Polderbestuur Haarlemmermeer ondervindt veel kritiek Ingelanden tegen derde gemaal Burgeravond Benthuizen NIEUWS "^SLEUTELSTAD Diplom azwemmen in de Overdekte Plannen voor wijkgebouw in N.-Hofland Gouden insigne voor twee C.N.V.-ers Raad Leiderdorp BENTHUIZEN Raad Benthuizen Pacton neemt Rolande over Duidelijk GEMEENTERAAD LEIDERDORP WIL INVOERING RONDVRAAG F. van Lanschot in teamverband GEMEENTE LEIDEN M. B. de Jong neemt afscheid van L.D.M, Broer adviseerde om door te rijden 17 DONDERDAG 27 MAART 1969 HAARLEMMERMEER In Haarlemmermeer blijkt beroering te zijn ontstaan na de mededeling van het college van dijkgraaf en heemraden in verband met het stichten van een derde gemaal in Beinsdorp (Haar lemmermeer-zuid) ter verbetering van de waterhuishouding. De Ver eniging van Ingelanden van de Haarlemmermcerpolder heeft ernstige bedenkingen tegen de plannen van de polder. In een communiqué wordt verwondering uitgesproken over de mededelingen van het polderbestuur, omdat in januari j.l. op verzoek van de Vereniging van Ingelanden be sloten werd de plannen voor het derde gemaal gedurende zes maanden op te schorten. Het bestuur van de vereniging wijst er op dat „de polder" regt dat de niet-agrariërs geen belang hebben bij de waterhuishouding, maar dat zij enkele maanden geleden er van op de hoogte werden gesteld 4,2% van de belastbare waarde van hun eigendommen te moeten mee betalen. leden van het polderbestuur door de groep 'ongebouwd' op ondemo cratische wijze zijn gekozen. Im mers, de verkiezingen werden ge durende honderd jaar voor de klei ne ingelanden geheim gehouden en bovendien heeft het merendeel der ingelanden geen stemrecht", aldus het communiqué. Het gebouwde eigendom (ver tegenwoordigd door de Vereniging van Ingelanden) en het Actiecomi té (van landbouwers) derde gemaal menen dat de huidigé capaciteit Ondemocratisch „Het college van Hoofdingelanden zou unaniem van oordeel zijn dat het derde gemaal er moet komen. Men vergeet te vermelden dat alle LEIDEN In de Overdekte zwommen scholieren voor een diploma. Geslaagd lijn: Diploma: A. Eddy van Leeuwen, Bert van Es, Arle Hagen, Tiny Blom, Liesbeth de Graaf, Henk Westra, Gerard van Duy- venvoorde. Marleen Maurlts, Freek Roe- landse. Hans van Putten, Ben Petersen, Bob Pret, Johan van Oest, Karl Welsz, Geoffrey Kok, Nelleke v. d. Heyden, John Buyn, Lidla Heynis. Diploma B: Anja Brandt, Greetje van Es, Robert Leupe, Elisabeth Maria Beek man, Johannes Petrus Holswllder, Hans Gressle, Rik de Wit, Paul Zwaan, Rineke Ravensbergen, Gerard Kuif, Fred v. d. Linden, Arie Kok, Wim Goedhart, Gerrlt Dekker, Helena Pelzen, Marijke Postma, Krlstine de Ruiter, Ineke Kuyvenhoven, Jacqueline Hoek, Jacqueline de Vogel, Denny van Kessel, Rudy de Weger. Diploma A: Gerard van Rijn, Rob v. d. Zwet, Ellen Hartevelt, Gerrlt Brusse, Dik Hellenberg, Dick van Eeden, Bert Boom, Margreet Noort, Jan van Willemszwaard, Aad van Nieuwkoop,, Berend Jan Hoog- wout, Martij n Huff nagel, Gerard van Loon. Joke Sagel, Theo Remmerswaal, Bert v. d. Drift, Peter Schilfers, Hans v. d. Star, Henneke Wolffenbtlttel, Willek* Heidema, Jos Verstegen, Jan Blom. Diploma B: Fred Brouwer, Aren Ver laan, Kees Rodenburg, Mark de Goede, Karei v. d. Weyden. Frank Borst, Frlts Wessendorp, Joop Huyding, Kees v. d. Poll, Wim v. d. Drift, Frans Haas, Chris v. d. Sman, Piet van Schie, Kees van Roode, Frans Geyer, Kees de Jong, Jos Bouwmeester, John Uljee. Diploma A: Gerard Dijksman, Aukje Fontein, Ella Fontein, Marln BekooiJ, Marian Oudshoorn, Goby Glasbergen, El- ly Mallo, Peter de Bruyn, Theo Pet, Pau la Bllkman, Conny Copier, Sandra de Krulff, Carla l'Ami, Anja Wllkens, Carla Springer, Yvonne Steenbergen. Diploma B: Hans Mieremet, Arjon Ca- el, Dlny Hillebrand, Ansje Hoogkamer, neke v. d. Laken, Janny v. d. Blom, Telly van Haalem, Hans Los, Jan Stuur- told, Dennis Bodrlj, Lody Brussee, Mlr- am van Rooljen, Leontlene Meiman, v»dré Kuisen, Benny van Weerlee, Si tae Dernee, Monique van Dorp, Gemma it Goozen, Angela Alkemade, Diana Cerritsen, Jan Jansen, Marcel v. d. Post. Diploma A: Martin Fllippo, Anneke Termeer, Petro Kuiken, Carla Slagweln, Ha Westerhoven. Cocky Betgen, Adrle Bttgen, Wim Smit, Pleter Llgtvoet, Jetje Moonen, Ingrld van Sonsbeek, Jaclnta Croenedaal, Jan Bink, Adrle Heemrood, Jolanda Laurier. Bert Boot, Freddy Ra vensbergen, Bram van Rossen, Jan v. d. Berg. Diploma B: Jan Lantrok, Hans