Triomf Nederlands elftal was bijzonder welkom Levenslang voor Van Z. nu zeker Nieuws over Robert Stolz De gezagsvoerders „kregen een dochter' Zwakzinnige maakte woeste busrit De Zwolsche stuurt taxi en kraanwagen België draagt grafschenner aan Nederland over Vier treffers van Oranje Dick van Dijk: Graag doelpunt bij debuut Bejaarde vrouw lag drie weken dood in keuken OPENING DOOR PRINSELIJK PAAR In de Keukenhof nog geen bloemenpracht Volleybalteam zwak tegen Belgen: 2-3 Winst SC Leipzig Nieuwe nederlaag basketbalteam Rus«en en Tsiechen 1)1'"ven leiders 13 DONDERDAG 27 MAART 196? Huib Goudriaan Ais hun mannen op de brug staan, voelen kapiteinsvrouwen zich soms eenzaam. Ze hebben daarom contact met elkaar ge zocht. Het begin was dat kapi tein (G. M.) Brouwer vorig jaar op een vergadering van de Ne derlandse Vereniging van Kapi teins Grote vaart zei: „Het zou leuk zijn als de vader een doch ter ter wereld bracht." Zijn voorstel werd gereali seerd. Mevrouw S. A. Pothof- Haaxman, de eerste voorzitter van de inmiddels anderhalve maand oude dochter: „Wel een biologisch wonder, dat een va der dat moet doen." De dochter is de 11 februari opgerichte Vereniging van Ka piteinsvrouwen, die duidelijk in een behoefte voorziet: „We hebben al honderden brieven binnenp'ekreeen." Toen kapitein Brouwer op de vergadering van 6 juni vorig jaar z(jn idee lanceerde, werd ook de vraag gesteld wie van de aanwezige echtgenotes'de vrou welijke evenknie van de vereni ging van kapiteins op de benen wilde zetten. Mevrouw J. Platteel-Baren- drecht uit Rotterdam: „Ik ben toen opgestaan." Later, in de op richtingsvergadering, werd me vrouw Pothof (uit Lisse) voor zitter en mevrouw Platteel vice- voorzitter. Voorlopig is het se cretariaat gevestigd in Zand- voort: Leeijwerikstraat 10: iavOW I - Praktisch I' Wat is het doel van de vereniging? Mevrouw Pothof, een slanke brunet te, die haar woordje weet te doen: „Het is allereerst de bedoeling het saamhorigheidsgevoel te versterken, onderling contacten te leggen en el kaar te 'helpen waar dat gewenst is. Wij voorzien dat zich dikwijls gele genheden zullen voordoen waarbij de vereniging om praktische adviezen zal worden gevraagd." Mevrouw Pothof benadrukt dat de vereniging geen gezelligheidsvere niging moet worden. „In dat geval kunnen we beter terecht bij een ihuisvrouwenvereniging. En omdat de kapiteinsvrouwen door het hele land verspreid wonen, zou dat ook tech nisch niet uitvoerbaar zijn." Ze denkt aan meer praktische za ken als bij voorbeeld een oppassys- teem. Als een kapiteinsvrouw op reis gaat kan ze via de vereniging het adres van een kapiteinsvrouw in de zelfde stad krijgen: haar kinderen kunnen eventueel in het andere ge zin worden opgenomen MEVROUW POTHOF (links) en MEVROUW PLATTEEL (rechts): vrouwelijke evenknie van Vereniging van Kapiteins op henen zetten Contactadressen „Zeemansvrouwen hebben meer Ijegrip voor eikaars prdblemen. Er zijn bij voorbeeld dames uit Gronin gen en Zeeland, die hun man, als hij thuiskomt, soms moeten ophalen in het Europoortgebied. Het gebeurt dan wel dat een schip om een uur 's nachts wordt verwacht, maar pas om vijf uur 's morgens binnenkomt. Als die vrouw het adres weet van een kapiteinsvrouw in de buurt kan ze daar midden in de nacht aanbel len, iets "wat ze bij een normaal gezin niet kan doen. We willen een regio nale organisatie opbouwen, waarbij contactadresen onder de leden wor den verspreid. Een ander voorbeeld van wat de vereniging kan doen is bij de kranten aandringen op een meer regelmatig verschijnen van de scheepsberich ten." De vrouwen van stuurlieden en werktuigkundigen hebben nog geen soortgelijke vereniging maar als het zover mocht komen, hoopt mevrouw Pothof dat beide verenigingen in fe deratief verband kunnen samenwer ken. De vereniging van kapiteinsvrou wen staat ook open voor de echtgeno tes van