ST.-MAARTEN WAAKZAAM Geen gangsters maar speculanten op Anguilla Felle en verbitterde strijd op NVSH-congres Hoessein wil trouwen met Palestijnse KVP: praten met PvdA als orde hersteld is Geen aanspreektitel voor hoogleraren Amerikanen brachten een laatste groet VROLIJKE TEENER COLLECTIE Von Thadden wil burgenvacht tegen linkse jongeren alles goed en wel Uit de Haagse hof geplukt Fles whisky voor een ton MAANDAG 31 MAART 1969 99 99 SINT-MAARTEN Gouver neur Van Delden van Sint- Maarten noemt het actieve neu traliteit, maar de bevolking van Sint-Maarten, een van de boven windse eilanden van de Neder landse Antillen, vindt het een ongelukkige situatie. Vanaf de eerste dag dat Britse politiemannen landden op Anguilla dat tot het Britse Gemenebest behoort heeft men hier de toestand met zorg gevolgd. Voorzieningen wer den getroffen in de twee ziekenhuizen oni eventuele gewonden van Anguilla op te nemen. De kruiser De Zeven Provinciën lag op de rede van Philips- burg en ook houden veertien Neder landse mariniers de wacht „President" Ronald Webster van Anguilla bezocht Sint-Maarten, waar hjj veel vrienden en veel land bezit op doorreis naar New York. Maar hy vermeed iedere controverse. Op het vliegveld van Sint-Maarten j kregen de immigratie-ambtenaren op- I dracht nauwlettend toe te zien wie er binnen komt. Want op Sint-Maar ten wil men vermijden dat de politieke activisten dit eiland gebruiken als basis voor hun acties op Anguilla. St. Thomas en St Croix, waar vele Anguillianen werken, maken daarvoor een veel betere kans. Streep Vanaf Sint-Maarten kan men Anguilla zien liggen als een lange zanderige streep aan de horizon. De meeste chartervluchten naar Anguilla worden ondernomen vanaf het Juliana vliegveld. De talrijke journalisten gebruiken Sint-Maarten voor logies en communicatie. Anguilla heeft geen hotels, geen telefoon of telex, nauwe- I lijks water of elektriciteit. Ook aan de Franse zijde van Sint- Maarten zijn mariniers geland en korte tijd lagen er voor Marigot, de Franse hoofdstad van het eiland, twee kleine oorlogsschepen. Telkens wanneer er een charter vliegtuig vanuit Anguilla landt op het Juliana vliegveld komen taxi chauffeurs, ambtenaren en reizigers naar de passagiers om te vragen hoe de situatie op het kleine eiland is. Over het algemeen wordt het Britse optreden door de bevolking hier be treurd. De eerste dagen waren er heftige discussies op straat en in de paar bars van Philipsburg, maar naar buiten laat men weinig merken. „Rust, dat is alles wat we hier verlangen", zegt een agent van politie. „Rust, daarvoor komen de toeristen hier, en daarvoor bouwen rijke Amerikanen ^ier villa's. Daarom moeten we wat er op Anguilla gebeurt maar snel pro beren te vergeten." Bandeii Opnieuw komt het Statuut voor het Koninkryk ter sprake. Maar bijna niemand zou de banden met Neder land anders willen zien. Integendeel, voor de ontwikkelingsfondsen die men in het kader van de EEG ontvangt, zou men betere controle willen zien vanuit Nederland. Er gaat, zo meent men, te veel geld verloren door locale politiek en bureaucratie. In het algemeen werd de landing van de Nederlandse mariniers in de vroege ochtend van zondag 23 maart gunstig beoordeeld, al bleven de mitrailleurs wat lang op het toeristen piertje staan en begreep men toch niet helemaal wat de mariniers zouden moeten doen. Maar van het begin heeft de vrees bestaan dat Sint-Maarten gebruikt zou worden door personen die munt wilden slaan uit de Britse invasie van Anguilla. Politieke munt en financiële. Vooral grondspeculanten zouden ge ïnteresseerd zijn in de betrekkelijk lage grondprijzen van dit ogenblik. Maffia De Engelse regering heeft dit de invloed van Maffia-elementen genoemd, maar dat vindt men op Sint-Maarten toch overdreven. Natuurlijk hebben verschilldende Amerikanen belangstelling voor Anguilla, het slechtst ontwikkelde eiland in het Caraibisch gebied, waar de schitterendste stranden als het ware liggen te wachten op toeristen. Maar van Maffia wil men toch over het algemeen op Sint-Maarten niet spreken. Men hoopt hier dat de invasie van de Engelsen en de vervanging van paratroepen door