Holland Festival (nog) geen eigen karakter Scholen metl handen en voeten vast Tuinder heeft dan vakkennis meer n odig Staking vliegers pas na 3 maanden 1 CENTRALE PLAATS VOOR MOZART EN STRAWINSKY DAGTAAK EFFICIËNT VERVULLEN Sfeerloos optreden van charmante Gréco Onrust onder studenten in België neemt toe Acht gewonden bi] botsing autobus Actie piloten tegen kapers Tweede triënnale i Zuid-Nederland Expositie van 150 ikonen DONDERDAG 27 MAART 1962 Kritiek op ministerie Muzepoets Nederlands afgevaardigde op het Madrileense platform, van de Euromuze en volgens insiders heeft zij met haar liedje De trou badour, de hymne op de min streel met noordelijke tekst op zuidelijke muziek geen geringe kansen om de Eurovisietrofee mee naar Nederland te voeren verkent hier het „gevechtster rein" of liever het romantische decor van de Spaanse hoofdstad. Lenny Kuhr, ditmaal gitaarloos, moet wel in alle details góed voor de dag komen en misschien kan een consult bij de schoen poetser haar de zegepalm bren gen, wie wéét raakt men achterop en het wordt steeds moeilijker weer mee te komen. DEELNEMING De voorbereidingen van het Cen traal bureau inzake deelneming aan exportbedrijven, richtprijzen en vas tere prijsvorming vordert gestaag, aldus de voorzitter. Dit jaar zal een begin worden gemaakt met de prak tische uitvoering. „Veilingconcentratie is een moei lijke zaak. Kleine veilingen zijn te duur, wat niet wil zeggen dat grotere veilingen beter functioneren, maai de economische basis biedt perspec tief. Fusie is voor vele kleine veilin gen de enige uitweg. Het produkl moet sneller doorstromen van het tuinbouwbedrijf via de veiling in de afzetkanalen." De heer Prins pleitte voor stem recht naar omzet voor de leden van de veilingverenigingen. Een vraag stuk vond hij ook de opbouw van het Centraal bureau via provinciale organisaties. 1 Van de kleinfruitteelt wenden (Van onze kunstredactie) DEN HAAG Het program ma van het komende Hol land Festival maakt de indruk van een min of meer toevallige samenvoeging van voorhanden zijnde nationale en internatio nale 'culturele manifestaties. Men is er na jaren nog steeds niet in geslaagd het Holland Festival een eigen karakter, een eigen gezicht te verlenen. In hoeverre bovendien het streven naar presentaties voor een breder publiek realiteit is, zal moeten wor den afgewacht. Of men dat met behoud van het festivalkarakter kan bereiken door een tour de chant van de lichte muze, met o.a. Jasperi- na de Jong en Ramses Shaffy, wagen we te betwijfelen. Meer in de goede richting is het Internationale Koorfestival, doch dat zou men zich ook buiten het festi val-verband kunnen denken. Geen Berlioz Eveneens toevallig is de keuze van het thema van dit festival, nl. Mozart en Strawinsky. De enige verklaring voor dit onduidelijke beleid is, dat beide componisten zo'n uitgebreid oeuvre bezitten! Ondertussen ziet men n.b. in het Berliozjaar over het hoofd één van zijn composities uit te voeren. De opening van het festival is in het Haagse Congresgebouw zaterdag 14 juni. Bepaald geen spectaculaire start met werken van Mozart en Strawinsky door het Residentie Or kest en het Nationale Ballet o.l.v. André Presser en Lukas Vis. Hetzelf de orkest en dezelfde componisten staan op het programma, dat gegeven zal worden met medewerking van het Madrigaal koor uit Boekarest. Schönberg In het kader van het koorfestival speelt het Residentie Orkest o.l.v. .Michael Gielen (soliste o.a. Gré Brou- wenstijn). Drie mannenkoren en een groot gemengd koort zullen de z.g. Gurrelieder van Schönberg uitvoe ren, een zeldzaam