r VLEET GRONINGSE REVOLUTIE ZONDER GEWELD LATE NIEUWJAARSWENSEN DOOR HAVENSTAKING IN VS Duidelijke groei bij Crescendo 1 FORD (APR11969 - L. v. d. ZWAN Prof. Van Muiswinkel (64) overleden PATIËNTEN NIET BEHANDELD NAAR HUN PORTEMONNEE" J ïsserijnieuws bij de Bestemmingsplan „Bedrijfsterrein" Schuit journaal Vinkeweg 9 - Katwijk - Tel. 01718-6219-3361 ZENDINGSVRIENDEN Politieke hearing in Warmond Mensen gevraagd voor jeugddorp Vrijstelling ingevolge wet op de ruimtelijke ordening Wijkavonden Herv. Gemeente Katwijk NCRV-tv krijgt Prix de Joke NIEUWE lEIDSE COURANT DONDERDAG 27 MAART 1 SASSENHEIM Het chr. har moniekorps Crescendo, dat gister avond voor een te klein publiek in de gereformeerde kerk concer teerde, maakte zijn naam klinkend waar. Dit „groeiend" is hier maar geen, te vaak opgeplakt, etiket. Crescendo groeit werkelijk, in kwaliteit. (Wie de moeite nam, de spelers, voor zover mogelijk, af zonderlijk te observeren, moest wel besluiten tot een opmerkelijke gelijkwaardigheid. Tussen de kla rinettisten zaten ook enkele heel jonge meisjes, maar uit niets bleek, dat zij het minder goed deden dan de andere houtblazers; ze vormden allen een vaste eenheid. Ook het metaal klonk heel mooi; de bassen en het slagwerk vielen zelfs bepaald op om de edele toon, de zingende splinterloze melodieën. Het is aan te nemen, dat dirigent J. van Ossenbruggen, kapelmeester der KMK en, ook als zodanig, opvolger van Peet van Bruggen, grote zorg aan dit al sinds jaren zo goed geleide korps besteedt. De aandaphtige toehoorders zullen zeker hebben opgemerkt, dat de mu zikanten maar niet raak bliezen; ze vormden met aandacht de toon, waren zich kennelijk bewust van wat ze speelden. Hun voordracht was leven dig en deelde de luisteraars iets mee. Dit gebeurde in gecultiveerde vorm en was steeds muzikaal verantwoord. De heer Van Ossenbruggen maakte er een soort van muzikale les van. Hij vertelde allerlei bijzonderheden over werken en componisten, liet thema's vooraf spelen en typeerde de karakters. Het is te hopen, dat de toehoorders er iets aan gehad heb ben. In elk geval gaven de muzikan ten blijk, de bedoelingen van de com posities heel goed te begrijpen. In een bewerking van S. Tiemers- ma, speelde men ter inleiding de mooie melodie van psalm 8, waarbij het publiek vier coupletten meezong. Verder boeiden een Handel- suite (arr. Den Arend), Van Lijn- schootens „Vastenavondmuziek" (met een prachtig, echt muzikaal slot), Boedijns „A chain of British songs", Grofé's „On the trail (uit De burgemeester van Rijnsburg maakt ingevolge artikel 31 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning bekend, dat het besluit van Gedeputeerde Staten der provin cie Zuid-Holland van 10 januari 1968, G.S. no. 410, strekkende tot gedeeltelijke goedkeuring van het bestemmingsplan „Bedrijfsterrein" inmiddels onherroepelijk is gewor den Het bestemmingsplan ligt met in gang van 28 maart 1969 ter ge meentesecretarie (afdeling alge mene zaken) voor een ieder ter inzage. Rijnsburg, 27 maart 1969 de Grand Canyon Suite), Walters' American Folk Suite, stuk voor stuk de aandacht. Daarom noem ik het hele programmazonder uitzondering waren de composities constructief en muzikaal het aan horen voluit waard. Ze werden bovendien keurig verzorgd aan geboden. Mac Gears bekoorlijke „Thank you very much" (voor de aandacht na melijk, legde de dirigent uit) en Boe- kels voorspel en koraal over „Lof zij den Heer" sloten het in menig op zicht hoogstaande concert af. Joh van Wolfswinkel. Wegens huwelijk der tegenwoor dige zo spoedig mogelijk gevraagd WINKELMEISJE Banketbakkerij B. de Kort Voorstraat 5, Katwijk. Tel. 