meer zo Niet tegen afwijzend het pacifisme Vij f hoogleraren aan VU benoemd Dr. De Ru: respect voor eikaars verordeningen SSK-ACTIE BOUW VAN KERKCENTRA SAMENWERKING KERK EN WERELD EN WILLIBRORD beroepIngswerk NZV ontmoet bedenkingen Een woord voor vandaag Kanttekening Nieuwe reeks Oekumene" Ambtsaanvaarding ds. Van der Veen GEREFORMEERDE DEPUTATEN NIET EENSGEZIND OVER OORLOGSVRAAGSTUK Tweede vrouw naar geref. synode Studenten vragen hosrere beurzen Hoe openbaart de kracht van het Koninkrijk Gods zich in ons leven? Gisteren zagen we dat dat gebeurt, maar hoe gebeurt het? Op die vraag zijn vele antwoorden mogelijk. Dat „hoe?" is even gevarieerd als het Koninkrijk gevarieerd is. Daarom laat ik vandaag alleen maar zien hoe het Koninkrijk Gods zich openbaarde in het leven van Petrus, Johannes en Ja cobus. Dat „hoe?" vinden we in de woorden „En Zijn gedaante ver anderen voor hun ogen." De aardse Jezus werd ineens de ver heerlijkte Christus. De timmermanszoon werd de Koning van Israël. De stoffige kleren worden schitterend, hel, wit, zoals geen voller (kent u dat woord? In reclametaal is dat een „wit maker") op aarde ze kan maken." Petrus had, deze werkelijkheid beleden: „Gij (Jezus van Na zareth) zijt de Christus." Nu ziet hij zijn woorden in werke lijkheid. Voor zijn ogen ziet hij de „Gij" veranderen in „de Christus". De komende wereld breekt door de aardse werke lijkheid heen. Dat gebeurt nog dagelijks. We staan voor problemen. We zien geen uitweg. En ineens verandert Christus van gedaante en Hij opent de deur. We leren ineens Christus op een. nieuwe manier kennen. Maar dat gebeurt alleen als we dicht bij Hem leven, als we ons door Hem willen laten geleiden, als we Hem voor de men sen belijden. Wat we van Hem in geloof belijden, zien we Hem in werkelijkheid worden. We lezen vandaag: Mattheus 26 1-16. DONDERDAG 27 MAART 1969 Bouwverordening TN ons blad van 7 augustus 1968 uitten wö onze verheugenis om dat de raad van Schipluiden artikel 36 der bouwverordening, vastge steld volgens de modelverordening van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, had geschrapt. Het eerste lid van dat artikel be paalde dat op gronden waarop nog geen bestemmingsplan is vast gesteld uitsluitend gebouwd mag worden ten behoeve van agrarische bedrijven. De raad van Schipluiden was tot de conclusie gekomen, dat deze be paling in strijd was met de wet op de ruimtelijke ordening, die een uitputtende regeling geeft voor bestemming van gronden. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft thans op vragen van enkele Kamerleden geantwoord mede namens de minister van binnenlandse zaken dat de bepaling van artikel 36 in een bouwverordening niet thuishoort en dat het in zijn bedoe ling ligt de colleges van gedepu teerde staten te verzoeken, te be vorderen dat bedoelde bepaling, waar deze in een bouwverordening voorkomt, zo spoedig mogelijk door de gemeenteraden wordt ingetrok ken. TJET komt ons voor, dat minister Schut hetzelfde zal moeten doen ten aanzien van artikel 152 van de bouwverordeningen die door vele gemeenteraden volgens de model verordening van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zijn vast gesteld. Dit artikel 152 verbiedt bouwwer ken, open erven of terreinen te ge bruiken op een wijze of tot een doel, strijdig met het bestem mingsplan, nadat de bij het bestemmingsplan aangegeven bestemming is verwezenlijkt. Deze zgn. gebruiksvoorschriften horen ook