Scholieren niet KLM dagje uit in Londen RUMOER EN CHAOS ZONDER POLITIEK 180 kinderen Belastingcorrectie onverkort uitvoeren in Super-DC-8 Lenny's Troubadour brengt Nederland de derde zege Liberalen eensgezind: Mr. Van Stapele enige directeur van Schiphol Luns „in de wolken Liberalen één grote familie Songfestival levert vier winnaressen op 11 Het werd een honderdtachtigvoudige belevenis in de ruime KLM Super DC-8, een vliegsensatie waaraan té snel een einde kwam., (foto boven), maar een uitstapje naar de sinistere" Tower van Londen maakt wel veel goed, er kan zelfs een groepsfoto af, met alle 180 erop (foto onder). (Van onze parlementsredactie) GRONINGEN De WD blijft onverkort vasthouden aan de belastingcorrectie per 1 ja nuari 1970. Een door de afdelin gen Den Haag, Rotterdam en Amsterdam op de algemene ver gadering van de WD in Gro ningen ingediende motie werd door Kamerlid Portheine be groet als een belangrijke steun voor kabinet en WD-fractie. Van uitstel zal geen sprake zijn, aldus Portheine, deze operatie gaat door voor de volle 900 miljoen. Vol gens de heer Portheine is er geen sprake van een verschuiving in de tijd. Zoals bekend heeft minister Wit- teveen al aangekondigd dat een deel van de belastingcorrectie niet op 1 januari kan ingaan. Dat om de ho gere defensie-bijdrage te kunnen fi nancieren. Binnenkort zal het wets ontwerp worden ingediend. De WD-fractie zag deze motie, die ook sprak van een blijven ijveren voor een spoedig wetsontwerp voor automatische teruggave van inflatoir geïnde belasting, duidelijk niet als kritiek op het beleid van Witteveen, maar als een steuntje in de rug tegen, anti-revolutionaire bedenkingen over de omvang van de belastingterugga- ve en het tijdstip dat conjunctureel wel eens moeilijkheden zou kunnen veroorzaken. Over dat laatste is met de WD dus niet te praten. Het prin cipebesluit is: belastingcorrectie on verkort per 1 januari 1970. De financiële politiek vormde eigenlijk het enige wezenlijke punt van kritiek vanuit de partij, die de vergadering vrijdag nogal chaotisch begon en zaterdag afscheid nam van en tot ereleden benoemde voorzitter ir. K. van der Pols en penningmeester Sidney van den Bergh. De nieuwe voorzitster mevrouw G. V. van Som- ren-Downer, met veel omhelzingen ingehaald, nam afscheid van vice- voorzitter burgemeester drs. Roe ien van Zwolle en bracht drie moties in stemming die alle bij acclamatie werden aangenomen. De motie over de belastingcorrectie, één die waarde ring uitsprak voor het Europese be leid van de WD en één die ernstige verontrusting uitsprak over de si tuatie van de Joden in Polen. Andere aan de orde gestelde pun ten betroffen voornamelijk buiten landse politiek: NAVO, Nabije Oos ten, Biafra en West-Irian. Toxopeus deelde mee uit goede bron v«n>omen te hebben dat de buitenland** pers inderdaad toegang krijgt tot ^est- ïrian en dat de kiesmannen niet aan gewezen, maar gekozen worden. Senator Van Riel zei over B-«fra: »Als u stof wilt geven aan series Üleuwe conflicten in Afrika dan zult u Biafra op dit moment moeten er kennen." Hij vroeg vertrouwen voor minis ter Den Toom, „de allervoortreffelijk ste minister van defensie". Het ging over het communisme en Europa. Voor Europa dreigt gevaar van de kant van de Sowjetunie, aldus de heer Van Riel, want China zal bin nen afzienbare tijd geen agressie te gen Moskou kunnen plegen. De keu ze is nu maar: of men de kans op oorlog aantrekkelijk of onaantrekke lijk maakt. Ondervoorzitter in de vacature-Roe ien werd mr. H. P. Talsma uit En schede en penningmeester A. W. J. Caron uit Wassenaar. (Van een onzer