gezagvoerders van coasters en zeeslepers. Mevrouw Pothof kan nog niet zeggen hoeveel leden ze denkt te krijgen. De Nederlandse Vereniging van Kapiteins Grote Vaart telt 1100 leden, maar onder hen bevinden zich gepensioneerden en weduwnaars. Vlaggeselii Binnen afzienbare tijd hoopt de Vereniging van Kapiteins vrouwen een vestiging te hebben in het Koopvaardijhuis (Van Baerlestraat 154, Amsterdam) waar de kapiteins ook met hun vereniging zijn vertegenwoor digd, evenals de Vereniging van Nederlandse Koopvaardij Offi cieren en het CKO, de Centrale Koopvaardij Officieren. Mevrouw Pothof onderstreept dat de vereniging onafhankelijk is van de Verenigng van Kapi teins. Wel zullen ze elkaar zo nodig helpen. Mevrouw Pothof: „In de geest van het vlaggesein: laat ons bij elkander blijven tot wederzijdse steun bereid." LYON Zestig kinderen uit het Franse Dijon hebben gisteren een 'dodenrit' gemaakt in een autobus die bestuurd werd door een zwakzinnige. De kinderen waren 's morgens vol gens afspraak bij school afgehaald. De bus verscheen te vroeg maar dat wekte geen argwaan. In razende vaart vertrok de wagen in de rich ting van Grenoble. Even later kwamen de achtergeble ven leerkrachten tot de ontstel lende ontdekking, dat de man achter het stuur de dag tevoren door de busonderneming was ontslagen en in een psychiatrische inrichting moest worden opgenomen. Dat vertelde de 'echte' chauffeur die was komen voorrijden. De politie wierp, direct nadat zij was gealarmeerd, wegversperringen op maar tweemaal wist de geesteszie ke chauffeur, de bus met gierende banden door de bochten trekkend, deze te doobreken. Pas op meer dan tweehonderd kilometer van Dijon kon men hem tot stoppen dwingen tot grote opluchting van de kleine passagiers. De chauffeur werd na he vig verzet overmeesterd en vervol gens rechtstreeks naar de inrichting gebracht die hem woensdag al ver wachtte. UTRECHT De Zwolsche Al gemene verzekeringsmaatschappij heeft een nieuwe service voor haar cliënten gecreëerd: automobilisten die onderweg bij een verkeersonge luk betrokken raken kunnen direct de hulp van de maatschappij inroe pen. Eén telefoontje is voldoende om een taxi te krijgen naar de plaats van bestemming, om de auto met een kraanwagen te laten wegslepen en om een verzekeringsexpert naar de plaats van het ongeluk te dirigeren. Als de betrokkene all risks ver zekerd is, kost hem dit alles geen cent extra. Voor deze service zal de Zwolsche de premie niet verhogen. Er zijn vijftigduizend mensen all risks verzekerd bij de Zwolsche. HEERLEN De 45-jarige Maastrichtenaar P. S., bekend als de „grafschenner", die vorig jaar in Bel gië werd gearresteerd als verdacht van een groot aantal grafschendingen en diefstallen in België, Nederland en Duitsland, is gistermiddag door het parket van Hasselt bij de grenspost Veld-Wezelt aan de Nederlandse po litie overgeleverd. Hij is naar Maastricht overgebracht. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Altijd glimlachende Georg Kessler viel gister avond in de kille Feijenoord-kuip niet uit zijn rol toen hij zjjn elf Oranje-matadoren de hand drukte. Kon dan ook niet omdat de 40 overwinning op Luxemburg hem bijzonder welkom moet zjjn ge weest na een serie interlands waarin Nederlandse doelpunten uit bleven. Toch moet ook Georg Kessler hebben geweten dat de ruime triomf op Luxemburg slechts kan dienen om de statistieken te Want wie gisteravond met de bijna 50.000 toeschouwers in het Fejjen- oord-stadion dit Nederlands elftal aan het werk zag, kwam tot de ont moedigende conclusie dat de zege op Luxemburg weliswaar verdiend was uiteraard maar verre van over tuigend. Niettemin zijn Nederlands kansen op een plaats in de eindronden van het wereldkampioenschap in Mexico aanmerkelijk gestegen. Belangrijker echter nog is het herstelde vertrou wen in het zo vaak verguisde Neder lands