2115. Hoog en laag water te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Vrijdag 28 maart: Hoog water 11.32laag water 6.3119.33. KATWIJK Vanavond zal inspecteur van politie J. v.d. Landen op bezoek komen bij de tieners van sociëteit „de Schuit". Er zullen on dermeer politiefilms worden ver toond. Vrijdagavond wordt voor de oude' re jeugd van sociëteit „de Schuit" een grote bingo-avond gehouden. Volgende week vrijdag (Goede Vrijdag) is de sociëteit „de Schuit" gesloten. Autoverhuur A-Z Autorijschool Botenverhuur Autorijlessen in Öpel Kadett - Daf - V.W. - Fiat 850 10 LESSEN v.a. 85.— Boten, 6-persoons kruisers - Speed- en rubberboten PER DAG v.a. 7.50 NU Hel grootste autoverhuurbedrijf nu uit de omtrek met nieuw materiaal met de EN KEUZE UIT O.A.: FORD Taunus - Combi - Escort - Cortina - Transit besteL FIAT 124 - 1100 - 850 Sport Coupé - 850. OPEL Kadett - Rekord - Coupé - Caravan - Kapitan. V.W. 1200 - 1300 - 1600 T.L. - Pers. en Bestel bus VOLVO: 131 - MERCEDES - DODGE - CHEVROLET IMPALA Prijzen v.a. 7.50 p. uur - 6.p. dag 6 ct. p. km - 120.— p. week - 450.p. maand. HOOFDKANTOOR: FILIALEN in Den Haag, Leiden, Haarlem. Noordwijk, Voorschoten. BESTEL TIJDIG OM TELEURSTELLINGEN TE VOORKOMEN ALLEEN GELOOF IN JEZUS RAAKT HET WEZEN VAN DE MENS KATWIJK Voor de Christen- Vrouwenbond sprak gisteravond in de Oranjezaal de heer Kalsbeek over: zijn er mensen zonder geloof? De spreker meende ontkennend te moeten antwoorden, maar dat kon hij niet voordat hü uitvoerig uit de doeken gedaan had wat hij onder geloven verstaat Aan de hand van pakkende voor beelden maakte hy dit op een pret tige manier duidelijk. Volgens hem had zelfs de atheïst geloof. Het ge loof namelijk, dat er geen God be staat Je hebt een vast geloof in je vrouw, dait ze geen vergif in je eten zal doen. In de apotheker, dat hij IJMUIDEN B(j de Zandvoortse Gaten troffen verscheidene vaartuigen aantrekkelijke hoeveelheden haring aan. De KW 15 Rijnmond 1 pikte een behoorlijk graantje mee. De hektreiler was maandag naar zee vertrokken en verscheen woensdag al weer aan de markt met 700 kisten haring, kabel jauw en gul. De besomming liet niets te wensen over. De KW 42 Nicolaas Senior had ook zo'n korte reis achter de rug. Deze treiler had voornamelijk kabeljauw aan boord en liet eveneens een goede uitkomst aantekenen. In de buurt van 59 NB was de makreel in ruime mate voorhanden. De KW 81 Johanna Ilenderika noteerde een dag totaal van 600 kisten. Deze goede buit was voor de schipper aanleiding on middellijk aan de thuisreis te begin nen. In de omgeving van 60 NB bleef de koolvis de meerderheid behouden. Veel anders was daar niet te vangen. Men moest tevreden zijn mef geringe beetjes aan gul, kabeljauw en een en kele keer haring. Op ongeveer veertig mijl ten noorden van De Witte Bank was alleen voor de bokkenvissers suc ces van betekenis weggelegd. Zij haal den uit een trek soms 120 kilo tong op. Voor de andere vaartuigen was de spoeling aanmerkelijk dunner. Zij kre gen met spul en moeite uit een trek van drie uur 25 kilo tong boven water. Bovendien hadden zij veel last van ka potte netten. De ruime koolvisproduk- tie van de laatste weken heeft de no teringen aanzienlijk gedrukt. Vele schepen wijken dan ook uit naar Duit se havens. De reders hopen daar bete re prijzen te krijgen. Ditmaal hebben de SCH 246 en SCH 248 van deze uit wijkmogelijkheid gebruik gemaakt. Wat er was Aan de IJmuidense markt versche nen 18 vaartuigen. Zij zorgden voor een aanvoer van 3530 kisten vis, waar van 100 kisten schelvis, 1100 kisten wijting, 100 kisten gul en kabeljauw, ■Ï0 kisten kleine gul, 480 kisten kool- vis. 980 kisten haring. 