redacteuren) LONDEN Als je zo'n 11, 12 jaar bent, nooit hebt gevlogen en dan ineens met het grootste vliegtuig van de KLM, een super-DC8, gratis een dagje naar Londen mag, wel, dan is dat natuurlijk een feestdag, waarvoor je je zon dagse pak of je mooiste jurk aantrekt. Zo'n feestdag was het zaterdag niet voor één zo'n gelukkige, maar voor 1801 Met z'n allen, allemaal zesde klassertjes uit alle delen van het land, waren ze een dagje te gast van de KLM, voor wie het op die dag ook een beetje feest was. Evenals de kin deren had de bemanning de rood-wit-blauwe strik in het knoopsgat en vrolijke stewardessen liepen af en aan met dienbladen vol glazen limonade. Het was het eerste feestvertoon in dit gouden KLM-jaar, dat in oktober het hoogtepunt krijgt als 's werelds eerste luchtvaartmaatschappij precies een halve eeuw bestaat. En die 180 schoolkinderen waren de eersten, die dat feest konden mee vieren: zij waren de winnaars van een grote wedstrijd, die de Konink lijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart had uitgeschreven ter ge legenheid van het jubileum van KLM en Fokker (die dit jaar ook de gou den leeftijd bereikt). Opdracht was een werkstuk te ma ken, dat verleden, heden of toekomst van de luchtvaart uitbeeldde. En dat 'hadden die 180 zo goed gedaan, dat ze een paar weken later de uitnodi ging van de KLM in de bus vonden. Luchtziek Uitgeleide gedaan door vaders en moeders, soms door de hele familie, stonden ze 's morgens voor de KLM-balie op Sohiphol, waar ze instapkaart en mini-sjerp kregen. En een dik half uur later zaten ze in de Abel Tasman, de meesten voor het eerst van hun leven. Voor zover dat nog wat onwennig (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De NV Luchtha ven Schiphol zal voortaan een éénhoofdige directie hebben, heeft de raad van commissarissen besloten na het overlijden van directeur S. de Mul. De leiding zal in handen komen van de thans in functie zijnde direc teur mr. J. C. H. A. van Stapele. Voorts is besloten de vennootschap onder te verdelen in twee bedrijfson derdelen: economische zaken en be drijfsvoering. Van de eerste afdeling wordt hoofd (met de titel van onder directeur) dr. D. Riemens, voorheen hoofd financiële zaken en bedrijfs administratie; van de tweede af deling ir. F. E. Douwes Dekker, tot nu toe hoofd luchtvaarttechnisch bu reau. KLM lokt toerist uit Amerika met kampeerwagen NEW YORK De KLM zal met ingang van april een nieuwe attractie bieden aan Amerikaanse toeristen, die naar Europa reizen. Voor 399 dol lar per persoon levert de KLM een vliegreis van New York naar Amsterdam plus een volkswagen busje met kampeertent. De voorwaarden, die de KLM hier aan vehbindt, zijn een verblijf van minstens veertien dagen en hoogstens drie weken in Europa. Bovendien moet men reizen met een groep van minstens vier personen. Men hoopt op die manier het aan tal toeristen aanmerkelijk te verho gen, omdat voor veel Amerikanen de hotelprijzen en die van de restau rants de overweging zijn, die hen van een Europese reis doen afzien. HANAU Twee Nederlanders, de 29-jarige Bernhard B. en de 24-jarige Peter V., zijn zaterdag in een hotel gearresteerd door de Duitse politie toen zij bezig waren met de verkoop van hasjiesj. De politie nam in totaal 40 kilo in beslag voor een waarde van 120.000 Dm. Volgens de Duitse politie waren de mannen uit Amsterdam naar Hanau gekomen om de hasjiesj hier te ver kopen. 