Zaterdag 12 april gaat Jeugdmuseum open Eu Raadsleden willen samen niet langer vergaderen Peter Stuyvesant alles £9 Bemiddeling hoogste provinciale gezag gevraagd door raadslid In panel van Ydo aan de Hooglandse Kerkgracht TUIN SUPERMARKT Vlieland Orgelconcert Wim v. d. Panne in Zuiderkerk Gemeenschappelijke Avondmaalsviering Colourform Lammenschansweg vraagt om spoedige en afdoende maatregelen Bom in Benthuizen gebarsten SGP en wethouders eensgezind Sint Jansfanfare gaf uitvoering Asfaltering ijksweg ...méér in de breedte Peter Stuyvesant nü 25 King Size dus 5 méérvoor f 1.75 ...méér in de lengte de nieuwe "gouden" Peter Stuyvesant Luxury Length (véél langer dan King Size) 20 voort 1.75 (7 geniet zoveel méér! VOORSCHOTEN ORGANISEERT TOONSCHAAL '69 ZOETERWOUDE GEMEENTE NIEUWE LEIDSE COURANT 3 DINSDAG 1 APRIL 1969 Binnenkort zal Leiden weer een nieuw museum rijker zijn. Dat zal een museum zijn met een heel apart karakter: een Jeugdmuseum. Het plan voor de inrichting van een jeugdmuseum is alweer enige jaren oud. Het initiatief werd indertijd genomen door dr. H. C. Blöte, oud-onderdi recteur van het Museum voor Natuurlijke Historie en bestuurslid van de Leidse Jeugd Actie. Nu de L.J.A. de beschikking heeft gekregen over het pand IJdo aan de Hooglandse Kerkgracht, is de noodzakelijke ex positieruimte voor het museum gevonden. Op zaterdag 12 april zal het Jeugdmuseum om 10.00 uur geopend worden. De organisatie van het museum is in handen van een aantal jongelui, die zelf het museum zullen inrichten en het materiaal verzamelen, restaureren en tentoonstellen. Dat materiaal bestaat uit „Spulletjes grootmoeders tijd". Het gaat de museumstaf om voorwerpen die misschien niet echt antiek zijn, maar nu toch niet meer gemaakt en gebruikt worden. Het gaat met name om gewone gebruiks voorwerpen uit de oude tijd, zoais de stoof, de olielamp, de kwispedoor. Een aantal van deze oude spul letjes is door de jongelui verzameld maar een verdere uitbreiding van het materiaal is zeer welkom. Van- hun oproep aan de Leidse bevolking: Gooi uw oude spulletjes niet voor de kraakwagen of laat ze niet er gens op zolder staan, maar stel ze ter beschikking van het Jeugd museum. U kunt ze schenken aan het museum, maar ook in bruikleen afstaan. Een berichtje aan het se cretariaat van de LJA gevestigd in het stadhuis, is voldoende. Als er jongelui zijn (van 14-20 jaar), die graag willen meewerken aan het museum, dan kunnen zij zich ook in verbinding stellen het het LJA. Voorlopig zal het Jeugdmuseum, met ingang van 12 april, geopend zijn op iedere zaterdag van 10.00 12.00 uur en van 14.0016.00 uur. De toegangsprijs bedraagt f 0,50. Bij het museum zullen ook „Jeugd- VOOR bloemzaden (230 soorten), ZAAD groente/kruidenzaden, gras zaden in 7 soorten, kweek- turfpotjes, broeibakken en -kastjes, vaste planten, heesters, bolbegonia's, dahlia's, gladiolen en fre sia's teveel om op te noemen. MEST Koemest, gemalen, ge droogd; strooien water en klaarSpeciale kunst- mesten, o.a. voor rozen, Compost voor grondver betering. Kalk. GE- Harken, spaden, kruiwa- REED- gens, hand- en motor- SCHAP maaiers in grote keuze; modern gereedschap voor liefhebbers ADVIES door ervaren vakmensen. weet r heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (01710) LEIDEN Maandag 7 april (Tweede Paasdag) geeft de orga nist Wim van der Panne uit Voor burg een concert op het nieuwe orgel van de Zuiderkerk aan de ,ammenschansweg. Het concert, dat om half acht be gint wordt geopend met de bekende Fantasie over „Daar juicht een