Koningin brengt Dodewaard op vermogen van 50.000 kw in Thieu: praten met Bevrijdingsfront CNV: Diepgaand onderzoek naar wantoestanden De Block waarschuwt ministerraad EEG voor moeilijkheden met VS Presidentiële koningin Tweede centrale in Vlissingen Vragen over opticiens en artsen Russen vinden zeer rijke aardgasvoorraad Saigon maakt v redes geste Twenty Seven is om te onthouden WOENSDAG 26 MAART 196» (Van een onzer redacteuren) DODEWAARD Hoewel Nederlands eerste produktieve kernenergiecentrale, aan de Waal dijk bij Dodewaard, al sedert oktober vorig jaar kritisch, of wel: in werking, is, werd er van morgen officieel cachet aan de primeur gegeven: door in de centrale regelkamer een regelstaaf in werking te stellen, bracht de Koningin de centrale op vol vermogen. Van dat moment af „draaide" Dodewaard op een maximum-capaciteit van 50.000 KW, die via het landelijk electri- citeits-koppelnet naar alle delen van het land stroomde. (Vervolg van pagina 1) In het Groningse Academisch Ziekenhuis gaan de patiënten van de eerste en tweede klas en hun bezoekers door de hoofd poort naar binnen. Derde klas patiënten en hun bezoekers niet. Daar is een klein, apart poortje voor. Mensen die worden opgenomen reor een operatie krijgen bij aan- lomst in het ziekenhuis te horen dat er een vergissing is gemaakt, dat er in de derde klas de eerste maanden geen plaats is, maar dat ze wel direct in de tweede klas kun nen worden opgenomen; met de ze kerheid dat de chirurg zelf opereert. Het CNV voegt hieraan toe dat men dan ook de zekerheid heeft dat de operaties enkele honderden gul dens en de verpleging vele tiental len guldens extra gaat kosten. Van deze en andere nare ervarin gen van particulier verzekerde pa tiënten ontving het CNV medede ling na zijn publikatie over de spe- cialistentarieven. Er waren verder klachten over een hoogleraar aan een ander uni versiteitsziekenhuis, die voor een consult 20 meer in rekening bracht dan andere hoogleraren in soortge lijke gevallen. De briefschrijver be taalde 20 minder dan op de reke ning stond. De hoogleraar protes teerde nooit. Honorarium Overigens was het lagere bedrag, zo vervolgt De Gids, altijd nog twee maal zo hoog als het tarief van een gewone specialist. Alle kosten van onderzoekkamer, instrumenten, se cretaresse enz. worden bovendien door het ziekenhuis betaald. De pro fessor strijkt het honorarium op. Maar zelfs de postzegel op de enve lop waarin hij zijn nota verstuurt, is door het ziekenhuis betaald. Op deze manier komen verschei dene medische hoogleraren aan bij verdiensten, die hun salaris als hoog leraar verre overtreffen, concludeert het CNV. Een hoogleraar die alleen op twee middagen per week een eigen spreekuur houdt en daarbij dagelijks een uurtje controle-afsproken heeft voor lopende patiënten, verdient hier jaarlijks 90.000 aan. Hierbo ven komt nog eenzelfde bedrag voor zijn operaties en zijn controlebezoe ken in de kliniek. Wrijvingen Om al dit rijklonende bijwerk te kunnen doen, moet zo'n professor een groot deel van zijn eigenlijke Wetenschappelijke werk opleiding van specialisten, colleges geven e.d. door anderen laten doen. Voor die andere artsen, die ook in dienst zijn van de universiteit, betekent dit ex tra werk. j Om hen daarmee te verzoenen, zet de hoogleraar de personeelsafdeling van de universiteit onder druk om i deze artsen meer te betalen dan an- j j dere wetenschappelijke medewer- kers. Allerlei wrijvingen binnen de universiteit ziin daarvan het gevolg, j De niet-medische medewerkers kla- j gen steen en been dat