99 99 In het Hiltonhotel te Amsterdam werd het luchtvaart-lentebal gehou den en natuurlijk moest er een gra den en natuurlijk moest een gra- werd de verkiezing van Miss Inter line, een 20-jarige employé van Ai* Lingus. Op de foto: de splinternieu we vliegmiss na de prijsuitreiking. Maar er was nog een luchtige verrassing in petto: de Interlineclub olland heeft een „miljonair in rliegmijlen" uitgeroepen, een man, zoals Interlineclubvoorzitter P. W. L. r. Tissot van Patot het kwalificeer- i de, met ontelbare starts en landingen op zijn naam, die zich een excellent promotor van het verkeer door cle lucht heeft getoond. En wie kon het anders zijn dan eregast op het lucht- vaartlentebal, onze minister Josep'n Luns, toevallig even binnenslands? De miljonair was met zijn titel in de wolken, hoewel hij binnenkort een vernieuwde versie voor zijn klein kinderen in het verschiet zag: de ti tel van vliegmijlenmiljardairwant tochten naar maan, Mars en Venus zullen, dan iets gewoons zijn. Tussen haakjes, er was geen confrontatie met het echtpaar Lennon, op dat moment ook lentevierend in het hotel. was, stelden de heer F. Zandvliet, hoofd van de afdeling luchtvaarton- derwijs van de KLM en de beman ning hen al gauw op hun gemak. Maar dat nam niet weg, dat ze tij dens de vlucht toch niet zo rumoerig waren als men zou hebben verwacht. Dat klwam voornamelijk omdat het vliegtuig nogal laag vloog en daar door niet zo rustig in de lucht lag als normaal. Maar dat kon nu eenmaal niet anders: om de Delta-werken in het wat nevelige weer goed te zien, moest gezagvoerder Zwarthoed wel onder de 500 meter blijven. Maar toen ze eenmaal vaste voet op Londen-Heathrow hadden gezet, hun briefkaarten voor thuis hadden afgegeven, die ze in een keurig KLM-mapje hadden gekregen en in de tour-bus stapten, was die lucht- ziekte gauw verdwenen. En kennelijk had de eetlust er niet onder geleden, want binnen een half uur waren de vrolijk versierde tafels in de Chicken Inn in Londens centrum leeg. Het ijs was toen gebroken. Hoewel niemand elkaar kende, werd er al gauw vriendschap gesloten. Rotter damse Bennie Boukes legde Haagse Henk van Wijk precies uit hoe hij zijn camera moest houden om Nelson van Trafalgar Square er helemaal op te krijgen en Elly Cornelissen gaf Gerlinde van Drie goede raad bij het maken van notities voor het opstel Sensatie De bustocht door regenachtig Lon den werd voor de 180 scholieren een sensatie. In een uur kregen ze bijna alle bezienswaardigheden te zien, van Scotts poolschip Discovery tot St. Pauls cathedral, waarover de stewar dessen alles wisten te vertellen. Hoogtepunt van het snelle dagje Londen was het bezoek aan de To wer. Weliswaar bleven de kroonju welen door de toeristendrukte onge zien, maar er bleven nog genoeg an dere attracties over. Wat moe van alle indrukken, waar aan die van Buckingham Palace na tuurlijk niet ontbrak, stapten zij te gen zessen weer in de Abel Tasman, die hen binnen een uur naar huis bracht. Een even feestelijke vlucht als de heenreis, met een uitgebreid etentje, een groot kleurenboek van Londen en wat andere KLM-presenries. En om kwart voör zeven stonden ze weer op Schiphol, met een volle tas en een hoofd vol herinneringen. De verhalen daarover mochten ze vandaag op school vertellen. En dat waren er hééil wat.... (Van onze parlementsredactie) GRONINGEN Burge meester Berger van Gronin gen, socialist en de laatste tijd wel eens in verband gebracht met de oprichting van een nieuwe socialistische partij, had het wel goed gezien toen hij aan het begin van de alge mene vergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie zei, dat hij zijn fractievoorzitter ook zou aan raden in het begin een grote rede te houden, na een ovatie kan men niet nog eens aan af keuring gaan denken. Hij