elftal, dat deze overwinning zo hard nodig had. Niet alleen om het geloof in eigen kunnen terug te win nen, maar ook en vooral om het met Ajax-sucessen verwende Neder landse publiek weer op de hand te krijgen. TEN DELE Gisteravond lukte dat overigens slechts ten dele. Bij vlagen in de eerste helft en in de slotfase van de tweede periode kon Oranje zijn stel lig aanwezige kwaliteiten waarma ken. Het legioen was de door Henk JOHAN CRUYFF: PRETTIG GESPEELD UTRECHT De 26-jarige Hans van Z. heeft geen gebruik gemaakt van het recht in hoger beroep te gaan tegen het vonnis van de Utrechtse rechtbank, die hem tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde. Ook de officier van justitie is niet in appèl gegaan, vanwege het afwij zen door de rechtbank van zijn ge vorderde terbeschikkingstelling van de regering. VENLO In de keuken van haar woning in Venlo is gisteren de 87-ja- rige mevrouw Van M.-T. dood aange troffen. De vrouw moet reeds ruim drie weken dood in haar woning heb ben gelegen. Uit het onderzoek is gebleken dat de dood omstreeks 3 maart moet zijn ingetreden. De vrouw had geen fami lie in haar woonplaats en nauwelijks contact met.de omgeving. Een meter- opnemer die de deur gesloten vond, informeerde bij de buren, waarna de politie werd ingelicht. LONDEN Premier Wilson heeft gisteren de vorming van een commis sie aangekondigd, die een onderzoek gaat instellen naar de inkomsten van Britse parlementariërs. (Van onze Leidse redactie) LISSE Prinses Beatrix en prins Claus hebben gistermiddag de Keukenhof geopend. Dat ge beurde onder voor een bloemen tentoonstelling niet ideaal weer: het was koud en guur. En er was nog geen bloem te zien, be halve natuurlijk in de kassen. De 4Vfe-jarige Louis van Os bood de Prinses bij haar aankomst een bos bloemen aan. De nieuwe voor zitter van de Keukenhof, Lisses bur gemeester drs. A. J. Berends, ont ving het prinselijk paar. Hij vertelde dat de Keukenhof in 1950 236.000 be zoekers trok. De laatste jaren schom melt dit aantal rond de 750.000. De opening werd symbolisch ver richt toen prinses Beatrix en prins Claus drie oorkonden op perkament ondertekenden en overhandigden aan drie „koeriers" van revalidatie centra. Het waren Willy van Loon (14) van het Goois Kinderzieken huis in Bussum, Ria van Galen (10) van Rijnlands Revalidatiecentrum in Katwijk en Roelie Ottens (12) van Helio Mare in Wijk aan Zee, die de oorkonde en een bloemstuk met een enorm paasei in ontvangst namen. Met de aanbieding van deze lente groet, bestemd voor de kinderen van de revalidatiecentra, was Keuken hof geopend. De gasten maakten nog de wandeling over de kale terreinen van het park. Het is nog nooit voor gekomen dat Keukenhof bij de ope ning zo „dood" was. ROTTERDAM De meeste aan dacht richtte zich in de kleedkamer uiteraard op Georg Kessler en Johan Cruyff. „Ik vind dat de Twentenaren verdienstelijk hebben gespeeld" al dus de bondscoach. „De spelers heb ben wat te gehaast gespeeld. De wens om snel doelpuntenjte maken was hierbij de vader van de ge dachte. Met wat meer overleg had de score groter uit kunnen vallen." Fenomeen Cruyff had prettig ge speeld met de Twentenaren Dick van Dijk en Theo PahlDlatz. „Zij zorgden ervoor dat ik de nodige speelruimte kreeg!" „Ja dat was mijn opdracht" onthulde Van Dijk. „Ik moest zoveel moge' i ik spelers naar me toetrekken om Johan ruimte te verschaffen en ik geloof wel dat het gelukt is al had ik graag bij mijn debuut meer doel punten gemaakt". „De laatste tijd is er steeds maar verkondied dat ik uit vorm ben" ver klaarde Pahlplatz. „Al wil je het niet. zoiets knaagt toch aan je zelfver trouwen. Je speelt onder een zekere druk. Toen ik dat derde doelpunt maakte merkte ik dat het lukte, met het gevolg dat ik ook de slottreffer voor m'n rekening nam!" Venijnig Met een pijnlijk gezicht mopperde Eijkenbroek: „Die nummer zeven (Pi- lot) is een venijnig kereltje. Hij heeft me een paar pijnlijke souvenirs be zorgd. Het is goed dat het bij de rust maar 20 was. Bij een grotere voor sprong zou onze aandacht misschien zijn verslapt." „Ik heb een lekker wedstrijdje gespeeld", concludeerde Jan van Beveren. „Ik ben content met onze verrichting. En een keeper die geen enkel doelpunt doorlaat heeft zelden wat te mopperen." Met een somber gezicht zei Henk Groot: „Ik weet het niet, ik weet het niet hoe het komt dat ik die strafschop miste!" Kennelijk tot zelf- vertroosting voegde hij eraan toe: „Nou ja, zo belangrijk is het eigenlijk niet. We hebben toch gewonnen!" Uitermate tevreden was Rinus Is raël over de samenwerking met Hans Eijkenbroek. We moesten even aan elkaar wennen maar het liep als een trein. Het is altijd gevaarlijk wan neer je eigen ploeg steeds maar aan valt. De aandacht verslapt dan veel sneller en dat kan kwalijke gevolgen hebben." De lichtgeblesseerde Wim Jansen die op de massagetafel werd verzorgd door Pierre van der Akker, was niet geheel voldaan. „Ik weet niet wat het was, maar de franje, net dat bekende tikje ontbrak er aan." LONDEN Het dagelijks bestuur van de Britse Labourpartij heeft met zestien tegen vijf stemmen het „Wit boek" over de hervorming van de vakbeweging afgekeurd. ROTTERDAM In september van dit jaar komt de inmiddels 89-jarige dirigent Robert Stolz in verschillende steden in Nederland een nieuwe serie concerten dirigeren. Sinds 31 januari heeft de operette „Zwei Herzen in 3/4 Takt" een zeer groot succes. De aan vankelijk geplande serie is inmiddels uitgebreid. De operette gaat in het Raimund Theater in Wenen. Momen teel componeert Stolz de muziek voor het nieuwe programma „Coctail" van de Weense IJsrevue. Op 23 juli gaat de zojuist gecomponeerde operette „Hochzeit am Bodensee" in première tijdens de Bregenzer Festspiele. Binnenkort verschijnen de plateh „Die schönsten Walzer der Welt" en „Hochzeit am Bodensee", waarvoor Stolz gedurende de laatste vijf weken de opnamen heeft gemaakt. Vrienden van de grote dirigent kunnen zich opgeven voor een koste loos lidmaatschap van de Internatio nale Robert Stolz Club, waarvan de Nederlandse afdeling is gevestigd aan de Wilhelminalaan 43-57 te Valken burg. Groot in de 10e minuut op de lat geschoten strafschop al lang verge ten, toen Johan Cruyff in de 25e mi nuut een foutieve terugsoeelbal van Konter afwerkte, zoals alleen Cruyf- fie dat kan doen. Beheerst omspeelde hij keeper Hofmann om even koel bloedig 10 te scoren. Daar was een onstuimig Oranje-offensief aan voor af gegaan, dat echter doodliep in de hard ingrijpende Luxemburgse de fensie. Bovendien bleven verrassende combinaties tussen Cruyff en het Twente-duo Van Dijk met Pahlplatz achterwege, terwijl Rensenbrink op links evenmin uit de voeten kon. Het tweede doelpunt werd niette min geboren uit een gave pass van de sterk spelende Groot naar Pahl platz die scherp voorzette. Zo scherp dat doelman Hofmann de bal moest laten gaan waarna Van Dijk met een laconiek hakkertje Nederland een 20 voorsprong bezorgde. ONSTUIMIG Dat Kessler's formatie toch enkele zwakke schakels kende, bewees de tweede helft die overigens een boei ende ouverture had door een onstui mig aanvallend Oranje. Doelpunten bleven echter uit omdat Nederland niet het juiste middel vond om de versterkte Luxemburgse defensie te ontrafelen. Enkele knappe indivi duele acties van Cruyff (inzet door Leszensky van de lijn gehaald), v. Duivenbode (kogel door Hofmann gestopt), Rensenbrink (schot dat naast ging) en Pahlplatz (Hofmann redde) ten spijt, kreeg de wedstrijd een saai aanzien. Temeer daar Cruyff zich minder met het spel bemoeide en op het middenveld deelgenoot werd in de breedte-combinaties tus sen Groot en Jansen. Nederland had in de 40e min. overi gens alle geluk dat een kogel van Philippe buiten bereik van