180 kisten ma kreel, 340 kisten schol, 20 kisten schar, 15 kisten leng. 10 kisten poontjes, 5 bisten tarbot, 80 kisten diversen, 2200 «tuks stijve kabeljauw en 3500 kilo tong. Verder waren er 80 kleine kisten kleine schelvis, 680 kleine kisten wij ting. 250 kleine kisten haring en 490 kleine kisten makreel. Bij de tong waren de kleinere soor ten weer het meest in trek. De eentjes haalden met f 8,15 weer de top. Onder de f 7,48 was deze soort niet te koop. De slips bereikte met een notering van f 7.34 tot f 6.82 een iets beter gemid delde dan op de voorgaande dagen. De kleinmiddel bleef met een koers van f 7,25 tot 6,76 nagenoeg op hetzelfde peil staan. De tarbot klom voor het eerst in dit jaar boven de tien gulden. Op de eerste afslag hadden de liefheb bers voor deze vissoort f 10,10 per kilo over. De schol moest met lagere noterin gen genoegen nemen. Een notering van f35 tot f32,- voor de grote en grootmiddel betekende een teruggang van ruim vijf gulden. Met een hoogste bod van veertig gulden moesten de tweetjes zes gulden prijsgeven. De schar trok zich hier niets van aan en zat met een constante koers van zeventig gulden weer hoog te paard. De haring was van niet al te beste kwaliteit. Dat kwam duidelijk in de notering tot uiting. Meer dan f22 wenste men niet neer te leggen, in de meeste gevallen kon men voor f 14 terecht. De makreel zakte na een redelijke inzet van f36 weg naar f 11.50,-. De schelvisproduktie be stond alleen uit braad De interesse was met een notering van f53 tot f36 geringer dan op de voorgaande dagen. De dichte wijting vertoefde voortdu rend op het minimum van f 12. Dit bracht het nodige werk voor de kat- tencentrale met zich mee. Deze in stantie kwam er bij de gul weer niet aan te pas. Alle drie de soorten zaten op de eerste afslag dik boven de ze ventig gulden. Onder de zestig gulden werd niet gemijnd en dat waren no teringen die ver boven het vermogen van de centrale lagen De kabeljauw moest wat terugkrabbelen. Ten op zichte van de vorige dag daalde de top voor de regels van f132 naar f 106 Vandaag aan de markt Vandaag meldde zich aan de IJmui dense markt onder meer de KW 81 Johanna Henderika met 1150 kisten en 540 kleine kisten diversen. In Schevenlngen In Scheveningen werden aangevoerd 50 kisten wijting. 250 kisten gul en ka beljauw, 280 kisten schol en 2000 kilo tong. geen verkeerde medicijnen geeft. Zonder al dit vertrouwen is mense- lijk leven niet mogelijk. Tot zover kunnen een heleboel mensen dit beamen. Maar dan ge loven in een andere betekenis: ge loof in Jezus Christus. Op dit punt aangekomen vallen een heleboel mensen af. Ze willen, dat het bestaap van God bewezen wordt. De apologeten probeerden dat ook. Maar met bewijzen komen we hier niet ver, want het is de vraag, of door middel van bewijzen de waarheid wel bereikt kan wor den. Het geloof moet als uitgangs punt genomen worden, zelfs als je gaat redeneren. Spreker geloofde in de kracht van zo'n uitgangspunt. Ondanks het feit, dat er vele manieren van geloof zijn, stelde de spreker de christelijke geloofsinhoud als de enige waarheid. Vele prominente wetenschapsmen sen hebben dit moeten ervaren. Professor Kohnstamen liet zijn jeugdplan om een atheïstisch filo sofisch stelsel op te bouwen, varen na het lezen van het Nieuwe Testa ment. Anderen vertrouwen op eigen braafheid. Ze hebben geloof in zich zelf, maar het zijn allemaal geloven met een verkeerde inhoud. Alleen het geloof in Jezus Christus raakt het wezen van de mens. Hedenavond wordt in de zaal van de Pniëlkerk een ZENDINGSAVOND gehouden uitgaande van de kerkeraad Hoornes-West. Het