Oostduitse kerken stemmen toe in afscheiding Gezelschapjes weer populair Kerkfusie in Amerika toch nog afgeketst Arnhemse kerkeraad wil uit Ghr. Geref Kerken Een ivoord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Prof. v. Muiswinkel in Huizen begraven DRUK REGERING NIET MINDER Jeugddagen met Pasen Vrijwilligers gevraagd voor bijbeldag n n n G n n G G G a au i JIJ a B g 1 j Veel christenen keren het kerkelijk gezag de rug toe Predikant voor deserteurs DINSDAG 1 APRIL 1969 Christus antwoordde Pilatus nietwant Hij had alles gezegd. Christus droeg ook Zijn kruis niet, volgens Marcus. Deze evangelist schrijft: „En zij leidden Hem weg om Hem te krui sigen. En zij presten een voorbijganger om Zijn kruis te dra gen." Het kruis, dat Christus uit vrije wil aanvaardde Hij im mers kwam op aarde om te sterven draagt de mens te gen zijn zin. Simon van Cyrene moest geprest worden. Hier zien we de situatie, waarin de mens verkeert. Onwillig draagt hij zijn kruis. De mens verzet zich tegen zijn situatie. Hij voelt er iets onrechtvaardigs in. Daarom is de mens er al tijd op uit zijn situatie te veranderen. Daarom ivordt in onze tijd geroepen om nieuwe structuren. Maar altijd weer blijkt dat ook de nieuwe structuren ons een kruis op de schouders drukken. Simon van Cyrene volgt met zijn kruis Jezus Christus. En ineens zien we, hoe juist dit beeld is. Christus hoefde geen kruis te dragen. Hij had niet gezondigd, geen onrecht bedre ven. Hij had niemand verblind, maar blinden laten zien. Hij had geen mens doodgepreekt, maar doden het leven gegeven. Hij had geen mens veroordeeld, maar mensen verlost. Maar Simon droeg het kruis terecht. Hij was een zondig mens en de discipelen moesten hun kruis opnemen en Christus vol gen, want ook zij waren falende mensen. En op Golgotha neemt Christus ons kruis over. Hij droeg het niet; het droeg Hem. We lezen vandaag: Mattheus 27 1-10. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vraeen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Als er geld op een bank gezet is met het oog op overlijden van man en vrouw, tegen 6 pet. ren te met opzeggingstermijn van drie jaar, kan men dan het geld eraf halen als een van beiden komt te overlijden? Antwoord: Waarschijnlijk is aan de bank niet medegedeeld dat het geld eigenlijk voor begrafeniskosten bestemd is. Als het geld daarvoor wel bestemd is, en met medeweten van de bank als begrafenisfonds dient, kan men aannemen, dat de voorwaarden van de bank dit moge lijk maken. In elk geval zal in een dergelijk geval de bank hoewel onverplicht niet veel moeilijkhe den maken, al zal zij er wel o staan, dat de rentevoet verlaagd wordt. Vraag: Hoe verwijder ik kauw gom uit een pantalon? Antwoord: Leg de stof glad op een tafel met een stukje sterk absorberende stof eronder. Bevoch tig de plek voorzichtig met benzine en blijf deppen totdat de benzine met de daarin opgeloste kauwgom in het lapje stof is getrokken. Doe het niet te nat en werk met geduld, want het zal wel tijd vergen voordat alle kauwgom is opgelost. Als u klaar is, bestaat er de moge lijkheid dat een benzinevlek is ontstaan. Haal dan de benzinevlek er op dezelfde wijze uit, dit door steeds minder benzine te gebruiken. Denk om brandgevaar en werk als er gestookt wordt liefst buiten. Helpt benzine niet, probeer dan benzol of zwavelkoolstof. De laatste geeft echter een zeer onaangename geur. Vraag: Hoe loopt precies het IJze ren Gordijn? Bezitten de westerse landen alleen de toegang tot West-Berlijn of