Hij sloe brand over op Israël Centraal Planbureau niet al te optimistisch Voor Lenny opent zich de nieuwe wereld Ned. Dans-Theater kwam met jubileumpremières Arie van der Voorde kan het miet laten Volleybalzege I 1E1 H^E 111 >EI)I Tape's DDR: conferentie na erkenning KRO: verkoop Ajax-kaarten was onjuist Schaakzege voor Ree en Donner „De mensen zijn erg aardig" Duys niet meer "in platen" Dutschke mocht Frankriik niet in 9 DINSDAG 1 APRIL 1969 Huib Goudriaan „Ik heb nog nooit een brand overgeslagen", zegt Nederlands oudste brandweerman niet zon der melancholie. Hij had be6t nog een poosje bij de brandweer willen blijven, maar nam toch afscheid: de 75-jarige A. van der Voorde wordt wat moeilijk ter been. De voormalige brandmeester: „De burgemeester had me ook nog wel willen hebben, hoor!" Zijn vrouw: „Het viel niet mee voor mijn man, er mee op te houden." Arie zoals ze hem in zijn woonplaats gemeenzaam noe men is bijna 45 jaar actief brandweerman geweest. Hij werd geboren in Den Briel, maar woont nu al 46 jaar in Oude Tonge, waar hij kapper was en nog steeds een advertentiebu reau heeft. Hij wijst naar de schrijfma chine, die staat in de slaapka mer van de bejaarden woning, die het echtpaar pas heeft be trokken. Een schrijfmachine, die Van der Voorde ook gebruikt om de berichten te tikken voor on ze krant; hij is nog steeds cor respondent. Slungenbewanrtler De heer Van der Voorde begon zijn loopbaan bij de brandweer als „slan genbewaarder". Wat dat inhoudt? „Ik moest opletten, dat het publiek bij het blussen niet aan de slangen zat. Natuurlijk, deed ik dat niet alleen; en we hadden ook een stok om de mensen op een afstand te houden. De stokken werden ook gebruikt om „in een gleuf aan weerskanten van de pomp te doen". De brandweer van de jaren twintig had een pomp, die met de hand moest worden be diend. „En alle spuitgasten, behalve zij, die moesten blussen, pompten", zegt Van der Voorde, die lachend voordoet hoe dat ging. Het verschil met nu was ook dat de vierwielige brandweerwagen door een paard werd getrokken. „We had den toen ook geen uniform, of een helm, en iedereen liep zo van zijn werk weg naar de brand. Er waren zo'n veertig, vijftig mensen bij het korps. Ik kan natuurlijk een hoop bran den, die ik heb meegemaakt opnoe men: in boerensteeën in woningen EX-BRANDMEESTER A. VAN DER VOORDE: pompen, pom pen, pompen en schoorsteenbranden. De zwaarste brand, die is geweest, was in" Oolt- gensplaat. Er stonden vier schuren in brand, maar toen hadden we al een auto". Uleerijden in Dordt In 1953, na de watersnoodramp, werden de heer en mevrouw Van der Voorde geëvacueerd naar Dordrecht. De inmiddels tot brandmeester ge promoveerde Oude-Tongenaar maak te kennis met zijn collega's en reed mee naar elke brand, die zijn tijde lijke woonplaats teisterde. „Ik ging eerst een praatje maken, en later mocht ik steeds mee." Me vrouw Van der Voorde: „Hij is kap per geweest, dus kon wel z'n prevele ment je maken!" Na de oorlog kreeg de brandweer een nieuwe spuit. „We hebben toen ook uitgaansuniformen gekregen, en de laatste jaren maakten we 's zo- mers een plezierritje. Ik haalde altijd elke maand de centen op voor de' uitgaansdag." Hij hield ook de nieuwe spuit schoon. „Ik poetste elke maandag zo, dat de brandweerinspectie er groots op was: ik kreeg altijd een compli mentje. Klimmen, dat heb ik de laatste tijd niet meer gedaan. Ik ben geen twin tig meer!" Berustend klinkt het: M't Was een plezierige tijd, hoor, maar ja 't is voorbij. Van de ouwe ploeg ben ik alleen overgebleven." Verzetje Van der Voorde laat zijn