een zilveren dak hoeft niet zo zwaar te wegen Prof. Smits: vrijzinnig- gereformeerde dialoog njl dagelijks 'n goede portie vlees Dr. Douma ziet nog perspectief Moderamen praat met verontrusten NOSl Gelijke kappen, geen gelijke monniken sparen... verstandig en handig Een woord voor vandaag NAAR NIEUWE BEWEGING Paus Paulus: „Kerk wordt gekruisigd" L. Knecht weg uit de CAMA Slachtoffers Jappen houden reünie KLANKEN VAN KILSDONK NIET ONTSLAGEN Gebedsweek 1970 thema: „Gods medearbeiders" Bijbel verslaat Don Quichotte en Rode Boekje HI DING VAN DRIE 1>ENTENT VOOR SYNODE BEROEPINGSWERK In de dagelijkse overdenkingen van deze week stonden we stil bij de dingen die Christus niet deed. Hij antwoordde Pilatus niet. Hij droeg Zijn kruis niet. Hij dronk het verdovingsmiddel niet. En Hij deed dat alles niet, omdat Hij God volkomen ge hoorzaam wilde zijn. En nu komen we tot „Goede Vrijdagen de vreselijke uitroep van Jezus: ,J£loi, Eloi, lama sabachthani", misschien het best te vertalen met: Mijn God, mijn God, waarom hebt U me in de steek gelaten." God vertroostte Hem niet. Christusdie geen voet wilde wijken van Gods zijde stierf, althans leed alleen. De dood is een eenzaam avontuur. Wij kunnen de mensen begeleiden tot aan de doodsvallei, maar ieder moet er alleen doorheen. Het kruis aanvaarden is dit in de steek gelaten worden aanvaarden. God is dood, waar de mens de dood aanvaardt. En dan roept Christus: Vader in Uw handen beveel Ik Mijn Geest. Die woorden zijn bij Marcus wel niet te vinden, maar ze horen er wel bij. Dat is geloven. Het donkere dal alleen binnentreden, en toch blijven vertrouwen op Gods belofte. Maar Marcus vertelt alleen: En Jezus.gaf de Geest, letter lijk. Jezus stootte de geest uit. Hier zit bij hem ook weer een „niet" in. Jezus wil niet leven, waar God ontbreekt. Dit herinnert aan Jezus' ivoorden tot de discipelen: „Een ieder die zijn leven verliezen zal om MijnentwilWaar God niet is kan Christus niet leven. Maar waar de mens zonder God niet kan leven, verliest de dood zijn angstaanjagende macht en wordt als niets. En uit dat niets kan God het nieuwe leven scheppen. De bijbel leidt ons „in den beginne" de duisternis van de doodsvallei (de afgrond) in, opdat wij God horen zeggen: Er zij licht! We lezen vandaag: Mattheüs 27 27-44. We lezen morgen: Mattheüs 27 45-56. DONDERDAG 3 APRIL 1969 ROME Paus Paulus heeft zich gisteren in een toespraak tot duizend paaspelgrims onge woon heftig en bitter uitgelaten over de rebellie in de Rooms- Katholieke Kerk.. Hij sprak over de betekenis van het lijden. Ook de kerk lijdt, niet alleen onder autoritaire regeringen, maar ook door de ontrouw van vele rooms- katholieken en door de kri tiek op haar gezag. „Het meest lijdt de kerk onder het toenemend gebrek aan vroomheid en volgzaamheid, onder de ongedurige, onhandelbare en vernietigende re bellie van zo veel van haar kinderen priesters, leraars en leken, die toch gewijd zijn aan de dienst en het getuigenis van de levende Christus in een levende kerk. Zij rebelleren tegen haar traditie, haar innerlijke eenheid, haar gezag, het onveranderlijk beginsel van waar heid, eenheid en liefde, tegen haar oproep tot heiligheid en offerbereid heid." De kerk lijdt onder het schandaal van- bepaalde priesters, die de kerk thans kruisigen, aldus de paus. BUENOS AIRES De voormalige hulpbisschop van Lima, Mario Rava- dero, die onlangs getrouwd is, heeft in een gesprek met een Argentijns blad gezegd, dat hij uit de Rooms- Katholieke Kerk getreden is. Zijn huwelijk was daarvan niet de reden, eerder het gevolg. Zijn besluit om uit de kerk te treden was het resultaat van een jarenlang proces, dat samenhing met zijn bijbelstudie en de studie van de nieuwe theolo gie- (Van onze kerkredactie) WASSENAAR