het eigenlijke iniversiteitswerk ernstig in de knel raakt door het vorsteliik betaalde Particuliere werk van de leidende medici. Het CNV zegt in te staan voor de juistheid van deze feiten. In univer siteitskringen zouden dergelijke fei ten reeds lang een publiek geheim *ijn. De klachten stammen dan ook Met van vandaag of gisteren. Het CNV noemt de klachten verontrus- I tend en vindt een diepgaand onder- dringend noodzakelijk. De gezinsleden van president Nixon worden meer en meer betrokken in alle evenementen in de meest verscheiden delen van de Verenigde Staten. Zo wordt in Norfolk, Virginia, het Azaleafestival gevierd en daar hoort uiteraard een azalea koningin bij. En wie kan deze rol beter vervullen dan Tricia Nixon? Op de foto koningin Tricia op een receptie waar haar uitverkiezing werd gevierd. De ingebruikstelling (na vier jaar bouwen) werd bijgewoond door vele autoriteiten, o.a. door minister De Block (economische zaken). Hij merkte op, dat de centrale weliswaar een bescheiden en nooit winstgeven- I de produktie levert (één procent van de behoefte aan electriciteit), maar dat de Nederlandse industrie, die voor 95 procent bij de bouw werd ingeschakeld, er enorm veel van heeft geleerd, j En de Nederlandse electriciteitsbe- j drijven (die samen 42 miljoen aande- J lenkapitaal van de 140 miljoen op I tafel legden) hebben noodzakelijke ervaring kunnen opdoen met de be- I drijfsvoering van kernenergie-centra- les, zo zei hij. „Het financiële offer I door deze bedrijven, Euratom (18 miljoen) en de regering (11 miljoen) 1 is dan ook alleszins verantwoord, ook met het oog op de toekomst, waarin kerncentrales een steeds grotere plaats gaan innemen bij de electrici- teitsproduktie". Ook de heer H. H. Wemmers, voor zitter van de Industriële Raad voor de Kernenergie, sprak ook over die toekomst. „Zowel de electriciteitsbe- drijven als de industrie hebben een unieke kans gekregen de achterstand, die ons land op dit gebied had in te lopen. Om echter geen nieuwe ach terstand te laten ontstaan, zullen nu alle krachten, die op kern-energe tisch gebied werkzaam zijn, moeten worden gebundeld". Hij vond dat no dig omdat er, naar zijn mening, in de toekomst nog veel meer kernenergie centrales moeten worden gebouwd. Tiveede centrale Hoewel kernenergie in het „geval Dodewaard" niet rendabel is, zal het dat in de toekomst wél zijn. „Alleen zal men dan centrales moeten bou- wen met een groter vermogen. 400.000 KW is ongeveer het punt, waarop zon' centrale exploitabel kan worden", zei directeur ir. R. van Er- pers Rooyaards van de NV Ge meenschappelijke Kernenergiecentra le Nederland gisteren op een persconferentie. Een bouwplan voor zo'n centrale wordt, zoals bekend, bestudeerd door de Zeeuwse Eelek- triciteits Maatschappij. Wanneer het plan doorgaat, komt zij bij Vlissin gen. „Een beslissing daarover wordt zeer binnenkort verwacht", aldus ir. Rooyaards. Bij de bouw zal de GKN, de beheerster van Dodewaard, ad viseren. Met nadruk stelt men in Dode waard, dat een kerncentrale een van de schoonste en veiligste bedrijven is Er zijn zoveel veiligheidsvoorzie ningen getroffen, dat de lucht er met niet meer dan 5 millirem per jaar aan radio-activiteit door wordt ver ontreinigd. En dat is eigenlijk niets als men weet, dat wij in Nederland blootstaan aan zo'n 140 millirem per •jaar door kosmische straling, straling uit de grond, radioactiviteit in het voesel en in de gebouwen. Ter verge lijking: de horlogewijzers stralen 2 millirem per jaar; wanneer men veel tv kijkt zal de straling 10 millirem bedragen en laat men een röntgenfo to maken, dan staat men bloot aan 100 millirem. Schoon •**V; .