K. en G. uit de Gehoorzaal Peter Stuyvesant U.S.A. speelde Arsenicum Micro - theater Voorschoten ...méér in de breedte Peter Stuyvesant nü 25 King Size dus 5 méérvoor f 1.75 ...méér in de lengte de nieuwe "gouden" Peter Stuyvesant Luxury Length (véél langer dan King Size) 20 voor f 1.75 ...U geniet zoveel méér! Eens per jaar grootste show in nieuwe vee-sporthal NIEUWE LEIDSE COURANT 3 MAANDAG 31 MAART 1969 PETER STUYVESANT Europa's meest bekende Filtersigaret U weet hoe het gegaan is. Wij wilden Peter Stuyvesant in prijs verlagen. Maar het mocht niet.Nü mag het wel! Vanaf dinsdag 1 april: dus nog maar 1 dag of... U kunt nu kiezen Peter Stuyvesant 25 King Size óf Peter Stuyvesant 20 Luxury Length. Dinsdag 1 april dan is het zover. Dan is hij overal te koop - Europa's meest bekende Filtersigaret. De originele Peter Stuyvesant, die op de hele wereld gerookt wordt omdat hij zoveel béter is. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 28 maart Geslaagd: prop. ex. godgeleerdheid: de heer H J v d Steen (Lelden); kand. ex. godgeleerdheid: de heer J Bijl (Delft); doet. ex. Franse taal- en letterkunde: mej. G H Gheyse- linck (Meerlc). de heer C H M Doove (Lelden) ;kand. ex. Franse taal- en let terkunde: mej. J NIJhoff (Borne), mej. M C H A van Glls (Alphen a d Rijn); kand.. ex. Nederlandse taal- en letter kunde: mej. A B de Vos (Voorburg!; doet. ex. Ned. recht: de heer J E van Nlevelt (Voorschoten) LEIDEN Met is nuttig om toneel te spelen, om te leren werken met en te leren gehoorzamen aan andere mensen. Je moet natuurlijk niet al te hoge verwachtingen koesteren van wat er gespeeld wordt, maar je moet dat in ieder geval niet afkraken, juist aanmoedigen". Dat is de mening van de vroegere Leidse gymnasiast, nu bekende toneelspeler Gijsbert Ter steeg, al antwoord op de vraag wat hij vindt van toneel op school. Vr'e zijn het daar helemaal mee eens en zo willen we ook de avond beoordelen die zaterdag gegeven werd door de leerlingenvereniging U.S.A. van het gymnasium. Zo'n avond is voor intern gebruik bestemd en is als zodanig ten volle geslaagd. De keuze was gevallen op „Arsenicum en oude kant" van J. Kesselring. Het is het bekende ver haal van de twee zusters Brewster, die zich als doel gesteld hebben de menslievendheid te betrachten door alleenstaande mensen te vermoor den. Ook by de neven Brewster lo pen wonderlijke snuiters rond. Ten slotte winnen de tantes het lekker toch. Het is van groot belang dat de twee dametjes een juiste sfeer scheppen door hun spel. Dat kwam er niet uit. Kon er ook niet uitkomen. Men was daarvoor gelukkig nog te jeugdig. Het werden twee grappig gespeelde oude dametjes (door jonge meisjes). Rogier Kramer bracht het als Jo nathan Brewstes nog het verst in een goede typering en daardoor wist hij soms ook een wat griezelig-gespan- nen sfeer op te roepen. Het bleef allemaal erg leuk als school, minder dan als toneelavond. Onder eep vaste deskundige lei der zou er misschien meer geoe fend kunnen worden. Dan gaat men beter spreken en zich beter bewegen op het toneel. Meer dra matische vorming, waar tegen woordig zo op wordt aangedron gen, zou wellicht kunnen leiden tot een kritischer beoordeling van zichzelf. De tijd dat toneelspelen een vrij blijvende aangelegenheid was, is ge lukkig bijna voorbij. A. C. Bouwman. Zomervakanties Leidse scholen LEIDEN Voor de Leidse open bare scholen en naar het zich laat aanzien ook voor nagenoeg alle bij zondere scholen in Leiden zijn de zomervakanties dit jaar als volgt vastgesteld: voortgezet onderwijs van 28-6 tot en met 17-8, gewoon lager onderwijs van 30-6 tot en met 8-8, buitengewoon onderwijs van 30-6 tot en met 8-8 en kleuteron derwijs van 30-6 tot en met 11-8. KATWIJK De mannenvereni- ging Calvijn houdt vanavond om half acht haar jaarvergadering in „De