ACTIE TEGEN EREVELD Bij de Boac staken 1100 wiiiHumti Israël ziet niets in een bespreking Het Kwartet (RITA) Veldslag in Stekene Tientallen gewond Terreur99 neo-nazTs *ER DIS ^0 VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE A80NNEE OPGEEFT. Schietpartij in Detroit tussen politie en negers Dompteur door tijger gegrepen voor Lenny „Kerkhof' blommen" Chr. partijen samen uit of samen thuis Wilson wil praten met Ojoekwoe Aardbeving in Ethiopië Nieuwe Lends e Courant Maandag 31 maart 1969 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastlch is gheblevcn mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Velen gebruiken bij het smeden van hun geluk hun medemensen als aambeeld. SIR1US DE BILT Veranderlijke be wolking met enkele regen- of hagelbuien. Matige tot krachtige, tijdelijk harde wind, in hoofdzaak tussen west en noord. Lagere middagtemperaturen. DE BILT Bij de Azoren bevindt zich een hogedrukgebied met een uitloper naar het Middellandse Zeegebied. Boven Scandinavië treffen we een lagedrukgebied aan. Een bij deze depressie behorend front pas seerde gisteren ons land en ver oorzaakte plaatselijk regen. Tussen de depressie boven Scandinavië en het hogedruk gebied naby de Azoren staat een westelijke stroming. In deze stroming verplaatst zich een nog in betekenis toenemende depres sie van Engeland over ons land naar het oosten uit, waardoor de wind uit het zuidwesten aan wakkerde. Vooruitzichten voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 3. Min. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal. Max. temp.: 2 tot 7 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pet. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. l april, zon op 06.18, onder 19.13: maan op 17.52. onder 05.53. 2 april volle maan. Het samenscholingsverbod van burge meester Heyse van het Belgische plaatsje Stekene maakte geen indruk op de hon derden oud-verzetsstrijders die gisteren in actie kwamen tegen de aanleg van een erebegraafplaats voor Oostfront-strijders. Tiveede conflict in korte tijd STEKENE Grootscheepse betogingen en vechtpartijen, waarbij tientallen gewonden vie len, maakten het Belgische plaatsje Stekene gisteren tot een rumoerig dorp. Men wilde pro testeren tegen de aanleg van een erebegraafplaats voor gesneuvel de Oostfront-strijders. Met bussen werden de vele hon derden oud-verzetsstrijders gister morgen vroeg uit alle delen van Bel gië naar Stekene vervoerd. Zij zouden groepsgewijs naar het gedenkteken voor de gevallenen op de markt trek ken om daar kransen neer te leggen. Dat was voor de honderden leden van de neo-fascistische organisaties, die zich in de omgeving van het plein hadden verzameld, aanleiding in actie te komen. Zij rukten de kransen uit de handen van de oud-verzetsstrij ders, mishandelden sommige deelne mers en begonnen te schelden en te tieren. „Sieg Heil" schreeuwden de oud- verzetsstrijders tegen de opdringende menigte, wat de woede van de oud nazi's nog meer opwekte. Mannen en vrouwen wisten zich toch met kran sen en vlaggen te verwijderen van de woedende betogers. Dat was het moment waarop de rijkswacht ingreep. De honderden po litiemannen hadden steeds met het geweer aan de voet de „strijd" ga degeslagen. In een oogwenk was het gehele marktplein ontruimd. Ook had men waterkanonnen in gereedheid gehouden om het plein schoon te spuiten. De toegangswegen naar het dorp werden afgegrendeld. In een van de cafés zetelde het actiecomité van de oudverzetsstrij ders, waar de haatgevoelens jegens de neo-nazi's in alle toonaarden werden geuit. Het „kerkhof-van-de- schande", zoals het aan te leggen ereveld werd betiteld, mag er niet komen. Wat konden we beter doen Gezellige kaars In een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktlvitelt ontvang Ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. van dit blad O hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden dan onze gevallenen een bloemen hulde brengen, zo werd gezegd. Na enkele uren was het weer rustig in het Belgische dorp, niet ver van de Zeeuws-Vlaamse grens. De burgemeester, de heer Heyse, had de demonstratie wel verwacht. Hij kondigde tenminste in de vroege morgenuren een samenscholings verbod af. De oud-verzetsstrijders