan daarom is er ook in Nederland Peter Stuyvesant Luxury Length, de "Gouden Peter Stuyvesant". In de luxueuze lengte van 100 mm. Geniet van de superlange, elegante Peter Stuyvesant in zijn gouden verpakking. Koop vandaag nog de "Gouden Peter Stuyvesant". U geniet zoveel me'e'r. t)f ■:A' LUXURY LENGTH 20 Luxury Length 1.75 De filtermarkt groeit, en groeit snel. En om aan de steeds stijgende vraag van de kwaliteitsbewuste roker te voldoen, is Peter Stuyvesant nu in 25 King Size verpakking. In de befaamde kwaliteit van Europa's bekendste filtersigaret. Peter Stuyvesant, nu 5 sigaretten méér. Peter Stuyvesant, u geniet zoveel méér. 25 King Size 1.75

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5