bestuur van de G.Z.B afdeling Katwijk nodigt vrienden en leden uit vanavond niet te verzuimen. De heer G. de Groot uit Zeist zal ons één en ander laten zien en horen van het zendingswerk in Kenia. Komt allen en neemt uw vrienden mee. Aanvang kwart voor 8. Het BESTUUR van de G.Z.B. afdeling Katwijk. Burgerlijke stand van Noordivijk NOORDWIJK Geboren: Corne- lia Johanna, d.v. Van Beelen, P en Barnhoorn, M J, Daniël Note- boomstraat 6; Daniëlla Maria Jaco bs, d.v. Zuidhoek, J P W en Meijer, M W W Meidoornstraat 19; Tanya Nicola, d.v. Rogers, P F en Van Sin ger, G, Oranjeweg 12; Margaret Geertruida, d.v. Houwaart A en Van Kesteren W G, Sluispad 35; Martina Natasja, d.v. Kraska A en Krier M H, Quarles van Uffordstraat 15; Ni- colette, d-v. Bavelaar W F en v. Op dam T M, Hogeweg a/b ws Marga- retha. Overleden: Varkevisser P G, e.v. W Groenendijk, 73 jaar; De Rijcke, Amelia Maria, 77 jaar. Ondertrouwd: Mulder, Hubertus Wilhelmus Maria, 22 jaar te Leiden en Koelewijn, Johanna Geriténa Ka- tharina Maria, 17 jaar, Julianastraat 19 (dat huw. 21 apr. 69). Getrouwd: Koster, J N R F en Leenders, G Chr J, te Arnhem (toek. adres: Pickéstraat 15; Betram. W N en Notenboom, C C (toek. adres: Gladiolusstraat 51); Timmers, G C en Westgeest C H Th (toek. adres: Quarles van Uffordstraat 108 z.h.). WARMOND De politieke par tijen in Warmond organiseren op vrijdag 28 maart in 't Trefpunt (20 uur) een hearing. Het doel is ener zijds de inwoners van Warmond voor te bereiden op de gemeente raadsverkiezingen in 1970 en ander zijds de belangstelling voor politiek te bevorderen. Een belangrijk punt bij de komende gemeenteraadsver kiezingen is ongetwijfeld de vraag of de christelijke partijen al of niet met een gezamenlijke lijst naar voren zullen komen. De organisa toren van de hearing verwachten dat de belangstelling van de zijde van de Warmondse ingezetenen groot zal zijn. Ambtenaren bijeen in Sassenheim SASSENHEIM Dt jaarlijkse al. gemene vergadering van de algemene Ambtenarenbond, afd. Lisse, werd gisteravond voor de eerste keer in 't Trefpunt in Sassenheim gehouden, omdat de leden niet alleen in Lisse wonen, maar in de hele bollenstreek. Voorzitter De Vries zei, dat wegens ziekte van penningmeester Verdonk de heer A. Kromhout uit Hillegom deze functie had overgenomen. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden is gestegen tot 80. Ook finan cieel is er geen wolkje aan de lucht. Bij de bestuursverkiezing werden de heren R. W. Oosterhoff en J. Kos ter herkozen. Het tijdelijk waarne men van het penningmeesterschap van de heer A. Kromhout werd om gezet in een definitieve. Voor zijn verdiensten zal de afgetreden pen ningmeester thuis een attentie ont vangen. Het bestuur is nu: H. de Vries, voorzitter; R. W. Oosterhof, secreta ris; A. Kromhout, penningmeester; N. van der Steen, 2e secretaris; J. Koster, alg. adjunct. SASSENHEIM Het bestuur van de Stichting Jeugdrecreatie Sassen heim zet alle zeilen bü om geduren de de vakantieweken van aanstaande zomer weer een aantrekkelijk pro gramma te kunnen brengen. Het al lergrootste probleem is nog steeds de leiding cn het toezicht b\j de evene menten. Het bestuur vraagt dringend •aan personen boven 18 jaar, die be hulpzaam willen zyn, zich zo spoedig mogelijk te melden bjj mevrouw De Meyer, Elbalaan 20, tel. 7481 of by mevrouw Van der Wees, Hockstraat 30, teL 7032. Het jeugddorp is op 8, 9 en 10 juli. Op 30 juli (in de bouwvakvakantie) wordt een fietstocht gehouden, waar dit jaar iedereen aan mee kan doen. Verder wordt men verzocht alleen volstrekt waardeloze goederen met de vuilniswagen mee te geven, want op 7 juni wordt er in