on derscheidingen zien: de medail le voor 40 jaar trouwe dienst, en die van het ereburgerschap van Oude Tonge. Hij was een man, die de handen uit de mouwen stak voor de gemeenschap, waar in hij leeft. Mevrouw: „Hij is ook ere-voorzitter van de muziek ge weest." Veel werk moest hij aan de kant zetten. Hij heeft ook geen kapperswinkel meer, maar wèl knipt en scheert hij nog „voor een verzetje." Het kijken naar branden wil hij evenmin opgeven. Hij hoopt er nu op zijn brommer heen te gaan, als correspondent van on ze krant. Arie van der Voorde kan het niet laten. Tage Lillianstrand, de door Nederland zwerven de Deen, pleegt 's mid dags een dutje te doen. Onze fotograaf betrapte hem ergens in Zeeland: het deurtje van zijn rijdende woning open om de voorjaarszon binnen te laten. „Sunnyboy", de St. Bernhard, die 0e mini-huifkar trekt, lag achterin, de heer Lillianstrand voorin. De 56- jarige ex-onderwijzer hield in 1952 op mei werken en „verkoos de vrijheid". Sindsdien zwerft hij met zijn honde- kftr door de wereld. Hij zag Perzië, Turkije, India en alle Europese landen, behalve Al banië, waar hij niet werd toegelaten. In India werd hij boeddhist. Als Lillianstrand niet onderweg is, woont hij in Calais. Rectificatie In het interview niet ds. Faber van Ouwerkerk (Sch.D.), dat zaterdag werd gepubliceerd, heeft een zetfout ons parten gespeeld. Zoals de meeste lezers wel zullen hebben begrepen moet het niet zijn „de 67-jarige pastoor is blij met de eenheid van j het kerkelijk leven", maar de 67-jari- ge pastor (herder) is blij... Ondernemers boos over beslissing minimumbroodprij s DEN HAAG De federatie van het katholiek en christelijk onderne- mersverbond in het midden- en kleinbedrijf is verontwaardigd over de beslissing van de staatssecretaris van economische zaken over de mini- mumlbroodprijs. Deze bewindsman is na een onderzoek tot de conclusie ge komen, dat het invoeren van een mi mimum broodprijs ongewenst is. Het bestuur heeft zijn ontstemming kenbaar gemaakt in twee telegram men aan de staatssecretaris en aan de voorzitter van de Tweede Kamer. OOST-BERLIJN De Oostduitse Staatsraad heeft gisteren een resolu tie aangenomen, waarin wordt ge zegd, dat een Europese veilig heidsconferentie zou kunnen bijdra gen tot een akkoord tussen Oost-Duitsland en West-Duitsland over vermindering van de onderlinge spanningen. De raad doet een beroep op West-Duitsland deel te nemen aan een voorbereidende bijeenkomst voor een dergelijke conferentie, die is voorgesteld op de recente bijeen komst van de landen van het Warschaupact in Boedapest. De con ferentie zou vooraf moeten worden gegaan door erkenning van de DDR. SNEEK Het Nederlands heren- volleybalteam heeft maandagavond in Sneek een overwinning in vier sets op de ploeg van Israël behaald. De setstanden waren 1614, 159, 13—15 en 15—3. De ongeveer duizend toeschouwers hebben geen grote wedstrijd gezien. Nederland was technisch zeer be kwaam, maar de smashkracht van de ploeg was te gering. In de Oranjefor matie kwamen spelverdeler Geert Trompetter, Hans Jansen en Johnny Groen tot aanvaardbare verrichtin gen. De eerste set, door Nederland met 1614 gewonnen, bracht de nodige spanning. Daarna kregen de gasten weinig kansen. Met 15—9 kwam een overwinning van Oranje in zicht. Een verslapping in de derde set maakte dat de ontmoeting toch nog langer duurde, dan aanvankelijk werd ver wacht. Met 15—13 ging de zege naar Israël. In de vierde set werden de bezoekers volkomen overspeeld (15—3). Bij Israël waren aanvoerder Mosje Liechtenthal en Krapowski de enige op de voorgrond