De directeur van de Christian and Missionary Alliance L. Knecht, heeft zijn functie neerge legd. Er was reeds enige tijd verschil van mening tussen de heer Knecht en het bestuur en een aantal zendelin gen over de wijze waarop het werk gedaan moest worden. Voorlopig heeft het bestuur beslo ten geen opvolger te benoemen. Zijn werkzaamheden zullen zoveel moge lijk door de bestuursleden overgeno men worden. Op die wijze kan een zo groot mogelijk percentage van de in komsten het directe zendingswerk ten goede komen, zo wordt gezegd. Bovendien is zendeling-met-verlof Adriaan Stringer tot het bestuur toe getreden. Hij zal voorlopig de admi nistratie op zich nemen. De CAMA heeft o.a. zendelingen op West-Irian, in Congo en Laos. Het Nederlandse werk is een afdeling van de Ameri kaanse zendingsorganisatie. DEN HAAG Naar schatting vijf duizend mensen zullen zaterdag 12 april de reünie bijwonen, georga niseerd door de Stichting Neder landse slachtoffers Japanse vrouwen kampen en de Bond ex-gevangenen van overzee in het Congresgebouw. Hoogtepunt zal de plechtige her denking zijn van de doden. Na de herdenking en de lunch is er gele genheid oude vrienden op te zoeken. Daartoe zal de zaal worden verdeeld In afdelingen voor de diverse kam pen. Over de geluidsinstallatie zullen herkennigsmelodieën uit de jaren veertig worden gespeeld. Verder zul len schetsen worden opgevoerd die het moreel hoog hielden. Bovendien zal een band worden afgedraaid met een bijdrage van Wim Kan. Een der eregasten die naar Den Haag zal komen is de oud-gouver- neur-generaal jhr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Ook zal een credelegatie'Ambonezen aan- warig lijn. Elektronisch instrument te beepeien «ie orgel, piano, spinet en klavecimbel. Demonstratie iedere dag van 9 12 M vm 2-6 uur behalve donderdags. MEONVOX Wilp Old. Buddezand 4, Tel. 05712 2030 «w- I ZENOEN AAM 1 NEON VOX, Wlfp, Ght Adres Plaat» (Van onze kerkredactie) LEIDEN Prof. dr. P. Smits hoopt op een zodanige dialoog tussen gereformeerden en vrijzinnig-hervormden, dat er geen twijfel aan het christelijke gehalte van de vrijzinnigen overblijft. Eén ding staat voor hem bij zo'n dialoog wel vast: dat deze de theologie noch van de vrijzinnig-hervormden noch van de gere formeerden onveranderd zal laten, maar juist in nieuwe beweging zal brengen. De Leidse godsdienstsocioloog zegt dit in een gesprek met drs. G. Pu- chinger over het thema „Hervormd- Gereformeerd, één of gescheiden?", dat gepubliceerd is in het maartnum mer van het maandblad van de reü nistenorganisatie van de SSR. Een van de zeldzame gereformeer den, die in staat zijn een werkelijke dialoog met de vrijzinnigen te voe ren, is volgens prof. Smits, prof. dr. H. M. Kuitert. En dat terwijl prof. Smits er zijn hand voor in het vuur durft te steken, dat Kuitert goed ge reformeerd is. MODERNEN Drs. Puchinger vraagt prof. Smits ook, wat „vrijzinnig" nu eigenlijk is. Prof. Smits houdt dan een pleidooi voor eerherstel van het woord „mo dem". Prof. Smits: „U weet natuurlijk, dat het spraakgebruik zich in de loop van de twintigste eeuw gewijzigd heeft, omdat men in de vorige eeuw van modernen en niet van vrijzinni gen sprak. En daarom zou ik graag willen beginnen met iets te zeggen over het verschil tussen het begrip modem en het begrip vrijzinnig. Het woord modern slaat allereerst op de houding van het geloof ten opzichte van de eigentijdse cultuur, met nanae van de wetenschappelijke inzichten. Het begrip modem heeft dus vooral een culturele betekenis: een moderne christen is voor mij dus een christen die ir. zijn geloof niet in strijd wil komen met de wetenschap pelijke verworvenheden van de cul tuur van zijn eigen tijd. Het woord vrijzinnig is meer een psychologisch