Leef- ling, Tlmmy Gijsman, Alle Bleyenberg, Gerard de la Rle, Annemarie Welling, Gerard Dreef, Karei Kwestroo, Arno Pouw, Dlo v. d. Mee, Fred van Zanten, Wim Stoute, Liesbeth Houwellng,, Marlon v. d. Mey, André van Kooperen, Freddy Zwaans, Ted Turk. Diploma A: Eddy Blansjaar, Ellen van Dam, Marian van Rijn, José v. d. Steen, Wim Verberg. Diploma B: Dik Pracht, Renee Kloos, Jos Rietkerk, Jan Krusemeyer, Mardy v. d. Holst, Phemmy Wisse, Anneke van Boheemen, Rosemarle Vonk, Ineke v. d. Meer, Hannie v. d. Wiel, Rla Krol, Marie ke v. d. Bos, Anneke Samson, Francla Raaphorst, Agatha Groenendijk, Monique Hoogervorst, Angela van Steyn, Nico Ha- neveer, Liesbeth Rijnsburger, Hanneke de Koning, Vera Geerlings, Marian Welling, Martie Onderwater, Caroline Plomp, An neke Albers, Herman van Benten, Joke Verberg, Theo Perk, André Spruit, Peter Komijn, Elles Polman, Theo Mank, Renee Langezaal. Diploma A: Wim Kemp, Jeroen Be kooiJ, Alle Stouten. René Flcke, Walter Hollman. Eugene Kriek, Hans de Kiewlet, Jan Onderwater, Henk Collé, Hans Neu teboom. Jolanda Erades, Piet Koster, Si mon Dubbelaar. Yvonne van Egmond, Hans Mooten, Tineke Bloemzaad, Gonny Mieremet, Jan van Kalkeren. Diploma B: Gerry van Staveren, Art Ugtvoet, Johnny Brederode, Doortje de "oer. Plet van Rhljn, Clska Flippo. Rob Wansink, Wim Bergers, Rinus v. d. Klugt, Paul Devllee, André Petit, Tonny Corver, Hans van Leeuwen, Patrick Tlssen, Han dy Kettenis. Hans Wagenaker, Johan van Hooven, Heieen. v. d. Nat, Hanneke Heshuslus, Peggy Metz. Matthljs Keyzer, Marlo Vromans, Ger van Leeuwen. Els Martijt, Jannie van Tongeren. Diploma A: Lidy Gorree. Hans Kransse, Wouter Huisman. Wil Overdljk, Jan Boon. Wim Vonk. Ruud Brouwer. Joop de Jong. Henk Koelewijn, Chris Smits, 'igrld Rennes, Simon Schelllngerhout, Ineke Dutveman, Robby Zwart, Floor v. 4- Marei, Jan v. d. Mee, Hans Kriek, Cert-Jan van Sprang, Frans IJzerman. Diploma B: Gert-Jan Vos, Johnny Op- un, Floris Kramer, Janny van Winkel, Slaak v. d. Mei. Ans v. d. Geest, Peter Rkardekoper. Johnny Meeuwlssen, Anne ke Springel, Peter van Rijn, Annie Koolstra, Ronald Slngellng. Walter Hon- ders. Cor Kop. Herman Star, Luuk Oli ver, Bram Bekooy, Henk Mast, Peter v. 4- Dop, Gerard v. d. Blom. Dick Stokkel. '*n Kroon, Ronald Leenheers. Diploma A: Adrie Bontje. Rlnl den Dubbelden. Jos van Stal, Herman Hol. Hannie Verstraaten. Bert Bergers, Freek yinkenstijn. Johanna W. A. P. Poptle. Ingeborg v. d. Veen, Joke van Riet. Iris Schild, Pleter de Nle, Liesbeth Zonne ten. Ronald Blok. Koos Slera. Diploma B: Peter Guérain, Vincent Hui- trs. Robert van Kampen, Eric v. d. Weyden. Roel Blom. Pleter Smit, Fetje yinkenstijn. Lla v. d. Lult, Ankle v. d. wit, MarJolljn de Langen-Wendels, Onno de Meijer. Margreet Boerenveen, Jolanda «man, Martljn weljsters. Koos de Vink, Jerpen de Boer, Marijke Verhoeven, An neke Verhoeven, Sarle Oostra, Sandra kdfinstop tennisclub opgeheven HAZERSWOUDE Nu de Ha- fcrswoudse Tennisclub in het nieuwe seizoen kan beschikken over vier tanen en een groter clubhuis word-t ledenstop opgeheven. Zaterdagmiddag om half drie is tr in parochiehuis 't Zwaantje een propaganda-bijeenkomst voor de Jeugd en haar ouders. HAZERSWOUDE De bejaarden J»n Koudekerk en Hazerswoude- Kijndijk zullen dit jaar weer een 'elsje maken. De plaatselijke afde- jtag van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen organiseert de Jltgaansdag. Om het te kunnen be kostigen wordt in beide gemeenten r»n 31 maart tot 5 april een huis- •«t-hulscoliecte gehouden. VOORSCHOTEN De Stichting Gezondheidszorg Voorschoten heeft de vestiging van een wijkgebouw in de nieuwe wijk Noord-Hofland in onderzoek. Ook aan de orde is ge weest een eventuele groepspraktijk in de wijk Noord-Hofland. 