had zich niet zo ongerust hoé ven maken over zijn politieke te genstanders: er kwam niet veel kritiek. De liberalen hadden het veel te druk met zichzelf, hun buurman en de sherry- Geen poli tieke chaos dus vrijdagavond, het was een gewone chaos. Een gezellig clubje liberalen, één grote familie. In hun vrije tijd willen ze ook wel wat aan po'itiek doen, maar dat moet niet de spuigaten uitlopen. Tenslotte is het al heel wat, dat ze helemaal naar Groningen zijn ge komen en Berger heeft zijn nacht vergunning voor Huize Maas niet voor niets afgegeven. Dansen dus. van twaalf tot vier in de naoht. Maar ver voor twaalf doken de mensen die van politiek hun hoofdberoep maken, de bar al in. Van de zaal hadden ze tenslotte ook niets te verwachten dan rose, paarse, gele en rode lampjes, slin gers en één gedurfde politieke uitspraak boven de bar: Blobbers. Toxopeus voelde zich n:et lekker. Hij was in het keurslijf van de politieke zendtijd gewrongen en moest zich strikt aan de tijd hou den. „Ik hou er niet van hè, je kunt niet eens lekker ontspannen. Dan kun je ze pas laten klappen wanneer je maar wilt". Geen lek kere grappen dus. Toch vangen we een woord van waardering op: „Steengoeie rede zeg, machtig". landdag". Voorzitter Van der Pols: „Daar werden geschillen met de wapens beslecht. Dat is hier tot nu toe niet gebeurd". Maar een rom meltje is het wél. Of is Driemaster-redacteur Van der Meer de „dood van Pierlala"? „Als ik dit hier zie denk ik dat we ook wel goeds kunnen overnemen van KVP, D'66 of PvdA". Of de brullende afgevaardigde uit Breda, na ieder zin met gescandeerd ge juich begeleid: De VVD mag geen vergaarbak van conservatieven zijn, die hebben wel andere keuze mogelijkheden (bravo). Ik herinner me de woorden van Van Riel nog: jongeren zijn welkom, maar ze moeten zich rustig houden (bravo). Laten wij liberalen ons distan tiëren van uitspraken van voor aanstaande liberalen die in strijd, zijn met de geest van het moderne liberalisme (bravo). Waar is het so ciale rechtvaardigheidsgevoel van de WD gebleven? (bravo). De zaal blijft goedgemutst. Niets is ze te doL Gezellig koutend gaan de liberalen met voorzitter Van der Pols mee naar de wijziging van artikel 5, derde lid. „Wil iedereen die meeleest z'n vinger opsteken"?, vraagt hij vriendelijk. Niemand leest mee. Een amendement. „Is er iemand voor?". Geen hand gaat omhoog. Het lawaai wordt oorver dovend. Een oude ober torst im mense bladen met glazen pils. Iede re vijf minuten weer een vol blad. Elke keer struikelt hij net niet over de televisiekabels. Maar elke vijf minuten voel ik weer plezieri ge spanning. Een partij tie: de belastingcorrectie moet on verkort doorgaan alleen geldzaken kunnen trouwens maar de stilte brengen, plus Wiegel met zijn Huurdersbijdrage. Het lijkt wel of de zaal het voelt: over hoeveel jaar fractievoorzitter? Imago Het ging over het imago. Roder- mond: „De WD is de partij van Van Riel. Hij kan je irriteren, je kunt kwaad ziin of n:et, hij doet je wat". Toxopeus: „Wie viel daar flauw?". Vonhoff: „Van buiten de partij komt een betere beeldvorming dan van binnen uit. Hoor de Arjos". Meneer Bos uit Amsterdam is niet tevreden over Vonhoff: „Zijn be toog klonk in mijn ogen als dat van een slechte verkoper, één met veel brieven en woorden maar zon der daden, één die moet worden ontslagen of gedegradeerd". Het volgende politieke punt is het afscheid en de begroeting. Dettmeyer kan eindelijk een voor zitter van de WD omhelzen en he- innert zich dat Oud hem in 1948 vroeg: wie is dat aardige meisje op de achterste rij? Het was Haja en rij smeekt scheidende