toon" van Jan Zwart. Van Bach worden het irgelkoraal „Ach bleib bei uns, Herr fesu Christ" en het Preludium in a espeeld. Van de Engelse componist ohn Stanley hoort men Trumpet vo- untary en van de huidige leermees- er van Wim van der Panne, de Pa- ijse organist Jean Langlais, speelt dj Pasticcio. Ook wordt uitgevoerd het „Andan- ino'' van Franck. Deze avond kan nen ook kennismaken met enkele oraalbewerkingen van Amerikaanse emint" en gezang 67 uit de 102 ge- emint" en gezang 67 uit de 102 ge angen in een bewerking van Seth lingham, een hedendaags Ameri- aans componist. Wim van der Panne besluit met •n Pastorale van Micheelsen en de occata over Psalm 87 van Jan v.d. terg. De toegang is vrij. LEIDEN Op Goede Vrijdagavond al als vrucht van de gevonden sa- nenwerking in de Doopsgezinde kerk iet heilig avondmaal samen met de emonstranten worden gevierd. De laatselijke Doopsgezinde predikant, s. H. van Bilderbeek, hoopt in deze ienst voor te gaan. Op Paaszondag- ïorgen, komt men samen in de Re- ïonstrantse kerk, waarbij het Doops- ezind kerkkoor, medewerking ver ent. Beide predikanten zullen dan oorgaan. museumkaarten" a f 1,50 verkrijg baar zijn. Van de nieuwe ruimte van het jeugdmuseum zal ook de groep Colourform profiteren. Voor men sen, die graag willen tekenen, schil deren of boetseren bestaat daarvoor iedere donderdagavond de gelegen heid. Onder leiding van de leden van de groep Colourform zal ieder zijn creativiteit kunnen botvieren. Deze avonden beginnen om 20.00 uur in het LJA-gebouw aan de Hooglandse Kerkgracht. De toe gangsprijs bedraagt f 1,Belang stellenden kunnen zich wenden tot H. Hollebeek, Vivaldistraat 10. Reeds op zaterdag 5 april om 15.00 uur zal in de zaal van het Jeugd museum een expositie van de groep „Colourform" worden geopend. Deze expositie is verder te bezichtigen op maandag- en woensdagavond van 20.0022.00 uur en zaterdagmiddag Van 14.0017.00 uur. LEIDEN Ondanks de bezorgde uitlatingen van de wethouder voor de bedrijven en voor het verkeer bij de begrotingsbehandeling voor 1969 betreffende de verkeersveiligheid van schoolkinderen op de Lammen schansweg zijn daarvoor nog steeds geen voorzieningen getroffen, zo schrijven de raadsleden Ham en Lij- ten aan het college van B. en W. „Is het college niet met onderge tekenden van mening dat de toe stand aldaar speciaal voor school gaande kinderen en ouden van dagen zeer gevaarlijk is, en door toene ming van het verkeer steeds gevaar lijker wordt? Is het college niet van mening dat op zeer korte termijn afdoende maat regelen getroffen dienen te worden? Kan het college meedelen welke maatregelen het aldaar denkt te nemen?" (Van een onzer redakteuren) BENTHUIZEN De gemeenteraad van Benthuizen zal alleen nog maar de spoedeisende onderwerpen in spaarzame vergaderingen behan delen. Voor de rest is vergaderen taboe. Het hoogste provinciale gezag, de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, zal zich in gaan zetten om de politieke partijen in Benthuizense raad weer tot elkaar te brengen. Het is beslist niet denkbeeldig, dat er in Benthuizen een rege ringscommissaris benoemd zal worden. Een verklaring van het SGP- raadslid A. Voorwinden aan het be gin van de vergadering gisteravond betekende weer een geheel nieuwe politieke ontwikkeling in Benthui zen. Directe aanleiding tot het zeer ontstemde relaas van de heer Voor winden, was een fikse vragenlijst van het raadslid Jos van der Eyk (gemeentebel.) aan het college van B en W. Zoals bekend is de heer Van der Eijk eerst wethouder geweest, maar omdat de