'Hulsartsen kunnen zich moeilijk vestigen in nieuwbouw omdat o.a. de woningen niet toelaten dat een prak tijk aan huis gevestigd wordt. Vast staat wel dat een groepspraktijk, de vestiging van enige artsen in een wijkgebouw, voor Voorschoten een vrijwel onmogelijke zaak is. Er zijn besprekingen gaande met diverse instanties, waardoor het mo gelijk zou moeten worden dat in een gebouw tal van dienstverlenende or ganisaties gevestigd worden zoals Gezondheidscentrum, Apotheek, PTT en eventueel een Dienstverle ningscentrum. Tijdens de algemene ledenverga dering van het Wit-Gele Kruis kwam dit aan de orde. Het bestuur van het Wit-Gele Kruis werd door de leden verzocht spoed te betrach ten bij de verwezenlijking van een wijkgebouw of dienstencentrum. Dit jaar zal van een vestiging weinig terecht kunnen komen. Het Wit-Gele Kruis Voorschoten telt 1650 leden. Bij de rondvraag kwam o.a. de sluiting van de Voorschotense apo theek ter sprake, waardoor men op de zondagen verwezen wordt naar Leiden. ALPHEN In de goed bezette zaal van gebouw Onderweg heeft de afdeling I van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel een feeste lijke jaarvergadering gehouden. In verband met ziekte van de voorzit ter, de heer A. J. Broekhuizen, had de tweede voorzitter, de heer W. de Ruijter, de leiding. Het feestelijke karakter werd onderstreept door het vijftigj irig bestaan van de groep gemeentepersoneel. Het waren des tijds de heren Banning, Bogaard, De Kleijn en Zoutman, die besloten een chr. vakvereniging op te richten, die zich aansloot bij de Chr. bond van personeel in publieke dienst. Het bestuur van deze groep be staat nu uit: A. Boele, voorzitter. Zwammerdam, D. Koenekoop, se cretaris, R. A. P. v. d. Bree, Jac. van Heijningen en H. Vergeer. De heer De Ruijter releveerde verschillende zaken uit de vijftig jaren. In 1946 werd de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel op gericht: vier bestaande Prot. Chr ambtenarenorganisa-ties fuseerden. Men heeft ingezien, dat er een on losmakelijk verband bestaat tussen de sociale positie van alle ambte naren. Hierna huldigde de heer Boele, als voorzitter van gemeentepersoneel de heer C. Oskam, die 25 jaar lid is van een bij het CNV aangesloten organisatie. De heer De Ruijter had eenzelfde taak ten opzichte van de PTT-man J. van Leeuwen. Beide jubilarissen kregen het gouden in signe opgespeld. Dank werd gebracht aan de heren H. de Rooy en L. Koning, die be dankten voor hun bestuursfunctie. Beide hebben hun taken met grote trouw vervuld. Na het officiële gedeelte ging men over tot het ontspannende deel van deze bijeenkomst. De toneelclub „Willen Is Kunnen" (WIK) uit Al phen, speelde met veel succes het blijspel „Zeg het met bloemen". Bejaarden genoten van muziekavond NOORDWIJK Dankzij de me dewerking van de mondaccordeon- club „Concordia" hebben de leden van de Plaatselijke afdeling van de Algemene Bond van Bejaarden in het verenigingsgebouw kunnen ge nieten van een muziekavond. Voor zitter A. J. Zandvoort heette de mu zikanten welkom, die onder leiding van de heer J. J. van der Reyden pittige marsen, vrolijke walsen en stemmingsstukjes uitvoerden. Na de pauze speelde Concordia o.l.v. N. van der Zwan populaire wijsjes terwijl de bezoekers uit volle borst meezongen. van de twee gemalen voldoende is. De oppositiegroep zegt voorts dat een verbetering van de waterbe heersing op goedkopere wijze kan plaatsvinden. „In de loop der tijden is het wa terpeil steeds verlaagd, zonder dat het polderbestuur zorgde voor ver breding en verdieping van de ka nalen. De verwaarlozing van de toevoeren naar de twee gemalen is zelfs zo erg dat bij zware regen val met hoge waterstand in de polder, de twee gemalen moeten stoppen wegens gebrek aan toe voer', aldus de vereniging van In gelanden. Veertien miljoen Men is voorts van mening dat de plaats van het derde gemaal in verband met de windrichting slecht is gekozen. Er wordt op gewezen dat de Haarlemmermeer circa 8000 tot 10.000 ingelanden heeft die pol- derlasten betalen, waarvan 200 tot 300 boeren een derde gemaal wen sen. De oppositiegroep is ervan overtuigd binnen twee jaar een meerderheid in het polderbestuur te hebben. „Een groot vraagteken moet ove rigens worden geplaatst bij de be wering van de polder, dat het plan 14 miljoen gulden zal kosten. Geen jaar geleden werd de prijs van 1963 gehandhaafd wat de helft be droeg. Ook al wordt de helft van 14 miljoen gulden gesubsidieerd dan lijkt het nog de vraag of de lastenverhoging maar 20 per ha zal bedragen. De schuld van de pol der, nu 8 miljoen, vraagt een jaarlijkse aflossing en rente van al meer dan een miljoen gulden en dat komt neer op 57,32 per ha", zo besluit het fcommuniqué van de Vereniging van Ingelanden. LEIDERDORP Maandag half komt de raad bijeen. Agenda: Voor stel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer P. A. Geerlof, onderwijzer aan de Koningin Julianaschool; onderwijsvergoedin- gen en medewerking aan verschei dene scholen voor aanschaffingen; voorstel tot het geven van een definitieve