gebeuren. Het Rotterdams Philharmoriisch Orkest geeft drie concerten resp. on der leiding van Lorin Maazel, Jean Fournet en Edo de Waart. Ook hier nemen Mozart en Strawinsky een centrale plaats in met als solisten Arthur Grumiaux, Oralia Dominguez en Guus Hoekman. Met medewerking van het Mannenkoor van de Bel gische radio zal op 24 juni in Rotter dam Oedipus Rex van Strawinsky worden uitgevoerd. Het Concertgebouworkest brengt o.a. de Negende symfonie van Mahler o.l.v. Bernard Haitink, een populair concert met medewerking van Daniel Wayenberg en een concert o.l.v. Elia- hu Inbal met als solist de pianist Paul Badura-Skoda. Von Karajan Hoogtepunt op dit festival wordt ongetwijfeld het optreden van het Berliner Philharmonisches Orchester. Herbert von Karajan zal dirigeren en pianospelen n.I. met Jörg Demus en Christoph Eschenbach in Mozarts concert voor drie piano's. Het eerste concert op 30 juni in Amsterdam wordt gecompleteerd met de eerste symfonie van Brahms. Op 1 juli brengt von Karajan in Rotter dam de symfonie in C van Stra winsky en de symfonie in G van Dvorak en ten slotte op 2 juli in Den Haag Mozarts Divertimento in D en de vijfde symfonie van Prokofiev. Amsterdam Verder zullen orkestconcerten wor den gègeven door het Kunstmaand Orkest, het Ned. Kamerorkest en en kele radio-orkesten. In een drietal concerten zal aandacht worden geschonken aan actuele muziek, doch deze concerten zijn het privilege van Amsterdam. Ook in de kamermuzieksector staat Mozart centraal, o.a. met Elly Ame- ling en het Ned. Strijkkwartet. Het King's College Chapel Choir zal zich in Den Haag en Rotterdam laten ho ren, de Ned. Bachvereniging voert in Gouda een Bach-programma uit en in Leiden zal door het Ned. Kamer koor werk van Monteverdi worden uitgevoerd. Het Internationale Or gel-Improvisatie concours in Haarlem staat ook dit jaar op het programma. De Franse chansonniere Juliette Greco heeft haar toemee door Neder land ingezet met een optreden in de Rotterdamse Doelen, een soort eer bewijs aan de Maasstad, die door haar inspanningen op het gebied van Europoortwerken en wereldscheep vaart een kunstzinnig schouder klopje" verdient. Voor haar „one- woman-show", waarin zij op haar unieke wijze het ademloos luisterende publiek liet zien tot welke hoogten zij wel kan gaan, was er bewon derende 'belangstelling. Als een soort inleiding gaf Juliette Greco, enkele uren voor haar optreden, in het hil- tonhotel een persconferentie. De Shakespeare-liefhebbers zullen reikhalzend uitkijken naar het optre den van de Royal Shakespeare Com pany met „Much Ado About No thing". Aan deze opvoeringen (Den Haag 30 juni, 1 juli, Rotterdam 2 juli) werken o.a. mee Helen Mirren, Janet Suzman en Alan Howard. Leo Vroman heeft in opdracht van het Holland Festival het toneelstuk „Voorgrond, achtergrond" geschre ven, de regie van dit stuk heeft Erik Plooyer. Evenals de bezetting van dit stuk zijn de overige toneelmanifesta ties op dit moment onbekend. Behalve door het Nationale Ballet (het Ned. Dans Theater vertoeft tij dens het festival in het buitenland) zullen voorstellingen worden gegeven door het Alwin Nikolais Dance Thea tre uit New York en het Ballet van ROTTERDAM Met een bijzon der charmant optreden in de Rotter damse Grote Doelenzaal is de be faamde Franse chansonniere Juliette Gréco gisterenavond aan een 7-daags tournée begonnen dat haar naast Den Haag en Amsterdam o.a. naar Apel doorn, Eindhoven cn Breda zal voe ren. De 40-jarige vedette behoeft geen nadere introductie, al jarenlang reist zij de wereld af om met haar bijzon dere stem en haar