raad dat na heel wat omwegen wilde, werden er twee nieuwe wethouders gekozen. De he ren Zonnevel (PvdA) en Van der Eijk gingen en de twee raadsleden D. van Soest (arb.partij) en A-. van Noort (AR/CHU) kwamen als wet houder. geen manier Vorige vergadering legde de so cialist Zonneveld de beide wethou ders en in het bijzonder de heer Van Noort het vuur aan de sche nen. Dat ging zelfs zo nauwge zet, dat de vergadering traag voortkabbelde. Totdat de heer Voorwinden in woede ontstak: „dat is geen manier van vergaderen"! riep hij uit. En nu stuurde de andere oud wethouder een flinke vragenlijst. Dat maakte de maat van de SGP- fractie vol. Naar gisteravond bleek, werd toen overleg gepleegd tussen die fractie en de twee huidige wet houders. Dat resulteerde in de ver klaring van de heer Voorwinden. „In de vergadering van 24 febr. jl. heb ik al gezegd, dat de politieke hemel eerst moet zijn opgeklaard voor we verder vergaderen. Toch is die vergadering doorgezet tegen myn zin in. De vragenlijst van het geachte raadslid Van der Eyk heeft nu wel aangetoond dat er helemaal geen betere verstandhouding in deze raad is gekomen". geen heil De heer Voorwinden vervolgde voor een met open mond luisterende publieke tribune: „men wil beslist niet samenwerken. Deze zaak, ik noem het een zeer ernstige zaak, moet eerst in het reine worden ge bracht. Toen volgde de aankondiging, die velen nog uren lang deed nakaar ten: „Daarom hebben de raadsleden J- W. Gommerse (SGP), D. van ADVERTENTIE I MATRASSEN 1 I LEDIKANTEN 1 Grote keuze - Lage prijzen Haarlemmerstraat in i Wethouder A. van Noort: „met SGP mee" Soest, A. van Noort en ondergete kende besloten om de bemiddeling van de heer Commissaris der Ko ningin in te roepen. Wij zien geen heil meer in onderling overleg". De heer Voorwinden vroeg (uiter aard) ook uitstel van de vergadering tot een nader te bepalen tijdstip. Alleen aan dringende zaken wilde hij graag zijn medewerking verle nen. Burgemeester I. J. P. Keijzer, die de touwtjes extra strak in han den hield en zeer summiere gelegen heid gaf tot discussie, gaf het woord voor enkele ogenblikken aan de heer Zonneveld. Deze was verontwaar digd. met groots „Het is vreemd, dat vragen van een raadslid aanleiding zijn tot deze handeling. Het blijkt dat de meerderheid van de raad wel met elkaar kan omgaan. Waar dit raadslid het meest, gebelgd over was: „men heeft het niet nodig ge acht om de gehele raad te raad plegen over dit besluit- Ik noem dit bepaald geen grootse bijdrage". De vergadering werd kort daarop ggsloten. zonder dat de voorzitter het raadslid De Vrij (Chr. Prog. Partij) het woord had verleend. Deze had nog iets op het hart. „Lie ver niet nu", zei de burgemeester. Na afloop verklaarde de heer P. de Vrij M.zn. tegenover ons: „Ik, wilde het woord, om te verklaren, Academische examens LEIDEN. 31 maait Geslaagd: kand. ex. pedagogiek: mej. N H Velders (Voor burg). de heren D Boekkooi (Oegstgeest), W W M Dwarskaslng (Leiden); kand. ex. psychologie: mevr E G Kooijman-Lind- hout (Den Haag), de heren A Harkes (Rijswijk). M H v d Poll (Bodegraven), J v d Linden (Den Haag), P J J Zegveld (Roosendaal). P A J M van Noort (Lei den), A N F van Egmond (Den Haag); doet .ex. psychologie: mej. M C Gall (Den Haag), de heren J E J Wagenborg (Lei den) R C J Pino (Leidschendam) mej. J M Groenenberg (Schiedam). dat ik me niet zomaar in een hokje wil laten drukken. Ik heb zo juist de heer Voorwinden te verstaan ge geven, dat hij hiermee niet juist ge handeld heeft. Ik heb hem gezegd: „je maakt het vuur alleen