tredende spelers. HILVERSUM De KRO-Ieiding heeft meegedeeld dat men de „kaar- teactie" voor de Europacupwedstrijd Spartak Ajax die haar afdeling propaganda eigener beweging had op gezet, afkeurt. De betreffende perso nen die deze kaartenstunt op touw hebben gezet, hebben een terechtwij zing gekregen, zo bericht de Volks krant. „Wanneer wij eerder waren inge licht, hadden wij geen toestemming gegeven voor deze kaartverkoop", al dus de KRO- directie. Overigens blijkt de animo voor de KRO- voetbalkaartjes niet groot te zijn. Het ziet er naar uit dat de kaart jesactie een verlies gaat opleveren voor de omroepvereniging, temeer daar de advertenties in de kranten in samenwerking met enkele reisbu reaus uiteraard veel kosten met zich hebben meegebracht. LEEUWARDEN Titelhouder Hans Ree en de nieuwe snelschaak kampioen van Nederland Jan Hein Donner hebben in eerste zitting hun Nederlands schaakkampioenschap in partijen uit de openingsronde van het Leeuwarden tot wist gevoerd. Ree won met Zwart van Etmans en Donner eveneens met zwart van Piket. De uitslagen zijn: LangewegTim man V«Vt, EtmansRee 01. Kuy- persScholl ViVa, ZuidemaVan Baarle - afgebroken, PiketDonner 01, De RuiterKramer - afgebro ken. BRUSSEL De nieuwe algemeen se cretaris van de internationale wielerfede ratie (UCI) is de Pooi Michael Jekiel, die tot nu toe vlce-voorzltter was van deze organisatie. Jekiel volgt Rene Chesal op. die voor de functie van secretaris had bedankt. De UCI besloot tijdens de te Brussel gehouden vergadering tevens een uniebureau in te richten in Gonève. LONDEN In de eerste divisie van de Engelse league zijn maandagavond drie wedstrijden begonnen en slechts twee vol tooid. De ontmoeting tussen Burnley en Sunderland werd na de rust niet hervat wegens een sneeuwstorm die voetballen onmogelijk maakte. Burnley had op' dat moment een voorsprong van 1—0. De resultaten van de andere wedstrijden zijn: Liverpool Arsenal 1—1, Nottingham Fo rest Manchester United 01. (Door onze economische medewerker) HET Centraal Planbureau heeft zijn licht laten schijnen over onze economie. Het heeft de ontwikkeling van de prijzen, de consumptie en de besparingen geschetst en zelfs zijn gedachten over het volgende jaar laten gaan. optimistisch over. Het was daar niet al te Hoe is de gang van zaken tot nu toe geweest? En wat zit er volgens het Centraal Planbureau nog in het vat? Prijzen Het gevoeligste onderdeel van onze economie zijn de prijzen. Van 15 de cember tot 15 februari zijn de kosten van levensonderhoud met bijna 47a procent gestegen. De oorzaken zijn ook bekend: de BTW, rekenfouten bij de berekening van die BTW, hogere kosten voor medische verzorging, ho gere overheidstarieven, duurder ro ken, dat alles en nog meer heeft de prijzen opgedreven. De cijfers tot 15 maart zijn nog niet bekend; sommigen verwachten een verdere stijging tot circa 4 3/4 procent. Het Centraal Planbureau verwacht een totale stijging over 1969 van de kosten van levensonderhoud van 57ï procent. Dat is dus nogal optimistisch, gezien de stijging tot nu toe. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het Consumenten Contactorgaan het over een stijging van 7 procent heeft, ter wijl het NVV op 77a procent prikt. Het hangt allemaal van de tegen krachten af: van de prijsdiscipline, de concurrentie, de kostenontwikke ling, het overheidsoptreden. W erkloosheid Ontwikkelen de prijzen zich on gunstig, van de arbeidsmarkt kan dat bepaald niet gezegd worden. De werkgelegenheid heeft zich beter ontwikkeld dan verwacht werd. Eind januari was het totaal aantal werklo ze mannen 65,100 tegen 103.400 een jaar ervoor. Eind februari zaten wij op 63.300 tegen 93.600 op het eind van februari 1968. Dat maakt dus eind februari een verschil uit van 30.000 mensen. Minstens zo belangrijk is nog dat de vraag naar arbeidskrachten ook toenneemt: eind februari was er een vraag naar 55.500 mannen tegen 36.400 een jaar ervoor. (Het doet even vreemd aan dat er enerzijds een werkloosheid is van 63.800 mannen en toch een vraag naar 55.500 mannen; de verklaring is dat vraag en aanbod van de beroepen uit elkaar lopen en dat er vraag in het westen van het land kan zijn en juist aanbod in het noorden. En daar wij niet met stenen te maken hebben die gemakkelijk te verschuiven zijn. maar met mensen die aan hun woon plaats gehecht zijn, is dit soort te genstellingen heel verklaarbaar.) En nu de verwachting voor geheel 1969. Het Centraal Planbureau trekt de gunstige lijn door. In 1968 was de werkloosheid gemiddeld 81.000 man en dit jaar zal zij gemiddeld 55.000 man zijn. In en uitvoer Voor het dagelijkse leven beroert de handel met het buitenland ons niet zo; toch is hij van grote beteke nis voor onze economie. Voeren wij namelijk in verhouding tot onze uitvoer te veel in en blijven ,ook de andere inkomsten uit het buiten land te gering, dan zullen wij met goud en deviezen moeten betalen. En die nationale spaarpot mag niet te klein worden. 99 99 (Van onze radio- en tv-rcdactie) HILVERSUM Door een enkel goed-bedoeld zinnetje: „Ik heb me zelf ontdekt" en door haar terugge trokkenheid bij de opgewonden prijsuitreiking in Madrid, toen zij de felicitatiekussen van Massiel voorbij liet gaan, heeft Lenny Kuhr zich bij sommige mensen anders gepresen teerd, dan zij in werkelijkheid is. Verlegenheid en verstrooidheid werden aangezien voor een flinke do sis zelfverzekerdheid die aan ver waandheid grenst en toch is Lenny alleen maar een gelukkig meisje, dat nu eindelijk de zecr-begeerde „nieu we wereld" voor zich ziet opengaan. Ze is gewoon niet uitbundig van nature, een beetje veel in zichzelf gekeerd, de dingen gaan gemakkelijk langs haar heen. De succesvolle avond in Scheveningen leek haar na afloop een niet-werkelijk-beleefde droom: in Madrid was het al niet anders, Zij sprong bij haar tweede optre den niet luchtig en volop genietend uil de coulissen, ze was helemaal op nieuw toeschouwster bij de middel eeuwse troubadour. „Ontdekt" Maar de werkelijkheid kwam toch: er was direct een hooggestemde ont vangst voor de Madrileense radio, in een studio vol publiek dat haar, evenals de andere winnaressen, har telijk toejuichte. Een bekende Spaanse criticus preès haar liedje in zijn krant als „verreweg het beste" en... er kwamen aanbiedingen voor tv-optreden in Frankrijk, Zwitser land en andere Eurovisielanden Overweldigend voor Lenny, die met ijzeren doorzettingskracht zichzelf zover heeft gebracht. En daarom kan ze zeggen: ,Ik ben niet ontdekt, ik heb mezelf ontdekt". Ze bedoelt er niets anders mee dan de simpele waarheid. Maar nu zegt ze erbij: „De mensen zijn erg aardig voor me". Nooit heeft een voortvarende ta lentenjager of producer haar ergens horen zingen, waarna hij dacht: hier is mijn grote ster. Lenny Kuhr heeft zelf gestreefd naar een carrière als chansonnièrc en misschien krijgt ze die nu, want een Songfestivaloverwinning is heel fijn, maar houdt beslist geen garanties in. Er zullen uitnodigingen komen van tv-optreden in het buitenland tot het openen van een boetiekje in het bin nenland, maar met dat al wordt geen echte carrière opgebouwd, als er niets tegenover staat. Lenny heeft altijd veel gehouden van het liedje-bij-de-gitaar. Op haar tiende verjaardag kreeg zij die gitaar en sindsdien zingt ze erbij: thuis, op schoolavonden, zo eens hier en daar Verder kwam ze in het begin niet. Zc- werd verkoopster in een platenwin kel, maar ook dat hielp niet. Daarom ging ze op eigen initiatief naar een muziekbeurs en naar de Werkwinkel van Nico Knapper en liet daar eenvoudig horen, wat ze kon. Moeilijk Inderdaad „ontdekte ze daarmee zichzelf", want wie toeluisterde be greep, dat Lenny iets kon. 