grote persoonlijk heid de meest oudere fans in vervoe ring te brengen. Een charmante vrouw die haar liedjes met veel esprit en op zeer subtiele wijze brengt, nimmer overdreven, gewoon uit het hart. Dat zij daar ook nog een aardige duit aan verdient is haar zondermeer gegund. Geen sfeer Juliette Gréco, met haar naam en haar faam moest het gisterenavond In een vrij nuchtere, voor driekwart levulde zaal dan toch maar weer tven waarmaken. Zij is daar ondanks het gemis aan sfeer zeker in geslaagd, vermits wij haar wel eens meer geïnspireerd hebben zien zin gen. Sommige chansons kwamen er iets te gladjes uit en werden met te mooie gebaartjes aan elkaar gekop peld, maar dat wil het publiek nu eenmaal graag, vooral van een Ju liette Gréco. Wij vonden de keuze der liedjes zeer gevarieerd met als hoogtepunten het ondeugende „déshabillez-moi" en het zeer subtiele „c-était peut-être" Van Gréco natuurlijk ook „Les feuil- les mortes" en „Paris-Canaille" var Léo Ferré, maar een toegift was voor de ster, die door het ensemble var. Gérard Jouannest uitstekend ter zijde werd gestaan, net iets te veel. Zeer beheerst nam de als altijd in het zwart geklede chansonnière afscheid van haar bewonderaars. Gréco's stem en charme zal veler voldoening hebben geschonken, maar door het gebrek aan sfeer (er was geen enkel contact tussen de zange res en het publiek) kon de avond ons toch niet helemaal overtuigen. J. Boddaerl Vier opera-uitvoeringen staan de festivalbezoeker te wachten. Op 17 juni is de première van Cosi fan tut te van Mozart met als dirigent Alexander Gibson en als solisten o.a. Catherina Ga/er en Julia Hamari. In Scheveningen is op 18 juni de eerste opvoering van Das Rheingold van Wagner o.l.v. Heinrich Hollreiser met medewerking van o.a. Arnold van Mill en Wolfgang Windgassen. De wereldpremière van het nu reeds in kwaad daglicht staande werk Reconstructie van de hand van vijf Nederlandse componisten wordt op 29 juni gegeven. Reeds nu is dui delijk, dat deze „opera" veel opvoe ringsmoeilijkheden met zich brengt en een zeer groot deel van het beschikbare budget zal opslokken. j Als laatste opera een herhaling van Le Rossignol van Strawinsky o.l.v. Jean Fournet. de XXste Eeuw van de Kon. Muntschouwburg te Br issel. Koorfestival Onder auspiciën van de Federatie van Ned. Zangersbonden zal evenals in 1967 in de Scheveningse Kurzaal van 23 t/m 28 juni een internationaal koorfestival worden gehouden. Reeds nu hebben zich veertig koren opgege ven, doch men verwacht de deelname van ongeveer honderd. Op de lijst van verplichte werken komen veel Nederlandse componisten voor, zowel uit de 15-16e eeuw als hedendaagse composities. Opvallend is, dat veel buitenlandse koren de voorkeur hebben voor mo derne Nederlandse werken. Een extra prijs zal worden uitgeloofd voor het koor, dat in staat is het experimen tele werk van Joep Straesser uit te voeren. Terecht koestert men van dit onderdeel van het Holland Festival hoge verwachtingen. DOETINCHEM Op de rijksweg tussen Doetinchem en Doesburg is gisteren een autobus op een vracht wagen gebotst. Hierbij werden acht personen gewond: de bus werd totaal vernield. De autobus wilde een personen auto, die op de linkerhelft aan het inhalen was, ontwijken en reed met de voorkant tegen een boom. Het achterstuk van de bus slingerde naar het midden van de weg en werd door een vrachtauto geraakt. Het onderstel van de bus werd finaal losgerukt en kwam enkele tientallen meters ver der op de naast de rijksweg gelegen parallelweg terecht. De gewonden werden naar een zie kenhuis in Doetinchem vervoerd. Vier van hen konden na behandeling naar huis terugkeren. (Op de foto: een verwrongen beeld van de onfortuin lijke bus.) UTRECHT Op de splitsing van de Doornseweg Kolonel van Rooy- enweg in Leusden zijn gisteren een personenauto en een vrachtwagen frontaal met elkaar in botsing geko men. De bestuurder van de personen auto, de 82-jarige J. Rovers uit Amersfoort, is later in het ziekenhuis aan de verwondingen overleden. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De demon stratieve 12 of 24 uurs staking, die de verkeersvliegers hebben aangekondigd om de gevaren van luchtpiraterij onder de aan dacht te brengen, zal op zijn vroegst pas over drie maanden kunnen worden gehouden. De gisteren door de Ifalpa (interna tionale vereniging van verkeers vliegers) aangenomen resolutie zal namelijk eerst moeten wor den geratificeerd door de 41 aan- Opera Toneel DEN HAAG „Van de tuin der wordt meer dan tuinbouw kundige vakkennis gevraagd nu het Nederlandse platteland is opgenomen in het industriële ar- beids- en leefpatroon van West- Europa. De produktie per bedrijf moet veel hoger liggen en de tuinder moet met toepassing van de moderne techniek zijn dag taak efficiënt uitoefenen. De vraag naar Nederlandse produk- ten is flink toegenomen." „Toch zijn cr heel wat mensen uit de tuinbouw verdwenen cn hebben elders werk gevonden", zei voorzitter M. Prins vanmorgen op de jaarverga dering van het Centraal bureau van de tuinbouwveilingen. „Vele tuinders kunnen de goede koers in het juiste tempo volgen, anderen slepen zich voort zonder enige zake lijk perspectief. Zij vormen een da gelijkse zorg in de sociale sector va> de bedrijftak", aldus de heer Prins. „Vooral het eenmansbedrijf is in ecc nomisch en sociaal opzicht een kwets baar type, hoewel het voor de vak man/ondernemer een startpunt ka zijn om in de bedrijfstak te slagen. Goed opgezette en goed geleide be drijven kunnen toch verlies lijden als in West-Europa het aanbod de vraag overtreft. Ook zal de verden ontwikkeling van technische moge lijkheden en kostenverhoudingen steeds opnieuw tot bed rijf suitbouw noodzaken. Doet men dit niet, dan ,1 steeds meer telers zich af omdat de arbeidskosten te hoog zijn. Deze teelt verschuift naar landen met een grote agrarische arbeidsreserve, zoals Oost- Europa. Naar vers fruit is een blij vend sterke vraag, de verschuiving betreft dan ook meer de leveringen aan de jamfabrieken. oShansA GLAS ,,De fundamentele positie van de groenteteelt onder glas zal sterk blijven", aldus de heer Prins, maar de krachtige uitbreiding van de glas tuinbouw in Oost-Europa vervulde hem met zorg. Zodanige koers- en prijsmanipulaties worden verricht, dat een foute produktie-inrichting jarenlang verborgen blijft. Intussen neemt het concurrerend aanbod toe en komt het prijspeil onder druk te staan. Over handelspolitieke aangelegen heden sprekend, zei de heer Prins o.a. dat de Nederlandse tuinbouw gebaat zou zijn bij een verdere af braak van het nationale protectio nisme binnen de EEG, onder meer in Italië en Frankrijk, alsmede bij een liberale invoerpolitiek van der de landen, met name van Groot- Brittannië en Zweden. De interventieregeling wilde de heer Prins wel zien toegepast als bodem in de markt, maar niet als opvolger van opgeheven nationaal protectionistische maatregelen. Van het Centraal bureau, dat steeds ge tracht heeft in constructieve geest invloed uit te oefenen op de handels politiek, eist deze positie voorzichtig manoeuvreren. gesloten nationale verenigingen en daarvoor staat 90 dagen. Wan neer de staking doorgaat, zullen zeker ook de