niet in de bouwverordening thuis. Artikel 10 van de wet op de ruim telijke ordening regelt uitputtend, dat gebruiksvoorschriften „zo no dig" worden gegeven en slechts om dringende redenen een beperking van het meest doelmatige gebruik inhouden. De wet op de ruimtelijke ordening trad op 1 augustus 1965 in werking. Na die dag kan de gemeenteraad dus slechts langs de weg van arti kel 10 van de wet op dc ruimtelijke ordening gebruiksvoorschriften voorstellen; dus niet meer op grond van de op artikel 168 der gemeen tewet steunende algemene be voegdheid van de gemeenteraad om verordeningen vast te stellen. ^LLEEN de op 1 augustus 1965 bestaande gebruiksregelen, steu nende op artikel 168 der gemeente wet, blijven krachtens artikel 10 van de overgangswet ruimtelijke ordening en volkshuisvesting van kracht voor een periode van vijf jaren, zoals de Hoge Raad bij een arrest van 7 december 1966 heeft beslist. Vele gemeenteraden hebben echter de op 1 augustus 1965 geldende ge bruiksregelen ingetrokken en de nieuwe gebruiksvoorschriften van het bovengenoemde artikel 152 vastgesteld als een zgn. over gangsbepaling. Maar zulk een overgangsbepaling mag juist de gemeenteraad niet maken. De overgangswet regelt Im mers de overgang. De gebruiksregelen van artikel 152 voldoen niet aan de eisen welke artikel 10 van de wet op de ruimte lijke ordening daarvoor stelt, als daar zijn: het behoren bij een bestemmingsplan en het slechts om dringende redenen mogen beperken van het meest doelmatig gebruik van bouwwerken en grond. TNEZE materie vinden w(j ook daarom van zo groot belang, om dat de Hoge Raad bU arrest van 24 Januari 1969 heeft beslist dat de «taat onrechtmatig handelt indien een staatssecretaris bij beschikking verbiedt een handeling die volgens een bepaling van de grondwet niet mag worden verboden. Wegens de ze onrechtmatige daad is de staat dan verplicht tot schadevergoeding. En wat voor de staat geldt, geldt uiteraard ook voor een gemeente. Verbiedt de gemeenteraad een ge bruik van bouwwerk of grond op een wijze of met een doel, in strijd met de bestemming volgens een bestemmingsplan bij een bouwver ordening en niet bij een bestem mingsplan. dan handelt de gemeen te onrechtmatig wegens strijd met de wet op de ruimtelijke ordening en moet zij deswege schadevergoe ding geven aan hem die van de onwettige bepaling schade heeft ondervonden. T"\E gemeenteraden die de concept- bouwverordening van de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten hebben gevolgd doen er dus wijs aan, dit artikel der bouwver ordening ten spoedigste in te trek ken; de colleges van B en W moe ten inmiddels niet op grond van dit artikel enig gebruik van een bouw werk of grond dat in strijd zou zijn met een geldend bestemmings- of uitbreidingsplan verbieden of be letten; de gemeentebesturen zouden dan immers de gemeenten blootstellen aan gevaarlijke scha declaims. Na de Tweede Wereldoorlog is er bij de rijksoverheid en bij de lage re organen herhaaldelijk niet de vereiste zorgvuldigheid betracht bij wetgeving en bestuur. Het arrest van de Hoge Raad van 24 januari 1969 is een extra reden voor de overheid om bij wetgeving en bestuur zich binnen de grenzen van grondwet en wetten te houden. De gedachte, het maar eens te pro beren met een regeling die wellicht in strijd is met grondwet of wet, moet de overheid, dus tevens uit vrees voor schadeclaims, maar be ter niet koesteren. Bosch en Keuning met