begrip, dat vooral slaat op de vrije, ondogmatische hou ding tegenover de geformuleerde dog ma's als zodanig. Een vrijzinnig chris ten is iemand die zich minder gebon den acht aan bepaalde geloofsformu- leringen, maar die veeleer vraagt, wat de godsdienstige zin is van die geloofsuitspraken; iemand die dus sterk onderscheid maakt tussen ge loofsmotief en geloofsvoorstelling. ACHTEROP Persoonlijk zou ik in onze tijd weer nadrukkelijk willen opkomen voor hét eerherstel van het woord modem, juist omdat het vrijzinnig christendom, in zijn aansluiting op (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM De Amster damse studentenpastoor J. van Kilsdonk is niet uit de jezuïeten orde gestoten, omdat hjj een „plechtige" gelofte heeft afge legd. Hoewel hjj geheel achter zjjn ontslagen collega's Huub Oosterhuis en Ton van der Stap staat, kan hjj alleen door een speciale rechtbank van de orde ontslagen worden. De Amster damse affaire heeft aan het licht gebracht dat bij de jezuïeten onder gelijke kappen geen ge lijke monniken zitten. Huub Oosterhuis on Tor van der Stap r.ijn, zoals wij g'sieren bericht ten, ontslagen uuor generaal Arrupe. Zoals bekend hec'den de Amster damse pateis gec'ieipd per 1 maart dit s'udenlcnpaviorsat t.- zullen ont trekken arn het toezicht van bis schop 7,\vir4 kruis als die de verloofde pater Jcs Vrijburg geen toestemming gaf om te preken In tegenstelling tot de andere ordes in oe Rooms-Katholieke Kerk kent de jezuïetenorde twee verschillende geloftes. me* al;, gevolg twee verschillende rechtssituaties. De bei de ontslagen priesters hadden slechts de „eenvoudige" gelofte afgelegd, Van Kilsdonk de ..plechtige". Alleen degenen die de plechtige ge lofte hebben afgelegd komen in aan merking om hoogleraar of overste in de orde te worden. Rechtbank Hun rechtszekerheid is bovendien groter. Terwijl de generaal leden die de eenvoudige gelofte hebben afge legd zelf kan ontslaan, kunnen de andere leden alleen maar door een speciale rechtbank uitgestoten wor den. Het gevolg Is dat Oosterhuls en Van derStap nu uit de orde zijn gezet, terwijl Van Kilsdonk, die pre cies denkt als *U. kan aanblijven. Het ontslag behoeft echter geen ver- i andering te brengen in de positie van de beide paters, zolang de bisschop van Haarlem hen handhaaft. Ze zijn alleen geen jezuïeten meer. Pater J. Hermans, de overste van de Nederlandse jezuïeten, zal morgen in Rome een gesprek hebben met de generaal van de orde, pater P. Arru pe, over het ontslag van Oosterhuis en Van der Stap. Verwacht wordt, dat daarbij ook de positie van pater Hermans zelf ter sprake zal komen. Pater Hermans heeft geweigerd de volmacht voor het ontslag te tekenen. Een van zijn bezwaren is, dat noch hij noch bisschop Zwartkruis in het ontslagbesluit gekend zijn. PROF. DR. P. SMITS de wetenschappelijke cultuur, be paald achterop is geraakt. Want tegenwoordig kan je zeggen dat er rechtzinnige stromingen zijn die „moderner", meer bij-de-tijd zijn, dan menige vrijzinnige stroming. Zo kenmerkt zich de theologie van de Zwinglibond veelal door de fixatie op de moderne Vaderen van de ne gentiende eeuw, alsof er sindsdien op cultureel terrein zich geen belangrij ke veranderingen hebben voltrokken. Nog één zin hierover: wat het be grip vrijzinnig betreft gebiedt de eer lijkheid mij te erkennen dat ook bin nen het rechtzinnig christendom een vrijere houding tegenover het dogma aan de winnende hand is; ik denk bijvoorbeeld aan professor Kuitert." FIKKIE Prof. Smits kreeg algemene bekend heid, toen hij in 1959 in het orgaan van de vrijzinnig-hervormden „Kerk en Wereld" een artikel schreef over „Waarvoor stierf Jezus" met daarin de opmerking: Het is ook mijn eer te na, dat iemand voor mijn schuld zou boeten. Ik wens