KLM-vliegers er aan meedoen. Zoals wij gisteren in een deel onzer edities al meldden, is gisteren op het congres in de Amsterdamse RAI eveneens besloten boycot-acties te voeren tegen landen, die weigeren kapers te straffen of deze terug te sturen naar het land, waar het ge kaapte vliegtuig is geregistreerd. De ze boycot zal bestaan uit het stilleg gen van alle luchtverkeer naar dit land. Ook de internationale transportfe deraties zullen hierbij worden in geschakeld. zodat vliegers die toch de lucht ingaan omdat zij daartoe door hun regering worden gedwongen geen grondafhandeling voor hun toestel zullen krijgen. Volgens Ifalpa-president Jan Bar telski onderschrijven de transport- bonden het standpunt van de vliegers I volledig. I Na afloop van de zitting vertrok de Nederlandse delegatie per helikopter naar Huis ten Bosch, waar zij door Prins Bernhard werd ontvangen. I EINDHOVEN Op dinsdagavond 3 april om kwart over acht wordt in het stedelijk Van Abbe? Museum de 1 tentoonstelling „Tweede triënnale der zuidelijke Nederlanden" geopend. Aan deze tentoonstelling werken Bel gische en Nederlandse kunstenaars mee. In de daaropvolgende week worden films vertoond van cineasten uit hetzelfde gebied. 's-HERTOGENBOSCH Vrijdag avond 28 maart wordt in het Noord-Brabants Museum een ten toonstelling van uit de Sowjetunie ingevoerde ikonen geopend. De 150 ikonen, geschilderd op hout of gego ten in brons, kruisen en kleine huisaltaars uit de Russische ortho doxie zijn tot 27 april te bezichtigen. APELDOORN In de Lou- donstraat te Apeldoorn werd gister morgen de 30-jarige Turk Kemal Seymen in bewusteloze toestand aan getroffen naast zijn rijwiel. De man werd per ambulancewagen naar het ziekenhuis overgebracht, maar over leed op weg daarheen. De politie neemt aan, dat hij door onbekende oorzaak met zijn fiets is komen te vallen en met zijn hoofd tegen het trottoir ls terechtgekomen. (Van onze onderwljsredacteur) DEN HAAG In tegenwoor digheid van staatssecretaris Grosheide, die de jaarvergade ring van de Nederlandse katho lieke schoolraad bijwoonde, heeft mr. C. E. Schelfhout giste ren scherpe kritiek geuit op het ministerie van onderwijs en we tenschappen, „dat het organisa tiewezen langzaam maar zeker dooddrukt". Mr. Schelfhout, directeur van het Centraal bureau voor het katholiek onderwijs en secretaris van de Ka tholieke schoolraad, pleitte voor een gesprek op korte termijn tussen de departementale leiders en vertegen woordigers van het onderwijs. Bij dit overleg zou hij willen spre ken over een reorganisatie van het departement door overheveling van het gehele subsidicbeheer naar een nieuw nationaal fonds voor onder wijsfinanciering. Er zou ook een nati onale raad voor het onderwijs moe ten komen die op geregelde tijden de onderwijssituatie zou beoordelen en op grond daarvan voorstellen zou moeten doen. De scholen zijn met handen en voeten gebonden aan het departe ment, dat geen ruimte heeft voor de studie van beleidsproblemen en voor geordend contact met de onder wijsorganisaties. Er is op dit gebied een noodtoestand ontstaan. Bij de Mammoetwet is samenspel tussen overheid en onderwijs grondt eginsel, maar er zijn geen spelregels en er is geen speelveld. Bovendien rekent de regering wel op medewerking, maar geeft zij er niet de middelen voor. Bijzonder „Ik verwijt de regering niet dat haar departementaal en inspectoraal apparaat vijftig miljoen gulden kost," aldus de heer Sehelfhout. „Wèl dat zij geen redelijke ontplooiingskans biedt aan de instanties van het bij zonder onderwijs die het Rijk tien tallen miljoenen per