Van Be- veren op de lat terecht kwam, toen de sterk spelende Eykenbroek en Israel verrast werden door een snelle Luxemburgse aanval. Kennelijk vormde deze plotselinge doorstoot van de Luxemburgers een stimulans voor het Oranje-team dat in de laatste vijf minuten nog onverwacht voor vuurwerk zorgde. FINALE De enerverende finale begon met een schitterende solo van Cruyff die vier tegenstanders omspeelde en door de vijfde werd gevloerd. Scheidsrechter Adair gaf geen strafschop, maar wees een minuut la ter wel naar het midden toen de overigens tegenvallende Pahlplatz een gave voorzet van Van Dijk Twentenaar en titelhouder van het doelpuntentotaal Van Dijk scoort hier het tweede Neder landse doelpunt, een karwei dat hem zo op het oog niet al te omslachtig is afgegaan. prachtig afrondde: 30. Van Dijk zelf schoot even later keihard tegen de lat Een nieuwe ovatie rolde van de tribunes toen Cruyff in de 43e mi nuut andermaal een adembenemende solo ondernam en Van Dijk een prachtkans gaf in te schieten. De Twentenaar stond evenwel bui tenspel. Toch kwant Nederland op 40 en wel door Pahlplatz die uit een pass van Jansen met een prach tig schot doel trof. 181IS1 Voor Johan Cruyff waren er vele obstakels w^gelegd. Hier de Am sterdamse specialist getekkeld door de Luxemburger Jeitz. ETTEN-LEUR In zijn tweede wedstrijd in het vierlandenvolleybal- tornooi dat door de Nederlandse en Belgische volleybalbond wordt geor ganiseerd, heeft Nederland woensdagavond in Etten-Leur met 32 verloren van België. De setstan den waren 12—15 15—13 15—11 10—15 en 7—15. Anderhalve week voor het begin van het Westeuropese volleybalkam pioenschap in Finland voor de Ne derlandse coach Henk Blok dus wei nig reden tot optimisme. Het team spreidde tegen België enkele funda mentele zwakheden ten toon, die in korte tijd uiterst moeilijk op te van gen zullen zijn. Na vier sets tegen de geheel ver jongde Belgische ploeg waren Bloks mogelijkheden uitgeput. De enige spelverdeler, die het Nederlandse te am telt. de AMVJ-er Geert Trompet ter. raakte in die beslissende vijfde set uitgespeeld en daarmee de gehele ploeg. Geen van de overige spelers bleek in staat de in deze set naast elkaar opgestelde aanvallers Aalbers en Jansen van goede set-ups te voorzien. De Belgen slaagden hierdoor er voor de tweede achtereenvolsende maal ln eind vorig jaar in Antwerpen ver loor Nederland ook met 32 (12—15. 15—3, 15—11, 10—15, 7—15) te winnen. Misschien is het voetbalduel Neder landLuxemburg soms een Twentse aangelegenheid geworden. Dit is in elk geval wel zo bij dit derde doel punt: op de foto de juichende Twen tenaar Pahlplatz na zijn daad van eenvoudige vaardigheid. Eur. Cup volleybal ZAGREB SC Leipzig heeft woensdag in Zagreb de eerste wedstrijd tegen Mladosf Zagreb voor de kwartfinales van het tornooi om de Europese volleybalbeker voor landskampioenen (heren) met 32 gewonnen. De setstanden waren: 15—12 8—15 15—12 11—15 15—11. JERUSALEM De Nederlandse basketbalploeg heeft ook de tweede wedstrijd tegen Israël verloren. Na dat onze landgenoten maandag in Tel Aviv met 6355 het onderspit had den moeten delven, verloren zij woensdagavond te Jerusalem met 71—56 (32—30) van de Israëli's. De beste spelers aan Nederlandse zijde waren Rijsewijk en Franke met een score van resp. 14 en 12 pnt. WK ijshockey STOCKHOLM Tijdens het we reldkampioenschap ijshockey heeft Rusland woensdag in Stockholm met 73 (10 41 2—2) gewonnen van Finland. Tsjechoslowakije behaalde een overwinning met 62 op de Ver. Sta ten. De scores in de drie periodes wa ren 20 2—1 2—1. De Tsjechen de len met Rusland de eerste plaats. De stand: 1. Sovjet Unie 8 7 0 1 14 52—17 2. Tsjechoslowakije 8 7 0 1 14 3616 3. Zweden 7 5 0 2 10 30—13 4. Canada- 7 3 0 4 6 16—22 5. Finland 8 1 0 7 2 18—43 6. Ver. Staten 8 0 0 8 0 16—57

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13