Kerk en Wereld 55 (Van onze kerkredactie) BAARN De uitgeverij Bosch en Keuning gaat in samenwerking met Kerk en Wereld te Driebergen een nieuwe boekenreeks uitgeven onder de naam „Oekumene". Per jaar zullen zes boeken verschijnen, zowel oorspronkelijke manuscripten als te vertalen buiten landse publikaties. Het eerste deel, dat getiteld is „Oe kumene" en in september uitkomt, zal een soort beginselverklaring zijn. Het is vooral gericht op de verwach te grote samenwerking tussen pro testanten en rooms-katholieken in ons land. Het is geschreven door Da niël de Lange met medewerking van prof. dr. H. A. M. Fiolet en dr. A. Th. van Leeuwen. De twee volgende delen zijn geschreven door respectievelijk dr. Van Leeuwen en dr. J. M. van Veen en zijn getiteld „Ontwikkeling door revolutie" en „Messiaanse katholici teit". Verder staan op het programma voor de eerste jaargang twee Duitse manuscripten, waaronder een van Dorothee Sölle, en een boek, waarin Gijs Stappershoef als buitenkerke lijke zijn visie op kerk en christen dom geeft. De redactie wordt gevormd door dr. Van Leeuwen en dr. Van Veen namens Kerk en Wereld en ex-pater R. Adolfs namens Bosch en Keuning. De heer Adolfs treedt tevens op als redactiesecretaris. AMSTERDAM Ds. R. J. van der Veen hoopt per 1 april zijn werk als algemeen secretaris van de Neder landse Zendingsraad te beginnen. Zondag 13 april zal hij officieel in zijn werk worden ingeleid. Dat ge beurt in een kerkdienst in de Woest- duinkerk die om vijf uur begint Voorgangers in deze dienst zijn dr. P. L. Schram en prof. dr. J. Verkuyl. Congres over bij bel visie UTRECHT Op de vraag of nucleaire bewapening aanvaard baar is voor de christenen, is het studiedeputaatschap voor het oor- logsvraagstuk, dat hierover aan de generale synode van de gerefor meerde kerken moet rapporteren, niet tot een eenstemmig antwoord gekomen. Dit betekent dat men de synode geen aanbeveling kan geven voor een uitspraak. Het deputaatschap heeft dit gerapporteerd aan de synode, die op 13 mei in Sneek/Lunteren wordt geopend. De meningen vallen in vier groe pen uiteen. De eerste groep is tegen elk gebruik van geweld en uitslui tend voor geweldloze weerbaarheid. De tweede groep accepteert con ventionele wapens om een afschrik kingsfunctie uit te oefenen of tegen weer te bieden in een conflict Dit laatste onder voorbehoud dat ook in de politieke strategie nucleaire wapens geen rol spelen. De derde groep aanvaardt ook de nucleaire be wapening maar alleen voorzover zij de politiekstrategische bedoeling heb ben uitbarsing van geweld te voorko men. De vierde groep wil gebruik van nucleair geweld niet geheel uitslui ten, maar alleen „wanneer satanische machten zich ongebreideld op aarde zouden dreigen te manifesteren". De laatste groep tekent hierbij uitdruk kelijk aan, dat de wereldsituatie, on danks het bestaan van anti-christe lijke machten in oost en west, thans geen gebruik van nucleair geweld rechtvaardigt Wel kwam het deputaatschap tot een eensluitende kritiek op de poli tieke verhoudingen in de wereld, waarvan het vraagstuk van oorlog en vrede niet kan worden losgemaakt. Gesteld wordt, „dat de huidige inter- Studentenpredikant schaadt oecumene (Van onze kerkredactie) BUSSUM Dr. G. de Ru, praeses van de hervormde sy node en voorzitter van de Raad van Kerken, heeft gisteravond voor KRO-Echo het optreden van de studentenpredikant ds. Th. van Veen in de Utrechtse studentenparochie