Waarom loopt Luns steeds aan leiband van de VS Drie Belgen verdronken op zeiltocht Ambonees gezin op straat gezet UITVAARTDIENST VAN EISENHOWER INDRUKWEKKEND AR-radicalen: niet met huidige KVP in zee Ojoekwoe slaat uitnodiging van Wilson af Tweede-Kamerlid mr. W. Aantjes Politici staan open voor kritiek Amerika is geen blanke natie KINDEREN IN HET VERKEER VERONGELUKT Orly uur dicht ADVOCAAT: VERSCHRIKKELIJK Weg 11 DINSDAG 1 APRIL 1969 Deventer groeit snel naar een moderne metropool, maar dit be- mr fl t| ti ji tekent niet dat 't de romantische OClTStelO VOTOSlïlO resten veronachtzaamt, integen deel, men is extra zuinig op archaïsche architectuur. Prins Claus heeft gisteren als bewijs van Deventers liefde voor antiquarische gebouwen een gevelsteen onthuld ter gelegenheid van het gereedkomen van de eerste gerestaureerde woning van het herstelplan Bergkwartier. Op de foto: het moment van de onthulling. (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM De ar-radi- kalen mr. J. N. Scholten, mr. P. J. A. Idenburg en mr. P. J. Bou- kema hebben tijdens een forum discussie in het Amsterdamse Americain ronduit verklaard niet met de huidige KVP in zee te willen gaan. De aanvallen op KVP-voorzitter mr. A. van der Stee en diens partijgenoot Th. Laan wekten zoveel wrevel bij de aanwezige katholieken, dat een vrouw uitriep: „Wat wordt hier met weinig liefde gediscus sieerd". Dat verwijt was misschien op zijn plaats, als het gaat om de hoeveel heid tijd die beide groepen voor zich opeisten. De radikalen voerden name lijk de boventoon. Mr. Van der Stee liet even het strenge partijmasker vallen met de uitspraak, dat partij genoot minister Luns inderdaad wel eens „erg hinderlijk" kan zijn. Maar hij liet zich niet verleiden tot een duidelijke uitspraak over het kabinet- De Jong. De ar-radikalen deden dat (natuur lijk) wel. Mr. Idenburg: „De KVP zit in de malaise. De katholieken die een werkelijk progressief beleid in de partij voorstaan, hebben de boot reeds verlaten. De KVP prijst het kabinet aan als het beste wat er is". Voor dankbaarheid zag hij geen enkele re den. CDU Een CDU zoals de KVP, en volgens recente uitspraken van ch-Ieden ook de CHU, zo graag willen, wezen alle drie van de hand. De Achttien moeten =ich direct na het uitbrengen van de laatste twee rapporten opheffen. Te gen 1970 moet dan maar eens beke ken worden wat er verder met de rapporten moet gaan gebeuren. Maar de KVP moet zich in die tijd omvormen tot een progressieve par- tij. En alle drie hadden daar een rhard hoofd in. Mr. Scholten: „Ik kan me heel goed voorstellen dat het congres van de PvdA een motie tegen de KVP heeft aangenomen". Die in druk was bij hem versterkt door een uitspraak van drs. Schmelzer en de manier waarop deze het congres van repliek heeftg ediend. Diens beroep op de „constructieve krachten" in de KVP had mr. Schol - 1 ten verwonderd. Dat zijn dan zeker allemaal radikalen van boven de zes tig. „Wij zullen ons best doen niet aan deze partij te worden vastgeplakt. We zijn er niet mee getrouwd". Dat zette kwaad bloed in de zaal, waar een boze katholiek uitriep dat dit geen discussiëren was, maar aan schoppen tegen de KVP. „Daar heb- LAGOS De Biafraanse leider kolonel Ojoekwoe heeft een uitnodi- 1 ging voor een ontmoeting buiten Bi- afra met premier Wilson van Enge land afgeslagen. De Britse premier, die inmiddels in Ethiopië is, had het voorstel tot een gesprek gedaan na een bijeenkomst met de Nigeriaanse leider overste Gowon. De enige voortvaarde was dat het gesprek niet in Biafra zou wor den gehouden. Vanuit Ethiopië no digde Wilson gisteren Ojoekwoe op nieuw uit. ben ze het zelf dan naar gemaakt", repliceerde een andere aanwezige. Mr. Boukema viel de KVP vooral aan op de