Hoeksteen. Ds Boer spreekt over de bijbelse achtergrond van de ambten. voering op het St. Jorisplein. Dit optreden zal dan ook visueel zeer aantrekkelijk zijn. Want het wordt een combinatie van buiten- en bin nenwerk. Een avond marsen ver veelt immers op den duur. Het is de bedoeling om ten minste, als de eerste Vee-Sporthal show (in september) slaagt, er een jaarlijks terugkerend evenement van te maken. Ook in de studie voltrekken zich veranderingen. Vroeger moesten de leerlingen wel anderhalf jaar oefe nen voor ze tot de juniores werden toegelaten. Nu zijn ze, door een ra tionele, rechtstreekse methode al in tien maanden klaar. Dat animeert natuurlijk geweldig. „We streven er naar, op 30 april met ons show-programma gereed te zijn". Het werd door instructeur De Jóng en voorzitter IJzerman ont worpen en zal ongetwijfeld buiten gewoon in de smaak vallen. Het is te hopen voor K. en G. én voor Leiden, dat het voorgenomen groots opgezette Vee-Sporthal-expe- riment zal slagen. Ik verwacht het, eerlijk gezegd, wél. Joh. van Wolfswinkel Mej. Hiemstra 40 jaar bij Leidse Schoolvereniging LEIDEN Voor mej. A. Hiem stra, die haar veertigjarig onder wij sjubileum al achter de rug heeft, is het morgen een gedenkwaardige en ook vreugdevolle dag. Gedenk waardig omdat het dan veertig jaar geleden is, dat zij als onder wijzeres haar intrede deed bij de Eerste Leidse Schoolvereniging, vreugdevol omdat het haar gegeven was in opgewektheid haar krachten te wijden aan de vorming van de aan haar zorgen toevertrouwde leerlingen. En dat zijn er in de loop der jaren velen geweest. Een generatie heeft zij zien opgroeien. Ter gelegenheid van dit jubileum vindt morgenmiddag om twee uur in de foyer van de Stadsgehoorzaal een feestelijke bijeenkomst plaats, van 4.30 tot 5.30 uur gevolgd door een receptie in de koffiekamer. Ook oud-leerlingen zijn op bijeen komst en receptie hartelijk welkom. Stoplichten hij bacl Oegstgeest OEGSTGEEST Aan het ver lengde van de Langevoort wordt binnenkort het nieuwe zwembad geopend. Dat wordt daar een druk kruispunt. Ten eerste de stroom zwemlustigen. Vervolgens een te gengestelde stroom in de richting van het winkelcentrum Lange voort. En daartussendoor het ver keer uit en naar Warmond. Aan een stoplichtinstallatie viel dan ook niet te ontkomen. Die is nu aangebracht. Zij werkt nog niet. (Foto N. van der Horst). LEIDEN De populaire Leidse wereldkampioen Kunst en Genoe gen startte zaterdagmiddag met de repetities in de nieuwe Sport- Veehal aan de Willem de Zwijgerlaan, die pas op 13 september van dit jaar officieel in gebruik wordt genomen. In de geweldige ruimte (grondoppervlakte 120 x 80, groter dus dan van een voetbalveld) is veel in staat van wording. De afwerking, de aankleding moet nog beginnen. Toch wilde K en G de akoestiek alvast eens testen. Het bestuur heeft namelijk gróte plannen. In feite zijn die opgekomen in een dwangpositie. Jaar op jaar werden ouders en donateurs, tot 1968 toe, in maart op een grote musicale show vergast. Met de matinée trok die op zo'n zaterdag wel een achttienhon derd bezoekers. Eer het zover was, hadden de jon gens maandenlang hard gestudeerd, ook en voornamelijk, op zaken, die met. de eigenlijke bestemming van het korps niets of weinig te maken hadden, zoals leuke liedjes zingen, allerlei dansen van hier en overal spelen, en nog meer van dat aan trekkelijks. K. en G.'s werk is echter voor het buiten-optreden bedoeld, voor taptoe's, opluistering van feesten en zo. Wanneer dan zaterdag met middag en avondshow achter de rug was, moesten de jongens aan de voorbereiding van hun open- lucht-show's nog beginnen. Dat werd hard ploeteren en toch niet helemaal gereed komen. Iedereen voelde zich de eerste tijd (dus bv. ook op 30 april) onbevredigd. Pas tegen het eind van september was de topvorm