afgekeurd. „Willen \vü als kerken werkelijk oecumenisch samenwerken, dan is het een eerste vereiste, dat wij eikaars verordeningen respecteren", aldus dr. De Ru. Als dus kardinaal Alfrink een ver bod uitvaardigt ten aanzien van de dienst van een reformatorisch predi kant in zijn kerk, behoort die pre dikant dat te respecteren. Anders schaadt hij de zaak van de oecumene. Dr. De Ru zei verder, dat de Raad van Kerken niet gereageerd heeft omdat hier voor hem geen taak ligt. In geen geval had de Raad van Ker ken het Utrechtse experiment kun- Wastafel verstopt. Is er nog Fifax? Nee! Haal het even bij de drogist. UTRECHT Opnieuw gaat de gereformeerde Stichting Steun Kerkbouw een grote lan delijke actie voeren. Dit gebeurt in september, vijf jaar na de in terkerkelijke actie „Antwoord 64", waarvan de Gereformeerde Kerken 8V& miljoen gulden ont vingen. Daarmee steunden zjj de bouw van 180 kerken en kerke lijke centra. Bij de opzet van de nieuwe actie tekent SSK het volgende aan: De praktijk leert, dat het bij kerkbouw in onze tijd gaat om het scheppen van ruimte voor een totaal programma van gemeente-opbouw en toerusting tot getuigenis en dienst in de samen leving. Daarom spreekt SSK bij haar komende actie in het najaar dan ook van kerkcentra. De veranderende functie van het kerkgebouw komt al enige tijd bij de bouw van nieuwe kerkcentra tot uit drukking. Bestond een gereformeerde kerk vroeger voor 90 procent uit ruimte voor de godsdienstoefening en voor 10 procent uit „werk"ruimte, bij de in de laatste jaren gebouwde ker ken wordt de ruimte voor niet min der dan 70 procent voor het doorde weekse kerkwerk gebruikt Jeugd Heilige voet in krant terug ROME Ook de voet van Teresa van Avila, een van de drie reli kwieën die vorige week uit kerken in Rome verdwenen, is terug. Een pastoor vond de voet na een anoniem telefoontje in een krant verpakt on der een kerkbank. Nu is alleen de schedel van Sint Crisogno. een heilige uit de vierde eeuw, nog zoek. De kerken in Rome staan onder politiebewaking om ver dere diefstal van relikwieën te voor komen. B(j het sterk gevarlëerde kerkwerk neemt naast het sociale en maat schappelijk werk. de bejaardenzorg, het evangelisatie- en vormingswerk, met name de jeugd een bijzondere plaats in. Zo ook by de komende ac tie. Niet alleen zal een deel van de opbrengst rechtstreeks voor de bouw van jeugdaccommodatie worden ge bruikt, maar bovendien zal de jeugd zich overal in het land inzetten voor de actie. NED. HERV. KERK Beroepen te Hardinxveld (toez.): G. Westland te Wierden. GEREF. KERKEN Beroepen te Hamilton (Ontario-Can.): te Haney 'Brits Col.-Can.) en te Ed monton (Alberta-Can.): W. L. Vander- beek. hulppred. te Baambrugge. Aangenomen naar Fhoon: J. Kroeze te Echten (Fr.), die bedankte voor Vee- nendaal. Beroepbaarstelllng: kand. T. Talsma. Buitenzorg 4 te Amstelveen. Kand. A. C. W. Voorbij. Trompenburgstr. 145IV. Amsterdam is in verband met stage nog niet beroepbaar, maar wel bereid 's zondags te kerken te dienen. EVANG. LUTII. KERK Beroepen in de streekgemeenten Zee land (Middelburg. Vlissingen, Zierik- zee en Bergen op Zoom): A. Nierop, vlootpred. te Den Helder. GEREF. GEM. IN NED. Beroepen te Rotterdam-centrum: J. Pannekoek te Terneuzen. nen verbieden, want de raad is geen superkerk", die gezag kan laten gel den over de ambtsdragers van de aan gesloten kerken. Eindhoven EINDHOVEN Intussen beraden de Eindhovense studentenpastores zich, of de „gemengde diensten", die ook daar worden gehouden, nog kun nen worden voortgezet. Eerder deze week had bisschop Bluyssen van Den Bosch in een com muniqué laten weten, dat het feit dat hij van het experiment in Eindhoven op de hoogte was, geenszins zijn in stemming betekende. Er is een verschil tussen de „Eind hovense" en de „Utrechtse" vorm van de gemengde studentendiensten. In indhoven celebreren dominee en priester samen, terwijl in Utrecht sprake was van een volledige cele bratie door de dominee. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Ook de particuliere synode van Utrecht heeft een vrouw afgevaardigd naar de generale sy node van de Gereformeerde Kerken. Het is mevrouw Korthals-Pas, ouder ling te Baarn. De synose van Noord- Brabant en Liraburg zendt mevrouw B. de Bóer-Walstra, diaken te Treebeek. Van verschillende kanten wordt ge werkt om het tijdbeslag dat het werk op een generale synode met zich brengt, voor de afgevaardigden min der bezwaarlijk te maken. Zo komt er op de generale synode een voorstel om de betrokken kerke raden te vragen, de synodeleden zo veel mogelijk vrij te stellen van plaatselijke ambtsbezigheden. Dit voorstel komt van een speciaal depu taatschap, dat de vergaderwijze van de synode bestudeert. Reeds eerder werd bekend, dat de synode, indien zij daarmee instemt, zal vergaderen volgens een nieuw tijdschema, namelijk in zeven afzon derlijke vergaderweken. Ook dit voorstel Is gedaan met de bedoeling dat de keuze van de afgevaardigden kan worden gedaan uit een groter aantal ambtsdragers. De particuliere synode van Utrecht zorgde verder voor iets nieuws, door de aangewezen primi, secundi en tertii afgevaardigden (vijftien in to taal) als één delegatie aan de genera le synode te presenteren. De groep zal dan onderling het werk verdelen over de verschillende zittingsweken. Ook aanvaardde de Utrechtse sy node bet voorstel van de classis Utrecht, om bij de keuze van synode leden een aantal kriteria te hanteren, zoals goede leeftijdssprelding. sprei ding van deskundigheid en goede ver houding stad-platteland. DEN HAAG De Nederlandse stu dentenraad heeft minister Veringa gevraagd het maximale beursbedrag te verhogen met ongeveer 400 gulden ter compensatie van de prijsstijgin gen. nationale structuur (oost-west; noord-zuid), bepaald door het streven naar zelfhandhaving en zelfontplooi ing, ten koste van anderen, niet in overeenstemming is met wat het evangelie aan volken en mensen voorhoudt Daarom stellen wij ons achter elk oprecht streven naar door breking van deze structuren en naar een wereldorde die niet is gebaseerd op machtsstrijd maar op beheersing van macht, in liefde en gerechtigheid. Het spreekt vanzelf dat in dat stre ven ook ligt besloten de inspanning om te komen tot rechtvaardiger soci- aaleconomlsche verhoudingen en tot een werkelijke vredesmentaliteit on der de volken. Getuigen In dit verband menen wij dat de kerk in het algemeen en bij voorko mende gelegenheden miet getuigen tegen verschijnselen die de vrede In gevaar breneen (machtsstreven, nati onalisme, racisme, oncritische gezind heid jegens historiseh gegroeide structuren), en haar leden moet op wekken alles te doen wat ieder in eigen leven en positie ten gunste van de vrede kan verrichten". Bij hun studie constateerden de de- putaten, dat nog niet zo lang geleden in de gereformeerde kerken vrij al gemeen een afwijzende houding ten opzichte van het opkomende „paci