waren echter zo woedend, dat ze dit vol ledig negeerden hun catie door zetten.De neo-fascisten zagen toen hun kans schoon. Tientallen zwaar gewonden en enkele licht gewonden waren aan het eind van de dag in ziekenhuizen opgenomen. DETROIT Bij een langdurige schietpartij In de negerwijk van Chi cago heeft een politieagent het le ven verloren en één agent en vijf negers werden gewond. Er werden ruim 130 negers gearresteerd. Het was het ernstigste incident sinds dc „rassenoorlog" in juli in Chicago, die aan 43 mensen het leven kostte. Volgens de politie begon het inci dent zaterdagavond toen een tiental negers een patrouillewagen met twee agenten onder vuur nam. Een van de inzittenden werd dodelijk getroffen en de ander kreeg een beenwond. De daders vluchtten naar een kerk van de Baptisten. Pas na een langdu rige strijd kon een sterke politie macht het gebouw binnendringen. Zij vond daar een grote groep ne gers, onder wie vrouwen, in unifor men met zwarte baretten, parachutis tenlaarzen en epauletten van lui paardhuid. Volgens leden van de groep hielden zij de eerste jaarbijeen komst van de „nieuwe republiek voor vrij Afrika". In de kerk werden ook wapens en munitie gevonden. Een rechter, voor wie de ar restanten werden geleid, liet het me rendeel van hen naar huis gaan, on danks felle protesten van de openbare aanklager. Wel liet de rech ter de aangehoudenen beloven, dat zij zich tot zijn beschikking zouden houden. HILVERSUM De bekende domp teur en dierenverzorger Erik Meissner (61) is in het winterverblijf van het voormalige circus Strassbur ger door een tijger gegrepen en ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht. Dit is de tweede keer. dat in het winterverblijf een ernstig ongeval op deze wijze gebeurt De vorige maal, in 1967, betrof het een 14-jarige scho lier. JERUZALEM Israël heeft gisteren officieel de komende vier-mogendhedenbesprekingen Over het Nabije Oosten van de hand gewezen. Volgens Israël kan dergelijk overleg ertoe lei den, dat de rechtstreeks bij het conflict betrokken partijen zich onttrekken aan hun verantwoor delijkheid om vrede te sluiten. Israël verklaart zich niet alleen te genstander van het beleggen van een conferentie van staten buiten het Nabyc-Oostcn om aanbevelingen op te stellen voor dit gebied, maar het is ook gekant tegen elke regeling en iedere procedure, waarmee de be trokken regeringen niet hebben inge stemd. De Israëlische regering laat Ame rika, Rusland, Engeland en Frankrijk weten, dat zij „geen enkele aanbeve ling zal aanvaarden, die in strijd is met haar levensbelangen, haar rech ten en veiligheid". Israël doet een beroep op alle regeringen en de open bare mening, om „bij te dragen tot onderhandelingen tussen de Arabi sche staten en Israël over de vesti ging van een ware vrede in het Nabije Oosten." Verdragen Israël zegt voordurend te wil len streven naar een „duurzame vre de", gebaseerd op verdragen, waarin de overeengekomen, veilige en er kende grenzen zullen worden vastge legd. De Israëlische regering verklaart zich bereid, zonder voorwaarden vooraf met elk buurland onderhande lingen te openen over vrede. Zolang dergelijke verdragen nog niet tot stand zijn gekomen, zal Israël de grenzen handhaven zoals die bij het bestand van 1967 zijn vastgelegd. Amerikaanse functionarissen heb ben gezegd, dat ondanks de afwij zing van Israël toch spoedig zal wor den begonnen met het viermogend- hedenoverleg. Toestellen van de Israëlische lucht macht hebben gisterochtend op Jor daans gebied een aanval gedaan op een groep, die een Israëlische pa trouille bestookte. Vier Israëliërs wer den hierbij gedood. Lenny Kuhr heeft in de zang arena van Madrid haar liedje De Troubadour tot een glansrijk succes gezongen (en gespeeld). Na een nacht vol verrassende wendingen op het scorebord met het puntentotaal van de interna tionale jury's werd Lenny een der winnaressen. Het feit dat zij deze zege met drie andere meis jes moest delen, uniek in de historie van het Eurovisiesong festival, deed aan haar geluk niets af. Op de foto: verlooide P. Swart verwelkomt zijn zangeres bij haar terugkomst op Schiphol. Meer over het kleur- en klank rijk Eurovisiefeest elders in dit blad. De al maandenlang