ook een landstrook met een bepaalde breedte? Antwoord: De Berlijnse landver binding staat geheel onder controle van Oost-Duitsland, en als deze af gesloten is, is de luchtbrug de enige verbindingsmogelijkheid. Het IJze ren Gordijn is een term die slaat op de hermetische afsluiting van de Sowjetunie en de satellietstaten, Po len, Oost-Duitsland, Tsjechoslowa- loren akkoord"? Vraag: Onze zoon wenst een pa trijshond. In welke kennel worden deze gefokt? Antwoord: Het beste is u te wen den tot de Raad van beheer op ky- nologisch gebied, Emmalaan 16, Amsterdam. Vraag: Wij willen in april met vakantie, houden van zon en water en weifelen nu tussen Mallorca en het zuiden van Zuid-Slavië. Antwoord: De klimatologische omstandigheden in april verschillen er niet zo veel. De gemiddelde tem peratuur in het voorjaar is 15 gra den Celsius. Bij het doen van uw keus behoeft u dus daarmede geen rekening te houden. Vraag: Sinds enige tijd hebben we geregeld zwermen muggen bij ons huis aangetroffen. Ze komen 's mid dags ongeveer 2 uur en het duurt tot het donker. Ook onze buren kla gen. Er zijn soms wel vijf zwermen. Ze komen ook binnen. Wat kan de oorzaak zijn? Antwoord: Er moet in uw buurt een broedplaats zijn. Het beste is de het waterschap te waarschuwen. Vraag: Heeft Soekarno gestudeerd in Nederland op d» Technische ho geschool te Delft en heeft hij daar zijn ingenieurstitel behaald? ntwoord: Neen, Soekarno is nooit op Nederlandse bodem geweest. Zijn titel heeft hij behaald op de Tech nische hogeschool te Bandoeng. Vraag: Erft een weduwe samer met haar kinderen van haar schoon ouders? Antwoord: Neen, tenzij de schoon ouders haar in hun testament ge denken. Anders gaat het erfdeel al leen naar haar kinderen. CSFR-vergadering met ds. Hovius UTRECHT Ds. W. C. Hovius, hervormd predikant te Katwijk, spreekt donderdagmiddag 3 april in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen aan de Mariaplaats in een openbare vergadering van de civitas studiosorum in fundamento reforma- to (CSFR). Het onderwerp van zijn lezing is „Maar gij zijt geheiligd", vra gen rond het gemeente-zijn. HUIZEN Op de nieuwe alge mene begraafplaats is gisteren de op 64-jarige leeftijd overleden prof. dr. F. L. van Muiswinkel begraven. Daaraan ging een rouwdienst in de plaatselijke gereformeerde kerk voor af, die geleid werd door ds. B. G. Mees ten Oever. Hij schetste prof. Van Muiswinkel als een figuur, die eenvoud en op rechtheid in zijn leven gestalte heeft willen geven, die de eenvoudige dorpsjongen is gebleven en zich in zijn geboorteplaats in de kop van Overijssel, het meest op zijn gemak bleef voelen, al zijn indrukwekkende functies ten spijt. De rector magnificus van de Vrije Universiteit, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, herinnerde eraan hoe prof. Van Muiswinkel na de oorlog de op dracht toeviel de economische facul teit gestalte te geven. Aan de groeve werd niet gesproken. NED. HERV. KERK Beroepen te Bruinisse (toez.): J. v. d. Hoek te Nijmegen; te Barncveld (Immanuelkerk): A. Stegenga te Via- nen; te Abbenes: C. v. d. Bosch te Gorkum; 1e Uithuizen: S. F. v. Veenen te Achlum; te Aalsum: J. ter Steege te Vrouwenparochie; te Driel (in pas tor. verb, met Eist)A. v. d. Ban te Kamperland (Z.); te Zoetermeer: T. Langerak te Veendaal: te Medemblik (toez.): L. A. Nagtegaal te Ouden bosch. Aangenomen naar Doesburg: H. Hengeveld te Musselkanaal; naar Dro- geham (toez.): G. Koch te Haarlem. Bedankt voor Hoogeveen (toez.) (vac. J. v. d. Schee): J. Kruijt