opdracht tot realisering van een winkelcentrum in „Winkel hof" en tot verkoop van de daar voor bestemde grond aan de Pro- jectsontwikkelings- en exploitatie- maatschappij Johan Matser N.V. te Hilversum; voorstel tot verhoging van de vergoeding aan commissie leden voor het bijwonen van com missievergaderingen; tot benoeming van de burgemeester tot lid van de commissie van beheer van de school - artsendienst; tot benoeming van de burgemeester tot ambtenaar van de burgerlijke stand; tot benoeming van een hoofdleidster aan de open bare kleuterschool „Klein Duimpje"; voorstel tot aanschaffing van een verkeersregel installatie en tot be schikbaarstelling van een krediet daarvoor; voorstel tot vaststelling een parkeerverordening en een par- keerexcessenverordening; voorstel tot beschikbaarstelling van een kre diet voor deelname aan de school- vorderingentest; voorstel tot nadere vaststelling van de periode waarin huwelijken zullen worden voltrok ken in het Dorpshuis. Subsidie voor catalogi LEIDEN/ROTTERDAM De Ne derlandse organisatie voor zuiver- wetenschappelijk onderzoek heeft prof. dr. J. van der Vecht, hoog leraar in de systematische dierkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden, een subsidie verleend om de samen stelling van twee entomologische catalogi voort te zetten. Het eerste naslagwerk dat wordt uitgegeven door de „Nederlandse Entomologi sche Vereniging", is gewijd aan de zogenaamde „kokerjuffers" of „Schietmotten". Deze catalogus werd onder de naam „Trichopterorum ca talogus" opgezet door de heer F. Ch. J. Fischer te Rotterdam. Onderhoud met aannemers BENTHUIZEN Wethouder A. van Noort heeft een onderhoud toe gestaan aan de drie plaatselijke aannemers, die daarom hadden ver zocht. Samenvattend kan worden gesteld, dat het de bedoeling van de „Bouwcombinatie Benthuizen" is, in Benthuizen gronden te verwerven voor woningbouw, hetgeen mede voor eigen inwoners van belang is in verband met de werkvoorziening. Niet alleen bestaat belangstelling voor gronden in de plannen Oost (inmiddels aan derden verkocht) en West, maar ook voor aankoop van gronden ten behoeve van de wo ningbouw in het algemeen. Directeur PPD deed Benthuizen aan BENTHUIZEN Aan de raad is meegedeeld, dat de directeur van de Provinciale Planologische Dienst, ir. N. A. de Boer, in een onderhoud met de burgemeester kennis geno men heeft van de in Benthuizen aan de orde zijnde problemen en zich ter plaatse van een en ander op de hoogte heeft gesteld. In het bijzon der is aandacht geschonken aan het Dura/Bohanplan, de bestemmings-i plannen Oost en West, het bedrijfs terrein, de Dorpsstraat en naaste omgeving, alsmede de Omleidings- weg. Daarbij kwam naar voren, dat Benthuizen duidelijk zal moeten aantonen, wat wordt verlangd, waarna het aan de hand" van een goede toelichting en schetskaarten mogelijk is, een principe-uitspraak van de provincie uit te lokken. De burgemeester heeft uiteengezet, dat dit ook het streven van het gemeen tebestuur is en dat dit vanaf oktober 1968 in behandeling is, doch niet dat resultaat heeft opgeleverd, waar naar werd gestreefd. BENTHUIZEN Burgemeester I. J. P. Keijzer heeft maandagavond 31 maart om half acht de raad bijeen geroepen. Aan de orde is een voorstel tot het verlenen van een krediet voor de af werking van het gesloten wegdek Dorpsstraat 2e gedeelte; tot vast stelling van een verordening op de recreatiewoonverblijven; tot het treffen van verkeersmaatregelen; aansluiting van de ambtswoning bur- NIEUWERKERK Van der Ploegs fabrieken Pacton N.V.. met vestigingen te Nieuwerkerk aan den IJssel, Rot terdam en Ommen heeft Rolande in dustriële onderneming te Utrecht, pro ducent van tanks voor poedervormig- vloeistof- en gas vervoer overgenomen. In de toekomst zullen beide bedrijven volledig intregeren. In 1968 steeg de omzet van Pacton met meer dan 30 procent Het orderbestand op alle fron ten ls zeer groot. WARMOND De paasverzilve- ring van de landbouwvakantiebon- netn tot een bedrag van f200 per persoon wordt gehouden op dinsdag 1 april van 8 tot 8.30 n.m. ten huize van de heer F. H. Walraven Herenweg 68, terwijl de bonnen moeten geplakt zijn in de daarvoor bestemde boekjes. Gelderland Tielens: onv. dividend NIJMEGEN Gelderland Tielens papierfabrieken N.V. stelt aandeelhou ders voor over 196f een onveranderd dividend van hfl 5.40 per aandeel uit te keren. Hiervan is reeds als