nog maar erger. Hier bereik je niets mee." onzin Burgemeester Keijzer zei na af loop onder meer: „de gemeenteraad heeft zichzelf hiermee een brevet nav onvermogen gegeven". Verder gaf hij geen officieel commentaar. Op de publieke tribune werden me ningen gehoord van „wat is dit nu voor onzin?" tot „eindelijk". Uiteraard was de Commissaris der Koningin niet bereid tot enig commentaar, omdat het hier een persoonlijke zaak betreft. Als er openlijke kritiek was uitgeoefend op burgemeester Keijzer, of als deze zich zou hebben schuldig gemaakt aan wangedrag, zou de zaak anders liggen. Mr. Klaasesz zal de raads leden naar alle waarschijnlijkheid binnenkort horen. In de persoon lijke sfeer. ZOETERWOUDE Na de vele triomfen, die de Sint Jansfanfare de afgelopen tyd heeft behaald, kregen de bewoners van Zoeterwoude de ge legenheid weer eens te luisteren naar de muzikale prestaties van hun plaatsgenoten. Het Don Boscohuis was echter maar matig bezet. Er werd een gevarieerd programma ge bracht. Voorzitter J. Straathof vertelde, hoe moeilijk het is voor een kleine vereniging als de Sint Jansfanfare om het hoofd boven water te houden. De leden doen er veel aan. Ze betalen niet alleen een hoge contributie, maar voeren ook acties in oud ijzer en lompen om de kas te spekken. De aanschaf van uniformen zal voorlo pig nog wel een wensdroom blijven. De uitvoering werd begonnen met de Geuzen in de Bommelerwaard van Gerard Boedijn, een nummer, waar mee men ook op de concoursen veel succes heeft geoogst. Verder waren er nummers als Trumpet Fiësta en Amboss Polka. Na de pauze vervolg de de drumband met de Mars Disci pline en Heimliche Liebe. Dirigent Jan Mey moest na afloop een toegift geven en dat deed hij met „Rymbazello" van Abel-Jaroc. Toen volgde nog een gezellig samenzijn met het duo Slingerland. n DEN HAAG De hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zuid-Holland deelde ons mee, dat in verband met asfaiterings- werkzaamheden op de westelijke rij baan en vluchtstrook van de weg AmsterdamDen Haag tussen km 13.500 (brug over de Oude Rijn te Leiderdorp) en km 27,350 (verkeers plein Leidschendam) tijdens de werkuren dagelijks over enige af stand een gedeelte van één der rij stroken of van de vluchtstrook voor het verkeer zal worden afgezet. Het wegvlak ligt in de gemeenten Lei derdorp, Leiden, Zoeterwoude en Leidschendam. Tijdens de afzetting van een ge deelte van een rijstrook of vlucht strook zullen op de rijbaan bij na dering van het afgesloten gedeelte tot voorbij dat gedeelte de volgende tijdelijke verkeersmaatregelen gel den; a. afpellende inaxiniumsnelhedcn van 90 en 70 km per uur; b. een inliaalverbod. Buiten de werkuren zullen geen weggedeelten zijn afgezet of maat regelen van kracht zijn. De maatregelen zullen gelden tot 1 december 1969. PETER STUYVESANT Europa's meest bekende Filtersigaret U weet hoe het gegaan is. Wij wilden Peter Stuyvesant in prijs verlagea Maar het mocht niet. Nü mag het wel! Vanaf dinsdag 1 april: dus vandaag of U kunt nu kiezen: Peter Stuyvesant 25 King Size öf Peter Stuyvesant 20 Luxury Length. Dinsdag 1 april dan is het zover. Dan is hij overal te koop - Europa's meest bekende Filtersigaret. De originele Peter Stuyvesant, die op de hele wereld gerookt wordt omdat hij zoveel béter is. VOORSCHOTEN De jaarlijkse gemeentelijke tentoonstelling in Voorschoten: Toonschaal '69, heeft dit jaar het thema: „Creativiteit in vrije tijd". Van 20 mei t.m. 24 mei zal in het Cultureel Centrum een expositie te zien zijn, waarvoor al leen inwoners van Voorschoten het recht hebben tot inzending. Toegelaten wordien schilderijen, tekeningen, etsen, gravures, litho's beeldhouwwerken uitgevoerd in steen, metaal, hout, gips of ander materiaal, artistiek naaldwerk, ke ramiek, modelbouw, edelsmeedwerk en glastechnieken. De gemeente heeft voor de beste inzendingen f 400.