manier waarop het kabinet- De Jong zaken als de ƒ225 miljoen extra voor de NAVO, het COC en de vestiging van Shell Chemie aan de Moerdyk heeft afgedaan. De opvat tingen in de KVP over een progres sief beleid kon hij niet de zyne noe- Een KVP'er, radikaal Beugels, was het met zijn ar-collega's eens wat betreft de samenwerking in de Acht tien. Die moet volgens hem worden gestaakt, totdat de KVP een duide lijke koers heeft uitgestippeld en be reid is die koers ook te varen. De houding van de KVP (en vooral van minister Luns) in zaken als Por tugal en Griekenland wekte veel ver bittering bij de ar-radikalen. Mr. Scholten vond het buitenlands beleid van Luns „saai en onbewogen". CHU Ook de CHU kreeg van hem een veeg uit de pan. Hij distancieerde zich duidelijk van de uitspraak van het Kamerlid Mcllema, dat de drie chris telijke partijen samen in de regering of in de oppositie moeten gaan. Hij suggereerde dat de KVP de Achttien aangrijpt uit angst voor de volgende verkiezingen. De uitspraak van drs. Schmelzer, dat de Neder landse CDU een verlengstuk moet worden van de Europese christelijke politiek, riep bij hem onaangename associaties op met de Belgische CVP en de Westduitse minister Strauss. De discussie werd gedeeltelijk bij gewoond door de voorzitter van de PvdA, dr. A. Vondeling. Hij nam niet aan de discussie deel, hoe graag de ar-radikalen dat ook gewild hadden. Dat kon niet, vooral niet omdat mr. Van der Stee nog geen week geleden heeft verklaard niets te voelen voor gesprekken tussen PvdA en KVP. Er kwam echter wel een heel klein ge sprekje: er werd een afspraak ge maakt in de „persoonlijke sfeer". (Van een onzer redacteuren) KRIMPEN AAN DEN IJSSEL „Het is voor mij onbegrijpelijk dat minister Luns nog steeds zo keurig aan de leiband van de Ame rikaanse politiek loopt. Als men in de VS met leidende politici spreekt, blijkt duidelijk dat zij volledig openstaan voor kritiek op hun binnen- en buitenlandse politiek. In ongeveer deze bewoordingen liet het a.r. Tweede-Kamerlid mr. W. Aantjes gisteravond op een vergade ring in Krimpen aan den IJssel door schemeren dat hij niet erg gelukkig is met de houding van mr. Luns. De heer Aantjes sprak voor leden van a.r. kiesverenigingen in de Krimpener- waard. Ook leden van de CHU waren uitgenodigd. Zes weken lang heeft mr. Aantjes op uitnodiging van de Amerikaanse regering een reis door de VS gemaakt. „Telkens weer was het voor mij een openbaring hoeveel waarde men hechtte aan het oordeel van een ander, ook van een Nederlander. Als men goed gedocumenteerd en geargu menteerd zijn mening ten beste geeft, willen ze die graag accepteren", aldus mr. Aantjes. Men is er zich in dé VS terdege van bewust dat kritiek het bewijs vormt van een goed functionerende democratie. Waarom mogen we dan in Nederland geen aanmerkingen ma ken op bijvoorbeeld de Amerikaanse politiek in Vietnam. Helaas wordt het partijbureau en vermoedelijk ook het Uniebureau nadat in de Kamer kritiek op Amerika is geleverd, over stroomd met protestbrieven. Over de Verenigde Staten zelf zei het Kamerlid dat de maatschappij daar in feite racistisch is. Dan denk ik niet aan mishandelingen, maar aan het volstrekte superioriteitsgevoel, het beter, het aanzienlijker, het kapitaal krachtiger zijn dan anderen. Het rassenvraagstuk en het armoede vraagstuk vormen in feite hetzelfde probleem. Wie blank is, is rijk en wie zwart is, is arm. Het armste gedeelte van de VS is armer dan welk Euro pees land ook, uitgezonderd misschien enkele gebieden in Italië. Maar het rijkste dèel van de VS is rijker dan het rijkste Westeuropese land. Ook kan men Amerika geen blanke natie noemen. Het is een gemengde natie en wie de ogen daarvoor sluit, kent Amerika niet. Mensen als de