-JV","'" j-.r - -'*• - BRUSSEL Minister De Block heeft gisteren de Europese ministerraad in Brussel gewaar schuwd, dat de ministers zich persoonlek eens moeten bezig houden met een reeks menings verschillen, die tussen de EEG en de VS zyn ontstaan op het gebied van de handelspolitiek. Er is een aantal ontwikkelingen gaande, zei hij. die grote consequen ties kan hebben voor de internatio nale verhoudingen. De toestand eist grote voorzichtigheid. De EEG zou samen met de VS eens aan tafel moe ten gaan zitten om openhartig alle zorgen over en weer te bespreken. Minister De Block wees op Ameri kaanse weerstanden tegen een aantal aspecten van de EEG- politiek, die aan de andere kant van de oceaan zorgen oproepen, zoals eventuele spe ciale handelsregelingen van de Zes met andere Europese landen, een ge meenschappelijke EEG- politiek voor tabak, plannen voor een EEG- belas ting op oliën en vetten en een EEG- invoerregime voor verwerkte groente en fruit. Grieven Daarnaast oestaan ook aan Euro pese zijde grieven, zoals de vrijwil lige beperking van invoer van staal in de VS en eventuele soortgelijke afspraken in de textielsector, het feit dat het Amerikaanse congres nog steeds niet de in de Kennedy-ronder afgesproken opheffing van de „Ame rican selling price" heeft behandeld, ongerustheid over toepassing van an ti-dumpwetgeving in de V.S. en een reeks afzonderl-ike gevallen, waaron der een voor Nederland dreigende beperking van de invoer van ham in blik. Het is bekend, zo waarschuwde mi nister De Block, dat protectionisti sche kringen in de VS uiterst actief zijn en /an de regimewisseling ge bruik proberen te maken om hun doeleinden te bereiken. De Nederlandse bewindsman meen de te weten, dat de Europese commis sie spoedig overleg over een aantal van deze punten zou hebben (dat was afgesproken tijdens Nixons be zoek aan Brussel) en dat leek hem een goede gelegenheid om een ge- dachtenwisseling op de agenda van de Europese ministerraad te zetten, ten einde een inventaris van de pro blemen en de verschillende standpun ten op te maken. DEN HAAG De socialistische Tweede-Kamerleden Berg en Van Lier hebben de regering gevraagd of het waar is, dat opticiens de prijzen van brilleglazcn met ingang van 1969 aanzienlijk (met zelfs 70 procent) mochten verhogen. Zij informeren tevens of de korting van 20 procent, die opticiens aan zie kenfondsen verleenden, is afgeschaft en of de vergoeding van ziekenfond sen voor de aanschaf van brillegla- zen wordt aangepast aan de gestegen prijzen en het wegvallen van de kor ting. Mr. Van Lier vraagt ook antwoord op zijn vragen over huisartsen- en specialisten-tarieven, die hij op 13 fe bruari al heeft gesteld. Zijn partijgenote mevrouw Brau- tigam wil weten welke garanties de regering heeft gekregen dat artsen, die nu al meer rekenen dan negen gulden voor consult in de spreekka mer en dertien gulden vijftig voor een bezoek, hun tarieven zullen ver lagen. AMERSFOORT Werkgevers en werknemers in de zuivelindustrie j hebben gisteren overeenstemming bereikt over een nieuwe cao per 1 april, die voorziet in een loonsver hoging van 7 procent, verwerking van 10 procent van het prestatieloon in het basisloon, verhoging van de ploegendiensttoeslagen met 1,5 pro cent en uitbreiding van de vakantie met één dag. Voorts is overeenge komen de werktijd eind 1970 te ver korten van 433/« tot 42'/s uur per week. Om deze perfectie te bereiken, heeft men een zeer ingenieuze constructie