Sydney van den Bergh nu: „Ik hoop dat u als u geen pen ningmeester meer bent, de WD niet helemaal links zult laten lig gen". Van den Bergh laat de finan ciën overigens in deplorabele toestand achter: hopeloos, maar niet ernstig. Ernstig Pierlala Wel poppentheater. Vonhoff be nadrukt de poppenkast door zo nu en dan over de rand te hangen als een vlezige cherubijn, die van de boze schurk een klap met de knup pel heeft gehad. Dat zou Sjoerd Rodermond kunnen zijn: „Deze vergadering lijkt wel op een Poolse Het wordt Van Riel te machtig. Hij klampt Berger aan en samen gaan ze voor het spreekgestoe'te in conclaaf. Gaat het over een nieuwe partij? Van der Pols gooit roet in het eten. Hij vertelt de zaal dat er nu een interessant voorstel in bespreking is, al tien minuten lang. De zaal luistert niet. Van Riel wel. Schuldbewust neemt hij zijn plaats in de poppenkast weer in. Het loopt tegen twaalven Vlug worden statuten aangenomen. Dansen, slaatjes, bier. Haja heeft het gezien en haar les geleerd. De volgende morgen slikt het congres de vermaning: een vergadering als deze is niet bevorderlijk voor het imago, en applaudiseert berouwvol. De persvertegenwoordigers fun geren nu als buffer tussen podium en zaal. Het is niet eens symbo lisch. De lang verwachte kritiek blijft uit. De Tweede-Kamerfractie omarmt een goed voorbereide mo- Witteveen worstelt met een an der financieel probleem, vertrouwt collega Polak van Justitie het con gres toe: ernstig maar niet hope loos. De minister van Justitie geeft wat diepere betekenis aan Haja's smeekbede door te verklaren, dat het hem niet verbaast dat hij de naam Van den Bergh nooit heeft aangetroffen in de lijst van faillis sementen. De nieuwe voorzitter moet nog heel wat afgezoend worden voordat het congres aan zijn einde komt Wie krijgt gelijk? Toxopeus, die zei dat de VVD „een oase van rust is in de woestijn van haat en nijd"? Of Van Riel: „Voor iedere politieke partij zullen er ook andere dagen komen"? Van de andere dagen zal de ge zelligheidsvereniging voor Vrijheid en Democratie waarschijnlijk geen last hebben. Geen band zo sterk als de familieband. (Van onze radio- en tv-redactie) MADRID „Als ik maar een paar puntjes halen mag, ben ik blij", zei Lenny Kuhr vlak voor de grote dag van het Eurovisie Songfestival, maar ze haalde er, dank zij een grote pun- tengift van Frankrijk 18 en daardoor ontstond de unieke en een ogenblik tot paniek leidende toestand, dat de eerste plaats door vier zangeressen moest worden gedeeld. Viermaal dc Grand Prix de la Chanson 1969 op dit dolle 14e festival... en voor Neder land de derde zege. Volkomen ver diend door Lenny met haar char mante „Troubadour". Voor Lenny is ontegenzeggelijk de triomf het grootst: zij schreef zelf de indringende, meeslepende melodie voor haar liedje, begeleidde zichzelf op de gitaar en gaf een stuk presenta tie dat vakwerk was. Dat zij bij haar tweede optreden van het enthousias te Spaanse publek in het prachtige Teatro Real 'tot tweemaal toe een open doekje kreeg waarna men het refrein bleef meeklappen, was een hulde die haar welverdiend als ex traatje toeviel. Uniek Lenny heeft met haar prestatie Nederland in één klap teruggebracht in de eerste rijen van het jaarlijks Eurovisie-licdjesfestijn: gerekend naar de resultaten van 14 jaren won Frankrijk nu viermaal, Nederland driemaal, Engeland en Spanje, die de andere eerste plaatsen bezetten, elk tweemaal. Wat een verrassing, wat een opval- 'ende toestand werd het! Het Song festival 1969 gaat als uniek de his torie in. Het karakter van de char mante strijd, die werd uitgevochten op