de gemeente een rondgang gehouden voor de kinder- markt. Als er bepaalde dingen in de weg staan, die wellicht geschikt zijn voor de kindermarkt, kan men dit op bo venstaande adressen berichten. Dit is heel belangrijk, omdat de opbrengst van de kindermarkt een onmisbare bron van inkomsten is voor de jeugdrecreatie. De burgemeester van Noordwijk brengt ter openbare kennis, dat van 31 maart tot en met 14 april 1969 ter gemeente secretarie ter inzage ligt een bouw- en situatietekening, behorende bij het ver zoek van het Staatsbosbeheer, Louise de Colignystraat 120 te 's-Gravenhage om bouwvergunning voor het bouwen van een bedrijfsschuur op een perceel nabij de Duinweg, kadastraal bekend ge meente Noordwijk secie D nummer 301. Dit verzoek kan slechts worden inge willigd met verlening van vrijstelling als bedoeld i nartikel 17 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening van de voor schriften van het bestemmingsplan in Hoofdzaak 1965, voor een termijn van •'ijf jaren. De rechthebbenden op aangrenzende en nabijgelegen gronden kunnen gedurende de termijn, dat de bouw- en situatie- 'ekening ter inzage ligt, schriftelijk be swaren tegen het verlenen van vrijstel- 'ing bij burgemeester en wethouders in dienen. Noordwijk, 28 maart 1969 De burgemeester voornoemd, J. M. BONNIKE Kalwijkse bejaarden krijgen 'snipperdag' KATWIJK De leden van de Algemene Bond van Bejaarden, af deling Katwijk, zullen op 20 mei een dagje uitgaan. Het programma vermeldt een bezoek aan „De Efte- ling" in Kaatsheuvel. 's Morgens om 8 uur zullen de deelnemers(sters) aan deze snipper dag per autobus vertrekken vanaf de Koningin Wilhelminastraat. De bejaarden die mee willen kun nen zich tot 12 april opgeven bij de heer H. Vergunst, Sluis weg 11, in Katwijk aan Zee. KATWIJK Hoornes West: don derdag 27 maart 19.45 uur de heer G. de Groot uit Zeist over zendings werk in Kenya. Plaats: zaal Pniël kerk. Zuid-Westdonderdag 27 maart 8 uur. Dr. Bezemer met een lijdens overdenking, verder zang en decla matie. Plaats: wijkgebouw Oude Kerk. Zuid: donderdag 27 maart uur. Ds. Van Melle over vlootprediking. Plaats: zaal Abeelplein. Noord: donderdag 27 maart 8 uur. Ds. Hovius over avondmaalsviering. Plaats: De Hoeksteen. (Van onze onderwjjsredacteur) GRONINGEN Plannen voor een grondige hervorming van bestuur en onderwijs in de subfaculteit psychologie aan de rijksuniversiteit komen deze week aan de orde op een con gres dat de afsluiting vormt van een democratiseringsactie die in september van het vorig jaar be gonnen is. Hoogleraren, stafleden, uni versitaire personeelsleden en studenten hebben op het congres eenzelfde stemrecht. Er is een stroming die een overgangs- bestuur wil machtigen principe beslissingen te nemen over de omvorming van de subfaculteit. De psychologie-docenten hebben verklaard dat men al In het komend studiejaar bij onderwijs en onder zoek zoveel mogelijk zal vernieuwen, mits voldoende vaststaat dat alle be trokkenen bij de meningsvorming op een representatieve wijze aan bod komen en mits de besluiten van het congres niet in strijd komen met de wet of met de wezenlijke overtuiging van de leden der subfaculteit. Verhoudingen goed In de universitaire hervormingsbe weging nemen de Groningse psycho logen met de wijze waarop hun actie gevoerd Is en met de inhoud van hun plannen duidelijk een zeer voor aanstaande plaats in. Hun congresboek zegt dat de actie niet is voortgekomen uit concrete wantoestanden. Afgezien van enkele frustratiepunten was men het erover eens dat de verhoudingen goed wa ren. „De eigenlijke inzet van de actie was het besef dat werkers aan de universiteit