V eiligheidsraad klacht behandelt van Jordanië NIXON BESTRIJDT INFLATIEGEVAAR Concentratie bij PTT - telegrafie VS-bases in Spanje blijven Uit de Haagse hof geplukt Eerste negerbaron Hogerhuis ISRAËL ZOU DORP BESTOOKT HEBBEN GOLD A MEIR: DENK AAN DE TSJECHEN Cambodia Bakkersloon 7 procent hoger garanties Berlijn PvdA: voor Lord Caradon gaat naar Anguilla Pakistanen moeten wapens inleveren Gevolgen voor 300 ambtenaren Gebouw stort in: niemand gewond Biafra: geen vertrouwen in Wilson Vlammend protest DONDERDAG 27 MAART 1969 'pERWIJL Amerika met Hanoi on derhandelt over beëindiging van de strijd in Zuid-Vietnam, gaat het voort met zware luchtaanvallen op de Noordvictnamese aanvoerlijnen, die voornamelijk door het 'neutrale' Laos lopen. Men zou hier kunnen spreken van uitbreiding van de oorlog, ware het niet, dat ook voor het staken van de Amerikaanse bombardementen 01 Noord-Vietnam vrijwel dagelijks tal rijke vluchten boven de zgn. Ho Tsji Minh-route werden uitgevoerd. Wèl is er sprake van verheviging van de aanvallen, niet alleen op aanvoer lijnen in Laos, maar ook op troepen verplaatsingen en -concentraties in Zuid-Vietnam. Als gevolg daarvan kon het nieuwe Vietcong-offensief niet van de grond komen. Nu de route door Laos niet meer aan de verwachtingen voldoet is Hanoi begonnen, het zwaartepunt van zijn aanvoer aaar Cambodja te verleggen, waar het nog steeds vrij spel heeft dank zij de aarzelende houding van premier t>rins) Sihanoek. Naar het schijnt is de premier van gedachter veranderd, nu zijn land steeds openlijker als uitvalsbasis van Vietcong en Noordvietnamezen wordt gebruikt. Hü beschikt echter niet over middelen om er een eind aan te ma ken. In Washiagton verwacht men, dat de premier zal blijven weigeren, een be roep op Amerika te doen. Intussen kan hij o»gluikend toelaten, dat Ame rikaanse vliegtuigen de bases van Vietcong en Noordvietnamezen in het onbevolkte grensgebied aanvallen. Hanoi zou er geen bezwaar tegen kunnen naken, zonder toe te geven, dat het hderdaad bases op Cambod- jaans grmdgebied heeft, van waaruit het onvo-hoedse aanvallen kan doen om zich daarna weer onmiddellijk over de jrens terug te trekken. Bjj het /oortduren van de strijd en het uitbjjven van resultaat bjj de onderhandelingen moet Hanoi met genoemd; mogelijkheid rekenen. Het is bezig, zijn onderhandelingspositie te ondertraven. Koning Hoessein DEN HAAG Werkgevers en werknemers in het bakkersbedrijf zijn het gisteren eens geworden over verbeteringen van de loon- en ar beidsvoorwaarden in de tot 31 maart 1970 geldende cao. De lonen zullen met zeven procent worden verhoogd. De nieuwe lonen zullen voor het gehele land gelden omdat de loonvaststelling volgens de gemeenteklasse-indeling is verval len. De vakantie wordt met één dag tot zestien dagen verlengd. Verder zijn de uitkeringsvoor- waarden bij arbeidsongeschiktheid verbeterd. De premie voor de ouder domsvoorziening zal per 1 januari 1970 worden verhoogd van vier tot vijf procent. DELFT De politie heeft twee ar restaties verricht in verband met het gebruik van hasjiesj. Het zijn een 22- jarige modelmaker en een 18-jarige timmerman, beiden uit Delft De jongelui werden aangehouden naar aanleiding van de uitkomsten van het verhoor van een 20-jarige fabrieksarbeider, die het afgelopen weekeinde werd gearresteerd. Nog een jaar 10 pet extra-belasting WASHIÏGTON President Nixon vraagt he Amerikaanse Conrges de 10) proceEt extra-inkomstenbelasting met een .aar te verlengen, ter be strijding vin de inflatie. Experimenten Uw beoordeling van wat er in deze weken geteurt in de Utrechtse stu- 1dentengerroenten is diep teleurstel- - lend, met ra me in het nummer van 24 maart, htt commentaar na de schorsing ran drie rooms-katholieke 1 studenten-jastores. Ik proteiteer ertegen als u wat in J. Utrecht in deze passieweken gebeurt onderbreng onder „een vrijblijvende aangelegenheid". Ieder die de persverslagjn leest kan beter