genietroepen uit- [eindelijk iets voor Anguilla zal gaan betekenen. Dat men nu voor betere ontwikkeling van het eiland zal gaan zorgen. „Door de Engelse actie weet iedereen nu waar Anguilla ligt", zegt de eige naar van een van Sint-Maartens frootste hotels. „En vooral Amerika- SÜm nullen nu wel graag die muis willen zien, die zo veel lawaai maak- k. En Sint-Maarten profiteert dan jnee omdat het de toegangspoort is W Anguilla. Enkele honderden Spaanse gast arbeiders, oud-Spanje strijders en jongeren hebben zaterdag in de Rotterdamse binnenstad ge demonstreerd tegen de huidige Spaanse regeringsvorm, waarin volgens hen de rechten van de waardig karakter. mens met voeten worden getre den. Het was een stille demons tratie, die georganiseerd was door de Rotterdamse afdeling van de PvdA, PSP en PPR. De mars die het verkeer een uur volledig stillegde had een Mary Zeldenrust uitgeluid ROTTERDAM Een fel ver deeld NVSH-congres dat drie dagen in de Rivierahal in de Rotterdamse Diergaarde verga derde heeft afscheid genomen van mevrouw Mary Zeldenrust- Noordanus. Zij werd opgevolgd door de heer G. J. Smit, die moest constateren: „Dit congres dreigt diepe sporen na te laten. TEL-AVIV Koning Hoessein van Jordanië wil trouwen met een Pale stijnse tv-omroepster, de beeld schone 24-jarige Soeha Toekan, die uit Nabloes komt, een stad die door Israël wordt bezet. De Jordaanse vorst zag haar op het beeldscherm en raakte verliefd op haar. Hoessein is sinds zeven jaar ge trouwd met een Engelse die de Arabische naam Moena al Hoessein aannam. Zij schonk hem vier kin deren, die echter niet het recht van troonsopvolging hebben. Dit recht heeft Hoessein overgedragen aan zijn broer Hassan, omdat het volk toen het huwelijk met de Britse niet had goedgekeurd. STUTTGART De leider van de uiterst rechtse NPD, Adolf von Thad den heeft zondag gepleit voor de op richting van een burgerwacht van arbeiders die zouden moeten optre den tegen de agitatie van uiterst linkse jongeren. Von Thadden had betoogd, dat deze jongelui „op hun vuile poten moeten worden getikt". Hij sprak te Stuttgart op het eerste congres van de jongeren van zijn partij. De bijeenkomst verliep niet zonder incidenten. Ongeveer 200 te genstanders probeerden het congres te verstoren. (Van onze parlementsredactie) KAALTE De KVP zal niet met de Partij van de Arbeid discussiëren voordat de socialisten orde op eigen zaken hebben gesteld. De partij moet «en duidelijk eigen gezicht tonen en een beleidslijn ontwikkelen. Dat zijn oe voorwaarden, die -drs Schmelzer, KVP-fractievoorzitter, zaterdag op het Overijssels Appèl van de KVP heeft gesteld. Overigens hoopt hij dat de PvdA zich zal ontwikkelen tot een „gezuiverd lezelschap" waarmee de KVP eventueel constructief kan samenwerken. Hij was niet blij met de huidige onrust in de PvdA. Drs. Schmelzer ontkende dat de drie samenwerkende christelijke partijen onduidelijk zouden zyn. Hij nam dat niet van de socialisten, maar ook niet van de liberalen. „Het is me een raadsel, wat er voor onduidelijks is aan de hoofdlijnen van de drie christelijke partijen. Liberalen en conservatieven zien ons als concurrenten. Als de samenwerking tussen de drie doorgaat, dan zullen inderdaad de leden van de PvdA en VVD op de christelijke partijen gaan 'temmen. Daarom verwijt men ons onduidelijkheid en conservatisme", aldus ae heer Schmelzer. De strijd is fel en met grote ver bittering gestreden." Voor de tweede keer nam het NVSH-congres een voorstel aan tot het loskoppelen van de circa 50 consultatiebureaus, maar evenals de vorige keer zal de oppositie een be roep doen op 'de rechterlijke macht omdat zij de afstoting van die bu reaus in strijd acht met de statuten. Het congres had met 224 stemmen voor en 170 tegen besloten de consul tatiebureaus onder te brengen in een aparte stichting. Deze oppositie die bij sommige fel omstreden stemmingen 45 procent van de afgevaardigden achter zich kreeg, kwam niet aan bod bij de bestuursverkiezingen: de 15 zetels kwamen alle in handen van duide lijke voorstanders van het loskoppe len van de bureaus. De vergadering leverde uitgebreide kritiek op het aftredend