te Rot- terdam-Hillegersberg; voor Abcoude: A. Ie Coq-te Schiedam; te Akker- en Murmerwoude: Jac. de Vries te Sche- veningen; voor Capelle a. d. lJssel (wijkgem. west)R. E. Kuus te Voort huizen. GEREF. KERKEN Bedankt voor Amsterdam-Noord- Buiksloot: H. Sweepe te Scheveningen. GEREF. KERKEN (vrügem.) Beroepen te Noordbergum (accl en door de Can. Ref. Church of New West minster voor zendingsarbeid in Brazi lië: kand. D. J. Grutter te Enschede. Bedankt voor Amstelveen - B.: P. Schelling te Wetsinge-Sauwerd. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Franklin Lakes (N.Y.- U.S.A.): J. v. Haaren te Amersfoort; te Hardinxveld: A. W. Verhoef te Bar- neveld. Bedankt voor H. I. Ambacht: J. C. Weststrate te Meliskerke. (Van onze kerkredactie) BERLIJN De eerste drie evangelische land&kerken in Oost-Duitsland hebben zich akkoord verklaard met de oprichting van de Oostduitse „Bond van Evangelische Kerken". Het zijn Saksen, Mecklenburg en Görlitz. Aangenomen wordt, dat de andere vijf spoedig zullen volgen, zodat de bond al in juli kan worden opgericht. Het ziet er dus naar uit, dat de Oostduitse regering het doel, waarnaar ze tien jaar gestreefd heeft dit jaar zal bereiken: het einde van de organisatorische eenheid van het Duitse protestantisme. Hervormde Kerk ivil apart blijven (Van onze kerkradactie) ATLANTA (VS) De voor gestelde vereniging tussen de Zuidelijke Presbyteriaanse Kerk en de Hervormde Kerk in de Verenigde Staten gaat niet door. Bij de laatste stemming in de classes kreeg het plan in de Her vormde Kerk niet de vereiste twee-derde meerderheid. Na een voorbereiding van zes jaar besloten de synoden van deze twee kerken vorig jaar juni tot een vereni ging. De fusie zou een feit worden op een plechtige verenigde synode in 1970. De naam van de nieuwe kerk zou Presbyteriaans Hervormde Kerk zijn. Alleen de classes moesten dit besluit nog goedkeuren. Van de 45 classes in de Hervormde Kerk hebben zich nu 43 uitgespro ken. Daarvan waren er 23 voor en 20 tegen de vereniging. Daarmee werd de kerkordelijk voorgeschreven twee-derde meerderheid niet be reikt. Bij de zuidelijke presbyterianen was een drie-kwart meerderheid no dig. Deze werd wel gehaald. De Hervormde Kerk in Amerika werd in de zeventiende eeuw ge sticht door Hollandse immigranten. Ze telt 235.000 leden. De Zuidelijke Presbyteriaanse Kerk is viermaal zo ■groot. Een belangrijk bezwaar, dat in de Hervormde Kerk leefde, was het feit, dat de Zuidelijke Presbyteriaanse Kerk participeert in COCÜ, het be raad dat een verenigde protestantse kerk in de Verenigde Staten wil stichten van 25 miljoen zielen. Perspectief Als de „verloving" met de Zuidelij ke Presbyteriaanse Kerk definitief verbroken wordt, dan komt er ruim te voor een ander perspectief: da?t de Hervormde Kerk zich namelijk gaat richten tot de andere grote Hollandse immigrantenkerk, de Christian Refor med Church. De „Reformed Church" en de „Christian Reformed Church" in Amerika verhouden zich tot elkaar als hervormd en gereformeerd in Ne derland, met dien verstande dat de Reformed Church geen vrijzinnig heid kent, daarentegen wel een sterke piëtisch-methodistische in vloed. In beide kerken zijn al lang stemmen, die aandringen op toenade ring en eventueel samengaan. Ze zijn ongeveer even groot. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Op tweede paasdag zullen er weer verschillende jeugdbijeenkomsten worden georga niseerd. In het Paviljoentheater in Scheveningen houdt de gereformeer de jeugd van Zuid-Holland-Noord een afdelingsdag. In de Ichtuskcrk in Zwijndrecht is de afdelingsdag van Zuid-Holland-Zuid. In de Stadsdoelen in Delft houdt het Christelijk Jongeren Verbond van Zuid-Holland een provinciale jongerendag. In de Jacobikerk in Utrecht en in de hervormde kerk van Sprang (N.-B.' en in het W. van Oranje College in Waalwijk wordt het paasappèl van de hervormd-gere formeerde jeugd gehouden. De vrij gemaakte jeugd houdt in Zaamslag (Zld.) een provinciale toogdag. De programma's bieden voor elk wat wils en variëren tussen luchtig en gedegen. Bij de gereformeerde jeugd van Zuid-Holland-Noord in Scheveningen zal spreken Sipke van der Land. zin gen Henry Blackmon. The Shepherds en The Four Sounds en optreden ca baretgroep Joris Schiks. Van de presidente Ineke Jonker en de secre taresse Wil van den Bosch zal afscheid worden genomen. Ze treden af. Straattoneel Het onderwerp Ontwikkelingssa menwerking staat centraal op de af delingsdag van de gereformeerde jeugd van Zuid-Holland-Zuid. Spre kers zijn prof. dr. J. Verkuyl en drs. J. P. Pronk. De gjv'ers zelf zullen in een straattoneel het hunne erover zeggen. De cabaretgroep Polygo- num-Hydropiper treedt op. De provinciale jongerendag-van het CJV belooft, ..een., hëté feestdag te worden, 's Mórgens is er ..veel sport, 's middags komt'men bijeen in de Doe lenschouwburgzaal, waar CJV-ama- teurs optreden. Het gaat om; Viva la Musica uit Papendrecht, de Volksdansgroep L en V uit Vlaardin- gen, Cabaret Popperet uit Den Haag en Cabaret Sjatté sjen. Daarna is c een experimenteel programma van f"m -klank - kleur - licht en beweging, 's Avonds is er dansen. Tot slot de toogmiddagen dat klinkt wat. zwaarder geladen van de hervormd-gereformeerde jeugd. In Utrecht spreken: ds. H. Koudstaal uit Oudshoorn en ds. J. den Hoed uit Meerkerk. Er wordt veel gezongen door de aanwezigen, maar ook door I de verengde Veluwse kc 'en. In een dienst in de hervormde kerk van Sprang is 's morgens een dienst, waarin ds. K. J. Jansen voorgaat. In Waalwijk volgt 's middags het spel „De wachtenden". Want er wordt geen twijfel aan overgelaten, dat de nieuwe Oostduit se kerkenbond niet maar een regio nale onderafdeling van de Evangeli sche Kerk in Duitsland zal zijn. Aan de onzekerheid, die op dit punt nog bestond, werd in januari een eind gemaakt door waarnemend bisschop Albrecht Schönherr van Oost- Berlijn, toen hij zei. dat parallelle werkzaamheid van de organen van de nieuwe bond en van de EKD niet mogelijk zal zijn. De leiding, de sy node en het secretariaat van de Oost duitse bond komen, voor wat Oost- Duitsland betreft, in de plaats van de desbetreffende EKD-organen. De synode van Saksen nam 19 maart haar beslissing met 57 tegen 3 stemmen. Vier dagen later volgde de synode van Mecklenburg met 43 te gen 0 stemmen bij drie onthoudin gen. Vooral deze uitslag was verras send, omdat in Mecklenburg de sterkste weerstanden tegen de schei ding van Oost en West vermoed wer den. Bovendien was er een officieel bezwaar van een districtsraad, die een passage van de nieuwe kerkorde in strijd met de grondwet achtte. Daags na Mecklenburg nam de sy node van Görlitz de beslissing met 60 tegen 10 stemmen bij twee onthoudin gen. AGITATIE In deze situatie is het op het eerste gezicht onbegrijpelijk, dat de agitatie van de Oostduitse communisten te gen de „Westduitse militaire kerk" niet minder, maar integendeel de laatste weken juist nog heviger wordt. Voor en na blijft men de West duitse kerkelijke leiders