jaar besparen en die de samenleving vertegenwoordi gen. Waarom worden wij van een afstand bejegend? Alsof wij niet sa men de natie zijn! We leven al in zo gescheiden denkwerelden dat het de partement zich de gegrondheid van mijn klacht misschien niet eens kan voorstellen". De heer Schelfhout kwam ook met klachten over de behandeling van het bijzonder onderwijs in vele gemeen ten. De grote gemeenten steunen hun onderwijs met een uitgebreid appa raat Ze zeggen dat ze dat nodig heb ben, maar ze trekken er niet de con clusie uit dat het dan ook nodig is voor de bijzondere scholen. „Wij wil len deze zaak, na niets dan te leurstellingen met afonderlijke ge meenten, op het nationale niveau brengen". De voorzitter van de Katholieke oudervereniging sprak er in aanslui ting op deze rede zijn pijnlijke ver bazing over uit, dat de ouderverte genwoordiging bij het bijzonder on derwijs nog altijd niet dezelfde fi nanciële tegemoetkoming krijgen als de oudercommissies bij de openbare scholen. Vijf jaar geleden is wettelijk vastgesteld dat dit geregeld moest worden, maar de minister heeft het nog steeds niet nodig gevonden aan deze discriminatie een eind te maken. De vergadering heeft een statuten wijziging aangenomen waardoor landelijke organisaties van leerlingen lid kunnen worden van de katholieke schoolraad. Dit betekent dat die leer lingenorganisaties zich dan ook kun nen laten vertegenwoordigen in de afdelingen en in het bestuur. GROOTEBROEK. De 24-jarige bromfietser J. J. Blokker is gisteren verongelukt, toen hij in botsing kwam met een vrouw, die plotseling de weg overstak. Kasteel en kruispunten bezet BRUSSEL De acties van leerlingen van het hoger tech nisch onderwijs in België, die reeds enige tijd ageren voor een herwaardering van hun studies en diploma's, beginnen na een serie stakingen en straat betogingen de vorm aan te nemen van „bezettingen". Gisterochtend hebben enige hon derden studenten het station van Gent bijna een uur bezet gehouden. De rijkswacht moest ruiten van de toegangsdeuren inslaan om zich toe gang te verschaffen en de studenten te verwijderen. Van vele betogers werden de identiteitskaarten in beslag genomen. Ook in Antwerpen moest de politie optreden om een einde te maken aan de bezetting van het vleeshuismuseum. Hier werd een twintigtal arrestaties verricht Kasteel bezet Dinsdag hebben technische studen ten uit Anderlecht het kasteel van Heersel bii Brussel bezet om de aan dacht op hun eisen te vestigen. Zij zijn van plan het kasteel enige dagen bezet te houden. In het centrum van Brussel, bij de beurs verrichtte de politie gisteroch tend een twaalftal arrestaties bij het verwijderen van technische studen ten, die probeerden een kruispunt te bezetten en het verkeer stil te leggen. Soortgelijke acties zijn gemeld uit Mechelen, waar studenten het wegdek- van een brug met smeer onberijd baar probeerden te maken, nadat een poging om de brug open te draaien was mislukt. Staking Het faculteitsconvent van de rijksuniversiteit van Gent heeft een staking uitgeroepen uit protest tegen vergeldingsmaatregelen van de Aca demische overheid tegen een aantal studenten, die de afgelopen dagen hebben deelgenomen aan betogingen tegen censuur en voor meer inspraak, waarbij o.a. de kamer van de rector werd bezet Volgens het convent hebben 17 stu denten niet alleen een oproep gekre gen om zich voor de academieraad te komen verantwoorden; zij kregen te vens de mededeling dat zij niet meer in aanmerking zullen komen voor het betaald werk aan de universiteit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9