bestuur. De ze kritiek was niet gericht op het zogenaamde ideologische beleid. Men verweet het hoofdbestuur tekort aan communicatie met de afdelingen, een uit de hand lopend financieel beleid, tekorten bij het uitgeversbedrijf en nog vele andere zaken. Mevrouw Zeldenrust zei ter verde diging dat het bestuur in een situatie heeft verkeerd waarin het wel fouten moest maken en weieens onaardig moest zijn. Het congres sloot gisteravond tegen half acht met een stemming over het beleid van het aftredende bestuur. Tal van afdelingen waren toen echter al naar huis. Het organisatorische en financiële beleid werd afgekeurd: er waren 102 stemmen voor het afgetre den bestuur en 146 tegen. Eerder was het zogenaamde ideologische beleid zonder discussie en bij acclamatie goedgekeurd. De heer Smit werd met 268 voor en 109 stemmen blanco ge kozen tot opvolger van mevrouw Zeldenrust-Noordanus. In Groningen (psychologie) is het voortaan geivoon „Van Strien (Van onze correspondent) GRONINGEN De subfacul teit psychologie van de Groninger Rijksuniversiteit heeft in een vrijdag en zaterdag gehouden congres het raamwerk opge bouwd, waarbinnen de eerste democratische subfaculteit in Nederland gestalte moet krijgen. Dit congres heeft tevens de tegenstelling versterkt binnen de universiteit van Groningen. Aan de ene kant de psychologen met hun vérgaande democratisering en aan de andere kant de Neerlandici, die de afgelopen weken met een col lege-staking kracht bijzetten aan de eis om een soortgelijke ontwikkeling moeglijk te maken binnen hun sec tie, een ontwikkeling die naar hun mening wordt tegengehouden door prof. dr. G. A. van Es. Het belangrijkste besluit dat de psychologen namen was een resolu tie die het fundament vormt voor de gehele verdere democratisering. De resolutie houdt in dat er met ingang van het volgende studiejaar auto nome sectoren worden gevormd met hoogleraren, staf en studenten, waar binnen het principe „one man, one vote" geldt In de sectoren worden onderwijs, onderzoek en bestuur ge concentreerd cn kan de projektstudie gestalte krijgen. Daarna werden er nog een twin tigtal resoluties aangenomen, die als een nadere uitwerking kunnen wor den beschouwd. Zonder oppositie is de democratisering er echter niet door gekomen. Een aantal stafleden bleek reserves te hebben. Oorzaak daarvan is vooral dat ze nu met twee structuren te maken krijgen, de alge meen geldende en de experimentele binnen hun subfaculteit. Carrière De verstrengeling hiervan zou een handicap kunnen worden voor hun carrière, zo menen sommige staf leden. In de ouds structuur wordt hun carrière namelijk nog altijd be paald door met name hun onder zoekswerk. In de subfaculteit moeten ze nu hun research onder brengen onder collectieve verantwoordelijk heid. Een concessie aan hen en ook enigs zins een gerustelling is, dat de moge lijkheid voor individueel werk wordt opengelaten, alleen moet dit wel met toestemming en voor het forum van de sector gebeuren. Kenmerkend voor de sfeer waarin men op voet van gelijkheid wil wer ken, is het besluit, de titulatuur bin nen de subfaculteit af te schaffen. Allen zullen worden aangesproken met „meneer". Rector-magnificus prof. dr. Snijders werd meteen uit sluitend bij zijn achternaam genoemd en dat gold ook voor prof. dr. P. van Strien, voorzitter van de subfaculteit. Alle hoogleraren gingen overigens akkoord met het achterwege laten voor hun aanspreektitel binnen de subfaculteit. In de Amerikaanse ambassade te Den Haag ligt vanaf zaterdag een rouwregister, waar velen hun medeleven met de dood van ex- president Eisenhower komen be tuigen. Op de foto: een diplomaat ondertekent het rouwregister. MXOXS LIJKREDE IV KAPITOOL VOOR VORSTEN EN PRESIDENTEN WASHINGTON Reeds in de vroege zondagmorgen ston den talloze Amerikanen in de rij om een laatste groet te brengen aan de Amerikaanse oud-presi dent Dwight D. Eisenhower, wiens stoffelijk overschot lag opgebaard in de nationale ka thedraal van Washington. Vorstelijke personen en staatshoof den uit vele landen kwamen gisteren of vandaag naar Washington om Eisenhower de laatste eer te be wijzen. Het stoffelijk overschot