Kennedy's en dr. Martin Luther King hebben de oplossing voor dit gigan tische probleem aangegeven. Die op lossing is dat de blanke de neger erkent als gewoon mens. Waarom be seft men dat pas als hij in het graf ligt? Dr. King Een man als Luther King pakte dit probleem groots aan. Hij probeerde vaak een dienst bij te wonen in een kerk, die alleen voor blanken toegan kelijk is. Pers, radio en televisie lichtte hij tevoren in. Op de bewuste zondagmorgen toog hij dan, omgeven door televisiecamera's, naar de (mo numentale) kerk. Daar liet hij zich arresteren en gewillig meevoeren, 's Avonds was het Amerikaanse pu bliek getuige van deze onmenselijke handelwijze. Zo heeft hij het blanke deel van de Amerikaanse bevolking wakker geschud. Hun ogen gingen open. De tragiek van de Amerikaanse samenleving noemde mr. Aantjes het moordwerktuig. Dat beheerst de poli tieke ontwikkeling. Robert en John Kennedy en dr. King stierven er door vanwege hun idealen. Veel begrip dient men dan ook op te brengen voor een man als Edward Kennedy, die zich vorig jaar niet voor het presidentschap beschikbaar wilde stellen. Hij bereidt zich hierop nu voor, onder meer door zijn belang rijke functie in de Senaat. Nixon Mr. Aantjes veronderstelde dat iemand als president Nixon nooit op deze wijze het leven zal laten. Aan de oprechtheid van Nixon twijfelt mr. Aantjes niet, maar wel aan zijn politieke doelstellingen. WASHINGTON De leiders van de Verenigde Staten en van vele landen uit de rest van de wereld hebben gisteravond in de grootse en statige nationale kathedraal in Washington de rouwdienst bijgewoond voor Dwight D. Eisenhower, de vrij dag overleden generaal en pre sident. Met deze sobere maar plechtige en indrukwekkende staatsbegrafenis en met de stille groet van duizen den Amerikanen, die langs de kist trokken in het Kapitool, heeft de wereld afscheid genomen van de 34ste president van Amerika. Het stoffelijk overschot is na de dienst de lange reis begonnen in een eenvoudige spoorwagon naar net 2.100 kilometer van Washington ge legen Abilene (Kansas), waar Eisen hower opgroeide en waar hij mor gen wordt begraven. Een vijftigtal familieleden en vrienden reizen mee. De rit duurt dertig uur. De ruim tweeduizend zitplaatsen in de machtige kathedraal waren geheel gevuld met de groten dezer aarde. Er waren vertegenwoordi gers van meer dan 120 landen, onder wie achttien staatshoofden. Een van de genodigden ontbrak: dr. Milton Eisenhower, een broer van de overleden president, die drie uur voor de plechtigheid onwel was geworden en naar het ziekenhuis werd overgebracht. Hij voelde zich duizelig en zwak. Zyn toestand schijnt bevredigend. President Nixon heeft gisteren, voordat de uitvaartdienst begon, een uur een gesprek met president De Gaulle gevoerd, waarbij alleen hun tolken aanwezig waren. Later ont ving Nixon koning Boudewijn. Voor vandaag stond een onderhoud met Bondskanselier Kiesinger op het programma. De regeringsvertegen woordigers waren gisteravond de gast van de familie Nixon. In feite is er met de verkiezing van Nixon geen stap vooruit gezet. Men heeft een stap achterwaarts gezet, naar de periode-Eisenhower, wiens vice-president Nixon jarenlang was Een bewijs hiervan zag mr. Aantjes in de opzienbarende reis van Nixor, naar West-Europa, kort na zijn ambtsaanvaarding. Opnieuw ves tigde hij de aandacht van de helt wereld op het feit dat Amerika een blanke natie is, nauw verbonden met het blanke Europa. Hij zag totaal voorbij aan het zwarte deel van zijn bevolking en speelde op deze manier de Black Power beweging, die mr. Aantjes „levensgevaarlijk" noemde, in de kaart. De reis van Nixon is een ge weldige blunder geweest, aldus het Tweede-Kamerlid. En de reactie van Nederland was