FUSIE SOCIAAL" ZONDER PLAN voor bouw-cao? Commentaar Veel informatie *Beraad kabinet: Nu NKFstaalproject op de Maasvlakte decoratieve onder settegel voor u ah u een nieuwe abonnee opgeeft! I Het Kwartet Nixon bezocht Eisenhower JAMIN Nieuwe Leidse Couiramt Oonderdag 27 maart 1969 - 49ste iaarganfl vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenipoef!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1.10, p. m. 4.70. P- kw. f 14,10 - Klacht.ndianst bezorging 18.00-19.00 uur AMSTERDAM Het kabinet gaat er zicli over beraden of in een nieuwe wet op de ondernemingsraden kan worden voor geschreven, dat bij fusies van bedrijven ook een „goed en degelijk plan wordt opgesteld over de sociale gevolgen ervan. De steeds groter wordende mondigheid van de werknemers brengt mee dat de „sociale blauwdruk" niet buiten ben tot stand komt. Op de landelijke economenconferen- tie te Amsterdam noemde minis ter Roolvink (sociale zaken) van morgen enkele punten die in ieder geval in zo'n plan moeten worden opgenomen 1. een analyse van de gevolgen van de fusie voor de personeelsstruc tuur; 2. een schatting van het aantal men- Nauwelijks zijn zij terug van de wintersportvakantie of de leden van het koninklijk huis vervul len weer hun representatieve functies. De Koningin opende gisteren de kernenergiecentrale te Dodewaard, een handel'nig die wel enige moeite heeft gekost, omdat de apparatuur nic.t on middellijk aan de traditionele druk op het knopje gehoorzaam de. Maar dit technisch opont- houdje was toch snel verholpen. Op de foto boven drukt de Koningin op het koppige knopje. Op Huis ten Bosch te Den Haag ontving prins Bernhard (foto midden) een pilotendelegatie, die het Ifalpacongres even onder braken voor dit gesprek. Boven dien is de prins beschermheer van de conferentie en hij ont ving een plaquette met het opschrift: To the Prince of pilots with affection and respects from his fellow pilots. Links de heer J. Bartelski, voorzitter van de Ifalpa. Een Lisses bloemenfestijn in De Keukenhof zou niet kunnen be ginnen zonder begeleiding van Soestdijk: prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteren de 20ste bloemententoonstelling ge opend en hiermee de lente defi nitief geïntroduceerd. Prins en prinses bleven nog een tijd in de hof, op de foto onder: het prin selijk paar bij het paviljoen van bloemsierkunst. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAACx In Haagse politieke kringen wint de mening veld, dat het kabinet morgen zal besluiten de bouw-cao goed te keuren. Minister B. Roolvink van Sociale zaken maakt zich als eerstverantwoordelijke be windsman sterk deze cao, die ingrijpende gevolgen heeft voor de loonontwikkeling in 1970, over de „rode streep" te krygen. De minister ontmoet in het kabinet nogal tegenstand, met name van de zijde van de ministers Witteveen (fi- (Van een onzer verslaggevers) DELFT De tweede gegadig de voor een staalbedrijf op de Maasvlakte is naast Hoog- ovens/Hoesch de NV Neder- landsche Kabelfabrieken in Delft. Koppers International, die tot 1 juni optie heeft op het ter rein, is met de uitvoering van het project voor de NKF bezig. De NKF wil een staalbedrijf, om samen met de Steenkolen Handels Vereeniging de belan gen van haar eigen staalfabriek in Alblasserdam te verstevigen. De belangstelling van de SHV richt zich hoofdzakelijk op de overslag van grondstoffen en op het transport (bin nenkort wordt op de Maasvlakte voor de SHV in samenwerking met Frans Swarttouw en Manufrance een begin gemaakt met de bouw van een over slagbedrijf). De NKF wil voorzien in haar stijgende behoefte aan staal. Hoogovens zei dinsdag niet te weten vooi" wie Koppers een staalbedrijf uit werkte. Maar woensdag kwam als commentaar op de plannen van de NKF: „Wij wisten dat de NKF en SHV contact hadden met Koppers, maar het was niet aan ons om dit be kend te maken. De toelichting die wij op onze plannen hebben gegeven, geldt onverminderd". Hoogovens-Hoesch geeft haar plan dc meeste kans van slagen. Haar sterke troef is de gegarandeerde afzet van ruw staal aan de moedermaatschappij en over een lange reeks van jaren. In Rotterdamse havenkringen is men bijzonder benieuwd of de NKF cu dc SHV samen willen optrekken met ééu of meer Duitse staalconcerns. Nu Au gust Thvssen geen belangstelling meer loont zijn er wellicht andere Duitse staalindustrieën geïnteresseerd. Een geïntegreerd staalbedrijf (met eindprodukten) zou