verwijten, dat zij zich roeren in de zaken van de „vrije en zelfstandige kerken in de DDR". Bij nader inzien wordt het echter duidelijk, dat deze schijnbaar naar het westen gerichte agitatie zich in werkelijkheid richt op de kerkelijke leiders in Oost-Duitsland zelf. Nu het regime de scheiding tussen Oost en West bereikt heeft, is het vol- eende doel de inschakeling van de Oostduitse kerkenbond in de ideologi sche strijd van de communisten te gen West-Duitsland met inbegrip van de Westduitse kerken. Maar daartoe tonen de Oostduitse kerken zich niet bereid. Op de Meck- Gift afkomstig van Geref. Gemeenten DELFT Het bedrag van 42.000 gulden, dat vrijdagavond aan de Roe meense predikant ds. Richard Wurm- br£?nd werd overhandigd, is in te genstelling tot wat wij gisteren in enkele van onze edities meldden geheel bijeengebracht in de kring van de Gereformeerde Gemeenten. De cheque werd overhandigd door het Tweede-Kamerlid ir. H. van Ros- sum. lenburgse synode zei bisschop Beste verleden week. dat hoeveel pijn deze beslissing ook doet losmaking uit de EKD eenvoudig de enige moge lijkheid was, om het verwijt te ontze nuwen, dat de Oostduitse landsker- ken van de Westduitse afhankelijk waren en zich hun besluiten vanuit het westen lieten dicteren. Daar voegde hij echter aan toe, dat 'de Oostduitse kerken de gemeen schap met de Westduitse willen vast houden zover, als dat maar mogelijk is. Dat wordt geformuleerd in artikel IV, 4 van de kerkorde van de nieuwe kerkenbond. Dit luidt: „De bond er kent de bijzondere gemeenschap van de gehele evangelische christenheid in Duitsland. In de medeverantwoor delijkheid voor deze gemeenschap -neemt de bond taken, die alle evange lische kerken in de DDR en de Bondsrepubliek samen aangaan, in kameraadschappelijke vrijheid door zijn organen waar." Ook op de synode van Görlitz werd door bisschop Frankel sterk de na druk gelegd op dit artikel. Het bewijst volgens hem, dat de verbondenheid tussen Oost en West in de toekomst niet maar platonisch bedoeld is, maar konkrete uitdrukking zal vinden in kameraadschappelijke samenwer king. KRITIEK Maar het is deze passage, waarop door verschillende Oostduitse autori teiten kritiek is uitgeoefend. De dis trictsraad van Schwerin (Mecklen burg) liet de synode zelfs weten, dat de nieuwe kerkorde hierom in strijd was met de Oostduitse grondwet. Misschien zal het de Oostduitse re gering lukken, om deze passage nog voor de stichting van de kerkenbond gewijzigd te krijgen. In ieder geval is het al duidelijk, dat ondanks hun afscheiding van de Evangelische Kerk in Duitsland de politieke druk op de Oostduitse ker kelijke leiders nauwelijks minder zal worden. Vreemde gasten j^EN stel vreemde gasten heeft ons land verlaten een Beatle-echt- paar dal, hoewel lichamelijk gezond, het verblijf van enkele dagen in ons land voor niets anders heeft gebruikt dan om in een duur hotel in een bed te gaan liggen. Het heeft het stel aan publiciteit niet ontbroken, en daar zal het ook wel voornamelijk om begonnen zijn. Pu bliciteit is in onze eeuw'een produkt dat nogal willig in de markt ligt om ook onzerzijds even van „liggen" te mogen spreken. Maar een merkwaardig gedoe was het wel, zelfs in een tijd waarin we aan allerlei merkwaardige zaken schijnen te moeten wennen. We kun nen alleen maar hopen dat nog heel velen het met dat wennen moeilijk zullen blijven hebben. Want het is waarlijk wel nodig om door al die dwaasheid te blijven heenkijken al die publiciteit ten spijt. (Van onze kerkredactie) ANTWERPEN Ter gelegenheid van de bijbeldag op donderdag 1 mei, wordt er door de protestanten in Ant werpen weer op hulp uit Nederland gerekend. Niet minder dan 200.000 „Krulsbaniers" moeten in deze stad en haar omgeving worden verspreid. De deelnemers aan deze grote actie worden 's morgens om tien uur in Antwerpen verwacht. Dan wordt een grote openingssamenkomst gehou den. 