moeten toepassen (met de „know-how" van General Electric). Daardoor wordt het onmogelijk ge acht, dat het radio-actief materiaal in de reactor (in totaal 10 km staafjes uranium 235 met een middellijn van een centimeter) naar buiten treedt. De reactor is zodanig afgedekt, dat het daarvoor eerst vier onneembare barrières zou moeten passeren. Overigens merkt de bezoeker er weinig of niets van, dat hier in Dode waard kernenergie wordt opgewekt. Hij vindt er slechts buizen en kranen rond de als een gigantische betonnen vat oprijzende reactor. Voor de rest is alles afgedekt. De turbines, die draaien op de stoom van het door de reactor aan de kook gebrachte water en de generatoren, die de stroom op wekken, gaan schuil achter stalen kappen. En slechts hier en daar loopt (in vlekkeloos wit) het bedienend personeel. Directeur Rooyaards: ,,'t Is ook ei genlijk weinig bijzonders: een gewo ne electriciteitscentrale met dit verschil, dat de kachel nu een kern reactor is". MOSKOU Russische geologen hebben bij de stad Orenburg aardgas aangetroffen, zo meldt de Prawda. Het zou een „gasbel" betreffen van een triljoen kubieke meter. Het reservoir strekt zich uit over een afstand van ongeveer 100 kilome ter uit langs de rivier de Oeral onder de steppen ten noordwesten van Sow- jet-Kazachstan. Het betreft hier een van de rijkste aardgasvondsten ter wereld. De hele voorraad van de we reld bedraagt voor zover men weet 9 triljoen kubieke meter. De centrale bij Dodewaard: kernachtig silhouet in het wijde landschap. SAIGON De Zuidvietna- mese regering is bereid tot on derlinge besprekingen met het Zuidvietnamese nationale be vrijdingsfront om een vreedzame oplossing van de oorlog te berei ken. President Ngoejen Van Thieu zei dit gisteren op een bijeenkomst met journalisten in Saigon. Hij achtte het zeer waarschijnlijk, dat vice-president Ky naar Parijs zal terugkeren om de leiding op zich te nemen srls blijkt dat deze gesprekken vruchtbaar zijn. In Washington zei president Nixon dat de onderhandelingen om tot vre de in Vietnam te komen in het ge heim moeten worden gevoerd.- De kans om resultaten te boeken is bij geheime onderhandelingen groter dan bij openbare, aldus de Amerikaanse president, die sprak op een bijeen komst van de Amerikaanse vereni ging van radio- en televisie-omroe pers. Nixon meende dat de VS nu „op het juiste spoor" zijn. Maar er was teveel gepraat over een vrede, die niet veraf meer is en over terughalen van troepen. De president verdedigde ook zijn besluit om een raketafweersysteem te laten opbouwen. Hij zei dat een sterk Amerika noodzakelijk is voor het be houd van de wereldvrede en dat het offensieve raketpotentieel van de VS beschermd moet worden. Zomertijd Deze week wordt, natuurlijk mei een congres (ditmaal niet in Den Haag maar in Delft) het honderdja rig bestaan van de margarine ge vierd. Daar iedere Nederlander ge middeld anderhalf pakje per week consumeert mag het wel een feest voor ons allemaal worden. Minstens een extra likje. Het kan nu, want hier in Den Haag ziet men menig aanbod van vier pakjes voor 79 centen. Waar mede het pakje margarine waar schijnlijk het enige produkt is dat nog in de vooroorlogse prijs valt. Ik kan me tenminste niet herinneren er ooit minder dan twintig cent voor betaald te hebben. Wel kreeg je voor de oorlog bij Lotus (van de markt verdwenen, dus het is geer reclame) een flinterdun chocolade reepje in zilverpapier cadeau. Ik hield van die reepjes omdat, wan neer je er zachtjes over wreef, dc letters LOTUS zo mooi in reliëf door het