een taak hebben bij de vormgeving van een rechtvaardiger samenleving." De voorzitter van de subfaculteit, prof. dr. P. J. van Strien, spreekt van „een revolutie zonder geweld". In een SVB-cahier dat gewijd is aan de Groningse actie, heeft men het ook over „een geruisloze omwenteling". Dit geschrift legt er echter de nadruk op dat hervormingen moeten worden afgedwongen: men mag ze niet door de bestaande instituten aangeboden krijgen. De SVB waarschuwt tegen „aardi ge machthebbers". De bestaande maatschappij moet op een verborgen wijze ondermijnd worden. Prof. Van Strien pleit in een van de congres stukken voor „de geduldige weg van de discussie". Om geen enkele uni versitaire groepering in de hoek te drukken, zou in afwachting van een nieuwe organisatievorm van de gehe le universiteit elke groepering het vetorecht moeten hebben. Slagvaardig De herzieningsvoorstellen die mor gen en overmorgen in behandeling komen, hebben ten doel: de bestuurskracht, slagvaardigheid en betrouwbaarheid van de universi taire planning te verhogen; men zou in principe moeten toewerken naar een organisatie van zichzelf-bestu- rende sectoren; het onderwijs efficiënter te maken zodat het minder mankracht vereist; het beleid moet zich beperken tot principiële zaken, de rest moet men overlaten aan de autonome sectoren; de persoonlijke betrekkingen tus sen docenten en studenten te verster ken; de sectoren moeten hechte, gesloten kernen worden; voor de studenten meer mogelijk heden tot inspraak te openen; een sectorenbeleid brengt de inspraak waar zij behoort: in de „werkplaats"; dit ziet men als de enig juiste vorm van „directe democratie"; (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM In de ouderdom van 64 jaar is na langdurige ziekte overleden prof. dr. F. L. van Muis winkel, hoogleraar in de economie aan de Vrije Universiteit. Prof. Van Muiswinkel doceerde het vak be- drijfshuishoudkunde. Prof. Van Muiswinkel werd 13 november 1904 te Zwammerdam ge boren. Hij studeerde te Rotterdam, waar hij in 1933 promoveerde op „De verzamelende graanhandel in de Verenigde Staten van Amerika, Ca nada en Argentinië". Van 1933 tot 1948 was hü directeur van het Economisch instituut voor de middenstand te Den Haag. In 1948 werd hü benoemd tot hoogleraar aan de Vrije Universiteit in de bedrijfs economie. Van de vele nevenfuncties die prof. Van Muiswinkel bekleed heeft, noemen wij het voorzitterschap van de Middenstandsraad en het lid- (van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het 1-aprU-Ge- nootschap heeft dit jaar de Prix de Joke toegekend aan de NCRV-televi- sie voor de documentaire die verle den jaar op 1 april werd uitgezonden onder de titel „zijne Excellentie Is hoepelen", gemaakt door Jaap Mole naar en Leo Moen. Dit was een documentaire met qua- si-wetenschappelijk karakter, waarin een speeltuin werd getoond voor vol wassenen die aan managerziekte lij den, en die de NCRV bij wijze vaal aprilgrap uitzond. De prijs is de zogenaamde „Bronze Loer's", die echter niet altaijd voor aprilgrappen wordt uitgereikt. DEN HAAG Het Tweede Kamer lid J. T. Vellenga (PvdA) heeft de minister van onderwijs en weten schappen en de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid ge vraagd een diepgaand onderzoek in te stellen naar de uitoefening van praktijken door medische hooglera ren in universiteitsziekenhuizen. Een vakbondsblad heeft onlangs een aantal klachten gepubliceerd over het ontbreken van vrije keuze, de hoogte van de berekende tarieven en de wanverhouding tussen jaarlijks honorarium en de werkelijk aan bo venbedoelde praktijken bestede tijd. maatschap van de