's Middags is de eigenlijke actie. 's Avonds wordt een grote volks bijeenkomst gehouden, waar zullen spreken ds. G. M. A. Hendriksen uit Denderleeuw, prof. dr. H. Jonker uit Utrecht en ds. Kleijne uit Gent. Wie niet over eigen vervoer be schikt, kan zich in verbinding stellen met de heer L. Huizer, Noordeinde 48a, Delft. Volgende week dinsdag beslissing (Van onze kerkredactie) ARNHEM De kerkeraad van de christelijke gereformeerde kerk heeft besloten uit het kerk verband te treden. Zondagmor gen heeft ds. J. C. van Ravens- vvaay dit aan de gemeente mee gedeeld. Het besluit werd genomen met ze ven tegen twee stemmen. De vorige synode van de Christelijke Gerefor meerde Kerken, in 1965, bepaalde dat een dergelijk principe-besluit twee- 24 29~ 35" TT 25 2Ö~ GT 3Ï 21 17 3Ö~ 27 13 Horizontaal: 1. rubber (Ind.), 4. Ne- derl. schilder, 8. rund, 10. dam langs een water, 12. halsdoek, 15. vat met een hengsel, 17. uniform, 19. meisjesnaam, 20. plaats in Gelder land, 22. plaats voor duiven, 23. mug- gelarve, 24. viervoetig dier, 26. vlies, vel, 27. vruchtje, 29. zijtak Rhöne, 30. traag, 31. laag schoven op de dorsvloer, 33. gewicht (afk.), 37. num mer (afk.), 38. rangtelwoord, 39. stuk geschut. Verticaal: 1. metaalsoort, 2. spil van een wiel, 3. voegwoord, 5. tel woord, 6. pers. voornaamw., 7. wa pen, 9. uitroep, 11. familielid, 12. dor pel, 13. zeker, 14. boomloot, 16. rijk aard, 18. ooievaar (gew.), 21. rivier in Engeland, 24. boom, 25. voorzetsel, 27. schel, 28. vogel, 32. boom, 34. voornaamw., 35. rund, 36. voorzetsel, 37. ontkenning (Eng.). Oplossing vorige puzzel: Hor.: 1. pols, 4. distel, 9. Ada, 10. rok, 11. ode, 12. nestor, 14. amen, 15. ton. 16. ara. 17. er, 19. edelman, 22. rot, 24. eel, 25. tot. 27. beneden, 30. ge, 32. mal, 33. mol, 35. aker, 37. marode, 39. Dee, 40. man, 41. Gen, 42. Eersel, 43. lens. Vert.: 1. panter. 2. ode, 3. last, 4. dor, 5. ik. 6. tomaat. 7. Ede, 8. Lent, 10. rondeel, 13. toe, 14. arm, 16. alle man. 18. rob, 20. eed, 21. nog, 23. temeer. 26. tevens. 28. nar. 29. nor. 31. made, 34. loge. 36. kee, 37. mal, 38- den, 40. me. (Van onze kerkredactie) NEW YORK De „ge zelschapjes" hebben hun intrede gedaan in het kerkelijk leven van Ame rika. Zoals in de vorige eeuw individuele christe nen, die zich in de kerk niet thuis voelden in par ticuliere woningen bijeen kwamen, zo komen in honderden steden van Amerika christenen uit vele kerken bijeen om de bijbel te leren, te bidden en samen het avondmaal te vieren. Deze nieuwe beweging heeft al de naam „Ondergrondse Kerk" gekregen. Maar deze beweging gaat ook ons land niet voorhij. Enige tijd geleden schreef de uit Roemeense gevan genschap vrijgekochte Joodse predikant Wurmbrand. dat hij Amerika zo waardeerde, omdat daar geen onder grondse kerk nodig is. Maar een bij Ambo in Utrecht verschenen boek, „Nieuwe vormen van christelijke ge meenschap in Amerika" i' juist getiteld ..Ondergronds' kerk". De Amerikaanse onder grondse kerk heeft veel ge meen met die achter het ijze ren gordijn. In beide èeval len klagen christenen dat d( officiële kerk te veel collabo reert met de