fisme" werd waargenomen. Hierover zeggen zij in hun rapport: „Van deze tendentie voor zover tot uitdrukking komend in officiële kerkelijke beslui ten en praktijken meenden wij ons te moeten distanciëren; wij waren van gevoelen dat. gezien het steeds drei gender worden van de internationale verhoudingen en de steeds rampzali ger gevolgen van een eventueel esca lerend conflict, de gewetensnood van een steeds groeiend deel der gelovi gen actueler was geworden dan ooit. In dit verband waren wij van oor deel dat de kerk moet voorkomen dat zij, door een veroordelende uitspraak of houding, zou tekortschieten in haar roeping de kerkelijke ge meenschap met deze gelovingen te bewaren en bijgevolg zou falen in christelijke liefde". Om een gunstig klimaat te schep pen voor verder beraad beveelt het deputaatschap de synode aan: 1. de deelneming namens de gere formeerde kerken aan het werk van het Interkrkelijk Vredesberaad voort te zetten, en in dét kader (overigens zo nodig ook daarbuiten) mede te werken aan: a. de bestude ring van de mogelijkheden tot her ziening van de wet op de gewe tensbezwaren; b. de coördinatie van interkerkelijke. gedifferentieerde, voorlichting en hulp aan gewetensbe zwaarden; c. de voorbereiding en de uitvoering van activiteiten in het ka der van de Vredesweek 1969, zulks onder dezelfde voorwaarden als in 1968; 2. er op toe te zien dat kerkera den gewetensbezwaarden in hun op vattingen respecteren en als volwaar dige gemeenteleden blijven behande len; 3. er, in voorkomende gevallen, op te wijzen dat kerkelijke activitei ten binnen de krijgsmacht alszodanig geen, in kerkrechtelijke zin bindend, "Voel es hoe glad geweldige srielscheercrême, die Bartex!" oordeel over de krijgsmacht implice ren; 4. de synode-uitspraak van 1968 dat dienstplicht geboden zou zijn terug te nemen en zich te beraden op de juistheid van het synodebesluit van 1936 art 272, met nam' op de passage waarin „antimilitaristische verwer ping van de oorlog in elke vorm" een onschriftuurlijke dwaling wordt ge noemd; 5. het deputaatschap ter bestudering van het oorlogsvraagstuk al dan niet in de bestaande sa menstelling, te continueren; 6. verte genwoordigers van het Gereformeerd Vredesberaad te laten deelnemen aan de bespreking in de synode van de vragen die het Vredesberaad inder tijd aan de synode heeft gesteld. Het deputaatschap werd gevormd door: prof. dr. A. Troost, voorzitter, L. v. d. Put, secretaris-rapporteur, ds. W. F. Bolt, dr. J. A H. J S Bruins-Slot, mevr dr. F. T. Die- mer-Lindeboom, prof. dr. I. A. Die penhorst, mr. D. W. O. A. Grosheide, prof. mr. P. H. Kooymans, dr. F. H. von Meyenfeldt, ds. S. J. Popma, lt kol. mr. A. Pot, dr. ir. J. Smidt Het rapport is verkrijgbaar door ƒ0,65 te storten op giro 513153 van het Alg. Kerkelijk Bureau te Utrecht onder vermelding: „Bestelling rap port Oorlogsvraagstuk". (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM In de kring van de Nederlandsche Zondags school is al geruime tijd sprake van verontrusting over het studiemateriaal, dat in het kader blad „Kind en Zondag" aange reikt wordt ter voorbereiding van de vertellingen. Met name het Paasnummer van 1967 en de wijze waarop daarin over het wonder van de opstanding en het lege graf werd geschreven, riep bij sommigen vragen op. Bekend is, dat meningsverschillen over de voorlichting in het kaderblad ook hier en daar in plaatselijke teams tot spanningen heeft geleid. Om over