weer bereikt. T ribunes „Dit ging echt niet langer zo", zei voorzitter IJzerman. Zijn korps, tachtig man sterk, was juist aan het marcheren, trommelen en blazen, midden in de zaal. Over de toekom stige akoestiek is momenteel geen zinnig woord te zeggen; de vloer krijgt krijgt een asfaltbedekking en, als K. en G. hier tot een demonstra tie komt, zullen er tribunes nodig zijn. „Ik stel me voor, dat er dan wel tienduizend mensen kunnen zit ten", zei de voorzitter. Nou, die zul len het geluid wel beter beter ma ken. De aankleding van zo'n massa verandert de klankuitwerking enorm. Het grote voordeel is, dat K. en G. het hele jaar door met het eigenlijke werk kan bezig zijn. Daar komen dan ook andere dingen bij, maar die veroorzaken geen tijdverlies, zoals tot verleden jaar toe. „Het moet natuurlijk groeien", zei de voorzitter; „in de Gehoorzaal zijn we ook met een paar honderd belangstellenden begonnen, en hoe is dat publiek niet gegroeid. Er kon daar niemand meer bij." De meeste verenigingen durven, om het financiële risico, deze hal niet aan. Maar één moet toch de eerste zijn. Het K. en G.-bestuur heeft daarom de knoop doorgehakt en wil één keer per jaar hier een grootse show geven, op de manier en in de geest van de jubileumuit- VOORSCHOTEN Zaterdag avond werd de Ambachtszaal in het Ambachtshuis aan de Voorstraat officieel in gebruik genomen door de toneelgroep Voorschoten en de harmonievereniging Benvenuto. In aanwezigheid van het voltallige col lege van burgemeester en wethou ders, vele raadsleden en besturen van verenigingen bracht de toneel groep Voorschoten „Het jubileum" van Anton Pawloviisj Tsjechov en Benvenuto een optreden van ,Jong Benvenuto" en enige korte muziek werkjes van een ensemble uit de harmonie. De toneelgroep Voor schoten tvordt de vaste bespeler van de Ambachtszaal op het gebied van toneel en cabaret. Benvenuto ge bruikt de ruimte als repetitielokaal. De Ambachtszaal in het 17e- eeuwse Ambachtshuis hebben de leden van de toneelgroep zelf om gebouwd tot een gezellig, eenvoudig micro-theater. De wanden worden versierd met schilderwerken van de onlangs overleden kunstschilder Willem Schrofer. De schilderwer ken zijn in bruikleen afgestaan door de Kunstkring Voorschoten. Het ligt in de bedoeling dat ook de jaar lijkse kunstmarkt in het Ambachts huis gevestigd zal blijven. Wethouder W. J. Iestra sprak namens B. en W. woorden van feli citatie tot de toneelgroep. Aan de •ne kant speet het hem. dat hij niet kon zeggen „tot in lengte van dagen", want er zijn plannen voor restauratie van het Ambachtshuis en met die plannen gaat een even tuele vestiging van de openbare bibliotheek gepaard. De toneelgroep Voorschoten toon de met „Het Jubileum" van Tsje chov, dat zij waard is gezien en gehoord te worden. Hans Gnodde, Irene Utermark, Dries Brinkman, Jenny Gnodde en Henk Schuurman brachten onder regie van Fenny Zwiers een acceptabele vertolking. Vooral Jenny Gnodde was ditmaal in haar element. Zij kreeg de kans sterk gechargeerd te spelen, waar toe Tsjechov alle gelegenheid biedt met zijn humor met een bittere na smaak. Dirigent J. Schellevis veroverde alle harten met zijn „Jong Benve nuto", waarin de jongsten vaardig heid tonen met instrumenten, die normaal door volwassenen worden LEIDEN Voor de kinderspelen op 30 april, 's morgens op het terrein aan de Zoctcrwoudsesingel, kan nog' worden ingeschreven op dinsdag 1 april van 16.30 tot 17.30 uur in „Den Burcht" (Jacobazaal). De inschrijving staat open voor de lagere schooljeugd, voor zover zy niet deelneemt aan de aubade en het daarop volgende feest in de biosco pen. De minimumleeftijd is 8 jaar. bespeeld. Het ensemble uit Benve nuto oogstte met de „mars in rag" van J. Bartie zoveel succes dat een herhaling volgde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3