slechts dat de regering het betreur de dat Nixon Nederland niet aan deed. Nu hoort men op bijeenkom sten van buitenlandse diplomaten niets anders over Nederland, dan „het land waar Nixon niet wilde komen". Rijk Mr. Aantjes had voor de krappe verkiezingsoverwinning van Nixon een verklaring. Eerst leed hij verlies op verlies (bij een presidentsverkie zing en bij verkiezingen voor het gouverneurschap van Californië, waar hij woonde), maar toen 'hij zich vervolgens als advocaat ves tigde, ging het hem voor de wind. In vijf jaar tijd zag hij kans mil jonair te worden. En dat spreekt de Amerikanen aan. De dollar, zo zei mr. Aantjes, beheerst de Ameri kaanse samenleving. Dit financiële succes, heeft Nixon ongetwijfeld veeLstemmen opgeleverd. Typerend voor de hardheid van de Amerikanen noemde mr. Aan tjes het gebeuren tijdens de be grafenis van Robert Kennedy. De vrouw van de vermoorde presi dent Kennedy, Jacqueline, ging na afloop even naar het enkele honderden meters verder gelegen graf van haar man en twee kin deren. De Amerikaanse kranten spra ken er toen schande van dat zij op deze zwarte dag voor Amerika haar man nogmaals in de publi citeit wilde brengen. Maar als ze het niet gedaan zou hebben, zou men er zijn afschuw over hebben uitgesproken, dat ze haar overle den man negeerde. Het befaamde Baarnsch Lyceum ont komt ook niet aan de modernise ringsgolf en als dat moet gebeuren, dan maar drastisch: en dat betekent een nieuw schoolgebouwencomplex met de meest eigentijdse onderwijs methoden. Koningin Juliana opende gisteren de nieuwe school. Bij de plechtigheid gisteren werd zij uiter aard vergezeld door twee oud-leer lingen, de prinsessen Beatrix en Margriet. Na de opening maakte men nog een rondgang door het gebouw. Op de foto de Koningin en haar dochters in het talenlaboratorium. McCarthy Toen ik naar de VS toe ging, er kende mr. Aantjes, had ik alle hoop gevestigd op de Democraat McCar thy (die later op de conventie als presidentskandidaat afviel red.), maar daar zijn mijn ogen openge gaan voor de Kennedy's. Een man als John Kennedy valt op één lijn te stellen met Abraham Lincoln, een van zijn grote voorgangers, die de slavernij afschafte en die ook on der moordenaarshand viel. Kennedy wist de Wet op de bur gerrechten door het Congres te loodsen. Zijn strijd tegen armoede en rassendiscriminatie was echter nog niet ten einde. Aan de hand van dia's liet mr. Aantjes zien hoe ver de „gelijkheid" van zwart en blank al gevorderd is. WOLPHAARTSDIJK Bij het zeilen op het Veerse Meer zijn waarschijnlijk drie Belgen verdron ken. Zij maakten deel uit van een groep, die zondag met vijftien zeilbo ten uit de haven van Veere vertrok ken. Vijf boten zijn omgeslagen. De rijkspolitic haalde zondagavond en -nacht achttien zeilers van eilandjes in het Meer. Maandag werd de rijkspolitie in Wemeldinge gewaarschuwd dat drie personen niet waren teruggekeerd. Later op de dag "is de zeilboot terug gevonden op een schor bij Wol- phaartsdijk. De vermisten zijn de 23 jarige stu dent Louis Maquet uit Luxemburg, die in Brussel woont, de 30-jarige onderwijzeres Christiane Mathé, eveneens uit Brussel en de 26 jarige ingenieur G-uy Dozot uit Nivelles. De lichamen van de drie zijn nog niet gevonden. WORMER De zevenjarige J. G. van Haastrecht is gistermiddag in zijn woonplaats bij het oversteken aangereden door een auto. Het jonge tje was op slag dood. DEURNE Het zesjarige kind L. M. A. G. van Brussel uit Liessen (gem. Deurne) is gistermiddag om het leven gekomen toen het plotseling de Neerkantseweg overstak en onder een personenauto terechtkwam. De auto reed tegen een boom. waarbij de bestuurder licht werd gewond. GRONINGEN Een verkeerson geval op de rijksweg Gronin- gen-Drachten heeft