weten! Maar of webeter willen weten? We willet dat vrijblijvende omgaan met elkaar continueren, overigens in jt alle vrienddijkheid. Die laatste cate- gorie krijg: van u alle steun, als u zegt, „dat tr ook nog zoiets moet zijn als orde." En verder: „Dat geldt op «o alle gebied; het geldt bijvoorbeeld ook het kerkeljk leven". Een slap, we- reldgelijkvgrnig, volslagen onbijbels verhaal. Weten wt dan niet dat een kerken ordening htt leven van de gemeente moet stimueren in plaats van haar dood te legliseren? Weet u wat een christelijke kerk gezegd heeft in een tijd, toen die kranten verkondigden: „Ordnung misz sein!"? Toen heeft die kerk gezegd „Jezus Christus, zoals Hij ons in de Heilige Schrift wordt betuigd, is het ene Woord van God, dat wij te loren, dat wij in leven en in sterven te vertrouwen en te ge hoorzamen lebben. Wij verwerpen de valse leer, üs zou de kerk als bron van haar verkondiging behalve en naast dit en'; Woord van God ook nog andere gebairtenissen en machten, gestalten ei waarheden als Gods openbaring tunnen en moeten erken nen." Aldus de eerste Banner These De clou \an dit belijden is: Wacht u voor de lerk en de christen wiens god de orde s. Rotterdam Drs. H. Steendam (Studenten-predikant) De toeslag, die bijna 10 miljard in de schatkist moet brengen, is echter nog niet voldoende. Ook vraagt Nixon, op het* programma staande belastingverlagingen uit te stellen en nieuwe verbruiksbelastingen in te voeren. De president zegt dat op die ma nier de spaargelden en het inkomen van alle Amerikanen beschermd kun nen worden tegen verder verlies als gevolg van inflatie. Als de opzet slaagt, zullen de kosten van het levensonderhoud niet blijven stijgen, zal de ernstig ver zwakte positie in de internationale handel worden verbeterd en komt er een gezonde basis voor het voortdu ren van de welvaart. Inflatie is volgens Nixon een vorm van economische agressie tegen dege nen die zich niet kunnen verdedigen tegen prijsstijgingen als die van voedsel, kleding, medische verzor ging, woningen en onderwijs, welke Amerika de laatste jaren hebben overspoeld. DEN HAAG Het partijbestuur van de PvdA heeft zich in een brief aan de partij-afdelingen gesteld ach ter het streven de huidige garanties voor de vrijheid, de veiligheid en de levensvatbaarheid van West-Berlijn door meer permanente te vervangen. Volgens het partijbestuur, dat vele reacties heeft gekregen naar aanlei ding van de door het congres aan vaarde resolutie over de DDR, staat een waarde-oordeel over het bewind van de DDR geheel los van het vraagstuk van de volkenrechtelijke erkenning. De PvdA zegt de „Ulbricht- dictatuur evenzeer af te wijzen als die van Papadopulos in Griekenland. LONDEN Lord Caradon, het hoofd van de Britse afvaardiging bij de VN, gaat een onderzoek instellen op Anguilla, het eilandje dat door Britse strijdkrachten is bezet. Hij is vroeger gouverneur van Jamaica ge weest. In New York heeft hij met enige leiders uit Anguilla gesproken, onder wie de zich president noe mende Ronald Webster. NEW YORK De Veilig heidsraad kwam vanmiddag in spoedvergadering bijeen om een Jordaanse klacht tegen Israël te behandelen. De beschuldiging luidt dat Israël vanuit de lucht het dorp Ain Alzir heeft aange vallen, waarbjj 18 doden en 25 gewonden vielen. Volgens Israël was de aanval gericht op een kamp van Palestijnse comman do's. In het bewuste dorp, 20 km ten noordwesten van Amman gelegen, wonen volgens Jordanië alleen bur gers. De Israëliërs zouden bij hun aanval raketten en napalmbommen hebben gebruikt. Hoelang het bom bardement duurde is niet bekendge maakt. Er namen vier straaljagers aan deel. Een woordvoerder in Israël deelde mee dat de toestellen behou den waren teruggekeerd. Onmiddellijk na de luchtaanval be gaf koning Hoessein zich in gezel schap van de ministers van binnen landse zaken en volksgezondheid naar het dorp, waar hij dp leiding op zich nam van de hulpverlening, zo werd in Amman