werd van daag overgebracht naar het Kapitool. Onder de aanwezigen waren pre sident de Gaulle, de sjah van Perzië, koning Boudewijn van België, prins Bernhard, de Russische onderminister Koeznetsof en maarschalk Tsjoekof. Vanavond ontvangt Nixon de staats hoofden en vertegenwoordigers van andere landen op het Witte Huis. Omdat de Gaulle onmiddellijk na de rouwdienst naar zijn land moet te rugkeren, zal hij een apart onder houd met Nixon hebben. Ook morgen zal Nixon enkele staatslieden spreken. De met de Amerikaanse vlag be dekte kist zou tot vanmiddag bly- ven liggen in de Bethlehem-kapel, waarna de kist werd teruggebracht naar de kathedraal voor de offi ciële rouwdienst. Hiervoor zijn ruim Duizend kussen heeft mevrouw Theodora Kloppen borg- Coops zater dag in de eerste twee uur van haar huwelijk gekregen. Zo is Den Haag wanneer het er op aankomt ook! De receptie was in hotel Des Indes, waar de meer dan vijfhonderd felicitanten in een lange rij stonden om hun beurt af te wach ten. Mr. J. P. F. H. Kloppenborg is plaatsvervangend secretaris-generaal en raad-adviseur voor volksgezond heid van het departement van So ciale Zaken en Volksgezondheid. De bruid is even maatschappelijk geëngageerd. Lerares Frans op een montessorischool in Amsterdam, maar ook bekwaam in het edelsme den, dat zij acht jaar lang in Be verly Hills beoefende en vele jaren bestuurslid van de Haagse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Vrouwenbelangen, Vrouwenarbeid en Gelijk Staatsburgerschap. En uit al die kringen kwamen de 2100 personen uitgenodigd. De dienst zal een half uur duren. Daarna zal het stoffelijk overschot naar het station worden gereden. Bij aankomst zullen de kanonnen hun allerlaatste saluut van 21 scho ten in de hoofdstad brengen. Een mi litaire kapel slaat vier roffels en speelt „Hail to the chief" en een psalm als de kist het station wordt binnengedragen. Route Maandagnacht zal de kist in alle stilte per trein worden overge bracht naar Abilene, Kansas, waar Eisenhower zal worden begraven. De route van de trein is op ver zoek van de familie Eisenhower niet bekend gemaakt. Twee perso nen kwamen bijvoorbeeld in de drukte om het leven toen de tnein met het lichaam van Senator Robert Kennedy van New-York naar Washington werd gebracht. Met de gedachte hieraan is de route niet bekend gemaakt. Voor de bescherming van vorsten, staatshoofden en regeringsvertegen woordigers, die de plechtigheid zul len bijwonen, zyn ruim 25.000 man op de been gebracht. recept iegangers. Ambtenaren van het eigen ministerie van de bruide gom en andere ministeries; vele do centen, mede oud-bestuursleden, vrienden, vriendinnen.... De Hagenaars ontmoetten elkaar op het zaterdagse noenuur. Stomver baasd zagen kennissen elkaar. „Ken de jij ook Dan bleken de vrienden van de bruid weer vrienden van de vrien den van de bruidegom. Zo werd het Duizend kussen een familietreffen van meer dan vijfhonderd feestelijk gestemden. Hoe de bruid aan haar duizend kussen kwam? Eenvoudig omdat dit zich in Den Haag afspeelde. Ten eerste straalde zij zo, dat an ders wat stijve deftige Hagenaars in jacquet zich eerbiedig naar haar bo gen en op de wangen kusten. Van de ruim vijfhonderd kuste zo'n negentig procent. En in Den Haag is één kus geen kus. We betippen iedere wang en menen we het heel echt. dan doen we het nog eens over. Heel velen meenden het echt en zo werden het duizend kussen. Alle salons plus de balzaal van Des Indes suisden van de gesprek ken. Op het stadhuis was het gezel schap klein geweest, maar ook daar iets bijzonders. Het huwelijk werd voltrokken door het raadslid me vrouw Boukje Ras-Heerema en ook de getuigen waren vrouwen. Een dag vol vreugde, maar wie van de gasteri het meeste plezier hadden? Dat waren de vier in keurige bla zers gestoken zeer jonge middelbare scholieren, die het receptieboek be heerden. Ze hadden er namelijk de hele schoolochtend vrij voor gekregen! Arjo* en Papoea's Sommige mensen kunnen het zo fijntjes zeggen. De voorzitter van de Arjos, de heer H. de Boer bijvoor beeld. Hij bewees dat nog eens tijdens de Arjos-vergadering van zaterdag 22 maart, toen enige