zilverlaagje drukten. Daarna nog het plezier dat jp weer een bijdrage had voor de oude schoenendoos waarin de juffrouw op school zilverpapier verzamelde voor vage arme kindertjes ergens verweg. Je had er geen idee van wat die kindertjes met dat zilverpapier moesten beginnen, maar daar je zelf sinaasappelpapiertjes spaarde, die verder ook geen nut hadden, gunde je die stakkers hun plezier. Margarine werd voor mij pas een toverwoord toen ik eens het Gouden Extra Mijv Boek van de familie Van den Bergh in handen kreeg. Het was het verhaal van de grond- 'eggers der Nederlandse margarine industrie, de grootouders van alom bekende Sydney van den Bergh, die in Oss gewoon achter de winkel ir» een werkplaatsje het door de apothe ker Mège Mouries uitgevonden pro cédé voor „kunstboter" in praktijk gingen brengen. Mouries was aan het experimente ren gegaan, toen Napoléon III een prijsvraag had uitgeschreven voor een vervangingsmiddel van boter. Niet zozeer om het volk een nieuw voedsel te geven, maar meer om het leger van de ransige boter te bevrij den. De Van den Berghen waren overi gens niet de enigen, die het probeer den. In 1880 waren er in ons land al zeventig die de gok waagden. In 1883 waren daar maar 45 van over en in 1910 slechts 28. Nu zijn het er nog 21. waarvan Van den Bergh en Jurgens de grootste is met 65 procent van de markt. Van Oss is de margarine naar Rot terdam gegaan, maar in Den Haag kwam het huis van Arnold van den Bergh (een der zonen van de stich ters der industrie). Het staat er nog Aan de Tobias Asserlaan, een vier kant grijs blok met een koepel. De oudere Hagenaars hadden er meteen een naam voor: De Boter- vloot Dat is allemaal al bijna verge ten. Alleen de margarine is er nog. niet meer in een vloot maar in een kuipje. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Geen grau wer oord dan het Overtoomse Veld op een sombere dag. Daai torent, zestien verdiepinger hoog, het Confectie Centrum in vaal grijs beton. Het is er zo'n woesternij waar felle winden waaien, dat men alleen noe maar aan zon en zomer kan denken om een mateloze triest heid te overwinnen. En toch hebben we gisteren In dat zelfde Confectie Centrum zitten den ken: „Was het maar vast winter 1969 —1970 We zaten namelijk te kijken naar de Twenty Seven collectie, door Dick Holthaus ontworpen en gerealiseerd door Someren N.V. Confectie in zeer betaalbare prij zen in een stijl, die couture ademt. Kleren waarmee een garderobe is samen te stellen, die afwisselend er persoonlijk is. We denken bijvoor beeld aan een rokje (effen of geruit) met jersey blouse en daarover een zevenachtste mouwloze mantel, die slank afkleedt. Men zou de mantel ook overgooier of lang vest kunnen noemen. Zonder blouse ook te dragen en zelfs zonder rok, al wordt het dan iets korter Manteltje Met een kort manteltje is de rok even draagbaar als tailleür en een van de effen grijze mantels uit de col lectie zal bij het warme rood. waarin we de pakjes zagen, altijd goed staan. Veel mantels hebben tamelijk grote revers, dikwijls bezet met bp- verbont. Het lijf is altijd glad maar bij de heup ontspringen plooien of is een licht klokkende strook aangezet Een brede geïncrusteerde ceintuur accentueert de lijn. Bijzonder mooi was een mantel met een schouderpas in de rug, waaruit brede platte plooien kwamen, de voor panden waren geheel geplooid met een smalle gladde baan in het mid den. Een klein overhemdkraagje en een metalen ceintuur vervolmaakten het beeld. De prijs was ƒ189. Een hoofdstuk apart -waren de lange Twee mantels uit de Twenty-Seven