bekendgemaakt. Ara bische verzetsgroepen schoten van daag met raketten op de Israëlische stad Beit Sjean. Er zijn geen slacht offers. Opgelegde regeling Na Israël heeft ook Egypte zijn afkeer te kennen gegeven van een door de Grote Vier opgelegde rege ling voor het Nabije Oosten. Rege ringswoordvoerder Zayat zei gisteren in Cairo dat zijn regering nooit een opgedrongen regeling van de grote mogendheden zal aanvaarden, als de ze afwijkt van de resolutie van de Veiligheidsraad van november 1967. De Israëlische premier mevrouw Golda Meir zek over het initiatief van de Grote Vier: „Israël zal, met het voorbeeld van Tsjechoslowakije voor ogen, nooit aanvaarden dat „over zijn lot wordt beslist door an dere mogendheden, zelfs als dat vrienden zijn en hun belangstelling voor ons wordt ingegeven door vriendschap. Israël zal nooit aanvaar den dat zijn veiligheid gebaseerd is op garanties van de grote mogendhe den", zo zei premier Meir. Zij ver weet de wereldopinie een slecht ge heugen te hebben, en al te snel te hebben vergeten dat Israël in mei en juni 1967 alleen stond. Geen onderhandelingen In Amman heeft de nieuwe minis ter van buitenlandse zaken Rifai de geruchten als zou koning Hoessein in het geheim In Londen besprekingen hebben gevoerd met de Israëlische minister Eban, ontkend. Jordanië zal geen rechtstreekse onderhandelingen met Israël voeren. Zijn regering, al dus Rifai, zal streven naar nauwere samenwerking met de andere Arabi sche landen om te komen tot „coör dinatie van de pogingen om het hoofd te bieden aan de huidige toe stand in het Nabije Oosten." Het Amerikaanse vredesplan voor het Nabije Oosten houdt o.a. een voor stel in dat er tussen Israël en zijn buurstaten na enige grenscorrecties gedemilitariseerde zones worden ge vormd. Dit is in diplomatieke kringen bij de Verenigde Naties vernomen. Aan de tegenwoordige status van Je ruzalem zou niet worden getornd; ook de heuvels van Golan en Syrië zou den onder Israëlisch beheer blijven. KARATSJI De nieuwe sterke man in Pakistan, generaal Jahja Khan, heeft gisteren krachtens de staat van beleg de bevolking gelast alle wapens en munitie die zij in bezit heeft, binnen 24 uur bij de poli tie in te leveren. In een radio-toespraak zei hij te zullen streven naar een snel herstel van normale omstandigheden. Hij hoopte dat het gezond verstand zou overwinnen en dat hij niet ge dwongen zou worden „tot extreme maatregelen". Er wordt in Pakistan kennelijk strenge censuur toegepast Een jour naliste van het Franse persbureau AFP zei gisteravond, telefonisch 'om inlichtingen gevraagd: „Ik kan het hebben over basketball of crickett, maar verder kan ik niets zeggen". Het gesprek werd enkele malen on derbroken door de stem van een man, vermoedelijk de censor. De journaliste wist niettemin te kennen te geven, dat het in Karatsji sinds de afkondiging van de staat van beleg rustig was. Na de treinramp in België heeft een bewogen koningin Fabiola gisteren een bezoefc gebracht aan de slachtoffers. In het ziekenhuis te La Hestre had zij voor ieder van hen een bemoedigend woord.. Op de foto de Belgische vorstin aan het bed van een van de slachtoffers. DEN HAAG Het telegraaf- verkeer is de laatste jaren zoda nig teruggelopen dat de PTT- bedrijfsleiding heeft besloten tot opheffing van dertien telegram- telefooncentrales in het land en tot concentratie van de telegraaf dienst op de drie telegraafkanto ren Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Van de bijna duizend PTT-ambte- naren die bij de verwerking van het telegraafverkeer zijn betrokken (het aannemen van telegrammen aan de postloketten en de bestelling buiten beschouwing gelaten) zijn er een klei ne driehonderd voor wie de concen tratie op een of andere wijze gevol gen zal hebben. Mede in overleg met de vakorgani saties wordt voor de betrokkenen een zo goed mogelijke oplossing nage streefd aan de hand van de richtlij nen die inmiddels zijn opgesteld. Bij