Sociaal-economi sche raad, de Bankraad, de centrale commissie voor de statistiek, de cen trale plancommissie, de commissie economische mededinging. Ook hü is president-commissaris van de NV Luchthaven Sohiphol ge weest en vice-voorzitter van de raad van commissarissen van de Neder landse midenstandsbank. Voordat hy hoogleraar werd, was hij voor de Antirevolutionaire Partü lid van de Haagse gemeenteraad en van de Provinciale staten van Zuid- Holland. Prof. Van Muiswinkel was officier in de orde van Oranje-Nassau. proeven met andere onderwijsme thoden mogelijk te maken; een be langrijk punt vormt het projectoren onderwijs, waarbij alle deelnemen een gemeenschappelijke beslis singsbevoegdheid hebben; een deel van het onderwijs van het begin af nauwer te laten aanslui ten bij maatschappelijke problemen en onderwijs en onderzoek zo nauw mogelijk te verenigen; in een sys teem van kleine autonome eenheden zou de student al in het tweede jaar in een levendig contact met de sa menleving kunnen komen. „Systemen" Het dikke congresboek bevat een bonte verzameling van weldoordach te en warrige, opgetogen kritische en spottende uitspraken die in cfe discussies van de afgelopen maanden over deze onderwerpen zijn gedaan. Over congresseren: Weiger uw be weringen toe te lichten met concrete voorbeelden. Immers, dit doet af breuk aan het revolutionaire elan. Spreek voortdurend over systemen die gewijzigd moeten worden. Wilt u sterker staan, spreek dan met klera over supersystemen die radicaal ge wijzigd moeten worden. Over democratie: Directe democra tie betekent dat alle betrokkenen.het recht hebben om mee te beslissen over alles wat hen aangaat; men ia niet verplicht mee te doen. Mensen die om redenen van „persoonlijke verantwoordelijkheid" een stuk ge- meenschappelüke verantwoordelijk heid onder hun hoede nemen, zijn heersers. Niet ieder die in staat is tot meebeoordelen, moet ook in feite meebeslissen. Een bemoeierige struc tuur van de laatste soort kan gemak kelijk aan research haar slagvaardig heid ontnemen. Over projectonderwüs: Naarmate via het projectonderwijs de studen tenbemoeienis met het wetenschap pelijk onderzoek toeneemt, zullen es sentiële delen van het onderzoek bui ten de universiteit worden gebracht. Studenten zullen bij projectonderwijs alleen dat onderzoek aanpakken dat gemakkelijk uitvoerbaar lijkt te zijn- In een projectgroep hebben de bat-trucjes vrij spel. Om dit tegen te gaan zou er ook een groep moeten zijn die zich bezig houdt met de bestudering en het zich bewust ma ken véin unfaire omgangsvormen. Pseudo Over maatschappij en onderwijs: Progressief lijkende hervormingen die de gemoederen een beetje sussen, maar die niet een werkelijk andere maatschappij tot doel hebben, zijn gevaarlijk en beslist ongewenst. De studie moet beoordelingsvrij en dus ook selectievrij zijn. De pseudo-garanties die door toetsen en selectie worden verschaft, kunnen gemist worden. Beoordelin gen dienen vervangen te worden door vrije discussie en kritiek. Maar ook: niet afschaffing, maar verhelde-: ring en onder controle van alle be trokkenen brengen, is het kenmerk van ware democratie. Het stuitende van selectienormen verdwijnt als een groot aantal mensen die belang heb ben bij de selectie, op democratisch® wijze iets over het vaststellen van de normen te zeggen heeft. Over het niet-wetenschappelijk personeel: De benaming is negatief cn daardoor vernederend. Ze sugge reert dat er bij deze mensen een manco is. Maar het Is zeer de vraag of de universitaire rekenaars, admi nistrateurs, secretaresses, typistes, te lefonistes, concierges enz. de ambitie wetenschapsbeoefenaars. Het