interim dividend hfl 2.40 per aandeel uitge keerd, zodat het slotdividend hfl 3 per aandeel bedraagt gemeester op het aardgasnet; het ver lenen van een bijdrage in de kosten van een driezijdig uurwerk op het winkelcentrum; voorstel met be trekking tot deelneming aan brand weerwedstrijden door de brandweer in de kring Woerden; naamgeving gedeelte-entree Benthuizen vanaf de toekomstige Omleidingsweg (waar aan Dorpshuis wordt gebouwd); nota met betrekking tot het verlenen van een subsidie aan de algemene zang vereniging Benthuizen; voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de wo ningen in het Beelaertspark (18 wo ningwetwoningen plan I der bouw vereniging Algemeen Belang) er voorstel tot wijziging van een besluit tot verkoop van grond voor garage- bouw. Monumenten Benthuizen Op de ontwerp-lijst van monumen ten heeft de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk geplaatst: de toren (1640) met acht- zijdige naaldspits; de Hervormde Kerk (eenvoudig bakstenen zaalkerk uit 1796, vergroot in 1938 door de bouw van een vleugel aan de noord zijde. De boerderij Dorpsstraat 226 (L. C. Paul) uit 1842 met een langgerekt bouwlichaam onder rieten wolfdak. BENTHUIZEN Nu een aantal winkels en het Postkantoor in het Winkelcentrum Prins Willem-Alexan- derplein in gebruik zijn genomen en zeer binnenkort meer zullen volgen, komt het B. en W., teneinde ver keersopstoppingen te voorkomen, ge wenst voor, het parkeren in de om geving van dat Centrum zoveel mo gelijk te beperken tot het parkeren in de parkeerhavens. Het parkeerverbod van de Dr Al- bert Schweitzerlaan dient te worden gewijzigd in een parkeerverbod voor de westzijde van de Dr Albert Schweitzerlaan, gelegen tussen de Dorpsstraat en het snijpunt van de Koningin Julianastraat, terwijl voor beide zijden van de Dr Albert Schweitzerlaan een parkeerverbod moet worden ingesteld voor het ge deelte, tussen de Koningin Juliana straat eri de Prins Bernhardstraat- Het gedeelte Koningin Julianastraat, tussen de Dr Albert Schweitzerlaan en de Prinses Beatrixstraat zal ge diend zijn met een parkeerverbod voor beide zijden. Binnenkort zal de Dijk door de ge meente in eigendom en onderhoud van derden worden overgenomen. In verband hiermede lijkt het juist, in dien de Dijk zal worden aangewezen als „B-weg". BENTHUIZEN De hoofdinge nieur-directeur van de provinciale directie van de volkshuisvesting en bouwnijverheid in Zuid-Holland, te vens inspecteur van de volkshuisves ting heeft medegedeeld, dat de wo ningen Beelaertspark 7, 9, 11. 13. 15. 17. 19, 21, 23, 25, 8. 10. 12. 14. 16. 18. 20 en 22, (18 woningwetwoningen), behorende tot plan I der bouwver eniging „Algemeen Belang" in zeer slechte staat verkeren. Het aanbrengen van voorzieningen om de betrokken panden, die om streeks 1914 zijn gebouwd, in redelijk bewoonbare staat te brengen, zou een kostenbedrag vergen, dat, mede ge zien de indeling en de onvoldoende fundering van de woningen, econo misch en technisch niet meer ver antwoord zou zyn. 'In verband hiermede komen de genoemde 18 panden voor onbewoon baarverklaring in aanmerking. BENTHUIZEN De interland voetbalwedstrijd en een kerkdienst van de Gereformeerde Gemeente zijn vermoedelijk mede oorzaak ge weest, dat de in het Verenigingsge bouw gehouden burgeravond gister- (woensdag)avond slechts een op komst had van rond tachtig inge zetenen, inclusief het voltallig col lege van burgemeester en wethou ders- Doorgaans is de belangstelling voor dergelijke avonden althans groter. Burgemeester Keijzer sprak een openingswoord, waarin erop gewe zen werd. dat, waar men niet altijd dezelfde mening zal hebben, ruimte moet zijn en blijven om die verschillen tot uitdrukking te bren gen Wethouder A. van Noort (Prot. Chr. AR/CH) leidde zijn eigen ini tiatiefnota inzake de ruimtelijke or dening in. ,,De nota was reeds het probleem gedurende een aantal maanden. Hoewel in heel veel za ken met het toenmalige college van burgemeester en wethouders kon worden meegegaan, was de raad in meerderheid voor het aanbrengen van een aantal wijzigingen, onder meer enkele zinsneden, die naar de mening van de raad daarin niet mochten worden opgenomen. Mijn nota verschilt dan ook weinig met de oorspronkelijke, die door de raad daar is afgestemd. Bepaalde zaken heb ik op andere wijze gebruikt en gedeeltelijk heb ik de oorspronke lijke overgenomen, omdat de kri tiek slechts op