bijzonder gunstig liggen voor de produktie van zware platen voor mammoettankers. Met een afnemer dicht bij de hand (Verolme) en de grote Duitse werven in Noord- Duitsland binnen bereik, zou deze pro duktie van superzware platen in teres- sant kunnen zijn. Genoemd wordt een samenwerking met de Noordduitse staalindustrie (Klöckner Werke. Ilse- der Hütte en Salzgitter). Hoogovens/Hoesch en NKF/SHV heb ben elk een sterke troef in handen. De plannen van Hoogovens/Hoesch verkre gen reeds de instemming van de re gering. NKF en SHV hebben echter middels Koppers een uitzicht op de op tie van 650 hectare Maasvlakte. TWEE? In Rotterdam valt al heel optimis tisch te beluisteren dat er plaats is voor twéé staalindustrieën als de Maasvlakte spoedig in zuidelijke rich ting wordt uitgebreid. Waterstaatkun dig is het geen probleem, het is een zaak van „dichtplempen". zei men in Havenkringen. De NKF, gevestigd in Alblasserdam. produceert o.m. staaldraad en staal- band, sterkstroom- en telecommunica- tiekabels. Het bedrijf telt omstreeks 11.000 werknemers en had in 1967 een omzet van 686 miljoen (Hoogovens heeft een omzet die ruim tweemaal z.o groot is). Het aantal werknemers bij nanciën) en De Block (economische zaken), die vinden dat de loonkosten stijging voor 1970 voorzover nu valt te overzien, te ver uitgaat boven het maximaal toelaatbare. Daardoor zou het bouwbedrijf in 1970 een sterk „aantrekkende" factor zijn voor an dere bedrijfstakken. (Met de arbeids- verkorting en andere voorzieningen erbij komt de loonkostenstijging vol gend jaar in de bouw neer op 8 9 procent. Extra beraad Het kabinet is gisteravond in een extra vergadering bijeen geweest, eensdeels om een achterstand in de afwerking van de agenda in te halen en voorts om de gevolgen van afkeu ring of goedkeuring van de bouw- cao nog eens onder de loep te nemen. Op dit moment is het nog onzeker hoe morgen (in de wekelijkse verga dering van het kabinet) de beslissing zal uitvallen, maar het is niet on waarschijnlijk, dat voor de argumen ten van de bij de cao betrokken par tijen van werkgevers en werknemers zal worden gezwicht argumenten, die voor een belangrijk deel door mi nister Roolvink worden onderschre ven. Extra vergadering Onze parlementsredactie tekent hierbij aan: Voor het geval de bouw-cao mocht worden afgekeurd, bestaat de moge lijkheid, dat de Tweede Kamer in het Paasreces voor een extra vergadering bijeenkomt. Drs. Janssen van de Groep-Aarden heeft gistermiddag aan Kamervoorzitter Van Thiel gevraagd de regering te verzoeken een nota te sturen met een gedegen motivering van het besluit, dat over de bouw- cao zal worden genomen. Komt die nota en is ze naar de mening van minstens vijftien Kamerleden onbe vredigend, dan kunnen zij de voor zitter vragen de Kamer bijeen te roe pen. Haamtje-o ver De kleinste stad ter wereld heeft alle winters ongerief van zich afge schud en maakt zich na nauwgezette schoonmaakbeurt weer op om tien- duizenden bezoekers en bezoekertjes te ontvangen, want een bezoek aan Den Haag is niet volledig zonder een excursie naar Madurodam. Nog even de finishing touch: de Amsterdamse Westertoren wordt gesierd met het haantje, een aanmerkelijk moeite- lozer karwei dan een analoge opc- i ratie in de hoofdstad. sen, dat eventueel verplaatst dan wel herschoold moet worden; 3. het aantal mensen dat wellicht moet afvloeien en de datum waar op dit moet gebeuren; 4. de criteria bij de selectie voor ont slag; 5. de manier waarop een en ander aan de betrokkenen moet worden meegedeeld. Minimumeis Het verstrekken van informatie over een mogelijke fusie noemde mi nister Roolvink een minimumeis. Daarnaast zal doorgaans inspraak mogelijk zijn van de werknemers met wie hij dan speciaal de ondcr- nemingsraad bedoelde. Maar het moet mogelijk blijven in het begin- stadium van een concentratie uit sluitend met vertegenwoordigers van de vakbeweging te overleggen, mits de ondernemingsraad maar wordt ingeschakeld voor er een definitief besluit valt. Zolang er nog geen wettelijke voorziening is getroffen, zei minis ter Roolvink, zou de overheid de betrokken gedragsregels in de vorm van een fusiecode bekend kunnen maken. Hierover moet eerst de So ciaal-economische raad advies uit brengen. Bovendien is een ambtelij ke werkgroep met deze zaak bezig. ,,Het is dus nog niet zeker, dat er wat betreft de fusiecode een taak voor de overheid ligt. Mogelijk geeft het