- aan prijzen be schikbaar gesteld; f 100.- toe te ken nen door het publiek en f 300.. door De burgemeester der gemeente Zoeterwoude maakt ingevolge ar tikel 23 van de Wet op de Ruimte lijke Ordening bekend, dat met in gang van 2 april 1969 gedurende een maand ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt het ontwerp-bestemmingsplan „Zonne- gaarde" regelende de bestemming van gronden gelegen in de be bouwde kom der gemeente. Gedurende genoemde termijn kan ieder schriftelijk bij de gemeente raad bezwaren indienen tegen het ontwerp. Zoeterwoude, 28 maart 1969. De burgemeester voornoemd, DETMERS. de jury. De jury bestaat uit vier personen. Twee leden zijn reeds bekend: H. Basart, oud-directeur beeldende kunsten in Rotterdam en J. H. Krooshof, inspecteur lager onder wijs. Twee leden worden aangewe zen door de Kunstkring Voorscho ten, Ieder die wil deelnemen aan de expositie kan op het gemeentehuis een formulier halen. Tijdens de tentoonstellingsavon den züllen enige aktiviteitcn op het gebied van de vrijetijdsbesteding te zien zijn, zoals bloemschikken, pot tenbakken, edelsmeden en fotogra feren. De tentoonstelling wordt dinsdag avond 20 mei om 7.30 uur geopend. Diploma's tuiiibouwcursussen HILLEGOM Uitgaande van de afdelingen Hillegom en Lisse Bloem bollencultuur vond in de aula van de Oranje Nassauschool een eindles van de algemene tuinbouwcursussen plaats. Van de 21 kandidaten slaagden er 17. De geslaagden zijn: G. Aarts, J. Boot, H. v.d. Heuvel, B. van Houten, F. van Houten, J. Korsuize, A. v.d. Klauw, G. Langeveld, W. Meskers, P. v.d. Salm, J. Verbrugge, S. Vossen, P. Warmerdam, T. Rutgrink, J. Grim bergen, H. Nederstigt en I. van Zan ten. Naar de tweede klasse werden bevorderd: P. C. van den Berg, J. van den Berg, J. Bontje, J. de Bruin, C. Clemens, G. Doeswijk, J. Korsuise, B. Lemmers, L. Lijten, B. Rooyak- kers, A. Slingerland, K. Tolsma, J. Verhoeven, T. Weijers en J. de Jong. L. van Veen verlaat Kon. Emmaschool in Rijnsburg RIJNSBURG Vandaag, 1 april, is het precies twintig jaar geleden dat de heer L. A. van Veen, onder wijzer werd aan de Koningin Em maschool in Rijnsburg. Vandaag ook zou hij afscheid nemen. Na ruim 43 jaren het onderwijs te hebben ge diend gaat hij van een welverdiende rust genieten. De heer Van Veen komt uit een onderwijzersgezin. Zijn vader en grootvader waren hoofd van een school in Zeeland, in Souburg. Hoe wel de heer Van Veen eigenlijk geen onderwijzer wilde worden, kwam het er toch van In Terneuzen stond hij het eerst voor de klas. Later vertrok hij naar Zoetermeer. Op 31 maart 1949 werd deze school opgeheven; de volgende dag stond de heer Van Veen voor de klas in Rijnsburg. De heer Van Veen staat bekend als een bijzonder prettig mens die zeer goed met kinderen kan om gaan. Wat hem het meest aan het hart ligt: De opgroeiende jeugd in aanraking te brengen met Gods Woord. RIJNSBURG Schaakclub RSC: H. TijstermanC. Hogewoning 1—0; A.. Ravensbergen—D. v. d. Vijver 10; M. VletterFr. Noort 01; Albr. v. Egmond—J. v. Zuylen *3'2; A. RavensbergenL. J. Goudriaan 01; D. v. d. Vijver Jac. .Heemskerk afgebr.; M. J. GoudriaanC. Hogewoning afgebr.; H. Tijsterman-—1T. Beekhuis afgebr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3