te stéén voor de gevolgen van mijn eigen daden. En geef dan wat Paulus betreft mijn portie maar aan Fikkie. Hierover vertelt prof. Smits, dat hij zijn artikel schreef in een geprik kelde stemming. De hervormde sy node had in 1958 een verklaring afge legd. waarin het standpunt van de vrijzinnige vleugel over de verhou ding tot de niet-christelijke gods diensten werd afgewezen. „Deze ifwiizing irriteerde mij der mate, dat ik mij genoopt voelde de hervormde leiding uit te dagen haar houding *en opzichte van een ander vrijzinnig kernpunt duidelijk te bepa len, namelijk de algemeen gangbare vrijzinnige Rijk op de verzoe ningIn rechtzinnige kring leeft namelijk ter onrechte de gedachte dat ik voor een extreem linkse ver zoeningsleer ben opgekomen." Volgens prof. Smits is men ten on rechte het morele begrip schuld met het religieuze begrip zonde gaan ver eenzelvigen. Naar zijn overtuiging is zonde in religieuze kern de erken ning van een wezenlijk tekort, door dat men nog niet zijn eigenlijke roe ping als mens verwerkelijkt heeft Het woord slaat niet allereerst op alles wat in morele zin fout is in ons leven. ONJUIST Jezus en Paulus spreken over de diverse menselijke zonden, zoals dronkenschap, overspel, leugenachtig heid, alsof al deze verkeerde mense lijke handelingen op een vrij wilsbe sluit zouden berusten. Dat zou inhou den, dat als iemand iets verkeerds doet, zijn gezindheid fout is. Volgens prof. Smits is de hele mo derne psychologie en haar toepassing een afdoend bewijs voor de onjuist heid van het directe verband dat hier verondersteld wordt tussen iemands daden en zijn morele gezind heid. De bijbelschrijvers waren in dit opzicht kinderen van hun tijd. Met zijn „portie van Fikkie" wilde prof. Smits twee dingen cru afwijzen: „Allereerst geloof ik, dat Paulus in de Romeinenbrief een uitleg geeft van Genesis 3, die in het Oude Testa ment geen ogenblik bedoeld is. Bij de profeten is de doorlopende veron derstelling, dat de mens het vermo gen heeft behouden zich te bekeren. Het tweede punt, dat ik in deze term afwijs, is dat men Vestdijk niet wil begrijpen, wanneer hij in zijn De toekomst der religie zegt, dat het zijn eer te na is, dat iemand zich voor hem aan het kruis laat slaan. En hij kan dat niet aanvaarden, op grond van het feit dat hij zich geen ogenblik kan zien als een mens die eigenlijk het morele recht verspeeld zou hebben om verder te leven. Naar mijn me ning is hier weer de onrechtmatige vereenzelviging van het morele be grip schuld en het religieuze begrip zonde in het geding. (Van onze kerkredactie) BERLIJN „Gods medearbeiders zijn wij" luidt het thema voor de wereld gebedsweek 18 - 25 januari 1970. Het is ontleend aan 1 Korin- thiërs 3:9. .Hiertoe werd besloten op een ver gadering van vertegenwoordigers van het Vaticaanse secretariaat ter bevor dering van de eenheid en de afdeling voor geloofsbelijdenis en kerkorde van de Wereldraad van Kerken. Het gekozen thema wil gedachten van het Tweede Vaticaanse concilie, van de conferentie van Beiroet over ontwikkelingshulp en van de assem blee van Uppsala dichter bij de ge meenten brengen. Aan het beraad nam ook een verte genwoordiger van de Europese Evan gelische Alliantie, de Duitser Peter Schneider, deel. De alliantie pleegt al veel langer dan de Wereldraad en de Rooms-Katholieke Kerk ook een ge bedsweek voor de eenheid in januari te organiseren. De hoop werd uitgesproken, dat deze kwestie dit jaar zal kunnen worden opgelost. (Van onze correspondent) MADRID De Bijbel is in de Spaanse gevangenissen het meest ge lezen boek. Tweede op de lijst is Don Quichotte van Cervantes, gevolgd door het Rode Boekje van Mao en de boeken van Pearl Buck. Het kopen van een eigen hflis - met hypotheek - kan een stuk aantrekkelijker worden. Hoe? Door samen met uw vrouw via een der aangewezen instellingen deel te nemen aan het Premie Spaarplan. Stel dat u jaarlijks f 500,— aflost. Dan kunt u hierover een premie van 20% krijgen (maximaal f 100,—). Belastingvrij. Ideaal voor een extra aflossing. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21 t/m 59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar in komen hadden van ten hoogste f 15.000,-. Het maximum spaarbedrag is f 250,- per deelnemer per jaar en f 500,- voor een echtpaar. Vraag morgen eens nadere inlichtingen. Bouwfondsen, Banken, Boerenleenbanken, Hypotheekbanken, Levens- verzekeringmaatschappijen, Raiffeisenbanken en Spaar banken zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaarvormen van het Premie Spaar plan aanvragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting /CjSXbezits- - 'T/gS&i vorming, Postbus 51, Den Haag. (Van onze kerkredactie) HILVERSUM „Schrift en getuigenis", de vereniging van verontrusten in de Gereformeer de Kerken, heeft een tweede ge sprek gehad met het moderamen van de generale synode. De verontrusten vroegen drie zaken: een duidelijke uitspraak van de synode over de aard van het Schriftgezag; aanvaarding van de mogelijkheid van opleiding van gereformeerde predikanten aan de hogeschool van de Christelijke Gereformeer de kerken. afwijzing van de „oecumene, wel ke leidt tot te nauwe binding met niet-Schriftgetrouwe kerken, zoals de Nederlandse Hervormde kerk en de Rooms-Katholieke Kerk". Zij spraken behalve over de pre dikantsopleiding en de oecumenische diensten ook hun verontrusting uit 1 over de houding van de synode ten aanzien van de vrouw in het ambt over het gereformeerd vredesberaad en over de samenwerking in IKOR en CvK. Verder toonden zij zich verontrust over de aard-van de prediking, „waar bij soms meer de nadruk wordt ge legd op de liefde tot de mens dan op de liefde tot God, en waarbij ook tendenzen zijn waar te nemen, die gaan in de richting van het aanvaar den van de leer der algemene ver zoening". Het mededelingenblad van „Schrift en Getuigenis" zegt, „dat onze depu tatie een zodanig begrip en in begin sel ook tegemoetkomendheid by het moderamen ontmoette, dat wü met dankbaarheid in het hart de bü- eenkomst verlieten". DEN HAAG Bij de Rijkspostspaarbank was er in maart een spaaroverschot van 14 miljoen gulden (in maart 1968: 7 miljoen). In de afgelopen maand werd inge- i legd 137 miljoen (maart '68: 135 mil- joen) en opgenomen 123 miljoen j (m«-.rt '68: 128 miljoen). Het inlfö- j gerstegoed bedroeg ultimo maart 5319 miljoen gulden tegen 4964 miljoen op 1 31 ma Tri 1968. (Van onze kerkredactie) GRONINGEN Dr. J. Douma, vrijgemaakt-ge- reformeerd predikant te Brunssum en afgevaar digd naar de generale sy node die 15 april in Hoo- geveen begint, gelooft dat het nog mogelijk is, dat de breuk in zijn kerk gemeenschap geheeld wordt. Daarvoor is het nodig, dat men zich aan beide kanten beperkt tot de wortels van het con flict. In een zojuist verschenen orochure „Herinnering en verwachting" wijst hij de •veg, waarlangs de komende synode zijns inziens een ver- intwoorde poging tot herstel van de eenheid zou kunnen doen. Eerst gaat dr. Douma na. waar het in wezen om gaat in de strijd, die al jarenlang gaande was in de Gerefor meerde Kerken (vrijge maakt), maar die de laatste twee jaar naar een climax is gegroeia Deze kerken zijn in *>eroering, „niet omdat zij zich laten ringeloren door prof. Kamphuis, maar omdat de grondslagen van de kerke lijke gemeenschap in geding zijn". Kloof Hij constateert, dat de Ge reformeerde Kerken (vrijge maakt) sinds 1948 geconfron teerd zijn met een streven naar nereniging met de Gere formeerde Kerken, en dat terwijl de kloof tussen deze twee