een deel van die verworpen Nota sloeg". De heer N. M. Rensink informeer de, welke wezenlijke verschillen tussen de verworpen en de initia tiefnota-Van Noort aanwijsbaar zjjn. „Ik heb ze niet kunnen vinden, maar het heeft me wel gefrappeerd, dat de heer Van Noort zijn naam zo doende heeft verbonden aan ander mans werk" (van het voormalige college). Wethouder van Noort antwoord de, dat er inhoudelijk weinig ver schil is. „De raad had aanvankelijk een aantal punten in een ontwerp- motie opgenomen, maar heeft deze niet ingediend. Het gaat hoofdzake lijk over enkel zinsneden, die de raad niet gelukkig achtte, zoals .,om bij de Hervormde Kerk tot ^.dinvorming te komen, dienen pandien te verdwijnen", „de dwin gende en dringende eis om het Bent huizen een ander gezicht te geven dan traditioneel kan worden aan genomen". Voorts vond dc raads- meerderheid het onjuist, dat in de oorspronkelijke nota stond ver meld, „dat goedkeuring op de be sluiten ex artikel 20 Wederop- bouwwet vaak onbarmhartig lang uitbleef" en „onbegrijpelijke mani pulaties met woningcontingent", omdat „Benthuizen die hogere overheid morgen weer nodig zal hebben en dat dus niet mag zeg gen". De heer Rensink betoogde, dat de heer Van Noort zich van andere woorden met deezlfde strekking had bediend. „Met de Dorpsstraat kan de heer Van Noort alle kanten uit: 'herstructuering, reconstructie, sanering; wat wordt het nu in fei te"? aldus de heer Rensink. Wethouder Van Noort deelde me de, dat dit nog niet bekend is. ,,In feite is het een bestemmingsplan - al had ik bij de opstelling van mijn initiatiefnota die wijsheid nog niet in pacht dat door de raad moet worden bezien en in Den Haag zal men moeten uitmaken, of het wer kelijk sanering zal gaan worden. Aanstaande zaterdagmorgen komt de raad in een interne bespreking bijeen om de hoofden over de dorps straat te buigen". De heer Schaap bleek van opvat ting, dat de initiatiefnota slechts een wat andere reactie had gekregen. De heer Ten Cate achtte eveneens weinig verschil in de beide nota' waarneembaar. Wanneer de wet houder Van Noort stelt, dat er niet moet worden doorgehold, maar ge consolideerd moet worden en ge ïnventariseerd, op welke punten is die behoefte dan ingegeven? Het slot van de initiatiefnota gewaagt van harmoniseren. Nu het Dura/ Bohanplan niet doorgaat of is af gekeurd, waarom kon dat plan dan niet haalbaar zijn? Wethouder Van Noort antwoordde, dat dit bouw plan nog steeds in Den Haag ligt. Burgemeester Keijzer lichtte toe, dat een normale herziening van een bestemmingsplan langdurig is en „dus probeerden we de wijziging door artikel 19 van de Wet Ruim telijke Ordening te bespoedigen. Aan de planologische besluiten is de goedkeuring onthouden en de financiële besluiten (grondverkoop) zijn niet goedgekeurd. Waar het in feite om draait, is, dat het plan al om zeer gunstig is ontvangen. Men meent, dat in Den Haag wordt be treurd, dat dit bouwplan juist in Benthuizen is geaktiveerd in plaats van in die woonkernen, waar het (meer) nodig is. Het zal nu een langere behandelingstyd vragen dan wij aanvankelijk verwachtten, maar ik heb goede verwachting, dat het Dura/Bohanplan in Benthuizen zal worden gerealiseerd. Toevallig heb ik over deze zaak heel uitvoerig met de directeur van de provinciale pla nologische dienst Zuid-Holland, ir. de Boer, gesproken". De burgemeester: We zijn door de gebeurtenissen van de laatste maan den achteropgeraakt en er zal zeer hard moeten worden'gewerkt om dat weer in te halen. Waar dat nodig is, zullen we opkomen voor de gemeen te, maar men kan geen 2000 zielen laten opdraaien voor kosten, die op 3000 zijn gemaakt". De burgemeester wees erop, dat nu eindelijk eens moet worden opgehou den met zaken, die niet waar zijn. LEIDERDORP B en W van Leiderdorp delen de gemeenteraad mee, geen enkel bezwaar te hebben tegen de wederinvoering van de rondvraag tijdens de gemeenteraads vergadering. Een commissie ad hoe heelt naar aanilieding va vneneetloso ETA aanleiding vam een voorstel, de kwestie bestudeerd en vervolgens rapport uitgebacht. Algemeen is men van oordeel dat een rondvraag de slagvaardigheid van de raadsvergaderingen ten goede zou komen, maar dat het college van B en W het recht moet hebben de beantwoording van een vraag eventueel op te schorten tot uiter lijk de volgende raadsvergadering „Het Beelaertspark verdwijnt niet en de vijvers worden