aangekon digde aanleg van een erekerkhof voor oostfrontstrijders in het Belgische Stekene was aanleiding tot een „veldslag" tussen voor- en tegenstanders. Enige episoden: Nog stram in de houding staat deze man bij het monument voor gevallen soldaten (foto links), maar even later wordt hij (foto midden) door demonstranten te gen de grond geslagen. Een groep met het vaandel „Neo Nazisme dat nooit" wordt door de rijks wacht verwijderd foto rechts), LONDEN De 1100 vliegers van de Britse luchtvaartmaatschappij BOAC legden vandaag het werk neer. De onderhandelingen tussen de maatschappij en de vakbond van Britse piloten, die zondag door be middeling van de staatssecretaris voor de werkgelegenheid, mevrouw Barbara Castle, waren hervat, zijn afgebroken. Een woordvoerder van de bond zei een langdurige staking te ver wachten. De BOAC-vliegers eisen een onmiddellijke verhoging van hun salaris tot 60.200 gulden per jaar. Het is de tweede staking van deze piloten in tien maanden. Ch-Kamerlid Mellema: (Van onze parlementsredactie) ASSEN Het CH-kamerlid J. T. Mellema vindt dat de drie christelijke partijen of samen in de regering moe ten of samen de oppositie verkiezen boven het uiteengaan. Op de alge mene vergadering van de CH-Kamer- kring Assen zei de oud-fractieleider, dat juist de ARP, KVP en CHU de „stabiliserende invloed in de Neder landse politiek moeten handhaven". Hij wees het kiezen van een part ner voor de verkiezingen van de hand. In een regeringscoalitie zal de toekomstige partner zich achter het program van de drie christelijke par tijen moeten stellen. Evenals drs. Schmelzer in Raalte, zei de heer Mellema het verstandig van de regering de bouw-cao goed te keuren. Ook hij wil dat regering en bedrijfsleven om de tafel gaan zitten. De invoering van de BTW heeft het kabinet-De Jong veel populariteit ge kost. De uitspraak van AR-fractieleider mr. B. W. Biesheuvel, dat de ARP in 1971 met een eigen lijst en program de verkiezingen ingaat, had hem niets verwonderd. Dat wil de CHU ook. „GEEN BEMIDDELING EN GEEN EBKENNING VAN BIAFBA" LAGOS Premier Wilson heeft de Biafraanse leider luitenant-ko lonel Ojoekwot uitgenodigd voor een gedachtenwisseling buiten Biafra. In zijn boodschap aan Ojoekwoe, die hij in overleg met1 de Nigcriaanse leider generaal-majoor Gowon heeft verzonden, heeft Wilson „een zeer ruime verscheidenheid van ontmoe tingsplaatsen" voorgesteld. De Britse premier zei tijdens zijn reis door Nigeria niet welke plaatsen hij had genoemd. Als Ojoekwoe op de uitnodiging, ingaat, zou het in Ad dis Abeba, de Ethiopische hoofdstad waarheen Wilson vandaag is gegaan, of in de hoofdstad van Kenia, Nai robi, tot een gesprek kunnen komen. President Kenjatta van Kenia heeft dit weekeinde Wilson uitgenodigd. Met nadruk verklaarde de premier dat een ontmoeting met Ojoekwoe geen erkenning van Biafra inhoudt. Daarom is hij ook niet bereid naar Biafra te gaar. Wilson zei ook dat er geen sprake van was dat hij in het conflict zou bemiddelen. Harold Wilson toonde zich tijdens zijn bezoek aan Nigeria enkele malen duidelijk geïrriteerd over zijn pro gramma. In Port Harcourt bijvoor beeld moest hij geruime tijd naar redevoeringen luisteren, maar toen er een dansvoorstelling werd ge geven, werd het hem te veel. Kwaad liep hij de zaal uit en zei later: „Er is werk te doen". Zelfverbranding in Parijs PARIJS De dertigjarige Frangoise Lecomte, afkomstig van het Franse eiland Martinique, heeft zich zondagochtend vroeg met benzine overgoten en zichzelf in brand gesto ken. Ze is op weg naar het zieken huis overleden. Uit half verbrande documenten, die de vrouw bij zich droeg, is gebleken, dat haar daad velband houdt met de burgeroorlog tussen Nigeria en Biaf ra. De zelfverbranding gebeurde op de Avenue Kleber. 23 mensen gedood ADDIS ABEBA Een deel van de Ethiopische plaats Serdo in de Dan- kaliwoestijn, is door een aardbeving verwoest. 23 mensen zijn om het le ven gekomen, 163 gewond en 300 dakloos. Aldus het Ethiopische persbureau, dat melding maakte van een serie zware aardschokken in het noordoosten van Ethiopië. C.I.E.B.A. LEIDERDORP /t TEL. (O17«0)-3O797'/21561 [Q| rWT BRANDKASTEN K ANTOORMEUBELEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1