steeds groter is gewor den. Omstreeks 1960 kwamen ;r bovendien in vrijgemaak- 'e kring conflicten over de ïardhaving van de belij denis, zoals de kwestie- Telder (over het leven na de dood, antwoord 57 van de catechismus) de kwestie- Oosterhof f: over de algeme ne verzoening, Dordtse Leer regelen). Tenslotte signa leert dr. Douma de invloed van de oecumenische bewe ging. Het ging en het gaat in net conflict volgens dr. Dou ma om het zelfstandig be staansrecht van de Gerefor meerde kerken (vrijge maakt) en om de binding aan de belijdenis en aan de kerkenordening. Beding Daarom stelt hij het vol gende beding voor, op basis waarvan de synode een vre- lesDoging zou kunnen doen: 1. De onverkorte aanvaar- ting van de gereformeerde i-eliidenis overeenkomstig iet ondertekeningsformulier In concreto zal dat uit moeten komen in goedkeu- ing var de genomen beslui ten var de particuliere sy node van het zuiden van i962/1963 en van de genera le synode van 1964/1965 waarin respectievelijk de op vattingen van ds. B. Teldei en ds L E. Oosterhoff wer den veroordeeld. 2. De hartelijke verdedi ging van het zelfstandig be staansrecht van de Gerefor- neerde Kerken (vrijge maakt) Dit houdt volgens dr. Dou ma concreet in, dat de Vrij making niet slechts een „his torische" aangelegenheid is, maar in gedachtenis dient te worden gehouden als een •verk dei Heren, dat ook voor het heden van bete kenis is. Zinloos Verder houdt dit, dat sa- nensoreMng op landelijk ni veau mei de Gereformeerde «ierken in de huidige si- 'uatle zinloos is, „gelet op de •'oortgaande ontwrichting in 'eer en leven van deze ker ken, waartegen tot nu toe zowel rr.nuit haar eigen -(ring als van onze zijde te vergeefs gewaarschuwd is". 3. De loyale hantering van te Kerkenordening voor het onderlinge verkeer van de kerken. Dit ünpliceert volgens dr. Douma onder meer, dat het verband met die plaatselijke merken die zich aan de meerdere vergaderingen niets gelegen laten liggen, als verbroken moet worden resehouwd. „Waf bezielt die Kamp- nuismensen nu eigenlijk?" is een vraag die buitenstaan ders vaak stellen. Welnu. dr. Douma laat er geen twijfel over bestaan, dat zijn sympa thie ligt aan de kant van prof Kamphuis. De rustige toon van zijn brochure naakt haar geschikt voor viet-vrijgemaakten, om een beter inzicht in het conflict e krijgen Hcrinnerin" en verwachting .loor dr. J. Poinr.a. Uitgave De Vuurbaak, Groningen. <88 blz., 5,90.) Van buiten naar binnen woorden invullen die betekenen: 1. vereniging, 2. denkbeeld, 3. vertaler, 4. samenge drongen menigte, 5. jubelkreet bij de Bacchusfeesten, 6. slag, 7. deel van een fornuis, 8. nauwe, 9. vervoermid del, 10. trede, 11. eetgerei, 12. water in N. Brabant, 13. Limburgse klei, 14. wandeldreef, 15. wild zwijn, 16. aan tekening. Bij de juiste oplossing vormen de beginletters een zegswijze. OPLOSSING Horizontaal: 1. regent - are, 2. eens - order. 3. groen - eend. 4. edelen - Rla. 5. les - laster. 6. Ort - er - bode. 7. peen - kelen. 8. ere - dor - arm. 9. Nel - Erna - ei Verticaal: 1. regel - open. 2. eerder - ere. 3. gnoe - steel. 4. es - ellende. 5. none - ark o.r. 6. trens - Bern. 7. ader - tol - Aa. 9. ren - 'iedere. 8. er - dar - en - mi NED. HERV. KERK Beroepen te Oud-Alblas: P. Vermaat te Ooltgensplaat: te Berlicum (toez.): A. de Kleine te Nijemirdum: te Heerde: J. P. v. Roon te Katwijk aan Zee. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Klundert: G. Haaksma te Nieuw-Amsterdam, die be dankte voor Stadskanaal. GEREF. KERKEN (vrUgem.) Beroepbaarstelllne: kand. M. H. Slig- gers, Noorwepenstraat 80 Haarlem. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Zeist en voor Ouddorp: I A. Hoogerland te We. kendam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2