't Was eerst een moeilijke tijd, die al. haar spaargeld en meer, opslokte. Maar ze kwam er. Nico Knapper werd haar artistieke raadgever. Herman van Veen nam haar op in zijn cabaret groep, en zo leert ze nu langzaamaan wat het is om op de planken te staan Nederland heeft haar pas in Sche veningen op de nationale finale „ont dekt", toen Lenny pas die „nieuw< wereld van de show" was binnenge glipt en het succes in Madrid heef haar een stevige steun in de rug ge geven. Aan Lenny is het nu, dit alles te honoreren en wie zou haar dat niet van harte gunnen? In eigen land beginnen de omroe pen erom te vechten, haar voor mi crofoon en camera te krijgen, Lenny „is" iemand in de hachelijke show-biz. Laten we hopen, dat ze dat blijft Met haar 19 jaren heeft ze mogelijk een grote toekomst voor zich. In de eerste twee maanden van dit jaar steeg de invoer, vergeleken met dezelfde maanden van vorig jaar, met bijna 7V* pt. en de uitvoer met bijna 117a pet. Toch lijkt het gunsti ger dan net is In januari was de invoer namelijk gelijk gebleven, maar in februari was hij niet minder dan 177a pet. gestegen Het hangt er dus helemaal van af hoe de invoer zich in de verdere maanden zal ontwikkelen. Naarmate de binnenlandse koopkracht stijgt en de produktie dit tempo niet bijhoudt, zal er meer in het buitenland gekocht worden. En als de uitvoer niet vol doende wordt opgedreven, zal onze deviezenpot kleiner worden. Het Centraal Planbureau ziet het niet' zo somber in. Onze uitvoer zal 10 pet. stijgen en onze invoer 87a pet Het eindresultaat van alle inkomsten en uitgaven zal zijn, dat het saldo van de betalingsbalans in 1969 tot ƒ300 miljoen zal stijgen, hetgeen 50 miljoen meer is dan in 1968. Besparingen Het ziet er nog niet naar uit dat er behoorlijk meer gespaard wordt dan verleden jaar. Bij de bondsspaarban ken is in de eerste twee maanden ƒ132 miljoen gespaard tegen ƒ114 miljoen een jaar ervoor. Hier staat tegenover dat bij de Rijkspostspaar bank de besparingen zakten van 116 miljoen in 1968 tot ƒ56 miljoen in 1969 (twee maanden). Het is mogelijk dat de teruggang bij de RPS te wijten is aan de in januari bij de postgirodienst inge voerde rente- en beleggingsrekening. Het Centraal Planbureau verwacht dat het totaal aan besparingen dit jaar wel zal oplopen (van 21 tot 217» pet. van het nationale inkomen). Rente Nog een enkel woord over het ren dement, de opbrengst," van obligaties. De rente is duidelijk aan het stijgen en daarmee ook het rendement. Er moeten al weer eersteklas leningen van 7 pet. worden uitgegeven, en minder bekende instellingen moeten 77a pet. bieden. Dat moet echter weer doorwerken op de bouwkosten en dus op de koopsommen en huren van de wonin gen. Voor de Deleggers een gunstige, maar voor vele anderen een minder gunstige ontwikkeling. Prinses Irene is gisteren van Schip hol vertrokken naar Madrid, waar zij nu de Spaanse autoriteiten geen gastvrijheid meer willen verle nen aan haar echtgenoot prins Karei Hugo orde op zaken moet stellen voor haar verhuizing uit de Spaanse hoofdstad. Harkarvy met beweging, Butler met