deze gang van zaken openhartig met elkaar te kunnen spreken, heeft het bestuur de nieuwe visie op de Bijbel en het bijbelonder zoek gekozen als het centrale thema voor het congres van dit jaar (31 mei in Zwolle). Het gesprek zal worden ingeleid door het bestuurslid drs. L. de Liefde uit Lemele. Die regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. Met Harmisol van mijn drogist. (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN/DEN BOSCH Het instituut Kerk en We reld en de rooms-katholieke Sint Willibrordvereniging hebben een nota gezonden aan de Raad van Kerken, waarin zij zich aan bieden om in nauwe samen werking mee te helpen aan de bevordering van de oecumene in ons land. Dit aanbod is door de raad in dank aanvaard. Belde instellingen zijn door de Raad van Kerken uitgenodigd zitting te nemen in de op te richten sectie oecumenische actie. Deze sectie zal zowel de plaatselijke als de functio nele ontwikkeling van de oecumene in ons land tot taak hebben. Inmiddels heeft zich bij deze twee ook de documentatie- en informatie- centrale van De Horstink te Amersfoort (eveneens rooms-katho- liek) gevoegd. Deze drie overleggen momenteel over de mogelijkheid, om hun verschillende en uiteenlopende werkzaamheden nu al In groter ver band in te brengen om die zo effec tiever te kunnen verrichten. Doel is een orgaan, dat kritisch en inspirerend mee leiding geeft aan het oecumeniseringsproces van de ker ken. Men wil in deze samenwerking vooral initiatieven ontwikkelen ten bate van plaatselijke en regionale modellen en experimenten van oecu menische aard. Het initiatief is uitgegaan van de Sint Willibrordvereniging, die offi cieel door de bisschoppen is belast met het oecumenisch werk van de Rooms-Katholieke Kerk in ons land. De secretaris van deze vereniging, pastoor C. Roeleveld, zei ons, dat hij het als konsekwentie van de oprich ting van de Raad van Kerken ziet. dat ook de instituten van de kerken er naar streven, om zover mogelijk tot eenheid te korden. Alleen Kerk en Wereld was aange zocht, omdat in de andere kerken geen instituten zijn met dezelfde oe cumenische en apostolaire doelstel ling als Kerk en Wereld en de Willi brordvereniging. Het nieuwe orgaan zal overigens voor ieder open blijven staan. Voor wat de Gereformeerde Ker ken betreft, wordt het Evangelisatie- centrum te Baarn door Kerk en We reld en de Willibrordvereniging vol ledig op de hoogte gehouden. Opdrachten In hun nota aan de Raad van Ker ken geven Kerk en Wereld en de Willibrordvereniging aan, langs wel- ke wegen huns inziens een doeltref fende werkwijze van de raad kan worden bereikt. Zij noemen daarin - zes punten als de meest dringende opdrachten van de Raad van Kerken^ een krachtige bevordering van dt werkzaamheden van bestaand* en regionale raden van kerken,, respectievelijk bevordering van de oprichting daarvan; bevordering van de bestaande, gesprekken tussen de kerken en bevordering van het totstandko- men van nieuwe gesprekken; coördinatie van de pastorale en, apostolaire organen van de aan gesloten kerken; samenwerking van de kerkelijke!] organen op sociaal, cultureel en- politiek terrein; vorming van een informatie-, do- cumentatie- en publiciteitsor- I gaan; bevordering en op de duur inte- 1 gratie van opleidingen van kerke- lijke functionarissen. AMSTERDAM Er zijn vijf nieuwe hoogleraren aan de Vrije Universiteit benoemd: P. L. Dijk (faculteit der rechtsgeleerdheid), dr. A. A. Knoop (geneeskunde), dr. R. J. Scholtemeijer (genees kunde) dr. L. Roelink (letteren) en dr. J. A. de Jonge (sociale wetenschappen) De heer Dyk (49) wordt buitenge woon hoogleraar in het registratie- en vennootschapsrecht. Hij studeer de notarieel recht, is thans notaris in Amsterdam, en reeds als buiten gewoon lector aan de VU verbon den. Hij is o.m. voorzitter van de commissie van het successie- en re gistratierecht van de vereniging voor belastingwetenschap. Dr. Knoop (40) die fysiologie gaat doceren, promoveerde in de genees kunde aan de VU. Zijn proefschrift beschrijft „Experimentele onderzoe kringen over de ultra laagfrequen te verplaatsingsballistocardiografie" Van 1953 af ls hy werkzaam gewees in diverse wetenschappelijke func ties aan de VU. Hij had reeds een on derwijsopdracht voor de fysiologie er is als docent verbonden aan de Haa se academie voor lichamelijke opvoe ding. Dr. Scholtmeyer (39). die urologie gaat doceren, studeerde in Leiden en promoveerde in 1957 op het proef schrift Over Ablatio Mammae. Hij is een bekend Haags uroloog, die in Bronovo en het Rode Kruiszieken- huis werkzaam was en thans ver bonden is aan het Juliana Kinder ziekenhuis, waar hij in associatie met de uroloog N. J. Bakker praktizeert. Dr. Roelink (59) gaat middeleeuwse geschiedenis, tn het bijzonder die van de Nederlanden, doceren. Hij was aan vankelijk onderwijzer, studeerde in de avonduren o.m. geschiedenis aan de VU en promoveerde aldaar in 1947 op de dissertatie „Een honderdtal brieven uit de correspondentie van Elbertus Leoninus". Hij had leerop drachten voor de didactiek en me thodiek van het geschiedenisonder wijs aan de VU en aan de Universi teit van Amsterdam, was rector van de Vrye Leergangen en is sinds 1964 lector aan de VU. Hij publiceerde veel over de geschiedenis van de VU. Dr. J. A. de Jonge (42) gaat eco- ïomische-soclale geschiedenis doce- en. Hij studeerde in Rotterdam, pro- noveerde in 1968 cum laude aan de /U op „De industrialisatie in Neder- 'and tussen 1850 en 1914". Hij was verkzaam achtereenvolgens op het Centraal Planbureau, aan de Volks hogeschool Olaertsduyn, aan het CBS en is sinds 1965 werkzaam aan de VU, waar hy een leeropdracht in de eco- nomisch-sociale geschiedenis heeft. Horizontaal: 1. gebruikt men voor het land, 5. sprakeloos. 9. niet dicht opeen staande, 10. huid, 11. eer, 12. klap, 14. hap, 15. krom, 19. plaats in N.H., 21. balk, 22. BEKEND Frans' schrijver, 23. verheffing van de ziel tot God, 26. plaats in Gelderl., 29 telwoord, 31. rekening, 33. plaats i Gelderl., 34. boom, 35. lichaamsdeel, 36. deel, 37. lol. Verticaal: 1. nevel, 2. biersoort. 3 klap, 4. zangstem. 6. twijg, 7. vreem de munt, 8. plaats in Frankrijk. 13. liggende, 14. onder, 16. hoofddeksel, 17. schenker. 18. hoofddeksel. 20. ge wicht, 24. kan men uit drinken, 25. autoped, 26. natuurlijk waterhekknn, 27. Europeaan, 28. inwendig li chaamsdeel-, 30. meisjesnaam, 32 gesloten. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 2. sesam, 7. lever 8. lesse, 9. Marie, 10. Man. 12. tod. 13 Dee, 15. animo, 17. arend, 19. sl. 20. ag, 21. eland. 24. stern. 26. non. 27. opa, 29. nes, 30. avond, 32. Llnne. 33. toren. 34. troep. Verticaal: 1. Sedan, 2. sem, 3. Era to, 4. Alida, 5. mee. 6. Assen. 10. maren, 11. nlsan, 13. degen. 14. edens, 16. min. 18. rat. 22. T.opik, 23. Dover, 24. santé, 25. reden, 28. Po, 30. ant., 31- dop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2