niet gedempt. Er ligt een voorbereidingsbesluit en daarom een vlekkenplan op. Er is nog niets van te zeggen wat het wordt, maar het kan van alles zijn; zelfs één grote vijverpartij! De heer Schellingerhout wees erop, dat Benthuizen na het vertrek van de vorige burgemeester bijzonder bljj was, dat men een jonge burgemees ter met andere beleidsopvattingen kreeg. „Alleen de manier, waarop u het deed, is tot oud-Benthuizen niet doorgekomen en men vindt, dat u het niet waar heeft kunnen maken en dat hetgeen u deed. werkelijk in het be lang van Benthuizen was en is". Burgemeester Keijzer kapte deze zaak meteen af. „Het is onjuist om dit van mijn voorganger te zeggen en hij is hier niet aanwezig. Hij heeft wel degelyk de eerste aanzet voor de uitbreiding gegeven, maar ons leef tijdsverschil zal mede hierbü een rol hebben gespeeld. Ten opzichte van onze bevolking of wie dan ook, ben ik steeds duidelijk geweest in mijn bedoelingen. Komt u dan maar met bewijzen, waarin ik het gemeentebe lang niet heb gediend!" De heer Schellingerhout roerde nog even het winkelcentrum aan. De bur gemeester ging hier uitvoerig op in. DEN BOSCH Acht Amerikaans* en Europese banken, waaronder F Lanschot, bankiers hebben een inter nationale bank, Atlantic International Bank Limited, opgericht Ze vertegen woordigen een balanstotaal van 14 miljard dollar Het geplaatste kapitaal van de nieuwe bank zal 4.8 miljoen dollar bedragen en aandeelhouders zijn bereid in te schrijven op achterge stelde obligaties tot een totale waarde van 4.8 miljoen dollar. Het aandelen kapitaal is gelijkelijk over de banken verdeeld. Doel: het verschaffen van korte en middellange leningen in Eurodollars en andere valuta aan Europese bedrij ven met een internationaal karakter en aan Amerikaanse bedrijven met be langen in Europa, het verzorgen en plaatsen van emissies en het optreden als bemiddelaar en adviseur bij fusie en overname. Thomassen en Drijver: onv. dividend DEVENTER J Thomassen en Drijver Verblifa N.V. stelt aandeelhouders voor over het boekjaar 1968 een divi dend ad f4 30 (onv.) uit te keren. Officiële publikaties BEDIENINGSTIJDEN BRUGGEN OP ZATERDAG Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de gemeentelijke bruggen met ingang van 5 april 1969 op zaterdag na 13.30 uur niet meer voor het scheepvaartverkeer zullen worden geopend, met dien verstande, dat na tijdig voorafgaand gemotiveerd ver zoek aan de Markt- en Havendienst, tussen 13.30 en 20.00 uur gelegen heid tot doorvaren zal worden gege ven aan die transporten en/of sche pen, waardoor het ophouden voor belanghebbenden naar het oordeel van het bedienend personeel zeer bezwaarlijk zou zijn. LEIDEN De heer M. B. de Jong, administrateur van de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij, zal op 18 april afscheid nemen. Hij is dan 45 jaren bij de LDM in dienst geweest. Op deze dag zal hem van 16 tot 17.30 uur in het kantoor van de maatschappij aan de Driessenstraat 1 in Leiden, een ceptie worden aangeboden. Gras langs spoorbaan in brand gestoken LEIDEN Het komt nogal eens voor dat de grasbegroeiing langs de spoorbanen in brand wordt gestoken. Gisteren moest de brandweer twee keer uitrukken om een dergelijke brand te blussen. Langs de spoorbaan aan de Boerhaavelaan is een strook gras van 40 meter verbrand. Voorhout kampioen Leid se Schaakbond VOORHOUT De schaakclub Voorhout is kampioen geworden in de 3e kl. van de L.S.B.. Hierdoor promoveerde deze vereniging naar de 2e klasse. Men kwam uit tegen Leithen. dat zeer sterke tegenstand bood. Dit tiental moest het uitein delijk afleggen met 7—3. De per soonlijke uitslag was: Voorhout Leithen: J v d HulstA Koet 01, C VenneW de Ridder 10. A v d MeerW Verhuijl 10. J Venn« N de Haas 10. C OlijC de Nie 10, C AugustinusR Mieremet 01, Th KraakmanM Hokkedee 10. J v d BergA Hendrikse 10, B v d HulstD Wetselaar 0—1. De schaakvereniging Voorhout speelt nu met twee tientallen in de Leidse Schaakbond. Het was ook dubbel feest bjj deze kleine ver eniging. want het behalen van dit kampioenschap was als het ware een cadeau voor hun 20-jarig be staan. De vereniging telt nu 22 le den en nog enkele z.g. losse scha kers. Het bestuur hoopt echter dat dit succes vooral een stimulans zal zijn voor meerdere oud-spelers, die in vroeger jaren zeer getrouwe scha kers waren, naar deze gezellige schakerskring terug te keren. Het secretariaat is nog steeds: C. Augus tinus, Margrietstraat 15, Voorhout. Kinderen Lisse gaan paaseieren verven LISSE Het comité Vakantie vreugd voor dc jeugd is van plan woensdag 2 april een grote verf wedstrijd met paaseieren te houden. Men wil zoveel mogelijk kinderen bereiken en daarom worden op vier plaatsen in Lisse deze wedstrijden gehouden. De plaatsen zijn: verenigingsge bouw De Engel, garage Van Kampen buurtschap Halfweg, Mariënburg Lisse-dorp en kleuterschool hoek OranjelaanNassaupark, terwijl men bovendien in de Poelpolder de beschikking heeft gekregen over de aula van de r.k. HBS. De wedstrijden beginnen om 2 uur. Het inschrijfgeld bedraagt een kwartje. De kinderen moeten twee eieren meenemen, die tien minuten zijn gekookt en verder natuurlijk ook penseel en verf of kleurkrijt. Puzzelprominenten De prijswinnaars van de kruis woordpuzzel in ons zondagsblad van 15 maart zijn: le prijs, f 10: mej. J. P. Smitte- naar, Onyxhof 36, Leiden. 2e prijs, f 5: P. van As, Willem de Zwijgerlaan 129, Katwijk aan Zee. 3e prijs, f 5: mevrouw Van Poel geest, Zonneveldstraat 2, Ha- zerswoude-Rijndijk. DE NHAAG Rij maar door, ik neem alles voor mijn rekening, zou een 37-jarige Leidse timmerman te gen zijn broer, een 31-jarige chauf feur, hebben gezegd, nadat deze op de Hooigracht met een auto een aanrijding had veroorzaakt. De broer volgde dit advies op en het gevolg was, dat ze nu beiden voor de Haagse politierechter stonden. De timmerman voor uitlokking tot een misdrijf en de chauffeur voor het plegen ervan. Het was allemaal op Nieuw jaarsdag gebeurd. De auto was niet verzekerd en dat zou wel een van de redenen zijn geweest, veronder- stelde de officier van justitie, waar om men was doorgereden. Volgens verdachte was hij geslipt en tegen een geparkeerde auto gebotst. De officier van justitie eiste tegen de chauffeur f 100 boete en tegen de timmerman f 150 en voor heit niet verzekerd zijn nog f 100. De rechter veroordeelde overeenkomstig de eis. Leerkrachten voor school Poelpolder LISSE De bouw van de nieuwe Prot. Chr. Schoql in de Poelpolder vordert snel. Men hoopt 1 augustus de school in gebruik te kunnen ne men. Van de 6 lokalen zullen er 3 voor het Prot. Chr. onderwijs en 3 voor het R.K. onderwijs worden ge bruikt. Voor de Prot. Chr. school werd tot hoofd benoemd de heer J. K. Lank- horst uit Wissekerke, terwijl als on derwijzeressen werden benoemd de dames M. v. d. Kwaak, te Sassen- heim, en M. C. Veenendaal te Bloe- mendaal. In de school zullen de drie laagste klassen worden gehuisvest. Voor de bouw van een R.K. school is al een aanvrage ingediend. Als deze gereed is, zal men ieder over een 6- klassige school kunnen beschikken. Evangelisatie onder de loep genomen LISSE In Salvatori werd gis teravond een gemeenteavond ge houden van de geref. kerk, waarin speciaal werd gesproken over het thema „Evangelisatie". Men was het er over eens, dat zowel in eigen kring als daarbuiten evangelisatie noodzakelijk is. Iets anders is de manier, waarop dit zou moeten gebeuren. De ma nier van vroeger (staatprediking etc.) doet het in deze tijd niet meer. Er moet naar andere vormen worden gezocht. Er kwamen sug gesties naar voren als het op touw zetten van allerlei clubwerk, waar door het mogelyk is niet alleen met de jeugd in contact te komen maar ook met de ouderen. Bij al het evangelisatiewerk is een eerste vereiste, dat de brenger van de Goede Boodschap er met hart en ziel achter staat. De evan- gelisatiecommissde zegde toe met de suggesties van deze avond rekening te zullen houden en deze. waar no dig, naar voren te brengen. Buitenlands bankpapier AMSTERDAM, 26 maart De ad- vieskoersen voor buitenlands bank papier geldend in Amsterdam op de volgende werkdag luiden: Londen 8.65—8.75. Montreal 3.34—3.39. New York 3.60—3.65, Parijs 67.50—70.50, Brussel 6.80-6.90. Frankfort 89.90— 90.90, Stockholm 69.90—70.90. Ziirich 84.00—85.00. Milaan 57.00—59.00, Kopen hagen 47.90—48.90. Oslo 50.30—51 30 Wenen 13.94-14.14. Lissabon 12.60- 12.90, Madrid 5.10—5.25. Contante wisselkoersen 8 68 V ^EÖRSAMM 26 ^aart Londen 8.08>4—8.683/,. New York 3.82H—3 83A Montreal 3.36%-3 38%Partis 73 2ft_ 73.25. Brusse) 7.21 Frankfort 00 24i,i—90.29U, Stockholm 70.28^—70.33%. R7Ml£ £4.16'-v—SI Sl !-2. Milaan 57.78%— .1'^ 2 Kopenhagen 48.3318.38''-,, Oslo 50.84%, Wenen 14.03—14.04. Lis sabon 12.73%12.77%.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 17