gisteren het le ven gekost aan de 65-jarige J. Fluks uit Scharmer (gem. Slochteren). Het slachtoffer zat bij zijn zoon in de auto die bij het linksafslaan in botsing kwam met een tegenligger. V ri jheidsdrang IAE veel gehuldigde opvatting dat sport tot verbroedering leidt is niet van toepassing op de yshockey- wedstryden die Tsjechoslowakye by de wereldkampioenschappen in Zwe den van Rusland heeft gewonnen. Zy liepen te Praag uit op massale anti-Russische demonstraties, waarin aan lang opgekropte gevoelens lucht werd gegeven. Duidelyk bleek, dat Tsjechen en Slowaken zich nog niet by de Russische bezetting hebben neergelegd. Na de overwinningsroes komt echter onvermijdelijk de ontnuchtering. Mos kou grypt de uit de hand gelopen demonstraties aan om zyn greep op de regering te Praag te versterken en meer tegenstanders uit te schakelen. We kunnen ons afvragen, of de Tsje- choslowaken niet beter hadden ge daan zich rustig te houden. Dit te ver wachten zou echter een miskenning zyn van de vrijheidsdrang, welke op op den duur niet te onderdrukken valt. Vertrouwen TJET is begrypelyk, dat Israël met argwaan gadeslaat hoe de Grote Vier gaan proberen een uitweg te vinden voor de gevaarlijke crisis in het Nabye Oosten. In de weken vóór de zesdaagse oor log in juni 1967 leerde het, niet te kunnen vertrouwen op de Verenigde Naties, en zelfs niet op Amerika, waarmee het nauwe relaties onder houdt. De Arabische landen hebben hun ver zet tegen een vredesregeling met Is raël op deze wetenschap gebaseerd. Zy verhogen de spanning om hun doel sneller te kunnen bereiken. En dat is: ontruiming van dc bezette Arabische gebieden, het punt dat de eerste plaats inneemt in de resolutie van de Veiligheidsraad, op uitvoering waarvan de Grote Vier moeten toe zien. Dit punt kan echter niet los worden gezien van de andere, die zeker zo belangrijk zyn. Amerika en Engeland mogen niet meewerken aan een op gelegde regeling, die hieraan voorby- gaat. PARIJS Op ongewone wijze is gistermiddag alle vliegverkeer op het Parijse vliegveld Orly voor een uur volledig tot stilstand gekomen. Bij vemieuwingswerkzaamheden aan de controletoren stortte een plafond in, waardoor enkele instrumenten die noodzakelijk zijn voor het opstijgen en landen van vliegtuigen, werden beschadigd. Drie mensen werden ge wond. UTRECHT Het Ambonese ge zin Latuperissa (man, vrouw en elf kinderen) zou vandaag uit zijn woning aan de Roerdomp straat in Foxhol op straat wor den gezet. Oorzaak van de huisuitzetting: het arrest van het Leeuwarder ge rechtshof waarin de Staat der Neder landen in een tegen de heer Latupe rissa en drie andere Ambonese gezin nen uit Foxhol aangespannen proce- Ze Klapte met zo'n vaart tegen me op, dat ik naar adem snakte en te gelijkertijd in mijn hersenen een welling van woedende woorden voelde. Maar voor ik die in klanker had omgezet keek ik al in een blee' onthutst gezichtje en hoorde: „Noi is ze helemaal weg..." Mijn fantasie sloeg direct op ho' en ik informeerde: „Wat, bent u eer kind Kwijt?" „Nee," zei ze, „Neen, mijn eieren daar is ze mee vandoor..." Het ging me ver boven mijn hoed en daar in het niemandsland van de supermarkt, tussen kassa en uitgane hoorde ik de verklaring. „Van 't jaar wou ik het eens an ders doen. Ziet u met Pasen komen de buurkinderen en de kinderen van mijn zuster, en we hebben er zelf drie en die gaan allemaal eieren zoeken. Mijn man stopt ze weg in het park. Gekleurde, hardgekookte eieren. De kinders vinden het prachtig. Alleen die eieren, daar hebben ze niet zoveel aan. Veel te zwaar od de maag. Toen had ik bedacht: ik koop cho colade eieren erbij. Kleintjes maar hoor, maar in een mooi papiertje Rood en groen en zo. Nou ik naar die toonbank..." ze wees vaag