spanning ROTTERDAM Van zijn jubi leum-repertoire bracht het nu tien jaar bestaande Nederlands Dans-The- ater maandagavond twee premières naar de Rotterdamse Schouwburg: „Aswingto" van Benjamin Harkarvy op de Konzertmusik opus 50 van Paul Hindemith en „Now" van John Butler op Fünf Setze für Streich- kwartett, opus 5 van Anton Webern. De muziek niet als kwartet, zoals de naam aangeeft, maar in bewerking voor strijkorkest. En hoewel „Screenplay" van Job Sanders reeds lang repertoire heeft, bevatte ook dit ballet een première, en wel in de muzikale begeleiding. Want die werd ditmaal verzorgd door een speciaal daartoe samengestelde jazz-groep. Ondanks de nogal kryptisch aan doende naam is „Aswingto" een pro bleemloos muziekballet Zoals te ver- De jongleur met de Nederlandse taal, Seth Gaaikema. is gisteren van Schiphol vertrokken voor een grote toernee door de Verenigde Staten waar hij Nederlandse verenigingen zal bezoeken en ongetwijfeld zal de ontmoeting met deze taalvirtuoos de verengelsing in de taal voorlopig wal tegenhouden. Na Noord-Amerika vervolgt Seth Gaaikema zijn kruis- tocht in Centraal- en Zuid-Amerika. wachten van Harkarvy licht van aard, soms heel poëtisch en altijd muzikaal. Ook met mooie beweging. En Harkarvy heeft de toeschou wers laten zien, dat er zelfs met Hin demith als begeleiding „swing" is te vinden. Mits men daarbij niet denkt aan de thans gangbare betekenis van dit woord en, uiteraard, als de chore ograaf in staat is, dat element er uit te halen. Harkarvy heeft er een heel aan trekkelijke vondst mee gebracht, nog eens extra versterkt door het decor van Franz Deckwitz, dat, simpel tot het uiterste, met twee Latijnse zeilen tegen een hemelsblauw achterdoek wijdheid, en vooral vaart aangaf. Ten opzichte van „Aswingto" is Butlers „Now" veel statischer. Dit duet, gedanst door Marian Sarstadt en Gérard Lemaitre is in hoge mate geladen, en daarbij van een gespan nen gestyleerdheid dat de toeschou wer vaak eerder aan sculptuur dan aan dans denkt. Er is van nature een spanning tus sen het werk van de choreograaf en de dansers waarvan hij voor zijn werk gebruik maakt: de taal van de danser is die van de beweging. Het werk van de chroeograaf is met die beweging te komen tot „beeldhouw werk in levend materiaal". Welnu, die spanning hebben Butler en de beide dansers in „Now" hoog opge voerd. Het resultaat is boeiend. HANS W. LEDEBOER HEEMSTEDE Willem Duys is ;een directeur van do kleine, zich op klassieke werken toeleggende, platen- "naatschaopij Iranian meer De Bo- •/ema in Heemstede heeft de gehele nroduktie, tie twee procent van de Nederlandse mark* verzorgde, overge nomen. De achtergrond van de over name rijn financiële problemen bij Iramac. De Iramac was opgericht door de zakenman J. Samama uit Laren die Willem Duys als directeur in d'nnst nam. Wat Duys's toekomstplannen zijn is niet bekend. De platenbranche zal hem wel niet loslaten Veel zal afhan gen van te nlannen van de AVRO met Duys, die zouden neerkomen op meer uitzendingen van de rubriek Voor De Vuist Weg. CALAIS Frankrijk heeft de Westduitse studentenleider Rudi Dutsehke de doorreis naar de Bondsrepubliek geweigerd, toen hij zondae met eer •<*orhoot uit Onver in "•q'a'c ennkwam Dut.sehke. dip nog hercfpllende is 'an een vorig iaar april op hem ge nieeede mnordaans'ag, werd acht uur vastgehouden op een politiebureau en daarna op grond van een eerder ver bod tot betreding van Frans grondge bied naar Dover teruggestuurd. Dutschke heeft enige tijd in de Ierse republiek vertoefd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9