gevestigde orek De kerk wordt gewantrouwd Ze is te formalistisch, V vaag, te zeer in de ban var compromissen. Maar er zijn natuurlijk ook verschillen. Achter het ijze ren gordijn komen de gelovi gen in het geheim bijeen, in Amerika heel openlijk. De Oosteuropese christenen riskeren gevangenisstraf, de Amerikaanse hooguit excom municatie door een kerk. die ze in feite al de rug toege keerd hebben. Daarom is de term „ondergronds" eigenlijk onjuist. Huisdienst De nieuwe Amerikaanse beweging is eigenlijk veel meer identiek met de ge zelschapjes van de vorige ren. Maar kerkelijke verga deringen en hiërarchieën ko men maar niet in beweging. Deze christenen voelen zich gefrustreerd door het kerke lijk gezag. Eenheid Een tweede oorzaak is het feit dat de „kerkelijke een heid" maar zo moeizaam op gang komt. Hedendaagse christenen zijn geen „theolo gische fijnproevers" meer. Ze laten zich niet meer in dienst nemen voor een strijd over „quia" of „quatenus" of over hetzelfde argument gebrui ken als leden van synodes. Jarenlang, als een voorstel in de synode besproken werd. klonk daar de waarschuwing: Het eenvoudige kerkvolk is er niet rijp voor. Nu hoor je van „vernieuwers" steeds weer, dat de kerkelijke lei ders achterop lopen, en „hel eenvoudige kerkvolk" al veel verder is op weg naar de eenheid. Er is nog een derde oor zaak. Het bindend gezag van kerkelijke organen wordt niet meer erkend. Niet de sy- eeuw in ons land. Alleen noemden die zich geen kerk Deze Amerikanen zien hur huiselijke samenkomsten wr als diensten van de kerk. Zo schrijft Layton P. Zim mer, een episcopaalse priei ;ter: „Meer dan waar oot heb ik nu de Kerk va 7hristus gevonden, die mij herbaar was, in de klein 'roepen van intieme vrien 'en bij elkaar." Er zijn drie oorzaken, di Ie stoot tot deze nieuwe be veging heeft gegeven. D' •erste is het „revolutionai dan" van onze tijd. Vek christenen hebben zich me heel hun hart ingezet voor di burgerrechten van de neger' en de strijd tegen de armoe Zo kan de kerk haar christe lijke naastenliefde openba- nfra- of supralapsarisme. Ze begrijpen niet waaron om in Utrechtse termen ti opreken een priester wel en een dominee niet hei consecratiegebed" mag iitspreken. Het gevolg is da' •oespas zoals ze zeggen - en wachten maar eenvoudi' e niet op kerkelijke uitspra 3st zonder theologisch i elkaar komen. In wezen doen cl 'trechtse studenten precie ietzelfde als deze Ameri aanse christenen. Ze wach en niet meer op uitspraker ■an de „kerkelijke leiding" Vaar hun gevoel lopen d' erkvergaderingen vijftier aar achter bij het kerk 'olk. Overigens is het merk waardig dat deze leden van de „ondergrondse kerk" vaak lode, maar de individuele christen heeft het laatste woord. De kerk is beland in het richterentijdperk: Een ie der gelooft en doet wat goed s in zijn eigen ogen. Dat is een gevolg van he1 "ht dat het kerkelijk samen 'jn al lang niet meer erva- en wordt als een „ge- leenschap van gelovigen" ">e synodes spreken niet neer wat de leden samer eggen. Veel kerkleden voe- en zich op een synode niel ertegenwoordigd, omdat ze •een enkele band voelen mei cun eigen plaatselijke ge- neente Vroeger zei mer Onze synode heeft cespro •en". Nu zegt men „De syno de heeft gesproken". Da' .de" maakt de synode tot eer orgaan tegenover ons. Tegelijkertijd verlangen velen in onze disintegrerende maatschappij naar ge meenschap. Die wordt dan in plaats van in de kerkdienst gevonden in de huissamen komst. De Amerikaan Robert E. Grossman waarschuwt de of