de oplossing zal er in de eerste plaats naar worden gestreefd het be trokken personeel werk te bieden bij één van de bedrijfsonderdelen ter plaatse of in de nabije omgeving. Het bedrijf zal in die gevallen waar om scholing nodig is, de daaraan verbon den kosten voor zijn rekening ne men. Per 1 april '70 Behalve wanneer zich buiten ver wachting onoverkomelijke moeilijkhe den zouden voordoen, zal de ophef fing van de TT-centra te Alkmaar, Haarlem, Leeuwarden, 's-Hertogen- bosch en Nijmegen op 1 oktober van dit jaar geschieden. Aan de hand van de daarbij opge dane ervaringen komen dan vermoe delijk per 1 april 1970 de TT-centra te Enschede, Groningen en Zwolle aan de beurt en op 1 oktober 1970 de TT-centra te Breda, Eindhoven, Maas tricht, Arnhem en Utrecht. Het TT- centrum Goes is onlangs al opgehe ven. De concentratie zal als volgt wor den geregeld: Alkmaar, Haarlem, Leeuwarden, Enschede, Groningen en Zwolle op Amsterdam, 's-Herto- genbosch, Nijmegen, Breda, Eindho ven en Maastricht op Rotterdam en Arnhem en Utrecht op 's-Gravenha- ge. Het publiek zal niets merken van de gewijzigde organisatie van de tele graafdienst. Verlies De daling van het telegramverkeer blijkt o.m. uit een vergelijking tussen 1958 en 1968. In het eerst genoemde DOOR Het maandbericht van de Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Maassluis rolde gisteren mijn bus binnen. Dat is geen wereldlitera tuur, maar er stond iets boeiends in, voor wie enige belangstelling heeft voor vraagstukken van deze tijd. Zo'n vraagstuk is: wat doet een moeder met kroost, dat nog niet naar de kleuterschool gaat, wanneer ze persé het huis uit moet? Zeg nu niet, dat die moeder thuis moét zijn. Er zijn duizend en één redenen, dat ze er eenvoudig geen kans toe ziet Dat kan heel gewoon zijn, omdat ze naar de tandarts moet of haar eigen zieke moeder gaat bezoeken. Frivoler als ze een kappersbeurt nodig acht, schrijnen der als ze de kost moét verdienen. De buurvrouw, die wel oppast, is wonderlijk genoeg een zeldzamer verschijnsel geworden dan in vroe ger tijden. Ook al een brokje sociolo gie, dat het bespreken waard is. Maar daar beginnen we nu niet aan Blijft het feit, dat de kinderen onder de vier jaar handenbindertjes zijn waar de moederrs soms geen raad mee weten. Zo is de kreet om crèches ontstaan. Om méér crèches, want er zijn er wel, maar die zijn of te duur of te klein, waardoor menige aan vraag afgewezen moet worden. Het nadeel van die selectie is. dat allerlei sociale factoren meespelen en de noodgevallen voor moeten I.vlf tlot'll gaan, waardoor in vele crèches kin deren bijeen komen, die allemaal uit „gekneusde" gezinnen komen. Een hokje apart waaruit ze juist zo nodig eens moesten kunnen ontsnap pen. Meer crèches... goed.... maar wie moet daar voor zorgen? Bijna steeds is het antwoord: de overheid... de doos van pandora, waar alles uit moet komen. Ik kan het niet helpen, maar dan word ik altijd wat kriebelig. Al die duizenden moeders kunnen toch ook wel wat doen? Misschien met steun van die overheid, maar eerst zelf wat doen. En dat nu las ik in het Maassluise blad. In Maassluis wil de Maasslui se Gemeenschap 'plus de afd. van de I Huisvrouwen proberen peuterspeel zalen te stichten, waar de kinderen een of meer halve dagen per week veilig onderdak gebracht kunnen worden. Afgezien van de meerdere bewe- gingsvrijheid van de moeders bete kent het voor de peuters kon takt en I dat is ook belangrijk voor het kleingoed, dat in de flats bijna geen uitloopmogelijkheid heeft. Het zal de Maassluisenaren nog veel werk en moeite kosten het ini tiatief te verwezenlijken, maar het is die moeite en dat werk waard. Al was het maar alleen, omdat het nut en noodzaak van dergelijke peuterverblijven slechts bewezen kunnen worden door geslaagde expe rimenten. jaar bedroeg het aantal verzonden telegrammen voor het binnenland 2,3 miljoen en naar het buitenland 1,9 miljoen. In het laatst genoemde jaar