een klassiek podium met moderne sier van de kunstenaar Salvadore Het gelukkige viertal Op de foto de vier gelukkige zanggodinnenvan links naar rechts „onze" Lenny Kuhr, Frida Boccara Frankrijkwinnares van het vorige jaar. de Spaanse Massiel, Salomé (Spanje) en Lulu (Engeland). Dali, tussen dure bloemvelden, in ex travagante toiletten en met liedjes vol vaart en ritme, leverde meteen al meer zwier en spanning op dan in voorgaande jaren. Er was veel meer vreugde en een stuk minder liefdessmart in de lied jesparade en tussen de snelle compo sities waarbij de ene 'vocal group na de andere voor de nodige peo zorgde, viel de muzikale gedragenheid van Lenny's Troubadour zowel als van het Franse „Un jour, un enfant,, ge zongen door de onbekende Frida Boc cara, sterk op. Met het lustige „lai-la-la" in het refrein gooide Lenny hoge ogen; ook al waren er veel meer goede liedjes, haar „Troubadour" had iets aparts, dat was duidelijk genoeg. Spanning Opmerkelijk was niettemin de uit slag. Al gingen als vanouds Frankrijk en Engeland aardig aan de kop, toch waren er geen oovallende uitschieters. Niet één land bleef zon der punten en Noorwegen was het f-nige, dat er slecehts 1 ving. Nooit •rder bleef de algemene spanning nj de puntentoekenning er zo lang n. Toen het er naar uitzag 'dat Ne erland een eervolle vierde plaats 'ng bezetten met een punt of 12, 13, af plotseling, enkele minuten voor et einde, Frankrijk er 6 en daarmee eranderde alles. Ineens had Nederland de leiding, n Pim Jacobs, dde al zoveel pech ad gehad omdat gedurende het hele ■'Stijn zijn geluidslijn het niet deed, on nu bescheiden vreugdekreten sla- en. Nog 2 Portugese punten- voor 'oanje en de gelijkmakers voor Enge- md en Frankrijk brachten het on- erwachte resultaat van vier winna- ■•ssen tevoorschijn. Toen de Spaanse resentatrice erdoor van de wijs aakte, was er gelukkig een lakonie- :e meneer die alles in een ommezien -egelde, en gewoon vier eerste prij zen toekende. Feest Het werd een feest na een feest (al kwam het grootste na afloop, en dat duurde tot ver in de nacht), opgeto gen d'«-,"f"'pn omarmden elkaar, Ca- taleense Massiel. winnares 1968. deel de kussen en gouden plakken uit, er werden bloemen aangedragen en feli citaties vlogen over en weer. Toen kregen de 250 miljoen kijkers nog eens alle winnende liedjes te horen, waarbij wij ons erg trots voelden op zegevierende Lenny Kuhr. Met 18 van de 160 punten een Song festival winnen... het is er nog nooit eerder bij geweest, maar ditmaal luk te het. Monaco's „Heintje", de 12- jarige Jean Jacques, brak niet zo gek veel juryharien: hij moest het doen met 12 punten, waardoor hij achter Zwitcc-'and vierde werd. Nederland kreeg de 18 punten als volgt bii elkaar: 2 van Luxemburg, 3 van Italië, 4 van Zw:,*?rland, 6 van Frankrijk en 1 van Monaco, België en Noorwegen. De Nederlandse jury schonk 2 punten aan Frankrijk en Monaco, en 1 ?an Luxemburg. Ier land, Engeland, Zweden, België en Finland. De winnaressen en hun liedjes Lenny Kuhr, die stijlvol haar „Troubadour" zong, won voor het grootste deel op eigen kracht, een fijn succes voor haar en voor Neder land. Britse Lulu, in eigen land al een geliefde pon-artieste, haalde de prijs voor haar land met de meezin ger „Boom bana a bang". Heel mooie Spaanse Salomé, even onbekend op internationaal niveau als varia jaar Massiel, won met het pr<Ti''-« lied ie ..Vivo Cantando". Fridia Boccaro haalde voor Frankriik de prijs binnen met een sterk, breed opgezet chanson „Un jour, un enfant", dat door 9 landen met punten werd bedacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11