bedrijfsleven er de voorkeur aan dit zelf te regelen." Gewijzigd Door fusies en concentraties wordt een deel van de leefwereld van de werknemer, waaraan hij zelf vorm wil geven en waarvoor hij ook mede verantwoordelijkheid wil dragen, ge wijzigd. De consequenties zijn het duidelijkst bij ontslagen. Het spreekt volgens minister Rool vink vanzelf dat de werknemer in al die gevallen waarin zijn positie in het geding is, zeer reële eisen stelt ten aanzien van het sociale beleid van de onderneming. De minister voegde daaraan toe, dat ook bij hen die verantwoordelijk zijn voor dit beleid, de opvattingen over inhoud en vormgeving daarvan belangrijk zijn veranderd. Toestand verslechterd WASHINGTON President Nixon heeft gisteravond een kort bezoek ge bracht aan het Walter Reedhospitaal, waar oud-president Eisenhower zeer ernstig ziek ligt. Nixon is acht jaar vice-president onder Eisenhower ge weest. In de toestand van Eisenhower doet zich een langzame verslechte ring voor. Hij reageert niet meer op de behandeling. De generaal krijgt voortdurend zuurstof toegediend. Raad waakt over werkgelegenheid TVfA jaren van voorbereiding is gis- teren officieel de Raad voor de Arbeidsmarkt geïnstalleerd. De stijgende werkloosheidscijfers van de afgelopen jaren zijn een extra sti mulans geweest om tot een spoedige instelling van de raad te komen. Dit initiatief van bedrijfsleven en over heid is een belangrijke stap op de weg naar een beter arbeidsmarktbe leid. In een nog beter samenspel dan tot dusver tussen overheid en bedrijfs leven zal waarschijnlijk belangrijk werk kunnen worden gedaan ter voorkoming en vermindering van werkgelegenheidsproblemen, die zich ook nog in de na-oorlogse periode in ernstige mate hebben laten voelen. De raad zal niet zozeer moeten wer ken aan een opheffen van bestaande werkloosheid uiteraard ook dat maar nog meer aan het voorkómen van een gebrek aan werkloosheid. Studie moet worden gemaakt van de te verwachten wijzigingen in het be- rocpenpatroon, aan het opsporen yan uitstervende beroepen, en aan het tijdig aanpassen van de beroepsop leiding aan deze veranderingen. Op het ogenblik komt het nog voor, dat jongelui worden klaargemaakt voor een beroep dat binnen tien jaar geen werkgelegenheid meer zal op leveren. Niet alleen de actieve be roepsbevolking maar ook de jeugd is dus ten nauwste betrokken bij het werk dat de raad gaat verrichten. Drs. De Pous heeft als voorzitter van de raad al opgemerkt, dat dc eerste adviesaanvrage van de regering de positie van de oudere werknemers onmiddellijk reeds de kern van het werk van de raad raakt. Mensen, werkzaam in een verdwijnend be roep, hoe moeten dezen elders opge vangen worden om in Nederland de optimale werkgelegenheidspolitiek te handhaven? De uitermate snelle technische ver anderingen en economische schaal vergrotingen werpen grote problemen op voor het arbeidsmarktbeleid. De installatie van de raad was daarom een dringende noodzaak. Niet te onderschatten valt de taak die de raad op de schouders gelegd krijgt. De ontwikkeling van het werk loosheidscijfer zal in de toekomst ge zien worden in relatie tot het werk van deze raad. Wij wensen de raad daarom veel wijsheid toe, want die zal men in grote mate nodig hebben. kokosmacaroontjès 250 gram van 95 voor 85 niet te geloven voor die prijs! MIJNDERS MEUBEL DISCOUNT VERKOOP H.B.G. Bloemlusthal, Lisse 27 en 28 maart van 2 tot 10 uur en 29 maart van 9 tot 6 uur. Hoogovens was volgens de laatste op gaven 18.500. De SHV, gevestigd in Utrecht, omvat tal van bedrijven en deelnemingen, o. m. in de sector transport en scheep vaart. De SHV heeft de laatste twee jaar regelmatig bedrijven overgeno men. Tot het concern behoort sinds Nievelt Goudriaan Burgemeester W. Thomassen van Rotterdam zei naar aanleiding van dc NKF: „De Nederlandse Kabelfabrie ken heeft tot dusver geen aanvraag bij jns ingediend. Dc belangstelling van ile kabelfabrieken voor staal is ons uiteraard bekend, maar bij mijn we ten is er niemand van ons die deze /.aak kent. Voor ons is deze zaak nieuw, maar we weten uiteraard niet wat er morgen bU ons of bU het havenbedrijf in de brievenbus zal vallen". Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt. per kwartaal O per maand Als beloning voor I mijn aktiviteit ont- I vang ik een onder-B zettegel. De meu-| we abonnee krijgt onze krant veertien| dagen gratis. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1