ficiële kerk: „De onzichtbare kerk begint haar beslissingen te nemen. Het is te verwach ten, dat haar rangen in de toekomst zullen worden uit gebreid, wanneer de mensen steeds ontevredener worden over de verwarring in de zichtbare sector der kerk." Wat in Amerika nu in de publiciteit is getreden, ont breekt in Nederland even min. De Utrechtse studenten zijn op dezelfde weg. Daarom heeft kardinaal Alfrink schorsingen uitgesproken. Maar hetzelfde gebeurt ook in de studentenparochies van Amsterdam, Leiden en Eind hoven. En het gebeurt zo maar in huiskamers waar ge lovigen van vele kerken el kaar ontmoeten. Ook Neder land heeft zijn ondergrondse kerk. Het ziet er naar uit dat de negentiende eeuwse ge zelschappen ook bij ons een herrijzenis beleven. De offi ciële kerken kunnen ze niet anger neceren. Kardinaal en wnodes zullen ze tevergeefs verbieden (net als in de vori ge eeuw). Svnodes zullen moeten beseffen, dat ze niet los van de kerk ontstaan, maar dat ze een vrucht zijn 'an de kerkelijke situatie. Onrtef'-nnflso Vork. Nieu- ve vormen van cbristeF'ke 'cmeenschap in Amerika door Malcolm Bovd en ande ren. Uitgave Ambo, Utrecht. Prijs 10, 192 pagina's. maal aan de gemeente moet worden meegedeeld. Daarna moet er een le denvergadering worden gehouden. Pas dan kan de kerkeraad defini tief de gemeente losmaken uit het kerkverband. Daarbij is de kerkeraad niet gebonden aan de uitspraak van de ledenvergadering. Volgende week dinsdag zal deze ledenvergadering in Arnhem worden gehouden. Er waren al geruime tijd moeilijk heden in Arnhem. Circa 50 van de 363 zielen kwamen niet meer in de kerk, omdat zij bezwaar hadden te gen wat zij „de zware ligging" van ds. Van Ravenswaay noemen. De classis Apeldoorn besloot begin van dit jaar, dat er voor deze mensen onder leiding van de kerkeraad van Doesburg een tweede predikplaats in Arnhem gesticht zou worden onder de naam „Arnhem-Zuid". Ds. Van Ravenswaay en zijn kei'ke- raad hebben tegen deze gang van za ken ernstige bezwaren. Het is vol gens hen tegen de kerkorde, dat ter plaatse vanuit de classis een tweede gemeente gesticht kan worden. Al leen de moedergemeente kan dat doen. Us. Van Ravenswaay zegt ook, dat hij geen onderscheid kent tussen „zware" en „lichte" prediking, alleen lussen schriftuurlijke en onschrif tuurlijke. Daarom kan hij het moei lijk dulden, dat de classis elke zon dag naast hem een tweede predikant in Arnhem laat preken. In de verklaring, die ds. Van Ra venswaay zondag namens de kerke raad heeft gedaan, worden bezwaren geuit tegen de Woordbediening, zoals die in de Christelijke Gereformeerde Kerken steeds meer ingang vindt. Het stuk der ellende zou daarin op de achtergrond komen. De kerkeraad is verontrust over de opvattingen van prof. dr. B. J. Oosterhoff inzake Genesis. Ook is hij het er niet mee eens, dat de synode de nieuwe bijbelvertaling, de nieuwe psalmberijming en het vrouwen kiesrecht heelt toegelaten. Ds. Van Ravenswaay is 51 jaar. In 1945 werd hij predikant. Hij stond in Zaamslag en in Scheveningen. In 1966 kwam hij in Arnhem. De kerkeraad heeft vooralsnog geen voornemen, zich bij een ander Kerkverband aan te sluiten. NEW VORK Het actiecomité „Predikanten en priesters bezorgd over Vietnam" in de Verenigde Sta ten beeft een enïcmnnnls predikant, T.ee Haves. nUwn-zonden naar '"'p'icn. Hij zal daar het pastoraat op zich nemen over de circa 250 deserteurs uit het Amerikaanse leger, die in Zweden asiel gekregen hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2