leden van zijn orga nisatie een sympathie-verklaring wil den sturen aan de jongeren van „Door de eeuwen trouw", die in Utrecht pro beerden wat sympathie voor het ge martelde en ontrechte Papoea-volk te winnen. Het voorstel van deze léden werd door de heer De Boer (aldus het verslag in Het Kwartet) „met kracht getorpedeerd", want aldus de Arjos- voorzitter, „die mensen denken zonder nuanceverschillen". Dat was een fijne opmerking, want nu weet ieder dat de heer De Boer in tegenstelling met die domme lieden van „Door de eeuwen trouw" wél genuanceerd denkt En bovendien was de Arjos-voorzitter weer mooi van de Papoea-zaak af Hij volhardt in het afschuifsysteem, dat anderen na zeven jaar thans eindelijk hebben opgege ven. Eigenlijk is de vraag niet interes sant of de heer De Boer t.a.v. „Door de eeuwen trouw" gelijk heeft. We herinneren ons nog goed de onwil van de Arjos-leiding, toen wij Zuid-Moluk- kers en Papoea's eens kennis wilden laten maken met Arjos-genuanceerd- heid. Voor zulke bijeenkomsten was bij de Arjos weinig of geheel geen belangstelling. Vanuit eigen ongenaak bare positie geeft men liever scham pere oordelen over mensen die zich wél voor de Papoea's hebben ingespan nen. Eigenlijk is alleen maar interessant dat de neer De Boer zich verschuilt achter ongenuanceerde lieden om zich zelf wél uiterst genuanceerd tegeno ver het Papoea-probleem op te stel len. nl. door het te negeren. De neren Jouwe en Sawor (die half gebroken onder he* Indonesische juk wisten uit te komen) zullen hem daar dankbaar voor zijn. En dit laatste is werkelijk niet sarcastisch bedoeld. Wij menen het Want wanneer een genuanceerd politicus als de heer De Boer zich na zeven jaar zwijgen met de Papoea's gaat bezig houden, weet hij over het algemeen niet meer te zeggen dan dat zij voor Indonesië moe ten kiezen. De heer De Boer blijve er dus liever het zwijgen toe doen. Amersfoort A. Kamsteeg (voorzitter Jongerenorganisatie van „Door de eeuwen trouw") De weduwe van ex-president Eisenhower, Mamie, verlaat aan de arm van haar zoon John de nationale kathedraal te Washing ton, nadat het stoffelijk over schot van Eisenhower was over gebracht uit het Walter Reed ziekenhuis. TOKIO De oudste fles whisky ter wereld is in Tokio verkocht voor ongeveer 110.000 gulden. De fles was te koop aangeboden door een Ja panse zakenman, wiens familie de 250 jaar oude fles ten geschenke had gekregen van de keizerlijke familie. De nieuwe bezitter is een Ameri kaanse industrieel. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Johnnie Lion stond weer eens achter de microfoon. Niet om te zingen maar om de collec tie te presenteren die Sophie van Kleef ontworpen heeft. Niet alleen voor de eigen boetiek van Sophie en Johnnie in de Oude Leliestraat maar ook voor Timtur, die een hele serie sportieve en jonge kleding in leer op de markt brengt. Zacht soepel schape- en geiteleer, fluwelig suède en het nonchalante kreukleer. Sophie koos veel wit, maar ook in sprankelende kleuren als rood, groen en goudbrons worden de modellen uitgevoerd. Basis is een lange pantalon of een kort rokje en daarop kunnen allerlei variaties van korte en lange (meest lange) hesjes, bolero's en tunieken gedragen worden. De tieners kunnen op die manier met een paar kledings tukken zoveel combineren, dat ze in het bezit schijnen van een enorme garderobe. De stijl is nonchalant en vrolijk door franjes en rijgsluitingen, waar bij de veters door koperen nestelgaat jes worden getrokken. De koperen kettingen, die in vrachten gedragen worden, liet Sophie ook als ceintuurs zien of als hoofdtooi. Katoenen grove kant voor feestelijke blóuses en jurkjes met strak, ruw katoenen lijf je en gerimpeld kanten rokje. Heel de sfeer van deze collectie ademt jeugd en vrolijkheid met een tikje romantiek uit het verre oosten, wat geaccentueerd werd door de be geleidende oosterse muziek. Het pu bliek bestond uit een ware vrienden schaar, onder wie vele artiesten. Nonchalante tuniek van soepel leer om op een dito lange pantalon ze dragen, een uit de vele modellen uit de collectie Timtur-Sophie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7