binnen-supermarkt- waarts, .,het was druk. Eindelijk tan de beurt en opeens gaat er een nevrouw, een méns zeg maar, vóói ne. Ik denk, la-maar. Geen herrie.. Ze moest een ons van dit en van dal en ik maar wachten. Nou ja, toen mijn eieren kopen. Drie zakjes, ie- ier met drie eieren. Was bang ze te breken. Meteen naar de kasfea. Laa' lie mevrouw nou precies voor me Taan... Ze betaalt en toen ik. De juffrouw /ergistte zich met teruggeven, telde log eens. Het duprde even... De zak- !es gleden verder, u kent dat... Ik stop het laatste dubbeltje in mijn portemonnaie en zie opeens dat mens mijn zakjes oppakken... bovenop haar boodschappen. Ik riep. maar weg was ze... ik rende en toen..." Verder wist ik het. Toen botste ze op mij. Ik voelde me gewoon medeplich tig- Een ogenblik beraamden we nog een wild plan tot achtervolging, maar de voorsprong was te groot ;eworden en de persoonsbeschrij ving bleef te vaag. Elke kans op •enoegdoening was verkeken. „Ik kan geen paasei meer zien" uchtte de beroofde. We slenterden mismoedig naar de uitgang. Uit een of ander saamho righeidsgevoel liep ik maar met haar mee. Op straat was het druk. Bij een halte stond een kluwen wachtenden, die langzaam de bus binnenstulpte. We wandelden langzaam in die rich ting, wat verlegen met elkaar. De kluwen was ontward en de laatste passagier stapte in. Toen kwam er een dame met een grote boodschappentas en wipte nog net binnen, terwijl de deuren al dichtzo- gen; met drie sprongen was mijn gezellin naar voren geschoten; ze bereikte de bus toen die brommend weggleed... Wezenloos bleef ze staan, ze zei niks. Het hoefde ook niet. Het kon niet anders of daar reden haar paaseieren... dure, in het gelijk werd gesteld. Het gaat om het betalen vsrn huurpennin gen, die de Ambonezen weigeren te betalen. Acht Ambonese gezinnen voeren al jarenlang een juridische strijd over de vraag of zij verplicht zijn huur te betalen voor woningen die de Staat hun achttien jaar geleden heeft toe gewezen. De Ambonezen beroepen zich op de belofte van de toenmalige regering van vrije huisvesting en verzorging tot terugkeer naar hun vaderland mogelijk zou zijn. VERANDERD Enkele jaren geleden bleek dat de Staat er andere gedachten op na hield. Acht Ambonezen kregen te ho- ren dat ze huur moesten betalen voor I de hun toegewezen woning. Mr. H. J. I Ewoudt Vermeulen ging hun belan- i gen behartigen. Enkele maanden ge leden stelde het hof in Leeuwarden de Staat in het gelijk. Het betrof vier gezinnen uit Foxhol. Volgens mr. Ewoudt Vermeulen zou bij die gelegenheid met een me dewerker van de landsadvocaat, mr. Robbers, zijn overeengekomen dat met het aantekenen van cassatie zou worden gewacht tot de beslissing in zake de andere gezinnen bekend zou zijn. De laatste uitspraak zou dan voor een cassatiezaak bij de Hoge Raad worden gebruikt. Tot zijn grote verbazing vernam hij gisteren, dat de deurwaarder de familie Latuperissa had aangekon digd hen zo nodig met de sterke arm het huis uit te zetten als ze inmiddels niet vrijwillig waren ver trokken. OVEREENKOMST Het gezin blijft weigeren huur te betalen, omdat het meent dat het de woning in bruikleen heeft ontvangen. Als er huur moet worden betaald, achten de Ambonezen overleg en een huurovereenkomst noodzakelijk. Het opleggen van huur door de Staat vin den zij niet aanvaardbaar. Mr. Ewoudt Vermeulen noemde de gang van zaken verschrikkelijk, vooral omdat blijkt dat de gemaakte mondelinge afspraak met dc mede werker van de landsadvocaat niet is nagekomen. Naar zi.in zeggen was het dc landsadvocaat bekend, dat hij desnoods tot en met de Verenigde Naties zou procederen omdat hij overtuigd is van het juridische gelijk van de Ambonezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11