kon wel eens zijn dat in alle verheven emancipatlevoorstellen een verkapt superioriteitsgevoel van de Intellectu eel tegenover de „onderontwikkelde" klassen schuilgaat. V) (Van onze correspondent) GRONINGEN Geneesheer directeur J. W. van der Kouwe van het Akademisch Ziekenhuis ontkent dat er verschil van be handeling is tussen klassepa tiënten en hen die derde klas liggen. In de Gids, het blad van het CNV, werd het ziekenhuis aan de kaak ges teld omdat de specialisten zich uit sluitend zouden bemoeien met patiën- DFN HAAG In heel Furopa ontvangen men sen op liet ogenblik nog post van familie of ken nissen uit Amerika met „de beste wensen voor een vrolijk Kerstfeest en ten Gelukkig Nicuwjaar- Dit i« een gevolg van de op 20 december oegon- ncn staking in de haven* aan de Oostkust van dt VS. Deze staking is al en kele weken geëindigd, maar de vrachtopeanho- ping, die er het gsvoif van was, doet nog steadr haar invloed gelden. De PTT kan hierover meepraten: het post kantoor van Rotterdam heeft al van een vloot van acht schepen heel wat post te verwerken gekregen. De PTT heeft de indruk, dat de Ameri kanen zo snel mogelijk hun volgepropte haven loodsen willen leegwer- ken en dat de schepen de Europese havens bin nenlopen, waar de kans op een vlotte lossing het grootst wordt geacht. Zo kwam en komt er in Rot terdam voor allerlei Europese landen post bin nen die hier anders nooit wordt aangevoerd. Op 20 februari begon de stortvloed met een zen ding van 6.355 postzak ken, hoofdzakelijk be stemd voor Frankrijk en Duitsland. Op 28 februa ri arriveerden 1.223 zak ken post voor een groot aantal Europese landen en op 3 maart weer 1.223 zakken. Vervolgens kwamen op 7 en 11 maart grote aan tallen postzakken binnen voor Nederlandse gea dresseerden. Op 16 maart kwam weer een enorme voorraad van 7.429 zak ken aan, in hoofdzaak bestemd voor Frankrijk en Zwitserland. In het af gelopen weekeinde kwa men dan weer twee sche pen aan met res p. 1.940 en 2.383 zakken post i voor Nederland. ten van de eerste en de tweede klas en de derde klas patiënten aan hun assistenten zouden overlaten. Dc directeur-geneesheer vindt dat artikel tendentieus. Volgens hem hebben de specialis ten veelal een eigen praktijk en „het logisch gevolg is dat ze ook de eigen klanten hebben". Dit zijn merendeel klassepatiënten, zegt dokter Van der Kouwe. Hij memoreert dat slechts acht procent van de duizend zieken huisbedden klassebedden zijn. Hij noemt het normaal dat hoogle raren en staf het werk verdelen en dat daarbij ook werk wordt toegewe zen aan de assistenten; een acade misch ziekenhuis is nu eenmaal een opleidingsinstituut. Een ander verwijt in De Gids was dat bezoekers van klassepatiënten door een grote poort en bezoekers van derde klaspatiënt door een klei ner poortje het ziekenhuis ingaan. De oorzaak is volgens de geneesheef directeur van practische aard. Bij het begin van het bezoekuur voor der deklaspatiënten verlaat namelijk juist een groot deel van het perso neel het ziekenhuis door de grote poort. Om opstoppingen te voorko men, is een andere ingang van het bezoek gemaakt. Niet ontkennend reageerde dokter Van der Kouwe op kritiek die is geuit op de lange wachttijden. Patiën ten met gebroken ledematen moeten soms urenlang in de wachtkamer zit ten voor ze worden behandeld. Dit komt doordat dc accommodatie van de polikliniek sinds 1939 nauwelijks is verbeterd, terwijl het aantal pa tiënten is vertienvoudigd. Er zijn wel plannen die dit jaar al enig soelaas moeten bieden, maar pas in 1974 is er werkelijke verbetering Ie verwach ten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7