collectie van wollen crêpe met double-breasted sluiting. Het rok- gedeelte is licht klokkend. vesten (overgooiers) o.a. van imitatie- slangenleer en lakleer, waarmee weer veel te combineren valt. Hetzelfde materiaal voor kuitlange sluike man tels. die naar de maxi-mode lonken. Het broekpak met de tuniek (of het lange vest plus blouse) is voor lopig niet weg te denken uit het modebeeld en was dus ruim vertegen woordigd. Heel gedekt in dofbruin en zwart jurkjes met geïncrusteerde pan den en een paar geklede zwarte ja ponnetjes van crêpe, die voor middag en avond goede diensten kunnen be wijzen. Kortom een collectie van 126 stuks met het Twenty Seven-etiket, die we tot september, wanneer de modellen in de winkels komen, onthouden moeten. Zaterdag jl. op weg naar het (nog killere) noorden, kocht ik een r.k. Volkskrant. Daarin las ik een warm en bewogen pleidooi van Godfried Bo- mans voor invoering van de zgn. zo mertijd door de klok gedurende de zomermaanden een uur vooruit te zet ten. Hij schrijft o.m.: „In een land, waar de mensen een half jaar lang in een miezerige schemertoestand leven, is het gewoon noodzaak om uit die ande re helft aan zonlicht te halen wat erin zit. Het is al niet veel, dat zult u ladelijk tot uw spijt weer merken. Maar pak dan wat je krijgen kunt. Het is gewoon een scharde hoe we morsen met het weinige wat we heb ben. terwijl het door een simpele handtekening in onze macht ligt om daar een pind aan te maken. Eén enke le pennestreek en dat stukje tijd na vijf uur, waarin we vrij zijn en naar buiten kunnen duurt een vol uur lan ger! Want dat is de zaak: doordat we van de vroege ochtend, als de zon nutteloos schijnt, een uur afnemen, hebben we langer licht in die periode, die voor de meeste mensen het eigen lijke leven is: de tijd als de fabrieken dichtgaan en de kantoren sluiten. Dat uur winst moet men niet over de ge hele dag rekenen, maar over dat arm zalig stukje waarin de arbeid ophoudt en het heerlMke leven begint. En dan z.ijn die zeri'g minuten een enorme toevoeging! Het is mij werkelijk een raadsel, waarom daarover nog gedeli bereerd moet worden". Mij ook. Godfried Bomans herinnert er aan. dat er regelmatig commissies zijn benoemd om de voor- en nadelen van zomertijd in studie te nemen, die evenwel reee'matig tot de conclusie kwamen (de laaste keer op 20 mei "orlg jaar), dat zomertijd in het alee- 'meen wel aan te bevelen zou zijn. .Maar na deze dieozinni.ee uitsnraak strijken de heren hun presentiegeld op en saan naar huis. Gebeuren doet er niets". ..Op die manier", aldus Bomans ver der. kunnen we wachten tot Sint Jut- temis oatroonheiliee van hopeloze za ken. Wat fs er toch voor bezwaar te gen om, net als in Engeland. Spanje. Italië Finland en Zweden, het zonlicht van de vroegp morgen, als we alle maal in bed liggen, af te trekken en bij de avond on te tellen, wanneer we allemaal wakker zlin? Een kind kan toch begrijpen, dat de huidige regeling eenv>tid:g verkwisting is?" Inderdaad. Invoering van de zomer tijd is iuist in ons land met z'n ontstellend gebrek aan zonneschijn dringend noodzakelijk, temeer omdat zonnestralen zeer gezond zijn Welke no'itici dringen nu eens aan op spoe dige maatregelen van de regering zulks in het voorbiizien van eigen Hang!) zomerreces en terwille van de honderd duizenden (zon)arme werknemers, die een heel jaar op enkele (vaak zeer zonarme) weekies vakantie moeten te ren. Spoed is geboden want de zomer staat weer voor de deur! Rotterdam L. K. van Buuren

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9