waren deze cijfers resp. 1,5 miljoen en nog eens 1,5 miljoen. De telegraaf dienst is verliesgevend. Ook na de tariefverhogingen en ook na de nu aangekondigde- reorganisatie legt de PTT nog geld toe op élk binnenlands telegram. De oorzaken van de daling liggen vooral in de overvleugeling van de telegraaf door de jonge hoog vliegers als de telefoon en de telex. WASHINGTON Amerika blijït nog vijf jaar gebruik ma ken van de marinebasis en de drie luchtbases, die het in Span je heeft. Hierover werd vannacht, kort voor het aflopen van het oude contract, in principe overeenstemming bereikt. Er is nog verschil van mening over het bedrag dat Amerika moet be talen. Totdusver vroeg Spanje 60 miljoen dollar meer dan Washington wilde geven. In de komende weken zal hierover worden onderhandeld. LONDEN De eerste Britse zwar te baron heeft gisteren zitting geno men in het House of Lords (Hoger huis). Een eer die, naar hij zei, de neger „enige waardigheid" heeft ver leend. Learie Constantine, 67 jaar geleden gebdyen als zoon van een arme caca- o-arbeider in Trinidad, betreedt de moeder der parlementen met een ti tel zolang als zijn rechterarm. Die arm maakte hem tot een van de meest gevreesde cricketspelers van alle tijden. De titel die hij voor zijn nieuwe carrière heeft gekozen luidt: „Baron Constantine of Maravla in Trinidad and Tabago and of Nelseon in the county Palatine of Lancaster," maar voor de meeste Britten blijft hij ge woon Learie Constantine, de superbe sportman, diplomaat en strijder tegen racisme. MAASTRICHT Gistermiddag Ls in het centrum van Maastricht een eeuwenoud pand ingestort, waarbij evenwel niemand om het leven kwam of zelfs maar gewond raakte. Het gebouw, dat op de Monumenten lijst stond, werd gerestaureerd. De firma Coster uit Eindhoven zou er een textielzaak in vestigen. De aannemer en enkele arbeiders waren gisteren in het pand voor de eerste werkzaamheden, toen zij plotseling gekraak hoorden. Zij konden elkaar tijdig waarschu wen en slaagden erin allen ongedeerd naar buiten te komen. De uit het pand vluchtende arbeiders wisten ook het drukke verkeer ter plaatse nabij het Vrijthof stil te leggen door de weg af te zetten. Direct daar na stortte het gebouw, twee etages en een zolder, geheel in. (Op de foto: een overzicht van het restauratiepuin.) OEMOEAHIA „De neiging tot racisme van de Britse premier Wil son geeft ons geen enkel vertrouwen in het vermogen van Harold Wilson, de Nigeriaans - Biafraansc kwestie ter hand te nemen", aldus heeft de Biafraanse minister van voorlichting, dr. Ifegwoe Eke, gisteren op de voor avond van het bezoek rzti de Britse premier aan Nigeria in Oemoeahia gezegd. „Ik kan mij Wilson niet voorstellen in de rol van vredestichter", zei mi nister Eke nog. Dr. Eke zei verder: „Wat Wilson dwars zit zijn niet zozeer de Russen dan wel de Amerikanen. Er is een nieuwe Amerikaanse regering, die be zig is, zich een nauwkeurig idee te vormen over de sympathie van de openbare mening voor Biafra." Premier Wilson zei vandaag voor zijn vertrek geen spectaculaire resul taten te verwachten van zijn bezoek aan Nigeria en Biafra. Wat hij wel wil is, de Britse bezorgdheid over het conflict uit spreken en te weten ko men wat er aan de hand is. Wilson liet duidelijk uitkomen, dat Nigeria de steun van Engeland zal blijven genieten, waaronder de voor ziening met wapens. Hij zei bereid te zijn tot een gesprek met de Biaf raanse leider kolonel Ojoekwoe, in dien de Nigeriaanse leider, generaal Gowon, hiermee akkoord zou gaan. De Pakistaanse studenten in Londen hebben geen goed woord .over voor Ajoeb Khans „opvol ger", generaal Jahja Khan. In een „brandend" protest hebben woedende studenten gisteren na het bericht van Ajoebs abdicatie een bijgebouw van het hoge commissariaat in Londen bezc-t. Zij tonen als blijk van hun „vlammende" gevoelens een foto van de generaal in vurige om lijsting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5